PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη για αδυνατους



Νik
10-06-14, 21:44
Γεια σας παιδια ειμαι 19 χρονων και εδω και ενα μηνα αρχισα γυμναστηριο γιατι ηθελα να παρω ογκο καθως ειμαι αδυνατος..(1.76υψος και 65κιλα)..οπως ειπα κανω 1 μηνα γυμναστικη και δεν εχω δει καθολου διαφορα(το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις)και σκεφτηκα μηπως οφειλεται στην διατροφη μου...δεν ακολουθω καποιο προγραμμα διατροφης γιατι δεν ξερω και πολυ απο αυτα...πριν λιγες μερες διαβασα οτι για να παρεις ογκο εκτος απο γυμναστικη πρεπει να κανεις σωστη διατροφη και ας εισαι και αδυνατος το οποιο το θεωρω σωστο..μηπως μπορειται πανω κατω τι να τρωω και ποιες τροφες να αποφευγω?

ΥΓ Οταν σταματαω να τρωω ''junk food'' (σοκολατες πατατακια κρουασαν και τετοια)χανω κιλα δηλαδη απο τα 65 κατεβαινω στα 62-63 και επειδη δεν ηξερα με τι τροφες να τα αντικαταστησω ετσι ωστε να μην χασω βαρος.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Young member
10-06-14, 22:36
Ο όγκος είναι αποκλειστικά θέμα διατροφής.Αν θες να ανεβάσεις τα κιλά σου ανέβασε τις θερμίδες που τρως καθημερινά ώστε να είναι περισσότερες από αυτές τις συντήρησεις σου.Προσπάθησε να το κάνεις αυτό με όσο το δυνατόν πιο υγειινές τροφές μπορείς.Γενικά στο τομέα διατροφή εδώ στο φόρουμ θα βρεις ότι χρειάζεσαι.Καλύ τύχη

Νik
10-06-14, 23:22
δηλαδη οσο γυμναστικη και να κανω αμα δεν παχυνω δεν προκειται να παρω ογκο?

Young member
11-06-14, 12:59
Αλλαγές με τη γυμναστική θα δεις όπως και να έχει αλλά προσπάθησε για να δεις εμφανή αποτελέσματα να φτιάξεις τη διατροφή σου φάε μπολικό φαγητό και ας έχεις μέσα και junk food μη τρελένεσαι αν γυμνάζεσαι και τρώς και μια δυο φορές την εβδομάδα junk food δε θα σου κάνει κακό ειδικά τώρα που θες όγκο

TheUninvited
12-06-14, 15:30
Λαθος ! Junk Food Μην τρως ειτε κανεις για ογκο δεν εχει σημασια.

Τα Junk food (Γυροι, Πιτσες) εχουν λυποι που οταν θα θελεις να κανεις γραμμωση(cutting) θα ειναι πολυ δυσκολο να τα διωξεις και ασε που κανει και κακο στην υγεια σου.

Πρεπει να πας εδω να μετρησεις τα κιλα σου να σου βγαλει το tdee τις θερμιδες σου και να προσ8εσεις 500.

http://iifym.com/tdee-calculator/

Δηλαδη για παραδειγμα το tdee μου ειναι :2253
Αν θελω να χασω κιλα πρεπει να αφερεσω 500 θερμιδες αν θελω ογκο πρεπει να προσθεσω 500 θερμιδες.

Για να παρεις κιλα πρεπει να ξερεις τη διατροφη κανεις , και ποσες βγαινουν η θερμιδες που τρως.Και καθως παιρναει ο καιρος μπορεις να αυξησεις της θερμιδες σου για να παρεις περισσοτερο ογκο.

Καλυ επιτυχια...

Και εγω πρωσπαθω να βγαλω μια διατροφη αλλα τα λεφτα για μενα ειναι καπως , αν δεν δουλευεις.... Για παραδειγμα.. αν δινω 50 Ευρω την εβδομαδα στο φαγητο το μηνα = 200 και το γυμναστηριο +25 = 225Ε αρα για να βγαλω αυτα τα λεφτα πρεπει να δουλευω 9 μερες.

Επισης θα ηθελα να σου δειξω ενα παραδειγμα πως ειναι ενα προγραμμα διατροφης για ογκο να εχεις μια ιδεα, επισης αν δεις το πρωτο πλανο που σου δινω σου εχει ασπουμε 1 μερα εσυ πρεπει να σκεφτεις πως πρεπει να φτιαξεις της επομενες μερες της εβδομαδας τη διατροφη.

****


Επισης δες και αυτο το αθρο ισως να σε βοηθησει:

****

Ελπιζω να βοηθησα.:P:thumbup:


*** Απαγορευονται τα λινκ από αλλα σαιτ,διατροφές όγκου & οδηγίες υπάρχουν άφθονες στ'αντίστοιχα τόπικ,mods team ***