PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σημασία της σωστής ενυδάτωσης



yannis88
21-11-08, 23:23
Η αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσει πονοκεφάλους, κούραση και απώλεια συγκέντρωσης. Για τον λόγο αυτό, ο οργανισμός μας έχει αναπτύξει έναν αμυντικό μηχανισμό για να προστατεύεται από έντονες αφυδατώσεις: τη δίψα. Η δίψα όμως είναι το καμπανάκι ότι το σώμα μας αρχίζει να φτάνει στα όριά του και σε εκείνο το σημείο η πρόσληψη νερού είναι αναγκαία και επιτακτική.

Ας δούμε, λοιπόν, πόσο νερό χρειαζόμαστε. Ένας άνθρωπος σε φυσιολογικές συνθήκες χρειάζεται περίπου 2-2,5 λίτρα υγρών. Κάποτε λεγόταν ότι είναι απαραίτητο να πίνουμε 8 ποτήρια νερό ημερησίως. Στην επίσημη θέση του Institute of Medicine of the National Academies of Science στην Αμερική, το 2004, αναφέρεται ότι το 80% των αναγκών μας καλύπτεται από πόσιμο νερό, αναψυκτικά, χυμούς, τσάι κ.α. και το 20% από τρόφιμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παλαιότερα ήταν ευρέως διαδεδομένη η άποψη στον κόσμο ότι η παρουσία της καφεΐνης μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα προκαλούσε, εξαιτίας της διουρητικής της δράσης. Σε αυτήν την επίσημη θέση τονίζεται ότι τα αναψυκτικά με καφεΐνη (τύπου cola), το τσάι και ο καφές συμμετέχουν στην διαδικασία της ενυδάτωσης. Και αυτό γιατί έχει πλέον αποδειχτεί ότι η δράση της καφεΐνης είναι πρόσκαιρη και μικρή, χωρίς να αλλοιώνει τη διαδικασία της σωστής ενυδάτωσης του οργανισμού. Αντιθέτως, ποτά που περιέχουν αλκοόλ σε συγκέντρωση 10% ή περισσότερο, όπως τα περισσότερα κρασιά, οδηγούν τελικά σε απώλεια υγρών.

Στον παρακάτω πίνακα βλέπουμε την περιεκτικότητα διάφορων τροφών σε νερό, παρατηρώντας ότι τα φρούτα και λαχανικά είναι στην κορυφή, επιβεβαιώνοντας και με αυτόν τον τρόπο την τεράστια θρεπτική αξία αυτής της ομάδας τροφίμων.


Τρόφιμο (% Περιεκτικότητα)

Μαρούλι 96%
Λάχανο 93%
Καρπούζι 92%
Μπρόκολο 91%
Γάλα 88%
Καρότο 87%
Πορτοκάλι 87%
Μήλο 84%
Ψάρι 78%
Πατάτα 77%
Μπανάνα 74%
Καλαμπόκι 70%
Δαμάσκηνα 70%
Κοτόπουλο 67%
Μοσχάρι 59%
Τυρί φέτα 56%
Τυρί γκούντα 43%
Γραβιέρα 39%
Ψωμί 37%
Βούτυρο 16%
Ζάχαρη 1%
Λάδι 0%



Κατά τη διάρκεια της άσκησης, το σώμα μας διατηρείται δροσερό μέσω της εξάτμισης υγρών από το δέρμα μας με τη μορφή ιδρώτα. Επομένως, πρέπει να πίνουμε περισσότερα υγρά για να αποφύγουμε την αφυδάτωση.

Σε κρύα ή εύκρατα κλίματα, στα νεαρά άτομα μια απώλεια 2% του σωματικού τους βάρους με τη μορφή νερού δεν επιφέρει μείωση της σωματικής τους απόδοσης, αλλά σε ζεστά κλίματα αυτή η απώλεια υγρών θα επηρεάσει την απόδοσή τους και μπορεί να οδηγήσει σε θερμοπληξία.

Απώλειες μεγαλύτερες του 5% του σωματικού βάρους μπορούν να μειώσουν την ικανότητα για εργασία κατά περίπου 30%. Διάφορες μελέτες έχουν καταδείξει ότι η διατήρηση της ενυδάτωσης, πριν και κατά τη διάρκεια άσκησης αντοχής, είναι αποτελεσματική στη βελτίωση της απόδοσης σε ποικίλες περιπτώσεις.

Η προσθήκη νατρίου (αλάτι) στα ποτά ενεργοποιεί την απορρόφηση υδατανθράκων, με αποτέλεσμα την αύξηση της κατανάλωσης νερού. Η αποκατάσταση των αλάτων που χάνονται με τον ιδρώτα βοηθά στη διατήρηση του όγκου του αίματος. Εάν κατά τη διάρκεια και μετά από άσκηση αντοχής καταναλωθούν σε θερμό περιβάλλον μεγάλες ποσότητες σκέτου νερού, τότε μπορεί να συμβεί αραίωση των υγρών του σώματος, που θα οδηγήσει σε μεγάλες απώλειες νερού στα ούρα. Αυτό σημαίνει ότι η κανονική ενυδάτωση δεν θα διατηρηθεί και τα χαμηλά επίπεδα νατρίου μπορεί να προκαλέσουν εξάντληση και κράμπες λόγω ζέστης. Για να αποτραπεί αυτό, είτε τα ποτά που καταναλώνουμε πρέπει να περιέχουν νάτριο (όπως τα αθλητικά ποτά, που περιέχουν ποσά παρόμοια με εκείνα των υγρών του ανθρώπινου σώματος), είτε θα πρέπει να καταναλώνουμε το νερό μαζί με το φαγητό.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 12:04
Αυτό είναι πολύ ουσιαστικό για τον αθλητή της σωματικής διάπλασης,που προκαλεί μια τεχνητή αφυδάτωση μέσω διουρητικών την ημέρα του αγώνα,προκειμένου να φαίνετα πιο καλά διαχωρισμένος στη σκηνή.
Τα ισοτονικά ροφήματα είναι ιδανικά για ενυδάτωση,λόγω της σωστής περιεκτικότητας τους σε σάκχαρα και ηλεκτρολύτες.
Το ισοτονικό ρόφημα εγκαταλείπει το στομάχι άμεσα και απορροφάται στο λεπτό έντερο,ενώ η υψηλή περιεκτικότητα σε νάτριο αποκαθιστά την υπογγαιμία και μας αναγκάζει να πιούμε περισσότερο υδατοδιαλυτό ρόφημα.

http://gtoul.com/?p=3232

http://gtoul.com/?p=3345

Mimis26
20-10-15, 12:52
Εγώ πάλι επειδή είχα θέμα με νεφρά (κατούραγα αίμα) κ είχα πάει σε 5 γιατρούς κ καθηγητές πανεπιστημίου, μου είπαν για 1,5 λίτρο με καλαμάκι από λίγο όλη τη μέρα, αν πιείς πολύ τα κουράζεις αυτό θυμαμαι μου είχαν πει όλοι. Εσεις που τις βρίσκετε τις πληροφορίες για τα 2,5-3,5 λίτρα; Ποιες είναι οι πηγές σας; Όταν πίνεις 4 λίτρα τη μέρα, κουράζεις τα νεφρά κ ουσιαστικά ο ργανισμός παίρνει κι αλλο νερό από τροφές, χυμους, λαχανικά. Εχεις αντίθετα αποτελέσματα. Δυστυχως όλοι σ λένε πιες οσο νερό μπορείς, έχουμε γεμίσει άσχετους οι οποίοι μπορεί να γίνουν κ επικινδυνοι

beefmeup
20-10-15, 13:00
Εσεις που τις βρίσκετε τις πληροφορίες για τα 2,5-3,5 λίτρα; Ποιες είναι οι πηγές σας; Όταν πίνεις 4 λίτρα τη μέρα, κουράζεις τα νεφρά κ ουσιαστικά ο ργανισμός παίρνει κι αλλο νερό από τροφές, χυμους, λαχανικά. Εχεις αντίθετα αποτελέσματα. Δυστυχως όλοι σ λένε πιες οσο νερό μπορείς, έχουμε γεμίσει άσχετους οι οποίοι μπορεί να γίνουν κ επικινδυνοι

ισχυουν αυτα ολα, τα τονιζουμε κατα καιρους, αλλα οταν ο αλλος ειναι πεπεισμενος οτι το νερακι του Θεουλη κανει καλο κ καιει τα λιπη, δεν βγαζεις αρκη.
το ιδιο κ με την κρεατινη που δεν δεν πινεις οπωσδηποτε 5-6 λιτρα νερο τη μερα θα παθεις αφυδατωση:green:

lila_1
20-10-15, 13:17
εγώ δεν έχω διαβάσει ποτέ να λένε για 3 και 4 λίτρα.
Συνήθως μιλάνε για 6 με 8 ποτήρια νερό δηλαδή 1,5 με 2 λίτρα. Κ αυτό ανάλογα με τις θερμιδικές ανάγκες/σωματικό βάρος κλπ

πασχος
20-10-15, 13:19
Παιδιά αυτή τη στιγμή ακριβώς που μιλάμε στο Mega λένε για 10 λίτρα, και έγκυρες πήγες μου αναφέρουν, πως μέχρι το βράδυ στο Σταρ θα μιλάνε για τουλάχιστον 13 λίτρα.
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=98772&stc=1

Mimis26
20-10-15, 13:28
όλα αυτά ξεκίνησαν από ιστοσελίδες κ περιοδικά που λεγαν ότι το νερό προλαμβάνει τον καρκίνο κ μειώνει τις ελεύθερες ρίζες, είναι αντιγηραντικό, αδυνατίζει, κανει καλό στο δέρμα μπλα μπλα
Επίσης οι περισσότεροι δεν πινουν νερό όλη μέρα, κάνουν προπονηση κατεβάζουν με τη μία 1,5 λίτρο παίρνουν συμληρώματα κατεβάζουν άλλο 1,5 λίτρο. Τα χω δει από πολλούς αυτά δεν τα λέω έτσι κ σχεδόν όλοι σου λένε να κάνεις το ίδιο.

Θυμαμαι φίλος (που ασχολείται χρόνια) μου έλεγε αν ξεκινησεις πρωτείνες-κρεατίνες θέλεις 6-8 λίτρα τη μέρα. Δεν τρόλλαρε το έλεγε σοβαρά.

billy89
20-10-15, 13:33
Γνωστός pt και fitness model συγκεκριμένα ο Πάρης Νικολάου λέει στα βίντεο του ότι πίνει 7 λίτρα την ημέρα!

Όταν μιλάμε για τέτοιες ποσότητες το νερό γίνεται τοξίνη για τον οργανισμό.

vaggan
20-10-15, 13:38
όλα αυτά ξεκίνησαν από ιστοσελίδες κ περιοδικά που λεγαν ότι το νερό προλαμβάνει τον καρκίνο κ μειώνει τις ελεύθερες ρίζες, είναι αντιγηραντικό, αδυνατίζει, κανει καλό στο δέρμα μπλα μπλα
Επίσης οι περισσότεροι δεν πινουν νερό όλη μέρα, κάνουν προπονηση κατεβάζουν με τη μία 1,5 λίτρο παίρνουν συμληρώματα κατεβάζουν άλλο 1,5 λίτρο. Τα χω δει από πολλούς αυτά δεν τα λέω έτσι κ σχεδόν όλοι σου λένε να κάνεις το ίδιο.

Θυμαμαι φίλος (που ασχολείται χρόνια) μου έλεγε αν ξεκινησεις πρωτείνες-κρεατίνες θέλεις 6-8 λίτρα τη μέρα. Δεν τρόλλαρε το έλεγε σοβαρά.δεν βαριεστε να κατουρατε:green:εγω προσωπικα πινω οσο εχω αναγκη να πιω δεν θα πιω καταναγκαστικα νερο και πριν τον υπνο δυο ωρες προσπαθω να μην πινω νερα μου την σπαει να σηκωνομαι το βραδυ

vaggan
20-10-15, 13:40
Γνωστός pt και fitness model συγκεκριμένα ο Πάρης Νικολάου λέει στα βίντεο του ότι πίνει 7 λίτρα την ημέρα!

Όταν μιλάμε για τέτοιες ποσότητες το νερό γίνεται τοξίνη για τον οργανισμό.απο ψεμμα απο ανθρωπους του χωρου χορτασαμε:thumbup:

lila_1
20-10-15, 13:43
ε άμα το λέει και ο παπάρης νικολάου......διαδόσται

πασχος
20-10-15, 13:47
Πρώτα λίγο dead thread rising από τον necromancer στο θρανίο με τα 3 τετράδια και μετά κανιβαλισμός .... the undead horde marches, κλαιν! To βλέπω το thread να τρώει delete.

beefmeup
20-10-15, 14:25
εγώ δεν έχω διαβάσει ποτέ να λένε για 3 και 4 λίτρα.
Συνήθως μιλάνε για 6 με 8 ποτήρια νερό δηλαδή 1,5 με 2 λίτρα. Κ αυτό ανάλογα με τις θερμιδικές ανάγκες/σωματικό βάρος κλπ

ναι, ισχυει προσπαθησα να κανω ενα εντιτ αλλα δεν τα καταφερα:unsure:
επιστημονικες αναφορες κ επισημες ιατρικες, δεν παιζει να δεις πουθενα να αναφερουν τοση ποσοτητα νερου..
γενικα τωρα ο καθενας, λεει τα δικα του, οπως γραφτηκε κ απο πανω.

@πασχος.
αποτι βλεπεις οι περισοτερες απαντησεις μεχρι το δικο σου ποστ με την Ολγα που Τρεμη, ηταν on topic.
τον καννιβαλισμο κλπ τον ξεκινησες εσυ, κ αποτι βλεπω εχεις μια ταση γενικοτερη προς τα εκει.
κοψε λιγο αν θες, δεν θα ξανασχοληθω με αναλογα ποστ.

Makros24
20-10-15, 14:34
Πολύ καλό άρθρο , πολλοί είναι αυτοί π παρασύρονται απο φήμες με επιστημονικη βαρυτητα υπο του μηδενός ! Κ γω για 4-5 λίτρα είχα ακούσει αλλά ποτέ δν έκατσα να το ψάξω ... Κάνουμε κακό στον οργανισμό μας ενώ νομίζουμε το αντίθετο , καλό είναι να μείνει το άρθρο να το διαβασουν όσοι το δούν!

beegee
20-10-15, 15:04
επειδη το συγκεκριμενο θεμα το γνωριζω καλα το νερο που χρειαζεται απαραιτητως ο οργανισμος για μια καλη ενυδατωση ειναι 1,5 με 2 λιτρα αναλογα με τον σωματοτυπο . το λιγοτερο θα προκαλεσει αφυδατωση το περισσοτερο θα κουρασει τους νεφρους . καφεδες ,ροφηματα και τα υγρα που περιεχουν οι τροφες δεν συνυπολογιονται σε αυτα τα λιτρα . αυτα πρεπει να τα πινει απαραιτητως για ενα καλο ισοζυγιο στους ηλεκρολητες και απομακρυνση τοξικων ...συνεπως για μια καλη λειτουργεια των οργανων . η ποσοτητα αυτη μπορει να αυξηθει λιγο αναλογα με την εποχη ..δηλ λιγο περισσοτερο το καλοκαιρι .
τωρα αν για καποιο λογο πιεις 1-2 μερες πολυ λιγοτερο η πολυ περισσοτερο δεν τρεχει και τιποτα . αρκει να μην γινεται συστηματικα .

beefmeup
20-10-15, 15:08
με 1 λιτρο νερο δεν προκαλειται αφυδατωση ετσι απλα.
επισης γιατι δεν υπολογιζονται τα ροφηματα...?
το γαλα ειναι κοντα 90% νερο, το ιδιο κ οι χυμοι κλπ.

beegee
20-10-15, 15:12
αν για δεκα μερες πινεις ενα λιτρο μονο προκαλειται αφυδατωση απλα οχι ραγδαια .
τα αλλα δεν συυπολογιζονται γιατι μιλαμε για ΣΩΣΤΗ ενυδατωση . καθαρο νερο ..χωρις σακχαρα ,τοξινες , χρωστικες ... ολοι θα παρουμε υγρα κι απο αυτες τις τροφες αλλος περισσοτερα αλλος λιγοτερα . η καλη ενυδατωση ομως που οδηγει και σε απομακρυνση τοξινων απαιτει αυτη την ποσοτητα καθαρου νερου

beefmeup
20-10-15, 15:16
δεν νομιζω να ειναι ετσι οπως τα γραφεις, αλλα οκ αποψεις ειναι αυτες.
ειτε περιεχουν ζακχαρα ειτε οχι, το νερο ειναι νερο μεσα στις τροφες, κ δεν μπορει να γινει κατι αλλο στον οργανισμο.

beegee
20-10-15, 15:18
γουατεβερ ...

billy89
20-10-15, 15:22
αν για δεκα μερες πινεις ενα λιτρο μονο προκαλειται αφυδατωση απλα οχι ραγδαια .
τα αλλα δεν συυπολογιζονται γιατι μιλαμε για ΣΩΣΤΗ ενυδατωση . καθαρο νερο ..χωρις σακχαρα ,τοξινες , χρωστικες ... ολοι θα παρουμε υγρα κι απο αυτες τις τροφες αλλος περισσοτερα αλλος λιγοτερα . η καλη ενυδατωση ομως που οδηγει και σε απομακρυνση τοξινων απαιτει αυτη την ποσοτητα καθαρου νερου

Μια έρευνα ή μια πηγή πάνω σε αυτό διότι δεν έχει καμία λογική.

Αυτό που νομίζεις ότι ο οργανισμός καταλαβαίνει πότε του δίνω "καθαρό νερό" και πότε του δίνω ρόφημα δεν το καταλαβαίνω.

beegee
20-10-15, 15:27
δεν εχω καποια πηγη προχειρη .μπορω να ψαξω ομως καποια αξιοπιστη . εκτος αν καλυπτει η 18χρονη εμπειρια μου σαν νεφροπαθης και ποσο μαλιστα μεταμοσχευμενη . ακολουθοντας αυτα που σας λεω εχω καταφερει να κρατησω το μοσχευμα τοσα χρονια και μαλιστα σε καλη κατασταση .
τωρα αν θελετε με ακουτε αν δεν θελετε ακολουθει ο καθενας οτι πιστευει η οτι διαβαζει

επισης ο οργανισμος μας καταλαβαινει και διαχωριζει πολλα περισοτερα απο το μυαλο μας ..αυτος ξερει τι εχει αναγκη.
δεν εχεις παρα να δοκιμασεις ..πιες δεκα μερες 1 λιτρο νερο και κανε βιοχημικα ..μετα πιες αλλες δεκα την ποσοτητα που λεω..ξανακανε και συγκρινε ...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 15:38
Το πόσο νερό θα πρέπει να πιούμε,είναι σχετικό και εξαρτάται από τους κάτωθι παράγοντες

http://gtoul.com/?p=4399

lila_1
20-10-15, 15:39
Στο νερό συνυπολογίζονται και τα ροφήματα/υγρά/νερό απο τροφές. Λίγα υγρά(λίγο νερό) μέσα στη μέρα προδιαθέτει για πέτρες στα νεφρά. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να είναι μονίμως αφυδατωμένοι γιατί δεν έχουν την αίσθηση της δίψας τόσο έντονη.
1 λίτρο υγρά πάντως είναι πολύ λίγο. 2,5 λίτρα σαν σύνολο υγρών είναι καλά, αναλόγως και την δραστηριότητα/σωμ.βάρος του καθένα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 15:41
Γνωστός pt και fitness model συγκεκριμένα ο Πάρης Νικολάου λέει στα βίντεο του ότι πίνει 7 λίτρα την ημέρα!

Όταν μιλάμε για τέτοιες ποσότητες το νερό γίνεται τοξίνη για τον οργανισμό.

πράγματι,υφίσταται η λεγόμενη <<δηλητηρίαση με νερό>>,εξαιτίας υπονατριαιμίας και αιμοαραίωσης.


http://gtoul.com/?p=4332

beegee
20-10-15, 15:49
τελευταια παραγραφος


http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/pa9hseis-ton-nefron-mia-mastiga-toy-21/4450

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 16:04
Oι καρδιοπαθείς απεναντίας κάνουν και χρήση διουρητικών,διότι η αριστερή καρδιακή ανεπάρκεια σχετίζεται με το πνευμονικό οίδημα και τις κατακρατήσεις στα σφυρά,με εμφανή τα οιδήματα.Εκεί πρέπει να χρησιμοποιείται η φουροσεμίδη και η σπιρονολακτόνη και όχι σε αγώνες σωματικής διάπλασης.

beefmeup
20-10-15, 17:48
τελευταια παραγραφος


http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/pa9hseis-ton-nefron-mia-mastiga-toy-21/4450

ναι, δεν γραφει πουθενα οτι δεν υπολογιζεις ολα τα υπολοιπα πλην του νερου.
γενικα κ μετα το τελευταιο θεμα περι ενεργειας, αποφευγω να μπλεκω σε συζητησεις που με βαζουν να αποδειξω μια αρνηση, κ αυτο γιατι παντα καταληγουμε στο τι "κανω εγω" οπως κ εγινε στα πιο πανω ποστ.
αδιαφορο μου ειναι τι κανει ο καθενας, επιχειρηματα θελω οχι προσωπικες εμπειριες.

σαν ενα απλο παραδειγμα σε αυτο που γραφω, θα τονισω μονο οτι τα νεογεννητα μεχρι μια ηλικια δεν πινουν νερο, αλλα δεν παθαινουν κ αφυδατωση.
παραδοξο?
οχι κ τοσο αν σκεφτει κανεις οτι καλυπτουν τις αναγκες τους απο το γαλα.
φυσικα στον ενηλικα το γαλα δεν μπορει να θεωρηθει οτι καλυπτει καποιες αναγκες ενυδατωσης, γιατι ετσι, ξερω γω..:unsure:

vaggan
20-10-15, 20:26
H χορήγηση μεγάλης ποσότητας νερού σε ένα μωρό ηλικίας μικρότερης των έξι μηνών , μπορεί να επηρεάσει την ικανότητα του σώματός του να απορροφήσει τις θρεπτικές ουσίες του μητρικού ή του ξένου γάλακτος. Μπορεί επίσης να του προκαλέσει την αίσθηση κορεσμού και να επηρεάσει σημαντικά την όρεξή του για γάλα. Όταν ένα μωρό κάτω των έξι μηνών πίνει πολύ νερό μπορεί να προκληθεί δηλητηρίαση. Η σπάνια αυτή κατάσταση γνωστή ως δηλητηρίαση του νερού μπορεί να προκαλέσει επιληπτικές κρίσεις έως και κώμα. Αυτό γίνεται όταν παρά πολύ νερό αραιώνει την συγκέντρωση του νατρίου στο σώμα, διαταράσσοντας την ισορροπία των ηλεκτρολυτών και προκαλώντας πρήξιμο στου ιστούς. Προσθέτοντας παραπάνω νερό στο ξένο γάλα του μωρού δεν αυξάνεται μόνο το ρίσκο δηλητηρίασης, αλλά μειώνεται σημαντικά τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες που πρέπει να πάρει το μωρό

αλλες οι αναγκες του βρεφους σε νερο με ενα κορμακι 5-10 κιλων και αλλες του ενηλικα

beefmeup
20-10-15, 20:32
ναι σε ολα.
κ προφανως ειναι αλλες αναγκες, δεν ειναι εκει η ουσια αυτου που γραφω.
αφυδατωση μπορει να παθει το μωρο επειδη δεν πινει νερο?
κ αν οχι, γιατι?
μηπως επειδη το νερο δεν το χρειαζεται για να γινουν οι λειτουργειες του σωματος του αναλογως των αναγκων του φυσικα, η κατι αλλο?

vaggan
20-10-15, 20:44
ισως να πινει ελαχιστο νερο δεν το γνωριζω αλλα εγω συμφωνω στο οτι πολυς λογος για το νερο πιστευω οτι οι αναγκες του μωρου καλυπτονται σε μεγαλο βαθμο απο το γαλα οπως και ενος ανθρωπου αν πινει υγρα κατα την διαρκεια της μερας σαφως και θα εχει αναγκη για λιγοτερο νερο παντως πολλες φορες ειμαστε λεει αφυδατωμενοι και ουτε καν το ξερουμε τι να πω

beefmeup
20-10-15, 20:48
ισως να πινει ελαχιστο νερο δεν το γνωριζω αλλα εγω συμφωνω στο οτι πολυς λογος για το νερο πιστευω οτι οι αναγκες του μωρου καλυπτονται σε μεγαλο βαθμο απο το γαλα οπως και ενος ανθρωπου αν πινει υγρα κατα την διαρκεια της μερας σαφως και θα εχει αναγκη για λιγοτερο νερο παντως πολλες φορες ειμαστε λεει αφυδατωμενοι και ουτε καν το ξερουμε τι να πω

ναι αυτο γραφω κ γω..οτι μεσα στα υγρα περιλαμβανεις κ διαφορα αλλα οπως χυμους, γαλα, σεηκ πρωτεινης (αν ειναι με νερο κλπ)
κ σιγουρα οπως ειχα ξαναγραψει κ σε ενα αλλο θεμα πριν 4-5 χρονια, αρκετοι απο εμας μεσα στην μερα ξεχναμε να πιουμε νερο συστηματικα, λογω υποχρεωσεων δουλειας κλπ..εδω ξεχναμε να φαμε καμια φορα..
γιαυτο ειχα προτεινει καποτε ,οτι καλο ειναι να εχουμε ενα μικρο μπουκαλακι μαζι μας να το πιπιλαμε που κ που για να μην ξεχνιομαστε.
αλλα αυτα τα 2 λιτρα, δεν ειναι αναγκη να ειναι μονο απο νερο..διαφορες τροφες κ ροφηματα, νερο περιεχουν κ αυτα.

beegee
20-10-15, 21:53
ok ρε beef .. μια απορια εχω μονο ..γιατι καθομαστε και συζηταμε???αφου οτι και να πουμε εσυ θα εμεινεις στην αποψη σου και θα εναντιωθεις στη δικη μου ...
μεινε εσυ στα γραμμενα κι εγω ας μεινω στην πειρα . πεινε εσυ χυμους καφεδες γαλατα και οτι αλλο θες κι εγω θα πινω νερο ..οτι λειτουργει για τον καθενα ..
ασε ομως τα υπολοιπα μελη να ακολουθησουν οποια συμβουλη θελουν ...δεν ειναι αναγη να εκμηδενιζεις τις αποψεις των αλλων .. και δεν ειναι μονο προσωπικα οσα λεω ... ειναι αποτελεσματα σε τουλαχιστον 2000 ανθρωπους μεσα απο τη δουλεια μου ...
εγω ειμαι 1000% σιγουρη για τη συμβουλη που δινω ... εσυ εισαι??????

billy89
21-10-15, 01:40
Άσχετα με τα προσωπικά που έχεις με το Διονύση,

Υποστηρίζεις μια άποψη η οποία δεν έχει καμία λογική βάζεις μια πηγή για να στηρίξεις την άποψή σου η οποία πουθενά δεν αναφέρει αυτό που λες, ότι στη συνολική πρόσληψη δεν περιλαμβάνονται τα ροφήματα και επικαλείσαι τη δουλειά σου και την πείρα σου και άλλα 2000 (άγνωστα) άτομα.

Αν λοιπόν έκανες καμιά έρευνα πάνω σε 2000 συμμετέχοντες και βρήκες ότι αν κάποιος προσλαμβάνει επαρκή ποσότητα υγρών, όχι όμως μόνο από νερό αλλά από νερό + ροφήματα, μπορεί να παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα, τότε να το συζητήσουμε. Αν όχι όμως, τότε δε δικαιούσαι να το λες έτσι αυθαίρετα εφόσον μάλιστα μας διαβάζουν νέα μέλη.

Επίσης αυτό το "ό,τι λειτουργεί στον καθένα" δεν είναι να το κάνουμε καραμέλα, δεν είμαστε οι μαγικές, μοναδικές χιονονιφάδες του σύμπαντος, οι βασικές αρχές βιοχημείας είναι ίδιες για όλους.

Ξαναλέω, δε με ενδιαφέρουν τα προσωπικά σας.

beegee
21-10-15, 01:51
προσωπικα δεν εχω με κανεναν ... να το ξεκαθαρισουμε αυτο
απο εκει και περα εγω εδωσα μια συμβουλη γιατι θελω να βοηθησω .
τωρα οποιος θελει την ακολουθει οποιος δεν θελει οχι ... απλα τα πραγματα

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-10-15, 01:53
<<<Κακά τα ψέματα, όταν διψάς πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το νερό! Αυτό είναι που θα σε δροσίσει και θα σε κάνει να νιώσεις άλλος άνθρωπος. Αλλά το νερό δεν σταματά εκεί... Είναι το φυσικό -και ανέξοδο- όπλο σου για λαμπερό δέρμα, ο μυστικός σύμμαχος για απώλεια κιλών, το καλύτερο φάρμακο κατά του πονοκέφαλου και ο μοναδικός ίσως τρόπος τέλειας αποτοξίνωσης.

Πόσα ποτήρια όμως πρέπει τελικά να πίνεις καθημερινά; Τι μπορείς να κάνεις για να μην το αμελείς; Η διαιτολόγος διατροφολόγος Ευανθία Καραμπίνα σου δίνει όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

Μα πόσο νερό πρέπει να πίνεις τελικά;
Αλλού ακούς 8-10 ποτήρια, αλλού ακούς τουλάχιστον 1 λίτρο. Μπερδεύτηκες! "Από τις καταβολικές διεργασίες του ανθρωπινού οργανισμού παράγονται 200-300 ml νερό την ημέρα! Ένα μέρος το λαμβάνουμε από τις διάφορες τροφές και το υπόλοιπο θα πρέπει να το παίρνουμε στην αρχική του μορφή: 10 με 12 ποτήρια νερό = 2 λίτρα την ημέρα" >>>

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ της καταναλωσης αρκετης ποσοτητας νερου ,προσπαθω σε γενικη βαση οχι μαζι κ κοντα σε γευματα κ επι 25 χρονια πινω απο φιλτρο κ ας γελαγανε:P οι συναδελφοι στην δουλεια οταν με βλεπανε με τα μπουκαλακια μου απο το σπιτι.
Τωρα οσο αναφορα τα υγρα ροφηματα κ κατα ποσον μπορουν να αντικαταστησουν το νερο ,νομιζω παιζει ρολο κ το ειδος του ροφηματος . Αλλο το γαλα ,αλλο η πορτοκαλαδα ,αλλο η μπυρα ,αλλο το νερο με πρωτεινη ,αλλο τα αναψυκτικα κ ας εχουν μεγαλο ποσοστο νερου μεσα. Μην το βλεπουμε αποκλειστικα οτι περνουμε την ταδε μορφη υγρου που εχει αρκετο ποσοστο νερου κ ειμαστε οκ απο ενυδατωση του οργανισμου ,αλλα σαν ολο το πακετο.
Πχ δεν μπορω να πιω μισο λιτρο νερο με πρωτεινη κ να μην αισθανθω την αναγκη μετα απο καποια ωρα να πιω κ σκετο καθαρο νερακι. Ειναι σαν να μου το λεει το ενστικτο του οργανισμου μου (περα απο την αισθηση της διψας) οτι πιες καθαρο νερακι τωρα να ''καθαρισεις'', το ιδιο συμβαινει κ στα αλκοολουχα κ στα αναψυκτικα.
Βεβαια στα υγρα που ειναι πιο κοντα σε συσταση με το νερο οπως πχ ροφηματα απο βοτανα η μια φυσικη πορτοκαλαδα ,το ενστικτο μου φωναζει λιγοτερο.;)

billy89
21-10-15, 02:13
Ας αφήσω κι εγώ κάτι, είναι του Ανδρέα Ζουρδού:

"Πόσες φορές έχετε ακούσει πώς “αν περιμένετε μέχρι να διψάσετε είναι πολύ αργά γιατί είστε ήδη αφυδατωμένοι” ;

Είναι άγνωστο από πότε ακριβώς έπαψε η δίψα είναι ένας επαρκής μηχανισμός του ανθρωπίνου σώματος. Το νερό είναι ζωτικά απαραίτητο στον άνθρωπο αλλά το δόγμα ότι η δίψα δεν επαρκεί για μας προειδοποιήσει αναπαράγεται πολύ τελευταία και χωρίς καμία τεκμηρίωση. Εξελικτικά, αυτό η άποψη δεν μπορεί να σταθεί. Γιατί; Αν η δίψα δεν ήταν επαρκής μηχανισμός προφύλαξης από την αφυδάτωση οι πρόγονοι μας δεν θα είχαν επιβιώσει και εμείς δεν θα ζούσαμε. Αυτό ισχύει για τα υπόλοιπα μέλη του ζωικού βασιλείου που πίνουν όταν διψούν και όχι προληπτικά.

Σύμφωνα με την ανασκόπηση της βιβλιογραφίας από τον καθηγητή Noakes (ο οποίος έχει συμμετάσχει και σε αρκετούς μαραθωνίους) δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι οι αθλούμενοι που εμπιστεύονται το μηχανισμό της δίψας τους έχουν κάποιο μειονέκτημα από πλευράς απόδοσης σε σχέση με όσους πίνουν προληπτικά. Το να πίνουμε νερό προληπτικά δεν στηρίζεται από επιστημονικής πλευράς.Από την άλλη αν έρθει κάποιος στο γυμναστήριο να σας ρωτήσει “κάθε πότε να πίνω νερό και πόσο;” και απαντήσετε “ δεν έχει σημασία, πίνε όποτε διψάς” μπορεί να φανεί ότι τον σνομπάρετε και ίσως σας πει άσχετο που δίνετε τόσο ρηχή απάντηση χωρίς “πρέπει” και υπερβολές. Χωρίς αμφιβολία, κάτι τέτοιο δεν πείθει για επιστημονικό συμπέρασμα αφού δεν ακούγεται αρκετά παρεμβατικό και απόλυτο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει επαρκή τεκμηρίωση.

Συμπερασματικά , οι αποδείξεις δείχνουν πως οι αθλούμενοι που πίνουν κατά βούληση έχουν βέλτιστη απόδοση χωρίς ρίσκο για την υγεία τους σε αντίθεση με αυτούς που πίνουν προληπτικά."

Και μια ερευνούλα για τις αθλητικές επιδόσεις: http://bjsm.bmj.com/content/early/2010/11/15/bjsm.2010.074641.abstract

Συνοπτικά λέει ότι οι μαραθωνοδρόμοι που αφυδατώθηκαν περισσότερο είχαν και τις καλύτερες επιδόσεις (ενώ με βάση αυτά που ξέρουμε έπρεπε να ισχύει το αντίθετο).

Χαράλαμπος
21-10-15, 10:22
Σύμφωνα με την επίσημη θέση του Ινστιτούτου Υγείας της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών (Institute of Medicine of the National Academies of Science) που είχε δημοσιεύσει στην σελίδα της το 2004, αναφέρεται ότι το 80% των αναγκών μας καλύπτεται από πόσιμο νερό, αναψυκτικά, χυμούς, καφέ, τσάι κ.α και το υπόλοιπο 20% από τρόφιμα.

http://www8.nationalacademies.org/onpinews/newsitem.aspx?RecordID=10925

Επίσης, αναφέρει ό,τι η συντριπτική πλειοψηφία των υγιών ανθρώπων ανταποκρίνεται επαρκώς στις καθημερινές ανάγκες ενυδάτωσής τους, αφήνοντας το αίσθημα της δίψας να είναι ο οδηγός τους.

Feth
21-10-15, 10:28
Και εγώ πινω αρκετο νερό (ας πούμε γυρω στα 3 λιτρα+ την ημέρα) ειδικά μετα από ξηρους καρπους κατεβαινει πάρα πολύ , είναι λές και περπατούσα σε καμια έρημο για ώρες χωρις νερό.. προφανως αυτή η διψα πηγάζει από το αλάτι :)

beefmeup
21-10-15, 12:46
Ας αφήσω κι εγώ κάτι, είναι του Ανδρέα Ζουρδού:



σαν να βλεπω φαντασματα:green:


http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12774-%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5&p=315012&viewfull=1#post315012

το αφηνω μιας κ η κουβεντα εχει γινει ξανα στο παρελθον, κ μιας κ ο αντρεας δεν γραφει πια στο φορουμ, θα γραψω μονο οτι κ η πεινα ειναι μηχανισμος του σωματος, αλλα μεχρι να πεινασουμε καμια φορα μπορει να περασουν κ 12+ ωρες, κ να ξεχαστουμε, οπως εγραψα κ παραπανω.
κακο δεν ειναι αυτο, αλλα δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι πρεπει να τρωμε μονο οποτε πειναμε, κ ειδικα αν οι αναγκες του σωματος σε διατροφη, ειναι διαφορετικες λογω κ ασκησης κλπ.
σε γενικες γραμμες ισχυει το απο πανω, αλλα υπαρχουν κ περιπτωσεις που παρατηρουμε διαφορα θεματα σε ανθρωπους στα νεφρα (πετρες κλπ) λογω ελλειψης νερου, συμφωνα με τους γιατρους παντα.
τωρα τι μπορει να εγινε σε αυτες τις περιπτωσεις...διψουσαν κ αγνουσαν την διψα τους, η δεν διψουσαν ιδιαιτερα κ την πατησαν?

Χαράλαμπος
21-10-15, 13:44
^Σωστό το παραπάνω παράδειγμα, με την διαφορά, όμως, ό,τι ο μηχανισμός της δίψας δύσκολα θα σε ξεγελάσει σε σχέση με τον μηχανισμό της πείνας, μιας και το νερό είναι περισσότερο σημαντικό για την επιβίωση σε σχέση με την τροφή.

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-10-15, 15:00
Και εγώ πινω αρκετο νερό (ας πούμε γυρω στα 3 λιτρα+ την ημέρα) ειδικά μετα από ξηρους καρπους κατεβαινει πάρα πολύ , είναι λές και περπατούσα σε καμια έρημο για ώρες χωρις νερό.. προφανως αυτή η διψα πηγάζει από το αλάτι :)

Το τρεξιμο μετα απο το κυνηγι των σκηλων που το βαζεις;:green: Εκει να δεις νερο που θελει μετα!:P:toast:

billy89
21-10-15, 16:27
σαν να βλεπω φαντασματα:green:



το αφηνω μιας κ η κουβεντα εχει γινει ξανα στο παρελθον, κ μιας κ ο αντρεας δεν γραφει πια στο φορουμ, θα γραψω μονο οτι κ η πεινα ειναι μηχανισμος του σωματος, αλλα μεχρι να πεινασουμε καμια φορα μπορει να περασουν κ 12+ ωρες, κ να ξεχαστουμε, οπως εγραψα κ παραπανω.
κακο δεν ειναι αυτο, αλλα δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι πρεπει να τρωμε μονο οποτε πειναμε, κ ειδικα αν οι αναγκες του σωματος σε διατροφη, ειναι διαφορετικες λογω κ ασκησης κλπ.
σε γενικες γραμμες ισχυει το απο πανω, αλλα υπαρχουν κ περιπτωσεις που παρατηρουμε διαφορα θεματα σε ανθρωπους στα νεφρα (πετρες κλπ) λογω ελλειψης νερου, συμφωνα με τους γιατρους παντα.
τωρα τι μπορει να εγινε σε αυτες τις περιπτωσεις...διψουσαν κ αγνουσαν την διψα τους, η δεν διψουσαν ιδιαιτερα κ την πατησαν?

Χαχα έχεις δίκιο είχα ξεχάσει ότι κάποτε έγραφε στο φόρουμ!

Οι γνώσεις μου σχετικά με τις πέτρες στα νεφρά είναι ανύπαρκτες οπότε δεν έχω ιδέα τι ακριβώς τις προκαλεί.

Από κει και πέρα μιας και θέτεις τον προβληματισμό σχετικά με το αίσθημα της δίψας, πιστεύω ότι τόσο αυτό όσο και το αίσθημα της πείνας είναι δυνατόν να αγνοηθούν. Αν το ένστικτο της επιβίωσης ήταν τόσο δυνατό τότε δε θα υπήρχαν άτομα που κάνουν απεργία πείνας ή δίψας, όπως για παράδειγμα δε μπορεί κάποιος να αυτοκτονήσει κρατώντας την αναπνοή του κάτω από το νερό. Το γεγονός όμως ότι υπάρχουν απεργοί πείνας ή δίψας οι οποίοι καταφέρνουν να αυτοκτονήσουν με αυτό τον τρόπο σημαίνει ότι το ένστικτο μπορεί επιλεκτικά να αγνοηθεί. Δεν είναι τόσο δυνατό δηλαδή ώστε να σε κάνει να παρατήσεις ό,τι κάνεις εκείνη τη στιγμή και να ψάξεις για νερό (ή φαγητό).

Αυτό μακροχρόνια πιθανόν να οδηγήσει σε προβλήματα.

Άλλωστε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι επιβίωσαν αλλά το προσδόκιμο ζωής τους ήταν κατά πολύ μικρότερο από το δικό μας και σε αυτό παίζει ρόλο και η αφθονία τροφής και νερού, τουλάχιστον στο δυτικό κόσμο, μαζί φυσικά με ένα σωρό άλλους παράγοντες (φάρμακα κλπ).

Σα συμπέρασμα να πω ότι συμφωνώ ότι είναι καλό να φροντίζουμε να πίνουμε υγρά που και που, όχι όμως να φτάνουμε τις υπερβολές που ακούγονται στο bb ούτε να προσπαθούμε να πίνουμε προληπτικά και καταναγκαστικά μεγάλες ποσότητες για να καθαρίσει ο οργανισμός ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και φυσικά όχι μόνο νερό αλλά όλα τα υγρά (γάλα, καφέδες, αναψυκτικά) αφού το νερό που προσλαμβάνουμε μέσω αυτών θα λειτουργήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

beefmeup
21-10-15, 16:32
Σα συμπέρασμα να πω ότι συμφωνώ ότι είναι καλό να φροντίζουμε να πίνουμε υγρά που και που, όχι όμως να φτάνουμε τις υπερβολές που ακούγονται στο bb ούτε να προσπαθούμε να πίνουμε προληπτικά και καταναγκαστικά μεγάλες ποσότητες για να καθαρίσει ο οργανισμός ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και φυσικά όχι μόνο νερό αλλά όλα τα υγρά (γάλα, καφέδες, αναψυκτικά) αφού το νερό που προσλαμβάνουμε μέσω αυτών θα λειτουργήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

ναι συμφωνω σε ολα..ειδικα αυτο με το "καθαρισμα" το οργανισμου:green:

TRIANTAFYLLOU
22-10-15, 02:34
αυτα που λέμε εμείς οι ββερ σε ορισμένες περιπτώσεις είναι μπούρδες και υπερβολές , είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αφυδατωμένοι , εχω δεί ακραίες περιπτώσεις απο τόσα χρόνια που έχω γυμναστηριο όπου μερικοί δεν πίνουν καθόλου νερό και ούτε διψούν αλλα αλλάζοντας αυτη την κακή συνήθεια σταδιακά όμως και σε βάθος χρόνου γιατι δεν γίνετε άμεσα , είδαν αλλαγες στην υγεία τους με διάφορα θεματα νεφρων με την πίεση τού αίματος μεταβολισμό κτλ

δεν υπάρχει στανταρ για όλους στην ποσότητα νερού έχει να κάνει με το βάρος του καθένα , με τις δραστηριότητες εποχή κτλ
δηλαδη ένας που γυμνάζεται έντονα σε θερμό περιβάλον έχει αυξημένη ανάγκη για νερό αλλα και ηλεκτρολύτες , γιατι κάποιος αφυδατωμένος όσο νερό και να πιεί αν δεν λάβει μέταλλα ηλεκτρολύτες δεν αποροφάται

αυτα που λένε ββερ για 7-8 η 10 λίτρα τη μέρα είναι άκυρα και είναι μόνο για κάποιες μέρες πρίν τούς αγωνες στο άδειασμα όπου ακολουθεί σταδιακή μείωση με αύξηση υδατανθράκων για να βγεί αυτη η φόρμα η σκληρή και αφυδατωμένη

σιγουρα ένας ββερ χρειαζεται περισσότερο νερό σε σχέση με ενα νορμάλ άνθρωπο η αθλητη άλλου αθλήματος , γιατι τρωει και μεγαλύτερες ποσότητες απο όλα τα θρεπτικα , οπότε και το νερό πάει ανάλογα , αλλα βλέπω μερικούς με τεράστιες εμμονές όπου να ταν τρόπος να είναι μόνιμα με ενα μπουκάλι να πίνουν

2-3 λίτρα είναι νορμάλ ανάλογα βεβαια με τον σωματότυπο και το βάρος του καθένα και την εποχή , ενας ββερ μπορεί και παραπάνω αν είναι βαρύς

και αν κάποιοι που έχουν θέματα με την καρδιά έπιναν κάθε βράδυ πρίν τον ύπνο ενα ποτήρι η δυο νερό θα γλύτωναν απο θανάτους απο καρδιά στον ύπνο σε αρκετες περιπτώσεις

το νερό και το οξυγόνο είναι σημαντικα είναι ζωή και γι αυτο είναι σημαντικό

επίσης όταν λέμε για ροφήματα οι καφέδες είναι διουρητικοί και δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν στην πρόσληψη νερού γιατι δημιουργούν αφυδάτωση , αλλα χυμοί και το γάλα ακόμη περιέχουν νερό όπως και τα φρούτα , αλλα αυτο το νερό φτάνει ισα ίσα να βοηθησει να αποροφηθούν οι υδατάνθρακες που περιέχουν τα φρούτα , γι αυτο εμείς οι ββερ τρωμε πρίν τούς αγωνες αποξηραμένα ουτως ώστε να παίρνουμε τούς υδατάνθρακες και το νερό να το τραβάνε απο το σώμα με στόχο την αφυδάτωση και μείωση των υποδόριων υγρών