PDA

Επιστροφή στο Forum : DEEP TISSUE MASSAGE/SPORT MASSAGE ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΕΣ ΒΒ



Nive
12-06-14, 13:27
Καλησπέρα σας.
Σκέφτηκα να σας κάνω μία ενημέρωση για τα θετικά της εφαρμογής Deep Tissue Massage (εν τω βάθη μάλαξη) και του Sports Massage (αθλητική μάλαξη) σε αθλητές Βody Building.

Αρχικά και οι δύο τεχνικές είναι παραπλήσιες και έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά αλλά η μεγαλύτερη ίσως διαφορά τους έιναι πως στην εν τω βάθη μάλαξη είμαστε πιο επιθετικοί.
Στο εξωτερικό οι περισσότεροι αθλητές έχουν σε μόνιμη βάση τέτοιου είδους μάλαξη περίπου 2 φορές την εβδομάδα. Οι επαγγελματίες δε έχουν ολόκληρη ομάδα θεραπευτών που ασχολούνται με την αποθεραπεία της υπερπροπόνησης.

Τα κυρίοτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους άτομα-αθλούμενοι δηλαδή που σηκώνουν σταθερά ή και όχι βάρη- είναι το λεγόμενο ``πιάσιμο΄΄ λόγω υπερδραστηριοποίησης των μυικών δομών. Ως γνωστόν η άθληση εμπεριέχει καταπόνηση άρα και ανάγκη για αποθεραπεία είτε με απλή ξεκούραση είτε με κάτι πιο στοχευμένο και advanced όπως το DTM.

H προταρχική μας προσπάθεια περικλύει κυρίως την προσπάθεια για λύση των σφικτών δεσμίδων της περιτονίας και την αποβολή των μεταβολικών στοιχείων της περιοχής. Όταν έχουμε έντονη μυική συστράτευση δηλαδή ενεργοποίηση πολλών μυικών ινών για αρκετή ώρα μπορεί να παρατηρηθεί ``δέσιμό΄΄ τους με αποτέλεσμα να γινόμαστε ανελαστικοί στο σημείο της μυικής γαστέρας στο οποίο παρατηρείτε η παραπάνω ανωμαλία. Από αρκετούς ασθενείς το έχω ακούσει με τον όρο ``κόμπο΄΄ ο οποίος δεν είναι τίποτε άλλο από τα γνωστά σε εμάς τους φυσικοθεραπευτές trigger points. Σφικτές μυικές δεσμίδες οι οποίες προσδίδουν ανελαστικότητα και κυρίως πόνο ο οποίος αντανακλά και σε άλλες πριοχές.
π.χ.
8471784718

Σε τέτοιες δομές (γυμνασμένες και υπερτροφικές) επιβάλεται να τοποθετήσουμε θέναρ-οπισθέναρ-πήχη-αγκώνα και κάποιες φορές ακόμη και γόνατο.
Εγώ έχω και ξύλάκια με τα οποία λύνω τα trigger , διαδικασία ιδιαίτερα επίπονη αλλά πλήρως αποδοτική. Σε πιο χρόνιες καταστάσεις, πολύκαιρες καταστάσεις και άτομα με σύνδρομα στάσης ή κακή τεχνική προπόνησης χρειάζονται και άλλα τρικ με σκοπό να ``χαλαρώσουμε-ελευθερώσουμε΄΄ την περιτονία.

Σας παραθέτω δύο βίντεο από τους πιο γνωστούς αθλητές Jay Cutler και Ronnie Colleman με τις συγκεκριμένες τεχνικές.


https://www.youtube.com/watch?v=qvSHViT937A

https://www.youtube.com/watch?v=pD6Lxw0ip3s

Αυτό τον καιρό ασχολούμαι πάνω στον συγκεκριμένο τομέα με αρκετά άτομα που κάνουν σωματοδόμηση και μέχρι πρόσφατα αποκλειστικά με αθλητές (στίβου-μπάσκετ-ενόργανης-ποδοσφαίρου) και ομολογώ πως έιναι κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον γιατί παίρνεις τα επιθυμητά αποτελέσματα από τις πρώτες κιόλας συνεδρίες.
Οι τεχνικές είναι συγκριμένες αλλά τροποποιούνται και προσαρμόζονται ανάλογα το περιστατικό-τις ανάγκες του-τις ενοχλήσεις και φυσικά τον στόχο που αυτός έχει θέσει.
Δυστυχώς έχουμε μάθει να αναθεματίζουμε εύκολα αλλά το συγκεκριμένο θεραπευτικό μέσω όντας ήδη παρεξηγημένο, στο εξωτερικό έχει εξελιχθεί και πάρει την θέση που του αρμόζει.

Με χαρά να απαντήσω στις ερωτήσεις σας.

Φιλικά Νίκος. ;)

billy89
12-06-14, 14:32
Το Σάββατο που μας πέρασε δοκίμασα πρώτη φορά στη ζωή μου deep tissue... Σημειωτέον ότι την προηγούμενη μέρα είχα κάνει πόδια - γάμπες.

Για όποιον το επιλέξει να ξέρει ότι δεν είναι σαν το χαλαρωτικό, είναι αρκετά επίπονο ειδικά για όποιον ασχολείται με τη σωματοδόμηση, γιατί σε όποιο σημείο βρίσκει η θεραπεύτρια "κόμπο" στον πατάει μέχρι να λυθεί με χέρια, πήχεις, αγκώνες. Συνήθως στην πλάτη είναι το πρόβλημα (πόνος:P) και στα σημεία που έχεις κάνει προπόνηση. Όταν μου έτριβε τετρακεφάλους - μηριαίους - γάμπες βογκούσα - ελπίζω να μην το παρεξήγησε η κοπέλα:turtle:

Παρά ταύτα είναι ωραία εμπειρία, φυσικά με μια συνεδρία δεν γίνονται θαύματα, χρειάζεται επανάληψη κάτι το οποίο για τον απλό αθλούμενο είναι ίσως πολυτέλεια.

Οι προ πάντως το έχουν εντάξει στο καθημερινό πρόγραμμά τους (βλ. heath).

Με απλά λόγια έμεινα ευχαριστημένος και θα ξανακάνω εν καιρώ!

GOMI
12-06-14, 14:41
Από trigger points στην πλάτη, άλλο τίποτα. Πολλές φορές μου προκαλούν έντονους πονοκεφάλους, και όταν με πιέζει η γυναίκα μου σε αυτούς τους "κόμπους" της πλάτης, νιώθω άμεσα μια ανακούφιση στον πονοκέφαλο.

Ήθελα να ρωτήσω, έχοντας 3 κήλες στη μέση και 2 στον αυχένα, υπάρχει φόβος με αυτή την τεχνική?

Επίσης για τι κόστος μιλάμε ανα συνεδρία, πόσο διαρκεί και κάθε πότε μπορεί να γίνεται?

Κάπου είχα διαβάσει ότι μειώνει και το στρες, κάτι σχετικά με την κορτιζόλη, η οποία είναι 2 φορές πάνω από το φυσιολογικό. Δεν ξέρω αν ισχύει...

SkillBill
12-06-14, 15:12
και με foam rolling μπορει να γινει η δουλεια,googlαρετε το..και ναι οντως ποναει,σε μενα ειδικα τετρακεφαλοι δικεφαλοι μεσα απ τα ποδια και γαμπες σκιζουνε!

Nive
12-06-14, 15:20
skillbill μυοπεριτονιακή απελευθέρωση!! Σωστός.
Παιδιά υπάρχουν πολλές παραλλαγές...εγώ δίνω στους ασθενείς μου self massage με μπαλάκι του τένις το οποίο δουλεύει ικανοποιητικά.
Οι κήλες είναι παθογένια η οποία χρήζει ιδιαίτερης προσοχής. Επιβάλεται να έχει κάποιος κλινική εικόνα και απεικονιστική τεχνική στα χέρια του για συνεκτίμηση ούτως ώστε να σου δώσει ασφαλή απάντηση. Απλά οι τεχνικές αφορούν μυικές δομές,οπότε μόνο χαλάρωση μπορούν να σου προσδώσουν. Φυσικά επιβάλεται να γίνει από επαγγελματία και να συνεκτιμηθούν τα προβλήματά σου, γι`αυτό έγραψα πιο πάνω πως πάμε ανάλογα το περιστατικό πατώντας πάνω σε συγκεκριμένες τεχνικές όμως.
Δεν βοηθά μόνο σωματικά,αλλά και πνευματικά. Γενική χαλάρωση,αύξηση ευεξίας και ψυχολογική ανάταση. Μιλάω εκ πείρας.

Οι τιμές δεν είναι στάνταρ. Αν κάποιος κάνει μία θεραπεία στο τόσο θα χρεωθεί παραπάνω από κάποιον που κάνει πχ 8 συνεδρίες σε έναν μήνα.

υ.γ. Όταν μου πρωτοέκανε ένας συνάδελφος δάκρυσα...αλλά την επόμενη ημέρα έγινα οπαδός της.

SkillBill
12-06-14, 19:43
ναι οντως και μπαλακι του τεννις για καποια σημεια!υπαρχουν και κατι ειδικα μπαλακια (lacrosse balls) που ειναι ακομα πιο σκληρα για να πατας καλυτερα!

Nive
13-06-14, 10:58
Σαν το ξυλάκι αδερφέ τίποτα!!! ;)

sobral
14-06-14, 14:46
Εγώ δουλεύω σε προσωπικές συνεδρίες μυοπεριτονιακη απελευθέρωση με το foam roller της TPT, το grid. Γράφω τα αρχικά μην θεωρηθεί διαφήμιση. Είναι το καλύτερο foam roller της αγοράς με διαφορά.;) Για recovery αλλά και για warm up είναι ό,τι πρέπει.

Nive
16-06-14, 12:25
Αφού έχεις τον χρόνο και για προ-προπονητική ενεργοποίηση της περιτονίας σε παραδέχομαι.
Αυτό το έκανα μόνο σε άτομα που ασχολούνταν με πρωταθλητισμό. ;)