PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή ..



fasma21
15-06-14, 22:35
Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας παραθεσω κ γω με την σειρα μου την διατροφη που ακολουθω εδω και ενα χρονο περιπου και να μου πειτε τα κλασσικα συμβουλες τι κανω λαθος - σωστα κτλ .
Ο στοχος μου ειναι η καλυτερη γραμμωση των κοιλιακων κυριως και το χασιμο του λιπους στον αφαλο.

πρωινο : Γαλα 1,5% με δημητριακα ολικης αλεσης και συνηθως και μια μπανανα.
μεσημεριανο: Σπιτικο φαγητο οχι κατι συγκεκριμενο σε λογικες ποσοτητες παντα χωρις καθολου ψωμι.
3ο γευμα: Τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και μια παριζα.
4ο γευμα : Το ιδιο με το 3ο γευμα.
5ο: Τονος με νερο με μια ντοματα και μια φετα ψωμι.
Βραδινο: Γιαουρτι 2% και whey protein .

Να πω οτι πηγαινω 4-5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και μετα 1 ωρα εντονη αεροβια ( ποδοσφαιρο ).

Mikekan
16-06-14, 10:26
Γεια σου φίλε μου.

Καταρχάς πες μας σε παρακαλώ ύψος και βάρος.

Η διατροφής σου είναι μέτρια, ψωμιά, δημητριακά, τοστ, γαλοπούλες, πάριζα κτλ. δεν είναι πολύ ορθές επιλογές.

Θερμίδες συντήρησης έχεις υπολογίσει? Ακόμα και τις ιδανικές τροφές να έχεις χωρίς ποσότητες και θερμίδες συντήρησης βαδίζεις στα τυφλά.

fasma21
16-06-14, 11:45
Γεια σου φίλε μου.

Καταρχάς πες μας σε παρακαλώ ύψος και βάρος.

Η διατροφής σου είναι μέτρια, ψωμιά, δημητριακά, τοστ, γαλοπούλες, πάριζα κτλ. δεν είναι πολύ ορθές επιλογές.

Θερμίδες συντήρησης έχεις υπολογίσει? Ακόμα και τις ιδανικές τροφές να έχεις χωρίς ποσότητες και θερμίδες συντήρησης βαδίζεις στα τυφλά.

Εε σορρυ και ελεγα τι ειχα ξεχασει .. 1.73 ,66 κιλα ( στο αβαταρ ειμαι εγω)
Οταν λες θερμιδες συντηρησης τι εννοεις και πως τις υπολογιζω..?Απλα παρατηρω οτι ακομα και με την συγκεκριμενη διατροφη εχω αρκετα μεγαλο το αισθημα τις πεινας , τι μπορω να κανω κ γιαυτο ;
και ευχαριστω για την απαντηση .

Mikekan
16-06-14, 11:53
Kαταρχάς θεωρώ ότι δεν πρέπει να χάσεις και άλλα κιλά, είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου.

Θερμίδες συντήρησης είναι οι θερμίδες που χρειάζεται να λαμβάνεις καθημερινά για να διατηρηθείς στο ίδιο βάρος.

Θα σου πρότεινα να κινηθείς πάνω σε αυτές και να χάνεις λίπος βάζοντας μυική μάζα ταυτόχρονα.

Φυσικά και πεινάς γιατί η διατροφή σου δεν έχει σωστές βάσεις.

Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης από εδώ ας πούμε: http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm

Δες τις διατροφές των υπόλοιπων μελών, φτιάξε μία ισοθερμιδική διατροφή και ανάρτησε τη εδώ για σχόλια και βελτιώσεις.

fasma21
16-06-14, 17:05
Kαταρχάς θεωρώ ότι δεν πρέπει να χάσεις και άλλα κιλά, είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου.

Θερμίδες συντήρησης είναι οι θερμίδες που χρειάζεται να λαμβάνεις καθημερινά για να διατηρηθείς στο ίδιο βάρος.

Θα σου πρότεινα να κινηθείς πάνω σε αυτές και να χάνεις λίπος βάζοντας μυική μάζα ταυτόχρονα.

Φυσικά και πεινάς γιατί η διατροφή σου δεν έχει σωστές βάσεις.

Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης από εδώ ας πούμε: http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm

Δες τις διατροφές των υπόλοιπων μελών, φτιάξε μία ισοθερμιδική διατροφή και ανάρτησε τη εδώ για σχόλια και βελτιώσεις.
Λοιπον μου εβγαλε :
Maintenance: 2362 οι οποιες ειναι αυτες που πρεπει να καταναλωνω ημερησιως για να διατηρηθω στο ιδιο βαρος σωστα?
και το Fat Loss : 1890 και Extreme Fat Loss :1417 τι ακριβως ειναι , αυτες που πρεπει να χανω ημερησιως?

fasma21
17-06-14, 12:45
Επισης σημερα πηρα πρωινο :Ενα ποτηρι γαλα 1,5% , 2 ασπραδια και 1 φετα του τοστ με γαλοπουλα.
Πως το βλεπεις για πρωινο ?

Physique
17-06-14, 16:07
Το άλλο πρωινό που είναι δεν το έφαγες :p στο πρωινό βάλε πράμα λίγο βρώμη ,πρωτεΐνη και καλά λιπαρά γιατί είναι από τα πιο σημαντικά γεύματα . Όσο για τα tost βρες κάτι άλλο ποιοτικό . Εγώ ούτε να το ακούω δεν μπορώ tost περνούν τα παιδάκια στο σχολείο και όχι κάποιος που θέλει να έχει μυς . Άποψη μου δεν το λέω για να θίξω κανένα .

fasma21
17-06-14, 17:00
Το άλλο πρωινό που είναι δεν το έφαγες :p στο πρωινό βάλε πράμα λίγο βρώμη ,πρωτεΐνη και καλά λιπαρά γιατί είναι από τα πιο σημαντικά γεύματα . Όσο για τα tost βρες κάτι άλλο ποιοτικό . Εγώ ούτε να το ακούω δεν μπορώ tost περνούν τα παιδάκια στο σχολείο και όχι κάποιος που θέλει να έχει μυς . Άποψη μου δεν το λέω για να θίξω κανένα .
Αυτο με ενα ποτηρι Γαλα 1,5% 2 ασπραδια μια φετα ψωμι με λιγο ελαιολαδο και μια φετα γαλοπουλα , δεν ειναι καλη επιλογη ; Ντε και καλα πρεπει να ειναι βρωμη το πρωι ?? :ΡΡ

Physique
17-06-14, 17:07
Χαχα ναι τώρα κάλυψες το πρωινό :p φίλε ποιος ο λόγος να μην βάλεις από άποψη χρημάτων η δεν θες υδατάνθρακα ? Βάλε 5-6 ασπράδια , φιστίκοβουτυρο έχεις πολλές επιλογές. Όλα όμως να ταιριάζουν με τα μακρο σου.

fasma21
17-06-14, 20:27
Χαχα ναι τώρα κάλυψες το πρωινό :p φίλε ποιος ο λόγος να μην βάλεις από άποψη χρημάτων η δεν θες υδατάνθρακα ? Βάλε 5-6 ασπράδια , φιστίκοβουτυρο έχεις πολλές επιλογές. Όλα όμως να ταιριάζουν με τα μακρο σου.
μα με το γαλα και την φετα του τοστ δεν περνω ηδη αρκετους υδατανθρακες?

Physique
17-06-14, 21:23
Πλάκα κάνεις ? Να κλειδώσει εδώ το θέμα εάν είναι έτσι . Ζητάς να σου πούμε συμβουλές για την διατροφή σου αλλά δεν ακούς και επιμένεις στα δικά σου. Να ξέρεις ότι η βρώμη είναι πολύ καλή πηγή υδατάνθρακα και έχει πολλές φυτικές ίνες που χρειάζεται ο οργανισμός. Το γάλα υδατάνθρακες ? Δεν το ήξερα , και να ξέρεις δεν συνίσταται για γραμμώση. Ψάξου λίγο όμως καλό είναι και εύκολο .

Mikekan
17-06-14, 21:23
Όχι παίρνεις ελάχιστους υδατάνθρακες από ψωμί (που καλό είναι να αποφεύγεις) και από γάλα που είναι κακής ποιότητας. Επίσης η γαλοπούλα είναι γεμάτη στα νιτρικά και τα συντηρητικά οπότε επίσης πρέπει να αποφεύγεις. Γενικά πρέπει να αναθεωρήσεις. ;)

George2411
18-06-14, 08:58
Καλημερα και απο μενα και να με συγχωρειτε που επεμβαινω, στο θεμα του πρωινου θεωρουσα οτι η γαλοπουλα (σαν αλλαντικο) ηταν το μονο προτεινομενο με βαση το μαυρο ψωμι ολικης.
Μετα τα λεγομενα σας αναθεωρω για το αν θα πρεπει να παιρνω πρωι η απογευμα ψωμι με γαλοπουλα και τυρι (αν και εχω καθιερωσει σαν πρωινο την βρωμη με γαλα 2% και μια μπανανα μεσα-τα δημητριακα τα παιρνω σπανια για αλλαγη).

billy89
18-06-14, 09:34
Τα αλλαντικά δεν είναι καλή επιλογή γενικότερα λόγω της επεξεργασίας που έχουν υποστεί (που αν την έβλεπες αμφιβάλλω αν θα ξαναέτρωγες). Φυσικά στην ανάγκη θα φας γιατί από μάκρος είναι οκ. Για καθημερινή επιλογή προτίμησε κασέρι και επίλεξε τα λιπαρά ανάλογα με τα μακρος σου.

fasma21
18-06-14, 11:21
Τα αλλαντικά δεν είναι καλή επιλογή γενικότερα λόγω της επεξεργασίας που έχουν υποστεί (που αν την έβλεπες αμφιβάλλω αν θα ξαναέτρωγες). Φυσικά στην ανάγκη θα φας γιατί από μάκρος είναι οκ. Για καθημερινή επιλογή προτίμησε κασέρι και επίλεξε τα λιπαρά ανάλογα με τα μακρος σου.
Κασερακι με μαυρο ψωμι ειναι καλυτερο απο οτι η γαλοπουλα?? Εγω το εχω βγαλει τελειως το κασερι απο την διατροφη και γενικα το τυρι , φοβουμενος των μεγαλων λιπαρων που εχουν.

Physique
18-06-14, 14:13
Εντάξει εσύ τώρα τρολαρις !!!!!!!

fasma21
18-06-14, 14:58
Εντάξει εσύ τώρα τρολαρις !!!!!!!
φιλε μου δεν τρολλαρω , απλα δεν ξερω τι να σου πω..

Physique
18-06-14, 15:17
PΕ φίλε σου λέμε δεν είναι σωστό το πρωινό είναι ελλιπές σε πολλά , που λέμε τη να βάλεις και μου λες να βάλεις λίγο λάδι, κασέρι και μου μετράς τον υδατάνθρακα από το γάλα που θα φτάνει δεν φτάνει τα 5γρ. Άμα θες έτσι φάε πατάτες τηγανητές έχουν υδατάνθρακα και αυτές. κάνε του κεφαλιού σου.

George2411
18-06-14, 16:04
Τα αλλαντικά δεν είναι καλή επιλογή γενικότερα λόγω της επεξεργασίας που έχουν υποστεί (που αν την έβλεπες αμφιβάλλω αν θα ξαναέτρωγες). Φυσικά στην ανάγκη θα φας γιατί από μάκρος είναι οκ. Για καθημερινή επιλογή προτίμησε κασέρι και επίλεξε τα λιπαρά ανάλογα με τα μακρος σου.

Καλως δεν αμφιβαλλω καθολου σε αυτο που λες, αλλα θεωρουσα οτι απο ολα τα αλλαντικα η γαλοπουλα ειναι καλυτερη. Αν ειναι ετσι δεν εχω θεμα να κοψω τα αλλαντικα και να τρωω ενα τοστ με ψωμι ολικης και κιτρινο τυρι (κασερι η και γκουντα ισως?) Δεν εχω κανενα σκαλωμα με τα αλλαντικα η με το τοστ αλλα δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο καθημερινο απλο και γρηγορο.
Αν υπαρχουν αλλες προτασεις εννοειται οτι ειμαι ολος αυτια. (εκτος φυσικα απο τα κλασσικα βρωμη αυγα αυτα εννοουνται).
@fasma αν θες μπορεις να δεις το δικο μου πρωινο (οχι δεκατιανο) το οποιο δεν το θεωρω κακο και ειναι εν μερη και πληρες. Βρωμη με αποξηραμενα φρουτα με λιγο γαλα 2% και μια μπανανα κομμενη μεσα, και 5 αυγα (4 ασπραδια+1 κροκο).
Αυτη ακολουθω εγω καθημερινα και εναλλασω καμια φορα την βρωμη με τα δημητριακα αν και σπανια. Φυσικα καποιος εμπειρος απο εδω μπορει να προσθεσει η να αφαιρεσει κατι σε αυτο που λεω.

billy89
18-06-14, 16:19
Από τα αλλαντικά η γαλοπούλα είναι καλύτερη - οπότε αν χρειαστεί να φας έξω βάλε. Αλλιώς τοστάκι με γκούντα και είσαι κομπλέ!

George2411
19-06-14, 09:04
Από τα αλλαντικά η γαλοπούλα είναι καλύτερη - οπότε αν χρειαστεί να φας έξω βάλε. Αλλιώς τοστάκι με γκούντα και είσαι κομπλέ!

Οκ καταλαβα. Απο τυρι προτεινεις γκουντα και κασερι? υπαρχει καποιο καλυτερο απο αυτα? (φανταζομαι οτι ειναι ηδη λιπαρα τυρια αλλα γενικα η διατροφη μου δεν εχει λιπαρα οποτε φανταζομαι οκ).
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου! ;)

fasma21
19-06-14, 10:02
Οκ καταλαβα. Απο τυρι προτεινεις γκουντα και κασερι? υπαρχει καποιο καλυτερο απο αυτα? (φανταζομαι οτι ειναι ηδη λιπαρα τυρια αλλα γενικα η διατροφη μου δεν εχει λιπαρα οποτε φανταζομαι οκ).
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου! ;)

Για την γκουντα ειδα 12.9γρ λιπαρων .

billy89
19-06-14, 10:27
Ανάλογα με τα μάκρος που θέλεις να λαμβάνεις ημερησίως μπορείς να φας όλα τα είδη τυριών (παρμεζάνα, γκούντα με χαμηλά ή κανονικά λιπαρά, φέτα με κανονικά η χαμηλά λιπαρά κοκ) απλώς συνυπολόγισε ότι κάποια έχουν λίγο περισσότερο αλάτι. Την ποσότητα την καθορίζεις ανάλογα με τις θερμίδες που δουλεύεις.

fasma21
19-06-14, 12:48
Ανάλογα με τα μάκρος που θέλεις να λαμβάνεις ημερησίως μπορείς να φας όλα τα είδη τυριών (παρμεζάνα, γκούντα με χαμηλά ή κανονικά λιπαρά, φέτα με κανονικά η χαμηλά λιπαρά κοκ) απλώς συνυπολόγισε ότι κάποια έχουν λίγο περισσότερο αλάτι. Την ποσότητα την καθορίζεις ανάλογα με τις θερμίδες που δουλεύεις.
αχα μαλιστα .. Κατι ακομα που ηθελα διευκρινιση , γνωριζεις αν το αγελαδινο το γαλα το οποιο ειναι αρμεγμενο πρωι και βρασμενο μονο τι ποσοστο λιπαρων εχει πανω κατω ? 4%+ ??

billy89
19-06-14, 13:03
Παραπανω σιγουρα γιατι ειναι ανεπεξεργαστο, ειδικα αν δεν αφαιρεσεις την πετσα!

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fasma21
19-06-14, 15:34
Παραπανω σιγουρα γιατι ειναι ανεπεξεργαστο, ειδικα αν δεν αφαιρεσεις την πετσα!

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραια να σε καλα..
Ρε παιδια να ρωτησω κατι διαβαζοντας αυτο το αρθροhttp://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE λεει μετα την προπονηση πρεπει να καταναλωνουμε υδατανθρακες υψηλού γλυκαιμικου δεικτη??

Physique
19-06-14, 15:52
Ναι έτσι πρέπει γιατί είναι η ώρα πού ζητάει ο οργανισμός για την αναπλήρωση. Εκεί έναν δεν έχεις κάποιο συμπλήρωμα υδατάνθρακα να τρως μια μπανάνα μαζί με την whey απ ότι είδα έχεις , και όχι μια και κάτω σταδιακά . Με το πρωινό τη έκανες τελικά ?

billy89
19-06-14, 16:16
μετα την προπονηση πρεπει να καταναλωνουμε υδατανθρακες υψηλού γλυκαιμικου δεικτη??

Δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι γι' αυτό. Η whey κάνει μόνη της έκρηξη ινσουλίνης που επαρκεί για την απορρόφηση των αμινοξέων. Οπότε δε χρειάζεται σίγουρα συμπλήρωμα αν αυτό σκέφτεσαι. Όσο για το γλυκογόνο, αυτό θα αναπληρωθεί στις επόμενες ώρες με τα διαδοχικά γεύματά σου τα οποία θα περιέχουν υδατάνθρακα.

George2411
19-06-14, 16:35
Κατι τελευταιο ελπιζω να μην ειναι offtopic επειδη αναφερθηκατε σε μεταπροπονητικο. Διαβασα καπου στο φορουμ οτι μετα την προπονηση καλο ειναι να καταναλωνουμε λιγο γλυκοζη (κλασσικη των supermarket). Ισχυει κατι τετοιο? γιατι οι γνωμες ειναι διφορουμενες.

billy89
19-06-14, 16:40
Ισχυει κατι τετοιο?

Τι γράφω αμέσως παραπάνω?

fasma21
19-06-14, 20:54
Δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι γι' αυτό. Η whey κάνει μόνη της έκρηξη ινσουλίνης που επαρκεί για την απορρόφηση των αμινοξέων. Οπότε δε χρειάζεται σίγουρα συμπλήρωμα αν αυτό σκέφτεσαι. Όσο για το γλυκογόνο, αυτό θα αναπληρωθεί στις επόμενες ώρες με τα διαδοχικά γεύματά σου τα οποία θα περιέχουν υδατάνθρακα.

οποτε billy να αποφυγω την μπανανα που εχω βαλει μετα την προπονηση. Γιατι διαβαζοντας και αυτο το αρθρο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82 αναφερει οτι πρεπει να αποφυγουμε την φρουκτοζη .