PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές ερωτησούλες...



sarbinis
24-11-08, 14:36
Παιδιά γειά σας και πάλι. Έχω κάποιες ερωτησούλες για διατροφή ακόμη.
:unsure: Άν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Ερώτηση 1) Ακούω συνέχεια οτι τα ασπράδια των αυγών είναι απίστευτη πηγή πρωτεινών. Ήθελα να ροτήσω αν παύουν να είναι οφέλημα εάν είναι τηγανητά.. Η η θρεπτική τους αξία προσλαμβάνεται μόνο αν είναι βραστα...?

Ερώτηση 2) Όλοι γνωρίζουμε οτι ένα πιτόγυρο ή ένα γλυκό είναι ότι χειρότερο για διατροφή. Μήπως γνωρίζει κανείς τη αναλογία λιπαρών πρωτεινών και υδατανθράκων που περιέχονται σε ένα πιτόγυρο ή μία κρέπα πχ...?

Ερώτηση 3) Η φέτα ενδύκνειται για διατροφή?

Περιμένω τις γνώμες σας...Thanks. :pale:

Steve KinG STyLe
24-11-08, 14:50
Εγω παντως μια χαρα τις κοπαναω τις ομελετες αλλα στο αντικολιτικο τιγανι βαζω καθολου η σταγονες απο ελεολαδο,δεν εχω διαβασει κατι σχετικο.

Το πιτογυρο αν το ανααλυσουμε αποτελειτε απο "πιτα" απο ασπρο σιταρι(λογικα δεν ξερω) αλλα τηγανιζετε με βαμβακελεο νομιζω και ειναι γεματη στα λιπη,κρεας το οποιο ειναι γεματο με κορεσμενα λιπαρα και κυκλοφορουν ενα καρο φημες για τοξινες κτλ,οι πατατες προτηγανισμενες(στα περισσοτερα τουλαχιστον) μεσα στο λαδι το οποιο δεν ειναι ελεολαδο ενας θεος ξερει τι ειναι,επισης κυκλοφορουν ενα καρο φημες οτι χρησιμοποιουν τα ιδια λαδια παρα πολλες φορες.Με απλα λογια δεν ειναι μονο τα υλικα αλλα ο τροπος μαγιρεματος γιατι ψωμι ψητο με κρεας βραστο/ψητο και πατατες βραστες ειανι ενας πολυ καλος συνδιασμος...βεβαια στο που και που θαα χτυπισουμε και κανα πιτογυρο!!!! :green:

Το τυρι φετα?Δεν ξερω τα θρεπτικα συστατικα αλλα αν εχει λιγα λιπαρα%,λιγη σχετικα λακτοζη και ικανοποιητικη ποσοτητα πρωτεινης ΟΚ!!!!

NASSER
24-11-08, 14:52
Τα ασπραδια και γενικα η διατροφη μας καλο ειναι να ειναι στη σχαρα , βραστα ή και στον ατμο.
Ο λογος ειναι πως θελουμε να διώχνουμε οσο το δυνατον το λιπος απο αυτα.
Τωρα το αυγο τιγανιτο δεν χανει τα θρεπτικα του συστατικα αλλα γινεται πιο λιπαρο.
Το πιτογυρο εχει πολυ λιπος και πολυ αλατι, συν οτι οι πιτα ειναι βουτηγμενη στο λαδι. Δεν κανει να το τρωμε καθολου. Επισης δεν εχει καθολου καλα θρεπτικα συστατικα.
Αντι για τυρι φετα μπορεις να προτημησεις το ανθοτυρο. Η φετα εχει πολυ λιπος και αλατι!

RUHL
24-11-08, 16:46
Ερώτηση 1) oxi
Ερώτηση 2)-3) αν ειναι να κανεις την μ***** καντην μην μετρας το μεγεθος αρκει να μην ειναι συχνα εξαλου και να ξερεις ποσο εχει θα αλαξει τιποτα? cheat ειναι 3-4 απο τα 42 σωστα γευματα ανα εβδομαδα χωρανε ανετα χωρις ενοχες

slaine
24-11-08, 17:11
οι πρωτείνες σε μεγάλη θερμοκρασία χάνουν τη θρεπτική τους αξία (όχι όλη εξαρτάται πόση ώρα και σε τι θερμοκρασία) γιατί σπάει η τριτοταγής και τεταρτοταγής δόμη της. καλύτερα βραστά αλλά και στο τηγάνι οκ, δεν τα χάνει όλα. απλά με τα λάδια γίνεται πολύ λιπαρό και παχυντικό.
επίσης ότηδήποτε τηγανίζεται να ξέρετε ότι γίνεται καρκινογόνο και καλά είναι να συνοδέυεται με μερικές ελιές που έχουν αντικαρκινικές ιδιότητες.

όντως οι πίτες δεν είναι και ό,τι καλύτερο ειδικά σε περίοδο γράμμωσης αλλά αν τη γουστάρεις πάρε με αλάδωτη πίτα, χωρίς πατάτες(ή έστω λίγες) καλαμάκι ή φιλέτο κοτόπουλο και τα λοιπά ζαρζαβατικά.

η φέτα συνήθως έχει πολλά λιπαρά. υπάρχουν άλες επιλογές καλύτερες. αν ωστόσο σ'αρέσει φάε μέχρι το μεσημέρι και όχι στα επόμενα γεύματα και σε περίοδο γράμμωσης κόψ'τη.

RUHL
24-11-08, 17:36
καλαμάκι ή φιλέτο κοτόπουλο και τα λοιπά ζαρζαβατικά.
ποτε δεν το καταλαβα γιατι εκει κατω τρωτε καλαμακια?
http://www.mactron.gr/catalog/images/100311.jpg
τι θρεπτικη αξια εχουν σλαινε :lol: :lol: :lol: :lol:

slaine
24-11-08, 17:48
απλά το καλαμάκι κοτόπουλο δεν έχει λίπος ή αν έχει έιναι έυκολο να το αφαιρέσεις σε αντίθεση με το γύρο είτε έιναι χοιρινός έιτε κοτόπουλο.
κατάλαβες ρούλη? για το φιλέτο δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι

RUHL
24-11-08, 18:13
απλά το καλαμάκι δεν έχει λίπος ή αν έχει έιναι έυκολο να το αφαιρέσεις
Θα μας τρελανετε το πλαστικο καλαμακι που τρωτε οπως δειχνω στην πανω φωτο εχει και λιπος???????? :rolf: :rolf:

slaine
24-11-08, 18:22
δεν είδα ρε βλάκα τη φωτό.η απάντηση μου είναι -----> :box1:
δηλαδή όταν έιναι σε ξύλο (καλαμάκι που λέμε εμείς οι νότιοι) πως το λέτε?

sarbinis
24-11-08, 18:27
Για άλλη μία φορά είσασταν αρκετά κατατοπιστικοί. Νομίζω οτι απο'δώ και πέρα θα βάζω μέσα στη σαλάτα μου τηγανητά αυγά (μονο τα ασπράδια) τηγανισμένα χωρίς καθόλου λάδι, προστίθοντας τη ώρα που θα τηγανίζονται κομματάκια φρέσκιας ντομάτας κομματάκια ελιές ίσως και βραστής γαλοπούλας.
Δέν είναι ένα πολύ θρεπτικό φαγητο? :-)

RUHL
24-11-08, 18:38
εγω πηνω θρεπτικη whey με καρυδια 8)

slaine
24-11-08, 18:40
πες στο παιδί όμως τι καρύδια :eleph: εννοείς.... :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

RUHL
24-11-08, 18:57
πρωτεινη σε σκονη απο καρυδια :joker: :idea: