PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδόμορφος vs λίπος.



Xrated
16-07-14, 20:46
Γεια σας. Είμαι 18 ετών και ασχολούμαι με τα βάρη πιο σοβαρά τον τελευταίο χρόνο. Ξεκίνησα στα 15 το γυμναστήριο, 101 κιλά και παχύσαρκος. Πλην του τελευταίου χρόνου που άρχισα να κάνω πιο σοβαρά βάρη, έκανα κάποια ομαδικά στο γυμναστήριο και εξαντλητικό αερόβιο από φόβου μου μην ξαναπαχύνω. Στη τρίτη λυκείου, κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου σταμάτησα κάθε μορφή αερόβιου και έκανα μόνο βάρη, προσάρμοσα τη διατροφή μου και είδα πως δεν χρειάζεται να γίνομαι υστερικός με το αερόβιο. Η αλήθεια είναι ότι παίρνω πολύ εύκολα κιλά και χάνω με την αντιστρόφως ανάλογη διαδικασία :Ρ

Είμαι 1,77+ και ζυγίζω 81-82 κιλά με ικανοποιητική μυϊκή μάζα για τους 9 μήνες + που κάνω βάρη (θα ανεβάσω φωτογραφίες κάποια στιγμή), και με αρκετό λίπος. Εδώ και 1-2 μήνες κάνω σκληρή διατροφή για να πέσω επιτέλους σε χαμηλότερα ποσοστά λίπους, άλλα το βρίσκω σχεδόν αδύνατο. Ξέρω να μετράω θερμίδες, ξέρω τα βασικά και κάποια παραπάνω πράγματα για μια σωστά δομημένη διατροφή. Το μόνο λάθος που κάνω είναι ίσως ότι δε τρώω αρκετά λαχανικά και πως δε παίρνω αρκετή πρωτεϊνη (σίγουρα παίρνω λιγότερο από 1,5 x kg σώματος).

Άρχισα ξανά το αερόβιο σιγά σιγά και συνεχίζω το πρόγραμμα με τα βάρη, ίσως λίγο πιο χαλαρά απ' ότι πριν γιατί με το αερόβιο έχω λιγότερες αντοχές: Κάνω βάρη, άλλα όχι με αυστηρό και σοβαρό πρόγραμμα.

Τυπική μέρα όσον αφορά τη διατροφή μου (κάνω υποθερμιδική):

Πρωτεΐνη:

5 λουκάνικα κοτόπουλο, περίπου 180 γραμμαρια το καθένα με 3% λίπος (από το κρεωπολείο).
Διαφορετικά 2-3 λουκάνικα κοτόπουλο + 7-9 ασπράδια
Στα παραπάνω ίσως κάποιο γιαουρτι 2% στραγγιστό κάποιες φορές.

Υδατ/κες:

Δεν καταναλώνω πολλούς υδατ/κες και όταν καταναλώνω προτιμώ σύνθετους: Αράβικη πίτα, πιο σπάνια ψωμί, πιο σπάνια καμιά ψωμοειδή μ@λ@κία τύπου ψωμί για τοστ κτλ
Κάποια γάλα που δε πίνω πάντα, ή από το γάλα στο καφέ κτλ.

Λίπος:

Όπως και οι υδατ/κες, καταναλώνω λίπος σε μικρές ποσότητες: Κυρίως λίγο λάδι σε κάποια σαλάτα που θα φάω, λίγο ω-3 από μουρουνέλαιο και ίσως ελάχιστα κορεσμένα από τα λουκάνικα ή ότι άλλο μπορεί να φάω.


Αρκετά μονότονη διατροφή.

Υπολογίζω ότι σε μια μέρα παίρνω περίπου 1600-1800 θερμίδες (με αερόβιο/αναερόβιο 2-3 φορές τη βδομάδα πολύ έντονο γιατί είναι ομαδικά και τα γουστάρω), ίσως και λιγότερες κάποιες φορές πλήν κάποιων εξαιρέσεων που μπορεί 1 φορά τη βδομάδα ή σπανιότερα να υπερβώ ακόμα και της θερμίδες συντήρησης.
Είναι γεγονός πως χάνω πολύ δύσκολα κιλά -ειδικά από ένα σημείο και μετά δε χάνω με τίποτα- άλλα σιγά σιγά βλέπω διαφορά. Η διατροφή παρ' όλα αυτά είναι εξαντλητική και έχουν υπάρξει φορές που έχω σκοτοδίνες ή ζαλίζομαι. Περίεργως, από θέμα ενέργειας τα πάω μια χαρά. Eπίσης, γενικά δεν πεινάω και είμαι μια χαρά στο θέμα του να αντέχω τη διατροφή.

Υπολογίζω ότι έχω γύρω στο 20% λίπος και αυτό με το μάτι. Ίσως και λίγο παραπάνω. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φοτογραφίες από το πως ήμουν και πως είμαι.

Τελικά, θα ήθελα συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή και το πρόγραμμα προπόνησης (υποθέτω ότι θα πρέπει να ανοίξω άλλο νήμα για τη προπόνηση) για ένα ενδόμορφο 18χρονο που για να πέσει σε λίπος πρέπει να φτύσει αίμα :P

stef.
17-07-14, 14:06
αφου τα ξερεις τα λαθη σου γιατι δεν τα διορθωνεις ???
επισης τα λουκανικα δεν ειναι σοβαρη μορφη πρωτεινης...αλλα και να ηταν δεν μπορεις να τρως μονο αυτα..Επισης εισαι σιγουρος οτι εχουν 3% λιπος???
φαε και κανα ψαρι και γενικα πιο καθαρες θερμιδες(εκτος αν εισαι τοσο σιγουρος για τα λουκανικα του κρεοπωλη)