PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγκος vs μηχάνημα



Rise above
25-11-08, 02:10
βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα
σε πάγκο και το ακόλουθο μηχάνημα http://uk.youtube.com/watch?v=JDcqlZtR3i0

χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα το μηχάνημα σε εναλλαγή με πάγκο, αλλα σκέφτομαι να αφήσω εντελώς το πάγκο και να κάνω μονο το μηχάνημα για 4 λόγους , 1 δεν με ενοχλούν οι καρποί μου , 2 νιώθω μεγαλύτερο απομόνωση στο στήθος 3 δεν γίνετε να κάνω λάθος την άσκηση 4 νιώθω λιγότερη πίεση στους ωμους , εσείς πιο μου προτείνεται?? :wink:

(επίσης πάγκο βάζο μέχρι 70-75 κιλά ενώ στο μηχάνημα 77-80)

thanks προκαταβολικά[/url]

slaine
25-11-08, 02:15
έχει συζητηθεί γενικά το θέμα μηχανήματα-ελεύθερα. ρίξε μία ματιά.
γενικά και τα μεν και τα δε έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. τα χρησιμοποιούμε και τα 2.
αν έχεις πρόβλημα κάνε αυτό που δε σε ενοχλεί

Rise above
25-11-08, 02:20
το ξέρω το έχω διάβαση το post
απλά ρωτάω συγκεκριμένα για αυτήν την άσκηση του πάγκου

Rise above
25-11-08, 02:29
γενικό συμπέρασμα του post που λες σλαινε '' μπορείς να γυμναστείς σωστα η σε μηχανές η σε ελεύθερα βάρη μόνο που κάποιες ασκήσεις που προανέφερα μόνο σε μηχανές μπορούν να γίνουν''. απλά εγώ τώρα ρωτάω ειδικά για αυτή την άσκηση του πάγου γιατί εκτος από αυτά τα πλεονεκτήματα του μηχανήματος μπορούν να υπάρχουν αλλα πλεονεκτήματα στον πάγκο που απλά δεν τα ξέρω/καταλαβαίνω λόγο απειρίας

slaine
25-11-08, 02:33
κολλάει το νετ μου μαν και δε μπορώ να το δω.

Steve KinG STyLe
25-11-08, 11:35
Εγω δεν εκανα πολυ συχνα ισιο παγκο μεχρι τωρα για αλλο λογο,επειδη δεν με πιανει οσο θα ηθελα.Και ετσι απο περιεργια δοκιμασα σε σμιθ και σε ενα μηχανημα περιπου σαν το δικο σου,(εμενα ειναι επικλινη και μερικεσ διαφορες τεσπα) και ενιωσα πολυ πολυ καλυτερα πριξιματα στο στηθος.Ναι οντως η κινηση που κανεις δεν ειναι ευθεια οπως στον παγκο ειναι σαν να κανεις πιεσεις με αλτηρες οποτε αφου λες οτι σε πιανει καλυτερα καντο για ενα καιρο.Αλλα μην ξεχασεις και τις βασικες ασκησεις :) :)

RUHL
25-11-08, 11:49
αν ειναι hamer vs μπαρα ισιο ελευθερο παγκο τοτε hamer αν ειναι αλτηρες vs hamer πρωτημω αλτηρες

SOLID
25-11-08, 13:31
Κανε αυτη την ασκηση μην το σκεφτεσαι!Εχω ξαναπει την αποψη μου για τα hammer strength σε συγκριση με τον παγκο και αφου λες οτι σε πιανει κιολας καλυτερα απο τον παγκο πραγμα καθολου παραξενο κανε σε hammer strength!!!!ΚΑΛΑ ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ!!!!!! :bowdown: