PDA

Επιστροφή στο Forum : *** Η αφρόκρεμα του Ελληνικού bodybuilding !! ***



Σελίδες : [1] 2 3

Polyneikos
26-11-08, 20:02
Θα ήθελα να ανοίξω ένα τόπικ προσπαθώντας να αναδείξουμε τις μεγαλύτερες επιτυχίες Ελλήνων Αθλητων ,αθλητες που αφησαν το στίγμα τους στο άθλημα ,με Εγχωριους Γενικους Τιτλους-Διεθνεις-Παγκόσμιους Τίτλους-Επαγγελματίες σύμφωνα με τα αντικειμενικα κριτηρια των μελών του φόρουμ καθως και του κοινου των αγωνων.


Ο σκοπός μου δεν είναι να αδικήσω καποιους άλλους αθλητές που δεν θα αναφερω εγώ ή καποιοι άλλοι απλά το θεωρώ ενδιαφέρον να ξεσκαλίσουμε λίγο το πρόσφατο παρελθόν και παρόν με πληροφορίες για τιτλους που έχει ο καθενας στο μυαλό του.
Φωτογραφίες δεν είναι απαραίτητες απλά εγω θα βάλω μερικές !!
Ξεκινάω και η σειρά δεν έχει σημασία :

1. Μπουρνάζος Σπύρος

Μr Kosmos 1984 5ος
Mr Europe 1985 1ος
Mr Μεσόγειος 1989 2ος

Γιατί πολύ απλα θεωρω ότι ο Σπύρος ήταν ο Arnold της Ελλάδας και ειδικα τα χρόνια που έκανε bb το αθλημα ήταν αρκετα αγνωστο στην Ελλάδα.Σιγουρα ο πρόδρομος για πολλους Αθλητές !!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4944&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4945&stc=1

2.Γιαννης Γκινής

Mr Europe 1ος αν δεν κανω λάθος και παγκόσμιος,εδώ καποιος μπορεί να με διορθωσει αλλά ο Γιάννης ήταν και πρωτοπόρος σε τετοιες σωματικες διαστασεις και πολυ hardcore !!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4946&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4947&stc=1

3.Βαγγέλης Φύτρος

WABBA Παγκόσμιος πρωταθλητής,NABBA Παγκόσμιος πρωταθλητής
Απλά φοβερός !!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4950&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4951&stc=1



4.Κεφαλιανός Μιχάλης

Παγκόσμιος Πρωταθλητης WABBA,ΙFBB Professional,τα λεει όλα με την επαγγελματική του κάρτα και τις μεγάλες του επιτυχίες το 2008 !!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4948&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4949&stc=1


5. Σαρακίνης Μπάμπης

Παγκόμιος πρωταθλητής σε ΝΑC & WABBA,αγωνιστικός μεχρι τα 47 του και βλέπουμε!!
Αγαλματένιο κορμί ,φοβερός αθλητης!!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4952&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4953&stc=1

RUHL
26-11-08, 20:42
ρε αληταμπουρα ο καραμανλακης και αργυρακης που ειναι :lol: :lol: :lol: :lol: ο κυπριος?????? που πεθανε ο ελευθεριαδης?

α μαλον ενοειες τους αγαπημενους σου λογικα :drunken: :drunken: :joker:

argyrakis
26-11-08, 20:47
Ναι πέστα γιατί άρχισα να παρεξηγούμε

Polyneikos
26-11-08, 20:51
βρε ruhl,όλο με την καλη κουβεντα είσαι για μένα !! :nana: Βάλτους εσύ για να είναι μεσα τα παιδια,είναι δυσκολο εκ των προτέρων να χωρέσουν όλοι σε ενα ποστ,εξάλλου αυτοι που ανεφερα δεν στερούνται τίτλων,όχι οτι ο Αργυράκης και τα άλλα παιδια που δεν έβαλα μεσα δεν τους έχουν !! Για ξεκινηστε μα κανετε αναφορες !!

Muscleboss
27-11-08, 01:18
Ναι πέστα γιατί άρχισα να παρεξηγούμε

:rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

βασικά οι διακρίσεις των Ελλήνων αθλητών στο εξωτερικό δεν είναι πολύ γνωστές σε όλους.

Στους παραπάνω θα ήθελα να προσθέσω το φίλο και "δάσκαλό" μου Διονύση Βολικό,

4954



καθώς και τον Αλέκο το Σιατραβάνη με πάρα πολλές διακρίσεις και 1ο Μρ Ευρώπη το 1993

παρακάτω μια πρόσφατη φώτο από αγώνα σε κατηγορία μαστερς

4955


φυσικά Στράτος Αργυράκης 8)

4956


Ελευθεριάδης, καραμανλάκης και Τσινίδης χωράνε κάπου εδώ μέσα νομίζω...

(Ο γρίβας δε ξέρω τι διακρίσεις είχε στο εξωτερικό... :???: )

ΜΒ

slaine
27-11-08, 01:33
Πάνο πολύ καλές φωτογραφίες!!! γενικά το τόπικ μαμάει :rocking:
εγώ δεν έχω φωτογραφίες ούτε ξέρω από διακρίσεις/αγώνες για να πω... :oops: :oops: :oops:

TRIANTAFYLLOU
27-11-08, 01:44
εγώ συμφωνώ με αυτούς που αναφέρατε χωρίς να θέλω να βάλω κατάταξη γιατί μερικούς τους θεωρώ δικά μου άτομα φίλους όπως ο στρατής και ο γιάννης ελευθεριάδης και αρκετοί ακόμη ,άλλοι ήταν απο τούς εμπνευστές μου όπως ο σπύρος ο μπουρνάζος και ξέρετε ποσοι πολλοί και καλοι αθλητές ήταν όπως και ο βολικός ο διονύσης στην φοτο πιό πάνω που όταν είχα πάρει μετάθεση το 85 στο στρατό από ναύπλιο στην πάτρα τον είχα δεί σε μια καφετέρια και είχα πάθει πλάκα πόσο καλός ήταν εγώ μόνο θα αναφέρω κάποια ονόματα που δεν ακούγονται τώρα όπως ο γιαννης ο κούκος , ο φραγκίσκος μπατής που μας εκπροσωπούσαν και στο εξωτερικό , ο μπουζιάνας και ο αβελκιου από τους πρώτους μρ ελλάς , κωστογλάκης , απο την καβάλα ο μήτσος ο μακρίδης για παλιούς μιλάμε

και ενας πού εγώ πρέπει να βρώ και να βάλω καμια φοτο του ένας χαρισματικός σόουμαν εκείνης της εποχής ο ανάργυρος τσοπουρίδης που ήταν και δάσκαλός μου αν δεν πάθαινα το ατύχημα δεν θα με σταματούσε τίποτε γιατί το δυνατό μου σημείο τα πόδια (ειληκρινά σε όγκο έβγαζα κόντρες και στούς γλουτούς θολές αλλά φαινοταν καθαρά)έγινε το αδύνατο οπότε με τι ψυχολογία να τα δώσω όλα.
και μετά το 97 με παρότρυνε να τα παρατήσω γιατί αυτή η καταπόνηση σίγουρα θα με σακάτευε τελείως και με βοήθησε ψυχολογικά ο αργύρης μιλάμε άτομο με αστείρευτες γνώσεις στον αθλητισμό όχι μόνο στο ββ.

Polyneikos
27-11-08, 07:54
Ηλία αναφερεσαι στον Κωστογλάκη Γιάννη;;Έχω μια φωτο του από περιοδικο.

4957

alex gerolymatos
27-11-08, 12:45
Για το τοπ 5 συμφωνο με τον Πολυνικο απλα στην πρωτη θεση θα εβαζα τον Βαγγελη Φυτρο και θα σας αιτιολογησο και γιατι.Ο Βαγγελης οταν πηρε το παγκοσμιο το 1998 ηταν η χρυση εποχη της ΝΑΒΒΑ με απιστευτες συμετοχες και σε αριθμο αλλα και σε επιπεδο,ο Βαγγελης λοιπον πηρε παμψηφη τοτε την πρωτη θεση(να καταλαβετε το επιπεδο ο σε ολους γνωστος EDIE VAN AMSTERDAM στην κατηγορια του βγηκε δευτερος)και ο Βαγγελης στο γενικο εχασε για δυο ψηφους.

Polyneikos
27-11-08, 13:18
οπως έγραψα η σειρα που έβαλα δεν έχει σημασία,απλα τους έβαλα σαν πεντάδα.Μήπως γνωρίζετε τους τίτλους του Γκινή να τους αναφερετε;;

Polyneikos
27-11-08, 13:28
(Ο γρίβας δε ξέρω τι διακρίσεις είχε στο εξωτερικό... )



Πάνο ο Βασίλης είχε βγει 5ος στο Παγκόσμιο της WABBA ΚΑΙ 2ος Μr Europe ,δεν ξέρω άλλη διακριση του να σου πω την αλήθεια μου !!!

4958

4959

4960

alex gerolymatos
27-11-08, 13:45
Ο Γκινης εχει κερδισει παγκοσμια στην WABBA αλλα και την επαγγελματικη της κατηγορια.

Polyneikos
27-11-08, 14:46
Χρονιές που κερδισε;;Συγνωμη αν σας ζαλίζω απλά μου αρέσει πολύ αυτός ο αθλητης και δεν ξερω πολλά πράγματα !!

RUHL
27-11-08, 18:09
Ελευθεριαδης Γιαννης

4961

Αγαθοκλης Αγαθοκλεους

4962


Καραμανλακης Μανωλης

4963

Κεφαλιανος Μιχαλης

4965

Στρατης Αργυρακης

(θα περασω την αλλη εβδομαδα για προπονηση πλατης αν θελεις ελα να σου μαθω μερικα πραγματα :rolf: :rolf: )

4964


τοπ 5 η σειρα εκτος απο τους 2 πρωτους ειναι τυχαια γιατι οι 3 στο τελος εχουν πολλα να δηξουν αν το θελησουν

TRIANTAFYLLOU
27-11-08, 18:21
για τον γρίβα εκείνο που ξέρω έχει πανελλήνιο τίτλο , πολύ ωραίο καλούπι και σε ένα αγώνα το 97 είχαμε κατεβεί μαζί στο παγκόσμιο της ναββα στο στάδιο ειρήνης και φιλίας .
εκεί ομολογώ πώς είχαμε αδικηθεί από το αποτέλεσμα μόνο στην κατηγορία μου ήταν ο γρίβας , ο ζόραν , ο δημήτρης γιούζεφ και ο τζόν μούτος , εγώ τότε ήμουν σε καλή φόρμα και για λίγο είχα μείνει στην έβδομη θέση και απο ότι θυμάμαι ο βασίλης μόνο ήταν στη δεκάδα ,που τότε κατά κοινή ομολογία έπρεπε να ήμουν τετράδα αλλά και ο γρίβας στην εξάδα .

για τον κωστογλάκη ναι για τον εικονιζόμενο αναφερόμουν παλιός αθλητής και αρκετά ογκώδης για τότε .

ό φύτρος πραγματικά ήταν τότε σε πολύ καλή φόρμα όταν κέρδισε το παγκόσμιο και όπως λέει ο αλέξης είχε φούλ συμετοχές και επίπεδο .

αλλά και τώρα ο κεφαλιανός έχει ξεφύγει απο τα ελληνικά δεδομένα.

εγώ το συμπέρασμα που βγάζω πάντα είχαμε και έχουμε αθλητές για επαγγελματικό επίπεδο , το ότι δεν φτάνουν είναι οτι δεν θέλουν και ούτε αξίζει, παρα για κάποιον που θα φύγει απο ελλάδα και θέλει να κάνει καριέρα στο εξωτερικό και κυρίως αμερική .

μην νομίζετε οτι οι ξένοι είναι πιό ταλέντα απο μάς απλά παίζει ρόλο και ο ανταγωνισμός και οι ευκαιρίες που δίνονται στον καθένα . όταν γυμνάζεσε στο gold gym πχ, επόμενο είναι να γίνεις τέρας αν το θέλεις, αφού εκεί και ο μπάρμαν που φτιάχνει τις πρωτείνες έχει 50 πόντους χέρι.

εγώ θυμάμαι συνέχεια είχα βαρεθεί να βλέπω τον εαυτό μου καλά που ε'ίχαμε παλιά στην καβάλα και τον τσοπουρίδη όταν ερχόταν απο γερμανία η τον σάκη τον τσιλικούδη και είχα μέτρο συγκρισης όπως αργότερα είχα τον γιάννη τον ελευθεριάδη.

Muscleboss
28-11-08, 15:08
Νομίζω και ο Σιωτης κάπου μπορεί να μπεί στο top 10, έχει ένα Παγκόσμιο τίτλο, αλλά φωτο του στην καλύτερή του φόρμα δεν έχω...

ΜΒ

Polyneikos
28-11-08, 16:23
Σιώτης Παναγιώτης,στο παγκοσμιο που κερδισε,2004 αν δεν κάνω λάθος.

4968


4967


4966

Spyro D
28-11-08, 17:07
Παιδια διορθωστεμαι αν κανω λαθος αλλα...αυτες οι φωτο απο τα παλια με τους Ελληνες bb μου διχνουν οτι εχουν απο τα πιο ομορφα [σκαρια] στον κοσμο οι ελληνες.....[ασχετος του οτι οι ξενοι αθλητες-αμερικανοι ειναι πιο ογκωδεις].Απιστευτα καληγραμμα σωματα,κ η παραδωση συνεχιζεται!!![βλεπε Σαρακινη π.χ]... :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Polyneikos
29-11-08, 10:32
Eίναι τρομερη παράλειψη εαν δεν αναφερουμε τον Ηλία Πέτσα.
Πολλοι μπορεί να μην τον ξερουν αλλα θα σας παραθεσω τους τιτλους του και θα το καταλαβατε, κατέβαινε δεκαετία 70
Αρκεί να πω,είχε βγει Mr Universe στην ΝΑΒΒΑ ΤΟ 1972, με εξωφυλλα σε αμερικανικα περιοδικα κτλ.

Μερικές διακρίσεις του:

1969 Mr Universe - NABBA, Medium, 5th
1971 Mr Universe - NABBA, Short, 2nd
1972 Mr Universe - NABBA, Short, 1st,Mr Universe - NABBA, Overall Winner
1973 Universe - Pro - NABBA, Short, 3rd
1974 Universe - Pro - NABBA, Short, 4th
1975 Universe - Pro - NABBA, Short, 4th
1976 Universe - Pro - NABBA, Short, 4th


4972

4973

4974

4975

4976

Muscleboss
29-11-08, 13:02
το όνομα το είχα ακούσει αλλά δεν τον είχα υπόψην μου σα σώμα να πώ την αλήθεια, ούτε τις τόσες διακρισείς! :bowdown:

polyneikos έγραψες.... :clapping: :toast:

ΜΒ

NASSER
29-11-08, 15:02
το όνομα το είχα ακούσει αλλά δεν τον είχα υπόψην μου σα σώμα να πώ την αλήθεια, ούτε τις τόσες διακρισείς! :bowdown:

polyneikos έγραψες.... :clapping: :toast:

ΜΒ

+1 :awesome:

Προσωπικα μαρεσει η πενταδα του Ruhl. Αλλα το ελληνικο ββ εχει πολλους αθλητες που εγραψαν ιστορια. Μην ξεχναμε τον Σπυρο Μπουρναζο που πιστευω ηταν η εμπνευση του ελληνικου ββ! Μια δεκαδα δεν μας καλυπτει :lol:

TRIANTAFYLLOU
29-11-08, 17:05
το ονομα του ηλία πέτσα φαίνετε και στο επίσημο σαιτ www.nabba-international.com στο τόπικ HALL OF FAME η κατευθείαν στο http://www.worldfitnessfederation.de/nabba/frame1/na_int1_1.html όπως και πολλά άλλα ονόματα που αργότερα έφτασαν μέχρι ολύμπια.

Polyneikos
29-11-08, 17:15
ΗΛΙΑΣ ΠΕΤΣΑΣ RESPECT !!

Polyneikos
29-11-08, 21:58
Ένας αθλητης με αξιοσημειωτο βιογραφικο είναι ο Σάκης Τσιλιγκούδης,ο Ηλίας σιγουρα τον ξερει γιατι βλέπω αγωνιζόταν και στην Βόρεια ελλάδα.
Ορισμένες διακρίσεις του:

Mr. ΕΛΛΑΣ JUNIOR 1979 1η ΘΕΣΗ
Mr. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 1984 2η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1985 2η ΘΕΣΗ
Mr. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 1985 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1986 3η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1986 1η ΘΕΣΗ
Mr. ΕΥΡΩΠΗ 1986 4η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1987 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1989 1η ΘΕΣΗ & 3η ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΕΥΡΩΠΗ 1989 6η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1989 3η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 1989 1η ΘΕΣΗ & 2η ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΥΦΗΛΙΟΣ 1989 6η ΘΕΣΗ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1990 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1990 ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 1991 4η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1994 5η ΘΕΣΗ
Mr. Universe 1994 3η ΘΕΣΗ
Mr. ΥΦΗΛΙΟΣ 1994 6η ΘΕΣΗ



4969

4970

4971

8479

8481

TRIANTAFYLLOU
29-11-08, 23:31
και βέβαια τον ξέρω και τον είχα αναφέρει σε προηγούμενο πόστ απλά δεν έχω φοτο του αλλά κάποτε τον έβλεπα συνέχεια αφού είναι απο την καβάλα και εγώ εκεί γυμναζόμουνα αρχικά απο 85 ,86 έως τέλη 88.
ο σακης μέχρι πρίν κανένα χρόνο περνούσε και τα λέγαμε δεν ασχολείτε πλέον τελευταία ήταν φανερά αδυνατισμένος είχε και γυμναστήριο στην καβάλα επί σειρά ετών και τα τελευταία είχε ένα μικρό πού γυμναζόταν μερικά άτομα πριβέ σε φιλικό περιβάλον , δεν ξέρω αν το έχει ακόμη .

ένας άλλος καβαλιώτης ήταν ο σίμος ο μπατμάνης πολύ καλός αθλητής και κατέβηκε και στο πανευρωπαικό στην χρυσούπολη στούς μάστερς και πήρε την 6η θέση και αυτό λόγο έλειψης γράμωσης πού αν είχε θα κέρδιζε και την κατηγορία του με το καλούπι που έχει.

ένας άλλος καλός αθλητής με αρκετούς τίτλους και καλό παιδί είναι ο γιώργος ο γουλτίδης απο την βεργίνα που το 86 αν θυμάμε καλά στην ευρώπη βγήκε 4ος με 3ο τον αργύρη τον τσοπουρίδη.
αν αρχίσω να λέω ονόματα που έγραψαν ιστορία στο ββ πρέπει να γεμίσω σελίδα και θα στενοχωρεθώ αν ξεχάσω κάποιον .

η καβάλα κάποτε ήταν δύναμη στο ββ όταν κατεβαίναμε πάντα πέρναμε θέσεις και πολλές φορές είμασταν πρώτοι σε τίτλους και όταν αρχες 89 έφυγα απο καβάλα και έκανα το πρώτο γυμναστήριο στην χρυσούπολη η έδρα του ββ μεταφέρθηκε στην χρυσούπολη .

μόνο για το 89 στο μρ βόρειος ελλάς εγώ είχα κερδίσει την κατηγορία μου και γενικό , ένας φίλος ο σταύρος καρανικόλας στην κοντή είχε βγεί πρώτος , ο σίμος κώστας δεύτερος στην μεσαία , και στούς εφήβους ήταν η πρώτη τριάδα απο χρυσούπολη με πρώτο τον αφεντούλη τον παναγιώτη ο οποίος δεν έχασε ποτέ σε αγώνα με βάρος 69 κιλά , αφού τον είχε δεί τότε ο λη χάνει που ήταν γκέστ στην θεσσαλονίκη σε ένα πανελλήνιο και είχε πάθει πλάκα που με τα ρούχα ήταν σαν να μην γυμνάζετε και στην σκηνή φαινόταν σαν αγαλματάκι, με δεύτερο τον λαβράνο ανέστη και τρίτο τον κυράτσα χαράλαμπο. όλοι από χρυσούπολη .

αυτά τα γράφω για έναν λόγο για να βάλω τούς νεότερους στο κλίμα της εποχής ήταν πολύ περισσότερα τα άτομα που συμετείχαν γιατί τότε μας άρεσε ο κόσμος και μας σεβόταν και μπορούσα να κατεβάσω ένα λεοφορείο σε αγώνες γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να κατεβάσω αθλητή στην κατηγορία τζούνιορ και να ακουμπήσει αας ούτε στα πιό τρελά τους όνειρα , και μάλιστα τούς έλεγα δεν πα να είναι τέρατα οι άλλοι εσείς θα κερδίσετε με την γράμωση και συμετρία και με τα πόδια σας κανείς δεν θα έχει τέτοια πόδια και πάντα επέλεγα ταλέντα για τούς αγώνες , βέβαια αργότερα τα είχαν παρατήσει λόγω υποχρεόσεων και δεν είχαν καμία παραμικρή παρενέργεια και έχουν απο τις ωραιότερες αναμνήσεις την ενασχόληση τους με το ββ .

ένας απο αυτούς ήταν και ο στρατης ο αργυράκης που σαν τζούνιορ κέρδιζε χωρίς να έχει ακουμπήσει αας και βέβαια ήταν ο πιό λίγος και έχω αναφέρει και σε άλλο πόστ που έλεγα τον στράτο εσύ θα κερδίσεις μόνο απο το ρηλάξ και από τα πόδια και έτσι γινόταν.

τώρα δεν είναι το ίδιο θέλει περισσότερη προσοχή και επιλεκτικά για το ποιός θα κατεβεί σε αγώνες και πρέπει να είναι άτομα με δυνατή προσωπικότητα για να μην χάσουν την μπάλα γιατί παλιά είχαμε άλλη αντιμετώπιση και απο τον κόσμο , μας χαιρόταν μας θαύμαζαν τώρα όλα εχουν απομυθοποιηθεί πολλές φορές άδικα και άλλες όχι άδικα .

όπως έχω ξαναπεί τώρα χάθηκε η αγάπη για προπόνηση και έμεινα μόνο η αγάπη για το αποτέλεσμα και είναι σημεία των καιρών όπως πολλά πράγματα άλλαξαν πρός το χειρότερο.

TRIANTAFYLLOU
29-11-08, 23:41
βρήκα και μια φοτο τού αργύρη του τσοπουρίδη αυτού πού έφερε την ναββα στην ελλάδα μου την είχε κάνει αφιέρωση τότε κάναμε μαζί προπόνηση τα καλοκαίρια στην καβαλα.

4977

και μία φοτο απο το 97 στο πανελλήνιο στην θεσσαλονίκη στο βελίδιο συνεδριακό κέντρο ,όπου ήταν και πρόεδρος της ναββα.

4978

Polyneikos
29-11-08, 23:50
Ηλια εσυ πρέπει να κανεις μια δικη σου στηλη και το εννοω πραγματικα γιατι καθε φορα που γραφεις μας μεταφερεις και μας ταξιδευεις σε ωραιες εποχές που αρκετοι δεν προλάβαμε.Είναι ωραίο πράγμα να συνδεουμε τις περιοδους του αθληματος έστω και με τα λόγια γιατι υπάρχουν πολλοι που έχουν γραψει ιστορια και εσυ είσαι μεσα σε αυτούς και τουλαχιστον αυτό σας το αναγνωρίζουν όλοι αλλά ειναι πολλά που δεν γνωριζουμε και θα θελαμε να μαθουμε !! :clap: :clap: :bowdown: :bowdown: :clap: :clap:

SOLID
29-11-08, 23:57
Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

TRIANTAFYLLOU
30-11-08, 00:14
καλά μήν νομίζετε εσείς με κάνετε και τα θυμάμε αυτά, πάω να γράψω κάτι και γίνετε χαμός στο μυαλό μου απο τις εικόνες που έρχονται και τότε είχαμε άλλα όνειρα για το ββ και την εξέληξη του αλλά σε κάποιο βαθμό απογοητευτήκαμε μέχρι που πιστέψαμε οτι κάποτε θα γινόταν και ολυμπιακό άθλημα και είμασταν και εγώ και ο αργύρης τσοπουρίδης ,όπως και πολλοί αξιόλογοι αθλητες , άνθρωποι και φίλοι μέσα σ αυτούς και ο νικος ο σιγάλας στην ifbb , γιατί τότε η ιφββ είχε βάλει στα παγκόσμια της και αντιντόπινκ κοντρόλ , είχα αναφέρει σε κάποιο πόστ και για τον αιγύπτιο μαμπρούκ που ξεγελούσε το τέστ με την (μέθοδο μαμπρούκ χρησιμοποιόντας ούρα άλλου )και μάλιστα σε πολλούς αγώνες ο ραφαέλ σαντόχα μέλος του διηκητικού έφερνε και τον χουάν αντόνιο σάμαρανκ και παρακολουθούσε με ενδιαφέρον τους αγώνες . αλλά ναυάγησε το εγχείρημα .

το ββ θέλει καθαρό μυαλό και καλή ψυχολογία στην εποχή μας με τα προβλήματα που έχει ο καθένας οικονομικά ψυχολογικά που να το βρείς γιατί είναι ένα άθλημα που αν ασχοληθείς σοβαρά δεν είναι μόνο η ώρα της προπόνησης αλλά γενικότερα τρόπος ζωής.

chrisberg
03-12-08, 23:52
οπως έγραψα η σειρα που έβαλα δεν έχει σημασία,απλα τους έβαλα σαν πεντάδα.Μήπως γνωρίζετε τους τίτλους του Γκινή να τους αναφερετε;;
Mr Europe WABBA & 2os MR WORLD!!!

chrisberg
03-12-08, 23:54
βρήκα και μια φοτο τού αργύρη του τσοπουρίδη αυτού πού έφερε την ναββα στην ελλάδα μου την είχε κάνει αφιέρωση τότε κάναμε μαζί προπόνηση τα καλοκαίρια στην καβαλα.

http://i255.photobucket.com/albums/hh151/hliasgym/img014-1.jpg

και μία φοτο απο το 97 στο πανελλήνιο στην θεσσαλονίκη στο βελίδιο συνεδριακό κέντρο ,όπου ήταν και πρόεδρος της ναββα.

http://i255.photobucket.com/albums/hh151/hliasgym/img016.jpg
εκεί κάπου έβοσκα και εγώ με τον τότε αθλητή μου Μανώλακα Νικήτα.

Polyneikos
03-12-08, 23:56
οπως έγραψα η σειρα που έβαλα δεν έχει σημασία,απλα τους έβαλα σαν πεντάδα.Μήπως γνωρίζετε τους τίτλους του Γκινή να τους αναφερετε;;
Mr Europe WABBA & 2os MR WORLD!!!

RESPECT !!

Μιχαλη η δικια σου 5αδα;Ποιους θα εβαζες;;

chrisberg
04-12-08, 00:04
οπως έγραψα η σειρα που έβαλα δεν έχει σημασία,απλα τους έβαλα σαν πεντάδα.Μήπως γνωρίζετε τους τίτλους του Γκινή να τους αναφερετε;;
Mr Europe WABBA & 2os MR WORLD!!!

RESPECT !!

Μιχαλη η δικια σου 5αδα;Ποιους θα εβαζες;;
Για πεντάδα δε ξέρω.... για τρειο στούτσες...
Γαρμπή Παναγή
Σοφοκλή Τέιλορ
Μαστροκοστόπουλο Νίκο
Κατα καιρούς υπήρξαν και άλλοι κορυφαίοι Πρωταθλητες όπως ένας παπούς που έσκασε στη σκηνή με μανδία και τρείαινα!
Εάν δεν κάνω λάθος οι δύο απο αυτούς έχουν και διεθνείς τίτλους!!! :shock: :shock: :shock:
Ειπε κάποιος μεγάλος πρωταθλητής σε έναν απο αυτούς πρόσφατα: Με πιανού την ανοχή συμετάσχεις εσύ σε αγώνες???
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!

Muscleboss
04-12-08, 00:12
^εγώ θα περιμένω και μια σοβαρή απάντηση... :roll:

ΜΒ

Muscleboss
04-12-08, 00:18
Βασίλης Γριβας... άντε γειά... :wave:




4979

4980

chrisberg
04-12-08, 00:26
^εγώ θα περιμένω και μια σοβαρή απάντηση... :roll:

ΜΒ

Μιχάλης κεφαλιανός
Γιάννης Γκινής
Βαγγέλης Φύτρος
Σπύρος Μπουρνάζος
Αγαθοκλής Αγαθοκλέους

Muscleboss
04-12-08, 00:44
^ :clap: :clap: :clap:

MB

TRIANTAFYLLOU
04-12-08, 02:11
εκεί κάπου έβοσκα και εγώ με τον τότε αθλητή μου Μανώλακα Νικήτα.




Θυμάμαι τον μιχάλη με τον μανώλακα νικήτα στους αγώνες .

Και κάτι που θα ήθελα να τονίσω είναι πώς δεν μ αρέσει να σχολιάζω αρνητικά αθλητές ούτε να βλέπω αλλά δυστυχώς κάποιοι με την συμπεριφορά τους το προκαλούν και κάπου το αξίζουν , μόνο για τον σοφοκλή τειλορ έχω να πώ δεν τον ξέρω πολύ καλά αλλά εχω δεί να κάνει μεγάλη προσπάθεια και για την ηλικία του έκανε και αρκετη πρόοδο και παρόλο που είναι ψηλός έδειχνε καλά και μάλιστα σε έναν αγώνα του είχα πεί ότι έκανε πρόοδο και δεν του είπα ψέματα ,επίσης είναι άτομο που το αγαπάει αυτό που κάνει αλλιώς στην ηλικία του δεν θα κατέβαινε σε αγώνες γιατί όσο δύσκολο είναι για έναν νέο άλλο τόσο είναι για κάποιον στην ηλικία του τειλορ .

Κάποια άτομα μπορεί να κάναν μια λάθος επιλογή είτε λόγω άγνοιας η για δικούς τους λόγους αλλά βλέπω δεν μπαίνουν στο ίδιο καζάνι.

Αλλά ένας που είναι ηθικός αυτουργός και κάνει κινήσεις παραπληροφόρησης η προσπαθεί να το παίξει κάτι χωρίς να είναι και γενικά αυτός που το παίζει κάποιος ,είναι αυτός που ποτέ δεν πρόκειτε να γίνει , καλά να πάθει και να κάνει και κάτι χρήσιμο, δηλαδή να βγάλει γέλιο στο φόρουμ , γιατί τέτοιες κινήσεις όπως μπορεί να αφήσουν θετικές εντυπώσεις έτσι μπορούν και αρνητικές ,ηθελέστα και παθέστα που λέει και ο λαός .
Για τον γαρμπή δεν ξέρω τι μέρος του λόγου είναι αλλά δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό ούτε μπορώ να εκφέρω γνώμη .

Kntrns_MD
08-12-08, 18:19
Ωραίες φώτο!

Ο Βεγγέλης Φύτρος ξέρει κανείς που βρίσκεται; :???:

Polyneikos
08-12-08, 18:45
Φίλε μου απ΄οτι ξερω ο Φυτρος έχει παντρευτει,μενει μόνιμα στην Κρήτη και δεν ασχολειται πλεον...

alex gerolymatos
09-12-08, 19:36
Ο Βαγγελης εδω και 5 χρονια μενει μονιμα στην Κρητη και δεν ασχολειτε πια με το αγωνιστικο ΒΒ μας κανει την τιμη και συμετεχει σαν κριτης στα μιστερ κρητη,πιστευω οτι ο Βαγγελης ειχε τις καλυτερες προοπτικες απο ολους τους ελληνες αθλητες οταν ανεβενε στην σκηνη οι κριτες ποτε δεν εκαναν δευτερη σκεψη.

slaine
09-12-08, 19:51
Εάν δεν κάνω λάθος οι δύο απο αυτούς έχουν και διεθνείς τίτλους!!! :shock: :shock: :shock:
Ειπε κάποιος μεγάλος πρωταθλητής σε έναν απο αυτούς πρόσφατα: Με πιανού την ανοχή συμετάσχεις εσύ σε αγώνες???
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!

δεν έχει άδικο... :roll:

o Γρίβας τι ύψος έχει?

Polyneikos
09-12-08, 20:33
1.85 είναι ο Γρίβας,κατεβαινε στα 110 κιλα.

slaine
09-12-08, 23:36
αυτά είναι...

Polyneikos
10-12-08, 09:19
Ο Βαγγελης εδω και 5 χρονια μενει μονιμα στην Κρητη και δεν ασχολειτε πια με το αγωνιστικο ΒΒ μας κανει την τιμη και συμετεχει σαν κριτης στα μιστερ κρητη,πιστευω οτι ο Βαγγελης ειχε τις καλυτερες προοπτικες απο ολους τους ελληνες αθλητες οταν ανεβενε στην σκηνη οι κριτες ποτε δεν εκαναν δευτερη σκεψη.

Δεν θα ξεχασω καποτε ένα περιοδικο του είχε κανει φωτογραφηση πρωϊ στο σπίτι του(χαρακτηριστικα ο δημοσιογραφος ανεφερε ότι τoν ξυπνησε κιολας),τελειως "κρύο", σε προετοιμασία δεν θυμαμαι ποιου αγώνα,μιλάμε είχα πάθει σοκ !!!Μπάλες είχε πάνω του,πολύ συμπαγές κορμί,τέλεια μπαλαρισμένο,δεν υστερούσε πουθενα !!

Polyneikos
17-12-08, 20:14
Παιδια θα αναφερω σε αυτό το τόπικ τον πρώτο Έλληνα Μr Hellas(το 1968!!!),τον μεγαλο πρωταθλητη Βασίλη Μπουζιάνα, oι τίτλοι και οι συμμετοχες του μιλανε απο μονα τους, και όταν εκείνος ανέβαινε στην σκηνη καποιοι ήμασταν αγέννητοι !!
Το επίσης αξιοθαύμαστο είναι ότι είναι 63 ετών και ασχολείται ακόμα,και τουλάχιστον πριν 2 χρόνια είχε κατέβει στο Παγκόσμιο της WABBA ατην Αθήνα ,το 2006,μιλάμε σε ηλικία 61 ετών.
Σεβασμος σε έναν μεγαλο αθλητη o οποιος ανοιξε τον δρόμο σε όλους τους υπόλοιπους και ανηκει στην αφρόκρεμα του Ελληνικου bbing..:clap::clap:




4475

4478


4479

4482

4483

4485

nicksigalas
22-12-08, 15:28
Κατ΄αρχην καλησπερα στον κόσμο του :bodybuildinggr: και συγνωμη που χαθηκα για μερικες μερες αλλά είχε χαλάσει ο υπολογιστης μου και τον είχα για φτιάξιμο.Μετά την αναγκαστικη αποχή μου επανερχομια να δωσω την δικια μου πεντάδα :
Η σειρά είναι τυχαία :

1. Βασίλης Γριβας 2ος Πανευρωπαϊκο

2. Σπύρος Μπουρνάζος Mr Europe

Σε αυτή την φωτογραφία με τον Μπουρνάζο αριστερα είναι ο πρωταθλητης Δημήτρης Παπαδογεωργακης και δεξια του ο Τάσος ο Μώρος



4981


3. Σιώτης Παναγιώτης Παγκόσμιος πρωταθλητης Nabba

4.Γκινής Γιαννης Πρωταθλητης Ευρώπης και 2ος Παγκόσμιο

5.Φύτρος Βαγγέλης Παγκόσμιος Πρωταθλητης Nabba.

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι με τιτλους και διακρίσεις στο εξωτερικο,εγω ξεχωρισα αυτούς.

thegravijia
22-12-08, 15:58
να πω οτι εχω δει τον Βασίλη Μπουζιάνα να προπονητε κ παραμενει τεραστιος..
αν κ πλεον απο οτι προσεξα δεν προπονητε με βαρια κιλα... παρολα αυτα κρατιεται ακομα !

Polyneikos
23-12-08, 00:15
΄Αντε Νίκο καλώς ήρθες πάλι μετα από μια μικρη απουσία,ομολογώ ότο τον Παπαδογιωργάκη πρώτη φορα βλέπω ποιος είναι.

Muscleboss
23-12-08, 01:16
^ και εγώ το ίδιο για τον παπαδογιωργάκη...

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
23-12-08, 01:33
παιδιά ο παπαδογιωργάκης ήταν γνωστός στην εποχή του με μεγάλο κορμό και χέρια και είχε και το πρώτο γουάιντερ αν είχε και μεγαλύτερα πόδια δύσκολα τον κέρδιζε κάποιος , ήταν εποχή μπουρνάζου και λεβεντέλη.

kutsup
23-12-08, 09:07
Αν θυμάμαι καλά είχε και εμφανή γυναικομαστία.

nicksigalas
25-12-08, 19:51
θελω να πω οτι αυτος ο ανθρωπος με ξεκινησε στο αγωνηστικο β.β ηταν και ημουν διπλα του για παρα πολλα χρονια θεωρουσα οτι ηταν παρα πολυ καλος αθλητης και οι παλιοτεροι δεν θα με διαψευσουν .Το θεμα ομως ειναι το εξης οτι και να εχει γινη μεταξυ μας ποτε δεν πρεπη να ξεχναμε ανθρωπους που μας εχουν βοηθησει αυτο το λεω για τα παιδια που ξεκηνανε τωρα,.

Polyneikos
25-12-08, 20:31
Νίκο ο Παπαδογιωργακης είχε κερδισει καποιο Μρ Ελλάς;Ενημερωσε μας για αυτόν τον πολυ παλιο αθλητη,είναι αυτός που σε έβγαλε στο αγωνιστικο bb ε;Μιλαμε για παλια σχολή !

Polyneikos
26-12-08, 13:51
Ένας αθλητης που εχει παρει επαγγελματικη καρτα μεσω IFBB αλλά και έχει κατέβει Αμερική και Αγγλία σε κάποιους καλούς αγώνες είναι ο Τζινίδης Μανώλης.

British Grand Prix (2003)
Iron Man Pro (2006)
Shawn Ray Colorado Pro Classic (2007)


4982



4983


Εδω είναι με τον Ernie Taylor αριστερα του και τον Claude Groulx δεξια του ,όλοι με συμμετοχες και ενιοτε καλα πλασαρίσματα σε Mr Olympia και αλλους αγωνες,το αναφερω για να καταλαβετε το επίπεδο,για αυτο το θεωρω αξιοσημειωτο.

4984

RUHL
26-12-08, 14:29
απο την τελευταια φωτο και μονο φενετε οτι ειναι ελληνας :green: ^

Polyneikos
26-12-08, 15:54
tτι θελει να πει ο ποιητης Αλέξης;

RUHL
26-12-08, 16:01
οτι σπανια βρησκεις ελληνα να μπορει να σταθει διπλα σε προ εξωτερικου δεν εχετε χρησιμοποιησει ποτε αυτη την εκφραση στα μεροι σας :?

thegravijia
26-12-08, 17:13
λιγο ασχετο αλλα ο Ernie Taylor εχει τους μεγαλυτερους τρικεφαλους στην ιστορια του bb.

RUHL
26-12-08, 17:53
ΜΠααααα ο greg valentino τους εχει απο οτι ακουσα ειναι της ιδια ποιοτητας :idea: :idea: :idea: :lol:

thegravijia
26-12-08, 18:29
ναι εχουν και οι δυο καλης ποιοτητας λαδι Α Α ...!!!
:P :clapping:

Polyneikos
27-12-08, 11:51
Χρονια πολλα Φίλε Νίκο,να είσαι παντα καλά! Όσο για τον Τζινίδη φαίνεται η διαφορα του με τους άλλους που κατεβαίνουν χρόνια στα Mr Olympia,Night Of Champions,,Arnold Classic κτλ, αλλά μην ξεχναμε εκείνοι δουλεύουν σε άλλο επίπεδο,πολλά χρονια επαγγελματίες ,άλλα μπατζετ κτλ. Ο Τζινιδης απ΄οτι ξερω αυτοχρηματοδοτουμενος προσπαθουσε να μπει στους μεγαλους αγωνες και να μεινει Αμερικη.
Εδώ στην Ελλάδα και ταλέντο να έχεις τρως πολλα χρονια στους ερασιτεχνικους αγώνες,αναλώνεσαι και συνηθως χωρίς να βελτιωνεσαι όσο θα έπρεπε ή όσο θα μπορουσες και μετα αν φτάσεις να είσαι τόσο καλός και παλι δεν περνας τόσοσ ευκολα στην άλλη ακρη του Ατλαντικού.
Κλασσικό παραδειγμα είναι του Κεφαλιανου,πολύ καλος με δυνατότητες,βλέπουμε όμως τι τραβαει για να βρει φόρμουλα να παει Αμερικη,κατεβαινει σαν Γερμανος να παρει το Πανγερμανικο,για να παρει την καρτα κσι πάλι ειναι δυσκολο κτλ.Επίσης ο Αργυρακης που είχε την πρόταση από Sarcev όπως μας έχει πει και ο Ηλίας δεν ήταν διατεθειμενος να τα παρατησει όλα για να προσπαθησει να γινει επαγγελματίας,συγνωμη αν μιλαω για λογαριασμο του Στράτου αλλα αυτό εχω καταλαβει ότι έχει γίνει απο τα συμφραζόμενα.
Εκει που θελω να καταλήξω είναι ότι δεν έχουμε πολλους που μπορουν να σταθουν σε αυτο το επίπεδο σίγουρα αλλά και αυτοι που θα μπορουσαν να κανουν κατι καλο υπάρχουν και άλλοι αστταθμητοι παραγοντες που δεν τους το επιτρεπουν.

TRIANTAFYLLOU
27-12-08, 17:41
ρε παιδιά μην τρελενόμαστε επαγγελματίας δεν γίνετε μόνο όποιος δεν έχει προσόντα και όποιος δεν θέλει και ειληκρινά και να μην είχα πάθει το ατύχημα πάλι δεν θα ήθελα και ξέρω τι χρειάζετε και δεν ήμουν διατεθημένος όπως έχω δεί απο πρώτο χέρι τι παίζετε απο τον ελευθεριάδη που όταν είχε το πρόβλημα υγείας όλοι γύρισαν την πλάτη ακόμη και η εταιρία που τον σπονσοράριζε η ολ σταρ καλά δεν συζητάμε για ομοσπονδίες αυτοί τον είχαν τελειωμένο .

όσο για τον τζινίδη έπρεπε να βλέπατε πώς στεκόταν δίπλα σε καλούς αθλητες επιπέδου ολύμπια το 88 όταν είχε χάσει με μικρή διαφορα από τον μιροσλαβ ντασκίεβιτς που αυτός είχε προκριθεί για το μρ ολύμπια και ο τζινίδης ήταν τζούνιορ ακόμη και συμετείχε στούς άντρες .

αλλά μετα για κάποια χρόνια τα παράτησε και μετά με χορηγό τον κατσέλο ξανασυμετείχε αλλά είχε χάσει πολύτιμα χρόνια και οι υποχρεώσεις δεν επέτρεπαν όπως στούς περισσότερους έλληνες να αφοσιωθούν 100% στο ββ γιατί όπως όλα τα αθλήματα αν δεν αφοσιοθείς 100%δεν μπορείς να ανεβείς επαγγελματικά .

έχω γράψει σε παλιότερο πόστ τι πολιτική παίζετε στο επαγγελματικό της ifbb θα πώ με λίγα λόγια γιατί το έχω ξαναγράψει.

δεν υπάρχει περίπτωση αν ένας είναι καλός πρωτοεμφανιζόμενος ακόμη και στην τριάδα να αξίζει, να μπεί ούτε στη πρώτη δεκάδα και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί κομπάριζον με αυτούς που προορίζονται να απαρτίσουν την πρώτη δεκάδα μόνο άν έχει δυνατούς χορηγούς και καλές δημόσιες σχέσεις με ανθρώπους πίσω του αλλά και πάλι δύσκολα γιατί πρέπει να δείξει πορεία και σταθερότητα.

οπότε πρέπει να πηγαίνει για την σημετοχή και να κάνει συμμετοχές για να καθιερωθεί και ακόμη καλύτερα να πάει να μείνει αμερική γιατί εκεί είναι όλοι οι μεγάλοι χορηγοί και εταιρίες .

επίσης το ββ στην αμερική έχει περισσότερους οπαδούς και ο κόσμος το γνωρίζει καλύτερα και δεν είναι παρεξηγημένο όπως στην ελλάδα και όποιος είδε μια συνέντευξη που έδωσα σε ένα κανάλι θα καταλάβει, βέβαια δεν άφησα κενα έδωσα τις απαντήσεις που έπρεπε αλλά τι να το κάνεις αιωρούνται αυτες οι εντυπώσεις μέχρι που με είχαν ρωτήσει εκτός τα γνωστά για αας και αν αληθεύει πως όσοι ασχολούνται με το ββ στο τέλος κάνουν πεζοδρόμιο , βέβαια η αυθόρμητη μου απάντηση ήταν <<μήπως αληθεύει ότι όλοι οι δημοσιογράφοι είναι γκέι>> αλλά αυτό το κόψαμε γιατί ήταν μαγνητοσκόπηση και ξανααπάντησα κόσμια αλλά εύστοχα.

και δεν είναι τυχαία αυτά παλιά όλοι οι ββερ δούλευαν σκληρά για να κάνουν αυτό που αγαπάν και πολλοί ήταν μέχρι και ανθρακορύχοι η επιστήμονες καθηγητές και γενικά άνθρωποι της βιοπάλης με αξίες όπως ο περισσότερος κόσμος ενώ πολλοί απο τους καινούριους που εγω τούς λέω σάπια κρέατα και κοπροσκυλα της φρειδερίκης μέχρι προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για διάφορες ανωμαλίες έναντι πληρωμής απλά για να κάνουν αυτό που <<αγαπάν >> να μαζέψουν χρήματα και τα είδα και άκουσα απο πρώτο χέρι στην αμερική .

επειδή ξέρω το παιχνίδι γι αυτό λέω έλληνες και πάλι έλληνες που ακόμη κρατάμε , όπως και ο κεφαλιανός που έχει την οικογένειά του την δουλειά του και κάνει και αυτό που αγαπάει πρός τιμή του.

μην νομίζετε οτι οι ξένοι έχουν καλύτερα καλούπια η καλύτερες προπονητικές μεθόδους και αυτά τα έχουμε αποδείξει με τον καλύτερο τρόπο στούς ολυμπιακούς πώς όταν υπάρχουν στόχοι και κίνητρα τα καταφέρνουμε μια χαρά , αλλά δυστυχώς εμείς χρεωνόμαστε τα αρνητικά λές και είμαστε τα μαύρα πρόβατα στον πλανήτη.

slaine
27-12-08, 17:45
:clap: :clap: :clap:

Muscleboss
27-12-08, 18:00
απο την τελευταια φωτο και μονο φενετε οτι ειναι ελληνας :green: ^

προς τι αυτό το ειρωνικό; υστερούν σε κάτι τα ελληνικά γονίδια και δεν το έχω καταλάβει;

Ηλίας για άλλη μια φορά τά πε ωραια... :awesome:

ΜΒ

Polyneikos
27-12-08, 18:54
Το θεμα δεν είναι μόνο τα γονίδια ή οι δυνατότητες αλλά το ρίσκο που πρέπει να παρει καποιος αν νομίζει ότι θελει να αφιερωθει 100%.
Γιατί δίνεις πολλά και παιρνεις λίγα,μπορεί και τίποτα.Και μην κοιτάτε τους 15-20 επαγγελματίες, να κοιτάτε τους υπόλοιπους.Θελετε να δούμε από το Mr Olympia τον 12o π.χ. πόσα έχει εισπράξει από τους επαγγελματικους αγώνες;Παίζει και τίποτα.Τα χρηματικα βραβεια είναι για την πρώτη 5αδα.Ενώ ο 12ος είναι στην αφροκρεμα και σιγουρα στην ελίτ παρόλα αυτα το bb εισπρακτικα μπορει να μην του έχει προσφέρει τίποτα.Είναι σαν να ξεκινάς ποδοσφαιρο απο τοπικο και να πεις θα φτασω να παιξω στην Ρεάλ,δεν υπάρχουν εγγυησεις.
Οποτε στην σημερινή εποχή δεν προϋποθετει απλα να είσαι καλός,πρέπει να είσαι και ευπορος για να κανεις πρωταθλητισμο σε αυτό το επίπεδο.Και δεν συνυπολογίζω βεβαια αυτό που είπε πολυ σωστα ο Ηλιας και τα θελω του καθενός,δεν ειναι ολωνων ο στόχος αυτός γιατί έτσι παραμερίζεις πολλα αλλα που μπορεί να έχουν μεγαλύτερη αξια(προσωπικη ζωή,οικογενεια κτλ).Όσο για τα ευτράπελα που ανεφερες Ηλία που μερικοί μεχρι και ψωνίζονται,δεν θα ξεχάσω έναν τυπά που εκανε strip show για κοπέλες και ήταν τόσο νούμερο που είχε κυκλοφορήσει και καρτες για αυτό τον σκοπο και πάνω έγραφε ότι ήταν καποιες χρονιες Mr Hellas στο bb και Πανευρωπαϊκος αν θυμαμαι καλα.Περιττό να σου πω ότι ήταν παντελώς αγνωστος,ζητημα αν είχε καμια συμμετοχη.μιλάμε για ξεφτιλα.

nicksigalas
27-12-08, 21:25
Μπραβο ρε ηλια και χρονια πολλα φιλε μου πολυ σωστα αυτα που λες ετσι ειναι τα πραγματα! Οσο για τον σχολιασμο που εγινε παραπανω δεν καταλαβα το πνευμα απλα το θεωρω ως αστειο!

TRIANTAFYLLOU
27-12-08, 21:29
πολύ καλά τα λές polyneikos έτσι είναι και κατάλαβα και για πιό άτομο μιλάς τουλάχιστον για το συγκεκριμένο δεν ακουσα για ανωμάλου τύπου καταστάσεις. και συγκεκριμένα μου είχε πει κάποτε , αυτο το σώμα ηλία ξέρεις πόσα λεφτα μου έφαγε , πρέπει να τα βγάλει που ηταν και καμιά 75 κιλά δηλαδή εγω που τότε ήμουν 128 τι πρέπει να κάνω βίζιτες δεν το καταλαβαίνω .

επίσης αυτό που λές για τούς επαγγελματίες οτι μετά την εξάδα δεν παίρνουν τίποτε , εγώ έχω να πώ πώς σε ένα ουγκρικό η ρουμάνικο γκράν πρί ο γιάννης ο ελευθεριάδης βγήκε η 5ος η 6ος και πάλι δεν πήρε μια νομίζω εκεί έπαιρναν μέχρι 4ο η 5ο δεν θυμάμε ακριβώς εκείνο που θυμάμε είχε μια καλή κατάσταση πήρε όχι την θέση που άξιζε πάλι καλή αλλά δεν πήρε μία και του λέω εγω γιαννη έβγαλα στην ελλάδα περισσότερα και ξόδεψα ούτε το ενα τρίτο απο κάτι επιδείξεις που κάναμε τότε και στύλ επίδειξη και σεμινάρια.

το μόνο εισόδημα σαν επαγγελματίας ήταν απο την ολ σταρς ένα πενιχρό ποσό που έπρεπε συνέχεια να αφήνει την δουλειά του και να πηγαίνει σε εκθέσεις και σεμινάρια και του έδιναν και κανένα συμπλήρωμα έξτρα δηλαδή αυτά που ξόδευε με αυτά που έπαιρνε αν άφηνε την δουλειά του απλά δεν την έβγαζε τότε να το βράσω αν λέγομε επαγγελματίας έτσι όπως και ο στρατής πήρε κάρτα επαγγελματία απο την ifbb απο τον αγώνα στην λάρισα που εκεί ο σαρακίνης βγήκε τέταρτος και λέω για τον σαρακίνη επειδη είναι γνωστός και καλός αθλητής.

επίσης κάτι που μου είχε πεί ο αργύρης ο τσοπουρίδης όταν του είπα μετά το παγκόσμιο του 97 αργύρη θα πάρω και αυξητική γιατί ούτε δοκίμασα και του χρόνου θα κατεβώ 115 κιλά γραμωμένος θα παίξω και εγώ με τα ίδια όπλα και μου λέει λιάκο ηρέμησε είσαι τρελαμένος πάντα θα υπάρχει κάποιος με μεγαλύτερη τρέλα απο σένα που δεν θα φοβάτε και το φάρμακο που θα έχει στο αίμα του θα είναι περισσότερο και απ το αίμα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καταστρέψεις την υγεία σου και κάπου με φρενάρισε γιατί μετά απο όριμη σκέψη κατάλαβα πώς δεν είχε συμφέρον να το πεί γιατί σαν πρόεδρος της ναββα ήθελε να έχει καλούς αθλητές στην ομοσπονδία αλλά επειδή κατάλαβε πως είχα αγριέψει το έκανε να με προστατέψει τώρα μετά απο χρόνια του δίνω δίκιο.

αυτά τα γράφω γιατί πιθανόν κάποια παιδιά να μην γνωρίζουν και να νομίζουν οτι στην ελλάδα δεν έχουμε ταλέντα η δεν έχουμε αθλητές με υποδομή .
ενα πράγμα που έβγαζα παλιά το καπέλο σε ξένους αθλητές ήταν η πειθαρχία που είχαν σ αυτό που κάναν και δεν γκρίνιαζαν με το παραμικρό για αδικίες και μικρότητες.

TRIANTAFYLLOU
27-12-08, 21:32
Μπραβο ρε ηλια και χρονια πολλα φιλε μου πολλυ σωστα αυτα που λες ετσι ειναι τα πραγματα! Οσο για τον σχολιασμο που εγινε παραπανο δεν καταλαβα το πνευμα απλα το θεωρω ως αστειο!

να σαι καλά νικο μου χρόνια πολλά ,απλά κάποια πράγματα τα γνωρίζω από πρώτο χέρι και οφείλω να τα πώ γιατί δεν είναι για παρεξήγηση αλλά κάποια παιδιά δεν γνωρίζουν κάποια γεγονότα και παρασκήνια.

RUHL
28-12-08, 14:05
απο την τελευταια φωτο και μονο φενετε οτι ειναι ελληνας :green: ^

προς τι αυτό το ειρωνικό; υστερούν σε κάτι τα ελληνικά γονίδια και δεν το έχω καταλάβει;

Ηλίας για άλλη μια φορά τά πε ωραια... :awesome:

ΜΒ

Γιατι ηρωνικο? και για τον ελευθεριαδη ελεγα το ακριβως αναποδω οτι δεν μιαζει με ελληνα μαλον επειδη δεν εχουμε βγαλει τοσους προ η το επιπεδο δεν συμβαδηζει με τα προ δεδομενα δεν διαβασα το ποστ του ηλια ακομα δεν προλαβα αλλα να πω εγω δεν κρηνω τις υποχρεωσης,φαρμακα,σπονσορες η πως ηταν αλλα την συγκεκρημενη φωτο τελικο αποτελεσμα οπου τον περνανε αρκετα οι απο διπλα αθλητες

chrisberg
28-12-08, 21:50
απο την τελευταια φωτο και μονο φενετε οτι ειναι ελληνας :green: ^

προς τι αυτό το ειρωνικό; υστερούν σε κάτι τα ελληνικά γονίδια και δεν το έχω καταλάβει;

Ηλίας για άλλη μια φορά τά πε ωραια... :awesome:

ΜΒ

Γιατι ηρωνικο? και για τον ελευθεριαδη ελεγα το ακριβως αναποδω οτι δεν μιαζει με ελληνα μαλον επειδη δεν εχουμε βγαλει τοσους προ η το επιπεδο δεν συμβαδηζει με τα προ δεδομενα δεν διαβασα το ποστ του ηλια ακομα δεν προλαβα αλλα να πω εγω δεν κρηνω τις υποχρεωσης,φαρμακα,σπονσορες η πως ηταν αλλα την συγκεκρημενη φωτο τελικο αποτελεσμα οπου τον περνανε αρκετα οι απο διπλα αθλητες



Δεν θα εκφέρω γνώμη για τα άλλα αλλά στις φώτο και τα avatar o RUHL δεν παίζεται.:thumbsup:
Χρόνια πολλά σε όλους!!!
:thumbsup:

ioannis1
29-12-08, 12:22
μου επιτρεπετε ναχω και εγω την γνωμη μου για τον τζινιδη.και μη με πυροβολησετε.μονο γαμπες εχει .ασυμετρος χωρις ποδια και τιποτε το ιδιαιτερο.σωματα σαν του αργυρακη του ηλια του μηνιδη του κεφαλιανου του καραμανλακη απεχουν παρασαγγας απο του τζηνιδη τον οποιογνωριζω προσωπικα.δηλ με την προετοιμασια που εκανε ο τζηνιδης αν την εκαναν τα παιδια θα ειχαν πολυ μεγαλη διαφορα απο το σωμα του μανωλη.απλα τον εκθειαζει πολυ ο σπονσορας του τον οποιο εκτιμω πολυ προς αποφυγη παρεξηγησης.αλλα του μανωλη το σωμα δεν παει παραπανω.

Muscleboss
29-12-08, 14:08
ο τσινίδης έφστασε σε ένα επίπεδο που λίγοι έλληνες έχουν φτάσει. γιάννη συμφωνώ,σίγουρα υπήρξαν υπάρχουν και θα υπάρχουν καλύτερα γονίδια, αλλά με το "αν έκαναν την ίδια προετοιμασία" μιλάμε υποθετικά.

άνθρωποι σαν τον τσινίδη έχουν προβάλει το ελληνικό bodybuilding στο εξωτερικό και αν μη τι άλλο πρέπουν σεβασμό και διπλής σκέψης όταν τους κρίνουμε. :toast:

η άποψή μου...

ΜΒ

NASSER
29-12-08, 20:07
ο τσινίδης έφστασε σε ένα επίπεδο που λίγοι έλληνες έχουν φτάσει. γιάννη συμφωνώ,σίγουρα υπήρξαν υπάρχουν και θα υπάρχουν καλύτερα γονίδια, αλλά με το "αν έκαναν την ίδια προετοιμασία" μιλάμε υποθετικά.

άνθρωποι σαν τον τσινίδη έχουν προβάλει το ελληνικό bodybuilding στο εξωτερικό και αν μη τι άλλο πρέπουν σεβασμό και διπλής σκέψης όταν τους κρίνουμε. :toast:

η άποψή μου...

ΜΒ

+1
Συμφωνω απολυτα με τον Muscleboss. Καλο ειναι να μην κατακρινουμε τους αθλητες γενικα και ειδικα τον Τζινιδη που στεκεται και εκπροσωπει την Ελλαδα σε μεγαλους επαγγελματικους αγωνες.
Ισως να εχει καποια ασυμμετρια, αλλα ξερει να ποζαρει και να προβαλει πολυ καλα οτι εχει!

Polyneikos
29-12-08, 22:55
μου επιτρεπετε ναχω και εγω την γνωμη μου για τον τζινιδη.και μη με πυροβολησετε.μονο γαμπες εχει .ασυμετρος χωρις ποδια και τιποτε το ιδιαιτερο.σωματα σαν του αργυρακη του ηλια του μηνιδη του κεφαλιανου του καραμανλακη απεχουν παρασαγγας απο του τζηνιδη τον οποιογνωριζω προσωπικα.δηλ με την προετοιμασια που εκανε ο τζηνιδης αν την εκαναν τα παιδια θα ειχαν πολυ μεγαλη διαφορα απο το σωμα του μανωλη.απλα τον εκθειαζει πολυ ο σπονσορας του τον οποιο εκτιμω πολυ προς αποφυγη παρεξηγησης.αλλα του μανωλη το σωμα δεν παει παραπανω.

βρε συ Γιαννη λιγο υπερβολικο σε βρισκω !Δηλαδή αυτός ο αθλητης ΜΟΝΟ γαμπες δηλαδή έχει;


4985
4987


4986



Αυτό που βρίσκω λίγο περιεργο πανω του είναι ότι ότι εχει βραχύ,κοντό ανω κορμό,ενταξει ,δεν είναι η καλυτερη καλουπαρα που εχει περασει αλλά στους αγωνες που εχει παιξει και διπλα στα τερατα που εχει σταθει μαγκια του και μας έχει τιμησει.

2007 IFBB Shawn Ray Colorado Pro
1.Kai Greene
2.Darrem Charles
3.Silvio Samuel
4.Ronny Rockel
5.David Henry
6.George Farah
7.Branch Warren
8.Dennis James
9.Johnnie Jackson
10.Omar Deckard
11.Ed Van Amsterdam
12.Ricky (Tricky) Jackson
13.Will Harris
14.Khalid Almohsinawi
15.Leo Ingram
16.Emmanuel Tzinidis
17.Jimmy Canyon
18.Zoran Vejic

Ακόμα και η 16η θεση ,με όλους αυτούς επιτυχία του ήταν,μιλαμε για ατομα που κατεβαινουν και χτυπάνε θεσεις σε Mr Olympia.
Aν ο σπόνσορας του καταφερε να τον εκθειασει τόσο πολυ που να τον στείλει σε αυτους τους αγωνες δυό φορες μαγκας ο σπόνσορας και μακαρι να αναλαβει και αλλους αθλητες.
Τώρα αν ο Στρατος ή ο Ηλίας με καλυτερο καλουπι είχαν κανει αυτην την προετοιμασία αν θα στεκόντουσαν καλυτερα είναι αλλη υπόθεση και υποθετικο,πολλοι αθλητες θα μπορουσαν να ειχαν φτασει πιο μακρυα,το θεμα είναι ότι ο Τζινιδης εκανε ενα βήμα πιο πέρα και μακαρι να υπάρχουν και πολλοι άλλοι.Αυτη είναι η γνωη μου,δεν σημαινει ότι ξερω καλύτερα ή βλέπω περισσότερα,απλά έτσι το βλέπω.

RUHL
29-12-08, 23:08
Πολυνικε πες καποιο σημειο του που κοιτας και λες wow εκτος απο την γαμπα :green:

Polyneikos
29-12-08, 23:14
τα χέρια του στις 2 φωτογραφίες που ποζαρει,έτσι στο μπαμ !

ioannis1
30-12-08, 00:53
γιατι πολινικε .εχει και χερια καλα.αλλα με τι αλλο παει να παρει μερος στο αρνολδ κλασικ.ουτε ποδια ουτε μεση ουτε πλατη εχει.ειναι και ασυμτρος πανω κατω.για ελληνικα δεδομενα ειναι πολυ καλος.οχι για τετοιο επιπεδο αγωνων ομως.γνωμη μου αυτη και δεν προσπαθω να σας την επιβαλλω.

Polyneikos
30-12-08, 23:35
μπορεί να μην είναι το τρελλό καλούπι αλλά μόνο και μόνο που έφτασε να διαγωνιστεί με όλους αυτούς τους υποψηφίους Mr Olympia αξίζει τον σεβασμό μας και τον ανεβαζει επίπεδο.
Επιμένω ότι δεν είναι μόνο χερια και γαμπες,δεν εχει ουσία να αναλύσουμε τα σημεια του ένα προς ένα γιατί έχει και ατέλειες ,δεν έχει ουσία αυτό,αλλά μην τον βγάλουμε και λίγο.Όσο για τους Αμερικανικους αγώνες πολλοί μπορούν να πανε και να φανούν λίγοι μπροστά στα τέρατα.Δεν υποστηρίζω ότι μπορει να πλασαριστεί στο Arnold Classic σε καποια καλη θεση αλλά και με ποιους παίζει,έτσι;

ioannis1
31-12-08, 00:45
και εγω το ιδιο ειπα αλλα δεν με καταλαβες. :banghead:

Polyneikos
31-12-08, 00:53
:awesome:

ioannis1
31-12-08, 01:07
:green: :green: :wave:

nicksigalas
01-01-09, 20:42
Παιδια χρονια πολλα και καλη χρονια .Εγω θελω να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου ολοι εσεις που μηλατε για καλουπια πιστευετε πραγματικα οτι αν δεν ηταν ο Τζινιδης και ηταν ο κεφαλιανος θα ειχε καλυτερη τυχη εγω προσωπικα πιστευω οτι και ο κεφαλιανος και ο καθε κεφαλιανος τα ιδια αποτελεσματα θα ειχαν ολα για μενα πιστευω ειναι θεμα δημοσιων σχεσεων και αν δεν τα εχεις η καλυτερη καλουπαρα να εισαι τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις . [ δεν εχω με κανεναν κατι απλα λεω τι γνωμη μου ]

Polyneikos
01-01-09, 20:54
Γεια σου Νικο και καλη χρονια σου ευχομαι,σιγουρα οι δημοσιες σχεσεις είναι το α και το ω και ας είσαι πολύ καλος.Όλοι αυτοι οι επαγγελματίες είναι χρόνια μεσα στους αγωνες.έχουν πάρει πολλες τελευταιες θεσεις μεχρι να αρχίσουν να χτυπάνε κατι καλύτερο.
Το βασικο είναι ότι από πισω τους είναι οι χορηγοί,οι μεγάλες εταιρίες συμπληρωματων,δηλαδή θα πας να χτυπήσεις ευκολα αθλητη της Weider ή της Muscletech;Πάντως ο Τζινιδης έχει παιξει με τους καλύτερους,μακαρι να ερθει η σειρα του Κεφαλιανού,αλλά με έναν αγωνα δεν μπορεί να περμενει και πολλά ,πρεπει να αποφασίσει να εγκατασταθεί εκει κια να αρχισει να συμμετεχει σε μικρότερα grand prix , δεν ξερω αν ο Μιχάλης την εχει αυτη την δυνατότητα.

TRIANTAFYLLOU
01-01-09, 20:57
και πολύ καλά τα λές νικο και δεν υπάρχει αμφισβήτηση ,μόνο ένας που δεν γνωρίζει πιστεύει κάτι διαφορετικό, αλωστε έχω κάνει ολόκληρη ανάλυση για αυτό που λές σε προηγούμενα πόστ και σε άλλα τοπικ .
καλή χρονιά με υγεία και χαρά . :toast:

nicksigalas
01-01-09, 21:10
Κωστακο χρονια πολλα και να εχουμε μια χρονια χωρις προβληματα μα πανω απο ολα υγεια. Τωρα οσο αφορα το θεμα καλουπιων που αναφερθηκε πιο πανω μηλαμε για εναν αθλητη που εχει σταθει σε αθλητες μr olymria μηλαω για τον Τζινιδη και τουλαχιστον πρεπει να το σεβομαστε αυτο δεν μπορω να ακουω οτι εχει μονον γαμπες δεν θα ηταν δυνατον να ανεβενει σε αυτη την σκηνη και να ειχε μονον γαμπες . ολα φιλε εκει ειναι μεγαλοι σπονσορες και καλες δημοσιες σχεσεις.

nicksigalas
01-01-09, 21:17
Φιλε ηλια χρονια πολλα να εχεις υγεια φιλε μου και να χαιρεσαι την οικογενεια .Τα λες ρε ηλια και που τα λες τα καταλαβαινει κανεις δεν νομιζω

Polyneikos
01-01-09, 21:22
Κωστακο χρονια πολλα και να εχουμε μια χρονια χωρισ προβληματα μα πανω απο ολα υγεια. Τωρα οσο αφορα το θεμα καλουπιον που αναφερθηκε ποιο πανω μηλαμε για εναν αθλητη που εχει σταθη σε αθλητες μr olymria μηλαω για τον τσινιδη και τουλαχιστον πρεπη να το σεβομστε αυτο δεν μπορω να ακουω οτι εχει μονον γαμπες δεν θα ηταν δυνατον να ανεβεναι σε αυτη την σκηνη και να ειχε μονον γαμπες . ολα φιλε εκει ειναι μεγαλοι σπονσορες και καλες δημοσιες σχεσεις.

:awesome: :awesome: :clap:

RUHL
01-01-09, 21:31
Kαι ο silvio samuel δεν ηταν στην wada η Nac δεν θυμαμε κιολας και επερνε μερος διπλα σε μερικους εληνες πριν χρονια?(φυσικα δεν ενοω στην ελαδα αλλα ευρωπη)

Μια χαρα τα καταφερε παντως στο θεμα δημοσιες σχεσεις αλλα εκανε και ενα σωρο βελτιωσεις απο τοτε που δεν επερνε πρωτες θεσεις

TRIANTAFYLLOU
01-01-09, 21:56
το θέμα είναι κατα πόσο θέλει και είναι διατεθημένος κάποιος να κάνει δημόσιες σχέσεις και να ακολουθήσει ένα δρόμο που θα πρέπει τουλάχιστον να είναι στην αμερική και να εξαρτιέτε απο κάποιους που δεν υπαρχει εγγύηση για τίποτε και στο κάτω κάτω αν δεν έχεις που την κεφαλή κλήνει και το μόνο που ξέρεις είναι το ββ τότε θα σε σέρνουν από δώ και απο κεί και δεν θα λές και τίποτε , έτσι είναι παντού σε όλες τις δουλειές , αν έχεις ένα καλό εισόδημα και σταθερό και δεν θέλεις να το χάσεις αλλά η ανοδός σου σε επαγγελματικό σκαλοπάτι επιβάλει να είσαι κοντα στούς μεγάλους χορηγούς , τότε σιγά να μην χάσεις το σίγουρο και εξαρτάτε από την φιλοδοξία η καλύτερα την τρέλα που διαθέτει ο καθένας , η να έχεις εγγύηση απο άτομα απολύτου εμπιστοσύνης και όχι να κρέμεσε στα αρ@@ια του κάθε απατεώνα .

εγώ όταν ξεκίνησα το ββ έκανα κάτι που μου άρεσε όπως κάποιον που αρέσει το τρέξιμο και πάει να τρέχει και όχι για επαγγελματική αποκατάσταση για να γίνω επαγγελματίας, αφού τότε με τον γιόχαν λέγαμε αν μας πληρώναν θα καναμε τόση προπόνηση όχι βέβαια γιατί θα ήταν δουλειά και δεν τό ξερα να φάω 15 χρόνια για να γίνω επαγγελματίας ενω θα μπορούσα να είχα 3 πτυχεία και να κονομάω περισσότερα .

Polyneikos
01-01-09, 21:59
Ο Silvio Samuel συμμετείχε και στην Nac και στην Wabba.

2002
World Championships - NAC, Medium, 1st
World Championships - NAC, Overall Winner
2003
Universe - NAC, Medium, 1st
Universe - NAC, Overall Winner
World Championships - NAC, Medium, 1st
World Championships - NAC, Overall Winner
World Championships - WABBA, Short, 1st

όντως τα εχει παει πολύ καλα και εχει βελτιωθεί αλλα έχουν μπει και χορηγοι από πισω του

Polyneikos
01-01-09, 22:30
Ηλία έτσι είναι,είναι δυσκολο να πας σε μια ξενη χώρα και να είσαι ακεραιος χωρίς να εξαρτιεσαι από άλλους αν θες να γίνεις επαγγελματίας.Πιστευω αυτος τρόπος ζωης είναι για καποιους που δεν έχουν αλλες υποχρεωσεις ή δεν είναι τόσο αφιερωμενοι σε αυτες.
Τώρα για τον Μιχάλη που λέμε μην ξεχναμε είναι οικογενειάρχης με 4 παιδια,δεν ξερω κατα πόσο μπορει να αφιερωθει τόσο ευκολα σε αυτό το τριπάκι.

ioannis1
02-01-09, 02:21
οτι και να λετε παντως εξακολουθω να επιμενω οτι υπαρχουν καλυτεροι ελληνες απο τον τζινιδη που θα μπορουσαν να διακριθουν εξω αλλα για διαφορουσ λογους ειτε δεν μπορεσαν ειτε δεν ηθελαν .εγω ετσι νομιζω ,ξερω δεν ειμαι καποιος σπουδαιος στο χωρο αλλα εχω το θαρος της γνωμης μου που ο καθε σιγαλας δεν μπορει να εμποδισει.αυτα.

Polyneikos
02-01-09, 10:27
Βρε συ Γιάννη έτσι οπως το αναφερεις το κανεις να φαινεται λες και και ο Νικος προσπαθεί να σε εμποδίσει να πεις για τον Τζινίδη ή ότι παει να επιβαλλει την γνωμη του ενω δεν είναι έτσι,δεν σου επιτεθηκε κανεις.
Επίσης κανεις δεν ανεφερε οτι ο Τζινιδης είναι ο καλυτερος που εχει περασει,γιατι επιμενεις να το αναφερεις;Το επίπεδο που έχει παιξει έχουμε σχολιασει.
Τώρα για το σπουδαιος στον χωρό αν εννοείς αγωνιστικα θεωρω ότι εχεις και εσυ την πορεία σου αλλα πιστευω δεν τιθεται θεμα οτι μπορει να γραφει μονο όποιος είναι σπουδαίος στον χώρο ειδάλλως εγω δεν έχω θεση να γραφω μιας και δεν εχω κατεβει πουθενα και με αυτήν τη λογική εδω μεσα θα επρεπε να έγραφαν 4-5 ατομα.

nicksigalas
02-01-09, 15:12
Φιλε Γιαννη πρωτα πρωτα χρονια πολλα και καλη χρονια. το να λες εσυ η ο καθε ανθρωπος την γνωμη του προς θεου δεν ειναι κακο το να μην συνφωνω εγω προσωπικα με την δικη σου γνωμη πιστευω οτι ουτε αυτο ειναι κακο .Τωρα το να καθομαστε και να διαφωνουμε για τον καθε Τζινιδη η για οπιονδηποτε αθλητη δεν προκειται ουτε να σου αλλαξω γνωμη αλλα και ουτε να μου την αλαξεις εσυ. Η ουσια ειναι φιλε οτι τετοια βηματα στο χωρο που λεγετε β.β ειναι πολλυ λιγοι αθλητες που τα εχουν κανει και ξερης γιατι γιατι δεν υπαρχουν κινητρα στην ελλαδα που ζουμε απο σπονσορες μεχρι τρεχα γυρευε γιατι εδω πρεπη να δουλευεις απα το πρωι μεχρι το βραδυ και να τα σπρωχνεις ολα μονον για αυτο που κανης δεν γινεται λοιπον στην χωρα που ζουμε !

ioannis1
02-01-09, 20:31
ετσι που το θεσατε παιδια συμφωνω απολυτως μαζι σας.δεν συμφωνουσα με το οτι επειδη ο τζινιδης επαιξε σε μεγαλο αγωνα στο εξωτερικο ειναι και ο καλυτερος στον ελληνικο χωρο.εκει ηταν η ενσταση μου παιδια.οσο για την εκφραση ο καθε σιγαλας εννοουσα οσο μεγαλος και να ειναι ενας αθλητης εχει δικαιωμα ο καθε μικρος αθλητης νχει μια γνωμη και να την εκφραζει.δεν το ειπα δηλ υποτιμητικα νικο.συυγνωμη αν το ειδες ετσι.

Polyneikos
02-01-09, 22:15
παιδια αλίμονο κανεις δεν υποτιμαει κανεναν,πιστευω ότι δεν υπάρχει θεμα παρεξηγησης ή υποτίμησης.
Πάντως για να αλλάξω λίγο την κουβεντα έχω μαθει ότι για το 2009 προετοιμαζεται και ο Καραμανλακης,δεν ξερω που θα κατεβει αλλά σιγουρα θα ειναι δυνατη παρουσία μετα από αποχή του 2-3 ετών.

nicksigalas
02-01-09, 23:05
Γιαννη μου δεν θεωρουμαι εγω μεγαλος αθλητης ουτε θεωρω τον εαυτο μου κατι και προς Θεου δεν θελω να ζητας συγνωμη για πραγματα που ο καθενας απο εμας λεει την γνωμη του σε σεβομαι και δεν μου αρεσει να ακουω να λες οτι εσυ θεωρησαι μικρος με τοσους αγωνες πισω σου !!! Τωρα οσο για τον μαιο πιστευω οτι θα γινει χαμος αντε να δουμε :rocking:

ioannis1
02-01-09, 23:51
ευχαριστω νικο για την κατανοηση.αν τα καταφερω θα κατεβω και εγω πρωτα ο θεος.ελπιζω να ε δω και απο κοντα. :welcome:

nicksigalas
04-01-09, 21:20
Αν κατεβεις σου ευχομαι καλη επυτυχια και θα χαρω πολυ να σε δω και απο κοντα :rocking: :rocking: :rocking:

Polyneikos
04-01-09, 21:45
Ερώτηση:ο αθλητης αριστερά του Μπουρναζου ξερει κανεις ποιος είναι;

4988

TRIANTAFYLLOU
04-01-09, 21:46
αλέκος σιατραβάνης :awesome:

Polyneikos
04-01-09, 21:56
Έλα ρε σε Ηλία,δεν τον είχα δει σε τόση νεαρή ηλικία,τώρα με έστειλες!!Δεν μοιάζει καθόλου !

Muscleboss
04-01-09, 23:34
έχω δεί φωτογραφίες του σιατραβάνη σε φοβερή κατάσταση, με πολύ καλό σχήμα και πόδια. δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πολύ...

ΜΒ

Polyneikos
17-01-09, 03:06
Κοτσάρω 2 πολύ ωραιες φωτογραφίες απο αγώνα της WABBA - ΠΕΣΔ το 1991, με όλη την αφρόκρεμα επί σκηνης!!OLD SCHOOL BOYS !

Από δεξιά προς αριστερα:Μώρος, Κοσυφίδης, Ασημομύτης, Γρίβας

4989


Από δεξιά προς αριστερα:Γρίβας ,Μώρος,Κοσυφίδης

4990

slaine
17-01-09, 03:16
μπράβο πολύ ωραίες φωτογραφίες :clap: :rocking:

RUHL
17-01-09, 03:27
^ +1

ειχε αρκετη ποιοτητα τοτε και σωματικα εμοιαζαν καπως

Polyneikos
17-01-09, 03:39
Ο Κοσυφίδης δεν φέρνει λιγο στον Levrone;

Muscleboss
17-01-09, 04:05
οι φώτος είναι όλα τα λεφτά! :bowdown: :bowdown:


Ο Κοσυφίδης δεν φέρνει λιγο στον Levrone;

από ποιό προφίλ; :nana:

με λίγο φαντασία ναι... levrone, ray, αναλόγως .... :green:

ΜΒ

Polyneikos
17-01-09, 10:55
βασικα στο πρόσωπο εννοούσα,λίγο οι γωνιες του μου φερνουν Levrone,όχι σαν σκαρί σώματος.
Επίσης για τον Κοσυφίδη μου είχαν πει ότι ηταν να μην τον δείς στον όγκο του,ήταν τεραστιος,δεν ξερω τι ξερετε και εσεις.

NASSER
17-01-09, 13:40
βασικα στο πρόσωπο εννοούσα,λίγο οι γωνιες του μου φερνουν Levrone,όχι σαν σκαρί σώματος.
Επίσης για τον Κοσυφίδη μου είχαν πει ότι ηταν να μην τον δείς στον όγκο του,ήταν τεραστιος,δεν ξερω τι ξερετε και εσεις.

Εχω ακουσει και εγω για Κοσυφιδη, και πραγματικα και στον ογκο και αγωνιστικος ηταν πολυ εντυπωσιακος, και ειχε πολυ ωραιο καλουπι.

Muscleboss
17-01-09, 14:35
βασικα στο πρόσωπο εννοούσα,λίγο οι γωνιες του μου φερνουν Levrone,όχι σαν σκαρί σώματος.

ναι κώστα κατάλαβα, για αυτό είπα προφλ, στο πρόσωπο οι γωνίες θυμιζουν λίγο levrone (και ray?) όταν ήταν πολύ κομμένοι και ειχαν και λίγο μαλλί.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
17-01-09, 16:57
ο κοσυφίδης απο μικρός ήταν καλός και ξεχώριζε με τον όγκο του και πραγματικά είχε τεράστιο όγκο , οφ σίζον αλλά σχηματισμένο. :awesome:

argyrakis
17-01-09, 17:13
Μπράβο polyneikos

Polyneikos
18-01-09, 11:06
Πραγματικα ωραίες εποχές και πολύ καλοι αθλητες,αποτυπωνόταν η προπόνηση ετών πάνω στο κορμί τους!Ο Βασίλης Γρίβας σε αυτες τις φωτογραφιες πρεπει να κατεβαινε ακομα σε junior κατηγορίες!

TRIANTAFYLLOU
11-02-09, 00:49
βάζω παιδιά και κάποιες φωτο του αργύρη του τσοπουρίδη απο αυτες που βρήκα .η πρώτη είναι μετα το μρ ευρώπη που είχε βγεί 3ος το 86 αν θυμάμε καλά είχε πάρει μέρος τότε και ο τσιλικούδης ο σακης και ο γιωργος γουλτίδης που βγήκε 4ος φανταστικός αγώνας και οργάνωση με διάφορα εφε πρωτοποριακος και για σήμερα.


4991

4992

4993

4994

4995

4996

RUHL
11-02-09, 00:56
ωραιος για εκεινα τα χρονια ειδικα

Muscleboss
11-02-09, 01:06
:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

από τους αθλητές που λόγω γεωγραφικής δράσης εμείς οι νοτιότεροι δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα, αλλά την περιοχή τους ει΄χαν πολύ μεγάλη επίδραση.

όσους έχω ρωτήσει από βόρεια ελλάδα για έλληνες bodybuilers όλοι μού λεγαν πρώτο όνομα τον τσοπουρίδη...

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
11-02-09, 01:09
πραγματικά ήξερε να πουλάει όπως έλεγε ,κέρδιζε καλύτερους απο αυτόν είχε αδύνατο σημείο τους ώμους λόγω προβλήματος που δεν γιατρευόταν .
έκανε ωραίο σόου στη σκηνή και παρέσυρε τους αντιπάλους όπως και τον γουλτίδη στο μρ ευρώπη που μου έλεγε πήγαινα δίπλα του ηλία και έπαιρνε μια πλάγια πόζα που την λέγαμε η πόζα του αργύρη που ήταν ασυναγώνιστος και πήγαιναν και οι άλλοι και έπαιρναν την ίδια με αποτέλεσμα να φαίνονται χάλια , ενώ μου έλεγε αν γυρνούσε ο γουλτάρας ηλία και έπαιρνε πλάτη θα με έσβηνε αλλά το δυνατό του σημείο δεν του άφηνα να το προβάλει .

απλά δεν μπορούσε να κρατήσει φόρμα έβαζε λίπος αμέσως μετα τους αγώνες όχι όμως πολύ ίσα ίσα που θόλωνε όπως σε μερικές απο τις φωτο και ήταν απο τους πρώτους που με έβλεπε να τρώω ότι να ναι και να μην χαλάω και με έλεγε περίπτωση του 20ου αιώνα γιατί μια φορά γυρνούσαμε απο αθήνα και στα φάρσαλα έφαγα μισο ταψί χαλβα φαρσάλων χώρια τις πίτσες στην αθήνα και την άλλη μέρα ενω είχα βάλει 7 κιλά είμουν κομάτια και πιό πρισμένος γεμάτος φλέβες.

stelios30
11-02-09, 04:02
:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

από τους αθλητές που λόγω γεωγραφικής δράσης εμείς οι νοτιότεροι δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα, αλλά την περιοχή τους ει΄χαν πολύ μεγάλη επίδραση.

όσους έχω ρωτήσει από βόρεια ελλάδα για έλληνες bodybuilers όλοι μού λεγαν πρώτο όνομα τον τσοπουρίδη...

ΜΒειναι και αλλοι Πανο οπως Αφεντουλιδης,Κοπαριδης ο οποιος ειναι ενεργος ακομη και θα ψαξω την φοτο ενος φιλου που δεν πιστευω οτι εχετε δει τοση γραμμωση σε ανθρωπο ο Ηλιας μπορει να τον θυμαται τον Αντωνη λεω Ηλια κ Στρατο κατεβηκε μονο δυο φορες αλλα ηταν σαν εξωγηινος πραγματικα

kutsup
11-02-09, 09:14
Άλλα ονόματα Κεχαγιάς, Ζαχείλας (αν ο Βόλος θεωρείται Β. Ελλάδα) όπως και κάποιος στην Κομοτηνή αρκετά παλιός βέβαια του οποίου το όνομα δεν μπορώ να θυμηθώ (Παπαδημητρίου? άντε Ηλία).
Με "φιλοξένησε" στο γυμναστήριό του όσο υπηρετούσα τη θητεία μου στην Κομοτηνή τo '91.

Polyneikos
11-02-09, 09:33
Πάρα πολύ καλός ο Τσοπουρίδης Ηλία,δεν είχα ξαναδει φωτογραφίες του,πλην μιας που είχες βαλει εσυ πάλι !!! :bowdown: :bowdown:
Όποιος έχει να ποστάρει φωτογραφίες απ΄οτα ονόματα που αναφέρθηκαν καλό είναι να το κάνει,να τους δούμε κα ιεμεις γιατί εγω προσωπικα τους ξερω σαν ονοματα,δεν τους έχω προλάβει επί σκηνης. :clap: :clap:

Muscleboss
11-02-09, 11:03
ειναι και αλλοι Πανο οπως Αφεντουλιδης,Κοπαριδης ο οποιος ειναι ενεργος ακομη και θα ψαξω την φοτο ενος φιλου που δεν πιστευω οτι εχετε δει τοση γραμμωση σε ανθρωπο ο Ηλιας μπορει να τον θυμαται τον Αντωνη λεω Ηλια κ Στρατο κατεβηκε μονο δυο φορες αλλα ηταν σαν εξωγηινος πραγματικα

ναι Στέλιο ξέρω, απλά είπα ότι ίσως πρώτο όνομα στη Β. Ελλάδα είναι ο τσοπουρίδης, τουλάχιστον όσο έχω ρωτήσει εγώ βορειοελλαδίτες, μου τον αναφέρουν πρώτο. :toast:

ΜΒ

NASSER
11-02-09, 11:35
O Τσοπουριδης εκτος απο καλος αθλητης ηταν και πολυ καλος προπονητης και προπονουσε και αθλητες αλλων αθληματων. Οι γνωσεις του ειναι πολυ ψηλο επιπεδο.
Εχω φιλο που ο Τσοπουριδης τον προετοιμαζε σε τριαθλο και ηταν το νουμερο ενα στα βαλκανια. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο!

Polyneikos
11-02-09, 12:28
Σπύρος Μπουρναζoς

4997


Αφιερωμένη στον "δασκαλο" του Muscleboss,Διονυση Βολικό,Μρ Ελλάς και Μρ Ακρόπολη.

4998


Σταθης Ζερβόπουλος,Γενικος Νικητης Wabba Μr Ελλάς 1982

4999


Νίκος Βεϊσακης,Γενικος Νικητης Wabba Μr Ελλάς 1980

5000

Muscleboss
11-02-09, 15:36
Αφιερωμένη στον "δασκαλο" του Muscleboss,Διονυση Βολικό,Μρ Ελλάς και Μρ Ακρόπολη.

http://img49.imageshack.us/img49/7745/33945857ga7.jpg (http://img49.imageshack.us/my.php?image=33945857ga7.jpg)

Master... :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

MB

TRIANTAFYLLOU
11-02-09, 19:06
Άλλα ονόματα Κεχαγιάς, Ζαχείλας (αν ο Βόλος θεωρείται Β. Ελλάδα) όπως και κάποιος στην Κομοτηνή αρκετά παλιός βέβαια του οποίου το όνομα δεν μπορώ να θυμηθώ (Παπαδημητρίου? άντε Ηλία).
Με "φιλοξένησε" στο γυμναστήριό του όσο υπηρετούσα τη θητεία μου στην Κομοτηνή τo '91.

απο την κομοτινή ήταν και φίλος μου και απο τους παλιότερους έλληνες αθλητες ο χατζηγεωργίου ο χρήστος . είχε μεγάλα χέρια για τα τότε δεδομένα χωρίς να είναι ιδιαίτερα ογκώδης.

TRIANTAFYLLOU
11-02-09, 19:24
O Τσοπουριδης εκτος απο καλος αθλητης ηταν και πολυ καλος προπονητης και προπονουσε και αθλητες αλλων αθληματων. Οι γνωσεις του ειναι πολυ ψηλο επιπεδο.
Εχω φιλο που ο Τσοπουριδης τον προετοιμαζε σε τριαθλο και ηταν το νουμερο ενα στα βαλκανια. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο!

σωστα νασερ ο αργύρης είχε φτιάξει και δικά του προιόντα τα ATP τα οποία είναι της εταιρίας μαγκίστερ φούντ γερμανική εταιρία τα οποία τα έπαιρνα απο το 86 μέχρι σήμερα και είχε δώσει παραγγελία στο εργοστάσιο και για κάποια ειδικά προιόντα και για κλασικό αθλητισμό όπως φόρμουλες σε ταμπλέτες για ενέργεια μέσα σε 10 λεπτά για στίβο πολεμικές τέχνες, ποδηλασία ,ποδόσφαιρο , άτομα με ειδικές ανάγκες που ήταν το αντικείμενο εργασίας του στο πανεπιστήμιο φραιμποργκ στην γερμανία που είναι μέχρι σήμερα.

είχε πρωτοποριακές ιδέες αλλά ήταν νωρίς για να εφαρμοστούν στην ελλάδα , πράγμα που του το έλεγα και για πολλούς είχε παρεξηγηθεί αλλά είχε όνειρα και στόχους και απο ότι είχα δεί με τα μάτια μου είχε και τον σεβασμό των ξένων προέδρων και παραγόντων ομοσπονδιών και επίσης πολύ πεισματάρης στούς στόχους του καθότι Πόντιος.

ioannis1
12-02-09, 00:28
+1 :thumbup:

stelios30
12-02-09, 04:09
Ηλια γιατι δεν του προτειμεις να μπει στο φορουμ?

Polyneikos
12-02-09, 07:51
Ηλια γιατι δεν του προτειμεις να μπει στο φορουμ?


+ 1000 !!

TRIANTAFYLLOU
12-02-09, 18:48
ο αργυρης παιδια αν μπεί στο φόρουμ θα είναι θυσαυρός είχα μιλήσει τις γιορτες μαζί του ,αλλα έχει τόσο πολύ δουλεια γιατί είναι σε δύσκολη θεση και αν δεν άξιζε θα τον πετούσαν σίγουρα οι γερμανοί απ έξω.
και εκτός αυτού είχε ένα πρόβλημα υγείας η γυναίκα του με μια επέμβαση στην σπονδυλική στήλη και μιλάμε οτι είναι βράχος δίπλα της την στηρίζει και την βοηθάει.

εγω πάντως αν ξαναμιλήσουμε θα του πώ αν μπορεί να προσπαθήσει .

Muscleboss
20-04-09, 18:13
Αλέκος Σιατραβάνης ... ο Δασκαλος του ελληνικού Bodybuilding για οσους δεν τον γώρισαν σαν αθλητή....:clap::clap:

1171

ΜΒ

Polyneikos
20-04-09, 18:42
Μιλαμε για old school καταστάσεις !!!:bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
12-06-09, 17:02
Xαζευα μετα από καιρο το τόπικ και είπα να το ενημερωσω με καποιες old school φωτογραφίες,είμαι λατρης των πιο παλιων εποχων γενικα...
Μερικα ονοματα τα εχει αναφερει ο Ηλίας από αυτούς που θα δείτε,εκεινος ίσως να μας αναφερει και πιο πολλα......

1969 (!!!)..Ο τρίτος κατα σειρα αγωνας bodybuilding που διοργανώνεται στην Ελλάδα από τον αείμνηστο μεγαλο εργατη του αθληματος, Ανδρεα Ζαπατίνα,το δευτερο Μρ Ελλας,(υπενθυμίζω ότι το πρωτο Μρ Ελλάς έγινε το 1968 με νικητη τον Βασίλη Μπουζιάνα) και νικητης ο αθλητης Λημναίος Αλέξανδρος

2492

Δευτερος στην κατάταξη ο αθλητης Χαλιος Λευτερης

2493

Εδω η απονομή απο τον Ανδρέα Ζαπατίνα

2491


Ενας άλλος αθλητης της μετέπειτα εποχής,ο Νίκος Βεϊσάκης , από Κρήτη,ποζάρει μετα από μια νίκη του σε Μρ Ελλας

2494


Ένας άλλος αθλητης που εμφανίστηκε στα μέσα της δεκαετίας του 1970, ο Δημήτρης Μακρίδης,αγωνιστηκε για λίγα χρόνια και εξαφανίστηκε !!

2495

Ένας αθλητης με ιστορία και πολλές παρουσίες είναι ο Γιάννης Κούκος, σεβαστός όγκος για τα τότε δεδομένα !!!

2496

Τέλος,ένας μεγάλος αθλητης με πολύχρονη ιστορία και πολλες συμμετοχές στην Ελλάδα και σε αποστολές στο εξωτερικο,ο Φραγκίσκος Μπατής !!!

2497

TRIANTAFYLLOU
12-06-09, 18:37
μπράβο ρε πολυνεικος αυτούς τους είχα αναφέρει και εγω ο μακρίδης ο μητσος είναι απο καβάλα τεραστια χερια για τα τότε δεδομένα και πριν ενα μηνα περίπου τον επισκεύτηκε και ο σπύρος ο μπουρνάζος στην καβαλα όπου έβαλα και φωτο του σπύρου.

ο κούκος και μπατής πολύ καλοί αθλητες και μας εκπροσωπησαν και στο εξωτερικο επάξια αυτούς τους είχαμε κάποτε σαν πρότυπα :clap::clap::clap:

Muscleboss
12-06-09, 19:04
καιρός είναι να μάθουμε και λίγη από την ιστορία του ελληνικού bodybuilding... ευχαριστούμε polyneike!!!:thumbup::clap::clap::clap:

MB

nicolaos_m
18-06-09, 10:22
Και ο Δημήτρης Αναστασάακης!!! Τζούνιορ Μρ Κοσμος και 4η θέση στο παγκοσμιο αντρών. Απο τα καλυτερα ποδια στην Ελλαδα μαζι με Φυτρο και Κεφαλιανό!!!

D.ANTONIADIS
19-06-09, 16:58
σωστα νασερ ο αργύρης είχε φτιάξει και δικά του προιόντα τα ATP τα οποία είναι της εταιρίας μαγκίστερ φούντ γερμανική εταιρία τα οποία τα έπαιρνα απο το 86 μέχρι σήμερα και είχε δώσει παραγγελία στο εργοστάσιο και για κάποια ειδικά προιόντα και για κλασικό αθλητισμό όπως φόρμουλες σε ταμπλέτες για ενέργεια μέσα σε 10 λεπτά για στίβο πολεμικές τέχνες, ποδηλασία ,ποδόσφαιρο , άτομα με ειδικές ανάγκες που ήταν το αντικείμενο εργασίας του στο πανεπιστήμιο φραιμποργκ στην γερμανία που είναι μέχρι σήμερα.

είχε πρωτοποριακές ιδέες αλλά ήταν νωρίς για να εφαρμοστούν στην ελλάδα , πράγμα που του το έλεγα και για πολλούς είχε παρεξηγηθεί αλλά είχε όνειρα και στόχους και απο ότι είχα δεί με τα μάτια μου είχε και τον σεβασμό των ξένων προέδρων και παραγόντων ομοσπονδιών και επίσης πολύ πεισματάρης στούς στόχους του και πόντιος.

ήμουν τυχερός έπαιξα μαζί του το 1992 στην ifbb,αργότερα το 1996 με βοηθησε αφάνταστα και ως προπονητής,σπόνσορας και συμμετείχα στο european championchip,λίγη τον κατάλαβαν πολλή τον κριτίκαραν βοηθησε αφάνταστα το ελληνικό bodybuilding εύχομαι να είναι καλά αυτός και η γυναικα του,και προσωπικά τον ευχάριστο.

3008

satheo
19-06-09, 17:20
και επαυξανω

D.ANTONIADIS
19-06-09, 17:30
NATIONALS + GRAN PRIX ATHENS 1992


3009

3010

3011

3012

3013

3014

TRIANTAFYLLOU
19-06-09, 19:19
ήμουν τυχερός έπαιξα μαζί του το 1992 στην ifbb,αργότερα το 1996 με βοηθησε αφάνταστα και ως προπονητής,σπόνσορας και συμμετείχα στο european championchip,λίγη τον κατάλαβαν πολλή τον κριτίκαραν βοηθησε αφάνταστα το ελληνικό bodybuilding εύχομαι να είναι καλά αυτός και η γυναικα του,και προσωπικά τον ευχάριστω.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3008&d=1245419869

μπράβο ρε δυονύση τι μου θύμησες τώρα , αυτός παιδια είναι ο αργύρης ο φίλος μου ο δάσκαλος απο αυτόν κυρίως εμπνεύστηκα στο ββ πραγματικά αξιόλογος άνθρωπος με γνώσεις και επίπεδο γυμναζόμουνα στο γυμναστήριό του στην καβάλα και τα καλοκαίρια τα περνούσαμε παρεα στην καβάλα και κάναμε μαζί προπόνηση , μιλάμε για τρελές προπονήσεις μέχρι τελικής πτώσεως και έτσι εξηγείτε το γεγονός που τώρα δεν κάνω τίποτε αξιόλογο και μπορω και κρατιέμε σε ικανοποιητικο επίπεδο είναι η υποδομή που λέω καμια φορα και τα χρόνια δουλειάς και τα χρωστάω στον αργύρη :bowdown::bowdown::clap::clap::clap:

D.ANTONIADIS
19-06-09, 23:01
POLI DISKOLA KAPIOS MPORI NA DOSI MIA LISTA GIA 5,10,20 KTL ONOMATA:
1. PROSOPIKI APOPSI
2. DIAFORETIKA KRITIRIA
3.ISTORIKA
PROSOPIKA EGO THA ELEGA

BOUZIANAS
BOURNAZOS
GINIS
GRIVAS
TSOPOURIDIS
MENTIS JIM
TSINIDIS
ELEFTERIADIS
KEFALIANOS

D.ANTONIADIS
19-06-09, 23:05
KAI SIGNOMI GIA OSOUS DEN EGRAPSA EINAI OMOS TOSOI POLI POU I LISTA THA EINAI TERASTIA.

Muscleboss
19-06-09, 23:07
έτσι είναι διονύση, πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις τους κορυφαίους και τα κριτηρια είναι δυσκολο να τα θέσεις... τα ονόματα όλων των κορυφαίων ελλήνων bber τα έχουμε αναφέρει άλλωστε σε αυτο το τοπικ.

ΜΒ

James
29-06-09, 10:34
Xαζευα μετα από καιρο το τόπικ και είπα να το ενημερωσω με καποιες old school φωτογραφίες,είμαι λατρης των πιο παλιων εποχων γενικα...
Μερικα ονοματα τα εχει αναφερει ο Ηλίας από αυτούς που θα δείτε,εκεινος ίσως να μας αναφερει και πιο πολλα......

1969 (!!!)..Ο τρίτος κατα σειρα αγωνας bodybuilding που διοργανώνεται στην Ελλάδα από τον αείμνηστο μεγαλο εργατη του αθληματος, Ανδρεα Ζαπατίνα,το δευτερο Μρ Ελλας,(υπενθυμίζω ότι το πρωτο Μρ Ελλάς έγινε το 1968 με νικητη τον Βασίλη Μπουζιάνα) και νικητης ο αθλητης Λημναίος Αλέξανδρος

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2492&stc=1&d=1244814643

Δευτερος στην κατάταξη ο αθλητης Χαλιος Λευτερης

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2493&stc=1&d=1244814643

Εδω η απονομή απο τον Ανδρέα Ζαπατίνα

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2491&stc=1&d=1244814643


Ενας άλλος αθλητης της μετέπειτα εποχής,ο Νίκος Βεϊσάκης , από Κρήτη,ποζάρει μετα από μια νίκη του σε Μρ Ελλας

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2494&stc=1&d=1244814643


Ένας άλλος αθλητης που εμφανίστηκε στα μέσα της δεκαετίας του 1970, ο Δημήτρης Μακρίδης,αγωνιστηκε για λίγα χρόνια και εξαφανίστηκε !!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2495&stc=1&d=1244814643

Ένας αθλητης με ιστορία και πολλές παρουσίες είναι ο Γιάννης Κούκος, σεβαστός όγκος για τα τότε δεδομένα !!!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2496&stc=1&d=1244814643

Τέλος,ένας μεγάλος αθλητης με πολύχρονη ιστορία και πολλες συμμετοχές στην Ελλάδα και σε αποστολές στο εξωτερικο,ο Φραγκίσκος Μπατής !!!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=2497&stc=1&d=1244814643


Ένα μεγάλο RESPECT σε αυτούς τους αθλητες , οι οποιοι ανοιξαν τον δρόμο στην Ελλάδα για να ασχοληθούμε καποια στιγμη και οι υπόλοιποι !!!:bowdown::bowdown:

Mιλαμε για old school καταστασεις,αυτοι οι ανθρωποι ανοιξαν τον δρομο στο ελληνικο bbing,τι να λεμε τωρα !!:bowdown::bowdown::bowdown:

Muscleboss
30-06-09, 17:33
κάποιες φωτoγραφίες του Γιάννη Ελευθεριάδη απο το Night of Champions 2001 που δημοσιέυτηκαν πρώτη φορά στο ίντερνετ πριν λίγες μέρες.
για να ξεσκονισουμε λιγο τη μνημη μας σε εκεινον τον αγωνα ο Γιαννης ειχε αφησει πισω του ονοματα όπως οι: Roland Czuirlok, Greg Kovaks, Mustafa Mohammad, Jean Pierre Fux, Rodney St Cloud, Ed VanAmsterdam...

http://www.muscletime.com/gallery/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=57547&g2_serialNumber=3&g2_GALLERYSID=a4c9e7084d96b6cb0189944b7c12e54d

http://www.muscletime.com/gallery/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=57528&g2_serialNumber=3&g2_GALLERYSID=a4c9e7084d96b6cb0189944b7c12e54d

:thumbup:

MB

ioannis1
30-06-09, 19:56
πανο ωραια δουλεια.δεν πιανεται το φορουμ.εχει τις καλυτερες και σπανιοτερες φωτο.

Polyneikos
30-06-09, 20:19
Μπραβο Πανο,πολυ όμορφες φωτο !!Τον Ελευθεριαδη τον θυμαμαι απο παλια περιοδικα όταν διαφημιζε την All Stars μαζί με τον Paco Batista !!!
Αλήθεια σε τι φαση βρίσκεται τωρα ο Γιαννης;;Ασχολειται καθολου με το άθλημα;;

TRIANTAFYLLOU
30-06-09, 21:36
Μπραβο Πανο,πολυ όμορφες φωτο !!Τον Ελευθεριαδη τον θυμαμαι απο παλια περιοδικα όταν διαφημιζε την All Stars μαζί με τον Paco Batista !!!
Αλήθεια σε τι φαση βρίσκεται τωρα ο Γιαννης;;Ασχολειται καθολου με το άθλημα;;


όπως έχω ξαναπεί με τον (γιόχαν) είμαστε σαν αδέρφια μαζι ξεκινήσαμε το ββ με τσιμεντένια βάρη και είναι απο την χρυσούπολη αλλα έφυγε αργότερα στην γερμανία και έχει δυο υπηκοότητες και την ελληνικη και γερμανικη λόγω της μητερας του που είναι γερμανίδα και γι αυτό έπαιρνε μέρος και κέρδισε και το γερμανικό πρωτάθλημα σαν γερμανός απλα στην επαγγελματική του καριέρα ήθελε να αγωνιστεί σαν έλληνας , αλλα οι γνωστοί λόγοι δεν το επέτρεψαν .

στούς αγώνες τους επαγγελματικούς είχε φανταστική φόρμα ίσως ο πιο γραμωμένος απ όλους με διαφορά αλλα ως γνωστόν είναι η πολιτική τέτοια που δεν αφήνει αν δεν έχεις δυνατούς χορηγούς στην αμερικη να πάρεις αυτό που πραγματικά αξίζεις.

είχε κάποια προβλήματα υγείας αλλα τα ξεπέρασε και πάλι γυμνάζετε , απλα κατέβηκε η γυναίκα του σε αγώνες, αυτός την βοήθησε στην προετοιμασία της και κέρδισε το γερμανικό και σε παγκόσμιο η πανευρωπαικο αν θυμάμε είχε βγεί δεύτερη πολύ καλή αθλήτρια .

ηταν στην ολ σταρ απλα δεν ήταν και πολλα αυτα που έπαιρνε ώστε να μην ασχοληθεί με την δουλειά του , γιατι είπαμε μπορεί στην γερμανία να είναι καλύτερα αλλα μόνο στην αμέρικη είναι οι πραγματικές ευκαιρίες για εναν ββερ .

πάντως όποιος τον έβλεπε απο κοντα πάθαινε πλάκα ήταν φαρδύς στους ώμους και τα πόδια του ήταν ακόμη και στον όγκο φανταστικα απο ποιότητα και μάζα.:shock:

Panoz
01-07-09, 01:36
Προσεχως screencaps απο βιντεο του τζινιδη σε ηλικια 18 οταν επαιζε στην κατηγορια ανδρων μαζι με τον Παυλο Μεντη και αλλους. Για να καταλαβουμε για τι αθλητη μιλαμε.

TRIANTAFYLLOU
01-07-09, 03:14
Προσεχως screencaps απο βιντεο του τζινιδη σε ηλικια 18 οταν επαιζε στην κατηγορια ανδρων μαζι με τον Παυλο Μεντη και αλλους. Για να καταλαβουμε για τι αθλητη μιλαμε.


αυτό το ξέρω απο πρώτο χερι γιατι μαζί κατεβαίναμε και μάλιστα στην βουλγαρία ενω ήταν τζούνιορ στο γκραν πρί στη σοφια είχε βγεί δεύτερος χάνοντας απο τον μιροσλαβ ντασκίεβιτς τον πολωνό που έπαιξε στο ολύμπια για να καταλάβετε επίπεδο , εγω ήμουν στην ίδια κατηγορία με τον μανώλη αν και ψηλός γιατι ηταν με το βάρος και ήμουν λίγα κιλα είχα βγει 5ος και την επόμενη χρονια 3ος , αλλα μην ξεχνάμε τότε οι κατηγορίες είχαν 30 και πάνω άτομα .

ο μανώλης ήταν φοβερό ταλέντο με συμμετρία και όγκο αν είχε και την ανάλογη πορεία στους άντρες θα έφτανε στο ολύμπια , αλλα μην ξεχνάμε πως πολλες φορες οι καταστασεις και οι υποχρεώσεις δεν το επιτρέπουν και λογικό είναι άλωστε γιατι βάζουμε προτεραιότητες στην ζωή και πραγματικα έχουν χαθεί πολλα ταλέντα στην ελλαδα γιατι δεν υπήρχαν τα κίνητρα και οι δυνατότητες όπως στο εξωτερικό ειδικά στην αμερική.

satheo
01-07-09, 11:49
ρε αληταμπουρα ο καραμανλακης και αργυρακης που ειναι :lol: :lol: :lol: :lol: ο κυπριος?????? ο ελευθεριαδης?

α μαλον ενοειες τους αγαπημενους σου λογικα :drunken: :drunken: :joker:


Αγαθοκλης Αγαθοκλεους

Panoz
06-07-09, 15:52
Μερικες πολυ καλες ποζες απο Τζινιδη.

http://i43.tinypic.com/2128nzt.jpg

http://i43.tinypic.com/15g36s2.jpg

http://i42.tinypic.com/260cpe8.jpg

Panoz
07-07-09, 02:03
Αγαθοκλης Αγαθοκλεους


;)

http://i31.tinypic.com/34rypmd.jpg

http://i31.tinypic.com/2ldfz3s.jpg

ioannis1
07-07-09, 11:15
αυτο ηταν σωμα...

Panoz
08-07-09, 23:55
Επισης, ενας παρα πολυ καλος αθλητης, ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΝΤΗΣ, ο οποιος κατοικει πλεον στη Γερμανια και εχει ανοιξει το δικο του γυμναστηριο.
Οι παλιοι θα τον θυμουνται σιγουρα.

http://www.sportstudio-gilching.de/

Μερικοι αγωνες του


1989
World Games - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Games+-+IFBB&y=1989), MiddleWeight, 6th

1991
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=1991), MiddleWeight, 8th

1995
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=1995), MiddleWeight, 9th

1998
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=1998), Light-HeavyWeight, 9th

1999
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=1999), MiddleWeight, 7th
2000
European Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=European+Amateur+Championships+-+IFBB&y=2000), MiddleWeight, 2nd
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=2000), MiddleWeight, 2nd

2001
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=2001), MiddleWeight, 2nd
World Games - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Games+-+IFBB&y=2001), MiddleWeight, 1st

2002
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=2002), WelterWeight, 5th

2003
World Amateur Championships - IFBB (http://www.musclememory.com/show.php?c=World+Amateur+Championships+-+IFBB&y=2003), Light-MiddleWeight, 4th

Και μερικες δυσευρετες φωτογραφιες του.

http://i29.tinypic.com/atkjeb.jpg

http://i25.tinypic.com/2h879ls.jpg

http://i27.tinypic.com/2cfwphi.jpg

http://i26.tinypic.com/vq4082.jpg

Muscleboss
09-07-09, 10:23
Panoz φοβερές φωτογραφίες από έναν καταπληκτικό αθλητή! Κάποιες δε τις είχα ξαναδεί όντως! Ευχαριστούμε!!! :clap:

ΜΒ

nicolaos_m
09-07-09, 19:57
Ένα βίντεο για τους Έλληνες αθλητές μας:


http://www.youtube.com/watch?v=8jIAikNWEyk&amp;h

Muscleboss
10-07-09, 10:26
νικο έγραψες... :bowdown::bowdown:

ΜΒ

Polyneikos
14-07-09, 17:27
Tελειο το βίντεο Νίκο !!!:bowdown::bowdown:

Polyneikos
21-07-09, 12:47
Kαι μερικες ακομα από τον Παυλο Μεντη :


3761

3762

3763

3764

TRIANTAFYLLOU
21-07-09, 16:00
θέλω να πώ δημόσια πως αυτός είναι ο ορισμός του φιλάθλου του ββ μπράβο κώστα , που ψάχνεις και έχεις αυτα τα ωραία αρχεία και μας ποστάρεις , φαίνετε το πόσο το αγαπάς αυτό που κάνεις και σ αρέσει:clap::clap:

Polyneikos
21-07-09, 16:45
Ευχαριστω Ηλία,με κολακευουν τα λόγια σου,απλα πιστευω ότι στο άθλημα μας δεν πρεπει να σκεφτόμαστε μόνο διατροφές,συμπληρωματα και προπόνηση,πόσο μαλιστα σε ένα έγκυρο χώρο ενημερωσης όπως είναι το :bodybuildinggr: , αλλά παράλληλα να γνωρίζουμε και να αναγνωρίζουμε αθλητες και άτομα που έφτασαν "λίγο παραπέρα " στον χωρο μας με το μερακι που έχουμε όλοι,πιστευω ακραδαντα ότι έμμεσα πολλοι ασχοληθηκαμε με το άθλημα χαρη σε αυτους τους αθλητες που αποτελεσαν έμπνευση..

Polyneikos
21-07-09, 16:58
Γιάννης Κωστογλάκης, στο πλοίο πηγαινωντας να συμμετασχει στο Μρ Μεσόγειος 1972 (!!!).Ο πρώτος Έλληνας του οποιου τα χερια του σπάσαν το φράγμα των 50 cm !!

3765

TRIANTAFYLLOU
21-07-09, 17:41
για τότε τα 50 εκατοστα ήταν κάτι το άπιαστο όνειρο για πολλους , αλλα νομίζω ο μήτσος ο μακρίδης απο την καβάλα είχε φτασει πρώτος τα 50 εκατοστα ,μπορεί να κάνω και λάθος η απλα είχε και ο μήτσος 50 και πάνω εκατοστα, αυτό ίσως ο σπύρος ο μπουρνάζος να το θυμάτε καλύτερα είναι ακόμη και σήμερα φίλοι με τον μακρίδη και τον επισκεπτετε στην καβάλα .:clap::clap:

James
22-07-09, 11:35
Γιάννης Κωστογλάκης, στο πλοίο πηγαινωντας να συμμετασχει στο Μρ Μεσόγειος 1972 (!!!).Ο πρώτος Έλληνας του οποιου τα χερια του σπάσαν το φράγμα των 50 cm !!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3765&stc=1&d=1248184690

O Γιάννης Kωστογλακης ήταν πολύ παλιος αθλητης,τον θυμαμαι που είχε παιξει και καποιες ταινιες κανωντας τον θηριωδη τυπο με Μουστακα κτλ..
Είχε ενα γυμναστηριο στον Κολωνο,Αθηνα,και προετοίμαζε αθλητες εκει.Είχε ακουστεί ότι είχε φύγει Αμερικη και πλεον ότι δεν ζει...Ανιψιος του είναι Γιώργος Κωστογλάκης,επίσης αθλητς ,ο οποιος διατηρουσε γυμναστηριο στην Κω.

Paco
28-07-09, 08:20
Εδω τωρα μας κανουν εντυπωση αυτοί οι αθλητες,που έχει εξελιχθεί τόσο το αθλημα,φανταστείτε εκεινες τις εποχες πως θα βλέπανε ανθρωπο με χερια 50cm !

Muscleboss
28-07-09, 11:13
Ο Κωστογλάκης από ότι έχω ακούσει έκανε και επιδείξεις δύναμης σε κοινό, πέρα απο τους αγώνες bodybuilding.

MB

Polyneikos
28-07-09, 11:34
Ο Κωστογλάκης από ότι έχω ακούσει έκανε και επιδείξεις δύναμης σε κοινό, πέρα απο τους αγώνες bodybuilding.

MB

Έκανε και τον παλαιστη Πανο,αυτό έχω ακουσει.

xidakis
06-08-09, 03:25
ρε παιδια τον Ζαχιλα απο τον Βολο τον ξερεται?

Polyneikos
06-08-09, 08:38
Πως δεν τον ξερουμε!!Βασιλης Ζαχείλας,Έχει παρει και Παγκόσμιο τίτλο στην Nabba-Wff,εγω δυστυχως τον εχω προλαβει σαν κριτη και διοργανωτη αγωνων,αγωνιστικα δεν τον έχω προλάβει και δεν εχω καμια φωτογραφία του..Ο Ηλίας σίγουρα θα εχει να μας πει περισσότερα...

TRIANTAFYLLOU
06-08-09, 21:11
και βέβαια ξέρω τον βασίλη είναι φίλος πολλα χρόνια καλό παιδί και πραγματικα αγαπάει το άθλημα , είναι μέλος της ναββα και wff και είναι κριτής σε όλους τους αγώνες της ναββα και παντρεμένος με την πόπη την τσιντάρη:thumbup:

Polyneikos
06-08-09, 21:16
Aγωνιστικες του διακρίσεις Ηλια;

xidakis
07-08-09, 00:34
ειναι πολυ καλος ανθρωπος και αυτος καιη γυναικα του... στο γυμναστηριο του παω... φοβερος..

ξερει κανεις συνολικα τι διακρισεις ςχει κανει? δεν τον εχω ρωτησει ποτε!!!

NASSER
07-08-09, 00:39
Πως δεν τον ξερουμε!!Βασιλης Ζαχείλας,Έχει παρει και Παγκόσμιο τίτλο στην Nabba-Wff,εγω δυστυχως τον εχω προλαβει σαν κριτη και διοργανωτη αγωνων,αγωνιστικα δεν τον έχω προλάβει και δεν εχω καμια φωτογραφία του..Ο Ηλίας σίγουρα θα εχει να μας πει περισσότερα...

Εχει παρει και ενα παγκοσμιο την τελευταια χρονια που αγωνιστηκε και εχει πολλες διακρησεις του. Θα κανω edit μολις βρω και θυμηθω απο μια συνεντεξη του στο περιοδικο IRON MAN.

Polyneikos
19-08-09, 09:00
Eφόσον μιλαμε για τοπ επιτυχίες Ελληνων Αθλητων πρεπει σίγουρα να βαλω τις επιτυχίες του Ηλία Πετσα,ενός αθλητη που είχε παρει το Mr Hellas το 1970 αλλα μετα μετακομισε μόνιμα στην Νότια Αφρικη.Είχε συμμετασχει σε πολλα Mr Universe και μαι χρονια το είχε παρει κιολας,το 1972,και την κατηγορία του,την κοντη αλλά και το Overall !Eπίσης να αναφερω ότι είχε κανει και πολλες φωτογραφήσεις καθως και εξωφυλλα σε πολλα αμερικανικα περιοδικα της εποχης,γεγονος που τον κατατάσει στον πανθεον του Ελληνικου bbing !!

4291


Hλίας Πέτσας -Βoyer Coe

4300



1969
Mr Universe - NABBA, Medium, 5th

1971
Mr Universe - NABBA, Short, 2nd

1972
Mr Universe - NABBA, Short, 1st
Mr Universe - NABBA, Overall Winner

1973
Universe - Pro - NABBA, Short, 3rd

1974
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th

1975
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th

1976
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th


4299

4298

4297

4296

4295

4294

4293

4292


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4296&stc=1&d=1250661631

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4298&stc=1&d=1250661863


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4299&stc=1&d=1250661863

Polyneikos
29-08-09, 08:53
Τι καλύτερη απόδειξη για την ποιότητα ενός αθλητη αλλά και την διαρκεια,όταν έχει πρωτοκατεβει σε αγωνα bodybuilding το 1966 (!!) ,τον πρωτο αν δεν κανω λαθος που διοργανωθηκε στην ιστορία του ελληνικου bbing από τον αείμνηστο Ανδρέα Ζαπατίνα,το Μρ Αθήνα,και συνεχίζει αγωνιστικα μετα από 40 χρόνια....
Βασίλης Μπουζιάνας,η ιστορία του ελληνικου bbing !!
Παγκόσμιο Wabba 2006


4486

4487

4488


4489

NASSER
29-08-09, 11:28
Πολυ ωραιες φωτο Polyneikos :clap:
Στο παγκοσμιο της WABBA στην Αθηνα το 2006, ειχα δει απο κοντα τον Μπουζιανα και πραγματικα ειχα θετικα σχολια απο ολους, καθως μετα απο 40 χρονια ειναι ακομα επι σκηνης. Αξιζει να σημειωθει πως ο Βασιλης Μπουζιανας ειναι ακομα κοντα στα δρομενα του ελληνικου ββ και δεν απουσιαζει απο κανεναν αγωνα, καθως ειναι μελος της κρητικης επιτροπης της WABBA.

ΜrΚommatias
29-08-09, 11:55
Πολυ ωραιες φωτο Polyneikos :clap:
Στο παγκοσμιο της WABBA στην Αθηνα το 2006, ειχα δει απο κοντα τον Μπουζιανα και πραγματικα ειχα θετικα σχολια απο ολους, καθως μετα απο 40 χρονια ειναι ακομα επι σκηνης. Αξιζει να σημειωθει πως ο Βασιλης Μπουζιανας ειναι ακομα κοντα στα δρομενα του ελληνικου ββ και δεν απουσιαζει απο κανεναν αγωνα, καθως ειναι μελος της κρητικης επιτροπης της WABBA.
εδω θελω να πω οτι στον ιδιο αγωνα ειχα παρει μερος και εγω.Βλεποντας τον πισω απο την σκηνη την ωρα που εκανε ζεσταμα ειχα παθει πλακα:shock: και οχι μονο εγω αλλα και πολυς κοσμος.σαν χαρακτηρας δε ειναι φοβερος!χαιρεσαι να τον ακους οταν μιλαει.ΔΑΣΚΑΛΟΣ:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
29-08-09, 18:16
φανταστικός και ζωντανο παραδειγμα προς μίμηση ο βασίλης και ακόμη συνεχίζει να γυμνάζετε αλλα και να είναι κοντα στο άθλημα , απόδειξη οτι το ββ δεν έχει ηλικία:clap::clap::clap:

manos_
29-08-09, 20:58
Eφόσον μιλαμε για τοπ επιτυχίες Ελληνων Αθλητων πρεπει σίγουρα να βαλω τις επιτυχίες του Ηλία Πετσα,ενός αθλητη που είχε παρει το Mr Hellas το 1970 αλλα μετα μετακομισε μόνιμα στην Νότια Αφρικη.Είχε συμμετασχει σε πολλα Mr Universe και μαι χρονια το είχε παρει κιολας,το 1972,και την κατηγορία του,την κοντη αλλά και το Overall !Eπίσης να αναφερω ότι είχε κανει και πολλες φωτογραφήσεις καθως και εξωφυλλα σε πολλα αμερικανικα περιοδικα της εποχης,γεγονος που τον κατατάσει στον πανθεον του Ελληνικου bbing !!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4291&stc=1&d=1250661631

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4297&stc=1&d=1250661706


Hλίας Πέτσας -Βoyer Coe

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4300&stc=1&d=1250662330


1969
Mr Universe - NABBA, Medium, 5th

1971
Mr Universe - NABBA, Short, 2nd

1972
Mr Universe - NABBA, Short, 1st
Mr Universe - NABBA, Overall Winner

1973
Universe - Pro - NABBA, Short, 3rd

1974
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th

1975
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th

1976
Universe - Pro - NABBA, Short, 4th



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4292&stc=1&d=1250661631


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4293&stc=1&d=1250661631

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4294&stc=1&d=1250661631


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4295&stc=1&d=1250661631



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4296&stc=1&d=1250661631

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4298&stc=1&d=1250661863


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4299&stc=1&d=1250661863


Ρε παιδια αυτοι τις παλιας σχολης πολυ αρμονικα σωματα.Τωρα οι σαμπρελωτοι(ειναι κοιλιες αυτες ? ελεος λες και τους εχεις βαλει τρομπα ειναι) δεν καταλαβαινω τι το αρμονικο εχουν απλα τους παρατηρεις σαν freaks of nature και λες κοιτα τι τεραστιος ειναι αυτος κτλ.

Paco
31-08-09, 09:37
Τι καλύτερη απόδειξη για την ποιότητα ενός αθλητη αλλά και την διαρκεια,όταν έχει πρωτοκατεβει σε αγωνα bodybuilding το 1966 (!!) ,τον πρωτο αν δεν κανω λαθος που διοργανωθηκε στην ιστορία του ελληνικου bbing από τον αείμνηστο Ανδρέα Ζαπατίνα,το Μρ Αθήνα,και συνεχίζει αγωνιστικα μετα από 40 χρόνια....
Βασίλης Μπουζιάνας,η ιστορία του ελληνικου bbing !!
Παγκόσμιο Wabba 2006

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4489&stc=1&d=1251525088

Διάρκεια - ποιότητα και αθλητικο ήθος ..Αυτες οι λεξεις ταιριαζουν σε αυτον ανθρωπο,τον Βασίλη Μπουζιανα,τον είχα δει και εγω στο Παγκόσμιο της Αθήνας,οι φωτογραφίες μιλανε από μόνες τους..Σεβασμος και θαυμασμος !:bowdown:

James
31-08-09, 10:53
Θυμαμαι ένα guest που είχε κανει στην Κερκυρα,στο Mr Οδύσσεια,την απονομη την έχει κανει ο γιος του μαζί με τον Νίκο Σιγαλα,ωραίες στιγμες...:clap:

KATERINI 144
31-08-09, 20:04
αθλητές σαν τον Μπουζιανα δίνουν κύρος στο ελληνικό ββινγκ, ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες κωστα :clap::clap:

Muscleboss
02-10-09, 18:57
Λίγα λόγια ακόμα για ένα από τους μεγαλύτερους αθλητές και Hall of Famer Γιάννη Γκίνη μετά απο συντομη τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του:

Ο Γιάννης Γκίνης γεννήθηκε το 1957 και ξεκίνησε να γυμνάζεται με βάρη στην ηλικία των 17 ετών. Γυμναστήρια με αλτήρες και μπάρες όπως τα γνωρίζουμε σήμερα δεν υπήρχαν και γυμναζόταν στη Ρόδο με αυτοσχέδια βάρη από τσιμέντο.
Σε ηλικία 24 ετών κατεβαίνει στον πρώτο του αγώνα, στον Mr Αιγαίο που έγινε στην Ρόδο απο την WABBA και κερδίζει την 1η θέση!

Πολλές συμμετοχές και νίκες γενικών τίτλων στην ελλάδα απο τότε και διακρίσεις σε διεθνείς αγώνες. Σημαντική διάκτιση η 1η θέση στο Πενυρωπαικό της WABBA το 1987.

Ένας άλλος σημαντικός αγώνας της καρίερας του το 1993 στην Ιταλία που συμμετέχει στην επαγγελματική κατηγορία και κερδίζει την 3η θέση και σημαντικό χρηματικό έπαθλο! Σε εκείνον τον αγώνα συμμετείχαν πολλοί και αναγνωρισμενοι αθλητές όπως ο Eduardo Kawak ο οποιός είχε βγεί εκτός 6άδας!

Τελευταία του συμμετοχή σε αγώνα το 1997 που κερδίζει την ψηλή κατηγορία σε παγκόσμιο αγώνα που γίνεται στο περιστέρι στην αθήνα με πολλές ελληνικές συμμετχές όπως Γρίβας, Παπαδάκης, Φύτρος.

Μετά απο ένα ατύχημα ο Γιάννης άφησε το αγωνιστικό bodybuilding και κατοικεί πλεόν μόνιμα στη Ρόδο.

Ο Γιάννης Γκίνης θέλει να ευχαριστήσει τους Νίκο Βουτσίνο και Μιχάλη Χρυσοβέργη για τη βοήθειά και τη συμβολή τους στην επιτυχία του και στέλνει τους χαιρετισμούς του σε όλους τους φίλους του bodybuilding.gr.

Γιαννη έχεις γράψει ιστορία... :bowdown::bowdown:

Στην παρακάτω φρεσκότατη φωτογραφία ο Γιάννης Γκίνης μόλις πριν από λίγα λεπτά με τον Μιχάλη Χρυσοβέργη στο Chrisberg Xtreme fitness store (http://www.chrisberg.gr) στη Ρόδο.
Μιχάλη ευχαριστούμε φίλε.:toast:

5368

D.ANTONIADIS
02-10-09, 19:50
MEGALOS ATHLITIS TO 1989 EKANA PROPONISI STO GYM TOY KAI TO1992 STIN IFBB NATIONALS TON APOKALOUSAN O KOLOSOS THS RODOU NA ISE KALA.

5369

Polyneikos
02-10-09, 19:55
Πανο ωραία αναδρομή μας έκανες ,μπράβο σε αυτον τον αθλητη ο οποιος κατα τα λεγόμενα των παλαιοτέρων ήταν αθλητης διεθνων προδιαγραφων !!:clap::clap:

Polyneikos
02-10-09, 20:02
Από τις πιο όμορφες αφίσσες που εχω δει σε ελληνικους αγωνες....
Γιαννης Μαγκος και Γιαννης Γκινής....Το παρόν συνανταει το παρελθον !!!!:clap::clap:


5370

ΜrΚommatias
08-10-09, 09:39
Φοβερη η αφισα!φοβεροι και οι αθλητες:thumbup::thumbup::thumbup:

creatos7
11-10-09, 17:51
εγω φιλοι μου θα εβαζα και τον βασιλη τον μπουζιανα!πιστευω πως θα αξιζε να ηταν στο top10 :D

Polyneikos
11-10-09, 20:14
Μα εχει αναφερθει ήδη ο Βασίλης Μπουζιανας στο αφιέρωμα !!:thumbup::thumbup:

creatos7
11-10-09, 21:09
ouπς..:unsure: δν το προσεξα παδια :D!!!soz :rolf:

Polyneikos
11-10-09, 21:26
Check also this :
Bασίλης Μπουζιάνας : Αποκλειστικη Συνεντευξη !! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5482)

James
10-11-09, 11:19
Ηλία αναφερεσαι στον Κωστογλάκη Γιάννη;;Έχω μια φωτο του από περιοδικο.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4957&stc=1&d=1253182691

Πολυ hardcore αυτη η φωτογραφία !!!

chrisberg
12-11-09, 18:24
Φοβερη η αφισα!φοβεροι και οι αθλητες:thumbup::thumbup::thumbup:



Φοβερός και αυτός που την έφτιαξε... :green::green::green:

Polyneikos
12-11-09, 19:13
Λίγα λόγια ακόμα για ένα από τους μεγαλύτερους αθλητές και Hall of Famer Γιάννη Γκίνη μετά απο συντομη τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του:

Ο Γιάννης Γκίνης γεννήθηκε το 1957 και ξεκίνησε να γυμνάζεται με βάρη στην ηλικία των 17 ετών. Γυμναστήρια με αλτήρες και μπάρες όπως τα γνωρίζουμε σήμερα δεν υπήρχαν και γυμναζόταν στη Ρόδο με αυτοσχέδια βάρη από τσιμέντο.
Σε ηλικία 24 ετών κατεβαίνει στον πρώτο του αγώνα, στον Mr Αιγαίο που έγινε στην Ρόδο απο την WABBA και κερδίζει την 1η θέση!

Πολλές συμμετοχές και νίκες γενικών τίτλων στην ελλάδα απο τότε και διακρίσεις σε διεθνείς αγώνες. Σημαντική διάκτιση η 1η θέση στο Πενυρωπαικό της WABBA το 1987.

Ένας άλλος σημαντικός αγώνας της καρίερας του το 1993 στην Ιταλία που συμμετέχει στην επαγγελματική κατηγορία και κερδίζει την 3η θέση και σημαντικό χρηματικό έπαθλο! Σε εκείνον τον αγώνα συμμετείχαν πολλοί και αναγνωρισμενοι αθλητές όπως ο Eduardo Kawak ο οποιός είχε βγεί εκτός 6άδας!

Τελευταία του συμμετοχή σε αγώνα το 1997 που κερδίζει την ψηλή κατηγορία σε παγκόσμιο αγώνα που γίνεται στο περιστέρι στην αθήνα με πολλές ελληνικές συμμετχές όπως Γρίβας, Παπαδάκης, Φύτρος.

Μετά απο ένα ατύχημα ο Γιάννης άφησε το αγωνιστικό bodybuilding και κατοικεί πλεόν μόνιμα στη Ρόδο.

Ο Γιάννης Γκίνης θέλει να ευχαριστήσει τους Νίκο Βουτσίνο και Μιχάλη Χρυσοβέργη για τη βοήθειά και τη συμβολή τους στην επιτυχία του και στέλνει τους χαιρετισμούς του σε όλους τους φίλους του bodybuilding.gr.

Γιαννη έχεις γράψει ιστορία... :bowdown::bowdown:

Στην παρακάτω φρεσκότατη φωτογραφία ο Γιάννης Γκίνης μόλις πριν από λίγα λεπτά με τον Μιχάλη Χρυσοβέργη στο Chrisberg Xtreme fitness store (http://www.chrisberg.gr) στη Ρόδο.
Μιχάλη ευχαριστούμε φίλε.:toast:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=5368&d=1254499039


Aυτος ο αγωνας το 1997 στο Περιστερι Πανο έχω την εντυπωση ότι δεν ήταν Παγκόσμιο αλλά ένας αγωνας που λεγόταν Mr Universal ,και διοργανωθηκε από τα γυμναστηρια Universal,ανεξαρτητα,χωρίς την υποστήριξη καποιας ομοσπανδίας,με σκοπό να μπορουν κατέβουν όλοι οι αθλητες ανεξαρτήτως ομοσπονδίας....Μαλιστα υπήρξαν χρηματικα έπαθλα της ταξης των 3.500.000 δρχ που μοιραστηκαν οι νικητες...
Είχε κατέβει όλη η αφρόκρεμα, Γκινής,Γρίβας,,Φύτρος,Παπαδακης κτλ,γύρω στους 15 αθλητες,ανεξαρτητως βαρους και ύψους,μια κατηγορία...
Tελικα 1η θεση για τον Γιαννη Γκινη,τον οποιο τότε προπονουσε και κατέβαζε ο γνωστος - αγνωστος Μιχαλης Χρυσοβέργης !!
2η Θεση είχε παρει ο Γρίβας.
(Αν θυμαμαι κατι λάθος παρακαλω να με διορθωσετε.)

ΜrΚommatias
20-11-09, 12:25
Φοβερός και αυτός που την έφτιαξε... :green::green::green:
Ποιος να ειναι αραγε:unsure::unsure::unsure:

Polyneikos
21-11-09, 22:40
Mιας και ααυτο το τόπικ ξεκινησε για διεθνεις διακρίσεις Ελλήνων δεν πρεπει να ξεχναμε τον Δημητρη Αναστασακη,Παγκόσμιο Πρωταθλητη στην Nabba το 1996 στην κατηγορία juniors !!
Ένα σπανιο βίντεο,του Δημητρη Αναστασάκη από εκεινο το Παγκόσμιο.
Ενας αθλητης καταπληκτικος ,δυστυχως δεν είχε συχνες συμμετοχές αλλά όταν κατεβαινε έπαιρνε μόνο πρωτιες !!

47gjF9yFLIM

ioannis1
21-11-09, 23:37
καταπληκτικο σωμα και ποζαρισμα.τι εγινε αραγε αυτος ξερει κανενας;:clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
21-11-09, 23:45
τον θυμάμε πολύ καλά κατέβαινε επι εποχής τσοπουρίδη και αυτός ήταν πολύ καλός αθλητής και τότε κατέβαινε με εναν εξίσου καλό τον παναγιώτη παπαγεωργίου , ήταν η εποχή που η ναββα δεν είχε διασπαστεί και ήταν πιο δυνατή και με τις περισσότερες συμμετοχές , θυμάμε στο πανευρωπαικό η εξάδα ήταν μεγάλη επιτυχία και οι αγώνες ήταν φαντασμαγορικά σόου .

δεν θα ξεχάσω το 85 η 86 που κατεβηκε τσοπουρίδης ,γουλτίδης και τσιλικούδης το πανευρωπαικο στην γερμανία είχε μέχρι κάτι λέιζερ για εφε σπάνια για εκείνη την εποχή .

ο αναστασακης πάντα κέρδιζε τις εντυπώσεις αλλα μετα τα είχε παρατήσει δεν μάθαμε όμως τι κάνει τωρα

ένας άλλος που ήταν φαινόμενο σαν τζούνιορ ήταν ο μανώλης ο τζινίδης είμασταν 2 χρονιές μαζί στην αποστολή της ifbb και ενω ήταν τζούνιορ έπαιζε στούς άντρες μάλιστα στην σόφια στο γκράν πρί ο μανώλης είχε βγεί δεύτερος πίσω απο τον μιροσλαβ ντασκίεβιτς που την ίδια χρονια είχε προκριθεί στο μρ ολύμπια , φανταστείτε επίπεδο και τότε οι αγώνες γινόταν σε δύο μέρες μιλάμε για κόσμο στους τελικους μόνο η εξάδα όμως

Muscleboss
22-11-09, 00:02
Ο αναστασάκης πάντως αυτα τα χρόνια που κατέβηκε ειχε κάνει αίσθηση. Ακόμα και σημερα πολλοί τον θεωρούν από τα καλύτερα σώματα και τις καλύτερες προδιαγραφές έχει βγάλει η χώρα μας.

ΜΒ

spirospros
01-12-09, 16:28
πολυ ωραια ανασκοπηση

1000 :thumbup:

Polyneikos
07-12-09, 22:20
Παιδια αυτός είναι ο Θοδωρης Κοσυφιδης ή καμία σχέση;;

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6629&stc=1&d=1258273545

NASSER
07-12-09, 23:34
Ναι Κωστα ο Θοδωρης Κοσυφιδης ειναι. Απο οσο θυμαμαι απο παλια περιοδικα :)

Polyneikos
11-12-09, 10:15
Eνας αθλητης που πήρε Παγκόσμιο Πρωταθλημα στην Nabba το 1998 αν θυμαμαι καλα με μια κατηγορία-φωτια.....25 ατομα....
Από τους πληρεστερους αθλητες που εχουν υπάρξει στην Ελλάδα..
Βαγγελης Φύτρος !!

7530

Polyneikos
13-12-09, 20:53
Eνας πολύ μεγαλος αθλητης στα ξεκινηματα του στο αγωνιστικο bbing...
Οι φωτογραφίες είναι από το Mr Hellas της Wabba το 1986 !!
Γιαννης Γκινής !!!


7724


7728

7727

7726

7725

Υπάρχει και συνεχεια με παλιους αθλητες , μείνετε συντονισμενοι !!
οι Φωτογραφίες είναι προσφορα του Muscleboss,αυτό το Σαββατοκύριακο ο Πανος μας έχει πωρωσει ασχημα !!:clap::clap:

Muscleboss
14-12-09, 12:13
Να σημειωσουμε ότι σε εκείνον τον αγώνα το 1986, ο Γκίνης είχε κερδίσει την ψηλή κατηγορία που συμετείχε, και είχε χάσει στο Γενικό από τον Πιέρο Πετρόπουλο. Ευχαριστούμε για τις φώτος :thumbup:

ΜΒ

Polyneikos
14-12-09, 18:41
Η επόμενη φωτογραφία είναι από ένα σκληροπυρηνικο αθλητη της δεκαετίας του 70, τον Γιαννη Κωστογλάκη....
Εκτός από αθλητης του bbing εκανε και επιδείξεις δύναμης αλλά και παλη,αυτό που λεμε κατς !!Είχε συμμετασχει και σε καποιες ταινιες,γενικα διακρινόταν για τον όγκο του και έμεινε στην ιστορία γιατί ήταν ο πρώτος που τα χερια του ξεπερασαν το φράγμα των 50cm...Δεν ξερω αν πήρε στην πορεία του αρκετους τίτλους αλλά ήταν αθλητης που ξεχώριζε !!

7753

KATERINI 144
15-12-09, 10:27
φοβερος και ο Κωστογλάκης και ο γκινης, ο γκινης ειχε φοβερο καλουπι.

Tsounakis
15-12-09, 13:04
Εδω θα πω οτι τον παρνασα τον λενε Χρηστο ! ενας πολυ μεγαλος αθλητης για την εποχη !

Polyneikos
15-12-09, 13:08
Εδω θα πω οτι τον παρνασα τον λενε Χρηστο ! ενας πολυ μεγαλος αθλητης για την εποχη !

Ευχαριστουμε για την επισήμανση,το διορθώνω τωρα !!

Polyneikos
15-12-09, 13:21
Ένας επίσης μεγαλος αθλητης,ο Διονύσης Βολικος...
Απίστευτο καλούπι,δασκαλος του Muscleboss !!
Στον συγκεκριμενο αγωνα ο Βολικος ήταν guestposer,φαναστείτε να έπαιζε κιόλας !!:clap::clap:


7776

7777


7778


7779


7780

Muscleboss
15-12-09, 13:29
Κώστα μας έχεις κατακλήσει με φωτογραφίες μεγάλων αθλητών της δεκαετίας του '80. :clap::clap:
Αθλητές που άφησαν εποχή και συζητιούνται στα γυμναστήρια μέχρι και σήμερα. Σχετικά με τον Παρνασσά που πήρε μέρος σε μεγάλους αγώνες με μεγάλους αντιπάλους, από όσο μου έχουν πεί είχε και μεγάλη επιτυχία στο γυναικείο πληθυσμό.
Όσο για τον Σάκη Βολικό τον θεωρώ κατά ένα μέρος μέντορά μου καθώς στο γυμναστήριό του με ενέπνευσε να συμμετάσχω σε αγώνες, και είναι ένας άνθρωπος που σέβομαι πάρα πολύ.

ΜΒ

Paco
15-12-09, 22:42
Ένας επίσης μεγαλος αθλητης,ο Διονύσης Βολικος...
Απίστευτο καλούπι,δασκαλος του Muscleboss !!
Στον συγκεκριμενο αγωνα ο Βολικος ήταν guestposer,φαναστείτε να έπαιζε κιόλας !!:clap::clap:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7776&stc=1&d=1260872430


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7777&stc=1&d=1260872430


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7778&stc=1&d=1260872430


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7779&stc=1&d=1260872430

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7780&stc=1&d=1260872430

Τρελλό καλούπι ο Βολικος,δεν είχα δει άλλες φωτό του.:toast:

ioannis1
15-12-09, 23:21
πολυ ωραιο αφιερωμα :clap:

TRIANTAFYLLOU
16-12-09, 00:46
παιδια αν δείτε τότε όλοι είχαν ωραία καλούπια η τουλάχιστον οι περισσότεροι , γιατι όπως εχω πεί και στον στίβο αν δεν είσαι ταλέντο δεν ασχολείσαι , έτσι τότε και στο ββ όποιος είχε τα γένια είχε και τα χτενια , δεν θα ασχολιόταν ενας που δεν έχει ταλέντο , αυτα τα έλεγα και τα λέω γιατι τα έζησα , εγω στον πρώτο αγώνα με 6 μήνες συστηματική προπόνηση κατέβηκα το 86 .

αυτές οι φωτο επιβεβαιώνουν αυτα που λέω , και οι τελευταίες ο βολικός και παρνασάς είχαν φοβερά καλούπια , όπως και ο σπύρος ο μπουρνάζος και πολλοι ακόμη , απλα αυτοί οι τελευταίοι κέρδιζαν πολύ ογκωδέστερους με το καλούπι τους και μόνο και την γράμωσή τους , τον βολικό τον είχα δεί πρώτη φορα σε μια καφετέρια καλοκαιρινή στην πάτρα όταν ήμουν φανταρος το 85 και είχα πάθει πλάκα και δεν ήξερα ποιός ήταν , γιατι εκείνα τα χρόνια το πιό αναγνωρήσιμο όνομα ήταν ο μπουρνάζος .

απλα τα τελευταία χρόνια με την απομυθοποίηση του ββ και την απαξίωση λόγω των αας ο καθένας έχοντας και μη τα προσόντα με ανεξέλεγκτες καταστάσεις και αγγίζοντας την υπερβολή φτιάχνει τεράστια μάζα που καλύπτονται και αδυναμίες ώστε να κατεβεί σε αγώνες , όπου σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί ενας εξτρίμ τύπος ακόμη και να κερδίσει εναν με ωραίο καλούπι και συμμετρία , λόγω της υπερβολής .

και όλα αυτα να δημιουργούν φόβο και πολλες φορές και απαίχθεια σε μερικούς ,(οχι σε μας που ξέρουμε και είμαστε θαυμαστές ) ενω αυτα τα σώματα που βλέπουμε στις φωτο αυτες μόνο θαυμασμο μπορεί να προκαλέσουν και να δημιουργήσουν πρότυπα για πολλους .

γι αυτό και είναι χρήσιμο αυτό το τόπικ για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι .

και μπράβο ξανα στον πολυνεικο και σε όσους ψάχνουν βρίσκουν και ποστάρουν τέτοιες φωτο , γιατι δείχνουν έμπρακτα πως είναι πραγματικοί φίλαθλοι του ββ:clap::clap::clap:

Panoz
16-12-09, 03:29
Σ αυτο τον αθλητη αυτο που με εντυπωσιασε περισσοτερο ειναι η μεση του και οι κοιλιακοι του.φοβερος

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7779&stc=1&d=1260872430

Polyneikos
16-12-09, 11:15
7811


7816

7815

7814

7812

Και μια πόζα σήμα κατατεθεν του Βολικου !!!:clap::clap:


7813

Bulky
16-12-09, 12:59
παιδια αν δείτε τότε όλοι είχαν ωραία καλούπια η τουλάχιστον οι περισσότεροι , γιατι όπως εχω πεί και στον στίβο αν δεν είσαι ταλέντο δεν ασχολείσαι , έτσι τότε και στο ββ όποιος είχε τα γένια είχε και τα χτενια , δεν θα ασχολιόταν ενας που δεν έχει ταλέντο , αυτα τα έλεγα και τα λέω γιατι τα έζησα , εγω στον πρώτο αγώνα με 6 μήνες συστηματική προπόνηση κατέβηκα το 86 .

αυτές οι φωτο επιβεβαιώνουν αυτα που λέω , και οι τελευταίες ο βολικός και παρνασάς είχαν φοβερά καλούπια , όπως και ο σπύρος ο μπουρνάζος και πολλοι ακόμη , απλα αυτοί οι τελευταίοι κέρδιζαν πολύ ογκωδέστερους με το καλούπι τους και μόνο και την γράμωσή τους , τον βολικό τον είχα δεί πρώτη φορα σε μια καφετέρια καλοκαιρινή στην πάτρα όταν ήμουν φανταρος το 85 και είχα πάθει πλάκα και δεν ήξερα ποιός ήταν , γιατι εκείνα τα χρόνια το πιό αναγνωρήσιμο όνομα ήταν ο μπουρνάζος .

απλα τα τελευταία χρόνια με την απομυθοποίηση του ββ και την απαξίωση λόγω των αας ο καθένας έχοντας και μη τα προσόντα με ανεξέλεγκτες καταστάσεις και αγγίζοντας την υπερβολή φτιάχνει τεράστια μάζα που καλύπτονται και αδυναμίες ώστε να κατεβεί σε αγώνες , όπου σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί ενας εξτρίμ τύπος ακόμη και να κερδίσει εναν με ωραίο καλούπι και συμμετρία , λόγω της υπερβολής .

και όλα αυτα να δημιουργούν φόβο και πολλες φορές και απαίχθεια σε μερικούς ,(οχι σε μας που ξέρουμε και είμαστε θαυμαστές ) ενω αυτα τα σώματα που βλέπουμε στις φωτο αυτες μόνο θαυμασμο μπορεί να προκαλέσουν και να δημιουργήσουν πρότυπα για πολλους .

γι αυτό και είναι χρήσιμο αυτό το τόπικ για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι .

και μπράβο ξανα στον πολυνεικο και σε όσους ψάχνουν βρίσκουν και ποστάρουν τέτοιες φωτο , γιατι δείχνουν έμπρακτα πως είναι πραγματικοί φίλαθλοι του ββ:clap::clap::clap:


Συμφωνω απόλυτα με τον κ. Τριανταφύλλου.Αυτο που διακρίνω είναι ότι οι αθλητες αυτοί είχαν φοβερα καλούπια,σμιλεμενα κορμια και πολύ ωραίες αναλογίες.:clap::clap:

Mythonas
16-12-09, 20:33
Κάθε φοτο και ένα μάθημα από εποχές που το σώματα ήταν πιο ανθρώπινα. Ο Κωστογλάκης ήταν τρομερός ειδικά για την εποχή του. Είχε εμφανιστεί στις ταινίες Ήταν Άξιος , Εγώ και το πουλί μου και Ο Κότσος έξω από το ΝΑΤΟ.
Κώστα τρομερό υλικό. Συνέχισε και άλλες φοτο. :clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
19-12-09, 02:02
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7811&stc=1&d=1260951123


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7812&stc=1&d=1260951123


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7814&stc=1&d=1260951123

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7815&stc=1&d=1260951123


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7816&stc=1&d=1260951123

Και μια πόζα σήμα κατατεθεν του Βολικου !!!:clap::clap:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7813&stc=1&d=1260951123

Να πώ κάποιες λεπτομέριες για τον Βολικό.
Σε αυτές τις φωτογραφίες (1986) ο Σάκης είναι 23 χρονών...:shock: και εκτός της απίστευτης φόρμας (ποιος 23άχρονος είναι έτσι ήμερα 24 χρόνια μετά;; ), διοργάνωσε και έναν φοβερό αγώνα σε αυτη την ηλικία. :clap:

--

Ας πάρουμε όμως την αγωνιστική του πορεία από την αρχή.

Το 1984 σε ηλικία 21 ετών κερδίζει το Mr Hellas και ανοίγει το πρώτο γυμναστήριο της Πάτρας.

Το 1985 και σε ηλικία 22 ετών κερδίζει το Μr Ακρόπολις, παίρνει μέρος στο ιστορικό Mr Οδυσσεια κερδίζοντας την 3η θέση σε ένα αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα, και συμμετέχει στο Mr Europe, στην κατηγορία που έπαιζε και ο Σπύρος Μπουρνάζος, παίρνοντας την 7η θέση. Για την συμμετοχή του σε αυτόν αγώνα ενημερώθηκε λίγες μέρες πριν και δεν είχε ετοιμαστεί όπως θα έπρεπε. Παράλληλα ασχολείται με τις σπουδές του και ανοίγει 2ο γυμναστήριο στη Λαμία.

Το 1986 διοργανώνει το Μr Ελλάς στην Πάτρα , από τον οποίο είναι οι παραπάνω φωτογραφίες και κάνει guest posing. Συμμετέχει την ίδια χρονιά στο Mr Europe και κερδίζει την 5η θέση της κατηγορίας του (ψηλή bodybuilding) σε ηλικία 23 ετών.

Το 1987, και αφού ο Ζαπατίνας γίνεται πρόεδρος της παγκόσμιας ομοσπονδίας και αναλαμβάνει να διοργανώσει το Μr Europe στην Αθήνα, ο Βολικός ετοιμάζεται για τον αγώνα και όλοι μιλάνε για σίγουρη πρωτία στο γενικό. Τις τελευταίες μέρες πριν τον αγώνα αρρωσταίνει καταπονημένος από την υπερπροσπάθεια και χάνει τη συμμετοχή στον αγώνα, τον οποίο τελικά κερδίζει ο Γιάννης Γκίνης.

Από τότε έχει διοργανώσει πολλούς αγώνες και έχει συμμετάσχει πολλές φορές σα μέλος κριτικής επιτροπής της WABBA-ΠΕΣΔ. :thumbup:
Επιπλέον έχει εμπνέυσει πολλούς αθλητές να κατέβουν σε αγώνες, μέσα σε αυτούς κ τον γράφοντα. :green:

ΜΒ

Polyneikos
19-12-09, 02:12
Μπραβο Πανο,πρεπει να τα λέμε αυτα,είναι πολύτιμες οι πληροφορίες για τετοιους αθλητες !!:thumbup:

Paco
21-12-09, 14:04
Μιλαμε για old school καταστάσεις,παιδια το αφιερωμα τα σπαει,τελος.
Βαλτε και αλλες φωτο !!
υ.γ. Μου φαίνεται πρεπει να φτιαχτει και μια καινουργια κατηγορία στους αγωνες,η κατηγορία που θα κατεβαίνουν οι πρόεδροι !

Polyneikos
09-01-10, 17:07
Ένας αθλητης με αξιοσημειωτο βιογραφικο είναι ο Σάκης Τσιλιγκούδης,ο Ηλίας σιγουρα τον ξερει γιατι βλέπω αγωνιζόταν και στην Βόρεια ελλάδα.
Ορισμένες διακρίσεις του:

Mr. ΕΛΛΑΣ JUNIOR 1979 1η ΘΕΣΗ
Mr. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 1984 2η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1985 2η ΘΕΣΗ
Mr. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 1985 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1986 3η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1986 1η ΘΕΣΗ
Mr. ΕΥΡΩΠΗ 1986 4η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1987 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1989 1η ΘΕΣΗ & 3η ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΕΥΡΩΠΗ 1989 6η ΘΕΣΗ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1989 3η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 1989 1η ΘΕΣΗ & 2η ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΥΦΗΛΙΟΣ 1989 6η ΘΕΣΗ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1990 1η ΘΕΣΗ & ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
Mr. ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1990 ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 1991 4η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Mr. ΕΛΛΑΣ 1994 5η ΘΕΣΗ
Mr. Universe 1994 3η ΘΕΣΗ
Mr. ΥΦΗΛΙΟΣ 1994 6η ΘΕΣΗ

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4969&stc=1&d=1253183316

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4970&stc=1&d=1253183316

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4971&stc=1&d=1253183316


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8479&stc=1&d=1263045323

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8481&stc=1&d=1263045390

Βαζω καποιες φωτογραφίες πιο παλιες του Σακη Τσιλιγκούδη σε σχεση με τις πανω,οι συγκεκριμενες είναι απο το Μρ Ελλας το 1986.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8482&stc=1&d=1263046002



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8483&stc=1&d=1263046002

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8484&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8485&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8486&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8487&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8488&stc=1&d=1263046002

GEORGEXX1
09-01-10, 17:46
μια προταση να κανω
με τετοιο τρομερο αρχειο
δεν κανετε ρε παιδια μια βιβλιοδεσια
να το παρουμε και εμεις και να
βοηθησουμε και το φορουμ;;;
πως ακουγετε σαν ιδεα;;;;

Muscleboss
09-01-10, 18:05
Γιώργο αυτη η ιδέα έχει πέσει στο τραπέζι προ πολλού, το θέμα είναι οτι προσωπικά να γινόταν κάτι τέτοιο θα ήθελα να είναι άριστη δουλειά και πλήρης και για να γίνει αυτό χρειάζεται πολύ πλουσιο αρχείο, και πληροφορίες από παλαίμαχους αθλητές όλης της Ελλάδας. Να μαστε καλά και κάποια στιμγή μπορεί να επιχειρηθεί, γιατί είναι μια προπάθεια που χριάζεται υπεθυνότητα, δουλεία, αρχείο που ακόμα δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή αλλά και συζητήσεις με ανθρώπους από όλα τα μέρη της Ελλάδας.
Σύντομα πάντως θα δείτε και υλικό βίντεο από αυτούς τους αγώνες.

ΜΒ

sTeLaKoS
09-01-10, 19:16
Βαζω καποιες φωτογραφίες πιο παλιες του Σακη Τσιλιγκούδη σε σχεση με τις πανω,οι συγκεκριμενες είναι απο το Μρ Ελλας το 1986.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8482&stc=1&d=1263046002



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8483&stc=1&d=1263046002

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8484&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8485&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8486&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8487&stc=1&d=1263046002


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=8488&stc=1&d=1263046002


Σάκης Τσιλιγκούδης... Τώρα είδα το τοπικ. Ο Σάκης τυχαίνει να είναι βαφτιστηκός του παππού μου. Ήξερα πως είχε κατεβεί σε κάποιους αγώνες αλλά δεν ήξερα οτι είχε βγει εκτός ελλάδος. Έχω 2-3 χρόνια να τον δω, ευκαιρία να του κάνω μια επίσκεψη!

Polyneikos
09-01-10, 22:39
Ε τότε Στελιο να βρεθείτε να του πάρεις και καμια συνέντευξη ή φωτό !!:thumbup:

sTeLaKoS
09-01-10, 22:43
Απ' όταν πέθανε ο παππούς μου δεν έχουμε επαφές αλλά θα δω αν μπορέσω να τον βρω κάπου :thumbup:

Polyneikos
09-01-10, 23:05
Εντάξει ,αυθόρμητα το είπα,μην αγχώνεσαι.Το avatar σου τα σπαει !!:clap::clap:

sTeLaKoS
09-01-10, 23:07
Κανένα άγχος! Και εγώ θα 'θελα να τον πετύχω κάπου, έχω πολλά να μάθω :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-01-10, 02:12
ο σακης είναι φιλαρακι εχει ενα γυμναστήριο τωρα στην καβαλα πριβε μικρό ,δεν ξερω που ακριβως είναι αλλα το εχει με μερικούς φίλους και πανε και γυμναζονται .

ο σακης για χρόνια διατηρούσε γυμναστήριο στην καβαλα τελευταία ερχόταν και με έβλεπε στην χρυσούπολη αλλα τον τελευταίο χρόνο χαθήκαμε , ασχολούταν και με το ψαρεμα και δούλευε σε μια τεχνικη εταιρια όταν έκλεισε το γυμναστήριο και μαλιστα είχε παίξει και σαν κομπάρσος σε κάτι ταινίες αλλα ως εκεί.

τωρα που το αναφεραμε εχω το τηλέφωνό του αν δεν το άλλαξε και θα τον παρω να δω τι κάνει , αν και για μενα είναι πανεύκολο να μαθω τι κανει:thumbup:

Polyneikos
10-02-10, 13:39
Ενας πολύ μεγάλος αθλητης,ο Φυτρος Βαγγέλης,με παγκόσμιες νίκες σε κατηγορίες φωτια.
Φοβερο καλούπι και τελειο σύνολο,ότι και να πουμε για τον αθλητη θα είναι λίγο !!


9206

9207

9208

9209

Muscleboss
10-02-10, 14:39
:clap::clap::clap:

Κώστα αυτές οι φώτος είναι από το Mr Hellas στης ΠΕΣΔ το 98?

ΜΒ

Polyneikos
10-02-10, 14:58
Ναι Πανο,από το 1998 είναι οι φωτο,ο Φυτρος τότε κερδισε την κατηγορία του αλλα και τον Γενικο με αντιπαλους τους Σιωτη-Σιγαλα.

Paco
12-02-10, 09:34
ο Φυτρος είναι από τους ποιοτικότερους αθλητες που εχουμε βγαλει,καλουπαρα,συμπαγης και ολοκληρωμενος.

Polyneikos
14-02-10, 13:20
O δασκαλος του ελληνικου Bodybuilding,Αλεκος Σιατραβανης,πρωταθλητης,
προπονητης,ιδιοκτητης του Health 2Day,μελος της Wabba,xoρηγος του Κεφαλιανου,ενας απο τους εργατες του αθλήματος μας με τεραστιες γνωσεις στο άθλημα μας και φυσικα δικαιωματικα ανήκει στο HALL OF FAME (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=8)του :bodybuildinggr: !!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9341&stc=1&d=1266142630



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9342&stc=1&d=1266142646

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9343&stc=1&d=1266142681

Muscleboss
18-02-10, 03:10
Μεγάλη συμβολή του Αλέκου στο αγαπημένο μας άθλημα. Πωταθλητής, προπονητής, συνδιοργανωτής, καταστηματάρχης, χορηγός, πρωτοπόρος, Δάσκαλος.

μεγάλο respect. :bowdown:

Φαίνεται και αριστερά στη παρακάτω φωτογραφία που έβαλε πρόσφατα ο Polyneikos σε άλλο θέμα.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9392&stc=1&d=1266244185

ΜΒ

Pagiannidis Yannis
11-03-10, 03:44
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9785&stc=1&d=1268309673

Η φωτογραφία είναι από το Mr Βόρειος Ελλάς του 1988,όπου τον βοηθάω να σηκώσει το κύπελλο:)

NASSER
11-03-10, 14:40
Πολυ καλη αναφορα στον Βασιλη Ζαχειλα! Θα χαρουμε να δουμε φωτο απο τον Ζαχειλα καθως εχει πετυχει μεγαλες νικες!

flexakis
11-03-10, 15:18
Ωραια φωτο Γιαννη,ξεσκονισε τα αρχεια του Ηλια πιστευω εχει θυσαυρους!

Polyneikos
11-03-10, 15:21
Πολύ όμορφη η φωτο,φανταζομαι τότε που τα ζουσες σαν πιτσιρικας ίσως δεν είχες πληρη συναίσθηση των παραστασεων αυτων !Περιμενουμε και αλλες.:thumbup:

Muscleboss
01-05-10, 11:01
Ένας φοβερός αθλητής που δραστηριοποιήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του '90 ήταν ο Θόδωρος Κοσυφίδης. Κέρδισε κάποιους τίτλους, ενώ όπως φαίνεται στη φώτο είχε φοβερές δυνατότητες.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=10587&stc=1&d=1272700891

beefmeup
01-05-10, 13:21
απιστευτο χ-frame!!!

κ αυτοι οι πλαγιοι κοιλιακοι!!νομιζεις οτι θα κοπεις αν τους ακουμπησεις!!:thumbup::thumbup::thumbup:

The Rock
01-05-10, 13:24
Όντως Πάνο, τρομερά genetics ο άνθρωπος :shock:

NASSER
01-05-10, 16:46
Oτι και να πουμε για τον Κοσυφιδη ειναι λιγο:thumbup:

Polyneikos
01-05-10, 17:23
Καταπληκτικος ο Κωσυφίδης,εχει μπει και σε αλλες φωτογραφίες !!
Για το Θοδωρης είμαστε σίγουροι Πανο;Νομίζω ότι τον λέγανε Θαναση,αν δεν κανω λαθος είχε παρει και καποια πρωτια ή δευτερη θεση σε Ευρωπαικο Πρωταθλημα...

Muscleboss
01-05-10, 18:02
^ Κώστα δεν είμαι βέβαιος για το "Θόδωρος", αλλά ίσως μπορεί να μας πεί με βεβαιότητα κάποιος παλιότερος. Ο Κοσυφίδης είχε παίξει με τον Νίκο Τσουνάκη στην ίδια κατηγορία (-90 κιλών) στο Mr Οδύσσεια του 1993, ίσως ο πρόεδρος θυμάται.

ΜΒ

Tsounakis
03-05-10, 10:08
^ Κώστα δεν είμαι βέβαιος για το "Θόδωρος", αλλά ίσως μπορεί να μας πεί με βεβαιότητα κάποιος παλιότερος. Ο Κοσυφίδης είχε παίξει με τον Νίκο Τσουνάκη στην ίδια κατηγορία (-90 κιλών) στο Mr Οδύσσεια του 1993, ίσως ο πρόεδρος θυμάται.

ΜΒ

Καλημερα παιδια.......... ο διαστημανθρωπος Ακης κοσυφιδης ηταν η μεγαλη εκπληξη της εποχης !!! αυτο το επιπεδο δεν το ποιανουν ουτε σημερα οι αθλητες !