PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση με γάντια ή χωρίς;



Doctorg
26-11-08, 23:53
Επειδή με απασχολεί το θέμα το τελευταίο διάστημα έλεγα να ρωτήσω και τους άλλους ΒΒ πως προπονούνται; με γάντια ή χωρίς; :weights:

Muscleboss
26-11-08, 23:57
χωρίς γαντια, αλλά στην προπόνηση πλάτης χρησιμοποιώ ιμάντες (straps) και βοηθάνε

ΜΒ

NASSER
26-11-08, 23:59
χωρίς γαντια, αλλά στην προπόνηση πλάτης χρησιμοποιώ ιμάντες (straps) και βοηθάνε

ΜΒ

Ακριβως το ιδιο κανω και εγω.

slaine
27-11-08, 00:01
αυτά είναι γούστα ρε. εγώ γουστάρω χωρίς και γελάω όταν βλέπω κόσμο να τα φοράει κι έχει-δεν έχει 2 μέρες στο γυμναστήριο. από την άλλη άμα δε θέλεις κάλους κλπ...

απο΄κει και πέρα σε βοηθάνε λίγο στο να κρατάς καλύτερα τα κιλά κάτι που θεωρητικά σου κόβει ελάχιστα από την ανάπτυξη της δύναμης της λαβής.

θα πρότεινα όσον αφορά την απόδοση στο γυμναστήριο σκέτος και στα ζόρια τίποτα στραπς.

εσύ αποφασίζεις.

Steve KinG STyLe
27-11-08, 00:09
Εγω μονο οταν κανω squat,παγκο χρησιμοποιω γαντια και στραπς σε προπονησεις πλατης αλλιως οχι.

slaine
27-11-08, 00:14
Εγω μονο οταν κανω squat,παγκο χρησιμοποιω γαντια :1laugh: :1laugh: :1laugh: :eleph:

Rise above
27-11-08, 02:12
σκλήρυναν οι καλοί οποτε δεν τα χρειάζομαι :bbbiceps:

asdf
27-11-08, 02:22
Γαντια διοτι προτιμω να εχω χερια πιανιστα παρα μπετατζη.... (το εχω ξαναπει αυτο αν θυμαμαι καλα :P ) 8)

slaine
27-11-08, 02:25
εγώ πάλι προτιμώ αντρικά χέρια :lol: :lol: :lol:

the_big_litho
27-11-08, 14:23
και εγω γαντια και straps μονο στην πλατη..

RUHL
27-11-08, 17:20
ολα :chinese:

Fotis_Patra
27-11-08, 18:44
χωρίς γαντια, αλλά στην προπόνηση πλάτης χρησιμοποιώ ιμάντες (straps) και βοηθάνε

ΜΒ

+1

isis
27-11-08, 19:36
χωρίς γάντια , θέλω να νιώθω το σίδερο. 8)

slaine
27-11-08, 19:42
χωρίς γάντια , θέλω να νιώθω το σίδερο. 8)
πες τα ρε Ίσις :rocking: :rocking: :rocking:

Tani Mc'Roth
27-11-08, 20:02
Ειναι αναλογα και την προπονηση!
Στην αρση βαρων δεν φοραμε(μονο λουρια στα τραβηγματα και στα ορθιους παλμους) γιατι δεν πιανεις καλα την μπαρα με αποτελεσμα να γλιστρισει ή να μην βγει σωστα η τεχνικη!
Τωρα σε ενα γυμναστηριο ειναι αναλογα τις προτιμησεις του καθενος!
Παντως ψηφισα χωρις γαντια(εξαλλου οποιος θελει απαλα χερακια υπαρχουν κρεμουλες για μετα την προπονηση
:green: )

TRIANTAFYLLOU
27-11-08, 20:07
και εγώ χωρίς ψήφισα δεν με βολεύουν καθόλου και έχω καλύτερο πιάσιμο χωρίς και αίσθηση , αφήστε που τα χέρια μου απο τούς κάλους είναι σαν της κότας τα πόδια τι να με κάνουν τα γάντια .

αυτό είναι επιλογή του καθενός πώς βολεύετε.

billys15
27-11-08, 20:15
Μεχρι τωρα κανω με γαντια και ιμαντες.Αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ειτε με γαντα ειτε χωρις,οι καλοι θα βγουν.Θα δοκιμασω και χωρις σιγα σιγα και θα δω πως βολευομαι καλυτερα.

RUHL
27-11-08, 21:01
ειδικα το καλοκαιρι οταν πιανει 35+ βαθμους και βαζεις αρκετες πλακες σε παγκους χρειαζοντε τα γαντια γιατι ενα γλυστημα και ουπςςς

napstor
27-11-08, 23:19
εννοειται χωρις.αμα δεν νιωθεις τα σιδερα(οπως ειπε και ο isis)τοτε δεν λεει :liftheavy:

peris
28-11-08, 00:00
εννοειται χωρις.αμα δεν νιωθεις τα σιδερα(οπως ειπε και ο isis)τοτε δεν λεει :liftheavy:

ναι ενω με τα γαντια δε τα νιωθεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εγω τα χρησιμοποιο σε ελαχιστες ασκησεις οπως στις αρσεις θανατου και κοπηλατικη και σε λιγες ακομα με βολευουν καλυτερα

σε καποιες αλλες δε τα χρειαζομαι

nikokrit
30-11-08, 16:47
εγω με γαντια γιατι πιο παλια εβγαζα κατι καλους ΝΑ..

blackgym
11-02-09, 02:11
εγω δεν εβαζα γαντια για 3 μηνες και εσκισα ολα τα χερια μου και αναγκαστικα σε γαντια γιατι τα χερια μου πονανε ..σε ασκησεις τυπου τραπεζοιδης με αλτηρες η αυτοσυγκεντρωση ......αλλα βλεπω οτι δεν κανουν και πολυ καλη δουλεια τα χερια μου γεματα καλους και σκιζονται πονανε.. :cry:

slaine
11-02-09, 02:17
γκοτζάμ κωπηλάτης κι έχεις τέτοια προβλήματα? δεν έχουν σκληρύνει τα χέρια σου ήδη?

blackgym
11-02-09, 02:25
ηταν πριν 10 χρονια σλανε στα 17-18 μου μαλλον μαλακοσανε....λες? :P :P :P

slaine
11-02-09, 02:39
ου γερο! :P

BRaWNy
11-02-09, 10:10
Για μένα (κάπως όπως είχα πει και για τις άρσεις θανάτου):
Callused hands makes the difference between men and boys.

Πέρα απο αυτό, δεν μου φαίνεται βολικό να κάνει κανείς με γάντια τις ασκήσεις και να μην υπάρχει και άμεση επαφή με τα σίδερα όπως ειπώθηκε, και συμφωνώ με αυτό, εκτός κι αν είναι πολύ λεπτά.
Επίσης, δε νομίζω ότι κάνουν τη διαφορά, ουτε σε απόδοση, ουτε στην προστασία των παλαμών, και οι περισσότεροι που τα χρησιμοποιούν, φαντάζομαι είναι περισσότερο λόγω εφφέ.

Αναφέρομαι στα γάντια, με τα straps δεν έχω πρόβλημα.

RUHL
11-02-09, 13:44
ουτε στην προστασία των παλαμών, και οι περισσότεροι που τα χρησιμοποιούν, φαντάζομαι είναι περισσότερο λόγω εφφέ.
Προστασια απο του καλους ομως :idea: :idea: :idea: (ναι θα πει καποιος ειναι ωραια τα σκληρα χερια με καλους ανδρισμος κτλ κτλ οκ ενταξη οτι πεις sure χεχε )
Ειδικα το καλοκαιρι στην ζεστη θα σου φυγει καμια μπαρα στο λαιμο απο τον υδρωτα να σου γλυστρησει(τουλαχιστον στο δικο μου δεν επιτρεπετε αυτη η σκονη-πουδρα που βαρουν στην αρση) μια φορα ειχε φερει ενας και τα εκανε π(*&$#(να :green:

kyriakos23
11-02-09, 17:59
παλια ειμουνα κατα των γαντιων.
τωρα που αποφασισα να ασχολιθω σοβαρα με την γυμναστικη(εδω κ κανενα χρονο νομιζω) βαζω αρκετα κιλα.μια μερα ιδρωσαν τοσο τα χερια μου που θα μου πεφταν στο κεφαλι κ θα ανοιγε στα 2.
απο τοτε ειμαι υπερ των γαντιων. :bodybuilder2:

slaine
11-02-09, 18:03
το καλοκαίρι που ίδρωνα πολύ απλά μου γλυστρούσαν τα χέρια και μεγαλωνε το άνοιγμα της λαβής. κίνδυνος να σκάσει στο κεφάλι δεν είδα να υπάρχει. και κάτι κτήνια που φορτώνουν ότι υπάρχει δεν τους έιδα ποτέ με γάντια

RUHL
11-02-09, 18:55
^^^^^^^ και εγω βλεπω πολλα ατομα να μην τηληγουν την μπαρα με τον αντιχειρα και να κανουν παρα πολλα κιλα αλλα βλεπω και βιντεακια στο youtube που σου κοβουν αυτη την λογικη

psv
11-02-09, 23:22
βλεπω και βιντεακια στο youtube που σου κοβουν αυτη την λογικη


μμμμμμμμμμμμ........ :shifty:

Εγω με γαντια για να μην σκληραινει το δερμα.Και επισης γιατι οταν ειμαι στο γυμναστηριο προσπαθω για λογους υγιεινης να μειωνω οσο γινεται την επαφη δερματος-μηχανηματων/βαρων

Fuhrer
13-02-09, 03:53
Αμα δεν πιασεις εκει το σιδερο να γουσταριζεις να μυριζεις την βρωμα κ να βλεπεις την χλετζα πανω εεεεεεεε δεν εισαι αντρας.Δεν λεει!!!Γαντακια κ βλακειες.Δεν ειναι κομμωτηριο παιδια. :P

psv
13-02-09, 13:57
Αμα δεν πιασεις εκει το σιδερο να γουσταριζεις να μυριζεις την βρωμα κ να βλεπεις την χλετζα πανω εεεεεεεε δεν εισαι αντρας.Δεν λεει!!!Γαντακια κ βλακειες.Δεν ειναι κομμωτηριο παιδια. :P

Φιλε fuhrer αν ειχες δει κατι πραγματακια που εχω δει εγω,δεν θα το ελεγες αυτο...Το ειχα γραψει και καπου αλλου,αλλα δεν θυμαμαι.Ενας φυσαγε τη μυτη στο χερι του και μετα σκουπιζοταν στην μπλουζα του.Μετα βεβαια εκανε κανονικα την προπονηση του και ακουμπαγε τα μηχανηματα.Συγνωμη που σιχαινομαι...Τωρα βεβαια που το ξανασκεφτομαι,ε,θα τα βγαλω τα γαντια σιγα τι μπορει να γινει :eleph:

RUHL
13-02-09, 14:52
Αμα δεν πιασεις εκει το σιδερο να γουσταριζεις να μυριζεις την βρωμα κ να βλεπεις την χλετζα πανω εεεεεεεε δεν εισαι αντρας.Δεν λεει!!!Γαντακια κ βλακειες.Δεν ειναι κομμωτηριο παιδια. :P
τι λες ρε χανς :lol: :lol:

XtremeHardCore
13-02-09, 16:06
Με γαντια
Να το παιζω ιστορια!!!
(ασχετο που τωρα δεν κανω προπονηση κ οταν εκανα δεν ειχα βαλει ποτε)
Ο Κυριος Σιδερα-Μασαω
Φανελακι τιραντε
Χερια ανοιχτα λες κ κραταω 20κιλλα καρπουζια στις μασχαλες
κ κατω τα γαντακια με στυλ
"Το τερματισα κ σημερα το μηχανημα να πουμε!"

:chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese:

Exci
13-02-09, 16:31
Με γαντια
Να το παιζω ιστορια!!!
(ασχετο που τωρα δεν κανω προπονηση κ οταν εκανα δεν ειχα βαλει ποτε)
Ο Κυριος Σιδερα-Μασαω
Φανελακι τιραντε
Χερια ανοιχτα λες κ κραταω 20κιλλα καρπουζια στις μασχαλες
κ κατω τα γαντακια με στυλ
"Το τερματισα κ σημερα το μηχανημα να πουμε!"

:chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese:
:rolf: :rolf: :rolf:
Τον τεζα περιγραφεις? :rabbit:

TRIANTAFYLLOU
13-02-09, 18:37
αν το θέμα ήταν σεχ με προφυλακτικό ή χωρίς εκεί θα είχα άποψη , αλλα γαντια η χωρίς δεν το καταλαβαίνω αν κάποιος δεν θέλει να κάνει κάλους η νομίζει έχει καλύτερη λαβή καλά κάνει και φοράει γάντια , αν κάποιος τα χέρια του είναι σαν της κότας τα πόδια (όπως τα δικά μου) καλά κάνει και δεν φοράει απλά πράγματα. :???:

XtremeHardCore
14-02-09, 11:12
αν το θέμα ήταν σεχ με προφυλακτικό ή χωρίς εκεί θα είχα άποψη

Δεν πειραζει Ηλια
Δωσε μας απαντηση στο δικο σου δημοψηφισμα
:rolf: :rolf: :rolf:

BRaWNy
15-02-09, 15:31
Για όσους δεν θέλουν κάλλους, υπάρχει και μια άλλη επιλογή για να διαλέξετε
http://www.lynxpt.com/

mantus3
15-02-09, 16:10
ρε παιδια μην τα ισοπεδονουμε ολα. απλα μερικες φορες το γαντι δινει καλητερη επαφη με το σιδερο επιδι δεν γλιστραει κτλ. επισεις καλο ειναι να ξερουμε οτι υπαρχουν κ γαντια που δεν κανουν τιποτα... οπως επισεις κ με τα γαντια παιζει να βγαλεις καλους. οσο για τα απαλα χερακια, εγω πχ ολη μερα κραταω κ τραβαω μια σιδερενια λαβη, στην μια ωρα παραπανω θα κολισω? :eleph:

επισεις ολοι οσοι κανουμε με γαντια, κανουμε κ χωρις, αναλογος την ασκηση -λαβη...

Polyneikos
16-02-09, 15:22
Eγω πάντως αμφισβητω ότι υπάρχει καλύτερη επαφη μεταξύ παλαμης και μπάρας με γάντια,το αντίθετο θα έλεγα..
Οι παλάμες άντε να ιδρώνουν σε περιόδο μεγαλης ζεστης αν και τα περισσότερα γυμναστηρια έχουν κλιματσισμό ή αν έχει προηγηθεί αεροβικη μεγαλης διαρκειας που εκει ιδρώνει όλο το σωμα για αρκετη ώρα,κατι όμως που αντιδύκνειται πριν από τα βάρη.
Φυσικα όμως ότι βολευει τον καθενα είναι θεμυτό,εγώ τα φορουσα αλλά τα καταργησα,προτιμω την άμεση επαφή,έχω την αίσθηση ότι "κλειδωνουν" καλύτερα οι μπάρες στις παλαμες χωρίς γαντακια.

manos_
21-02-09, 00:40
χωρις γαντια.Εχω καλυτερη επαφη με το σιδερο δεν μπορω να το εξηγησω αλλοιως. βεβεα εγω γεμισει με καλους αλλα τι να κανουμε.

gk
21-02-09, 03:28
Εγω δεν ειμαι ουτε ΒΒ, ουτε καν τουμπανακι. Ουτε καν τα "κιλα μου" δεν εχω παρει ακομα.! Αλλα οτι κανω σε ελευθερα βαρη (αν το λεω σωστα), με βοηθανε αρκετα τα γαντια καθως τα χερια μου ιδρωνουν ευκολα. Νιωθω πιο σταθερη τη λαβη.

Ειδικα τις πρωτες φορες ντρεπομουν πολυ να τα βγαλω απ'το τσαντακι να τα φορεσω και να κατσω με τα γαντακια ο δικος σου διπλα στους τριπλασιους, αλλα, χρειαζονται για τεχνικους λογους.! :bblifthard:

Fuhrer
24-02-09, 03:28
Πολυ καλη επολογη ειναι σφουγγαρακια.Ω ναι κ ομως.Εχω δει παλικαρι που εχουν 2 μικρα σφουγγαρακια κ τα βαζουν στη λαβη της μπαρας σε μερικες ασκησεις κ τελειωσε το θεμα.Κ grapling καλο εχεις κ δεν θα σε πουν χιλια μιρια... :P

Εχετλαίος
30-04-09, 13:12
Ποτέ μα ποτέ με γάντια. Στην αρχή φορούσα και εγώ αλλά υπήρχε πάντα μια ασάφεια σε ότι αφορά στο feedback από το βάρος προς το σώμα μου. Δεν "αισθανόμουνα" τα βάρη (ελεύθερα/μηχανήματα, δεν έχει σημασία) όπως τα ήθελα, δεν μου "κάθονταν" καλά στα χέρια. Και τα είχα δοκιμάσει όλα, σφουγγαράκια, νεοπρένιο, δέρμα, κόμι, ύφασμα, ιμάντες κτλ κτλ.
Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του Άρνολντ: έφτιαξα τα δικά μου "γάντια", τα χέρια μου έχουν φτιάξει κάλους εκεί που τους χρειάζονται! Και έκτοτε όλα καλά!

anjelica
30-04-09, 22:01
Με γαντια,δεν μου αρεσουν τα χερια μου με καλο:)

Levrone
01-05-09, 14:19
παντα με γαντια, πιο σταθερα και εκτος των αλλων το κρυο ειναι τσουκτερο εκει που κανω προπονηση και δεν αντεχεται χωρις αυτα :P

anjelica
01-05-09, 14:37
Κρυο τσουκτερο?????:shock: Που γυμναζεσε??????????????

Exci
01-05-09, 14:40
Στα χιονια με τον ΡΑΜΠΟ :rolf:

Levrone
01-05-09, 15:11
Κρυο τσουκτερο?????:shock: Που γυμναζεσε??????????????
στη γη της Ευαγγελιας :turtle:

mantus3
04-05-09, 00:52
στη γη της Ευαγγελιας :turtle:
πες στην βαγγελιο να αναψει την θερμανση

kr1st0s
04-05-09, 13:32
Η γνωμη μου ειναι η προπονηση να γινεται χωρις γαντια διοτι τοτε γυμναζονται ταυτοχρονα και οι αντιβραχιονες.Συμφωνω οτι οι κάλοι ισως ειναι αντιαισθητικοι για πολλους ομως προσωπικα νιωθω οτι φορωντας γαντια απλα δεν ''κοβονται'' απο το βαρος τα χερια μου, δεν μου προσφερουν τη σταθεροτητα που θελω εκτελωντας επαναληψεις.

Zuki1000k6
04-05-09, 18:48
Εννοειται με γαντια,αν και παλι βγαζω καλους....Αλλωστε φαινομαι και πιο ''πολεμικος'' με τα γαντια....8-)8-)8-) χαχαχαχα....

exterminator
04-05-09, 23:54
...φαινομαι και πιο ''πολεμικος'' με τα γαντια....8-)8-)8-) χαχαχαχα....
εδώ με βρίσκεις και μένα σύμφωνο σε ανεβάζουν λίγο ψυχολογικά.

Πάντως με γάντια η χωρίς τελικά είναι θέμα ατομικής επιλογής.
Εγώ φοράω, τα χεράκια μου τα θέλω μαλακά για να πιάνω μαλακά πράματα (Kolarakia και vizakia (moderators μη με:spank::smash: κάνετε μπαν:shock: νέος στραβάδι είμαι δεν ξέρω αν επιτρέπεται το ελαφρός χυδαίο λεξιλόγιο))

Geo84
06-05-09, 09:08
Χωρίς γάντια εννοείται...έτσι να σκληρήνουν τα χέρια να βγάλουν κάλλους...

narta
26-06-09, 15:33
χωρίς γάντια, χωρίς straps-(hook grip FTW!), με μαγνησία μόνο όταν χρειάζεται

KATERINI 144
26-06-09, 15:58
Η γνωμη μου ειναι η προπονηση να γινεται χωρις γαντια διοτι τοτε γυμναζονται ταυτοχρονα και οι αντιβραχιονες.Συμφωνω οτι οι κάλοι ισως ειναι αντιαισθητικοι για πολλους ομως προσωπικα νιωθω οτι φορωντας γαντια απλα δεν ''κοβονται'' απο το βαρος τα χερια μου, δεν μου προσφερουν τη σταθεροτητα που θελω εκτελωντας επαναληψεις.

εχεις μπερδέψει τα γατια με τα στραπς kr1st0s :toast:

No Cash
26-06-09, 21:26
χωρις...

γαντια μονο στο μηχανακι γιατι η επαφη με την ασφαλτο διωχνει κ καλους κ δερμα κτλ κτλ κτλ..

Stephany Thes
28-06-09, 09:17
και εγω γαντια και straps μονο στην πλατη..
τα straps σε τι ακριβώς βοηθάν,δεν έχω καταλάβει.. προοστατεύουν μόνο το κεντρικό τμήμα της παλάμης? Δεν΄αποκτάς κάλους εκεί? εγώ πάντως χρησιμοποιώ γάντια κυρίως για να μη μου γλιστρήσει η μπάρα :-/

Stephany Thes
28-06-09, 09:21
Η γνωμη μου ειναι η προπονηση να γινεται χωρις γαντια διοτι τοτε γυμναζονται ταυτοχρονα και οι αντιβραχιονες.Συμφωνω οτι οι κάλοι ισως ειναι αντιαισθητικοι για πολλους ομως προσωπικα νιωθω οτι φορωντας γαντια απλα δεν ''κοβονται'' απο το βαρος τα χερια μου, δεν μου προσφερουν τη σταθεροτητα που θελω εκτελωντας επαναληψεις.
γυμνάζονται οι αντιβραχίονες ε.. μισό ύπάρχουν 2 ειδών γάντια. Αυτά που δένουν γύρω από τον καρπό όπως & αυτά που είναι πιο απλά,που φτάνουν μέχρι τον καρπό. Εσύ kr1sto σε ποιά αναφέρεσαι,με ποια δε γυμνάζονται οι αντιβραχίονες?

KATERINI 144
28-06-09, 12:11
http://www.fractionalplates.com/images/Straps.jpg

αυτα ειναι τα στραπς, χρειάζονται οταν τραβας πολύ βαρος, πχ στις άρσεις.

kr1st0s
28-06-09, 18:25
Σωστος ο KATERINI 144 ! Επιπλεον τα στραπς βοηθανε και σε αλλες ασκησεις που χρειαζεσαι σταθεροτητα στη λαβη (εγω τα χρησιμοποιω και κανοντας μονοζυγο αρσεις ποδιων ή πλατη αλλα και σε σταυρο με την μπαρα). Oσο αφορα στους αντιβραχιονες πολλοι personal trainers συμμεριζονται αυτην την αποψη (νομιζω ειχε γραφτει ενα αρθρο σε φετινο Men's Health αν δεν κανω λαθος ).Πιστευω οτι απο τα δυο ειδων γαντια που γραφει ο Stephany Thes αυτα που δενουν στον καρπο περιοριζουν και το ευρος κινησης του επομενως γυμναζονται σε μικροτερο βαθμο οι αντιβραχιονες.

sctp
29-06-09, 16:12
straps και γαντια δινουν 2-3 extra επαναληψεις ειδικα στις ασκησεις για πλατη,τον πειχη τον γυμναζουμε ξεχωριστα και ξεμπερδεουμε!

Υ.Γ Versa gripps Ελλαδα-Ευρωπη παιζει να βρουμε ?:thumbup:

Exci
29-06-09, 16:17
straps και γαντια δινουν 2-3 extra επαναληψεις ειδικα στις ασκησεις για πλατη,τον πειχη τον γυμναζουμε ξεχωριστα και ξεμπερδεουμε!

Υ.Γ Versa gripps Ελλαδα-Ευρωπη παιζει να βρουμε ?:thumbup:
Tι εννοεις straps και γαντια? Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Τα ιδια θα λεμε? :welcome:

giannis64
29-06-09, 17:41
λοιπον. αφηστε τα χαζα και να βαζετε ολοι γαντια. δεν ειναι λιγες η στιγμες που χρηαστηκε η να κανω μασαζ σε καποια κοπελα η να θελεις να την χαιδευεις με της<ωρες>. (ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ) .για πητε μου τωρα...... αν εχετε χερια που ξηνουν αντι να χαιδευουν θα το κανατε????? οχι. αλλα και να το κανατε με μιση καρδια. εγω ειμαι φανοβαφεας και γυμναζομαι με γαντια και χερομαι που εχω βελουδινα χερια!!!! ;)

kyriakos23
30-06-09, 01:43
σιγα μην χασω τα μαλακα δαχτυλακια μου για να λεω οτι σκλιρινανε κ δυναμωσανε.
γουστα αυτα.

sctp
30-06-09, 11:31
Tι εννοεις straps και γαντια? Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Τα ιδια θα λεμε? :welcome:

το ξερω,αλλα και τα 2 βοηθανε σε μεγαλο βαθμο κατα τη γνωμη,ειτε προστατευοντας το δερμα ειτε ενισχυοντας τo grip :)

Exci
30-06-09, 12:11
Τι να πω, αμφιβαλλω αν καποιος αυξησε τον παγκο του βαζοντας γαντια :-?
Για τα straps εννοειται, αυτη ειναι και η χρηση τους αλλωστε.

TRIANTAFYLLOU
30-06-09, 21:55
τώρα καταλαβα γιατι εχω πρόβλημα με τις γυναίκες , διότι στο παρελθον δούλευα σε μηχανουργείο και καταλαβαίνετε τα χερια πως ηταν και έπειτα 'εστρωσαν αλλα απο τα βάρη με τους κάλους έγιναν σαν της κότας τα πόδια΄, χαχαχα!! και τωρα καταλαβα γιατι με αποφεύγουν οι γυναίκες και δεν θέλουν να τις αγγίζω .

βρέ τι μαθαίνω ο άνθρωπος:idea::idea:

Exci
30-06-09, 21:59
τώρα καταλαβα γιατι εχω πρόβλημα με τις γυναίκες , διότι στο παρελθον δούλευα σε μηχανουργείο και καταλαβαίνετε τα χερια πως ηταν και έπειτα 'εστρωσαν αλλα απο τα βάρη με τους κάλους έγιναν σαν της κότας τα πόδια΄, χαχαχα!! και τωρα καταλαβα γιατι με αποφεύγουν οι γυναίκες και δεν θέλουν να τις αγγίζω .

βρέ τι μαθαίνω ο άνθρωπος:idea::idea:
Eιδες Ηλια, ποτε δεν ειναι αργα, δωρο λοιπον ενα ζευγαρι γαντια, χορηγια του φορουμ :green:

TRIANTAFYLLOU
30-06-09, 22:29
Eιδες Ηλια, ποτε δεν ειναι αργα, δωρο λοιπον ενα ζευγαρι γαντια, χορηγια του φορουμ :green:


ευχαριστώ ρε παιδια να δω και γω μιαν άσπρη μέρα:turtle::turtle:

KATERINI 144
30-06-09, 22:34
μα πόσο αθώα είναι η σημερινή νεολαία πόσο?! :smash::smash::smash::smash:

TRIANTAFYLLOU
30-06-09, 23:05
μα πόσο αθώα είναι η σημερινή νεολαία πόσο?! :smash::smash::smash::smash:


και οχι μόνο η νεολαία και τα κάπως σιτεμένα παιδάκια γιατί δεν το πιάσαμε το υπονοούμενο φωτη :green::green::green:

KATERINI 144
30-06-09, 23:10
για τους κάλους στα χέρια λέω (ναι καλά) :turtle::turtle::turtle::turtle:

mantus3
04-07-09, 17:27
τώρα καταλαβα γιατι εχω πρόβλημα με τις γυναίκες , διότι στο παρελθον δούλευα σε μηχανουργείο και καταλαβαίνετε τα χερια πως ηταν και έπειτα 'εστρωσαν αλλα απο τα βάρη με τους κάλους έγιναν σαν της κότας τα πόδια΄, χαχαχα!! και τωρα καταλαβα γιατι με αποφεύγουν οι γυναίκες και δεν θέλουν να τις αγγίζω .

βρέ τι μαθαίνω ο άνθρωπος:idea::idea:


αν εχεις εσυ προβλημα ρε Ηλια με τις γυναικες εμεις τι πρεπει να πουμε?

flowin_through
28-07-09, 02:21
H ερωτηση ειναι για γαντια. Εχω σταματησει να χρησιμοποιω. Αλλωστε οι καλλοι δειχνουν αρρενωποτητα. Lifting straps ναι.

savage
19-08-09, 01:00
Παντα γαντια.Κ ιμαντες εννοειται!:green:

KATERINOULA
20-08-09, 04:05
Προσωπικά χρησιμοποιουσα γάντια που κρατούσαν και καρπό.
Και δεν το έκανα ούτε για τους καρπούς γιατι δεν έπαιζα τρελά κιλά. ( 4 σετ χ10 στις πιέσεις στήθους στα 55 κιλά και κωπηλατική μπρούμιτα σε πάγκο με ελεύθερα κιλά πάλι τα ίδια σετ με 50 κιλά~μπάμια μια ζωή σε αυτή την ασκηση), ούτε για να μην κάνω κάλους. Έτσι κι'αλλιώς είχα απτα κουπιά! Απλά εχω τρελό πρόβλημα με τα άκρα μου. ιδρώνουν πάρα πολύ.Σκεφτείτε οτι τώρα το καλοκαίρι ακόμα και πέδιλα που φοράς κάνει πατινάζ το πόδι μου.Το ίδιο και τα χέρια μου.Είναι λες και μόλις τα έπλυνα. Η μπάρα μου γλστρουσε κ ήταν επικυνδινο ειδικά στις πιέσεις στήθους.
Αρα......γάντια!!!!!

Exci
20-08-09, 12:36
Απλά εχω τρελό πρόβλημα με τα άκρα μου. ιδρώνουν πάρα πολύ.
+1 :P :oops:

KATERINOULA
20-08-09, 13:26
+1 :P :oops:

καλάαααααα δεν ξαναμιλάω εγώ!
Ότι λέω....το πέρνετε αλλιώς!!!
χαχαχα :spank:

Exci
20-08-09, 13:50
καλάαααααα δεν ξαναμιλάω εγώ!
Ότι λέω....το πέρνετε αλλιώς!!!
χαχαχα :spank:
lol, εμμ, δεν το εννοουσα ετσι, αλλα δεν πειραζει :green:

kappadee
14-09-09, 23:02
χωρις γαντια αλλα οταν κανω ελ3εις χρισημοποιω σφουγγαρακια, αλιως ποναω πολυ. οι υπολυπες ασκησεις χωρις. αλλα ενταξ εγω γυμναζομαι στο σπιτι..

Paco
21-09-09, 13:37
Χωρίς γαντια,με βολευει καλύτερα πλεον.:thumbup:

ralph
21-09-09, 14:40
Χωρίς γαντια,με βολευει καλύτερα πλεον.:thumbup:

Αν δεν εχει λιγο καλο το χερι:rolf:..δε λεει...και εγω χωρις γαντια..

Polyneikos
21-09-09, 21:20
Εδω είχε συμβεί το εξης αστείο μια φορα:Μου κόλλαγε ένας φίλος λεγωντας μου " τι να μας πειτε εσεις που δουλευετε στα γραφεία,καλομαθημενοι,εμεις με τις χειρωνακτικες εργασίες τραβαμε λουκι".Εγω του λεω "ασε ρε μεγαλε,εγω είμαι σίγουρος ότι έχω πιο τραχύ xερι από εσενα", υπολογίζωντας τους μονιμους καλους από τα βαρη,πάλι καλα που δεν έβαλε και στοίχημα γιατί θα το έχανε !!:rolf::rolf:

ralph
21-09-09, 21:25
Εδω είχε συμβεί το εξης αστείο μια φορα:Μου κόλλαγε ένας φίλος λεγωντας μου " τι να μας πειτε εσεις που δουλευετε στα γραφεία,καλομαθημενοι,εμεις με τις χειρωνακτικες εργασίες τραβαμε λουκι".Εγω του λεω "ασε ρε μεγαλε,εγω είμαι σίγουρος ότι έχω πιο τραχύ σερι από εσενα", υπολογίζωντας τους μονιμους καλους από τα βαρη,πάλι καλα που δεν έβαλε και στοίχημα γιατί θα το έχανε !!:rolf::rolf:

Κανεις δεν μας εχει στους καλους.....δε πα'νανε οικοδομος....ειδικα αμα ειναι σιδερενιοι οι αλτηρες......πω πω γουσταρω:turtle::rolf:

vAnY
22-09-09, 14:05
κι εγω χωρις γαντια....δοκιμασα με γαντια αλλα δεν με βολευει, θελω να "νιωθω" τη μπαρα και τους αλτηρες καλυτερα στα χερια μου...:weights:
Και μου αρεσει που σκληραινει ο δερμα στις ενωσεις των δαχτυλων!!;)

Ballbreaker
22-09-09, 14:27
Τα περισσοτερα γαντια της αγορας ειναι αχρηστα.
Προσωπικα χρησιμοποιω αυτα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω πολυ σταθερη λαβη.

http://www.nexternal.com/vegane/images/NeopreneGlovesLG.jpg

FoTiS3
24-09-09, 10:59
εγω επειδή έπαιζα τέννις για περίπου 10 χρόνια έχω αρκετούς κάλους στα χέρια οπότε.....γαντάκια.....:)

sTeLaKoS
25-09-09, 00:09
Τα περισσοτερα γαντια της αγορας ειναι αχρηστα

+1:thumbup:

ioannis1
03-10-09, 23:49
χωρίς γαντια, αλλά στην προπόνηση πλάτης χρησιμοποιώ ιμάντες (straps) και βοηθάνε

ΜΒ
:thumbup::thumbup:

TRIANTAFYLLOU
04-10-09, 01:26
εμένα όπως είπα τα χερια μου είναι σαν της κότας τα πόδια και δεν φοραω γάντια και ποτε δεν φόρεσα , αλλα σαν τα χέρια που είχα όταν δούλευα στο μηχανουργείο απλα δεν υπήρχαν, ντρεπόμουνα να τα βγαλω στο τραπέζι όταν πήγαινα για καφε, όλο το χερι λές και είχα δέρμα κροκόδειλου , τα χέρια που εχω τώρα παρ όλους τους κάλους σε σχέση με τότε τώρα είμαι γραφιάς

αλλα και γενικα με τα γαντια ούτε στην δουλεια δεν με βόλευε δεν είχα καλή α'ισθηση και εδω έρχομαι στα λόγια της βανης που πολύ σωστα είπε αν δεν "νοιώθεις " αυτό που πιάνεις δεν λέει άλλη αίσθηση.

η κεντρική ιδέα παιδια είναι πως οι κάλλοι στα χέρια δεν πειράζουν και τόσο, ο κάλος στο μυαλό να μην είναι εκεί είναι το πρόβλημα:P:P:P

vAnY
04-10-09, 16:12
εμένα όπως είπα τα χερια μου είναι σαν της κότας τα πόδια και δεν φοραω γάντια και ποτε δεν φόρεσα , αλλα σαν τα χέρια που είχα όταν δούλευα στο μηχανουργείο απλα δεν υπήρχαν, ντρεπόμουνα να τα βγαλω στο τραπέζι όταν πήγαινα για καφε, όλο το χερι λές και είχα δέρμα κροκόδειλου , τα χέρια που εχω τώρα παρ όλους τους κάλους σε σχέση με τότε τώρα είμαι γραφιάς

αλλα και γενικα με τα γαντια ούτε στην δουλεια δεν με βόλευε δεν είχα καλή α'ισθηση και εδω έρχομαι στα λόγια της βανης που πολύ σωστα είπε αν δεν "νοιώθεις " αυτό που πιάνεις δεν λέει άλλη αίσθηση.

η κεντρική ιδέα παιδια είναι πως οι κάλλοι στα χέρια δεν πειράζουν και τόσο, ο κάλος στο μυαλό να μην είναι εκεί είναι το πρόβλημα:P:P:P


:rolf: ο καλλος στο μυαλοο!!

Αχ βρε Ηλια με τα χερια ομως που ειχες σαν της κοτας τα ποδια πως καταλαβαινες την αισθηση της ...γυναικας τα ποδια?? :P

ioannis1
04-10-09, 22:51
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

RAMBO
05-10-09, 01:42
Εδω είχε συμβεί το εξης αστείο μια φορα:Μου κόλλαγε ένας φίλος λεγωντας μου " τι να μας πειτε εσεις που δουλευετε στα γραφεία,καλομαθημενοι,εμεις με τις χειρωνακτικες εργασίες τραβαμε λουκι".Εγω του λεω "ασε ρε μεγαλε,εγω είμαι σίγουρος ότι έχω πιο τραχύ xερι από εσενα", υπολογίζωντας τους μονιμους καλους από τα βαρη,πάλι καλα που δεν έβαλε και στοίχημα γιατί θα το έχανε !!:rolf::rolf:

ετσι αγρια πραματα:bbbiceps:

TRIANTAFYLLOU
05-10-09, 01:43
:rolf: ο καλλος στο μυαλοο!!

Αχ βρε Ηλια με τα χερια ομως που ειχες σαν της κοτας τα ποδια πως καταλαβαινες την αισθηση της ...γυναικας τα ποδια?? :P


ε τωρα τι να πώ αφού θες να τα ακούσεις μάρτυρες όλο το φόρουμ , επειδή με τα χέρια δεν μπορούσα να νοιώσω αφή λόγω του ότι ήταν σαν της κότας τα πόδια χρησιμοποιούσα άλλα αισθητήρια όργανα που μας εδωσε η φύση , για να κατανοήσω και να νοιώσω, όπως τα χείλη για την αφή την γλώσα για γεύση την μύτη για όσφριση και τα μάτια , με λίγα λόγια είχα δικαιολογία λόγω του προβλήματός μου με τα χέρια .

ε ναι ρε παιδια να μην μπορείς να έχεις μια καλύτερη αποψη για τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και σ ενδιαφέρει βέβαια, μην το γενικεύσω και βιαστείτε να με παρεξηγήσετε παλιόπαιδα :turtle::turtle::turtle:

vagg
05-10-09, 12:56
πριν χρονια ενας φιλος μου που εκανε βαρη γλιτωσε μια κλιση για κρανος επειδη ειπε οτι δουλευει οικοδομη και εδειξε τους καλους στα χερια του....:green:

Exci
05-10-09, 14:01
πριν χρονια ενας φιλος μου που εκανε βαρη γλιτωσε μια κλιση για κρανος επειδη ειπε οτι δουλευει οικοδομη και εδειξε τους καλους στα χερια του....:green:
Δεν το επιασα αυτο που κολαει η οικοδομη με το κρανος? :P

spirospros
21-10-09, 11:57
Με γάντια πάντα κ χωρίς ιμαντες

θέλω να μπορώ να χαιδευω την γυναίκα μου χωρίς να της χαραζω την πλάτη ...

jojos46
21-10-09, 13:01
Παντα εκανα προπονηση με γαντια,ομως διαβαζοντας το θεματακι αυτο ειπα να δοκιμασω χωρις να δω διαφορα...
Αγορασα και ενα ζευγαρι strap και νομιζω πως εχω καλυτερη αισθηση των κιλων...
Οποτε θα συνεχισω με καλους στα χερια...

Ballbreaker
21-10-09, 13:29
Τωρα που αλλαξα γυμναστηριο σε καποια μηχανηματα πλεον δεν χρειαζομαι γαντια,πχ στην τροχαλια για την πλατη-η μπαρα ειναι επενδεδυμένη με κάποιο πλαστικό και ετσι τα γαντια οχι μονο δεν βοηθανε αλλα δημιουργουν προβλημα.
Ομως σε αλτηρες, πιεσεις παγκου κτλ συνεχιζω να τα χρησιμοποιω.

korasanis
24-10-09, 11:43
Ακριβως το ιδιο κανω και εγω.

:thumbup::thumbup:

Machiavelli
17-12-09, 16:49
Όταν κάνω πλάτη (σε όλες τι ασκήσεις σχεδόν) και στους ώμους, μόνο όταν κάνω εκτάσεις στο cross over για να μη λυγίζει ο καρπός και στις οπισθολαίμιες. Σε όλες τις υπόλοιπες περισσότερο κακό μου κάνουν παρά καλό.

-beba-
17-12-09, 16:53
Παρότι κάνω πάντα με γάντια έχουν γεμίσει κάλους τα δάχτυλά μου.
Τι μπορώ να κάνω να αποφύγω τους κάλους?

gj
17-12-09, 16:57
Παρότι κάνω πάντα με γάντια έχουν γεμίσει κάλους τα δάχτυλά μου.
Τι μπορώ να κάνω να αποφύγω τους κάλους?
Λιγοτερα βάρη:P:P
Εγω στις ασκησεις πλατη αν δεν χρησιμοποιησω γάντια δεν μπορω να κάνω τις ασκησεις. Στο γυμναστηριο οι επενδυσεις τους είναι αγνωστη λεξη ... Ετσι αναγκαστικα το φροντίζουμε μονοι μας;)

-beba-
17-12-09, 16:59
Λιγοτερα βάρη:P:P
Εγω στις ασκησεις πλατη αν δεν χρησιμοποιησω γάντια δεν μπορω να κάνω τις ασκησεις. Στο γυμναστηριο οι επενδυσεις τους είναι αγνωστη λεξη ... Ετσι αναγκαστικα το φροντίζουμε μονοι μας;)

Πέρα από λιγότερα βάρη δεν μπορώ να κάνω κάτι να αποφύγω τους κάλους?

flinstone
17-12-09, 17:18
εγω χρησιμοποιω γαντια γιατι με βοηθανε να κραταω καλητερα την μπαρα και τους αλτηρες. ωσο για τους καλους στα χερια, τους εχω απο τοτε που ημουν 12.

gj
17-12-09, 21:27
Πέρα από λιγότερα βάρη δεν μπορώ να κάνω κάτι να αποφύγω τους κάλους?
Χμμμμ... ισως με σφουγκαράκια.... Οταν ήμουν 15 πήγαινα σε ενα γυμναστηριο και ειχε χύμα χοντρα σφουγκαρακια και αν θυμάμαι καλά πρεπει να καναν δουλεια...
Επισης ίσως να παίζουν και τπτ κρέμες που θα τους μαλακώνουν αλλα αυτο σαν γυναικα θα έπρεπε να το ξέρεις καλύτερα:P

sTeLaKoS
17-12-09, 21:57
Χμμμμ... ισως με σφουγκαράκια.... Οταν ήμουν 15 πήγαινα σε ενα γυμναστηριο και ειχε χύμα χοντρα σφουγκαρακια και αν θυμάμαι καλά πρεπει να καναν δουλεια...
Επισης ίσως να παίζουν και τπτ κρέμες που θα τους μαλακώνουν αλλα αυτο σαν γυναικα θα έπρεπε να το ξέρεις καλύτερα:P

Ναι βρε Μπέμπα, εμείς θα έπρεπε να σε ρωτάμε για τέτοια θέματα!

Αν και προσωπικά οι κάλοι δε με χαλάνε, πλέον δε φοράω γάντια.

TRIANTAFYLLOU
17-12-09, 22:48
Πέρα από λιγότερα βάρη δεν μπορώ να κάνω κάτι να αποφύγω τους κάλους?


ρε μπέμπα αφού φορας γαντια και παρ όλα αυτα πάλι κάνεις κάλους ,η τα γάντια δεν εχουν καλή επένδυση η μήπως οι κάλοι δεν είναι απο τα βάρη αλλα κάνεις καμία άλλη χειρωνακτική εργασία ? ενοώ ρε συ να μην παρεξηγηθώ αν έχεις κήπο και πάρεις να τσαπίσεις η απο την σκούπα .

και το σημαντικότερο ο κάλος στα χέρια δεν πειράζει , δείχνει δραστήριο άτομο στο μυαλό να μην τον έχουμε γιατί εκεί δεν μας κολακεύει :P:P:P

GEORGEXX1
17-12-09, 23:04
Εγω ψυφισα με γαντια.
ισως απο συνειθια,ισως γιατι με κραταναι τον καρπο,και ιδικα για το καλοκαιρι.
Δουλευω πιο καλα. ετσι συνιθισα.

-beba-
18-12-09, 11:28
ρε μπέμπα αφού φορας γαντια και παρ όλα αυτα πάλι κάνεις κάλους ,η τα γάντια δεν εχουν καλή επένδυση η μήπως οι κάλοι δεν είναι απο τα βάρη αλλα κάνεις καμία άλλη χειρωνακτική εργασία ? ενοώ ρε συ να μην παρεξηγηθώ αν έχεις κήπο και πάρεις να τσαπίσεις η απο την σκούπα .

και το σημαντικότερο ο κάλος στα χέρια δεν πειράζει , δείχνει δραστήριο άτομο στο μυαλό να μην τον έχουμε γιατί εκεί δεν μας κολακεύει :P:P:P

Κάλους έχω στην άκρη στα δάχτυλα, ακριβώς εκεί που τελειώνει το γάντι.
Χειρωνακτική εργασία δεν κάνω. Ούτε κήπο έχω για να τσαπίζω. Οσο για την σκούπα..........μια φορά την βδομάδα.........δεν προλαβαίνει να μου κάνει κάλους.

gj oι κρέμες δεν κάνουν τίποτε, τις έχω δοκιμάσει.

mazarakiotis
18-12-09, 15:20
δε βαζω γαντια παιδια. δε με ενοχλουν οι καλοι. εξαλου και η δουλεια που κανω ειναι χειρονακτικη και εχουν σκληρηνει τα χερια μου.

Ρόνης Κώλιας
18-12-09, 23:33
Χωρίς. τα γάντια είναι για τις γυναίκες.

TRIANTAFYLLOU
18-12-09, 23:44
Κάλους έχω στην άκρη στα δάχτυλα, ακριβώς εκεί που τελειώνει το γάντι.
Χειρωνακτική εργασία δεν κάνω. Ούτε κήπο έχω για να τσαπίζω. Οσο για την σκούπα..........μια φορά την βδομάδα.........δεν προλαβαίνει να μου κάνει κάλους.

gj oι κρέμες δεν κάνουν τίποτε, τις έχω δοκιμάσει.


οι κρέμες βεβαίως και δεν κάνουν τίποτε γιατι όταν το χερι έρχετε συνέχεια σε επαφη με σκληρό αντικείμενο όπως το σίδερο , τότε η κρέμα κάνει χειρότερα τα πράγματα γιατι κάνει πιο ευαίσθητα τα χέρια , το σημείο που αναφέρεις οτι κάνει κάλους , γίνετε περισσότερο στην πλάτη , επειδή η πίεση πάει περισσότερο στα δάχτυλα όπου εκεί χρειάζετε κανενα σφουγγάρι για να καλύπτει επειδή η παλάμη καλύπτετε με το γάντι και τα δάχτυλα είναι εκτεθημένα

-beba-
19-12-09, 11:10
οι κρέμες βεβαίως και δεν κάνουν τίποτε γιατι όταν το χερι έρχετε συνέχεια σε επαφη με σκληρό αντικείμενο όπως το σίδερο , τότε η κρέμα κάνει χειρότερα τα πράγματα γιατι κάνει πιο ευαίσθητα τα χέρια , το σημείο που αναφέρεις οτι κάνει κάλους , γίνετε περισσότερο στην πλάτη , επειδή η πίεση πάει περισσότερο στα δάχτυλα όπου εκεί χρειάζετε κανενα σφουγγάρι για να καλύπτει επειδή η παλάμη καλύπτετε με το γάντι και τα δάχτυλα είναι εκτεθημένα

ΟΚ. Σε ευχαριστώ Ηλία. Βεβαια ντρέπομαι λίγο να πάω με σφουγγάρια στο γυμναστήριο, αλλά θα το προσπαθήσω.

stamthedrum
20-12-09, 12:19
Με γάντια για να μειώσω το στρες στους τένοντες της παλάμης

thegravijia
20-12-09, 15:41
χωρις γαντια , μονο οταν κανω πλατη χρησιμοποιω κατι που τα τυλιγω γυρω απο την μπαρα δεν ξερω πως λεγονται:green:

popay
06-01-10, 01:14
εγω δεν εχω προβληματα με καλους οταν εχω,αμα εχω...θα βαλω...
αλλα εξαρταται και τα κιλα και την ασκηση αν καποιος κανει 7 χρονια λεμε τωρα θα βαζει πολλα κιλα οποτε χρειαζεται!


Χωρίς. τα γάντια είναι για τις γυναίκες.

δηλαδη οσοι φορανε ειναι @δερφ..?
αυτο πειστευεις?
εκτος αν εννοεις κατι αλλο!

Michaelangelo
20-03-10, 22:16
Επειδή με απασχολεί το θέμα το τελευταίο διάστημα έλεγα να ρωτήσω και τους άλλους ΒΒ πως προπονούνται; με γάντια ή χωρίς; :weights:

Φυσικά γάντια! Αν δεν θες φυσικά να κανεις καλους, να μην πονάς και να κανεις σωστά τις ασκήσεις σου με τα βάρη!
Όσοι λένε χωρίς γάντια γιατί είμαστε άντρες k.t.l. (δεν κάνω επίθεση σε κάποιον αν είπε, δεν διάβασα αλλα δεν εννοώ και τα άτομα του φόρουμ) το θεωρώ πιο πολύ κομπλεξικό και βλακείες!
Τουλάχιστον στα πολλά κιλά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα.

stelios77
20-03-10, 22:37
Προτιμω χωρις γαντια, καποιοι μικροι καλοι που εχω δεν με ενοχλουν καθολου.

eri_87
18-04-10, 22:06
Όταν πήγαινα γυμναστήριο ήθελα να πάρω γάντια γιατί πόναγαν τα χέρια μου κυρίως στο μονόζυγο, αλλά τελικά έκοψα το γυμναστήριο και γυμνάζομαι σπίτι... Δεν με πονάνε τώρα τα χέρια, ούτε κάλους κάνω...Άλλο τα όργανα στο γυμναστήριο κ άλλο αλτήρες κ μπάρα! :green:

veteran29
18-04-10, 22:19
χωρις γαντια...αλλη αισθηση ...το νιωθω πιο καλα (προφ/κτικο, ζωνη, κρανος,γαντια ας ειναι και κατι ελευθερο πια!!!!!!!!!!!!!)

Eddie
18-04-10, 22:52
Με γαντια.Αλλη σιγουρια,μου ειχε πεσει μπαρα με 50 κιλα στο στηθος επειδη τα χερια ηταν ιδρωμενα και επειδη(μανια) εχω τον αντιχειρα πισω απ τη μπαρα.Δεν ηθελε πολυ για να γλιστρησει..

Δεν χρησιμοποιω γαντια οταν κανω πλατη και εχω ιμαντες στα χερια.

beefmeup
18-04-10, 23:53
με γαντια..δεν την παλευω καθολου χωρις..:weights:

Levrone
19-04-10, 11:49
αν και ημουν φαν των γαντιων για χρονια, το τελευταιο διμηνο κανω χωρις γαντια..και δεν εχω καποιο προβλημα..

εχω φτιαξει παλαμη σκληροπετση, ιδανικη για χαστουκι!!!

Svein
19-04-10, 14:44
Πως μπορείτε χωρις εγω γεμίζω κάλους :P !

Dreiko
01-06-10, 18:39
χωρις.θυμαμαι οταν πρωτοξεκινησα τον πατερα μου να λεει μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αν δε βγαλεις καλους δεν εχεις κανει προπονηση.

Orc
01-06-10, 20:31
Με ιμάντες:green:

PMalamas
10-02-11, 00:26
ποτε Με γάντια . αντε κανα στραπ σε πλατη και ωμους..

lef
12-02-11, 23:21
ποτε Με γάντια . αντε κανα στραπ σε πλατη και ωμους..

στους ωμους τι να τα κανεισ ρε συ
μηπως εννοεις τραπεζοειδης?

gym
12-02-11, 23:26
γαντια πλεον γιατι και ιδρωνουν συνεχεια κ γλιστρανε μπαρες...αλλα κ γιατι κανω κατι παλαμες αστα να πανε...οσο σκληροπυρηνικο κ αν ειναι,δεν ειναι ωραιοοοο....αλλα κ με χωρις αν τυχει καμια φορα κανω...

pan0z
12-02-11, 23:27
Με γαντια εκανα παλια μονο στην πλατη δεν τα φορουσα απλα εβαζα τα χερια μου απο πανω για να μην γδερνοντε αλλα παλι εκανα καλους ολοι την ωρα.Εδω και 2 μηνες που χρησιμοποιω ιμαντες στην πλατη ενω τα πηρα για να εχω πιο δυνατη λαβη ξαφνικα δεν γδερνοντε αλλο τα χερια μου ουτε καλοι ουτε τπτ πολυ με βολεψαν;)

Gorillas
13-02-11, 02:59
χωρίς γάντια

raw power :green:

Devil
13-02-11, 04:50
χωρις..... μονο straps....

Pavlos17
13-02-11, 09:21
χωρις φυσικα! HARDCORILA

lila_1
13-02-11, 10:12
ME εξυπακούεται..
Εχω κανει χέρια μπεταντζή...
ΝΑ κάτι κάλοι.
Απαπα...γαντάκια και πάλι γαντάκια:turtle:

sofos
13-02-11, 10:32
οταν παθιαζομαι πολυ τα βγαζω :green::green:

PMalamas
13-02-11, 22:19
στους ωμους τι να τα κανεισ ρε συ
μηπως εννοεις τραπεζοειδης?

ναι αυτο εννοω κανω ωμους-τραπεζιους.. σε 2 ασκησεις βασικα.
και σε ολη την πλατη στραπς, α! και καμια φορα κατι ντιζαινατα μαξιλαρακια στις πιεσεις στηθους:P

S_911
17-07-11, 20:06
Χωρίς γάντια καθώς έτσι θα δυναμώσει η "λαβή" μας ! !
Με εξαίρεση στα σετ με βάρος 90% της μέγιστης επανάληψης και άνω όπου καλό είναι να χρησιμοποιούμε βοηθήματα για να αποφύγουμε πιθανά γλιστρήματα τα οποία είναι άκρως επικίνδυνα (για εμάς και τους γύρω μας). Επίσης έτσι μεταφέρουμε όλη την ένταση στην μυική ομάδα στόχο πριν μας εγκαταλείψει η κουρασμένη λαβή μας ! !

Αλλά θα πρότεινα σε όλους τους καινούριους αθλητές να χρησιμοποιούν γάντια για να μην αποθαρρυνθούν και εγκαταλείψουν πρόωρα την γυμναστική για 2 φουσκάλες ! !;)

Tasos Green
17-07-11, 20:19
ποτε δεν εχω βάλει γαντια... μονο ιμάντες! να εχει και κανα κάλο το χερι.... βαρβατίλα!:green:

jGod
17-07-11, 20:24
οταν παθιαζομαι πολυ τα βγαζω :green::green:

wow!σκληρο αγορι :) ..και μενα οταν ζοριζομαι που την σπανε και τα βγαζω..μαλλον θελω να ξεσπασω σε κατι!

sofos
17-07-11, 20:27
wow!σκληρο αγορι :) ..και μενα οταν ζοριζομαι που την σπανε και τα βγαζω..μαλλον θελω να ξεσπασω σε κατι!

ετσι ακριβως :P:P πλεον δε τα φοραω καν γιατι εχω καλυτερη αισθηση χωρις αυτα και ειναι σα να κολλαει η μπαρα στο χερι που λεμε χεχε :P

marvin
17-07-11, 20:28
Εχω που εχω θεμα στο γυμναστηριο μου.Αν εβαζα και γαντια....!!
Αν και τωρα τελευταια το σκεφτομαι..ιδιως οταν κανω πλατη που ιδρωνουν χερια και γλυστραει η μπαρα!!!!:turtle::turtle:

sTeLaKoS
17-07-11, 20:32
Εχω που εχω θεμα στο γυμναστηριο μου.Αν εβαζα και γαντια....!!
Αν και τωρα τελευταια το σκεφτομαι..ιδιως οταν κανω πλατη που ιδρωνουν χερια και γλυστραει η μπαρα!!!!:turtle::turtle:

Θέμα; Τι θέμα;

Στις γυναίκες τα γάντια ειναι must. Να σου τρίβει η αλλη τη πλάτη και να 'χει κάλους;
Όχι, ευχαριστώ δε θα παρω :green:


Για μένα πρέπει να 'χω γράψει παραπάνω. Χωρις γάντια, καποιες μυικές με ιμάντες.

Spyrous
17-07-11, 20:47
Ποτε δεν φορεσα λουλουδιστικα πραγματα ΔΕΝ...

MusclesOfShadow
17-07-11, 21:07
Eγω μια τα χρησιμοποιω μια οχι. Τα γαντια ειναι Must στα πολλα κιλα και στις πιεσεις παγκου και σε push κινησεις.
Σε κινησεις pull ιμαντες παντα σε βαρια φορτια παλι.
Και μην το παιζεται πολυ σκληροπυρηνικοι αντρακια μου γιατι δεν δειχνουν τα γαντια ποιος ειναι ο αντρας αλλα η ουσια:toast: :twisted:

ελμερ
17-07-11, 21:16
Με χωρις που λενε και οι μορφωμενοι.....:))))

Saldi
18-07-11, 01:53
Εγώ αρσης θανάτου χωρις γάντις ΔΕΝ μπορω να κάνω..ΠΡαγματικά,ξέρεις τι είναι να μπορείς να σηκώσεις παραπάνω κιλά και να σταματας γιατι δεν αντέχουν οι παλάμες σου?Γενικά δεν φοράω συχνά αλλα αρσεις θανάτου μόνο με γάντια...!

Tasos Green
18-07-11, 02:04
Εγώ αρσης θανάτου χωρις γάντις ΔΕΝ μπορω να κάνω..ΠΡαγματικά,ξέρεις τι είναι να μπορείς να σηκώσεις παραπάνω κιλά και να σταματας γιατι δεν αντέχουν οι παλάμες σου?Γενικά δεν φοράω συχνά αλλα αρσεις θανάτου μόνο με γάντια...!

με ιμαντα ειναι καλυτερα και ασφαλέστερα για τις αρσεις.

della
18-07-11, 02:50
εγω εκανα 10 μηνες χωρις γαντια απο οταν πηρα βρηκα την υγεια μου :P
αν και θα μου αρεσε το χερι μου να ηταν γεματο ροζους δεν μπορω...
οταν κανω πιεσεις παγγου με αλτηρες οι παλαμες μου ξεσκιζονται και δεν μπορω να βαλω ποιο πολλα κιλα :P ειδικα οταν αφινω το βαρακι στο τελος εχει παρει το σχημα απο το πλαστικο και ειναι και πρησμενο :cursing:


Και μην το παιζεται πολυ σκληροπυρηνικοι αντρακια μου γιατι δεν δειχνουν τα γαντια ποιος ειναι ο αντρας αλλα η ουσια:toast: :twisted:
+1000

jimmy007
18-07-11, 04:48
Θέμα; Τι θέμα;

Στις γυναίκες τα γάντια ειναι must. Να σου τρίβει η αλλη τη πλάτη και να 'χει κάλους;
Όχι, ευχαριστώ δε θα παρω :green:


Για μένα πρέπει να 'χω γράψει παραπάνω. Χωρις γάντια, καποιες μυικές με ιμάντες.


Εγώ αρσης θανάτου χωρις γάντις ΔΕΝ μπορω να κάνω..ΠΡαγματικά,ξέρεις τι είναι να μπορείς να σηκώσεις παραπάνω κιλά και να σταματας γιατι δεν αντέχουν οι παλάμες σου?Γενικά δεν φοράω συχνά αλλα αρσεις θανάτου μόνο με γάντια...!
:thumbup::thumbup:

Eγώ σε πλάτη μόνο βάζω γάντια.

just chris
18-07-11, 10:20
να ψηθει το χερι,ΧΩΡΙΣ!

nazgoul
18-07-11, 10:25
Λόγω παλιού τραυματισμού στον αντίχειρα μόνο με γαντια. Αν δεν βάλω δεν μπορώ να κρατήσω καλή λαβή...

thanasis76
18-07-11, 10:50
7 μηνες τωρα χωρις γαντια, αλλα τωρα που αλλαζω προγραμμα και ανεβαζω κιλα, γαντακια γιατι και γλυστραει το χερι χωρις και οι γυναικες θελουν μεν μυες αλλα μαζι με απαλα χερακια... :P:P

GREEK POWER
18-07-11, 12:21
Aν και ειναι βολικα για πρακτικους λογους ( δεν γλυστρανε τα χερια , δεν καλιαζουν ) το κακο ειναι οτι δεν εχεις αμεση επαφη με το σιδερο...........

Kaloutsikos
18-07-11, 14:41
είμαι ο μόνος που έχω σφουγγάρια? :unsure:

Tasos Green
18-07-11, 14:43
είμαι ο μόνος που έχω σφουγγάρια? :unsure:

οχι...;)

Kaloutsikos
20-07-11, 00:20
οχι...;)

Είπα και γω:toast:

gym
20-07-11, 00:23
Είπα και γω:toast:

κ εγω εχω καλε...αλλα εγω εχω κ γαντια κ ιμαντες...τι να κανω...κοριτσι πραμα τα χερια σαν οικοδομου γινανε/....κ ειδικα μια φορα να μην βαλω τιποτα παει....οποτε απαραιτητα...ολα...

Kaloutsikos
20-07-11, 23:25
κ εγω εχω καλε...αλλα εγω εχω κ γαντια κ ιμαντες...τι να κανω...κοριτσι πραμα τα χερια σαν οικοδομου γινανε/....κ ειδικα μια φορα να μην βαλω τιποτα παει....οποτε απαραιτητα...ολα...

:thumbup:

luckyseven
26-07-11, 21:37
Με γάντια λόγο της πολλής ζέστης που συνεπάγεται σε ιδρώτα αναγκαστικά τα φοράω γιατί γλιστράνε τα βάρη απ΄τά χέρια μου θα πάω πάντως να πάρω ιμάντες γιατί δεν κάνουν και πολύ δουλειά τα γάντια στις άρσεις και ειδικά σε ασκήσεις πλάτης που κυρίως εκεί χρείαζονται περισσότερο.Και κάτι τελευταίο και με τα γάντια κάνεις κάλους και μεγάλους μάλιστα αν κάνεις σωστή προπόνηση αν δεν κάνεις πάλι σωστή προπόνηση και με γυμνά χεράκια :clap: να πιάσεις σίδερο δεν θα πληγωθούν πολύ.:green:

noz1989
26-07-11, 21:50
τπτ... μονο ιμαντες στις βαριες ελκτικες...

και ζωνη μονο στα βαρια σετ...

Metal Machione
25-08-11, 11:11
΄Πριν πολλά χρόνια στις πρώτες μου φορές στο γυμναστήριο είχα βάλει γάντια...ξέβαφαν στα χέρια μου. Ε από τότε τα έβγαλα..αει σιχτήρ..είμαι υπέρμαχος αυτών που λένε εδώ χωρίς γάντια φυσικά...είμαστε άντρες ρε ..και τί έγινε αν έχεις κάλους? Όταν ήμουν [πιτσιρικάς και ντάνιαζα κλούβες και παλέτες με κονσέρβες...εκεί να δεις κάλους...όσο για το αν κάποιου τα χέρια είναι υπερευαίσθητα, οκ ας βάλει.
Μόνο ιμάντες στις ελκτικές όπως λέει και το παιδί από πάνω..

Babis Stinson
25-08-11, 11:20
Χωρίς γάντια. Μια φορά τα δοκίμασα και δεν με βόλευαν καθόλου. Βέβαια ίσως προστατεύουν από τους κάλους που δημιουργούνται στις παλάμες, αλλά αν δεν βολεύουν τι να το κάνεις.
Δεν σηκώνω και πολλά κιλά ακόμα βέβαια.. Ίσως αργότερα όταν ανέβω σε κιλά να δοκιμάσω straps, κυρίως να μην φύγει κανένας καρπός..

racingman
25-08-11, 14:01
τπτ... μονο ιμαντες στις βαριες ελκτικες...

και ζωνη μονο στα βαρια σετ...
ιμαντες βρισκουμε πουθενα στο ιντερνετ?

noz1989
25-08-11, 14:14
ιμαντες βρισκουμε πουθενα στο ιντερνετ?ολα τα μαγαζια με ειδη αθλησης, συμπληρωματα διατροφης κλπ εχουν ιμαντες!!

Εγω εχω κατι απλους απο τ χtreme stores!

Δες και στο site τους!!!

Niiick
25-08-11, 14:19
Ουτε γαντια ουτε ιμαντες ουτε ζωνη τιποτα.. αν και παλια χρησιμοποιουσα απ ολα.. Μονο οι ιμαντες μου χουν λειψει σε κατι βαρια deadlifts ή σε ελξεις.

loukiss
26-08-11, 02:34
μονο straps..

kostantinoss
18-11-11, 00:13
ακομα δεν χρησιμοποιω γαντια,μαλλον επειδη ειναι αρχη...
8α δειχει η συνεχεια....:unsure:

vaggan
18-11-11, 16:31
η μονη ασκηση που βαζω γαντια ειναι οι πιεσεις τρικεφαλων με κλειστη λαβη τα δανειζομαι δεν αγοραζω:P:P

Goofonly
19-11-11, 14:56
συνήθως τίποτα, μόνο στη πλάτη χρησιμοποιώ σφουγγαράκια :green:

luckyseven
19-11-11, 15:30
Εγώ πήρα ιμάντες και ησύχασα γιατί όσα γάντια πήρα σε ένα 4μηνο χαλάγανε και δεν ήταν και φθηνά.
Το καλό είναι ότι ανεβάζεις και κιλά και βλέπεις βελτίωση πχ σε κοπηλατικές και άρσεις είναι απαραίτητα
για μένα τουλάχιστον γιατί γλιστράνε τα χέρια ειδικά άμα βάζεις και κιλά νιώθεις μια σιγουριά και βγάζεις και
παραπάνω επαναλήψεις.

lila_1
19-11-11, 16:15
ακομα δεν χρησιμοποιω γαντια,μαλλον επειδη ειναι αρχη...
8α δειχει η συνεχεια....:unsure:

Oι ΑΝΤΡΕΣ δε φοράνε γάντια...σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο...:turtle:

Ηλαπ
19-11-11, 17:31
Oι ΑΝΤΡΕΣ δε φοράνε γάντια...σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο...:turtle:

Αμα πονανει η παλαμη τι κανουν???Και δεν μιλαω για μυικο πονο αλλα εναν βαθη που νμζεις οτι θα σου τριπισει το κοκαλο...

Chris92
19-11-11, 18:02
γαντια κ παπουτσια με αεροσολες ειναι για τους απαλους!

mitsoulas
10-01-12, 16:58
Χωρις και βλεποντας τα χερια μου σιγα σιγα να γεμιζουν ροζους :shock:

exkaliber
14-01-12, 19:27
γαντια φοραω μονο οταν κανω πλατη,δεν μπορω χωρις

παλια φοραγα ολη την εβδομαδα,τωρα βαζω μονο ενα περικαρπιο,για το εφε ας πουμε

tyler_durden
14-01-12, 19:33
γαντι μονο σε ασκησεις pull..σε οτιδηποτε αλλο μπερχαντ..

eri_87
14-01-12, 19:34
Πρίν κάνα δυο μήνες πήρα γάντια κ είδα μεγάλη διαφορά... Καμία σχέση στις λαβές! Ειδικά στις μπάρες κ τους αλτήρες που χρησιμοποιώ εγώ! :thumbup:

giannhs jp
28-01-12, 12:54
:)χωρις γαντια σιγουρα μου αρεσει να εχω καλουs στα χερια μου το δερμα να ειναι τραχι και καθε φορα που κανω χιρολαβη σε καπιον να νoμιζει οτι δουλεβω στα τσιμεντα χαχαχαχα :P:P:P

Γιάννηςς
28-01-12, 13:05
Μαλλον αν χρησιμοποιείς πολύ την μπαρα χρειάζονται...δεν κανω πολυ καιρο,και εχουν σκληρήνει τα δαχτυλα χαμηλα και στην βαση τους..το δερμα εκει στο σημειο πιο τραχυ και κιτρινιζει μου φενεται κιολας :unsure:

rey1989
28-01-12, 13:24
ξεκίνησα χωρις γάντια , ήθελα να το παίξω χάρτνκορ τρομάρα μου :rolf:
τον πρώτο μηνα τα χέρια μου γέμισαν κάλους σαν μπιζέλια (μπαλίτσες) ακριβώς εκεί που αρχίζουν τα δάχτυλα
τον δεύτερο μήνα περίπου άρχισαν να βγαίνουν κάλοι και ακριβώς απο πάνω στην κλείδωση των δαχτύλων και τότε άρχισα να έχω προβλήματα στην προπόνηση (ένιωθα λες και με κόβουν ξυράφια ).

απο τότε γάντια μόνο στις προπονήσεις πλάτης.


γαντια κ παπουτσια με αεροσολες ειναι για τους απαλους!

αναρωτιέμαι αν έλεγες το ίδιο βλέποντας οτι αρχίζει να φαίνεται το κρέας στα χέρια σου :turtle:

72K
28-01-12, 13:37
Με αυτές τις γλιστερές και γυαλισμένες μπάρες που έχουν τα γυμναστήρια τα γάντια είναι αξεσουάρ ασφαλείας (περί χρήσης μαγνησίας ουδής λόγος γίνεται).
Αν η μπάρα είναι μπάρα και όχι pogo stick τότε πιστέψτε με τα γάντια δυσχεραίνουν την κατάσταση διότι φαρδαινουν τη λαβη και κατά συνέπεια την αποδυναμώνουν. Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο σημαντικό θεωρείται στο fitness και τις split ρουτίνες.
Στα deadlift και bench σε max effort είναι σημαντικότατο.
Αρα για μένα γάντια μόνο εαν έχω κάποιο τραυμα στη παλάμη, συνήθως από ξεκολλημένο κάλο. ;)

sogoku
28-01-12, 13:40
Πως φαρδαινουνε την λαβη ακριβως?

72K
28-01-12, 13:45
Πως φαρδαινουνε την λαβη ακριβως?

Αφού μεταξύ της παλάμης σου και της μπάρας παρεμβάλλονται κάποια χιλιοστά ξένου υλικού.

luckyseven
28-01-12, 13:49
Με αυτές τις γλιστερές και γυαλισμένες μπάρες που έχουν τα γυμναστήρια τα γάντια είναι αξεσουάρ ασφαλείας (περί χρήσης μαγνησίας ουδής λόγος γίνεται).
Αν η μπάρα είναι μπάρα και όχι pogo stick τότε πιστέψτε με τα γάντια δυσχεραίνουν την κατάσταση διότι φαρδαινουν τη λαβη και κατά συνέπεια την αποδυναμώνουν. Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο σημαντικό θεωρείται στο fitness και τις split ρουτίνες.
Στα deadlift και bench σε max effort είναι σημαντικότατο.
Αρα για μένα γάντια μόνο εαν έχω κάποιο τραυμα στη παλάμη, συνήθως από ξεκολλημένο κάλο. ;)

Τώρα και εσύ ζητάς πολλά φαντάσου ο καθένας να βάζει
σκόνη στα χέρια του και να αρχίζει να πιάνει όργανα και τα λοιπά θα γίνει
από γυμναστήριο το χιονισμένο χωριό με τους αφράτους κουραμπιέδες.

Το ίδιο πάθαινα και εγώ με τα γάντια στα πολλά κιλά κυρίως στις άρσεις
γιαυτό πλέον μόνο ιμάντες τους οποίους τους χρησιμοποιώ και σαν γάντια.Εαν τα χέρια
μου είναι ιδρωμένα που είναι πάντα τους χρησιμοποιώ για να έχω καλύτερο έλεγχο της
μπάρας.

72K
28-01-12, 14:08
Τώρα και εσύ ζητάς πολλά φαντάσου ο καθένας να βάζει
σκόνη στα χέρια του και να αρχίζει να πιάνει όργανα και τα λοιπά θα γίνει
από γυμναστήριο το χιονισμένο χωριό με τους αφράτους κουραμπιέδες.



Χαχαχα καλό! Ξέρεις υπάρχει και σε υγρή μορφή ;)

luckyseven
28-01-12, 14:13
Χαχαχα καλό! Ξέρεις υπάρχει και σε υγρή μορφή ;)

Ε τότε πάω να κρυφτό σε μια σκοτείνη γωνιά να κρύψω την ντροπή μου.:dooreek:
Σε υγρή μορφή πως είναι έχεις λινκ να δω?

sogoku
28-01-12, 14:14
Αφού μεταξύ της παλάμης σου και της μπάρας παρεμβάλλονται κάποια χιλιοστά ξένου υλικού.
Δεν μπορω να καταλαβω πως την φαρδαινει ομως.Τεσπα νομιζω δεν υπαρχει καμια μειωμενη δυναμη το θεμα ειναι υποκειμενικης αισθησης του καθενος.

COBRA_STYLE
28-01-12, 14:25
χωρις γαντια,πουθενα:thumbup:αλλη αισθηση ετσι.

luckyseven
28-01-12, 14:36
χωρις γαντια,πουθενα:thumbup:αλλη αισθηση ετσι.

Καλά είναι αλλά επειδή είμαι ατσούμπαλος μου σκίζονται σε κάνα 3-4μηνο
οπότε δεν συμφέρουν ακόμα και οι ιμάντες αρχίζουν και ξεφτίζουν.Το καλό
είναι πως νιώθεις πιο ασφαλής και δεν φοβάσε μην τυχόν και σου ξεφύγει ο
αλτήρας.

72K
28-01-12, 14:38
Δεν μπορω να καταλαβω πως την φαρδαινει ομως.Τεσπα νομιζω δεν υπαρχει καμια μειωμενη δυναμη το θεμα ειναι υποκειμενικης αισθησης του καθενος.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι δεν καταλαβαίνεις;
Δοκίμασε να κάνεις ένα βαρύ deadlift και μετά δοκίμασε με να το ξανακάνεις με φαρδύτερη μπάρα.

Konstantinos!
28-01-12, 14:39
Για αυτό και στο γυμναστήριο που πηγαίνω στις τροχαλίες δεν υπάρχει καν λάστιχο και όταν κάνω εμπροσθολαίμια pulls βλασφημάω και παρακαλάω κανέναν καλό άνθρωπο να μου δώσει ένα κομμάτι αφρολέξ :( Αλλά χίλιες φορές ιμάντες παρά γάντια :thumbup::thumbup::rolf:

sogoku
28-01-12, 14:49
Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι δεν καταλαβαίνεις;
Δοκίμασε να κάνεις ένα βαρύ deadlift και μετά δοκίμασε με να το ξανακάνεις με φαρδύτερη μπάρα.

Και ομως καταλαβα τωρα με συγχωρεις,.Το αντιλαμβανομουν αλλιως ως προς την λαβη(αποσταση χεριων μεταξυ τους) και οχι ετσι οπως το εννοεις εσυ.
Δεν ξερω βεβαια αν συμφωνω περι δυναμης με πιο ανοιχτη λαβη μπαινουν στο παιχνιδι πιο ενεργα οι εκτεινοντες του χεριου αλλα προσωπικα σε παγκο και ασκησεις πλατης δεν βλεπω διαφορα.

Qlim4X
28-01-12, 16:04
σε πολα κηλα ημαντες. σε λιγα κηλα το καλητερο ειναι ενα κοματι σαμπλρελα (old school training :green:)

GeoDask
28-01-12, 16:10
Γάντια γιατί γενικότερα ιδρώνουν οι παλάμες μου και μου γλιστράνε μπάρες-αλτήρες + straps σε πολλά κιλά.

Andrikos
28-01-12, 16:18
Σφουγγάρια κανείς;

72K
28-01-12, 16:53
Ε τότε πάω να κρυφτό σε μια σκοτείνη γωνιά να κρύψω την ντροπή μου.:dooreek:
Σε υγρή μορφή πως είναι έχεις λινκ να δω?

Google: Liquid chalk:thumbup:

72K
28-01-12, 16:54
Σφουγγάρια κανείς;

Old school ;)

lila_1
28-01-12, 17:54
Και γάντια και σφουγγαράκια και κανονικές πετσέτες άμα λάχει...προκειμένου να μην κάνω χέρια μπετατζή,,,,:turtle:
Τα δάχτυλα των μποντιμπιλντερούδων (γυναικών) είναι πραγματικά απαίσια...ελπίζω να μη συμβεί και σε μένα..

worfel
28-01-12, 17:55
εγω επειδης ειμαι τερμα χαρντκορ φοραω μονο το σκιζμενο μου το φανελακι

luckyseven
28-01-12, 17:59
Και γάντια και σφουγγαράκια και κανονικές πετσέτες άμα λάχει...προκειμένου να μην κάνω χέρια μπετατζή,,,,:turtle:
Τα δάχτυλα των μποντιμπιλντερούδων (γυναικών) είναι πραγματικά απαίσια...ελπίζω να μη συμβεί και σε μένα..

Γιατί σε τι θα εμποδίσουν οι κάλοι?Τα δάχτυλα τον μποντιμπιλντερούδων
δεν έχω προσέξει πως είναι και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι είναι
άσχημα είναι στραβα?είναι χοντρά?είναι μακριά?Και αν βγάλεις κάλους
δεν καθαρίζονται?

lila_1
28-01-12, 18:07
Χοντρά και με φλέβες, δάχτυλα λουκάνικα που δείχνουν και κοντά...δεν ξέρω ίσως έτυχε να δώ χέρια που ουτως η άλλως θα ταν άσχημα, με ή χωρίς βάρη...
Μπορεί να είναι τελικά θέμα κιλών, μυικότητας, ορμονών και όχι καταπόνησης...(πράγμα που εύχομαι)

Όσο για τους κάλους...φχαριστώ δε θα πάρω...

luckyseven
28-01-12, 18:15
Το θέμα είναι γενετικό για το αν θα είναι χοντρά κοντά ή και με φλέβες
από εκεί και πέρα ξέρεις τι γίνεται όταν είσαι αγωνιστικός αθλητής.
Όσο για τους κάλους εντάξει εσείς οι γυναίκες προσέχετε και να βγάλετε
θα πατε στην μανικιουρίστα?και θα σας τα φτιάξει.
βγήκα οφ μου φαίνεται

Giannistzn
28-01-12, 18:26
Σε αλλες ασκησεις βοηθανε, σε αλλες δυσκολευουν (αναλογα με τη λαβη).. Δεν εχω δοκιμασει και διαφορετικα βεβαια, ειχα παρει καποια απο ιντερσπορ και σε μερικες ασκησεις ειχαν βολεψει, ειχα καλυτερο ελεγχο, σε αλλες δεν μπορουσα να πιασω σωστα την λαβη

Παντως πανω σε αυτο που λεει η λιλα, ειδικα αν εχεις ξηροδερμια την ...σες. Ειχα ανεκαθεν προβλημα στα χερια και στο προσωπο με ξηροδερμια και πολλες φορες φευγουν κομματια απο το χερι μου :P

Η μια λυση ειναι τα γαντια, η αλλη ενυδατικη μολις πας σπιτι. Παντως στους αντρες δεν ειναι θεμα πιστευω. Στις γυναικες αλλαζει.

Konstantinos!
28-01-12, 23:38
Τα χέρια με κάλους στις γυναίκες μπορεί να τραυματίσουν ακόμη και τους άντρες! Οπότε σφουγγαράκια :green::green::turtle::turtle::turtle::weights:

gym
28-01-12, 23:52
με γαντια κ σε καποιες ασκησεις ιμαντες...
μου εχουν αρεσει και τα σφουγγαρια αλλα δεν εχω...

οπωσδηποτε ομως γαντια...ηδη και με αυτα εχω θεμα στις παλαμες μου αλλα τι να κανεις....

marvin
28-01-12, 23:56
Μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιουσα γαντια...ειχαν αγριεψει τα χερια μου βεβαια αλλα οκ..!!!Σε αυτο το γυμναστηριο που παω ομως τωρα..εκτος απο σκληρα χερια αρχιζω να εχω και μαυρα χερια..:P.
Κατα βαθος θα ηθελα να φορεσω γαντια απλα το βλεπω σαν αντρικο αξεσουαρ και κολαω..κατι σαν υπερβολη πανω σε γυναικα.Οταν ξεπερασω το κομπλεξ αυτο ..μαλλον θα βαλω!!!

Ramrod
29-01-12, 00:06
Μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιουσα γαντια...ειχαν αγριεψει τα χερια μου βεβαια αλλα οκ..!!!Σε αυτο το γυμναστηριο που παω ομως τωρα..εκτος απο σκληρα χερια αρχιζω να εχω και μαυρα χερια..:P.
Κατα βαθος θα ηθελα να φορεσω γαντια απλα το βλεπω σαν αντρικο αξεσουαρ και κολαω..κατι σαν υπερβολη πανω σε γυναικα.Οταν ξεπερασω το κομπλεξ αυτο ..μαλλον θα βαλω!!!

Καθαρό "κολληματάκι" είναι αυτό... καμία σχέση. Μη σου πω το ανάποδο θα ήταν πιο λογικό.

Φορα τα και μη κολλάς! :thumbup:

marvin
29-01-12, 00:11
Καθαρό "κολληματάκι" είναι αυτό... καμία σχέση. Μη σου πω το ανάποδο θα ήταν πιο λογικό.


Φορα τα και μη κολλάς! :thumbup:


:):) Εγω το ονομασα κομπλεξ.Ναι ισως εχεις δικιο,καιρος να σταματησω να το βλεπω ετσι..θα δειξει.:turtle::turtle:

sTeLaKoS
29-01-12, 00:12
Τι αντρικά βρε! Πάρε εκεί ένα ζευγάρι ροζάκια! Μια χαρά θα είσαι! :toast:

worfel
29-01-12, 00:13
παντως κωλολέει να εχεις τερμα φλεβικοτητα στον πηχη και να ειναι χοντρος. σε συνδιασμο με ροζιασμενα χερια δειχνεις πολυ χαρντκορ

spyroszar
20-05-12, 21:35
Για σας παιδιά...
Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου άρχισα να κάνω διάφορες ασκήσεις με βάρη και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το forum... Έχω όμως ένα πρόβλημα με τους αλτήρες... Οι παλάμες μου ιδρώνουν αρκετά εύκολα και πολλές φορές κοντεύουν να μου φύγουν από τα χέρια... Υπάρχει κάποιο grip να βάλω ώστε να μην γλιστράνε τόσο πολύ με τον ιδρώτα;

sTeLaKoS
20-05-12, 22:12
Δεν έχω δει κατι τέτοιο.. :unsure: Με γαντάκια δε βολευεσαι;

spyroszar
20-05-12, 23:03
Δεν έχω δει κατι τέτοιο.. :unsure: Με γαντάκια δε βολευεσαι;
Άμα σου πω πως δεν τα σκέφτηκα; Είναι ειδικά γαντάκια; Και από που τα παίρνω;

Ηλαπ
20-05-12, 23:07
Δοκιμασε σε μαγαζια με συμπληρωματα ή με ειδη γυμναστικης!

sTeLaKoS
20-05-12, 23:13
Νομίζω πως κάνουν για τη δουλειά που θες. ;)
http://www.xtr.gr/gantia

Ηλαπ
20-05-12, 23:26
Στελιο ποια ειναι καλυτερα???Αυτα με το περικαρπιο ή τα απλα/???

sTeLaKoS
20-05-12, 23:31
Ένα ζευγάρι απλά έχω, αλλά να σου πω την αλήθεια δε τα χρησιμοποίησα και πολύ. Δε προσφέρουν κάτι, εάν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα όπως ο φίλος παραπάνω.

Ηλαπ
20-05-12, 23:34
Εμενα μερικες φορες οταν ανεβαζω κιλα με ποναει το κοκαλο μεσα στην παλαμη γι αυτο ειχα παρει....Αλλα δν ξερω ποιο απο τα 2 ειδη ειναικαλυτερο....

s0k0s
21-05-12, 02:31
Οι προπονησεις πλατης δεν παλευονται χωρις γαντια.

koukoutsaki
21-05-12, 08:48
Με γαντακια γιατι αλλιως γεμιζουν τα ευαισθητα χερακια μας καλους:P

lila_1
21-05-12, 09:03
Μην πάρετε γάντια από εξτριμ..
Εγώ που πήρα τα κόκκινα της κάτω σειράς (από τα πιο χοντρά που εχουν) άρχισαν να μου διαλύονται πάνω στους 2 μήνες...φεύγουν κλωστές και δεν συμμαζεύεται...
Δεν αξίζουν τα 15 ευρώ με την καμία.
Από ββ κλαμπ που είχα πάρει πριν 2 χρόνια είναι άθικτα!

Επίσης είναι πολύ καλύτερα τα γάντια με περικάρπιο

koukoutsaki
21-05-12, 09:10
Μην πάρετε γάντια από εξτριμ..
Εγώ που πήρα τα κόκκινα της κάτω σειράς (από τα πιο χοντρά που εχουν) άρχισαν να μου διαλύονται πάνω στους 2 μήνες...φεύγουν κλωστές και δεν συμμαζεύεται...
Δεν αξίζουν τα 15 ευρώ με την καμία.
Από ββ κλαμπ που είχα πάρει πριν 2 χρόνια είναι άθικτα!

Επίσης είναι πολύ καλύτερα τα γάντια με περικάρπιο

συμφωνω, γιατι εγω ωρες ωρες ειμαι και λιγο ατσούμπαλη :P

aqua_bill
21-05-12, 09:14
τα γάντια χαλάνε και μερικές φορές γλιστράει μεσα τους το χέρι(σε συγκεκριμένες ασκήσεις) το καλύτερο για μένα και αυτό που χρησιμοποιώ είναι ιμάντες

lila_1
21-05-12, 09:31
Ωραία τα στραπς, αλλά από κάλους δεν σε προστευτεύουν και βασικά στις pull κινήσεις χρησιμεύουν...
Καλή λαβή, σε όλες τις άλλες ασκήσεις, δε σου δίνουν...

aqua_bill
21-05-12, 11:31
Ωραία τα στραπς, αλλά από κάλους δεν σε προστευτεύουν και βασικά στις pull κινήσεις χρησιμεύουν...
Καλή λαβή, σε όλες τις άλλες ασκήσεις, δε σου δίνουν...

βασικά όχι. προστατεύουν από καλους(δεν έχω!) και αν ξέρεις να τα στρίβεις σωστά μια χαρα λαβή δίνουν σε όλες τις ασκήσεις. Τουλαχιστον αυτό συμβαίνει σε μένα 2 χρνια τώρα που τα χρησιμοποιώ.φανταζομαι είναι όπως τα γάντια....δεν τους βολεύουν όλους

arnold94
08-11-19, 12:24
Γεια σας παιδιά έχω αυτά τα γάντια https://www.skroutz.gr/c/2318/athlitika-gantia/sku/6186816


Αξίζει να αγοράσω αυτα σαν καλύτερα ή μπα; https://www.skroutz.gr/c/2318/athlitika-gantia/sku/8869062

Τα χρειάζομαι για μονόζυγα κ.τ.λ που βγαίνουν κάλοι

TRIANTAFYLLOU
09-11-19, 22:28
Και τα δυο ζευγαρια κάνουν την ιδια δουλεια , σεσχέση με άλλα που καλύπτουν ολόκληρα τα δάχτυλα και προορίζονται περισσότερο για τσάπα στο χωράφι η κροςφιτ
εφόσον όπως λές έχεις το πρώτο ζευγαρι τοτε δεν βρίσκω το λόγο να πάρεις το δεύτερο , εκτός αν έχεις άπλα οικονομικη και σ αρέσει η μάρκα η το ντιζάιν