PDA

Επιστροφή στο Forum : Mixed Martial Arts...



Muscleboss
27-11-08, 20:24
Μόδα τελευταία με πολλούς θεατές. Δε ξέρω αν ασχολείται κανένας, αλλά είναι σίγουρα κάτι που εφαρμόζεται στο δρόμο και όχι σαν κάποιες τέχνες που είναι περισσότερο επίδειξη και λιγότερο πράξη...

lesnar vs coutour (για όσους ασχολούνται ίσως μία από τις μεγαλύτερς μάχες ως τώρα)
http://www.youtube.com/watch?v=qnB-9ssVjQc

Fedor Emelianenko (για κάποιους ο καλύτερος μαχητής αυτή τη στιγμή)
http://www.youtube.com/watch?v=Bw2NBJ0Huc4

:box:

ΜΒ

isis
27-11-08, 20:51
Πάει το μπουκέτο σύννεφο , ε ρε και να είναι κανένας από αυτούς ζοχάδας και ντοπαρισμένος με trenbolone και fluoxymesterone , θα σε σαπίσει στο ξύλο , άουτς! :help: :help:

stavro
27-11-08, 23:00
καλα αυτος ο εμιλιανενκο ειναι απιστευτος :affraid:
στο video που ποσταρες Πανο στον αγωνα με τον randelman μετα απο τετοια
πτωση σηκωθηκε και νικησε :affraid: :affraid:

Muscleboss
28-11-08, 01:08
^ ναι stavro, όπως έπεσε είναι σαν να του έσπασε ο λαιμός... κι όμως κέρδισε.... ειναι φοβερός ο άνρθωπος...

ΜΒ

slaine
28-11-08, 01:09
τα ΜΜΑ είναι η νέα "μόδα" και όντως έχουν πολλά θετικά ως προς την πρακτική εφαρμογή αλλά προσωπικά θεωρώ έχουν και κάποια μειονεκτήματα ταυτόχρονα γιατί ο στόχος είναι λίγο διαφορετικός από την αυτοάμυνα με ότι αυτό συνεπάγεται.

δυστυχώς δε μπορώ λόγω νετ να δω τα βιντεάκια ( :( :1laugh: :1laugh: :1laugh: ) αλλά κάποια ονόματα τα ξέρω και έιναι "εγγύηση" :thumbup:

Fotis_Patra
28-11-08, 03:37
:rocking: Emelianenko :rocking:

Rise above
28-11-08, 04:20
το mmα δεν είναι νέα μόδα, στην αμερική είναι διάσημο πάνω από 6+ χρονια ,στην ελλάδα τρέχα γύρευε .Το καλύτερο άθλημα πολεμικής τέχνης στο κόσμο ( κατά τι γνώμη μου πάντα ) γιατί είναι full contact και δεν χαϊδεύονται , επίσης είναι ΥΠΈΡ αποτελεσματικό στο δρόμο :idea: :evil2:

ο εμιλιαλενκο σκυλί μαύρο ... :jason: :jason: :jason:

εγώ γουστάρω πολύ το rio heros
( καλύτερ και από ufc και από pride κατά τι γνώμη μου ) είναι bare knackle fights ( με γυμνά χερια χωρίς γάντια χωρίς τίποτα ) σε κλουβί πάλι , αλλα νομίζω το banaran επειδή ήταν πολύ βίαιο :angry: :cry: :evilno:

Rise above
28-11-08, 04:33
από τις καλύτερα fights στην ιστορία του αθλήματος :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :clap: :clap: :clap: :shoot: :rifle: :jason: :2guns:


http://uk.youtube.com/watch?v=wgAp0jcpYYc&feature=related

Muscleboss
28-11-08, 15:29
παραμορφώθηκε ο γιαπωνέζος τελείως.... :chinese: --> :porc:

ΜΒ

slaine
28-11-08, 15:36
παραμορφώθηκε ο γιαπωνέζος τελείως.... :chinese: --> :porc:

ΜΒ
:rolf: :rolf: :rolf:

NewBuilder
08-01-09, 18:52
Fedor Emelianenko
Τι μπορείς να πεις για αυτόν τον άνθρωπο? απλά ότι είναι μοναδικός.... τον "παρακουλουθω" πολύ καιρώ , δηλώνει ότι δεν κάνει προπόνηση με μηχανήματα αλλα μονο μονόζυγο, κάμψης , αλτηράκια και τρέξιμο δεν ξέρω άμα είναι αλήθεια αλλα δεν κολλάω σε αυτό και θέλω να συνεχίσω . Η τεχνική που ακουλουθεί είναι μια ρωσικη πολεμική τέχνη το Sambo με μίγματα thai boxing και boxing με αυτά τα 2 έχει καταφέρει να κάνει τεράστιες! νίκες.. ψάξε τον να πάθετε πλακα . :awesome:

KM2909
09-01-09, 00:49
το mmα δεν είναι νέα μόδα, στην αμερική είναι διάσημο πάνω από 6+ χρονια ,στην ελλάδα τρέχα γύρευε .

Απ' οσο γνωριζω το mma εχει παρα πολλα κοινα στοιχεια(σε σημειο ταυτισης) με το δικο μας συχρονο παγκρατιο, το οποιο αποκτα συνεχως νεους οπαδους στη χωρα μας και οχι μονο.

Niiick
09-01-09, 11:44
lesnar? Αυτος ηταν και στο wwe απιστευτος,φονιας τρελλη δυναμη και ταχυτητα. Ειχα δει κατι dvd με αγωνες σε κλουβια με διαφορετικα στυλ πχ πυγμαχος εναντιον κικ μποξερ κτλπ παρα πολυ ενδιαφερον

manos_
16-02-09, 03:44
για ελλαδα ξερετε αν γινετε καμια σοβαρη προσπαθεια γιατι με ενδιαφερει?

Rise above
16-02-09, 15:42
baaaaaa :cry:

slaine
16-02-09, 15:46
για ελλαδα ξερετε αν γινετε καμια σοβαρη προσπαθεια γιατι με ενδιαφερει?
υπάρχει μάι σχολή εδώ στο ναύπλιο που κατεβάζει αθλητές αλλά κυρίς σε εξωτερικό από όσο ξέρω. να ρωτήσω αν θελεις και να σου πω

Rise above
16-02-09, 17:15
για σχολη ρωτάς η για events ? :???:

the_big_litho
16-02-09, 17:28
παλια παρακολουθουσα πολυ... ειδικα τους filipovic, silva, sapp, emilanenko.... Απιστευτες μηχανες ολοι τους....

slaine
07-03-09, 04:59
http://www.youtube.com/watch?v=5vfcTb3ZiT8&eurl=http://www.facebook.com/inbox/readmessage.php?t=70694153101&mbox_pos=0&feature=player_embedded

SOLID
07-03-09, 11:46
τα ΜΜΑ είναι η νέα "μόδα" και όντως έχουν πολλά θετικά ως προς την πρακτική εφαρμογή αλλά προσωπικά θεωρώ έχουν και κάποια μειονεκτήματα ταυτόχρονα γιατί ο στόχος είναι λίγο διαφορετικός από την αυτοάμυνα με ότι αυτό συνεπάγεται.

δυστυχώς δε μπορώ λόγω νετ να δω τα βιντεάκια ( :( :1laugh: :1laugh: :1laugh: ) αλλά κάποια ονόματα τα ξέρω και έιναι "εγγύηση" :thumbup:



Συμφωνω απολυτα.

SOLID
07-03-09, 11:48
το mmα δεν είναι νέα μόδα, στην αμερική είναι διάσημο πάνω από 6+ χρονια ,στην ελλάδα τρέχα γύρευε .Το καλύτερο άθλημα πολεμικής τέχνης στο κόσμο ( κατά τι γνώμη μου πάντα ) γιατί είναι full contact και δεν χαϊδεύονται , επίσης είναι ΥΠΈΡ αποτελεσματικό στο δρόμο :idea: :evil2:

ο εμιλιαλενκο σκυλί μαύρο ... :jason: :jason: :jason:

εγώ γουστάρω πολύ το rio heros
( καλύτερ και από ufc και από pride κατά τι γνώμη μου ) είναι bare knackle fights ( με γυμνά χερια χωρίς γάντια χωρίς τίποτα ) σε κλουβί πάλι , αλλα νομίζω το banaran επειδή ήταν πολύ βίαιο :angry: :cry: :evilno:


Τιποτα δεν ειναι 100% αποτελεσματικο στον δρομο φιλε μου!!!!!!!Καλυτερα να μην τσακωθεις ποτε στο δρομο.

Rise above
07-03-09, 17:05
δεν το έχω κάνει ποτε και ούτε έχω σκοπό :D είχα πει τι γνώμη μου περί ξύλο στο δρόμο στο topic του slain για την αυτοάμυνα :toast:
απλά σαν άθλημα σε ελεγχόμενες συνθήκες ήταν ωραία φάση :box:

_kwstas_
07-03-09, 17:36
mad η σχολη πρεπει να ειναι ο zιωγας.. κατα 99%
εχω πεξει αγωνα με μαθητι του..παλιοτερα

slaine
07-03-09, 18:54
υπαρχει σχολη ΜΜΑ στο Ναυπλιο?εκει θα παω μονοημερη με το σχολειο.θα περασω καμια βολτα να τη δω. :lol: :lol:
στείλε πμ αν θες να τα πούμε

Billy
07-03-09, 20:29
ποία είναι η γνώμη σας γιά την capoeira

http://www.capoeirista.gr/

εχει πολύ χορπηδητό και δεν νομίζω ότι είναι εύκολη ΠΤ και σίγουρα πρέπει να την αρχίσεις από μικρός γιατί τέτοιες τούμπες δεν μαθαίνεις με τίποτα σε μεγάλη ηλικία.

Parakelsos
07-03-09, 21:02
H capoeira DEN einai pt...polemikos xoros twn sklabwn ths brazilias htan....apla kai mono gia ais8htikous logous yparxei...den kserw giati legetai polemikh texnh.
Apo thn allh....The emperor.....o anikhtos prwta8lhths...kai protypo a8lhth me fila8lo pneuma......me styl pou 8ymizei thn turbine from hell dekker (o megalyteros maxhths pou exei bgalei autos o planhths ever)...exei paiksei me OLOUS kai exei kerdisei.....an kai den einai o kaluteros sto edafos (minautoro) kai oute sthn maxh apo or8ia 8esh (crocop) parolauta einai o kaluteros overall maxhths....me apisteuth texnikh kai taxythta gia an8rwpo twn kilwn tou....h rwssikh sxolh ths sambo sta kalutera ths.

Στο γραψαμε σε άλλα 2 ποστς:***Γραφε σε παρακαλω στα ελληνικα,ο γνωστός κανονας του φόρουμ,απαγορεύονται τα greekenglish.***Μην μας γραφεις !! Moderators team

Rise above
07-03-09, 21:11
φιλε γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες καλύτερα :D

slaine
07-03-09, 21:35
Μπιλάρα ρίξε μία ματιά εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3783
και αν θέλεις άνοιξε νέο τόπικ για την καπουέιρα γιατί εδώ είμαστε οφ.

άποψή μου όλα είναι καλά ή όχι ανάλογα με το τι θέλεις. σαν πολεμική τέχνη ωστόσο θα προτιμούσα κάτι άλλο...

geoeva01
20-10-09, 16:12
για εμενα κορυφαιοι αθλητες ειναι 2 ο anderson silva τρομερη ταχυτητα και τεχνικη

v3M4VacJ4NU

και ο mirco filipovic απιστευτα ποδια ο τυπος κλωτσια και νοκ αουτ

B7pj8aPH5VY

sTeLaKoS
20-10-09, 22:58
Δουλευω λιγο ερασιτεχνικα ΜΜΑ. Πολυ καλη τεχνη κατα τη γνωμη μου. Πολυ καλη και στο δρομο... βεβαια ου μπλεξεις γιατι αν τυχεις σε κανενα τυπο με μαχαιρι ή όπλο τρεχα καλυτερα να κρυφτεις.
Filipovic ειναι το επιθετο του Cro Cop? Μαθαμε και κατι νεο.
Το δικο μου top 3 ειναι Εμιλιανενκο, Κροκοπ και Σιλβα.
Όπως ειπε και ο big litho παραπανω, οι ανθρωποι ειναι μηχανες.

Ballbreaker
21-10-09, 00:58
Ο Cro Cop στο βιντεο κυριως βαραει πεσμενους αθλητες στο κεφαλι(!),αυτο επιτρεπεται στο mma;

sTeLaKoS
21-10-09, 09:49
Ε όχι "κυρίως" αλλα βαράει και πεσμένους:thumbup: Πολλοι αθλητες έχουν πλεονεκτημα οταν ειναι κατω!!
Ναι επιτρέπεται. Ο αγώνας τελειώνει μονο οταν παραδοθει ο αθλητης (χτυπημα παλαμης 3 φορες) και οχι με την πτωση του.

Ballbreaker
21-10-09, 10:07
Ε όχι "κυρίως" αλλα βαράει και πεσμένους:thumbup: Πολλοι αθλητες έχουν πλεονεκτημα οταν ειναι κατω!!
Ναι επιτρέπεται. Ο αγώνας τελειώνει μονο οταν παραδοθει ο αθλητης (χτυπημα παλαμης 3 φορες) και οχι με την πτωση του.

Δηλαδη την ωρα που εχεις φαει μια γερη στο κεφαλι και εχεις πεσει κατω,πρεπει να προλαβεις να χτυπησεις 3 φορες το χερι αλλιως αντιο ζωη!

sTeLaKoS
21-10-09, 10:21
Εκτός κι αν πέσεις αναισθητος(νοκ αουτ, νοκ νταουν) οποτε σταματαει ο διαιτητης τον αγωνα.
Αν όμως με το χτυπημα εχει τις αισθησεις του συνεχιζει να τρωει ξυλο ωσπου να παραδοθει ή να μεινει αναισθητος.... ή να του πιασει πχ το ποδι και να του κανει ενα leg lock και να γυρισει το παιχνίδι! .... λέμε τώρα!

Akis85
14-12-09, 15:01
Αυτο το τέρας που ειναι πρωταθλητης βαρεων βαρων το έχετε δει; :shock:

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1i7un6vbqg4&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1i7un6vbqg4&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

gj
14-12-09, 16:21
Μαματο τοπικ :bowdown::bowdown::bowdown:
Πω πω δεν το ξερα οτι ειναι πολεμικη τεχνη. Νομιζα οτι απλα ειναι τυποι που ξερουν να ριχνουν βρομοξιλο και πηγαιναν με σκοπο να σκοτοσουν τον αντιπαλο :P Αληθεια στην ελλαδα εχουμε τετοιες σχολές? Κατα τον οκτωβρη που πιστευω θα χω αναρωσει απο την εγχειρηση μου πληρως σκεφτομουν για tai boxing αλλα αν υπαρχει κατι τετοιο καλο γιατι οχι ? Πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται:P

The Rock
15-12-09, 13:27
Δεν είναι πολεμική τέχνη, επιθετικό άθλημα είναι ουσιαστικά. Χρειάζεσαι μια stand up πολεμική ή μαχητικό άθλημα και μια ground πολεμική ή μαχητικό άθλημα.

gj
15-12-09, 13:30
Δεν είναι πολεμική τέχνη, επιθετικό άθλημα είναι ουσιαστικά. Χρειάζεσαι μια stand up πολεμική ή μαχητικό άθλημα και μια ground πολεμική ή μαχητικό άθλημα.
Δλδ με λιγα λογια απλα ξέρεις να τις πέζεις :P

kaiowas
15-12-09, 14:19
Στο mma απαγορεύετε
α. να τσιμπάς
β. να χτυπάς στα γεννητικα όργανα
γ. να βάζεις δάκτυλα στο μάτι του αντιπάλου

για μένα είναι λίγο κάφρικο αλλά ωραίο θέαμα:rolf:

zarras
21-12-09, 21:42
Σιγουρα ο πιο απολυτος τροπος για να φανει ποια πολεμικη τεχνη υπερτερη της αλλης,
κατα +90% η μαχη καταληγει στο εφαδος οπως και μια μαχη εξω στο δρομο, ειναι
εντελως ρεαλιστικο και ο καθε μαχητης βαζει στο τραπεζι την τεχνη του και το μυαλο του.

Συνηθως τεχνες οπως παγκρατιο, ζιου ζιτσου και φυσικα το βραζιλιανικο ζιου ζιτσου το οποιο γνωρισε μερες δοξας με την οικογενια/τεραστια σχολη των Gracie πριν μερικα χρονια, εχουν μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τεχνες που επικεντρωνονται σε μαχες ορθιας στασης.

Εχω δει αθλητης του σουμο να σωριαζεται ξερος απο καποιον που ηταν ουτε ο μισος απο αυτον, και αθλητη του κουγνκ φου να κλειδωνει τον αλλον στα 3 πρωτα δευτερολεπτα του αγωνα και να πηγαινει για εξαρθωση ομου με τη μια. ειναι πραγματικα πολυ συναρπαστικο, αν και τα τελευταια χρονια αρχιζει και αποκτα μια πιο προβλεψιμη ροη κινησεων και τακτικων, παλιοτερα ητανε πιο ωμο.
Νομιζω επισης οτι ολη η υποθεση ΜΜΑ χρωσταει ενα τεραστιο ευχαριστω στην οικογενεια gracie για οσα εχει προσφερει στο θεσμο αλλά και στην εξελιξη των ηδη υπαρχων πολεμικων τεχνων περνοντας τα καλυτερα απο καθε τεχνη και βαζοντας στο ιδιο καλουπι.

ΥΓ. καποιος ανεφερε για τον sapp στην 1η σελιδα, σορρυ αλλα αν εννοεις τον bob, αυτος δεν ητανε καν αθλητης, ελεινος απο ολες τις αποψεις, και ειδικα απο τοτε που εσπασε το πλευρο του θρυλου Ε. Hoost.

Μπιλντέρης
22-12-09, 01:06
Επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι πολλά χρόνια -και επαγγελματικά- με το kick boxing,θα πρότεινα σε όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με μία πολεμική τέχνη , να προτιμήσουν το kick boxing καθώς είναι μία από τις πιο σύγχρονες και πιο εφαρμόσιμες σε επίπεδο πάλης του δρόμου,πολεμική τέχνη . Έχει σαν κυριότερο στόχο της ,το να μην σε πλησιάσει ο αντίπαλός σου και να χρησιμοποιείς την ίδια την δύναμή του εναντίον του . Δεν είναι λύση τα γρονθοκοπίδια και το να κυλιέσαι στο πάτωμα . Αυτά τα mma,είναι κατά την γνώμη μου,καθαρά αμερικανιές και διαφήμιση .

drago
22-12-09, 01:34
Επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι πολλά χρόνια -και επαγγελματικά- με το kick boxing,θα πρότεινα σε όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με μία πολεμική τέχνη , να προτιμήσουν το kick boxing καθώς είναι μία από τις πιο σύγχρονες και πιο εφαρμόσιμες σε επίπεδο πάλης του δρόμου,πολεμική τέχνη . Έχει σαν κυριότερο στόχο της ,το να μην σε πλησιάσει ο αντίπαλός σου και να χρησιμοποιείς την ίδια την δύναμή του εναντίον του . Δεν είναι λύση τα γρονθοκοπίδια και το να κυλιέσαι στο πάτωμα . Αυτά τα mma,είναι κατά την γνώμη μου,καθαρά αμερικανιές και διαφήμιση .


εχεις παρει μερος σε αγωνες MMA και λες οτι ειναι αμερικανιες και διαφημηση?

αν το ΜΜΑ γενικοτερα και αυτα τα προταθληματα (ufc, pride, vale tudo klp) καταφεραν ενα πραγμα χρησημο για το ευρυ κοινο, αυτο ειναι οτι επεδειξαν ποιες τεχνες λενε και ποιες δεν λενε σε ελεγχομενα ρεαλιστικες καταστασεις.

προσωπικα δεν θα ακουγα τπτ απο ανθρωπους των ρινγκ που ναχει να κανει με το δρομο. θα μιλαγα σε ανθρωπους του δρομου... και αν ρωτησεις πορτιερηδες κλπ ειδικα στο εξωτερικο που παιζουν ξυλο καθε μερα, θα σου πουν 2 πραγματα

1. πυγμαχια
2. ορθιο grapling

λιγες τεχνικες και αποτελεσματικες

Μπιλντέρης
22-12-09, 01:48
Έχω πάρει μέρος σε πολλούς αγώνες,μεταξύ των οποίων και αυτά τα mma ( ελάχιστους και καθαρά για οικονομικούς λόγους αφού εκεί υπαρχουν ευτυχώς ή δυστυχώς περισσότεροι σπόνσορες ) και έχω να σου πω φίλε ντράγκο ότι, δεν ειναι ρεαλιστική κατάσταση το να κυλιέσαι στο πάτωμα.Το streetfighting προϋποθετει επιβίωση σε όποιον μένει όρθιος και όχι σε όποιον κοπανιέται κατω σαν χταπόδι.Τώρα για τους πορτιέρηδες απλά να πω ότι δεν ειναι το σημειο αφετηριας για συζητηση αναφορικα με πολεμικες τεχνες.Αλοίμονο αν βρεθείς στο δρομο φίλε ντραγκο και αναγκαστεις να αντιμετωπισεις καποιον με grapling,δηλαδη να τον αφησεις να σε πλησιασει τοσο πολυ,αυτα ειναι μονο για τα κλουβια που γινονται οι αγωνες αυτοι .Ισως να ξεχνας οτι στους δρομους κυκλοφορουν και αλλα οπλα εκτος απο τα χερια και τα ποδια.

swim28
26-12-09, 18:24
ποία είναι η γνώμη σας γιά την capoeira

http://www.capoeirista.gr/

εχει πολύ χορπηδητό και δεν νομίζω ότι είναι εύκολη ΠΤ και σίγουρα πρέπει να την αρχίσεις από μικρός γιατί τέτοιες τούμπες δεν μαθαίνεις με τίποτα σε μεγάλη ηλικία.

Εχω δει πολυ κοσμο να κανει μαθηματα ενοργανης ωστε να βοηθηθει στην capoeira.

Και το αντιστροφο βεβαια, οσοι κανουν capoeira κανουν πιο ευκολα ενοργανη.

Akis85
16-01-10, 19:38
παιδια στο πρωτσαθλημα UFC των ΜΜΑ ο πρωταθλητης βαρεων βαων αρρωστησε ξαφνικα και ακυρωθηκαν ολοι οι αγωνες του. καποιοι ειπαν οτι ειναι απο αναβολικα... κριμα παντως:(

kaiowas
16-01-10, 21:18
παιδια στο πρωτσαθλημα UFC των ΜΜΑ ο πρωταθλητης βαρεων βαων αρρωστησε ξαφνικα και ακυρωθηκαν ολοι οι αγωνες του. καποιοι ειπαν οτι ειναι απο αναβολικα... κριμα παντως:(

Ο brock lesnar εχει πρόβλημα στο έντερο πολύ καιρό τώρα. Τώρα αναβολικά και έντερο δεν ξέρω αν συνδέονται όποιος ξέρει ας απαντήσει:rolf:

Στελιος
30-10-10, 21:04
το ΜΜΑ ειναι αυτο που λεει και το ονομα του, εαν δεν υπηρχαν to kick boxing muay thai και κατα κυριο λογο το παγκρατιον δεν θα υπηρχε.
Για μενα δεν ειναι αθλημα απλα βαρβαροτητα και προσβαλει τα παραπανω.

Στελιος
30-10-10, 21:06
εχεις παρει μερος σε αγωνες MMA και λες οτι ειναι αμερικανιες και διαφημηση?

αν το ΜΜΑ γενικοτερα και αυτα τα προταθληματα (ufc, pride, vale tudo klp) καταφεραν ενα πραγμα χρησημο για το ευρυ κοινο, αυτο ειναι οτι επεδειξαν ποιες τεχνες λενε και ποιες δεν λενε σε ελεγχομενα ρεαλιστικες καταστασεις.

προσωπικα δεν θα ακουγα τπτ απο ανθρωπους των ρινγκ που ναχει να κανει με το δρομο. θα μιλαγα σε ανθρωπους του δρομου... και αν ρωτησεις πορτιερηδες κλπ ειδικα στο εξωτερικο που παιζουν ξυλο καθε μερα, θα σου πουν 2 πραγματα

1. πυγμαχια
2. ορθιο grapling

λιγες τεχνικες και αποτελεσματικες

Εγω θα σου πω ενα και ας μην ειμαι πορτιερης, οπλο μαχαιρι γκλοπ, οι πολεμικες τεχνες δεν εχουν ειχαν και θα εχουν σχεση με αυτα. Απλα τις προσβαλλουν

Στελιος
30-10-10, 21:13
Επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι πολλά χρόνια -και επαγγελματικά- με το kick boxing,θα πρότεινα σε όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με μία πολεμική τέχνη , να προτιμήσουν το kick boxing καθώς είναι μία από τις πιο σύγχρονες και πιο εφαρμόσιμες σε επίπεδο πάλης του δρόμου,πολεμική τέχνη . Έχει σαν κυριότερο στόχο της ,το να μην σε πλησιάσει ο αντίπαλός σου και να χρησιμοποιείς την ίδια την δύναμή του εναντίον του . Δεν είναι λύση τα γρονθοκοπίδια και το να κυλιέσαι στο πάτωμα . Αυτά τα mma,είναι κατά την γνώμη μου,καθαρά αμερικανιές και διαφήμιση .


+100000000000000000000000000000!

drago
30-10-10, 22:47
Εγω θα σου πω ενα και ας μην ειμαι πορτιερης, οπλο μαχαιρι γκλοπ, οι πολεμικες τεχνες δεν εχουν ειχαν και θα εχουν σχεση με αυτα. Απλα τις προσβαλλουν

τι ενωεις δεν εχουν σχεση με αυτα? αυτος δεν ειναι ο πρωταρχικος στοχος τους? γιατι φτιαχτικαν οι πολεμικες τεχνες? το λεει και η λεξη η ιδια 'πολεμικες τεχνες'.

η γνωμη μου στο θεμα ειναι πολυ απλη και βασιζεται σε εποτελεσματα. οσο δεν υπηρχαν τα mma και αυτου του ειδους οι αγωνες, ο κεθενας εβγαινε και ελεγε οτι η τεχνη του ειναι καλυτερη και αποτελεσματικοτερη. δεν υπηρχαν αγωνες ομως για το αποδειξει αυτο. ο καθενας επερνε μερος στο αθλημα του, με συγκεκρημενες τεχνικες , σκεπτικο, κινησεις και πανω απ' ολα κανονες στο ρινγκ.

καποια στιγμη ηρθαν τα κλουβια... υπηρχαν εδω και πολλα χρονια στη βραζιλια και αλλες χωρες αλλα καποια στιγμη αρχισαν να γινονται γνωστα. εκει λοιπον, ο καθενας μπορουσε να παει, με την πολεμικη του τεχνη που θεωρουσε καλυτερη απ' του διπλανου, και να αποδειξει αν τελικα αυτα που λεει τοσα χρονια στεκουν σε συνθηκες κοντα στις πραγματικες η οχι.

τα αποτελεσματα ειναι γνωστα σε ολους. και ακομα περισσοτερο σε πολεμιους των κλασικων παραδοσιακων πολεμικων τεχνων. κατ' εμε αυτοι οι ανθρωποι ειναι σε αρνηση. αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα και παριστανουν οτι απαξιουν να ασχοληθουν. και οτι τα mma δεν ειναι αθλημα. προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι να ειναι αθλημα, και δεν τα πολυβλεπω κι ολας. αλλα το οτι εδειξαν ποιες τεχνες φθουρανε και ποιες οχι ειναι γεγονος.

και δεν νομιζω οτι αρνηθηκε κανεις οτι τα mma δεν εχουν τεχνικες απο τις παραδοσικες τεχνες. πανω σε αυτες ειναι βασισμενες. απλα κρατησαν αυτα που δουλευουν.

Στελιος
31-10-10, 06:28
τι ενωεις δεν εχουν σχεση με αυτα? αυτος δεν ειναι ο πρωταρχικος στοχος τους? γιατι φτιαχτικαν οι πολεμικες τεχνες? το λεει και η λεξη η ιδια 'πολεμικες τεχνες'.

η γνωμη μου στο θεμα ειναι πολυ απλη και βασιζεται σε εποτελεσματα. οσο δεν υπηρχαν τα mma και αυτου του ειδους οι αγωνες, ο κεθενας εβγαινε και ελεγε οτι η τεχνη του ειναι καλυτερη και αποτελεσματικοτερη. δεν υπηρχαν αγωνες ομως για το αποδειξει αυτο. ο καθενας επερνε μερος στο αθλημα του, με συγκεκρημενες τεχνικες , σκεπτικο, κινησεις και πανω απ' ολα κανονες στο ρινγκ.

καποια στιγμη ηρθαν τα κλουβια... υπηρχαν εδω και πολλα χρονια στη βραζιλια και αλλες χωρες αλλα καποια στιγμη αρχισαν να γινονται γνωστα. εκει λοιπον, ο καθενας μπορουσε να παει, με την πολεμικη του τεχνη που θεωρουσε καλυτερη απ' του διπλανου, και να αποδειξει αν τελικα αυτα που λεει τοσα χρονια στεκουν σε συνθηκες κοντα στις πραγματικες η οχι.

τα αποτελεσματα ειναι γνωστα σε ολους. και ακομα περισσοτερο σε πολεμιους των κλασικων παραδοσιακων πολεμικων τεχνων. κατ' εμε αυτοι οι ανθρωποι ειναι σε αρνηση. αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα και παριστανουν οτι απαξιουν να ασχοληθουν. και οτι τα mma δεν ειναι αθλημα. προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι να ειναι αθλημα, και δεν τα πολυβλεπω κι ολας. αλλα το οτι εδειξαν ποιες τεχνες φθουρανε και ποιες οχι ειναι γεγονος.

και δεν νομιζω οτι αρνηθηκε κανεις οτι τα mma δεν εχουν τεχνικες απο τις παραδοσικες τεχνες. πανω σε αυτες ειναι βασισμενες. απλα κρατησαν αυτα που δουλευουν.

Αν θες την αποψη μου οι πολεμικες τεχνες υπαρχουν οχι για να την χρεισημοποιησεις για επιθεση αλλα για αμυνα. Οι ανθρωποι διαφερουν απο τα ζωα γιατι εχουν την λογικη με την οποια πρεπει να δρουν και οχι με το ποιος ειναι ο πιο δυνατος. Ο νομος του πιο δυνατου ισχυει στα ζωα και σε καμια περιπτωση δεν βαζω τον εαυτο μου σε αυτη την κατηγορια, πρωτα θα προσπαθησω να το λυσω ειρηνικα και αν ο αλλος ειναι τοσο χαζος και δεν μπορει να καταλαβει θα εφαρμοσω τις πολεμικες μου γνωσεις....
Επισης στο κλουβι εγω ηξερα οτι βαζαμε κοκορια και σκυλια να μαλωνουνε, εαν σε αυτη την κατηγορια εχουν ανταχθει και οι ανθρωποι τοτε η εξελιξη στα μ.α ειναι θλιβερη.......

drago
31-10-10, 21:29
ok, το kick boxing δηλαδη η το thai δεν εχει μεσα επιθεσεις? αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν αγωνες.

δεν ειμαι υποστηρικτης των κλουβιων. για την ακριβεια δεν κανω καμια πολεμικη τεχνη ουτε τις παρακολουθω πλεον καν.

παρολλα αυτα, δεν μπορω να αγνοησω το γεγονος οτι στα κλουβια επικρατουν συνθηκες ποιο κοντα στις πραγματικες απ' οτι σε αγωνες των διαφωρων συστηματων. οποτε οταν καποιος μιλαει για το συστημα του οτι ειναι το καλυτερο πρεπει να μπορει να το αποδειξει κι ολας. το να σνομπαρει και να ειναι δηθεν υπερ ανω δεν εχει νοημα.

επισης, ας μην ξεχναμε οτι οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι αθληματα... εμεις τα καναμε αθληματα. οποτε οταν μια πολεμικη τεχνη δεν ειναι αθλητικη, αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πολεμικη τεχνη.

Dreiko
31-10-10, 21:36
το διαβαζω τοσο καιρο το θεμα και ειχα πει να μη γραψω αλλα οι περισσοτεροι εχετε μπλεξει τις πολεμικες τεχνες με τα μαχητικα σπορ,ακομα και οι πολεμικες τεχνες εχουν ενα αγωνιστικο κομματι και ενα παραδοσιακο,το μαχητικο αθλημα εχει μονο αγωνιστικο μερος γι αυτο λεγεται και σπορ....οσο για το MMA επειδη εχω ασχοληθει,και με αυτο,ειναι ενα μαχητικο σπορ και μαλιστα το πιο ολοκληρωμενο....οσο για τη βαρβαροτητα σας πληροφορω οτι στατιστικα πιο μεγαλη πιθανοτητα εχεις να παθεις ζημια στην πυγμαχια παρα στο ΜΜΑ....

Lao
04-11-10, 04:08
Παιδιά επειδή έχει μπλεχτεί λίγο το όλο θέμα, καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.

1) Πρώτα απ'όλα, πρέπει να γίνει κατανοητό ότι πολλοί όροι τους οποίους χρησιμοποιούμε, είναι δυτικής προέλευσης. Για παράδειγμα, ας πάρουμε έναν πολύ γνωστό: «Kung Fu».

Ακούγοντας ο μέσος Δυτικός την φράση «Kung Fu», εάν δεν πει το κλασσικό «αααα, Καράτε δηλαδή...», πιθανότατα θα του έρθει στο μυαλό ένας τύπος να κάνει εντυπωσιακές κλωτσιές, γροθιές κτλ. Τα κακά του Χόλυγουντ δηλαδή.

Στην πραγματικότητα, εάν πεις σε έναν Κινέζο «Kung Fu», θα καταλάβει κάτι διαφορετικό, μιας και η καλύτερη μετάφραση στα ελληνικά είναι «Καλή δουλειά» ή «Υψηλή γνώση». Με άλλα λόγια, υποδηλώνει ότι κάποιος έχει γίνει πάρα πολύ καλός σε κάτι, το οποίο κάτι μπορεί να είναι ακόμα και η... μαγειρική.

Κατά το ίδιο σκεπτικό, αυτό που ο περισσότερος κόσμος έχει στο μυαλό του ως «Πολεμική Τέχνη» είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο και περίπλοκο.

Αν δεχτούμε ότι οι ρίζες των ΠΤ όπως τις γνωρίζουμε εμείς εδώ στην Δύση βρίσκονται στα μοναστήρια των Σαολίν, τότε καλό είναι να ξέρουμε ότι οι ΠΤ ήταν απλά ένα κομμάτι της ζωής των μοναχών, το οποίο αποσκοπούσε στο να είναι ικανοί να προστατεύουν τους εαυτούς τους σε εποχές αρκετά διαφορετικές από την δική μας.

Εν ολίγοις, οι ΠΤ φτιάχτηκαν για να μπορούν οι άνθρωποι να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ και όχι για να συμμετέχουν σε αγώνες.

2) Ερχόμενος στους αγώνες, τα κλουβιά κτλ, εδώ αποκτάει νόημα το πρώτο σκέλος του post μου.

Οποιοσδήποτε έχει έρθει στην ζωή του έστω και μία φορά στην θέση να εμπλακεί σε μια συμπλοκή, γνωρίζει ότι ανάλογα με την σοβαρότητα αλλάζει και η ψυχολογία. Διαφορετικά «την ακούς» όταν απλά σε σπρώχνει κάποιος, διαφορετικά όταν πάει να σου ρίξει μια γροθιά και διαφορετικά όταν σου βγάζει όπλο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης έχει βαθμίδες και όσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος, τόσο ισχυρότερη η θέληση για επιβίωση.

Όταν κάποιος είναι σε έναν αγώνα, γνωρίζει ότι είναι σε... αγώνα. Όσο σκληρός και αν είναι, είναι απλά... αγώνας και όχι μάχη. Στα πλαίσια αυτά, ένας αγωνιζόμενος ποτέ δεν θα χτυπήσει κάποιον με το 100% της δύναμής του (εκτός και αν είναι ψυχάκιας βέβαια) και σε κάθε περίπτωση ποτέ δεν θα αντιδράσει όπως θα αντιδρούσε εάν κινδύνευε η ζωή του.

Για τον λόγο αυτό, είναι άτοπο να βασίζεται κανείς στα κλουβιά ώστε να συμπεράνει για το τί δουλεύει και τί όχι. Στην θεωρία όλα μπορούν να δουλέψουν. Στην πράξη, έχει σημασία ποιος είσαι εσύ, ποιος είναι ο αντίπαλος, σε ποια σωματική, νοητική και ψυχική κατάσταση βρίσκεται ο καθένας, ποιο είναι το πεδίο της αναμέτρησης, κτλ.

3) Εν κατακλείδι λοιπόν, το να λέμε ότι οι παραδοσιακές ΠΤ δεν δουλεύουν επειδή στα κλουβιά και δεν ξέρω εγώ που αλλού οι εκπρόσωποί τους συνήθως χάνουν, είναι άτοπο.

Καθείς στο είδος του, οι ΠΤ δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό τον σκοπό. Η λογική των αγώνων είναι κάτι ξένο για τον τρόπο σκέψης και ζωής ενός ασκούμενου στις ΠΤ και κακώς συγχέονται από ορισμένους με τα Μαχητικά Αθλήματα.

ledis
05-11-10, 20:57
επειδη αρκετοι ακυρωνετε στο συνολο τους τις ανατολικες πολεμικες τεχνες λογω των μμα ας βγαλουμε στην απεξω το ζιου ζιτσου το οποιο εχει αποδειχθει ισως νο1 μεσα απο αυτους τους αγωνες

sTeLaKoS
07-11-10, 18:00
Δεν το αμφισβήτησε κανείς :thumbup:

Τα mma έχουνε πάρα πολλά στοιχεία ζίου ζίτσου, κυρίως μπραζίλιαν.

diogenhs
18-11-10, 21:54
Οι περισσότερες πολεμικές τέχνες έχουν να κάνουν τόσο με το πνεύμα όσο και το σώμα του ανθρώπου.

Δεν είναι απλά γνώσεις για να πλακώσεις κάποιον.

Απαιτούν αυτοκυριαρχία, πειθαρχία, θέληση και άλλες βαθύτερες αρετές για να πετύχει κάποιος σε υψηλό επίπεδο.

Δεν αναφέρομαι μόνο στις αρχαίες πολεμικές τέχνες, αλλά και στις νεότερες.

Για παράδειγμα, διαβάστε για τους κορυφαίους αθλητές του kickboxing. Δεν είναι τραμπούκοι, ούτε πουλάνε μαγκιά και νταιλίκι (ουτε καν για λόγους promotion).

Διοργανώσεις όπως το Its Show Time, (το οποίο για πρώτη φορά έρχεται στην χώρα μας στο ΣΕΦ στις 11/12), στηρίζονται σε μια φιλοσοφία εντελώς διφορετική της βιας.

Show ναι, θέαμα ναι, αθλητισμός ναι, συναγωνισμός ναι, νταηλίκια ανταγωνισμός και βία οχι.

stevech
21-12-10, 23:43
kalispera ithela na rotiso an kserei kaneis pou exei sxoles MMA stin athina genika (oso ginete pio konta stin glyfada) kai an kapoios kserei apo MMA na mou pei tin gnomi tou (enoo thetika - arnitika) giati skeutomai na arxiso.... merci :)

sTeLaKoS
21-12-10, 23:47
kalispera ithela na rotiso an kserei kaneis pou exei sxoles MMA stin athina genika (oso ginete pio konta stin glyfada) kai an kapoios kserei apo MMA na mou pei tin gnomi tou (enoo thetika - arnitika) giati skeutomai na arxiso.... merci :)

Κάνε edit και ξαναγράψτο στα Ελληνικά, είναι βασικός κανόνας του φόρουμ.

Καλώς όρισες. :welcome:

Dreiko
21-12-10, 23:50
kalispera ithela na rotiso an kserei kaneis pou exei sxoles MMA stin athina genika (oso ginete pio konta stin glyfada) kai an kapoios kserei apo MMA na mou pei tin gnomi tou (enoo thetika - arnitika) giati skeutomai na arxiso.... merci :)

λοιπον...για σχολες στο κεντρο και βορεια μπορω να σου πω..για γλυφαδα..δεν εχω κατι...εκανα ενα διχρονο συνδιαστικα παλη υποταγης με κικ και μια συο φορες την εβδομαδα εκανα ΜΜΑ sparring...εγω το λατρευα φιλε...τωρα αρνητικα και θετικα αν θες γινε λιγο πιο συγκεκριμενος και θα σου πω...;)

ααα....και γραφε ελληνικα...κανονας του φορουμ...;):green:

εντιτ.μαλλον γραφω αργα στελιο...με προλαβες

Dreiko
21-12-10, 23:51
ααα....να οριστε ψαξε...
http://kickboxing-hellas.com/news.php?id=12
http://www.a33.gr/viewtopic.php?t=3093

COBRA_STYLE
22-12-10, 14:07
kalispera ithela na rotiso an kserei kaneis pou exei sxoles MMA stin athina genika (oso ginete pio konta stin glyfada) kai an kapoios kserei apo MMA na mou pei tin gnomi tou (enoo thetika - arnitika) giati skeutomai na arxiso.... merci :)
εχει στην Ανω Γλυφαδα εκει που πηγαινω και γω φιλε μου,στην οδο Ιασονιδου,ανω γλυφαδα

http://www.diamondcamp.gr/home.html

Pain
22-12-10, 15:38
εχει στην Ανω Γλυφαδα εκει που πηγαινω και γω φιλε μου,στην οδο Ιασονιδου,ανω γλυφαδα

http://www.diamondcamp.gr/home.html

ο κουνοπιδης δν πηγαινε στο boulas camp?

COBRA_STYLE
22-12-10, 18:12
ο κουνοπιδης δν πηγαινε στο boulas camp?
:unsure::unsure::unsure:

Aelistas94
23-12-10, 17:52
κάποιο στην Κύπρο και γενικά Λεμεσό ??

Michaelangelo
20-01-11, 22:44
Έχω πάρει μέρος σε πολλούς αγώνες,μεταξύ των οποίων και αυτά τα mma ( ελάχιστους και καθαρά για οικονομικούς λόγους αφού εκεί υπαρχουν ευτυχώς ή δυστυχώς περισσότεροι σπόνσορες ) και έχω να σου πω φίλε ντράγκο ότι, δεν ειναι ρεαλιστική κατάσταση το να κυλιέσαι στο πάτωμα.Το streetfighting προϋποθετει επιβίωση σε όποιον μένει όρθιος και όχι σε όποιον κοπανιέται κατω σαν χταπόδι.Τώρα για τους πορτιέρηδες απλά να πω ότι δεν ειναι το σημειο αφετηριας για συζητηση αναφορικα με πολεμικες τεχνες.Αλοίμονο αν βρεθείς στο δρομο φίλε ντραγκο και αναγκαστεις να αντιμετωπισεις καποιον με grapling,δηλαδη να τον αφησεις να σε πλησιασει τοσο πολυ,αυτα ειναι μονο για τα κλουβια που γινονται οι αγωνες αυτοι .Ισως να ξεχνας οτι στους δρομους κυκλοφορουν και αλλα οπλα εκτος απο τα χερια και τα ποδια.

Θα σε απογοητεύσω αδερφέ αλλά το ΜΜΑ μόνο Αμερικανιά δεν είναι γιατί, εκτός του ότι εκτός Ελλάδος είναι διάσημο εδώ και πολλά χρόνια, είναι και πιο ολοκληρωμένο σαν άθλημα από το κικ-μποξ που προτείνεις. Γενικά, έχει μια μείξη κικ/τάι με λαβές. Οι καλές σχολές στην Ελλάδα είναι λίγες αλλά σαν άθλημα είναι εκπληκτικό!

Δεν έχω ασχολήθεί επαγγελματικά, αλλά το κικ-μποξ είναι η Αμερικάνικη έκδοση (Αμερικανιά δηλαδή) του Τάι-μποξ! Που αν συγκρίνεις επίσης το ένα άθλημα με το άλλο, έχοντας κάνει και τα δύο, το Τάι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο, τόσο σαν τέχνη όσο και σαν αγώνισμα!Φυσικά δεν συζητάμε καν για έξω τι είναι καλύτερο!

PMalamas
25-03-11, 22:57
Παιδια δειτε live τον πρωτο αγωνα MMA στην ΕΛΛΑΔΑ!!
http://www.woop.gr/freelive/16227/gfc-caged?quality=high

Tzesi
26-03-11, 12:55
μαγκες κοιταξτε τι παθαινουν μερικοι αθλητες στο mma και γενικοτερα στις πολεμικες τεχνες
http://www.youtube.com/watch?v=R5rt-ZYb8RU

Niiick
26-03-11, 15:55
ο κουνοπιδης δν πηγαινε στο boulas camp?


Ναι στο μπουλα πηγαινε, τωρα δε ξερω που παει.

Lao
26-03-11, 16:00
μαγκες κοιταξτε τι παθαινουν μερικοι αθλητες στο mma και γενικοτερα στις πολεμικες τεχνες
http://www.youtube.com/watch?v=R5rt-ZYb8RU

Τι υποτίθεται ότι δείχνει αυτό; Και καλά πόσο ξύλο τρώνε στα ΜΜΑ και «γενικότερα στις πολεμικές τέχνες»;

Υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που μπορεί να πάθει κανείς, όχι μόνο στις ΠΤ, αλλά και στα αθλήματα και σε κάθε λογής δραστηριότητα.

PMalamas
26-03-11, 17:52
Σωστος..
Λεει για τα αυτακια τους που γινονται σα ντοπερμαν:P:P

friksos
26-03-11, 20:49
Τι υποτίθεται ότι δείχνει αυτό; Και καλά πόσο ξύλο τρώνε στα ΜΜΑ και «γενικότερα στις πολεμικές τέχνες»;

Υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που μπορεί να πάθει κανείς, όχι μόνο στις ΠΤ, αλλά και στα αθλήματα και σε κάθε λογής δραστηριότητα.

Παντως στο ποδοσφαιρο και σε αλλα πολυ δημοφιλη αθληματα οι τραυματισμοι μπορω να πω πως ειναι πιο επικικδυνοι απο οτι στα μαχητικα αθληματα.

Tzesi
27-03-11, 00:04
Σωστος..
Λεει για τα αυτακια τους που γινονται σα ντοπερμαν:P:P

Εχω δει σπασμενα ποδια και οτι αλλο θες αλλα ποτέ κατι παρομοιο...

Tagliagole
11-01-12, 21:45
Γεια σας παιδιά. Είμαι ένα νέο μέλος και σκέφτομαι το καλοκαίρι να ξεκινήσω καποιο πολεμικό άθλημα. Σκεφτόμουν για mma ή krav maga και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα αθλήματα?

mpalarinakorina
11-01-12, 21:47
μμα !!!!!!!!


***παρακαλεισαι να περιορισεις τα σπαμ ποστ.mods team***

Dreiko
11-01-12, 21:52
το θεμα σου μεταφερθηκε και συγχωνευτηκε φιλε μου....:thumbup:

Lao
12-01-12, 02:24
Γεια σας παιδιά. Είμαι ένα νέο μέλος και σκέφτομαι το καλοκαίρι να ξεκινήσω καποιο πολεμικό άθλημα. Σκεφτόμουν για mma ή krav maga και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα αθλήματα?

Δεν είναι αθλήματα.

friksos
12-01-12, 14:47
Γεια σας παιδιά. Είμαι ένα νέο μέλος και σκέφτομαι το καλοκαίρι να ξεκινήσω καποιο πολεμικό άθλημα. Σκεφτόμουν για mma ή krav maga και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα αθλήματα?

Το krav maga ειναι πολεμικη τεχνη ασχετη με το μμα που ειναι μαχητικο αθλημα.Για το πρωτο δεν εχω να πω κατι για το μμα παντως ξερω οτι ειναι μεικτες πολεμικες τεχνες με ορθια μαχη και μαχη στο εδαφος.Ψαξε λιγο και δες τι παιζει.Κατα τη γνωμη μου ειναι πιο "βαρβαρο" απο τα απολυτα αθληματα της πυγμαχιας ,της παλης, η του μουι ται αλλα ειναι και πολυ δυναμικο.Αν ημουν πιο μικρος θα ηθελα να ασχοληθω.Θελει να εισαι γνωστης τουλαχιστον 2 φιαφορετικων τεχνων (ορθια-εδαφος) τρομερη φυσικη κατασταση και ΚΟΤΣΙΑ!Αν κατι δεν μου αρεσει στο αθλημα ειναι πως εχει γινει "της μοδας" .Το καλο ειναι οτι μπορεις να μπεις σε μια σχολη και να γυμναστεις αψογα για φυσικη κατασταση το κακο ειναι οτι οι περισσοτερες σχολες δεν μετρανε σε φαση μαχητικοτητας.

Ηλαπ
12-01-12, 23:59
Δεν είναι αθλήματα.

Γιατι οι πτ δεν ειναι αθληματα??? :unsure:

Lao
13-01-12, 03:10
Γιατι οι πτ δεν ειναι αθληματα??? :unsure:

Γιατί οι Πολεμικές Τέχνες, δεν έχουν κανόνες, ούτε καθορισμένο χώρο μάχης.

Πολλά Μαχητικά Αθλήματα, είναι κουτσουρεμένες Πολεμικές Τέχνες.

Παίρνω, ας πούμε, το original Karate, απαγορεύω ορισμένες επικίνδυνες κινήσεις, βγάζω διάφορα χτυπήματα από την ύλη, δεν επιτρέπω χτυπήματα σε διάφορα μέρη του σώματος, επιβάλλω να φοράνε οι αθλητές προστατευτικά, καθορίζω το ρινγκ και της διαστάσεις του, καθορίζω τον χρόνο κάθε γύρου, φτιάχνω ένα σύστημα με πόντους και... voila, μόλις έφτιαξα το «αγωνιστικό» Karate που ο κόσμος βλέπει στους Ολυμπιακούς.

Οι Πολεμικές Τέχνες από την άλλη, δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ σχέση με όλο αυτό. Χτυπάς παντού, όπως θέλεις, εκπαιδεύεσαι να μάχεσαι χωρίς κανόνες, χωρίς ορισμένο χώρο και χρόνο, και σκοπός σου δεν είναι να κερδίσεις πόντους αλλά να εξουδετερώσεις τον αντίπαλο.

Εκτός αυτών, οι ΠΤ είναι άρρητα συνδεδεμένες με φιλοσοφία, αναπνοές, συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, διατροφή κτλ κτλ κτλ... Είναι βασικά ένας τρόπος ζωής, αν με καταλαβαίνεις.

Tagliagole
13-01-12, 17:28
Αρχικα να πρεπει να συμφωνισω με τον lao!!
Σκεφτομαι να ακολουθησω τα μμα!!! Επισης ηθελα να Ρωτησω αν ξερει κανεις για να ακολουθησω τισ μεικτες πολεμικες τεχνες πρεπει να γνωριζω ηδη καποια η καλητερα καποιες πολεμικες τεχνες ή τις μαθαινει καποιοσ στην σχολη?

friksos
13-01-12, 19:36
Αρχικα να πρεπει να συμφωνισω με τον lao!!
Σκεφτομαι να ακολουθησω τα μμα!!! Επισης ηθελα να Ρωτησω αν ξερει κανεις για να ακολουθησω τισ μεικτες πολεμικες τεχνες πρεπει να γνωριζω ηδη καποια η καλητερα καποιες πολεμικες τεχνες ή τις μαθαινει καποιοσ στην σχολη?

μαθαινεις στη σχολη

Ηλαπ
13-01-12, 19:50
Γιατί οι Πολεμικές Τέχνες, δεν έχουν κανόνες, ούτε καθορισμένο χώρο μάχης.

Πολλά Μαχητικά Αθλήματα, είναι κουτσουρεμένες Πολεμικές Τέχνες.

Παίρνω, ας πούμε, το original Karate, απαγορεύω ορισμένες επικίνδυνες κινήσεις, βγάζω διάφορα χτυπήματα από την ύλη, δεν επιτρέπω χτυπήματα σε διάφορα μέρη του σώματος, επιβάλλω να φοράνε οι αθλητές προστατευτικά, καθορίζω το ρινγκ και της διαστάσεις του, καθορίζω τον χρόνο κάθε γύρου, φτιάχνω ένα σύστημα με πόντους και... voila, μόλις έφτιαξα το «αγωνιστικό» Karate που ο κόσμος βλέπει στους Ολυμπιακούς.

Οι Πολεμικές Τέχνες από την άλλη, δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ σχέση με όλο αυτό. Χτυπάς παντού, όπως θέλεις, εκπαιδεύεσαι να μάχεσαι χωρίς κανόνες, χωρίς ορισμένο χώρο και χρόνο, και σκοπός σου δεν είναι να κερδίσεις πόντους αλλά να εξουδετερώσεις τον αντίπαλο.

Εκτός αυτών, οι ΠΤ είναι άρρητα συνδεδεμένες με φιλοσοφία, αναπνοές, συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, διατροφή κτλ κτλ κτλ... Είναι βασικά ένας τρόπος ζωής, αν με καταλαβαίνεις.

Ενταξει απο αυτη την οπτικη γωνια δεν εχεις αδικο....

Lao
13-01-12, 22:55
Ενταξει απο αυτη την οπτικη γωνια δεν εχεις αδικο....

Δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας, είναι θέμα ορολογίας. ;)

Ανέφερα ό,τι ανέφερα επειδή ακριβώς πολλοί άνθρωποι μπερδεύουν τις Πολεμικές Τέχνες με τα Μαχητικά Αθλήματα. :toast:

Tagliagole
16-01-12, 00:50
Το krav maga ειναι πολεμικη τεχνη ασχετη με το μμα που ειναι μαχητικο αθλημα.Για το πρωτο δεν εχω να πω κατι για το μμα παντως ξερω οτι ειναι μεικτες πολεμικες τεχνες με ορθια μαχη και μαχη στο εδαφος.Ψαξε λιγο και δες τι παιζει.Κατα τη γνωμη μου ειναι πιο "βαρβαρο" απο τα απολυτα αθληματα της πυγμαχιας ,της παλης, η του μουι ται αλλα ειναι και πολυ δυναμικο.Αν ημουν πιο μικρος θα ηθελα να ασχοληθω.Θελει να εισαι γνωστης τουλαχιστον 2 φιαφορετικων τεχνων (ορθια-εδαφος) τρομερη φυσικη κατασταση και ΚΟΤΣΙΑ!Αν κατι δεν μου αρεσει στο αθλημα ειναι πως εχει γινει "της μοδας" .Το καλο ειναι οτι μπορεις να μπεις σε μια σχολη και να γυμναστεις αψογα για φυσικη κατασταση το κακο ειναι οτι οι περισσοτερες σχολες δεν μετρανε σε φαση μαχητικοτητας.

Δεν μετρανε σε φαση μαχητικοτητας εννοεις σε αγωνες και τετοια φαση,σωστα?

Ηλαπ
16-01-12, 00:52
Παιδια ξερεται καμια καλη σχολλη μμα στο κεντρο η τουλαχιστον καπου κοντα???Εγω μενω Πολυτεχνειο αλλα δεν θα ειχα προβλημα να περπατησω 10-20 λεπτα για να παω....

friksos
16-01-12, 12:07
Δεν μετρανε σε φαση μαχητικοτητας εννοεις σε αγωνες και τετοια φαση,σωστα?

Ναι.

Michaelangelo
17-01-12, 03:00
Δεν μετρανε σε φαση μαχητικοτητας εννοεις σε αγωνες και τετοια φαση,σωστα?

Ατύχησες! Καλύτερα πήγαινε ταυλανδέζικη πυγμαχία και μια τέχνη με λαβές η πάλη. Όλα στην Ελλάδα σχεδόν είναι μαπέ. Μπορείς καλύτερα να συνδυάσεις εσύ αυτά τα 2 και μετά να πας ΜΜΑ να μάθεις να χρησιμοποιείς κυρίως ότι έχεις διδαχτεί από τις 2 τέχνες μαζί. Μόδα το έχουν κάνει το ΜΜΑ, κρίμα.

friksos
17-01-12, 15:47
+1

venom1987
18-01-12, 10:57
καλυτερα ειναι να ξερεις 2 ΠΤ δεν γινεται να κανεις βασικα μονο το ενα πχ μμα.......

οπως οι περισσοτεοι fighters πχ anderson silva = Tae Kwon Do(απο τα 14 του) + Brazilian Jiu-Jitsu(μαυρη ζωνη) + Muay Thai
γι αυτο και ειναι βεβαια απο τους τοπ και my favorite ;)

οποτε αν ξερεις 1+ εχεις μεγαλο πλεονεκτημα
αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι βγαινεις εξω και τους δερνεις ολους :P
μιας και εξω παιζουν πολλα......

sTeLaKoS
21-03-12, 20:34
http://www.youtube.com/watch?v=s36B6bldY-M&amp;feature=related


Κάποια highlights από Pride, τη κορυφαία διοργάνωση MMA, πριν εξαγοραστεί απ' τους Αμερικάνους και σβήσει..

s0k0s
21-03-12, 22:37
Sapp να κερδιζει τον Hoost...


http://www.youtube.com/watch?v=9WvuXieYmvU&feature=youtu.be

AntwnhsSs
28-03-12, 20:02
καλησπερα
μια ερωτηση, για να ξεκινησει καποιος ΜΜΑ πρεπει να ξερει καποια πολεμικη τεχνη?
θελω να ξεκινησω αλλα δεν ξερω καμια πτ :unsure:

Ηλαπ
28-03-12, 20:07
Σιγουρα βοηθαεει να ξερεις μια πτ αλλα δεν ειναι αναγκαστικο κιολας....

s0k0s
28-03-12, 20:08
καλησπερα
μια ερωτηση, για να ξεκινησει καποιος ΜΜΑ πρεπει να ξερει καποια πολεμικη τεχνη?
θελω να ξεκινησω αλλα δεν ξερω καμια πτ :unsure:

Ειναι σαν να ξεκινας 3(και παραπανο) αθληματα μαζι, δες το καπως ετσι. Ορεξη, υπομονη και θεληση να εχεις.

s0k0s
17-05-12, 15:08
http://www.youtube.com/watch?v=FOV3qVIEFng :bowdown::bowdown::bowdown:

jojosmj
17-05-12, 17:00
το mma ειναι καθαρα για ring - αθλημα για τον δρομο ειναι μονο οι αυτο αμυνες -πολεμικες τεχνες που εχουν πολυ αυτο αμυνα .
στο mma ο αλος εχει μαθει να παιζει με καποιους ορους οι μαχες τους καταληγουν εδαφους ,στον δρομο δν μπορει να καταληξει μια μαχη εδαφος
1 8α σας χωρησουν
2 θα χτυπησει κ αυτος που θα εκτελεσει την ριψη
3 οι συμπολεκες στον δρομο ειναι θεμα 10 δευτερολεπτον
p.s
αυτα τα αναφερω γιατι ειδα αυτο ...
Μόδα τελευταία με πολλούς θεατές. Δε ξέρω αν ασχολείται κανένας, αλλά είναι σίγουρα κάτι που εφαρμόζεται στο δρόμο και όχι σαν κάποιες τέχνες που είναι περισσότερο επίδειξη και λιγότερο πράξη...
αν θες δρομο πας σε αυτο αμυνες κ το box k το kick box Κ το thai αποδοτικα ειναι εναντι ασχετων αν πεσουν τωρα σε κανα περιεργο ψαγμενο θα τους καταστρεψει ξερει ο lao τι λεω...

s0k0s
17-05-12, 18:40
το mma ειναι καθαρα για ring - αθλημα για τον δρομο ειναι μονο οι αυτο αμυνες -πολεμικες τεχνες που εχουν πολυ αυτο αμυνα .
στο mma ο αλος εχει μαθει να παιζει με καποιους ορους οι μαχες τους καταληγουν εδαφους ,στον δρομο δν μπορει να καταληξει μια μαχη εδαφος
1 8α σας χωρησουν
2 θα χτυπησει κ αυτος που θα εκτελεσει την ριψη
3 οι συμπολεκες στον δρομο ειναι θεμα 10 δευτερολεπτον
p.s
αυτα τα αναφερω γιατι ειδα αυτο ...
Μόδα τελευταία με πολλούς θεατές. Δε ξέρω αν ασχολείται κανένας, αλλά είναι σίγουρα κάτι που εφαρμόζεται στο δρόμο και όχι σαν κάποιες τέχνες που είναι περισσότερο επίδειξη και λιγότερο πράξη...
αν θες δρομο πας σε αυτο αμυνες κ το box k το kick box Κ το thai αποδοτικα ειναι εναντι ασχετων αν πεσουν τωρα σε κανα περιεργο ψαγμενο θα τους καταστρεψει ξερει ο lao τι λεω...


Μονο που απο το δρομο ξεκινησε η πυγμαχια...
Εμενα εχει καταληξει παρα πολλες φορες.

Μην βαζεις το χερι στην φωτια.. δεν ξερω μαν που μεγαλωσες, προσωπικα στις περιοχες μου ειδα αλλα...

Στην περιοχη μου μια σχολη με 20+ ατομα ΜΜΑ. Στην διπλανη περιοχη μια σχολη πανω απο 30ατομα που εκλεισε πριν λιγο καιρο, πιο περα αλλη περιοχη που εχει πανω απο 100εγγραφες...

Πλεον στην Ελλαδα προχωρησαν τα πραματα, εκτος τον σχολων και αγωνες ΜΜΑ. Γυναικειο-Αντρικο..

Lao
18-05-12, 00:15
ξερει ο lao τι λεω...

Εγώ είμαι ένας απλός, φτωχός και μόνος πολεμικοτεχνίτης :P


Μονο που απο το δρομο ξεκινησε η πυγμαχια...
Εμενα εχει καταληξει παρα πολλες φορες.

Μην βαζεις το χερι στην φωτια.. δεν ξερω μαν που μεγαλωσες, προσωπικα στις περιοχες μου ειδα αλλα...

Στην περιοχη μου μια σχολη με 20+ ατομα ΜΜΑ. Στην διπλανη περιοχη μια σχολη πανω απο 30ατομα που εκλεισε πριν λιγο καιρο, πιο περα αλλη περιοχη που εχει πανω απο 100εγγραφες...

Πλεον στην Ελλαδα προχωρησαν τα πραματα, εκτος τον σχολων και αγωνες ΜΜΑ. Γυναικειο-Αντρικο..

Το ότι κάποιοι (πολλοί ή λίγοι) ακολουθούν μια μόδα, δεν σημαίνει ότι «προχωρούν τα πράγματα».

s0k0s
18-05-12, 00:18
Το ότι κάποιοι (πολλοί ή λίγοι) ακολουθούν μια μόδα, δεν σημαίνει ότι «προχωρούν τα πράγματα».

Μισο ρε φιλε, πριν 10 χρονια καμια σχολη δεν ειχαμε με mma, ανοιξανε σχολες. ελληνες αθλητες παιζουν στο εξωτερικο πλεον, εχουμε και στην ελλαδα αγωνες. ειχαμε κ στην ελλαδα αγωνες mma.

Lao
18-05-12, 00:27
Μισο ρε φιλε, πριν 10 χρονια καμια σχολη δεν ειχαμε με mma, ανοιξανε σχολες. ελληνες αθλητες παιζουν στο εξωτερικο πλεον, εχουμε και στην ελλαδα αγωνες. ειχαμε κ στην ελλαδα αγωνες mma.

Και;

Γιατί το ότι μπήκαν τα ΜΜΑ στην ζωή μας συνιστά «εξέλιξη»;

Βασικά, τί είναι για σένα «εξέλιξη» στον χώρο των Πολεμικών Τεχνών, των Μαχητικών Αθλημάτων και των Συστημάτων Αυτοάμυνας;

s0k0s
18-05-12, 00:38
Και;

Γιατί το ότι μπήκαν τα ΜΜΑ στην ζωή μας συνιστά «εξέλιξη»;

Βασικά, τί είναι για σένα «εξέλιξη» στον χώρο των Πολεμικών Τεχνών, των Μαχητικών Αθλημάτων και των Συστημάτων Αυτοάμυνας;

Ετσι οπως προχωρησαν τα πραματα σιγα σιγα εξελισονται.. απο το μηδεν ξεκινησαμε οπως ολοι.
Βασικα mma καμια σχεση με πολεμικες τεχνες. το mma περιεχει αθληματα μεσα.

Lao
18-05-12, 00:41
Ετσι οπως προχωρησαν τα πραματα σιγα σιγα εξελισονται.. απο το μηδεν ξεκινησαμε οπως ολοι.
Βασικα mma καμια σχεση με πολεμικες τεχνες. το mma περιεχει αθληματα μεσα.

Ναι, ποια πράγματα εξελίσσονται, μπορείς να μου πεις;

s0k0s
18-05-12, 00:47
Ναι, ποια πράγματα εξελίσσονται, μπορείς να μου πεις;

Μα σε ειπα κ πριν.
εκει που με ειπες "και;" .....
δν το βλεπεις αυτο εξελιξη;

Lao
18-05-12, 01:03
Μα σε ειπα κ πριν.
εκει που με ειπες "και;" .....
δν το βλεπεις αυτο εξελιξη;

Εξαρτάται από την οπτική γωνία του καθενός.

Για μένα όχι, δεν το βλέπω ως εξέλιξη, αν και το τι εννοεί ο καθένας ως «εξέλιξη», διαφέρει.

vaggan
18-05-12, 10:52
το mma ειναι καθαρα για ring - αθλημα για τον δρομο ειναι μονο οι αυτο αμυνες -πολεμικες τεχνες που εχουν πολυ αυτο αμυνα .
στο mma ο αλος εχει μαθει να παιζει με καποιους ορους οι μαχες τους καταληγουν εδαφους ,στον δρομο δν μπορει να καταληξει μια μαχη εδαφος
1 8α σας χωρησουν
2 θα χτυπησει κ αυτος που θα εκτελεσει την ριψη
3 οι συμπολεκες στον δρομο ειναι θεμα 10 δευτερολεπτον
p.s
αυτα τα αναφερω γιατι ειδα αυτο ...
Μόδα τελευταία με πολλούς θεατές. Δε ξέρω αν ασχολείται κανένας, αλλά είναι σίγουρα κάτι που εφαρμόζεται στο δρόμο και όχι σαν κάποιες τέχνες που είναι περισσότερο επίδειξη και λιγότερο πράξη...
αν θες δρομο πας σε αυτο αμυνες κ το box k το kick box Κ το thai αποδοτικα ειναι εναντι ασχετων αν πεσουν τωρα σε κανα περιεργο ψαγμενο θα τους καταστρεψει ξερει ο lao τι λεω...δηλαδη θες να πεις οτι ενας που ασχοληται με μικτες πολεμικες τεχνες σε ρινγκ δεν μπορει να ανταπεξελθει στο δρομο???μην με κανεις να γελαω τωρα...στο δρομο ισα ισα δεν θα εχει περιορισμο χτυπηματων οπως στο ρινγκ.δηλαδη εσυ πιστευεις ενα τυπο σαν τον βαντερλευ σιλβα στον δρομο οτι θα τον κερδισει καποιος πολεμικοτεχνιτης??και επισης θα σου ξαναπω στο ειχα πει και παλιοτερα οτι τα παντα εχουν να κανουν με το ποιος χρησιμοποιει τι. και εσυ αμα πεσεις σε κανα περιεργο μποξερ η κικ μποξερ η οτι δηποτε δεν θα ξερεις απο που θα τις μαζευεις.φιλικα στα λεω χωρις παρεξηγηση

jojosmj
18-05-12, 11:10
θα ανταπεξελθει στο δρομο αλα μπορει κ να χτυπησει κ να μην ξαναπαιξει αγωνες κιολας απο καταγμα στο χερι 1002 .
εγω μηλαω κ ξερω εσυ ξερεις η υποθετεις ?
δν παρεξηγω φιλε μου κ κανω πραγματα μονο για τον δρομο πλεον crump kali Κλπ wing chun ο αλος θα παει για προσωπο κ εγω για λαιμο ,ο αλος θα παει για στομαχι κ εγω για ματια . επησης κανω sparing με bj - kick boxers k boxers επειδη ξερω στα λεω οχι να το παιξω καποιος .
μαλον εχω ασχημο γραπτο λογο...
το παραδειγμα σου δν ειναι λιγο ατοπο με το silva? μου μιλας για ενναν επαγγελματια ...θα σου δειξω κ εγω τοτε εναν αναλογο μηπως καταλαβεις τι λεω
http://www.youtube.com/watch?v=YWrWHaWkQcY

vaggan
18-05-12, 11:24
θα ανταπεξελθει στο δρομο αλα μπορει κ να χτυπησει κ να μην ξαναπαιξει αγωνες κιολας απο καταγμα στο χερι 1002 .
εγω μηλαω κ ξερω εσυ ξερεις η υποθετεις ?
δν παρεξηγω φιλε μου κ κανω πραγματα μονο για τον δρομο πλεον crump kali Κλπ wing chun ο αλος θα παει για προσωπο κ εγω για λαιμο ,ο αλος θα παει για στομαχι κ εγω για ματια . επησης κανω sparing με bj - kick boxers k boxers επειδη ξερω στα λεω οχι να το παιξω καποιος .
μαλον εχω ασχημο γραπτο λογο...
το παραδειγμα σου δν ειναι λιγο ατοπο με το silva? μου μιλας για ενναν επαγγελματια ...θα σου δειξω κ εγω τοτε εναν αναλογο μηπως καταλαβεις τι λεω
http://www.youtube.com/watch?v=YWrWHaWkQcYεδω ομως το παραδειγμα που μου φερνεις στο βιντεο εχει να κανει με οπλα οχι με αοπλη μαχη.δεν σνομπαρω τους ανθρωπους των πολεμικων τεχνων δεν θελω να δωσω τετοια εντυπωση. απλα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποιος θα ειναι νικητης σε μια μαχη στο δρομο η δυναμη η ταχυτητα και η ικανοτητα να εφαρμοσει κανεις τα οσα ξερει θα δωσουν την νικη στο δρομο ανεξαρτητα με το τι στυλ χρησιμοποιει ο καθενας:toast:

s0k0s
18-05-12, 11:34
http://www.youtube.com/watch?v=0eXIOK2vOhM&feature=share

jojosmj
18-05-12, 11:34
σαφως εδω θα συμφωνησω μαζι σου κ θα επαυξανω.
δν πηστευω οτι το σνομπαρεις κατι δν μου δωσες τετοια εντυπωση ...
ουτε εγω σνομπαρω το mma προσπαθω παντα να ειμαι πληρης αντικειμενικος για να μαθω μεσα απο την συζητηση.
το οτι υπαρχουν πολλες πολεμικες τεχνες δηθεν κ οτι το mma ειναι ποιο αποδοτικο στο δρομο απο κατι αλες π.τ που δν θελω να αναφερω γτ δν θεωρω πως ειναι σωστο επησης συμφωνω .
να τοπεθετηθω κ σε αυτο που μηλησε ο lao

Εξαρτάται από την οπτική γωνία του καθενός.
Για μένα όχι, δεν το βλέπω ως εξέλιξη, αν και το τι εννοεί ο καθένας ως «εξέλιξη», διαφέρει.
οσο ποιο παλια τοσο ποιο καλα .

mercy_
18-05-12, 11:49
Εγω το φοβαμαι το ΜΜΑ παει ενα φιλος μου...και λεει εχει πολυ ξυλο....και μιας που ειδα και κατι βιντεακια....τα κανα πανω μου....εκει ειναι θανατος.....μιλαμε πολυ ξυλο...μια χαρα ειμαι με το Okinawa...;):P:P:P

Lao
18-05-12, 12:08
Οι γενικότητες και οι υποθέσεις, δεν κάνουν καλό.

Το να υποθέτουμε τι θα μπορούσε να κάνει ο κ. Silva και ο κάθε κ. Silva σε μια αληθινή συμπλοκή (και δεν μιλάω για έναν απλό τσαμπουκά αλλά για κατάσταση που απειλείται η σωματική ακεραιότητα, ακόμα και η ζωή) δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο σε ανούσιες συγκρίσεις.

Το έχω ξαναπεί πολλάκις, θα το επαναλάβω: μην μπλέκετε αυτά που βλέπετε στα ρινγκ και στους αγώνες, με αυτά που μπορούν να συμβούν στον δρόμο. Μιλάμε για εντελώς άλλη ψυχολογία, για εντελώς διαφορετικές συνθήκες, για εντελώς διαφορετικούς όρους συμπλοκής και «κανόνων» που παίζεται το «παιχνίδι».

Τα ΜΜΑ είναι απλά ένα show και ως show πρέπει να αντιμετωπίζονται. Δεν είναι κριτήριο του ποια ΠΤ η ΜΑ είναι αποτελεσματικό ή όχι και ούτε θα είναι ποτέ.

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι το παν σε μια αληθινή κατάσταση, είναι η ψυχολογία και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα. Δεν είναι καθόλου απίθανο ο κ. Silva ή o Jet Lee ή ο jojosmj ή ο Lao :P να τις αρπάξουν αν τα χάσουν.

Προτείνω λοιπόν να αφήσουμε πίσω μας το τι είναι «καλύτερο» και «αποτελεσματικότερο» και να ασχολούμαστε περισσότερο με την ουσία του όλου... κλάδου, η οποία για μένα είναι να γινόμαστε καλύτεροι σαν άνθρωποι. Οι δρόμοι πολλοί, η κατάληξη όμως κοινή για όλους.

spartan77
18-05-12, 12:29
Οι γενικότητες και οι υποθέσεις, δεν κάνουν καλό.

Το να υποθέτουμε τι θα μπορούσε να κάνει ο κ. Silva και ο κάθε κ. Silva σε μια αληθινή συμπλοκή (και δεν μιλάω για έναν απλό τσαμπουκά αλλά για κατάσταση που απειλείται η σωματική ακεραιότητα, ακόμα και η ζωή) δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο σε ανούσιες συγκρίσεις.

Το έχω ξαναπεί πολλάκις, θα το επαναλάβω: μην μπλέκετε αυτά που βλέπετε στα ρινγκ και στους αγώνες, με αυτά που μπορούν να συμβούν στον δρόμο. Μιλάμε για εντελώς άλλη ψυχολογία, για εντελώς διαφορετικές συνθήκες, για εντελώς διαφορετικούς όρους συμπλοκής και «κανόνων» που παίζεται το «παιχνίδι».

Τα ΜΜΑ είναι απλά ένα show και ως show πρέπει να αντιμετωπίζονται. Δεν είναι κριτήριο του ποια ΠΤ η ΜΑ είναι αποτελεσματικό ή όχι και ούτε θα είναι ποτέ.

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι το παν σε μια αληθινή κατάσταση, είναι η ψυχολογία και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα. Δεν είναι καθόλου απίθανο ο κ. Silva ή o Jet Lee ή ο jojosmj ή ο Lao :P να τις αρπάξουν αν τα χάσουν.

Προτείνω λοιπόν να αφήσουμε πίσω μας το τι είναι «καλύτερο» και «αποτελεσματικότερο» και να ασχολούμαστε περισσότερο με την ουσία του όλου... κλάδου, η οποία για μένα είναι να γινόμαστε καλύτεροι σαν άνθρωποι. Οι δρόμοι πολλοί, η κατάληξη όμως κοινή για όλους.

:toast::toast::toast:

δεν εχει καμια μα καμια σχεση το ρινγκ με διαμαχες του δρομου! ουτε θα συγκρινω επαγγελματιες αθλητες ουτε τπτ απ ολα αυτα!

ειναι εντελως διαφορετικη η ψυχολογια οταν εχεις εναν αγωνα στο ρινγκ σε αντιθεση με εναν (( αγωνα )) του δρομου οπου κινδυνευει η ζωη σου η καποιου δικου σου ανθρωπου η γενικοτερα μια διαμαχη στο δρομο

Andreas C.
18-05-12, 12:29
Προτείνω λοιπόν να αφήσουμε πίσω μας το τι είναι «καλύτερο» και «αποτελεσματικότερο» και να ασχολούμαστε περισσότερο με την ουσία του όλου... κλάδου, η οποία για μένα είναι να γινόμαστε καλύτεροι σαν άνθρωποι.

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Lao :thumbup:

Αυτά τα λόγια δείχνουν άνθρωπο συνεσταλμένο και ψημένο σε αυτό τον τομέα :clap::clap::clap:

vaggan
18-05-12, 12:44
τα μπερδεψες τωρα εγω μιλαω για συμπλοκη στο δρομο και αποτελεσματικοτητα και οχι ποιος η πως θα γινει καλυτερος ανθρωπος,τωρα να τα χασει ο βαντερλευ σιλβα (ενα παραδειγμα φερνω)στο δρομο εχοντας κανει δεκαδες χιλιαδες σπαρινγκ και εχοντας αγωνιστει στο ρινγκ και εγω δε ξερω ποσες φορες θεωρω κομματι δυσκολο να τις αρπαξει στο δρομο απο τον καθε τυχαρπαστο.αντιθετως εχω δει δασκαλο πολεμικων τεχνων με τρια νταν να τις μαζευει απο ατομο που δεν ειχε ιδεα στις πολεμικες τεχνες ουτε ηταν κανα τερας.καλο λοιπον ειναι να μην φοραμε παρωπιδες οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι οι μοναδικη αληθεια στη μαχη στο δρομο. και οποιος λεει οτι κανει πολεμικες τεχνες δεν παει να πει οτι γνωριζει και να εφαρμοζει τις πολεμικες τεχνες.

Lao
18-05-12, 12:50
τα μπερδεψες τωρα εγω μιλαω για συμπλοκη στο δρομο και αποτελεσματικοτητα και οχι ποιος η πως θα γινει καλυτερος ανθρωπος,τωρα να τα χασει ο βαντερλευ σιλβα (ενα παραδειγμα φερνω)στο δρομο εχοντας κανει δεκαδες χιλιαδες σπαρινγκ και εχοντας αγωνιστει στο ρινγκ και εγω δε ξερω ποσες φορες θεωρω κομματι δυσκολο να τις αρπαξει στο δρομο απο τον καθε τυχαρπαστο.αντιθετως εχω δει δασκαλο πολεμικων τεχνων με τρια νταν να τις μαζευει απο ατομο που δεν ειχε ιδεα στις πολεμικες τεχνες ουτε ηταν κανα τερας.καλο λοιπον ειναι να μην φοραμε παρωπιδες οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι οι μοναδικη αληθεια στη μαχη στο δρομο. και οποιος λεει οτι κανει πολεμικες τεχνες δεν παει να πει οτι γνωριζει και να εφαρμοζει τις πολεμικες τεχνες.

vaggan, εάν από το post μου σου έδωσα την εντύπωση ότι φοράω παρωπίδες ή ότι πιστεύω ότι οι ΠΤ είναι η μοναδική αλήθεια στην μάχη στον δρόμο, θα σου πω ότι απλά μιλάμε άλλη γλώσσα.

Σέβομαι τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχεις και το κριτήριο με το οποίο αξιολογείς το κάθε τι. Θα μου επιτρέψεις όμως και εμένα να έχω τα δικά μου κριτήρια πάνω στο θέμα αυτό και να πιστεύω ότι η ουσία των ΠΤ δεν είναι η κλωτσοπατινάδα σε ένα ρινγκ. :toast:

vaggan
18-05-12, 12:54
vaggan, εάν από το post μου σου έδωσα την εντύπωση ότι φοράω παρωπίδες ή ότι πιστεύω ότι οι ΠΤ είναι η μοναδική αλήθεια στην μάχη στον δρόμο, θα σου πω ότι απλά μιλάμε άλλη γλώσσα.

Σέβομαι τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχεις και το κριτήριο με το οποίο αξιολογείς το κάθε τι. Θα μου επιτρέψεις όμως και εμένα να έχω τα δικά μου κριτήρια πάνω στο θέμα αυτό και να πιστεύω ότι η ουσία των ΠΤ δεν είναι η κλωτσοπατινάδα σε ένα ρινγκ. :toast:οχι γενικα μιλησα για παρωπιδες δεν ειπα για εσενα σου εκανα quote για να σου σου πω την διαφωνια μου περι ενος ικανου mix martial artist στην μαχη στο δρομο:toast:συμφωνω οτι η ουσια των πολεμικων τεχνων δεν ειναι η κλωτσοπατιναδα:toast:

Lao
18-05-12, 13:02
οχι γενικα μιλησα για παρωπιδες δεν ειπα για εσενα σου εκανα quote για να σου σου πω την διαφωνια μου περι ενος ικανου mix martial artist στην μαχη στο δρομο:toast:συμφωνω οτι η ουσια των πολεμικων τεχνων δεν ειναι η κλωτσοπατιναδα:toast:

Ωραία τότε, συμφωνούμε και χαίρομαι σε αυτό.

Αναφορικά με το πόσο ένας MMArtist είναι ικανός στον δρόμο, το είπα και σε προηγούμενο post μου. Όπως ακριβώς ένας master με 8758738578745 νταν μπορεί να τις αρπάξει, το ίδιο μπορεί να συμβεί με τον Silva, τον Ζαμπίδη (για να αναφέρουμε και τα δικά μας) και όποιον άλλον θέλεις, όσο sparring και αν έχει κάνει, όσους αγώνες και αν έχει δώσει.

ΠΟΤΕ το sparring ή ο αγώνας δεν προσομοιάζουν 100% το real thing. Και πίστεψέ με, και ο «τυχάρπαστος» έχει θέση στην ζωή. :P

vaggan
18-05-12, 16:02
Ωραία τότε, συμφωνούμε και χαίρομαι σε αυτό.

Αναφορικά με το πόσο ένας MMArtist είναι ικανός στον δρόμο, το είπα και σε προηγούμενο post μου. Όπως ακριβώς ένας master με 8758738578745 νταν μπορεί να τις αρπάξει, το ίδιο μπορεί να συμβεί με τον Silva, τον Ζαμπίδη (για να αναφέρουμε και τα δικά μας) και όποιον άλλον θέλεις, όσο sparring και αν έχει κάνει, όσους αγώνες και αν έχει δώσει.

ΠΟΤΕ το sparring ή ο αγώνας δεν προσομοιάζουν 100% το real thing. Και πίστεψέ με, και ο «τυχάρπαστος» έχει θέση στην ζωή. :Pgreek βρωμοξυλο η τεχνη:rolf::rolf::rolf::toast:

friksos
18-05-12, 17:24
θα ανταπεξελθει στο δρομο αλα μπορει κ να χτυπησει κ να μην ξαναπαιξει αγωνες κιολας απο καταγμα στο χερι 1002 .
εγω μηλαω κ ξερω εσυ ξερεις η υποθετεις ?
δν παρεξηγω φιλε μου κ κανω πραγματα μονο για τον δρομο πλεον crump kali Κλπ wing chun ο αλος θα παει για προσωπο κ εγω για λαιμο ,ο αλος θα παει για στομαχι κ εγω για ματια . επησης κανω sparing με bj - kick boxers k boxers επειδη ξερω στα λεω οχι να το παιξω καποιος .
μαλον εχω ασχημο γραπτο λογο...
το παραδειγμα σου δν ειναι λιγο ατοπο με το silva? μου μιλας για ενναν επαγγελματια ...θα σου δειξω κ εγω τοτε εναν αναλογο μηπως καταλαβεις τι λεω
http://www.youtube.com/watch?v=YWrWHaWkQcY

Αν και εγω δεν μπαινω στη διαδικασια ποιο αθλημα η πολεμικη τεχνη ειναι πιο αποδοτικη στον δρομο ...
Βρισκεις κατι να εχει να κανει με δρομο στο wing chun?????????????????????
Η το αλλο το βιντεο με τον τυπο που παιζει τον αλλο με τα μαχΑΙρια!!!! ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΙΖΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΕΡΙ ΣΕ ΜΑΧΑΙΡΙ
Αλλο οταν εχεις μαθει καποιες τεχνικες (και καλα κανεις) και τις κανεις εξασκηση η επιδειξη με καποιον που συνεργαζεται και αλλο με εναν που Θελει να σου κανει ζημια!!!!

Lao
19-05-12, 15:01
Η το αλλο το βιντεο με τον τυπο που παιζει τον αλλο με τα μαχΑΙρια!!!! ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΙΖΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΕΡΙ ΣΕ ΜΑΧΑΙΡΙ
Αλλο οταν εχεις μαθει καποιες τεχνικες (και καλα κανεις) και τις κανεις εξασκηση η επιδειξη με καποιον που συνεργαζεται και αλλο με εναν που Θελει να σου κανει ζημια!!!!

Πες τα χρυσόστομε. :toast:

Το όπλο που φοβάμαι περισσότερο... το μαχαίρι. Και όσο μικρότερο, τόσο και πιο επικίνδυνο. :shock:

jojosmj
19-05-12, 16:33
τα ιδια lao αλα μην νομηζεις πως κ εγω που ασχολουμαι με μαχερι -crump kali αν το δω οτι θα παω πανω του.
απλα εχω μια ελπιδα στο αν φτασει η κατασταση στο απροχωρειτο να κανω κατι εναντι καποιου αλου που δν κανει crump kali
o αλος στο βιντεο ειναι ο batista απο το wwe επειδη ειναι bb σιτε πηστευω θα τον ξερετε πολοι...
σαφως εχει να κανει το wing chun με τον δρομο τι ερωτηση ηταν αυτη ?
χτυπηματα δολοφονικα σου μαθενουν καροτιδα,ματια ,μυλλιγια τεχνικες dig mak .

Ηλαπ
19-05-12, 22:26
Ρε παιδια ξερετε κανα καλο ε-σοπ που να εχει γαντια/σορτσακια για μμα???

jojosmj
20-05-12, 03:22
http://www.fightstore.gr/shop/el/

jojosmj
20-05-12, 10:07
http://www.shopsherdog.com/index.php/mma-clothing/mma-shorts/throwdown.html
μετα ebay εχει κιαλα αλα δυστηχως εχω να αγορασω πολυ καιρο κ τα εχω ξεχασει :(

Tagliagole
20-05-12, 13:15
Ρε παιδια ξερετε κανα καλο ε-σοπ που να εχει γαντια/σορτσακια για μμα???

an kai den to exw dokimasei pote to amazon.com exw akousta!!!
twra file den 3erw ti ginete me poiothta kai times

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

Καραφλό Ακτινίδιο
20-05-12, 13:36
Ρε παιδια ξερετε κανα καλο ε-σοπ που να εχει γαντια/σορτσακια για μμα???

http://www.mmawarehouse.com

http://www.mmaoverload.com/

Κατα την γνώμη μου τα δυο καλυτερα αμερικάνικα e shop

Ηλαπ
20-05-12, 15:11
Σας ευχαριστω πλ ρε παιδια!!

friksos
21-05-12, 18:24
σαφως εχει να κανει το wing chun με τον δρομο τι ερωτηση ηταν αυτη ?
χτυπηματα δολοφονικα σου μαθενουν καροτιδα,ματια ,μυλλιγια τεχνικες dig mak .

Ρωταω επειδη δεν μου φαινεται και πολυ εφαρμοσιμο ,για να ειμαι ειλικρινης γελασα με κατι βιντεακια μονο και μονο απο τη σταση γκαρντ που χρησιμοποιουν και τις πολυ μικρες και γρηγορες κινησεις.
Σαν αθλημα πρεπει να ειναι ωραιο αλλα μονο αν και ο αντιπαλος παιζει με τους ιδιους κανονες ε!

jojosmj
22-05-12, 08:26
δεν ειναι αθλημα αλα πολεμικη τεχνη κ ακρως επικυνδυνο το krav maga εχει βασηστει πολυ στο wing chun ολοι θα στο αρνηθουν αλα εγω βλεπω πολυ υλη μου στο krav maga,στον δρομο αυτες τις εκρηκτικες κινησεις χρεαζεσαι.
εφαρμοζετε μονο σε μεγαλα επιπεδα δηλαδη μετα απο χρονια
κανονες δν υπαρχουν ...
σαφως κ γελασες εδω γελαω εγω οταν βλεπω video μονο εναν βρηκα να εκφραζει το συστημα πραγματικα γνωμη μου το 5-10% απο δασκαλους σε ολο τον κοσμο κανουν πραγματικο wing chun.
κανωντας wing chun βγηκε 2 χρονια συνεχομενα πρωταθλητης ωκεανιας σε αγωνες Kick boxing διοργανωσεις βαρεων βαρων το 90
λογο στασης με τα χερια να προστατευουν το προσωπο κ να ειναι μακρια απο το πρωσοπο ειναι πολυ δυσκολο ο αντιπαλος να σου ριξει ευθεια γροθια αναγακεζετε να παει για ημικικλια η οποια ειναι πολυ εκδληλωτικη κ αργη.
τα sparing μου εμενα ειναι με μαχητικο αθλητες box-king boxing -mma-thai κλπ οσο εκπαιδευεσε τοσο καλυτερος γινεσαι.

s0k0s
03-06-12, 20:04
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jt57QVb_onc#!

Kodi
06-08-12, 09:13
Ρε παιδια ξερετε κανα καλο ε-σοπ που να εχει γαντια/σορτσακια για μμα???

Εδώ πέρα μπορείς να βρείς πάρα πολλά πράγματα και όχι μόνο για mma, ρίξε μια ματιά αν θες... Το κατάστημα βρίσκεται στη Θεσ/νίκη βέβαια, αλλά τα μεταφορικά είναι δωρεάν! Μπορείς να πληρώσεις με αντικαταβολή, κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ή μέσω paypal. ;)
http://www.everlast.com.gr/products.php

dj-thanos
15-08-12, 04:50
Όσον αφορά αυτά που λέγατε πιο πάνω για το δρόμο ότι πολεμική τέχνη και να κάνεις δύσκολα προσαρμόζεται στο δρόμο.δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σου λένε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να φύγεις.¨εχω κανει mma (kick boxing, muay thai, bjj, grampling, wrestling) Τα τελευταία δύο χρόνια κάνω krav maga.πιστεύω είναι ότι το καλυτερο στο χώρο.δεν κάνει για κλουβιά αλλα σίγουρα κάνει για το δρόμο.Για μένα κορυφή είναι και το Aikido αλλα τι το θες?θες 150 χρονια για να κανεις αυτά που κανει ο steven seagal

jojosmj
15-08-12, 13:10
μια χαρα βγαινουν παρα πολλα στον δρομο κ αναλογα γιατι το θελει ο καθενας ολα ειναι θεμα αντιληψης κ δυνατοτητων σαφως μιλαμε για ατομα που δν ψαχνοντε να τσακωθουν.
το grav maga ειναι αρκετα καλο μοιαζει με wing chun αλα δεν με εκφραζουν τα μπασταρδεμενα grav maga -jeet kune do ,προτημω τα original επησης σε οσα σεμιναρια πηγα graV MAGA (ΤΖΑΜΠΠΑ ειναι για μενα λογο δουλιας) ειναι ποιο πολυ για προσοποφυλαξη παρα για τον δρομο θα λεγα .
επησης πριν εκανες μαχητικα αθληματα κ οχι πολεμικη τεχνη κ τωρα κανει αυτο αμυνα κ οχι πολεμικη τεχνη

dj-thanos
15-08-12, 13:57
μια χαρα βγαινουν παρα πολλα στον δρομο κ αναλογα γιατι το θελει ο καθενας ολα ειναι θεμα αντιληψης κ δυνατοτητων σαφως μιλαμε για ατομα που δν ψαχνοντε να τσακωθουν.
το grav maga ειναι αρκετα καλο μοιαζει με wing chun αλα δεν με εκφραζουν τα μπασταρδεμενα grav maga -jeet kune do ,προτημω τα original επησης σε οσα σεμιναρια πηγα graV MAGA (ΤΖΑΜΠΠΑ ειναι για μενα λογο δουλιας) ειναι ποιο πολυ για προσοποφυλαξη παρα για τον δρομο θα λεγα .
επησης πριν εκανες μαχητικα αθληματα κ οχι πολεμικη τεχνη κ τωρα κανει αυτο αμυνα κ οχι πολεμικη τεχνη

Έχω δει άτομα που κάνουν χρόνια wing chun να πέφτουν κάτω για πλάκα και να είναι έτοιμα να κλείσουν σχολές και τα σχετικά επειδή έφαγαν ξύλο από κάποιον "άσχετο".To krav maga χωρίζεται σε κατηγορίες: έει ρποστασία πολιτών, προστασία vip που οκ πηγαινεις για bodyguard, έχει το στρατιωτικό και γενικά σωμάτων ασφαλείας.Είναι το μονο ίσως που σου μαθαίνει για αφοπλισμούς από οπλα μαχαίρια κλπ κολοκύθια, είναι το μόνο που έχει μπει στις ειδικές δυνάμεις.Δεν ειναι τυχαίο ότι οι Ισραηλινές ειδικές δυνάμεις το έχουν μέσα και μετά απ αυτό το ζήτησαν και το κάνουν και στις ΗΠΑ.Ξεκίνησαν και στην Ελλάδα για τους ΟΥΚαδες αλλά στην πορεία δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά για κάτι τέτοιο.Και μπορεί για μένα να μην είναι επάγγελμα αλλά έχω ασχοληθθεί με πολλά από δαύτα και έχω παίξει και μερικούς αγώνες και ίσως μπορώ να κρίνω τι είναι πιο αποτελεσματικό.

vaggan
15-08-12, 14:48
Έχω δει άτομα που κάνουν χρόνια wing chun να πέφτουν κάτω για πλάκα και να είναι έτοιμα να κλείσουν σχολές και τα σχετικά επειδή έφαγαν ξύλο από κάποιον "άσχετο".To krav maga χωρίζεται σε κατηγορίες: έει ρποστασία πολιτών, προστασία vip που οκ πηγαινεις για bodyguard, έχει το στρατιωτικό και γενικά σωμάτων ασφαλείας.Είναι το μονο ίσως που σου μαθαίνει για αφοπλισμούς από οπλα μαχαίρια κλπ κολοκύθια, είναι το μόνο που έχει μπει στις ειδικές δυνάμεις.Δεν ειναι τυχαίο ότι οι Ισραηλινές ειδικές δυνάμεις το έχουν μέσα και μετά απ αυτό το ζήτησαν και το κάνουν και στις ΗΠΑ.Ξεκίνησαν και στην Ελλάδα για τους ΟΥΚαδες αλλά στην πορεία δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά για κάτι τέτοιο.Και μπορεί για μένα να μην είναι επάγγελμα αλλά έχω ασχοληθθεί με πολλά από δαύτα και έχω παίξει και μερικούς αγώνες και ίσως μπορώ να κρίνω τι είναι πιο αποτελεσματικό.κανεις δεν τα βαζει με φτασμενο μποξερ δηλαδη θεωρω οτι ο ταισον στα ντουζενια του θα σκωτωνε οποιονδηποτε μαχητη μικτων πολεμικων τεχνων

Ηλαπ
15-08-12, 14:53
κανεις δεν τα βαζει με φτασμενο μποξερ δηλαδη θεωρω οτι ο ταισον στα ντουζενια του θα σκωτωνε οποιονδηποτε μαχητη μικτων πολεμικων τεχνων

Αυτο θα γινοταν μοονο αν παιζανε με κανονες μποξ....Αμα πεζανε με κανονες μμα τοτε ειναι τελιως ατοπο να πεις οτι θα νικαγε οποιονδηποτε μαχητη...

vaggan
15-08-12, 14:57
Αυτο θα γινοταν μοονο αν παιζανε με κανονες μποξ....Αμα πεζανε με κανονες μμα τοτε ειναι τελιως ατοπο να πεις οτι θα νικαγε οποιονδηποτε μαχητη...ποιος ηρθε???εκει ηταν που θα τους σκωτωνε με τι με εκεινα τα γαντακια 5 oz που εχουν??εκει θα ηταν γροθια και θανατος φιλε ηλαπ και μην μου πεις οτι θα του εκανε take down και μετα θα πηγαινε για arm bar γιατι θα ριξω πολυ γελιο:green::green::P

Lao
15-08-12, 15:01
Έχω δει άτομα που κάνουν χρόνια wing chun να πέφτουν κάτω για πλάκα και να είναι έτοιμα να κλείσουν σχολές και τα σχετικά επειδή έφαγαν ξύλο από κάποιον "άσχετο".To krav maga χωρίζεται σε κατηγορίες: έει ρποστασία πολιτών, προστασία vip που οκ πηγαινεις για bodyguard, έχει το στρατιωτικό και γενικά σωμάτων ασφαλείας.Είναι το μονο ίσως που σου μαθαίνει για αφοπλισμούς από οπλα μαχαίρια κλπ κολοκύθια, είναι το μόνο που έχει μπει στις ειδικές δυνάμεις.Δεν ειναι τυχαίο ότι οι Ισραηλινές ειδικές δυνάμεις το έχουν μέσα και μετά απ αυτό το ζήτησαν και το κάνουν και στις ΗΠΑ.Ξεκίνησαν και στην Ελλάδα για τους ΟΥΚαδες αλλά στην πορεία δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά για κάτι τέτοιο.Και μπορεί για μένα να μην είναι επάγγελμα αλλά έχω ασχοληθθεί με πολλά από δαύτα και έχω παίξει και μερικούς αγώνες και ίσως μπορώ να κρίνω τι είναι πιο αποτελεσματικό.

Ξέρεις πόσοι εκπρόσωποι των ΟΥΚ έχουν έλθει σε επαφή με διάφορες Σχολές και συστήματα για να στείλουν εκπαιδευτές;

Θα σου πω μόνο ότι ανώτατο στέλεχος έχει έρθει και στην δική μου που είναι εντελώς μα εντελώς παραδοσιακή. :P

Και αν με ρωτήσεις, αυτό δεν λέει ότι το σύστημά μου είναι τόσο γ@μάτο που το θέλουν και τα ΟΥΚ. Λέει απλά ότι συχνά αυτοί που αποφασίζουν δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο.


κανεις δεν τα βαζει με φτασμενο μποξερ δηλαδη θεωρω οτι ο ταισον στα ντουζενια του θα σκωτωνε οποιονδηποτε μαχητη μικτων πολεμικων τεχνων


Αυτο θα γινοταν μοονο αν παιζανε με κανονες μποξ....Αμα πεζανε με κανονες μμα τοτε ειναι τελιως ατοπο να πεις οτι θα νικαγε οποιονδηποτε μαχητη...

Αυτές οι αναλύσεις με τρελαίνουν. Μου θυμίζουν συζητήσεις του στυλ «Jet Li vs Jackie Chan: ποιος είναι καλύτερος;» :P:P:P

Ηλαπ
15-08-12, 15:02
ενας καθαρος μποξερ δν ξερει ουτε απο κλωτσες ουτε απο ριψεις ουτε απο πατωμα...ετσι και δν προλαβενε να τον βγαλει νοκ αουτ στο ορθιο παιχνιδι πιστευεις οτι θα ειχε ελπιδες εκει που ειναι "αγκαλια" ή στο πατωμα??? δν το νμζω...

dj-thanos
15-08-12, 15:03
κανεις δεν τα βαζει με φτασμενο μποξερ δηλαδη θεωρω οτι ο ταισον στα ντουζενια του θα σκωτωνε οποιονδηποτε μαχητη μικτων πολεμικων τεχνων

κοίτα φίλε μου αυτοί που έκαναν μποξ ήταν καλοί μόνο σε ένα πραγμα.το μποξ.δεν ηξεραν τιποτα άλλο.Μη συγκρινουμε τον tayson γιατι απο μονος του ειναι μια κατηγορια!!!
Απο κει και περα οι μαχητες mma ειναι πιο ολοκληρωμενοι μαχητες-αθλητες πες τους οπως θες.παιζουν μποξ αλλα απο κει και περα κανουν πολλά περισσότερα.θυμάμαι επαιζα τωρα με ενα παλικάρι 100+ κιλά 1,97 ύψος και δεν ειχα καμία τύχη.αυτός κατέβαινε με περισσοτερο kick boxing.παρόλα αυτά αν και 1,75 και 65 κιλά τοτε τον έβαλα κάτω με λαβή από το bjj. όταν παιζαμε στα ισα όρθιοι με έπαιρνε άνετα.εκεί είναι όμως η διαφορά στο mma΄.δεν ξέρεις τι θα γίνει ή ποιος θα νικήσει.δε παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο τα μεγέθη και η δύναμη όσο οι γνώσεις και η τεχνική! ;)

vaggan
15-08-12, 15:10
κοίτα φίλε μου αυτοί που έκαναν μποξ ήταν καλοί μόνο σε ένα πραγμα.το μποξ.δεν ηξεραν τιποτα άλλο.Μη συγκρινουμε τον tayson γιατι απο μονος του ειναι μια κατηγορια!!!
Απο κει και περα οι μαχητες mma ειναι πιο ολοκληρωμενοι μαχητες-αθλητες πες τους οπως θες.παιζουν μποξ αλλα απο κει και περα κανουν πολλά περισσότερα.θυμάμαι επαιζα τωρα με ενα παλικάρι 100+ κιλά 1,97 ύψος και δεν ειχα καμία τύχη.αυτός κατέβαινε με περισσοτερο kick boxing.παρόλα αυτά αν και 1,75 και 65 κιλά τοτε τον έβαλα κάτω με λαβή από το bjj. όταν παιζαμε στα ισα όρθιοι με έπαιρνε άνετα.εκεί είναι όμως η διαφορά στο mma΄.δεν ξέρεις τι θα γίνει ή ποιος θα νικήσει.δε παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο τα μεγέθη και η δύναμη όσο οι γνώσεις και η τεχνική! ;)και ο ταισον και πολυ αλλοι μποξερ θα τα εβγαζαν περα με μαχητες πολεμικων τεχνων, για να μην πω ολοι στο δρομο φαινομαι απολυτος στο θεμα θα μου πεις....τι να κανω ειμαι σε αυτο το θεμα

vaggan
15-08-12, 15:12
Ξέρεις πόσοι εκπρόσωποι των ΟΥΚ έχουν έλθει σε επαφή με διάφορες Σχολές και συστήματα για να στείλουν εκπαιδευτές;

Θα σου πω μόνο ότι ανώτατο στέλεχος έχει έρθει και στην δική μου που είναι εντελώς μα εντελώς παραδοσιακή. :P

Και αν με ρωτήσεις, αυτό δεν λέει ότι το σύστημά μου είναι τόσο γ@μάτο που το θέλουν και τα ΟΥΚ. Λέει απλά ότι συχνά αυτοί που αποφασίζουν δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο.





Αυτές οι αναλύσεις με τρελαίνουν. Μου θυμίζουν συζητήσεις του στυλ «Jet Li vs Jackie Chan: ποιος είναι καλύτερος;» :P:P:Pσε τρελλαινουν δε σε τρελαινουν αυτη ειναι η αληθεια:P:P:Pγιατι αν πιστευετε εδω μεσα οτι ενας γερο σαολιν που κανει 80 χρονια κουνγκ φου μπορει να δειρει τον οποιονδηποτε μαλλον βλεπετε πολυ τηλεοραση:P:P

vaggan
15-08-12, 15:17
ενας καθαρος μποξερ δν ξερει ουτε απο κλωτσες ουτε απο ριψεις ουτε απο πατωμα...ετσι και δν προλαβενε να τον βγαλει νοκ αουτ στο ορθιο παιχνιδι πιστευεις οτι θα ειχε ελπιδες εκει που ειναι "αγκαλια" ή στο πατωμα??? δν το νμζω...και οποιος δε ριχνει κλωτσες δε μπορει να ανταπεξελθει??ωραια ας το παρουμε με την οπτικη σου φιλε μου πες οτι του εκανε take down του πυγμαχου (γελαω τωρα) και πηγαινε για αρμ μπαρ η οτι αλλο θες?θα του ζυγιαζε δυο καλες στα πλευρα με το αλλο χερι και θα του εσπαγε τα πλευρα απλα τα πραγματα

dj-thanos
15-08-12, 15:24
και ο ταισον και πολυ αλλοι μποξερ θα τα εβγαζαν περα με μαχητες πολεμικων τεχνων, για να μην πω ολοι στο δρομο φαινομαι απολυτος στο θεμα θα μου πεις....τι να κανω ειμαι σε αυτο το θεμα

απλά διαφωνούν οι απόψεις μας δε πειράζει :toast:
ίσως είναι η δική μου αντίληψη αυτή μιας και έχω κάνει λιγο απ όλα και κάνω ακόμα!
κριμα που το mma στην ελλάδα δεν εχειτις ευκαιρίες τις αμερικής.

Lao
15-08-12, 15:28
σε τρελλαινουν δε σε τρελαινουν αυτη ειναι η αληθεια:P:P:Pγιατι αν πιστευετε εδω μεσα οτι ενας γερο σαολιν που κανει 80 χρονια κουνγκ φου μπορει να δειρει τον οποιονδηποτε μαλλον βλεπετε πολυ τηλεοραση:P:P

Εγώ φίλε vaggan τα μόνα πράγματα τα οποία θεωρώ δεδομένα, είναι ο θάνατος και οι φόροι. :P:P:P

Εννοείται ότι ένας Shaolin 100 χρονών δέρνει τον Tyson, όπως και τον Bruce Lee, όπως και τους ΟΥΚάδες :rolf::rolf::rolf:

vaggan
15-08-12, 15:31
κοίτα φίλε μου αυτοί που έκαναν μποξ ήταν καλοί μόνο σε ένα πραγμα.το μποξ.δεν ηξεραν τιποτα άλλο.Μη συγκρινουμε τον tayson γιατι απο μονος του ειναι μια κατηγορια!!!
Απο κει και περα οι μαχητες mma ειναι πιο ολοκληρωμενοι μαχητες-αθλητες πες τους οπως θες.παιζουν μποξ αλλα απο κει και περα κανουν πολλά περισσότερα.θυμάμαι επαιζα τωρα με ενα παλικάρι 100+ κιλά 1,97 ύψος και δεν ειχα καμία τύχη.αυτός κατέβαινε με περισσοτερο kick boxing.παρόλα αυτά αν και 1,75 και 65 κιλά τοτε τον έβαλα κάτω με λαβή από το bjj. όταν παιζαμε στα ισα όρθιοι με έπαιρνε άνετα.εκεί είναι όμως η διαφορά στο mma΄.δεν ξέρεις τι θα γίνει ή ποιος θα νικήσει.δε παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο τα μεγέθη και η δύναμη όσο οι γνώσεις και η τεχνική! ;)το κακο με τα mix martial arts ξερεις ποιο ειναι? οτι δεν εχουν εξειδικευση ξερουν απο ολα ομως οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι σουβλακι φιλε μου:green:αυτο που μετραει ειναι η απλοτητα.προτιμω να μαθω τρια απλα πραματακια και να τα εφαρμωσω τελεια παρα να μαθω 50 περιτεχνες λαβες που οταν ερθει η ωρα να τις χρησιμοποιησω σε μια εκτακτη κατασταση να προσπαθω να τις θυμηθω και μεχρι να τις θυμηθω ο αλλος θα με εχει κανει τοπι στο ξυλο:green:

vaggan
15-08-12, 15:34
Εγώ φίλε vaggan τα μόνα πράγματα τα οποία θεωρώ δεδομένα, είναι ο θάνατος και οι φόροι. :P:P:P

Εννοείται ότι ένας Shaolin 100 χρονών δέρνει τον Tyson, όπως και τον Bruce Lee, όπως και τους ΟΥΚάδες :rolf::rolf::rolf:ξεχασες τον τσακ νωρρις.:green::green::turtle: α θα σε μαλωσω:toast::rolf:

vaggan
15-08-12, 15:35
απλά διαφωνούν οι απόψεις μας δε πειράζει :toast:
ίσως είναι η δική μου αντίληψη αυτή μιας και έχω κάνει λιγο απ όλα και κάνω ακόμα!
κριμα που το mma στην ελλάδα δεν εχειτις ευκαιρίες τις αμερικής.οτι μαθαινεις καλο ειναι απλα εγω λεω τι θεωρω καλυτερο:welcome::toast:

Kevin.S
27-01-16, 02:02
Παιδες καλησπερα σας,θα μπορουμε μηπως να μου αναφερει καποιος ο οποιος ισως να ξερει κατι παραπανω σχετικα με τις MMA τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του να ασχοληθει καποιος με τις Μικτες Πολεμικες Τεχνες.

Φιλικα

Όπου_υπάρχει_θέληση_
27-01-16, 02:14
Δεν έχω δοκιμάσει MMA αλλά ξέρω 5 πράγματα λόγω πυγμαχίας

1) δοκίμασε βάρη αλλά εκρηκτικά
προτείνω power snatch, push press και αν έχει πρόσβαση σε kettlebells
2) κάνε άρσεις θανάτου και squat για δύναμη στα πόδια και στο έδαφος
3) δυνάμωσε πολύ τους ώμους σου αλλά για αντοχή για να έχεις τα χέρια σου ψηλά
4) ασκήσεις για το λαιμό

Kevin.S
27-01-16, 11:39
Οντως ειναι σκληρο αθλημα και θα χρειαζεται λογικα και την αναλογη σωματικη διαπλαση

Kevin.S
27-01-16, 14:19
Γνωριζει μηπως καποιος καμια καλη σχολη στα δυστικα προαστια ;

Περιστερι,Ιλιον,Αγ.Αναργυροι κτλ ?