PDA

Επιστροφή στο Forum : Απωλεια δυσκολων κιλων-Χαρα



zg1504
20-08-14, 18:42
Καλησπερα σας.Χαρά το ονομά μου, είμαι 35 χρονών,ύψος 1,64 70 κιλά πλέον.Λόγω επαγγέλματος και οικογένειας ο χρόνος άθλησης είναι γύρω στα 40 λεπτά την ημέρα (πρωί).
Η άσκηση μου περιλαμβάνει έντονη σε καθημερινή βάση αερόβια,ασκήσεις (calisthenics) και επίσης ορεινό τρέξιμο 2 φορές την εβδομάδα.
Διατροφή.
Καταναλώνω περίπου 1600-1800 θερμίδες την ημέρα (καλής ποιότητας φαγητό) 50-30-20(Υ-Π-Λ) αλλά λόγω κούρασης αυξάνω τους υδατάνθρακες (ψωμί).Όποτε προσπαθώ να ελλατώσω θερμίδες (να πέσω στις 1400) νοιώθω εξάντληση και τις σταματάω με τάση στο να τρώω υδατάνθρακες.
Η προπόνηση που κάνω μου φέρνει ένα αίσθημα βάρους στους μυες (ιδιαίτερα στα πόδια) σε σημείο που εάν σταματήσω και πρόσεξω το φαγητό 2 μέρες μετά ζυγίζω 1 κιλό λιγότερο.
Στόχος να χάσω 10 κιλά.Κάθε πρόταση για αλλαγή προπόνησης (+,-) και διατροφή δεκτός.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και περίμενω τις απαντήσεις και πολύτιμη βοήθεια σας.

niksamaras
20-08-14, 19:56
Πρωτον, καλωσηρθες στο φορουμ! Αυτο που εχω να προτεινω εγω, και αυτο που εχω δει να λειτουργει σε αναλογες περιπτωσεις με την δικη οσυ, ειναι να ανεβασεις την πρωτινη και τα λιπαρα, και να κοψεις τον υδατανθρακα. Κατι του τυπου 25υδ/50πρωτ/25λιπ, με ολο τον υδατανθρακα να ειναι πριν, κατα την διαρκεια και αμεσως μετα απο την προπονηση, για ενα διαστημ 6-8 εβδομαδων, πιστευω θα σε βοηθησει παρα πολυ.

ΕΝΤΙΤ: Με θερμιδες απο 1900-2000.

zg1504
20-08-14, 22:37
Θα το οργανώσω όπως λες.έχεις κάτι να μου προτείνεις για δεκατιανα με πρωτεινη η κάπου εδώ να το διαβάσω?θα βοηθούσε να γράψω μια τυπική μέρα φαγητού και να έχω διορθώσεις?:)

SotosTheBoss
21-08-14, 15:35
Ναι μπορεις να γράψεις ενα τυπικό προγραμμα φαγητού και ειναι σίγουρος πολλα μέλη θα χαρούν να βοηθήσουν

jimaras22
21-08-14, 18:17
100γρ πρωτεινη[400θερμ],150υδατ[600],50γρ λιπαρα[450] ειναι οτι πρεπει για σενα χωρις να μετρας τις % γιατι δεν εχει νοημα
Για να το κανεις πιο ευκολο απλα υπογιζε ποση πρωτειν/λιπαρα περνεις και οτι μενει απο θερμιδες να πανε σε υδατ.Βαλε και υγειινα φαγητα μεσα οσο μπορεις.Μια πολυβιταμινη/πολυμεταλλα[now] θα βοηθουσε πιστευω

Περα απο αυτα πρεπει να κοιμασε πολυ καλα ,τουλαχιστον 8 ωρες,2-3 λιτρα νερο,και μην πινεις καφεδες.

Ξερεις ποσες θερμιδες θες για συντηρηση? αν ναι πεσε 500 κατω απο αυτες.Φυσικα βαλε μεσα και ποσα καις μεσ τη μερα.
1500 κοβω την συντηρ σου συμφωνα με τα στατς.. οταν καθεσε και 2000 οταν δεν καθεσε. :P


αυτο με τα μικρα γευματα ειναι μυθος και ποτε θα φας και ετσι αρα τρωγε οποτε γουσταρεις το ιδιο ειναι.ολα στ κεφαλι ειναι αχαχα

stef.
22-08-14, 13:28
Πολυ ωραίες συμβουλές φίλε...
Θα διαφωνισω λιγο με τα καφεδακια... Τι πειράζει κανα 2 τη μέρα;
Επίσης κ στο τελευταίο .. Αν μπορεί καλό ειναι να κάνει 4-5 γεύματα τη μέρα κ να μανατζαρει σωστά τους υδατάνθρακες ..

SotosTheBoss
30-08-14, 12:06
Και οι 2 εχετε δίκαιο γιατι ο jim θελει να μας πει υο δεν χρειάζεται να μετράμε με το ρολόι ποτε θα φάνε εννοεί τρώμε οταν πεινασουμε και εσυ προφανώς εννοεις οτι ας πουμε δεν θα ειναι καλο για το στομάχι να ειναστε πχ ολη μερα νηστικοί και να κανουμε ενα βραδινό γεύμα 2000 θερμίδων


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef.
30-08-14, 13:30
νομιζω φιλε τα πολλα γευματα ειναι πολυ καλυτερα , αλλιως ''τρεχει'' ο μεταβολισμος...

Mikekan
30-08-14, 13:52
Έχει χιλοσυζητηθει το θέμα, οτι βολεύει το καθένα, δεν θα κατέβουμε στο Olympia.

Προσωπικά προτιμώ τα πολλά μικρά γεύματα αλλιώς με πιάνει τάση για σαβούριασμα.

SotosTheBoss
31-08-14, 11:16
Όντως δεν κατεβαίνουμε για αγώνες

Εγω παλι προτιμώ τα τρία βασικα διότι αν εχω πολυ περιορισμενο αριθμο θερμίδων το βραδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef.
31-08-14, 12:56
το οτι δεν κατεβαινουμε σε αγωνες δεν σημαινει κι οτι δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε το καλο απ το καλυτερο...
φυσικα τα πολλα γευματα δεν βολευουν στην καθημερονοτητα του καθενος...
αλλα οταν βλεπω ατοτα να γραφουν ''δεν εχει σημασια ποσα γευματα θα φας και τι ωρα θα τα φας ειναι μυθος''διαφωνω καθετα! υπαρχουν κ παιδια που ξεκινανε τωρα κ οταν τα βλεπουν βγαζουν και τα αναλογα συμπερασματα...

Mikekan
31-08-14, 13:35
Ρε συ εγω δεν διαφωνώ, το ξέρεις, αλλα εντάξει δεν θεωρώ οτι στο τελικό αποτέλεσμα εχει τοσο πολλή σημασία! Αν ζορίζεται κάποιος να φάει 6 γεύματα απο το να μην κανει καθόλου διατροφή επειδη σπάνε τα νεύρα του με τη διαδικασία ας φάει 3.

billy89
31-08-14, 13:54
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

16 άτομα χωρίστηκαν σε 2 ομάδες μία με 3 και μία με 6 γεύματα και κινήθηκαν υποθερμιδικά για 8 εβδομάδες.

Στο τέλος των 8 εβδομάδων η απώλεια βάρους ήταν ίδια για τις δύο ομάδες.

Εκτός αυτού η έκκριση γκρελίνης ήταν ίδια και για τις 2 ομάδες, κάτι που δείχνει ότι μεταξύ 3 και 6 γευμάτων δεν υπάρχει διαφορά στην ρύθμιση της όρεξης όταν οι θερμίδες είναι ίδιες.

Μία από τις μελέτες που δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ 3 και 6 γευμάτων.

stef.
31-08-14, 14:01
ουτε εγω διαφωνω μαζι σου Μιχαλη ο καθενας οτι μπορει δεν ειμαστε πρωταθλητες ...
αλλα το σωστο να λεγεται ;)

stef.
31-08-14, 14:07
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

16 άτομα χωρίστηκαν σε 2 ομάδες μία με 3 και μία με 6 γεύματα και κινήθηκαν υποθερμιδικά για 8 εβδομάδες.

Στο τέλος των 8 εβδομάδων η απώλεια βάρους ήταν ίδια για τις δύο ομάδες.

Εκτός αυτού η έκκριση γκρελίνης ήταν ίδια και για τις 2 ομάδες, κάτι που δείχνει ότι μεταξύ 3 και 6 γευμάτων δεν υπάρχει διαφορά στην ρύθμιση της όρεξης όταν οι θερμίδες είναι ίδιες.

Μία από τις μελέτες που δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ 3 και 6 γευμάτων.

φυσικα και ειμαι ανοιχτος να ακουσω κ αλλες αποψεις φιλε....
νομιζω ομως οι ερευνες που λενε το αντιθετο ειναι πολυ περισσοτερες...
επισης πιο πολυ διαφωνω με την ωρα που θα φας κατι...
Υ.Γ.: εγω αμα δεν φαω στις 3-4 ωρες ειδικα τωρα το καλοκαιρι κατι παθαινω,μπορει να ειναι κ θεμα συνηθειας...

lila_1
31-08-14, 14:07
Καταρχήν ΕΑΝ ΘΕΣ να χάσεις βάρος, ισχύει πάντα ο χρυσός κανόνας : τρώς λιγότερες θερμίδες από όσες καις.
Αν τώρα συντηρείσαι στα 70 με 1800, τότε προφανώς πρέπει να μειώσεις τις θερμίδες σου. Μια μέση γυναίκα του δικού σου αναστήματος χρειάζεται 1200-1500 μαξ για να συντηρηθεί στο βάρος που θες.

Παρακάτω: η προπόνηση που κάνεις είναι ανεπαρκής-λανθασμένη. Η αερόβια από μόνη της δεν προσφέρει πολλά. Χρειάζεσαι έντονη προπόνηση με βάρη μινιμουμ 3 φορές τη βδομάδα. Τις 2 προπονήσεις αερόβιας καλύτερα να τις κάνεις σπριντάκια.
Λογικό να αισθάνεσαι βάρος στα πόδια με τόση αερόβια.

Αν νιώθεις εξάντληση ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις τις πηγές υδ/κων που έχεις.
Λευκό ψωμί= bad choice. To αντικαθιστάς με ινώδεις υδατάνθρακες ή δημητριακά (βρώμη, πίτουρο κλπ) και λαχανικά. Επίσης ίσως σε βοηθήσει μία μούλτι (ακόμα και το πλασίμπο θα κάνει διαφορά).

Η πρωτείνη βοηθάει πολύ στον κορεσμό, οπότε αν εξακολουθείς να πεινάς αύξησέ τη

billy89
31-08-14, 14:15
φυσικα και ειμαι ανοιχτος να ακουσω κ αλλες αποψεις φιλε....
νομιζω ομως οι ερευνες που λενε το αντιθετο ειναι πολυ περισσοτερες...
επισης πιο πολυ διαφωνω με την ωρα που θα φας κατι...
Υ.Γ.: εγω αμα δεν φαω στις 3-4 ωρες ειδικα τωρα το καλοκαιρι κατι παθαινω,μπορει να ειναι κ θεμα συνηθειας...

Δεν έχει να κάνει με την άποψή μου, εγώ προσωπικά βολεύομαι με 5 γεύματα αλλά μπορεί να κάνω και λιγότερα ανάλογα την ημέρα. Απλώς δεν θεωρώ αυτό που κάνω ανώτερο από κάποιον που τρώει 3 γεύματα κάθε μέρα, εμπιστεύομαι τα επιστημονικά πορίσματα περισσότερο από το ένστικτο που είναι διαφορετικό για τον καθένα. Αν έχεις κάποια έρευνα που λέει το αντίθετο ευχαρίστως θα θα τη συζητήσουμε.:thumbup:

stef.
31-08-14, 14:36
το τελευταιο το εγραψα εντελως πληροφοριακα..σε καμια περιπτωση δεν το εγραψα για να αντικρουσω την ερευνα που ανεβασες γι αυτο εγραψα κ υ.γ.
δεν νομιζω να ακους πρωτη φορα απο μενα οτι τα πολλα γευματα μεσα στην μερα ενισχυουν το μεταβολισμο ...
Τοσοι σπουδαιοι διαιτολογοι-διατροφολογοι το φωναζουν ,προφανως κ αυτοι απο ερευνες κ απο αντιστοιχα μαθηματα θα το διδαχθηκαν....
τωρα αν θελεις συγκεκριμενα καποια ερευνα με μια αναζητηση στο google πιστευω θα βρεις πολλες