PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωματότυποι



jiujitSu
20-09-06, 00:55
ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΙ (Γενετικοί προσδιορισμοί - περιορισμοί)

http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/pic1b.jpg

Υπάρχουν 3 βασικά μοντέλα σωματοτυπων από την μίξη των οποίων συνθέτονται όλα τα είδη σωματοτυπων που βλέπουμε στους ανθρωπους. Έτσι λοιπόν έχουμε το ενδομορφικό, το μεσομορφικό και το εκτομορφικό μοντέλο.

Τα χαρακτηριστικά του Ενδόμορφου είναι:
Συσσωρεύει εύκολα λίπος κυρίως στην περιοχή την κοιλιάς και των γοφών και έχει γενικά πλαδαρό σώμα. Έχει καλά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα αλλά η μυικοτητα, λόγω του λίπους, δεν διακρινεται. Επισης χάνει πολύ δύσκολα λίπος και κατά την διάρκεια της δίαιτας χάνει και αρκετούς μυς.
Έχει στενούς ώμους, φαρδιά λεκάνη και στρογγυλό πρόσωπο.

Τα χαρακτηριστικά του Μεσομορφου είναι:
Μεγάλο άνοιγμα ώμων, στενή μέση και νορμάλ μέγεθος γοφών. Τρώει χωρίς να προσέχει ιδιαίτερα την διατροφή του αφού δεν παίρνει εύκολα λίπος και όταν πάρει μοιράζεται ομοιόμορφα σε όλο του το σώμα και μπορεί να το ξαναχάσει ευκολα. Εχει αρκετά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα και η μυικοτητα του διακρίνεται.
Το πρόσωπο του έχει έντονες γωνίες και συνήθως έχει αρκετά βαριά χροιά φωνής.

Τα χαρακτηριστικά του Εκτομορφου είναι:
Επίπεδος θώρακας, στενοί γοφοί, αδύνατο μυϊκό σύστημα, λεπτά και μακρά άκρα και συνήθως το ύψος του είναι πάνω από τον μέσο ορο. Παιρνει πολύ δύσκολα λίπος και ακόμη δυσκολότερα μυς.

http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/pic2b.jpg

Ο σωματότυπος κάθε ανθρώπου είναι μια μίξη από αυτά τα τρία μοντέλα. Το να είναι κάποιος π.χ καθαρά ενδομορφικος είναι πολύ σπάνιο. Άμα φανταστούμε ένα τρίγωνο όπως στο σχ.2 με ένα μοντέλο σε κάθε κορυφή τότε ολοι οι δυνατοί συνδυασμοί που προκύπτουν βρίσκονται μέσα στο τριγωνο. Οσο πιο μακριά από την κορυφή του κάθε μοντέλου τόσα λιγότερα χαρακτηριστικά του έχει.
Πρακτικά ο σωματότυπος προσδιορίζεται απο 3 αριθμούς(κλίμακα 1-7) όπου ο πρώτος αναλογεί στην ενδομορφία, ο δεύτερος στην μεσομορφία και ο τρίτος στην εκτομορφία. Ενδεικτικά ο σωματότυπος του ενδόμορφου αντιστοιχεί στον 7-1-1 και του μέσου τύπου στον 4-4-4.
Για να καταλάβετε καλύτερα στο σχ.3 έχω προσθέσει από 7 βοηθητικούς δακτυλίους με κετρα τις κορυφές του τριγώνου οι οποίοι αριθμούνται από έξω προς τα μέσα δηλαδή ο εξωτερικός δακτύλιος έχει το νούμερο 1 και ο κεντρικός το 7.

Αν λοιπόν κάποιος ήταν στην θέση που βρίσκεται το αστέρι τότε θα είχαμε :
Δακτύλιος ενδομορφίας = 5
Δακτύλιος μεσομορφίας = 1
Δακτύλιος εκτομορφίας = 1

Αρα ο σωματότυπος θα ήταν 5-1-1
Δεν υπάρχει καμιά τεχνική για να προσδιορίσουμε τον σωματότυπο κάποιου παρά μόνο εμπειρικά δηλαδή με το 'μάτι' .Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Σταλόνε(rocky,rambo κτλ) πρέπει να βρίσκεται κάπου εκεί που έχω βάλει το τριγωνάκι.

Oσον αφορά το Bodybuilding είναι εμφανές ότι οι σωματότυποι που "κοιτάνε" προς το μεσομορφικό μοντέλο ευνοούνται τα μέγιστα. Ιδικά αυτοί με βαθμό μεσομορφίας 6 και 7 και μόνο που μυρίζουν τα βάρη οι μυς τους εκρυγνονται και ας ακολουθούν την 50-50 δίαιτα ...(50% pizza 50% σάντουιτς).
Οι "προσανατολισμένοι" ενδομορφικά ναι μεν παίρνουν σχετικά εύκολα μυς αλλά είναι πολύ δύσκολο και πολλές φορές ακατόρθωτο να χάσουν λίπος ώστε να δείξουν κάποια μυικοτητα πόσο μάλλον γραμμωση(NO Six-Pack 4 you). Ειναι όμως σε καλύτερη μοίρα από τους εκτομορφικούς οι οποίοι
άμα θέλουν να πάρουν μυς πρέπει να είναι με γεμάτο στόμα όλη μέρα και αφού πάρουν τους μυς πρέπει να συνεχίσουν να τρώνε πολύ ώστε να τους διατηρησουν. Μην περιμένετε να γίνετε Πρωταθλητές στο bodybuilding όμως.

Την επόμενη φορά που θα κοιτάχθειτε στον καθρέπτη προσπαθήστε να βρείτε τον δικό σας σωματότυπο ;).


jiujitsu
cHeMiCaLLy eNhanCeD BoDiEs

sprinter60
20-09-06, 01:13
Άρθρο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=308)

Μπράβο! Εξαιρετικό άρθρο με αφορμή το οποίο μπορούμε να συζητήσουμε πολλά ενδιαφέροντα θέματα όπως ποιό είδος προπόνησης και διατροφής είναι κατάλληλο για κάθε σωματότυπο (και γιατί οι διάφοροι τύποι υπολογισμού των ενεργειακών αναγκών ενός ατόμου είναι ιστορίες από την κρύπτη αν δεν λαμβάνουν υπ'όψιν τον σωματότυπό του), γιατί ένας εκτόμορφος δεν πρέπει ούτε να σκεφτεί την γράμωση (όπως δηλαδή κάνουν τα περισσότερα παιδάκια που ξεκινάνε) πριν βάλει πολλά μυικά κιλά και άλλα θέματα.


...Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Σταλόνε(rocky,rambo κτλ) πρέπει να...

Η σωστή φράση είναι η εξής:

"...Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Rambo (rocky, σταλόνε κτλ) πρέπει να..."

Έτσι τον αποκαλούμε στην Ελλάδα, μην τα μπερδεύεις σε παρακαλώ...

Gasturb
20-09-06, 01:23
Αρκετά ενημερωτικό! Welldone man

pushhead
20-09-06, 09:22
to kalo einai oti tonises oti einai poly spanio na petyxeis apolyto swmatotypo dld mono mesomorfiko!giati kati eixa diavasei nomizw edw...

billys15
20-09-06, 18:02
ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος! :army2:

jiujitSu
20-09-06, 19:39
ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος! :army2:

O swmatotypos mas den allazei me thn gymnastikh ...Etsi geniomaste kai oti kai na kaneis den mporeis na to allakseis.Dhladh me to pou geniese einai hdh apofasismeno pws 8a deixneis otan megalwseis.Mporeis bebaia na beltiwseis kapws thn katastash me to gymnasthrio alla DEN mporeis na allakseis to gonidioma sou allazontas tis diatrofikes sou synh8eies.

giorgos_xania
21-09-06, 02:11
exw na kano 2 parathrhseis kathara endomorfikoi yparxoyn paradeigma o protagonisths toy family guy (opoios den to xei dei xanei.....)

kai h 2 parathrhsh einai=giati mono o mesomorfikos exei trixes sto sththos?(vlepe skitso 1)


ps=lolollolololol

Muscleboss
21-09-06, 19:15
Πολύ καλό άρθρο Jiu!

Muscleboss

Albert_Wesker
24-09-06, 03:44
οι ενδομορφικοί είναι σε καλύτερη μοίρα απο τους εκτομορφικους. γιατί?γιατι πλέον γίνεται και λιποαναρρόφηση και φεύγει το τοπικό οπότε φαίνονται οι μύες φαίνονται όλα. οι εκτομορφικοί είναι ...πφφφφ αφήστε δεν λέω...

muaythaispirit
27-10-06, 15:50
υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος μισος εκτομορφικος κ μισος ενδο?(..λεω εγω τωρα!!)
αυτο μου ηρθε επειδη στην δικη μου περιπτωση βαζω αρκετα δυσκολα κιλα (χαρακτηριστικο εκτομορφ) ενω αν χαλασω την διατροφη μου σε καποια περιοδο παρατηρω να αυξανεται το λιπος αισθητα ειδικα στους κοιλιακους!

πιστευω οτι ενα αρθρο για την προπονηση κ διατροφη αναλογα με καθε τυπο σωματος θα ηταν εξαιρετικα οφελιμο! :army2:

Albert_Wesker
01-12-06, 21:10
υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος μισος εκτομορφικος κ μισος ενδο?(..λεω εγω τωρα!!)
αυτο μου ηρθε επειδη στην δικη μου περιπτωση βαζω αρκετα δυσκολα κιλα (χαρακτηριστικο εκτομορφ) ενω αν χαλασω την διατροφη μου σε καποια περιοδο παρατηρω να αυξανεται το λιπος αισθητα ειδικα στους κοιλιακους!

πιστευω οτι ενα αρθρο για την προπονηση κ διατροφη αναλογα με καθε τυπο σωματος θα ηταν εξαιρετικα οφελιμο! :army2:

ναι φυσικά και γίνεται!είπαμε όλοι οι συνδυασμοί είναι πίθανοι!
πάντως και καθαροί τύποι υπάρχουνε απλά είναι πολύ σπάνιο.
Κι όσο για τα είδη της διατροφής που λετε αναλογα με τον σωματοτυπο εγω τουλαχιστον ξερω το εξης: οσο πιο ενδομορφικος εισαι τοσο πιο πολυ προτιμας τα αμινοξεα για ενεργεια αντι για γλυκοζη(σε αναεροβια επιπεδα), ενω αντιθετα οσο πιο μεσομορφικος συμβαινει το αντίθετο.

επισης νομιζω οτι το αν προτιμας το λιπος η οχι ειναι θεμα τριτης δυναμης(τριτου συνδυασμου ξερεις, στον χωρο και στο σχημα ειναι τρεις οι διαστασεις)
δηλαδη μπορει ενας ενδομορφικος να ειναι ετσι: αμινοξεα λιπος γλυκοζη
η ακομα χειροτερα αμινοξεα γλυκοζη λιπος(πιο δυσκολη αυτη η περιπτωση)
εσενα σε βαζω καπου στην δευτερη περιπτωση(αν το σκεφτεις μαλλον ταιριαζεις - σκεψεις κανουμε!)
ειπαμε ειναι πιθανοι ολοι οι συνδυασμοι.
το γιατι εχουνε τριχες μονο οι μεσομορφικοι...ειναι αξυριστοι!γι αυτο!χαχαχαχα!

Albert_Wesker
01-12-06, 21:32
to kalo einai oti tonises oti einai poly spanio na petyxeis apolyto swmatotypo dld mono mesomorfiko!giati kati eixa diavasei nomizw edw...

προφανώς σε μένα αναφέρεσαι. εγώ είπα κάτι τέτοιο κάποια στιγμή. ε ναι προσπαθείς σου λέω να το πετύχεις είναι ο στόχος. αλλά δεν σημαίνει οτι θα το πετυχεις σίγουρα. πάντως αυτοί που το πετυχαινουνε σιγουρα χωρις να διαλυσουνε την καρδια τους ειναι αυτοι που γυμναζονται δέκα χρόνια και βάλε(ε γυμναστικη γυμνατικη κάποια στιμγη τα κάνεις τα λιποκύτταρα να μεταινώσουν για τις γονιδιακες τους διαθεσεις)
ποτε ομως οσο ενας καθαρά μεσομορφικός. αυτό εννοούσα

Gasturb
15-12-06, 03:54
Σχολιασμός άρθρου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=527)

Albert_Wesker
15-01-07, 08:33
ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος! :army2:

O swmatotypos mas den allazei me thn gymnastikh ...Etsi geniomaste kai oti kai na kaneis den mporeis na to allakseis.Dhladh me to pou geniese einai hdh apofasismeno pws 8a deixneis otan megalwseis.Mporeis bebaia na beltiwseis kapws thn katastash me to gymnasthrio alla DEN mporeis na allakseis to gonidioma sou allazontas tis diatrofikes sou synh8eies.

Το γονιδίωμα μπορεί να μην αλλάξει. αλλά τα μυοκύτταρα θα τα εκπαιδεύσεις(με το κάρντιο) και θα προτιμάνε κατα σειρά: ΛΙΠΟΣ - ΓΛΥΚΟΖΗ - ΑΜΙΝΟΞΕΑ(παρουσία οξυγόνου δεν καίγονται τα αμινοξέα παίδες)
τα αμινοξέα καίγονται μόνο αναερόβια. δηλαδή στο πρώτο τέταρτο στον διάδρομο(η λεγόμενη φάση της προσαρμογής - μετά το τέταρτο ο οργανισμός πιάνει μόνο λίπος και γλυκόζη και προστατεύει τα υπόλοιπα αμινοξέα) και κατα την διάρκεια της άσκησης με βάρη.
έτσι πριν το τζίμ πρέπει να τρώμε 25 γρμ πρωτείνης(ειναι το μέγιστο της πρωτείνης που μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός κατά την διάρκεια ενός γεύματος) και άλλα 25 γρμ μετά αν τα χουμε δώσει ολά για να θρέψουμε τους μύες.

ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ: το μόνο που κάνεις στο τζιμ ειναι να εκπαιδεύεις τον οργανισμό. τπτ άλλο. όλα τα άλλα...γινονται την υπόλοιπη μέρα...ξυπνήστε παιδιά έλεος...

και πάλι αυτήν είναι η άποψη μου...

billys15
15-01-07, 17:54
έτσι πριν το τζίμ πρέπει να τρώμε 25 γρμ πρωτείνης(ειναι το μέγιστο της πρωτείνης που μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός κατά την διάρκεια ενός γεύματος)

Albert καιρος να ξαναδιαφωνησω μαζι σου :D .Εγω εχω διαβασει και εχω αναφερει πολλες φορες οτι το maximum που μπορει να απορροφησει ο οργανισμος ειναι 30γρ και παει μεχρι ~40.Αναλογα τον οργανισμο.Αυτα για 3-3.5 ωρες.Τωρα δεν ξερω που διαβασες εσυ κατι τετοιο και δεν ξερω αν ισχυει

Albert_Wesker
15-01-07, 17:57
έτσι πριν το τζίμ πρέπει να τρώμε 25 γρμ πρωτείνης(ειναι το μέγιστο της πρωτείνης που μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός κατά την διάρκεια ενός γεύματος)

Albert καιρος να ξαναδιαφωνησω μαζι σου :D .Εγω εχω διαβασει και εχω αναφερει πολλες φορες οτι το maximum που μπορει να απορροφησει ο οργανισμος ειναι 30γρ και παει μεχρι ~40.Αναλογα τον οργανισμο.Αυτα για 3-3.5 ωρες.Τωρα δεν ξερω που διαβασες εσυ κατι τετοιο και δεν ξερω αν ισχυει

Σίγουρα είναι θέμα οργανισμού... Ο καθείς είναι διαφορετικός. αυτό ειναι το μόνο σίγουρο.
πάντως αυτό που εγώ ξέρω απο έγκυρη ιατρική πηγή(να μην πω άλλα) είναι αυτό που λέω.
δεν χρειάζεται να είναι και σωστό(για όλους μας) στην τελική, σωστά?

billys15
15-01-07, 18:08
Σωστος

Albert_Wesker
15-01-07, 18:21
Όπως κι αυτό που λένε ότι όλη μέρα ο οργανισμός καίει το αποθηκευμένο λίπος κι έτσι δεν πρέπει να φάμε λίπος όλη μέρα... Για το πρωινό δεν θα αντιλέξω. το πρωί ο οργανισμός καίει το λίπος ΑΡΑ πρέπει να φαμε ένα πρωινό πλούσιο σε υδατάνθρακες και πρωτείνες, και φτωχό σε λίπη. σε αυτό πάω πάσο?
αλλά γιατί θα πρέπε να πιστεύουμε ότι τα υπόλοιπα γεύματα δεν θα πρέπει να έχουνε λίπος?
για ποιον λόγο πιστεύεται οτι πρέπει να τα τρώμε μόνο στα δύο τελευταία γεύματα?
πάντως εγώ ρωτώντας μια μέγα διατροφολόγο στο ιπποκράτειο μου είπε οτι αυτό ειναι ΒΛΑΚΕΙΑ κι οτι δεν ισχύει.
εσυ τι γνώμη εκφέρεις γι αυτό?

billys15
15-01-07, 18:59
Για το αν θα πρεπει να περιεχουν καποια γευματα μας λιπος,η γνωμη μου ειναι οτι αυτο δεν χρειαζεται συνεχεια και δεν πρεπει να γινεται συνεχεια,γιατι προσπαθουμε να χασουμε το λιπος και αυτο το πετυχαινουμε μειωνοντας το περισσιο λιπος που καταναλωναμε,για να αναγκασουμε τον οργανισμο να καψει ενεργεια απο το λιπος,αρα τελικα να το χασουμε.Αντιθετα,αν τρωμε σε καθε γευμα λιπος τοτε θα εχουμε γεματες τις αποθηκες λιπους του σωματος μας και δεν θα μπορουμε να πετυχουμε τον στοχο μας (χασιμο λιπους).Καλα οταν λεμε οτι δεν πρεπει να τρωμε λιπος,δεν εννοουμε να το κοψουμε τελειως,γιατι και να θελαμε,αυτο ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο,επειδη ολο και απο καπου θα παρεις λιγο λιπος.Απο τυρι,απο γαλα,απο κρεας,απο δημητριακα.... Ειτε θα το παρεις αμεσα ειτε εμμεσα,δηλαδη π.χ. λογω της μεγαλης ποσοτητας θερμιδων και της ακινησιας θα αποθηευσεις λιπος μπλα μπλα μπλα... Αλλα οι γνωμες ειναι διαφορετικες.Το δεχομαι

Albert_Wesker
15-01-07, 19:08
Κι αν σου πω ότι για να στραφεί ο οργανισμός στο αποθηκευμένο πρέπει να πάρει τα απαραίτητα λιπαρά οξέα για να εκτελέσει αναβολικές λειτουργίες?
δηλαδή για να κάψει το λίπος γύρω απο ήπαρ και τους νεφρούς πρέπει να έχει το απαραίτητο λίπος που απαιτείται για να εκτελέσουνε τα οργανα τις λειτουργίες τους. αλλιώς θεωρεί ότι δεν έχει κι αρχίζει και αποθηκεύει.

αρα εσύ μπορείς να κάψεις μειώνοντας το λίπος, αλλά θα έχεις φτιάξει τόσα λιποκύτταρα μέσα σου που με το που θα ξαναχαλάσεις την διατροφή σου θα γεμίσουνε και θα παχύνεις ακόμα πιο πολύ.

για μένα δεν πρέπει να μειωθεί ποτέ το λίπος κάτω απο 25%. οι υδατάνθρακες ειναι αυτοί που αυξομειώνονται οι οποίοι ειναι καθαρά ενέργεια... οπότε έχοντας εκπαιδέυσει τον οργανισμό, στρέφεται στο αποθηκεύμενο λίπος(με την προυπόθεση οτι του εχεις δωσει αυτα που χρειαζονται δηλαδη το ελαχιστο 25%)

απόψεις...

billys15
15-01-07, 20:03
Δεν ξερω τωρα φιλε.Τι να σου πω.Παντως για εντελως προληπτικους λογους εγω θα συνεχισω να κανω ετσι οπως κανω,δηλαδη συχνα,μικρα γευματα και θα αποφευγω σοκολατες,γλυκα,γενικα περιττο λιπος για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Αν στο μελλον αλλαξω γνωμη και πιστω οτι οντως πρεπει να τρωμε και στη διαιτα αρκετο λιπος,τοτε βλεπουμε.Προς το παρον ομως,οχι.Δεν λεω οτι εχεις αδικο,ουτε εχω κατι μαζι σου και θελω να ερχομαι συνεχεια σε κοντρα με σενα,ετσι; Προς Θεου :army2: .Απλα οπως ειπες κι εσυ,γνωμη μου αυτη.

Albert_Wesker
15-01-07, 20:13
Δεν ξερω τωρα φιλε.Τι να σου πω.Παντως για εντελως προληπτικους λογους εγω θα συνεχισω να κανω ετσι οπως κανω,δηλαδη συχνα,μικρα γευματα και θα αποφευγω σοκολατες,γλυκα,γενικα περιττο λιπος για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Αν στο μελλον αλλαξω γνωμη και πιστω οτι οντως πρεπει να τρωμε και στη διαιτα αρκετο λιπος,τοτε βλεπουμε.Προς το παρον ομως,οχι.Δεν λεω οτι εχεις αδικο,ουτε εχω κατι μαζι σου και θελω να ερχομαι συνεχεια σε κοντρα με σενα,ετσι; Προς Θεου :army2: .Απλα οπως ειπες κι εσυ,γνωμη μου αυτη.


ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ

Gasturb
15-01-07, 20:26
Αlbert τόση ώρα αναφέρεσαι στα κορεσμένα ή στα ακόρεστα λιπαρά οξέα? Αν δεν κάνω λάθος δεν είδα να το αναφέρεις πουθενά κ είναι πολύ σημαντικο. Μιας κ για το πρώτο πρέπει να αποφεύγεται εξ ολοκλήρου ενώ το δεύτερο επιβάλλεται να το παίρνουμε καθημερινά!

Gt

Albert_Wesker
15-01-07, 21:17
Αlbert τόση ώρα αναφέρεσαι στα κορεσμένα ή στα ακόρεστα λιπαρά οξέα? Αν δεν κάνω λάθος δεν είδα να το αναφέρεις πουθενά κ είναι πολύ σημαντικο. Μιας κ για το πρώτο πρέπει να αποφεύγεται εξ ολοκλήρου ενώ το δεύτερο επιβάλλεται να το παίρνουμε καθημερινά!

Gt

Κοίτα να δεις. αυτο που ανοίγεις πάντως ειναι μεγάλη κουβέντα. θέλω να σου παραθέσω ένα κομμάτι απο το βιβλίο την προληπτικης ιατρικής των Τριχοπουλου-Καλαποθακη-Πετρίδου.

''Η δίαιτα, που αποτελεί σε μεγάλο βαθμό ένα κοινωνικό-οικονομικό προσδιοριζόμενο χαρακτηριστικό, διαδραματίζει καίριο ρόλο στην διαμόρφωση της στάθμης των λιποπρωτεινών του αίματος και στην διαμόρφωση της συχνότητας της στεφανιαίας νόσου. Η ευθύνη της διατροφής στην διαμόρφωση της συχνότητας της στεφανιαίας νόσου, έχει γίνει δεκτή απο ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ και ειδικές επιστημονικές ενώσεις και αποτελεί αντικέιμενο οδηγιών με σκοπό την πρωτογενή και δευτερογενή πρόληψη της στεφανιαίου νόσου.
Θεωρείται γενικά αποδεκτό ότι η επίδραση της τροφής στην επιδημιολογία της στεφανιαίας νόσου πραγματώνεται σε μεγαλύτερο βαθμό με επηρεασμό της στάθμης των λιποπρωτεινών ΧΑΜΗΛΗΣ πυκνότητας (LDL) και σε μικρότερο βαθμό με επηρεασμό της στάθμης των λιποπρωτεινών υψηλής πυκνότητας(HDL) και των παραγόντων που ρυθμίζουν την πηκτικότητα του αίματος.
Το κύριοτερο στοιχείο της διατροφής που επηρεάζει την συχνότητα της στεφανιαίας νόσου θεωρείται οτι ειναι τα λιπίδια. Ειδικότερα:
Τα ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ λιπίδια, που είναι κατα κανόνα ΖΩΙΚΗΣ προέλευσης αλλά και οι μαργαρίνες, ιδιαιτέρως οι σκληρές, που περιέχουν τρανσ - λιπαρά οξέα αυξάνουν τη στάθμη της LDL λιποπρωτείνης.

Αντίθετα, μονοακόρεστα λιπίδια, όπως αυτά που βρίσκονται στο λάδι της ελιάς η πολυακόρεστα όπως στα σπορέλαια, οδηγούν σε μείωση της στάθμης της χοληστερόλης του αίματος και των λιποπρωτεινών χαμηλής πυκνότητας.

Πλεονέκτημα των μονοακόρεστων, σχετικά με τα ακόρεστα, είναι τα πρώτα ΔΕΝ επηρεάζουν την στάθμη των λιποπρωτεινών υψηλής πυκνότητας, οι οποίες δρουν ευεργετικά, επειδή φαίνεται οτι συμβάλλουν στην αποκομιδή της χοληστερόλης από τις αθηροσκληρωτικές πλάκες, αντίθετα με τα πολυακόρεστα(πχ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ) που τείνουν να μειώνουν τις HDL.

ΥΠ΄ΟΨΙΝ: πρέπει όμως να σημειωθεί ότι μερικά απο τα κορεσμένα λίπη, όπως εκείνα που βασίζονται στα ΣΤΕΑΤΙΚΟ ΟΞΥ, έχουνε την δυνατότητα να μειώνουνε παρά να αυξάνουν την στάθμη της χοληστερόλης.(γεγονός που αντανακλά την σύνθετη φύση των βιοχημικών και βιοφυσικών μηχανισμών, οι οποίοι ρυθμίζουν την στάθμη των λιπιδίων στο αίμα.







Υπάρχουνε ενδείξεις ότι η κατανάλωση ψαριών και η συνακόλουθη πρόσληψη ω-3-λιπαρών οξέων, κυρίως αυτών με 20 ή 22 άτομα άνθρακα, συμβάλλει στην μείωση της επίπτωσης της στεφανιαίας νόσου.
Τα βιο- ιατρικά στοιχεία που στηρίζουνε την άποψη αυτή συνίστανται στο ότι τα ω-3-λιπαρά οξέα συμβάλλουνε στην μείωση των εξαιρετικά χαμηλής πυκνότητας λιποπρωτεινών (VLDL) και στην μείωση της θρομβωτικής τάσης του αίματος , η οποία προκαλείται απο αύξηση της σύνθεσης προστακυκλίνης και μείωση της παραγωγής θρομβοξάνης. Τα δεδομένα αυτά είναι συμβατά με το γεγονός ότι οι πληθυσμοί της Ιαπωνίας και της Γροιλανδίας, που καταναλίσκουν μεγάλες ποσότητες ψαριών, χαρακτηρίζονται απο χαμηλή επίπτωση στεφανιαίας νόσου.


(στράτο υπάρχιε κι άλλο που δεν έχει σχέση με τα λιπίδια αλλα με την χοληστερόλη, να το γράψω?)

Gasturb
15-01-07, 21:23
Mε λίγα λόγια albert δεν είπαμε κ κάτι καινούργιο μέχρι στιγμής απλά επανάληψη της λογικής όχι στα κορεμένα ναι στα μονο/πολύακόρεαστα λιπαρά οξέα.

Gt

Ps Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για bodybuilding και μην εξιδικευόμαστε τόσο στις ιατρικές παθήσεις pls!

Albert_Wesker
15-01-07, 21:30
Mε λίγα λόγια albert δεν είπαμε κ κάτι καινούργιο μέχρι στιγμής απλά επανάληψη της λογικής όχι στα κορεμένα ναι στα μονο/πολύακόρεαστα λιπαρά οξέα.

Gt

Ps Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για bodybuilding και μην εξιδικευόμαστε τόσο στις ιατρικές παθήσεις pls!

ΟΚ
απλά τα στεφανιαία είναι η μάστιγα την σήμερον ήμερα και είπα να το επεκτείνω λίγο
το συμπέρασμα ειναι αυτό που είπες εσύ.
εγώ προσωπικά τρώω μόνο ελαιόλαδο και ω-3 απο τα ψάρια(όχι κονσέρβες που τα έχουνε αφαιρέσει)
τώρα ας κάνουμε και μια υποχώρηση για τα κορεσμένα λιπαρά των γαλακτοκομικών(και πάλι οχι σε τελική περίοδο γράμμωσης το τονίζω). Τα γαλακτοκομικά είναι πλούσια τροφή, κι έχει υψηλής βιολογικής άξιας πρωτείνες. αλλα μέ μέτρο.

BON
10-03-10, 00:15
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια. Εχω ενα φιλο, οχι γνωστο, κολλητο. Αυτο το παιδι λοιπον ειναι 1.70/70 κιλα/20 χρονων. Ξεκινησε γυμναστηριο για ενα 6μηνο πριν 1-2 χρονια χωρις να εχει ιδεα απο διατροφη, συμπληρωματα, αναβολισμο, καταβολισμο ουτε καν τι γυμναζει η καθε ασκηση που εκτελουσε.
Επιπλεον δεν ειχε προγραμμα και γυμναζοταν 6μερες τη βδομαδα χωριζοντας τους μυες σε 2 ομαδες(λιγο λιγοτερο απο 3ωρο τη μερα). Εκανε τρομερο σωμα, δυναμη και αντοχη και εκτος απο αυτα εχει να παει γυμναστηριο γυρω στον χρονο και ειναι απιστευτα διατηρημενος. Το ατομο το βλεπω σχεδον καθε μερα και δεν ειναι οπως ειπα απλα γνωστος, επομενως γνωριζω αν παιρνει κρεατινη η οτιδηποτε αλλο(δεν εχει και την οικονοκικη δυνατοτητα εξαλλου).
ΤΙ ΚΑΝΕΙ τελοσπαντων? Ειναι γονιδιακο το θεμα, τι συμβαινει. Πιστεψτε με ειναι πολυ ενοχλητικο να πηγαινεις γυμναστηριο, να προσεχεις τη διατροφη, να γνωριζεις και 10 πραγματα,(εγω ολα αυτα) και καποιος τελειως ΑΣΧΕΤΟΣ να ειναι ανετος και ωραιος με ενα χρονο αποχης. Συγγνωμη για την κουραση αλλα το παιδι ειναι φαινομενο.

sTeLaKoS
10-03-10, 00:56
Άτιμα γονίδια....

Haris Pilton
10-03-10, 01:01
Ετσι παει,και εγω ξερω ατομο μεσομορφικο τιγκα στην τριχα με φωνη ιδιος ο μπαμπουλας,σαβουριαζει απειρα κανει μερικες φορες μονοζυγο και δικεφαλα σπιτι εδω και 4 χρονια με τα ιδια κιλα και ειναι σε κατασταση που θα τον ελεγες χρονια γυμνασμενο σωμα...

pepeismenos karga
10-03-10, 01:24
σιγουρα βον ειναι τα γονιδια....πεζουν μεγαλο ρολο....βεβεαι ειναι και μονο 70 κιλα...επομενως τετια κιλα δεν θεωρω οτι ειναι δυσκολο να εισαι καλος...ειχα φιλαρακι οταν πηγαινα πρωτη λυκειου που καναμε μαζι προπονηση...που ηταν 65 κιλα γυρω στο 1.70 και αυτος και απλα ετργωγε σαν το βαδι....και εκεανε γυμναστικη 3 ωρες την ημερα τουλαχιστον...απο την τρελλλα του...και ηταν τινγκα στις φλεβες.και ειλικρινα μονο ετρωγε...και ειχε τρελλη μυικοτητα...αλαλ οσο καλα γονιδια και να εχεις μεχρι ενα σημειο φτανεις χωρις σωστη προπονηση και διατροφη...δυστυχως...ενω αυτος πουξερει και 10 πραγματα...μπορει να φτασει και παραπανω και ας μην ειναι τοσο καλος...με πολυ δουλεια..

BON
10-03-10, 01:57
Ετσι ακριβως ειναι και ο φιλος μου, αου αου γυμναστικη, εχω τρελα μες το μυαλο και δεν συμμαζευεται. Οχι τιποτα με δουλευει κιολας, ποιο προγραμμα λεει και βλακειες κανε εκει ενα 3ωρο καθε μερα να δεις διαφορα και ασε τις φλωριες. Και τι τα να του πεις?,σου πεταει κατευθειαν" δες ρε πως εγινα χωρις τιποτα". Τραγικη κατασταση. Ατιμα γονιδια, οντως. Αυτο παντως που μου εκανε εντυπωση ειναι η διατηρηση της μυϊκης μαζας και η σκληροτητα των μυων μετα το περας 1 χρονου αποχης, αντε να κανει καμια καμψη σπιτι κανα μονοζυγο, οπως καθε ανθρωπος στη γη. Αδικια της φυσης...


Α και κατι αλλο, υπαρχει και το αντιθετο,δηλαδη καποιος να χτυπιεται κατω και να μην γνωρισει ποτε το γλυκο προσωπο του γυμνασμενου σωματος???(οχι δεν εχω τετοιο προβλημα).

savage
10-03-10, 03:13
Εγω πιστευω οτι ο επιμενων νικα!!! Ακομη κι αν αργησει να δει τα επιθυμητα αποτελεσματα,καποια στιγμη και ο μη προνομιουχος (γονιδιακα) θα χαμογελασει.
Και μενα παντως ο κολλητος μου τρωει ο,τι να'ναι(αλλα τρωει λιγο,δεν κανει πολλα γευματα),και δεν τον νοιαζει.Μπορει να φαει στο σπιτι,αλλα μπορει να φαει κ σουβλακια,πιτσα η φαστ φουντ,δεν μετρα ποτε πρωτεινη,υδατανθρακες κτλ.
Αποτελεσμα.73 κιλα (1.80 υψος),φετες ολο το χρονο,τριγωνη πλατη,πολυ καλο σχημα σωματος απο τη μεση και πανω,αλλα πολυ αδυνατα ποδια.
Και απο γυμανστικη?Γυμναζεται κυριολεκτικα οποτε το θυμαται.Μπορει να ερθει και 3-4 φορες μεσα στην ιδια εβδομαδα στο gym,αλλα μπορει να κανει 1-2 μηνες να ερθει και απλα να κανει push ups,μονοζυγο κοιλιακους και τιποτα ασκησεις με λαστιχα και 1 αλτηρα που εχει σπιτι του,στο μεσοδιαστημα,αλλα και παλι χωρις προγραμμα,οποτε το θυμηθει τα κανει.
Συμπερασμα?Αν εισαι εκτομορφο-μεσομορφος,ευνοεισαι πολυ και διατηρεις την καλη σου κατασταση,αλλα κακα τα ψεμματα!!!ΚΙΛΑ(ΜΥΙΚΑ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ!!!Και ο φιλος σου και ο φιλος μου ειναι γυρω στα 70 κιλα.Δεν θα γινουν ποτε 85-90 κιλα με αυτο τον τροπο ζωης.Για τα κιλα τους καλοι ειναι δε λεω..

jGod
11-03-10, 03:56
μηπως εσυ εισαι διμετρος και αυτος 1,70 και συγκρινεις ανομοια πραγματα?εγω ειμαι 2,02..για να βαλω ογκο θελω 400ευρω φαι το μηνα και ο αλλοσ π.χ 250 ,δεν ειναι ολα συγκρισιμα....και οσα για τα γονιδια..πολλη ακουγονται τελευταια :green:

thegravijia
11-03-10, 04:18
.Για τα κιλα τους καλοι ειναι δε λεω..:clap:
aυτο ακριβως...και μεχρι εκει

Machiavelli
11-03-10, 11:41
μηπως εσυ εισαι διμετρος και αυτος 1,70 και συγκρινεις ανομοια πραγματα?εγω ειμαι 2,02..για να βαλω ογκο θελω 400ευρω φαι το μηνα και ο αλλοσ π.χ 250 ,δεν ειναι ολα συγκρισιμα....και οσα για τα γονιδια..πολλη ακουγονται τελευταια :green:

Πολύ σωστός. Και ο μυς από τη στιγμή που είναι πιο μεγάλος, μεγαλύτερο ερέθισμα και τα συναφή. Ειδικά γάμπες, δικέφαλα, τεράστιες διαφορές ανάλογα με το ύψος.

savage
11-03-10, 12:01
μηπως εσυ εισαι διμετρος και αυτος 1,70 και συγκρινεις ανομοια πραγματα?

η ερωτηση αφορα εμενα η το ΒΟΝ?Αν αφορα εμενα,τοτε οχι δεν ειμαι διμετρος(:( κλαψ κλαψ),ειμαι 1.87 με το ζορι δυστυχως...

BON
11-03-10, 15:30
Εγω παλι ειμαι 1.86 αλλα δεν θα ηθελα παραπανω, αβολα αυτα τα ποδια σε αεροπλανα, τρενα και τα συναφη...Εχετε δικιο, το υψος παιζει πολυ μεγαλο ρολο, με το φιλο μου εχουμε τα ιδια κιλα αλλα 16 ποντους διαφορα υψους. Το χερι μου ειναι καμια 6-7 ποντουσ πιο μακρυ που τα μετρησαμε διπλα διπλα αλλα πιο λεπτο.

Και μια αλλη ερωτηση γιατι εχω ακουσει πολλα. Οσο μακρυτερο ειναι ενα ακρο(χερι π.χ) τοσο λιγοτερο βαρος μπορει να σηκωσει? Δηλαδη δυο χερια με ιση μαζα αλλα διαφορετικο μηκος σηκωνουν τα βαρη με διαφορετικη δυσκολια???

Haris Pilton
11-03-10, 17:50
Υσχιει,γιατι το βραχιονιο ειναι κοντητερο στους κοντους και ετσι χρησιμοποιηται ως υπομοχλιο με μοχλο την ωλενη και την κερκιδα.
Ετσι σηκωνει ευκολοτερα κιλα,ετσι και ο μυς,αισθητικα παντα,φαινεται και μεγαλυτερος σε σχεση με ενα ψηλο γιατι η ιδια πυκνοτητα-ποσοτητα μυ βρισκεται σε μικροτερο χωρο αναλογικα.

Δες πυχεις του λι πριστ ας πουμε...Αρχιζουν απο καρπο μεχρι αγκωνα,και φαινοται τεραστιοι,ενω δεν ειναι.Σχετικα ειναι ολα,αλλα στο bodybuilding η εμφανιση μετραει.

jGod
11-03-10, 17:51
εξαρταται και απο την ασκηση που κανουν αλλα οταν το ενα χερι κανει διπλασια κινηση απο το αλλο π.χ οταν κανω εγω ελξεις με υψος 2 μετρα κανω διπλασια αποσταση απο εναν με 1,70υψος οποτε λογικο να χρειαζομαι περισσοτερη δυναμη,και οταν λεω δυναμη εννοω αντοχη στη δυναμη και οχι απαραιτητα δυναμη γιατι αυτο εξαρταται απο το βαρος των 2 ατομων. αν και αυτο θα στο ανελυε καλυτερα ενας γυμναστης πιστευω.:thumbup:

_kwstas_
11-05-10, 11:14
οι κοντυτεροι ανθρωποι λογω μοχλικου συστηματος μπορουνε ευκολοτερα να σηκοσουνε κιλα οχι επιδει εχουνε περισσοτερη δυναμη αλλα επιδει κανουνε μικροτερη διαδρομη στην ανεκλιση τον κιλων! αυτο το παρατηρω συνεχεια επιδει κανω και προπονιση με παιδια αρσης βαρων! παιδια που ειναι 1.70 σηκωνουνε πιο γρηγορα και ποιο εκρηκτικα τα κιλα απο εμενα που ειμαι σχεδον 2 μετρα! και μονοζυγο δεν το συμπαθησα ιδιετερα αν και χτυπαω αρκετες ελξης..

Pain
19-05-10, 15:45
μολις εμαθα πως ειμαι μεσομορφικος :turtle: :green: στην αρχη νομιζα πως ειμαι εκτομορφικος επειδη ειμαι αδυνατος αλλα τωρα που αρχισα να παιρνω κιλα και σταματησα για λιγο τη γυμναστικη, ειδα πως αυτο το λιγο λιπος που πηρα οπως λεει το αρθρο μοιραστηκε ομοιομορφα :green:

albertob30
20-05-10, 21:08
μολις εμαθα πως ειμαι μεσομορφικος :turtle: :green: στην αρχη νομιζα πως ειμαι εκτομορφικος επειδη ειμαι αδυνατος αλλα τωρα που αρχισα να παιρνω κιλα και σταματησα για λιγο τη γυμναστικη, ειδα πως αυτο το λιγο λιπος που πηρα οπως λεει το αρθρο μοιραστηκε ομοιομορφα :green:

γιατι οταν καποις περνει λιπος ομοιομορφα(παντου) σημαινει οτι ειναι μεσομορφος? κανεις δεν ειναι κατι εξολοκληρου..εχουμε στοιχεια απο τους σωματοτυπους..

Pain
22-05-10, 16:47
γιατι οταν καποις περνει λιπος ομοιομορφα(παντου) σημαινει οτι ειναι μεσομορφος? κανεις δεν ειναι κατι εξολοκληρου..εχουμε στοιχεια απο τους σωματοτυπους..

οντως εκανα ενα λαθος και ειπα πως ειμαι μεσομορφικος, επρεπε να πω πως εχω στοχεια μεσομορφικου. παντως απο τα στοιχεια που μας δινει το τοπικ το μονο που δεν εχω ειναι τριχες στο στηθος(μπορει να βγαλω στο μελλον).

Jumaru
22-05-10, 19:24
Νιώθω πολύ ηλίθιος.. ποτέ δεν έβγαλα άκρη ως προς το σχεδιάγραμμα τι σωματότυπο έχω :1laugh:

NASSER
03-06-10, 11:55
Νιώθω πολύ ηλίθιος.. ποτέ δεν έβγαλα άκρη ως προς το σχεδιάγραμμα τι σωματότυπο έχω :1laugh:

Βαλε φωτο ή βιντεακι καλυτερα για να σου πουμε :)

spyros Bodybuilding
28-09-10, 23:55
δηλαδη οσοι ειναι Ενδόμορφοι να μην κανουν bb ?????????:(:(

lila_1
29-09-10, 12:52
δηλαδη οσοι ειναι Ενδόμορφοι να μην κανουν bb ?????????:(:(

Αυτο πως προεκυψε?

stamos007
10-10-10, 15:56
πολυ ενδιαφερον το αρθρο!και πιστεψτε με εχω παρα μα παρα πολλες ερωτησεις εγω δυστυχως απο οτι βλεπω συμπερανα πως ειμαι ενδομορφικος:( (ειμαι εκ γενετης με περιφερεια η οποια οτι και να κανω δεν φευγει,κλειστους ωμους και τα ποδια μου ειναι καλυμμενα απο λιπος)φιλοι μου μου λενε πως εχω το ιδανικο σωματοτυπο για να κανω σωμα δυστυχως πιστευω ειλικρινα πωσ δεν το εχω(να βαλω φοτο να με δειτε?)και να μου πειτε? εκανα 8 χρονια κολυμπι αλλα δεν εχω ανοιξει ολη η βλακεια ειναι πωσ εχω αναπτυγμενο στηθος και πλατη εννοω γυμνασμενα σε σχεση με τις αλλεσ μυικες ομαδες μπορειτε να μπου δωσετε καμια συμβουλη για να ανοιξω η δεν θα ανοιξω ποτε επειδη ειμαι εκ γενετης ετσι?παντως μια ορθοπαιδικος μου ειχε πει να κανω ιπτιο και θα μπορεσω να ανοιξω τσ ωμουσ μου ποια ειναι η γνωμη σας?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

DrNio
26-05-11, 15:08
Πανάρχαιο topic,αλλά επειδή είμαι νέος στο forum,όποτε βρίσκω λίγο χρόνο διαβάζω κάποια άρθρα.

Επειδή ήταν λίγα τα post,τα διάβασα όλα επι τροχάδειν.

Μία απορία μου δημιουργήθηκε,ζητώ συγνώμη αν απαντήθηκε,γιατί μόνο ο μεσόμορφος έχει τρίχα στο στήθος?Μπορεί να φαίνεται αστεία η ερώτηση,αλλά την κάνω σοβαρά.

Thanks.

pan0z
26-05-11, 17:45
Πανάρχαιο topic,αλλά επειδή είμαι νέος στο forum,όποτε βρίσκω λίγο χρόνο διαβάζω κάποια άρθρα.

Επειδή ήταν λίγα τα post,τα διάβασα όλα επι τροχάδειν.

Μία απορία μου δημιουργήθηκε,ζητώ συγνώμη αν απαντήθηκε,γιατί μόνο ο μεσόμορφος έχει τρίχα στο στήθος?Μπορεί να φαίνεται αστεία η ερώτηση,αλλά την κάνω σοβαρά.

Thanks.

Ισως παραγει περισσοτερη τεστοστερονη :green::P

DrNio
01-06-11, 00:54
Ο Σταλόνε είναι παράδειγμα μεσόμορφου(ή μυώδης) και όχι εκτόμορφου(ή λιγνός),όπως λέει το παλικάρι στο άρθρο(αν θυμάμαι καλά).Ένα παράδειγμα που φαίνεται ξεκάθαρα οτι ο Σταλόνε δεν είναι εκτόμορφος είναι στο Rocky 1 που είναι 100 κιλά γομάρι.(στην τύχη είπα τον αριθμό)

Blast
02-06-11, 13:30
26205

Chris92
02-06-11, 13:42
υπαρχει καποιος τροποσ για να προσδιορισω σε ποιον τυπο ανηκω?

Polyneikos
02-06-11, 20:58
υπαρχει καποιος τροποσ για να προσδιορισω σε ποιον τυπο ανηκω?

Αυτο το ποστ δεν σε βοηθαει;


ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΙ (Γενετικοί προσδιορισμοί - περιορισμοί)

http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/pic1b.jpg

Υπάρχουν 3 βασικά μοντέλα σωματοτυπων από την μίξη των οποίων συνθέτονται όλα τα είδη σωματοτυπων που βλέπουμε στους ανθρωπους. Έτσι λοιπόν έχουμε το ενδομορφικό, το μεσομορφικό και το εκτομορφικό μοντέλο.

Τα χαρακτηριστικά του Ενδόμορφου είναι:
Συσσωρεύει εύκολα λίπος κυρίως στην περιοχή την κοιλιάς και των γοφών και έχει γενικά πλαδαρό σώμα. Έχει καλά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα αλλά η μυικοτητα, λόγω του λίπους, δεν διακρινεται. Επισης χάνει πολύ δύσκολα λίπος και κατά την διάρκεια της δίαιτας χάνει και αρκετούς μυς.
Έχει στενούς ώμους, φαρδιά λεκάνη και στρογγυλό πρόσωπο.

Τα χαρακτηριστικά του Μεσομορφου είναι:
Μεγάλο άνοιγμα ώμων, στενή μέση και νορμάλ μέγεθος γοφών. Τρώει χωρίς να προσέχει ιδιαίτερα την διατροφή του αφού δεν παίρνει εύκολα λίπος και όταν πάρει μοιράζεται ομοιόμορφα σε όλο του το σώμα και μπορεί να το ξαναχάσει ευκολα. Εχει αρκετά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα και η μυικοτητα του διακρίνεται.
Το πρόσωπο του έχει έντονες γωνίες και συνήθως έχει αρκετά βαριά χροιά φωνής.

Τα χαρακτηριστικά του Εκτομορφου είναι:
Επίπεδος θώρακας, στενοί γοφοί, αδύνατο μυϊκό σύστημα, λεπτά και μακρά άκρα και συνήθως το ύψος του είναι πάνω από τον μέσο ορο. Παιρνει πολύ δύσκολα λίπος και ακόμη δυσκολότερα μυς.

http://i98.photobucket.com/albums/l272/xploadjj/pic2b.jpg

Ο σωματότυπος κάθε ανθρώπου είναι μια μίξη από αυτά τα τρία μοντέλα. Το να είναι κάποιος π.χ καθαρά ενδομορφικος είναι πολύ σπάνιο. Άμα φανταστούμε ένα τρίγωνο όπως στο σχ.2 με ένα μοντέλο σε κάθε κορυφή τότε ολοι οι δυνατοί συνδυασμοί που προκύπτουν βρίσκονται μέσα στο τριγωνο. Οσο πιο μακριά από την κορυφή του κάθε μοντέλου τόσα λιγότερα χαρακτηριστικά του έχει.
Πρακτικά ο σωματότυπος προσδιορίζεται απο 3 αριθμούς(κλίμακα 1-7) όπου ο πρώτος αναλογεί στην ενδομορφία, ο δεύτερος στην μεσομορφία και ο τρίτος στην εκτομορφία. Ενδεικτικά ο σωματότυπος του ενδόμορφου αντιστοιχεί στον 7-1-1 και του μέσου τύπου στον 4-4-4.
Για να καταλάβετε καλύτερα στο σχ.3 έχω προσθέσει από 7 βοηθητικούς δακτυλίους με κετρα τις κορυφές του τριγώνου οι οποίοι αριθμούνται από έξω προς τα μέσα δηλαδή ο εξωτερικός δακτύλιος έχει το νούμερο 1 και ο κεντρικός το 7.

Αν λοιπόν κάποιος ήταν στην θέση που βρίσκεται το αστέρι τότε θα είχαμε :
Δακτύλιος ενδομορφίας = 5
Δακτύλιος μεσομορφίας = 1
Δακτύλιος εκτομορφίας = 1

Αρα ο σωματότυπος θα ήταν 5-1-1
Δεν υπάρχει καμιά τεχνική για να προσδιορίσουμε τον σωματότυπο κάποιου παρά μόνο εμπειρικά δηλαδή με το 'μάτι' .Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Σταλόνε(rocky,rambo κτλ) πρέπει να βρίσκεται κάπου εκεί που έχω βάλει το τριγωνάκι.

Oσον αφορά το Bodybuilding είναι εμφανές ότι οι σωματότυποι που "κοιτάνε" προς το μεσομορφικό μοντέλο ευνοούνται τα μέγιστα. Ιδικά αυτοί με βαθμό μεσομορφίας 6 και 7 και μόνο που μυρίζουν τα βάρη οι μυς τους εκρυγνονται και ας ακολουθούν την 50-50 δίαιτα ...(50% pizza 50% σάντουιτς).
Οι "προσανατολισμένοι" ενδομορφικά ναι μεν παίρνουν σχετικά εύκολα μυς αλλά είναι πολύ δύσκολο και πολλές φορές ακατόρθωτο να χάσουν λίπος ώστε να δείξουν κάποια μυικοτητα πόσο μάλλον γραμμωση(NO Six-Pack 4 you). Ειναι όμως σε καλύτερη μοίρα από τους εκτομορφικούς οι οποίοι
άμα θέλουν να πάρουν μυς πρέπει να είναι με γεμάτο στόμα όλη μέρα και αφού πάρουν τους μυς πρέπει να συνεχίσουν να τρώνε πολύ ώστε να τους διατηρησουν. Μην περιμένετε να γίνετε Πρωταθλητές στο bodybuilding όμως.

Την επόμενη φορά που θα κοιτάχθειτε στον καθρέπτη προσπαθήστε να βρείτε τον δικό σας σωματότυπο ;).


jiujitsu
cHeMiCaLLy eNhanCeD BoDiEs

Saxlokodon
02-06-11, 22:25
Προσωπικα αυτο που καταλαβαινω με την παραπανω εξηγηση για τους σωματοτυπους ειναι πως εκτομορφικος σημαινει χτικιαρης, μεσομορφικος σημαινει σφιχτης και ενδομορφικος σημαινει κεφτες με ποδια.
Θα μου επιτρεψετε να παραθεσω 2 σχολια του Lyle Mcdonald απο το forum του:

____________________________________________________________________
a. Somatotyping is, by and large garbage.

b. The idea is that endomorphs (defined generally as being short and stocky which is just a nice way of saying fat) will tend to look worse if they gain a bunch of muscle. Which might be true if they stay fat. Also, there is the idea that high reps/light weights will burn more calories (arguably true but it's not a huge difference) which will help with fat loss.

Basically, it's just a stupidly inefficient way of building muscle mass in an attempt to keep from making things worse apperance wis (e.g. if you're short and fat and you gain a bunch of muscle you will just look thicker).

Which takes us back to the likelihood of most building big muscles (esp. chicks) in the first place. Which is basically nil.
____________________________________________________________________
Take an 'ectomorph' and put 40 lbs on him. Is he still an ectomorph (biologically or whatever)? Because now he will rank higher on mesomorphy (a measure of 'muscularity)?

One of the assumtions is that somatotype correlates with underlying biology (and amusingly I have recently seen work that finally ties some of this together) but with trainng and diet you change where someone scores on somatotype, has their biology changed?
____________________________________________________________________

Θα μπορουσε καποιος απο αυτους που καταλαβαινουν τι ειναι "σωματοτυπος" να τα σχολιασει?

t.s.t
02-06-11, 22:35
Πως καθοριζετε πιο ευστοχα το σωματοτυπο του καθενος μας???

t.s.t
02-06-11, 22:39
Αυτο το ποστ δεν σε βοηθαει;

δειξε μας πραγματικα σωματα γιανα καταλαβουμε θα μας βοηθησει πιο πολυ αυτο,αν ειναι εφικτο να το κανεις..εγω ομολογω δεν τα ξερα αυτου του ειδους τυπους σωματα,με τετοιο χαρακτηρισμο..

pan0z
02-06-11, 22:46
δειξε μας πραγματικα σωματα γιανα καταλαβουμε θα μας βοηθησει πιο πολυ αυτο,αν ειναι εφικτο να το κανεις..εγω ομολογω δεν τα ξερα αυτου του ειδους τυπους σωματα,με τετοιο χαρακτηρισμο..

Γιατι αν καταλαβεις τι σωματοτυπο εχεις τι θα κερδισεις?Θα αλλαξεις τον τροπο προπονησης σου?την διατροφη σου?απλα ταμπελες ειναι τιποτα παραπανω...

t.s.t
02-06-11, 22:49
Γιατι αν καταλαβεις τι σωματοτυπο εχεις τι θα κερδισεις?Θα αλλαξεις τον τροπο προπονησης σου?την διατροφη σου?απλα ταμπελες ειναι τιποτα παραπανω...

Τπτ πανο απλα το βλεπω συχνα να συζητιεται απο τοτε που μπαινω εδω περα,απλη απορια ειναι,εχεις απολυτο δικιο τπτ δεν θα αλλαξει,ξερεις εμεις η ελληνες ειμαστε και περιεργη:green: οταν ειπα παραπανω θα μας βοηθησει εννοουσα να μαθουμε απλα σε τι κατηγορια ειμαστε..

Saxlokodon
02-06-11, 22:49
Οι χαρακτηρισμοι μεσομορφικος, ενδομορφικος, εκτομορφικος απλα δεν εχουν καμια βαση. Για παραδειγμα, αν εισαι ενδομορφικος και προσθεσεις 10 κιλα μυικη μαζα στο σωμα σου, τοτε γινεσαι μεσομορφικος??? Δηλαδη αλλαζει το DNA σου??? :shock:

Δε νομιζω Τακη..... (που λεει και η διαφημιση)

Αυτο που μπορει να μετρηθει ειναι το body frame, δηλαδη το καλουπι σου, ο σκελετος σου στην ουσια, μετρωντας την περιφερεια του καρπου.

Women:

Height under 5'2"
Small = wrist size less than 5.5"
Medium = wrist size 5.5" to 5.75"
Large = wrist size over 5.75"
Height 5'2" to 5' 5"
Small = wrist size less than 6"
Medium = wrist size 6" to 6.25"
Large = wrist size over 6.25"
Height over 5' 5"
Small = wrist size less than 6.25"
Medium = wrist size 6.25" to 6.5"
Large = wrist size over 6.5"

Men:

Height over 5' 5"
Small = wrist size 5.5" to 6.5"
Medium = wrist size 6.5" to 7.5"
Large = wrist size over 7.5"


Ετσι απανταται η ερωτηση ¨καλα αυτος πως γινεται να ειναι 180 στα 80 κιλα και 12% λιπος μυωδης και φετες, ενω εγω με ιδιες ακριβως μετρησεις να μην βλεπω να πεταγεται ουτε μια φλεβα?"

t.s.t
02-06-11, 22:54
Να προσθεσω οτι δεν ξεκινησα να κανω gym για τα σωματοτυπα και ολα τα λοιπα αλλα επειδη ηθελα να καλυτερεψω ως προς το προσωπο μου,το ψυριζουνε πολυ το θεμα του σωματοτυπου χωρις ιδιαιτερη ουσια κατα την γνωμη μου..

DrNio
02-06-11, 23:15
Οι χαρακτηρισμοι μεσομορφικος, ενδομορφικος, εκτομορφικος απλα δεν εχουν καμια βαση.

Δεν νομίζω.Άλλωστε έχουν δουλέψει επιστήμονες πάνω σε αυτό το θέμα.

Αν διαβάσεις πιο αναλυτικά κάποια πράγματα θα δεις οτι δεν υπάρχει ενας "χοντρικός" διαχωρισμός ανάμεσα σε μεσο-ενδο-εκτο-μορφο,αλλά υπάρχει ένα "score" 7-1-1 π.χ. που χαρακτηρίζει σε αυτην την περίπτωση τον ενδόμορφο(σχετικά απόλυτο αυτό το score).

Άλλωστε,το θέμα δεν είναι αν ένας εκτόμορφος πάρει 10 κιλά μυών έγινε αυτόματα μεσόμορφος.Το θέμα είναι πως τα πήρε..με τι ευκολία..με τι μέσα,πόσο χρόνο του πήρε κ.α.

Άλλοι το παλεύουν 1 χρόνο να ανέβουν σε κιλά και άλλοι σε λίγους μήνες έχουν φουσκώσει.Εγώ έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα ανθρώπων με διαφορετικούς σωματότυπους και πριν ξεκινήσω gym αλλά και όταν ξεκίνησα.

Γενικά,αυτά με τους σωματότυπους ισχύουν.Αλλά ως ένα βαθμό.Κάποια χαρακτηριστικά μας είναι έμφυτα*(έτσι γεννιόμαστε) και άλλα είναι επίκτητα(τα αποκτάμε στην πορεία της ζωής).

*= π.χ. στον ενδόμορφο κάπου διάβασα οτι έχει σχετικά μεγάλη λεκάνη.Τα κόκκαλα δεν μπορείς να τα "αλλάξεις" με την γυμναστική.(τουλάχιστον σε εκείνη την περιοχή)

( Εγώ έχω εντυπωσιαστεί με πόσα κοινά χαρακτηριστικά βρήκα στο σώμα μου με τον σωματότυπο του μεσόμορφου.Φίλος μου που του έστειλα ένα σχετικό link μου λέει είναι λες και σε περιέγραφε[ελπίζω να μην ακούστηκε εγωιιστικό αυτό] )

t.s.t
02-06-11, 23:22
Δεν νομίζω.Άλλωστε έχουν δουλέψει επιστήμονες πάνω σε αυτό το θέμα.

Αν διαβάσεις πιο αναλυτικά κάποια πράγματα θα δεις οτι δεν υπάρχει ενας "χοντρικός" διαχωρισμός ανάμεσα σε μεσο-ενδο-εκτο-μορφο,αλλά υπάρχει ένα "score" 7-1-1 π.χ. που χαρακτηρίζει σε αυτην την περίπτωση τον ενδόμορφο(σχετικά απόλυτο αυτό το score).

Άλλωστε,το θέμα δεν είναι αν ένας εκτόμορφος πάρει 10 κιλά μυών έγινε αυτόματα μεσόμορφος.Το θέμα είναι πως τα πήρε..με τι ευκολία..με τι μέσα,πόσο χρόνο του πήρε κ.α.

Άλλοι το παλεύουν 1 χρόνο να ανέβουν σε κιλά και άλλοι σε λίγους μήνες έχουν φουσκώσει.Εγώ έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα ανθρώπων με διαφορετικούς σωματότυπους και πριν ξεκινήσω gym αλλά και όταν ξεκίνησα.

Γενικά,αυτά με τους σωματότυπους ισχύουν.Αλλά ως ένα βαθμό.Κάποια χαρακτηριστικά μας είναι έμφυτα*(έτσι γεννιόμαστε) και άλλα είναι επίκτητα(τα αποκτάμε στην πορεία της ζωής).

*= π.χ. στον ενδόμορφο κάπου διάβασα οτι έχει σχετικά μεγάλη λεκάνη.Τα κόκκαλα δεν μπορείς να τα "αλλάξεις" με την γυμναστική.(τουλάχιστον σε εκείνη την περιοχή)

( Εγώ έχω εντυπωσιαστεί με πόσα κοινά χαρακτηριστικά βρήκα στο σώμα μου με τον σωματότυπο του μεσόμορφου.Φίλος μου που του έστειλα ένα σχετικό link μου λέει είναι λες και σε περιέγραφε[ελπίζω να μην ακούστηκε εγωιιστικό αυτό] )

Επετρεψε μου να πω..ψιλα γραμματα.

DrNio
02-06-11, 23:26
Σου επιτρέπω αλλά τι εννοείς ακριβώς?

Γράψε την γνώμη σου αναλυτικά,να την διαβάσουν και άλλοι συνφορουμιτές για να πάρουν άλλες-διαφορετικές ιδέες πάνω σε αυτό το θέμα.(Ακόμα και εγώ)

Saxlokodon
02-06-11, 23:29
Δεν νομίζω.Άλλωστε έχουν δουλέψει επιστήμονες πάνω σε αυτό το θέμα.



Μα ναι, κι εγω παρεθεσα γραφομενα επιστημονα (Lyle Mcdonald).



Αν διαβάσεις πιο αναλυτικά κάποια πράγματα θα δεις οτι δεν υπάρχει ενας "χοντρικός" διαχωρισμός ανάμεσα σε μεσο-ενδο-εκτο-μορφο,αλλά υπάρχει ένα "score" 7-1-1 π.χ. που χαρακτηρίζει σε αυτην την περίπτωση τον ενδόμορφο(σχετικά απόλυτο αυτό το score).

Γενικά,αυτά με τους σωματότυπους ισχύουν.Αλλά ως ένα βαθμό.



Δηλαδη οχι ακριβως? Στο περιπου? Μπορεις να εντοπισεις το "σκορ" του δικου σου σωματος και να το παραθεσεις?




Άλλοι το παλεύουν 1 χρόνο να ανέβουν σε κιλά και άλλοι σε λίγους μήνες έχουν φουσκώσει.Εγώ έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα ανθρώπων με διαφορετικούς σωματότυπους και πριν ξεκινήσω gym αλλά και όταν ξεκίνησα.



Καθαρα θεμα διατροφης, επιπεδων τεστοστερονης και προσπαθειας.





*= π.χ. στον ενδόμορφο κάπου διάβασα οτι έχει σχετικά μεγάλη λεκάνη.Τα κόκκαλα δεν μπορείς να τα "αλλάξεις" με την γυμναστική.(τουλάχιστον σε εκείνη την περιοχή)

( Εγώ έχω εντυπωσιαστεί με πόσα κοινά χαρακτηριστικά βρήκα στο σώμα μου με τον σωματότυπο του μεσόμορφου.Φίλος μου που του έστειλα ένα σχετικό link μου λέει είναι λες και σε περιέγραφε[ελπίζω να μην ακούστηκε εγωιιστικό αυτό] )



Στα λογια μου ερχεσαι. Τυπος σκελετου, δηλαδη body frame type. Μετρας την περιφερεια του καρπου σου και τον βρισκεις.

Φιλικα...

t.s.t
02-06-11, 23:32
Σου επιτρέπω αλλά τι εννοείς ακριβώς?

Γράψε την γνώμη σου αναλυτικά,να την διαβάσουν και άλλοι συνφορουμιτές για να πάρουν άλλες-διαφορετικές ιδέες πάνω σε αυτό το θέμα.(Ακόμα και εγώ)

Αν καποιος παραδειγμα ειναι απο τα δυσκολα σωματα μπορει να ξενερωση και να μην κανει τελικα gym και μπορει να το ηθελε τοσο πολυ,πιστευω πως αυτο περι των σωματοτυπων δεν εχει σημασια γιανα το παρεις σοβαρα,σωμα θα κανεις εφοσον γυμναζεσε οπως και να εισαι,τωρα αν το κανεις σε ενα χρονο περισσοτερο απο καποιον αλλων...ε δεν τρεχει και τπτ,εγω παραδειγμα πριν αρχισω gym ημουν αστα να πανε,ομως με δουλεια πολυ εχω γινει αλλος ανθρωπος,μπορεις να δεις της φωτο μου,γιανα καταλαβεις τι εννοω...:thumbup:

DrNio
02-06-11, 23:54
Ενδιαφέρον το ποστ σου.


Δηλαδη οχι ακριβως? Στο περιπου? Μπορεις να εντοπισεις το "σκορ" του δικου σου σωματος και να το παραθεσεις?
Σε καμία περίπτωσηό.Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα απο διαφορετικά sites και δεν βρήκα τρόπο που να μπορείς να τον μετρήσεις με συγκεκριμένα νούμερα.


Καθαρα θεμα διατροφηςΘα μιλήσω με συγκεκριμένο παράδειγμα.Ξεκίνησα το gym στο λύκειο με έναν φίλο μου.Εγώ έτρωγα 2 σουβλάκια ή μπριζόλα-χοιρινή(+ καμιά ντοματούλα που και που) για μετα την προπόνηση και αυτός χτύπαγε αυγά,μπριζόλες,κοτόπουλο,γενικά πρόσεχε πιο πολύ( είχε μπει και στο τρυπάκι να μάθει για τα συμπληρώματα ,χωρίς να πάρει).Εγώ είχα ένα μέσο σώμα,δεν με έλεγες πολύ αδύνατο,απλά αδύνατο προς το κανονικό,αλλά με στενή πλάτη και λίγη καμπούρα(αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα το gym για να "ισιώσω" απο το καθισιό-διάβασμα).Εκείνος ήταν λιγνός - πιο αδύνατος απο εμένα με στενό σώμα.Το παλικάρι έσφυξε λίγο αλλά μυικά κιλά ΔΕΝ μπορούσε να πάρει.Εγώ είχα ανέβει πάρα πολύ,σε όγκο είμαι ίδιος με τώρα.Όσον αφορά την διατροφή κάναμε και οι 2 σχεδόν την ίδια(αυτός πρόσεχε λίγο παραπάνω) δηλ. 3-4 γεύματα/ημέρα ( οτι μαγείρευε η μαμά ).Τα αποτελέσματα δεν είχαν καμία απολύτως σχέση.


επιπεδων τεστοστερονηςΑυτό δεν μπορώ να το ξέρω,αλλά δεν νομίζω οτι οι φυσικοί "αδυνατούλιδες" και οι "χοντρούλιδες" έχουν μικρά ποσοστά τεστοστερόνης.


προσπαθειαΟ φίλος μου προσπαθούσε πιο πολύ.Το ήθελε περισσότερο.Εγώ βλέποντας το αποτέλεσμα συνέχισα,δεν είχα τέτοιο σκοπό.


Στα λογια μου ερχεσαι. Τυπος σκελετου, δηλαδη body frame type. Μετρας την περιφερεια του καρπου σου και τον βρισκεις.
Αυτό στο άρθρο δεν το πολυκατάλαβα να σου πω την αλήθεια,με μια γρήγορη ματιά που του έριξα.Θα το ξανακοιτάξω αργότερα.

DrNio
02-06-11, 23:58
Αν καποιος παραδειγμα ειναι απο τα δυσκολα σωματα μπορει να ξενερωση και να μην κανει τελικα gym και μπορει να το ηθελε τοσο πολυ,πιστευω πως αυτο περι των σωματοτυπων δεν εχει σημασια γιανα το παρεις σοβαρα,σωμα θα κανεις εφοσον γυμναζεσε οπως και να εισαι,τωρα αν το κανεις σε ενα χρονο περισσοτερο απο καποιον αλλων...ε δεν τρεχει και τπτ,εγω παραδειγμα πριν αρχισω gym ημουν αστα να πανε,ομως με δουλεια πολυ εχω γινει αλλος ανθρωπος,μπορεις να δεις της φωτο μου,γιανα καταλαβεις τι εννοω...:thumbup:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Άλλωστε ο σωματότυπος δεν σου λέει τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις.

( Πάνω σε αυτό διάβασα οτι ένας πρωταθλητής σε μαραθώνιο είχε τα υψηλότερα ποσοστά λίπους απο όλους τους υπόλοιπους και ήταν και πιο ψηλός,αλλά λόγω ενος ^&%^ [εδώ το άρθρο πέταγε κάτι σαν χημική ένωση] κατάφερε και βγήκε πρώτος,αν το βρω θα το δημοσιεύσω )


Αλλά με πόση ευκολία μπορεί να επιτευχθεί αυτό που θες.

t.s.t
03-06-11, 00:01
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Άλλωστε ο σωματότυπος δεν σου λέει τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις.

( Πάνω σε αυτό διάβασα οτι ένας πρωταθλητής σε μαραθώνιο είχε τα υψηλότερα ποσοστά λίπους απο όλους τους υπόλοιπους και ήταν και πιο ψηλός,αλλά λόγω ενος ^&%^ [εδώ το άρθρο πέταγε κάτι σαν χημική ένωση] κατάφερε και βγήκε πρώτος,αν το βρω θα το δημοσιεύσω )


Αλλά με πόση ευκολία μπορεί να επιτευχθεί αυτό που θες.

Ενδιαφερον.....πιστευω πως το σωμα θελει πολυ δουλεια γιανα αναπτυχθει ειναι γνωστο αυτο βεβαια,απλα αλλοι το κανουν σε 6 μηνες παραδειγμα και αλλοι σε 9..πιστευω εκει παιζεται η διαφορα.τα γονιδια που λεμε συνεχεια....

DrNio
03-06-11, 00:09
Ενδιαφερον.....πιστευω πως το σωμα θελει πολυ δουλεια γιανα αναπτυχθει ειναι γνωστο αυτο βεβαια,απλα αλλοι το κανουν σε 6 μηνες παραδειγμα και αλλοι σε 9..πιστευω εκει παιζεται η διαφορα.τα γονιδια που λεμε συνεχεια....

Ακριβώς αυτό..εγώ πιστεύω οτι εκει κολλάει το θέμα σωματότυπου.

Και επίσης κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι πως τον σωματότυπο σου δεν τον μαθαίνεις απαραίτητα στο γυμναστήριο,αλλά ίσα ίσα είναι πολύ πιο εύκολο όταν απέχεις ή δεν έχεις γυμναστεί.Τότε ο μεταβολισμός σου είναι σε κανονικά επίπεδα και το σώμα έχει τις "φυσικές του απαιτήσεις" και την "φυσική του δομή".

Saxlokodon
03-06-11, 00:11
Θα μιλήσω με συγκεκριμένο παράδειγμα.Ξεκίνησα το gym στο λύκειο με έναν φίλο μου.Εγώ έτρωγα 2 σουβλάκια ή μπριζόλα-χοιρινή(+ καμιά ντοματούλα που και που) για μετα την προπόνηση και αυτός χτύπαγε αυγά,μπριζόλες,κοτόπουλο,γενικά πρόσεχε πιο πολύ( είχε μπει και στο τρυπάκι να μάθει για τα συμπληρώματα ,χωρίς να πάρει).Εγώ είχα ένα μέσο σώμα,δεν με έλεγες πολύ αδύνατο,απλά αδύνατο προς το κανονικό,αλλά με στενή πλάτη και λίγη καμπούρα(αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα το gym για να "ισιώσω" απο το καθισιό-διάβασμα).Εκείνος ήταν λιγνός - πιο αδύνατος απο εμένα με στενό σώμα.Το παλικάρι έσφυξε λίγο αλλά μυικά κιλά ΔΕΝ μπορούσε να πάρει.Εγώ είχα ανέβει πάρα πολύ,σε όγκο είμαι ίδιος με τώρα.Όσον αφορά την διατροφή κάναμε και οι 2 σχεδόν την ίδια(αυτός πρόσεχε λίγο παραπάνω) δηλ. 3-4 γεύματα/ημέρα ( οτι μαγείρευε η μαμά ).Τα αποτελέσματα δεν είχαν καμία απολύτως σχέση.


Καταναλωνε περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που εκαιγε ή οχι; Οταν τρως 3000 θερμιδες και καταναλωνεις 3500 τοτε πως μπορεις να παρεις ογκο? Απλα μαθηματικα. Ο καθενας εχει διαφορετικες θερμιδικες αναγκες.



επιπεδων τεστοστερονης
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω,αλλά δεν νομίζω οτι οι φυσικοί "αδυνατούλιδες" και οι "χοντρούλιδες" έχουν μικρά ποσοστά τεστοστερόνης.


Εγω παλι νομιζω το αλλο. Μαλλον ειμαι σιγουρος. Η μεγαλη υποκρισια σ'αυτο το χωρο (οχι το φορουμ) σπαει κοκκαλα. 20% των ερασιτεχνων bb παιρνων ΦΑΡΜΑΚΑ (διαπιστωμενο), οχι συμπληρωματα, τους ρωτουν πως φουσκωνουν τοσο γρηγορα και απαντουν μονο με whey και κρεατινη. Ναι καλα. Απο εκει πηγαζει και η λεξη hard gainer, γιατι οταν βλεπεις τον αλλον να γινεται τουμπανο σε 2 μηνες και εσυ ιδρωνεις χωρις ικανοποιητικο για σενα αποτελεσμα, τοτε λες ειμαι hard gainer. Απο τη στιγμη που θα το παραδεχτεις εχεις αποτυχει.




Ο φίλος μου προσπαθούσε πιο πολύ.Το ήθελε περισσότερο.Εγώ βλέποντας το αποτέλεσμα συνέχισα,δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Ο φιλος σου την πατησε απο overtraining και ελλειπη διατροφη. Σε ηλικια που η τεστ ειναι φυσιολογικα στα υψη, δεν δικαιολογειται.

t.s.t
03-06-11, 00:16
Ακριβώς αυτό..εγώ πιστεύω οτι εκει κολλάει το θέμα σωματότυπου.

Και επίσης κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι πως τον σωματότυπο σου δεν τον μαθαίνεις απαραίτητα στο γυμναστήριο,αλλά ίσα ίσα είναι πολύ πιο εύκολο όταν απέχεις ή δεν έχεις γυμναστεί.Τότε ο μεταβολισμός σου είναι σε κανονικά επίπεδα και το σώμα έχει τις "φυσικές του απαιτήσεις" και την "φυσική του δομή".

Οποτε καταληγουμε να συμφωνουμε σε αυτο το θεμα..:thumbup:

t.s.t
03-06-11, 00:19
Καταναλωνε περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που εκαιγε ή οχι; Οταν τρως 3000 θερμιδες και καταναλωνεις 3500 τοτε πως μπορεις να παρεις ογκο? Απλα μαθηματικα. Ο καθενας εχει διαφορετικες θερμιδικες αναγκες.

Δεν ανεβαζεις κιλα τοτε.απλη λογικη:thumbup:

DrNio
03-06-11, 00:22
Καταναλωνε περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που εκαιγε ή οχι; Οταν τρως 3000 θερμιδες και καταναλωνεις 3500 τοτε πως μπορεις να παρεις ογκο? Απλα μαθηματικα. Ο καθενας εχει διαφορετικες θερμιδικες αναγκες.

Κοίταξε αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω.Μπορώ όμως να σου πω πως,είχαμε την ίδια καθημερινότητα σχολέιο-σπίτι-φροντ. και 3 φορές την εβδομάδα gym.Φαγητό πάλι στα ίδια επίπεδα,ειδικά το πρωινό μας(ίσως αυτός να έτρωγε περισσότερο σπίτι του,δεν θυμάμαι).Για τα μεταπροπονητικά στα είπα.Το μεσημέρι το φαγητό της μαμάς.(το έτρωγε όλο το φαγητό του)


Εγω παλι νομιζω το αλλο. Μαλλον ειμαι σιγουρος. Η μεγαλη υποκρισια σ'αυτο το χωρο (οχι το φορουμ) σπαει κοκκαλα. 20% των ερασιτεχνων bb παιρνων ΦΑΡΜΑΚΑ (διαπιστωμενο), οχι συμπληρωματα, τους ρωτουν πως φουσκωνουν τοσο γρηγορα και απαντουν μονο με whey και κρεατινη. Ναι καλα. Απο εκει πηγαζει και η λεξη hard gainer, γιατι οταν βλεπεις τον αλλον να γινεται τουμπανο σε 2 μηνες και εσυ ιδρωνεις χωρις ικανοποιητικο για σενα αποτελεσμα, τοτε λες ειμαι hard gainer. Απο τη στιγμη που θα το παραδεχτεις εχεις αποτυχει.
Όταν αναφέρομαι σε σωματότυπους δεν έχω στο μυαλό μου bodybuilders.Αλλά,απλούς καθημερινούς ανθρώπους( που είτε κάνουν έιτε όχι γυμναστική ).Άμα αρχίσεις τα φάρμακα πάει έχεις ξεφύγει..( απο άποψη κουβέντας σωματότυπου )



Ο φιλος σου την πατησε απο overtraining και ελλειπη διατροφη. Σε ηλικια που η τεστ ειναι φυσιολογικα στα υψη, δεν δικαιολογειται.
Προπόνηση είχαμε το ίδιο πρόγραμμα.Μαζί πηγαίναμε στο gym.
Διατροφή σου είπα πάνω κάτω.
Την ίδια ηλικία είχαμε( βασικά με περνάει λίγους μήνες ).

--
edit: Εγω είχα ύψος 1.85 και 73 κιλά.Τον φίλο μου του έριχνα ένα κεφάλι.Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό.

Saxlokodon
03-06-11, 00:27
Ναι οκ τοτε δεν επαιρνε αρκετες θερμιδες. Διοτι αν επαιρνε παραπανω θερμιδες ή πιο μυωδης θα γινοταν, ή πιο παχυς (που δεν εγινε). Μαλλον η μαμα του του εβαζε μικρη μεριδα.

t.s.t
03-06-11, 00:31
Σιγουρα παιζει ρολο ο οργανισμος του καθενος μας..αλλα δεν ειναι θεμα που πρεπει να στεκομαστε τοσο πολυ πιστευω...

DrNio
03-06-11, 00:47
Ναι οκ τοτε δεν επαιρνε αρκετες θερμιδες. Διοτι αν επαιρνε παραπανω θερμιδες ή πιο μυωδης θα γινοταν, ή πιο παχυς (που δεν εγινε). Μαλλον η μαμα του του εβαζε μικρη μεριδα.

χαχαχα.
Δεν μπορώ ούτε και προσπαθώ να αποδείξω το αντίθετο.

Α,δεν είπα οτι δεν πήρε καθόλου κιλά(εννοείται πως πήρε-λίγα),απλά δεν φτάσαμε στο ίδιο επίπεδο.

Εσύ προσωπικά δεν ξέρεις κανέναν άνθρωπο που να μην μπορεί να πάρει κιλά?(είτε το θέλει είτε όχι-και δεν μιλάω για bbuilders ) ή το αντίθετο?Εγώ ξέρω πάρα πολλά άτομα.Ένας φίλος μου περιόρισε τα σουβλάκια(σε κάποια περίοδο σχεδόν κάθε μέρα έτρωγε για βράδυ) και τα βρώμικα για την τσέπη του και όχι για είδε διαφορά στην ζυγαριά.Χρόνια τώρα έχει το ίδιο "σουλούπι".Αυτό το "σουλούπι" είναι ο σωματότυπος,σύμφωνα με κάποιους(αν όχι όλους) επιστήμονες και αυτό πιστεύω και εγώ.Αντίθετα,αν το έκανε αυτό ένας συμφοιτητής μου(σουβλάκια-βρώμικα) ο οποίος είναι το ίδιο ψηλός με εμένα και είναι μόλις 3 κιλά πιο παχύς,θα έτρεχε και δεν θα έφτανε με τις δίαιτες για το καλοκαιράκι;).Ο πρώτος έχει τα βασικά στοιχεία του ενδόμορφου δηλ. δεν παίρνει εύκολα κιλά-είτε αυτά είναι μυεις είτε λίπος,με σχετικά στενό στήθος-πλάτη και λεκάνη.Ενώ ο δεύτερος έχει τα βασικά χαρακτηριστικά του εκτόμορφου,δηλ. σχετικά μεγάλη λεκάνη και ικανοποιητική μυική μάζα η οποία δεν πολυ φαίνεται λόγω λίπους,ανοιχτή πλάτη αλλά και λίπος στην κοιλιά.


Σιγουρα παιζει ρολο ο οργανισμος του καθενος μας..αλλα δεν ειναι θεμα που πρεπει να στεκομαστε τοσο πολυ πιστευω...

Συμφωνώ μαζί σου.

Αυτά απο εμένα γι'αυτό το θέμα.Goodnight.:welcome:

t.s.t
03-06-11, 01:01
Ναι το εξαντλησαμε οντως..the end.

Narvian
02-11-11, 19:55
να κανω μια ερωτηση; εγω εχω τα εξης νουμερα: 1.85cm 102kg, στηθος 108cm (περιφερειακα) κοιλια (στον αφαλο) 118cm μπρατσο 33cm, μπουτι 44cm γαμπα 38. ειμαι αρα μισος ενδομορφικος, μισος μεσομορφικος;:P

tolis93
02-11-11, 20:39
να κανω μια ερωτηση; εγω εχω τα εξης νουμερα: 1.85cm 102kg, στηθος 108cm (περιφερειακα) κοιλια (στον αφαλο) 118cm μπρατσο 33cm, μπουτι 44cm γαμπα 38. ειμαι αρα μισος ενδομορφικος, μισος μεσομορφικος;:P

αρχικα καλως ηρθες.μισο μισο δεν υπαρχει ακριβως.μεσοενδομορφικος εισαι ναι αλλα μπορει να σαι 60-40 πχ η το αντιστροφο

Narvian
02-11-11, 20:45
γεια σου τολη :) καλως σας βρηκα, αρα για να καταλαβω, γιατι διαβαζω εδω http://www.mysomatotype.com/body-type/?page_id=289, και λεω πως αυτοι βρισκουν απολυτα νουμερα, κι εμεις εμπειρικα με το ματι οπως λεγεται; ..

Υπαρχει τροπος χωρις επιστημονικη μελετη, οπως με το ΔΜΣ;...

tolis93
02-11-11, 20:48
γεια σου τολη :) καλως σας βρηκα, αρα για να καταλαβω, γιατι διαβαζω εδω http://www.mysomatotype.com/body-type/?page_id=289, και λεω πως αυτοι βρισκουν απολυτα νουμερα, κι εμεις εμπειρικα με το ματι οπως λεγεται; ..

Υπαρχει τροπος χωρις επιστημονικη μελετη, οπως με το ΔΜΣ;...

αν ψαξεις στο google η στο bodybuilding.com θα βρεις καποια τεστακια π μπορεις να κανεις κ σου βγαζουν ενα αποτελεσμα σχετικα κατατοπιστικο

Narvian
02-11-11, 20:51
33679
Σε σχεση με αυτο, πιστευω ειμαι στον κωδικο 522 γιατι παρολα τα κιλα , μου λενε οτι δεν φαινομαι με την καμια τοσα, αλλα εχω κοιλια οπως ειδατε αλλα εχω τετραγωνο σωμα (118cm κοιλια 108 στηθος), και θελω να παω 433 με 444 κωδικο .. αυτα ειναι! δεν ειμαι και ασχημα πιστευω.. :P
(Οκ τολη, ευχαριστω, τα λεμε και σε αλλο θεμα αν δεν εχεις κατι περι αυτων που λεω εδω)

tolis93
02-11-11, 21:01
33679
Σε σχεση με αυτο, πιστευω ειμαι στον κωδικο 522 γιατι παρολα τα κιλα , μου λενε οτι δεν φαινομαι με την καμια τοσα, αλλα εχω κοιλια οπως ειδατε αλλα εχω τετραγωνο σωμα (118cm κοιλια 108 στηθος), και θελω να παω 433 με 444 κωδικο .. αυτα ειναι! δεν ειμαι και ασχημα πιστευω.. :P
(Οκ τολη, ευχαριστω, τα λεμε και σε αλλο θεμα αν δεν εχεις κατι περι αυτων που λεω εδω)

το σωμα σου εσυ το ξερεις κ βρηκες καλο πλανο οποτε εκει θα κοιμενεσαι.για μενα ανοιξε ενα θεματακι με διατροφη στοχους κ δραστηριοτητα κ τις αναλογιες σ αλλη μια.θα βρεθουν παρα πολλοι να σε βοηθησουν να φτασεις αυτο το στοχο;)

Narvian
02-11-11, 21:05
το σωμα σου εσυ το ξερεις κ βρηκες καλο πλανο οποτε εκει θα κοιμενεσαι.για μενα ανοιξε ενα θεματακι με διατροφη στοχους κ δραστηριοτητα κ τις αναλογιες σ αλλη μια.θα βρεθουν παρα πολλοι να σε βοηθησουν να φτασεις αυτο το στοχο;)

Μια τελευταια να μην βγαινω κι εκτος θεματος:
Προτεινεις να κανω ενα γενικο θεμα στο γενικης συζητησης, η καθε ενα σε ξεχωριστο section; λογικα βολευει καλυτερα 1 και νοικοκυρεμενο; ..
(Συγνωμη για το εκτος θεματος)

tolis93
02-11-11, 22:01
Μια τελευταια να μην βγαινω κι εκτος θεματος:
Προτεινεις να κανω ενα γενικο θεμα στο γενικης συζητησης, η καθε ενα σε ξεχωριστο section; λογικα βολευει καλυτερα 1 και νοικοκυρεμενο; ..
(Συγνωμη για το εκτος θεματος)
κανε ενα στα νεα μελη η στη διατροφη κατα τη γνωμη μου.καθως παιζει το μεγαλυτερο ρολο.μπορεις να κανεις κ 1 με διατροφη 1 με ασκηση διαφορετικα.:)

Gaspari
02-11-11, 23:42
Εγώ δηλαδή που είμαι 1,73, 69 κιλά με 38cm χέρι , 78 περιφέρεια κοιλιάς , 101 στήθος , 52 μπούτι και 35 γάμπες τι είμαι; :unsure: :green:

tolis93
03-11-11, 00:02
Εγώ δηλαδή που είμαι 1,73, 69 κιλά με 38cm χέρι , 78 περιφέρεια κοιλιάς , 101 στήθος , 52 μπούτι και 35 γάμπες τι είμαι; :unsure: :green:

μωρε για μεσοεκτομορφο μ κανουν αυτες οι αναλογιες...

Gaspari
03-11-11, 00:31
μωρε για μεσοεκτομορφο μ κανουν αυτες οι αναλογιες...

Δεν ξέρω.. Και γω κάπου κεί με κατατάσω, βέβαια πολύ περισσότερο στο μεσόμορφο.. Έχω και αρκετά βαριά φωνή.. Και μάλλον μετράει κ αυτό..
Είμαι υπερβολικά τρίγωνος..



ΥΓ,

Και μ'αρέσει :green: :P :turtle:

rey1989
10-11-11, 15:37
μετρήθηκα σωστά και έχω
40 γάμπα
55 μπούτι
98 στήθος
84 περιφέρεια κοιλιάς.

τι σωματότυπο έχω? το έψαξα αλλα μπερδεύτηκα .

(40 γάμπα δεν είναι υπερβολική ?...όταν γυμνάζω γάμπες σε ενα όργανο του γυμναστηρίου βάζω σχεδόν full κιλά για να νιώσω :shock:, μήπως με αυτο τον τρόπο πάρουν κ άλλο ? είναι που είναι .. )

rey1989
11-11-11, 11:54
κανείς? :unsure:

procop
11-11-11, 16:32
επειδη διαβασα απο την αρχη,δεν βγαζω ακρη πως υπολογιζεται(με πραξεις )σε ποιο σημειο εισαι??δηλαδη (453,566,κτλ)
επισης αυτο με τον καρπο δεν το επιασα?αν μετρησεις και βρεις χ εκατοστα τοτε λες εισαι ενδο-μεσο -εκτο??(κατι απο αυτα και σε τι αναλογια)