PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να ειναι εφικτη διατροφη 4000 θερμιδων



arsenisnextlvl
21-08-14, 21:01
καλησπερα παιδια..

ο προπονητης μου για την νεα σεζον μου προτεινε να αυξησω τις θερμιδες μου απο 2500 σε 4000 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ετσι να πετυχω τον μεγιστο ογκο τον οποιο επιθυμω..
μα υπαρχει ενα προβλημα. εχω προσβαση διατροφικα μονο σε οσπρια οπως κυνοα. φακορυζο. μαυρο σιτο και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να καλυψω ολες τις θερμιδες που χριαζομε με οσπρια και γενικα με προτεινες χαμηλου κοστους και πολλης ποσοτητας..
εχετε καποια εναλακτηκη λυση ετσι ωστε να βρεθουν ΄καθαρες θερμιδες΄ και σε αλλλα φαγητα χωρις να αυξησω το λυπος της κοιλιας που εδω και τοσο καιρο κρατω σε φυσιολογικα επιπεδα..? δεν λεω δεν θελω και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο μα δεν θα ηθελα να μπω σε μια διαδικασια που εφοσον εκανα την διαφορα και ειχα εναν συγκεκριμενο ογκο χωρις κοιλια να αποκτησω λυπος στο ποιο επιμαχω σημειο..

ευχαριστω

ευθυμης
21-08-14, 21:59
δυστυχως φιλε μου απο πρωσοπικη εμπειρια στον ογκο μαζι με μυικα κιλα περνεις και λιγο λιπος εκει που δεν το θελεις μετα ομως αλλαζεις τη διατροφη μετα απο καιρο σε γραμωσης και ξεβρακωνεις τους μυες που εχεις φτιαξει !!!!!οσο για τις πρωτεινες προτιμησε πηγες οπως κρεας ψαρια αυγα ειναι υψυλοτερης βιολογικης αξιας καλα και τα φασολια ειδικα με τυρακι αλλα ερχονται δευτερα! καλη δυναμη και υπομονη τα καλα αποτελεσματα ερχονται σιγα σιγα νομοτελειακα αυτο συμβαινει.ας με διορθωσουν οι παλιοτεροι και πιο εμπειροι απο μενα!

jimaras22
21-08-14, 23:39
θα παρεις πολυ λιπος μ αυτες τς θερμιδες λογικα
γιατι εχεις μονο προσβαση σ αυτα?
πιες 1 λιτρο γαλα καθε μερα και αν μπορεις βαλε κ 2 σκουπ πρωτεινη μεσα.εχθος απο αυτο βαλε και 300γρ οσπρια οπως φακες καθε μερα
:P

vaggan
22-08-14, 00:10
σκεφτεσαι να ξεκινησεις σουμο?:green::turtle:4000 θερμιδες αν τρως σταθερα δεν λεω απλα να ξεφυγεις και να φας πολυ μια φορα ετοιμασου σε μερικους μηνες να γινεις σαν το ανθρωπακι της πιλςμπουρι

stef.
22-08-14, 08:25
μπορεις να μας πεις ηλικια/υψος/κιλα και με τι ασχολεισαι στην καθημερινοτητα σου???
γιατι οτι και να λεμε χωρις αυτα τα στοιχεια ειναι να χαμε να λεγαμε...
παντως κ μενα υπρβολη μ φαινονται...
επισης αν αγοραζεις εσυ το φαι σου δεν νομιζω να πεσεις κατω απο το 200αρι το μηνα...

Pappous45
22-08-14, 10:06
Τι αθλημα κανεις ρε φιλε και θες 4000 θερμιδες την ημερα για ογκο??? Μηπως εισα κανενας πρωταθλητης αλλα δεν ξερεις ομως τι να κανεις και ζητας τις γνωμες των ερασιτεχνων?Και τι προπονητης ειναι αυτος?

rey1989
22-08-14, 12:01
χαχ ... οκ οκ
σε περίπτωση που δεν ειναι αυτό που νομίζω ισχύει οτι ειπαν οι απο πάνω, 4k θερμίδες ειναι πολλές για εμας τους κοινους θνητούς, βέβαια μπορεί να εισαι απο τις λίγες περιπτώσεις που έχουν συγκεκριμένο τρόπο ζωής και ασχολούνται με συγκεκριμένα αθλήματα κ ειναι φυσιολογικό αυτό .:turtle:
αν ειναι αυτό που νομίζω τότε μπορείς άνετα να φας 4k θερμίδες και λίπος δεν θα βάλεις , θα στα πει και ο "προπονητής" :green:

stef.
22-08-14, 12:56
Γιατί δεν μας λες τι νομίζεις;;;

rey1989
22-08-14, 13:00
Γιατί δεν μας λες τι νομίζεις;;;
γιατι απαγορευεται απο τους κανονες του forum :moderator:

stef.
22-08-14, 13:06
Κατάλαβα.. Αν και δεν νομίζω να ειναι αυτό... Τεσπα ας περιμένουμε να μας πει ο φίλος τι άθλημα κάνει κ τα κιλά για να βγάλουμε συμπεράσματα ....

Pappous45
22-08-14, 15:09
Μ@λ@κιες, τρολ ειναι, κανεις καποιο αθλημα και εχεις και προπονητη και αντι να ρωτησεις αυτον μπαινεις σε ενα φορουμ και ρωτας αγνωστους ....καλο

stef.
22-08-14, 16:00
ρε παιδια ας τον αφησουμε πρωτα να δουμε τι εχει να μας πει και μετα βγαζουμε συμπερασματα...
που ξερετε τι αθλημα κανει ,ποσα κιλα και τι αναγκες εχει... το 4000 ειναι απλα ενα νουμερο
και μενα μου φαινονται πολλες αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αν δεν μας πει

Mikekan
22-08-14, 16:15
Εγω πάντως το χειμώνα με 3500 καθαρές θερμίδες δυσκολευομουν πολυ να παρω βάρος οπότε ας μην ειμαστε απόλυτοι.

reignman007
22-08-14, 17:49
Συμφωνω με το Μικε οι δικες μου ισο θερμιδες ειναι γυρω στο 3500.Αν θελω να βαλω βαρος παω πιο πανω.Δυσκολευομαι αλλα γινεται.

rey1989
22-08-14, 19:51
εννοείτε πως γίνεται , απλά για αρχάριο λίγο δύσκολο , γιατι αν δεν ειναι αρχάριος μου κανει εντύπωση να βρίσκει δυσκολο να φάει 4k cal και να ρωτάει κ τι να φάει (απο τον τρόπο γραφής αυτό κατάλαβα επίσης , anyway).
αλλα όπως ειπα για συγκεκριμένες περιπτώσεις γίνεται , οπότε συμφωνώ και μαζι σας.
ας περιμένουμε να μας δώσει infos ;)

@arsenisnextlvl

πάντως φιλε μην σε αγχώνει το λίπος , αν κάνεις σωστό όγκο κ όχι με σαβούρα δε θα έχεις θέμα

SotosTheBoss
30-08-14, 12:11
Βαλε σε ενα σέικερ γαλα πρωτεινη βρωμη αμύγδαλα φυστικιβουτηρο και μια μπανάνα και θα πιάσεις γύρω στο 1000 με τις ανάλογες ποσότητες


Sent from my iPhone using Tapatalk