PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυμπανισμός, γνωρίζετε κάποια θεραπεία;



Doctorg
29-11-08, 00:34
Ανα διαστήματα μέσα στην ημέρα το στομάχι μου πρήζεται χωρίς λόγο χωρίς δηλαδή προηγουμένως να έχω φάει κάτι. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα δυσφορία και έντονο ψυχολογικό ρίξιμο λόγω ΒΒ :cry: . Έψαξα στο Ιντερνετ και διαπίστωσα πως είναι μια μορφή τυμπανισμού. Γνωρίζει κάποιος πως θεραπεύεται αυτό ή κάποια πρακτικά πράγματα που μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ... :help:

Muscleboss
29-11-08, 01:13
νιώθεις κάποιο πόνο όταν διαπιστώνεις το πρήξιμο ή όχι;

σου έχει συμβεί ποτέ το πρωί μόλις ξυπνάς;

ΜΒ

slaine
29-11-08, 02:39
εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική

Doctorg
29-11-08, 16:16
Δεν πονάω όταν πρήζομαι, μου είχαν πει πως άμα πονούσα θα είχα σπαστική χολίτιδα (αν θυμάμαι καλά), επίσης ούτε δυσκοιλιότητα έχω . Δεν εμφανίζεται το πρήξιμο μόλις σηκωθώ αλλά μες στην διάρκεια της ημέρας και με συχνότητα 1- 2 φορές στις 2 ή 3 ημέρες . Το κακό είναι πως δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω που οφείλεται. :unsure: Σίγουρα πάντως μερικές φορές μου συμβαίνει όταν τρώω πολλά αβγά ή όταν κάνω κοιλιακούς ενω είχα να τους γυμνάσω καιρό.

slaine
29-11-08, 16:30
πρέπει να προσέξεις μήπως σε πειράζει κάτι στη διατροφή σου. δηλαδή τα πιο συνηθισμένα:

-γαλακτοκομικά(λόγω λακτόζης-πολλοί αποκτούν δυσανεξία με τον καιρό και όχι απο πιτσιρίκια-εδώ μπάινει και η πρωτείνη σε συμπλήρωμα αν χρησιμοποιείς)

-φυτικές ίνες (δημητριακά, όσπρια, χόρτα, φρούτα κλπ)

NASSER
29-11-08, 16:38
Οταν συνηθιζεις το στομαχι σου να τρως καθε 3 ωρες και ξαφνικα απεχεις απο φαι για περισσοτερο χρονο, επομενω ειναι να φουσκωσει το στομαχι σου απο αντιδραση. Δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό

Το ιδιο μπορεις να παθεις αμα φας κατι ασυνήθιστο για το διατροφολογιο σου.

Doctorg
29-11-08, 17:15
Ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις απλά να συμπληρώσω πως αυτό του φούσκωμα μου δίνει την εντύπωση πως έχω μέσα αέρα, πολύ αέρα που σπρώχνει το στομάχι μου σαν ένα μπαλόνι που πάει να σκάσει.

slaine
29-11-08, 17:24
αυτό σημαίνει ότι έχεις αέρια τα οποία παράγονται απο κάποια βακτηρίδια που επεξεργάζονται την τροφή μας κλπ.

άρα πρόσεξε τη διατροφή σου

RUHL
29-11-08, 17:26
εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική

σλαινε εσυ δεν ειχες τετοιο προβλημα? βρηκα ενα βιντεακι σου
http://www.youtube.com/watch?v=VocpLT_zaLg
νομιζω το ιδιο προβλημα με τον σλαινε εχεις :green:

πιες νερο 30 λεπτα πριν η μετα το γευμα και ισως φτενε μερικες πηγες υδατανθρακα απο τα αυγα ειχα προβλημα εγω μπορεις να παρεις καρβουνο(οχι απο το τζακι αχαχ) και ginger root θα σε βοηθησουν

yannis88
29-11-08, 18:34
εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική

Εγώ το παθένω απο το πολύ ρύζι ιδιαίτερα στη δίαιτα.Η αεοβική πώς μπορεί να το επηρεάσει?

slaine
29-11-08, 18:49
το ρύζι είναι γνωστό ότι δημιουργεί μία εχχμμμ... "δυσκολία" :P

η έντονη αεροβική και οι κοιλιακοί επιρεάζουν τη σύσπαση του εντέρου και δρουν βοηθητικά στην... "απόφραξη"

yannis88
29-11-08, 18:55
Κοιλιακοί τότε πριν το χε...μο :rifle:

TRIANTAFYLLOU
29-11-08, 22:18
όπως πολύ σωστά προανέφεραν τα παιδιά αυτό έχει να κάνει και με την διατροφή , δηλαδή εκτός από τροφές που δημιουργούν αέρια όταν κάνουμε μεγάλα διαλείματα μεταξύ των γευμάτων και αναγκαστικά τρώμε μεγαλύτερη ποσότητα τότε δημιουργείτε τυμπανισμός λόγω ελάτωσης των στομαχικών υγρών και δυσκολιας στην χώνευση.

επίσης όλες οι τροφές δεν έχουν την ίδια επίδραση σε όλους κάποιες τροφές που έχουν καλή ανεκτικότητα σε κάποιον σε άλλους μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα .
η κάποιες τροφές που λές τις τρώω και δεν έχω πρόβλημα σε κάποια φάση μπορεί σε συνδιασμό με κάτι άλλο να φέρει πρόβλημα .

δηλαδή πρώτον προσπαθείς να εντοπίσεις όσο το δυνατόν όταν το παθαίνεις τι έχεις φάει η υπό ποιές συνθήκες δημιουργείτε αυτή η κατάσταση .

ένας άλλος παράγοντας που το δημιουργεί αυτό είναι η χρήση αας σε μερικά άτομα πάρα πολύ έντονα και ειδικά από τα χαπια τα ντιαναμπόλ , έχω δεί τέτοια περιστατικά και μάλιστα δεν το παθαίναν στην αρχή αλλά μετά από κάποιες χρήσεις άρχησε το σύμπτωμα .

καί ένας άλλος λόγος μπορεί να μήν έχει να κάνει ούτε με φαγητό ούτε τίποτε αλλά να οφείλετε σε κάποιο μικρόβιο η κάποια ίωση που προσβάλει το στομάχι , η καθαρά για ψυχολογικούς λόγους πχ μια έντονη στρεσογόνα κατάσταση όταν περνάμε κατάσταση στρες άγχους , ώς γνωστόν αυτά το πρώτο πράγμα που προσβάλουν είναι το στομάχι και δημιουργούν μια νεύρωση .

γι αυτό όταν απομονώσουμε τις πιθανές αιτίες απο την διατροφή και όλα αυτά που προανέφερα και το πρόβλημα υφίστατε τότε χρειάζετε ιατρική διάγνωση , δεν θέλω να αναφέρω κάποιο φάρμακο γιατί είναι ιατρικό θέμα και τίποτε δεν πρέπει να δίνετε χωρίς ιατρική συνταγή ως αναφορά φαρμακευτική αγωγή .

πάντως τροφές που τις τρώμε χωρίς κανένα πρόβλημα όταν περνάμε μια ψυχολογική κατάσταση η ιογενής από κάποιο μικρόβιο , τότε τα ίδια πράγματα μπορεί να μας φέρουν διαταραχές και να λέμε μα γιατί.

Doctorg
06-02-10, 16:05
Έχω παρατηρήσει πως αυτό το "φούσκωμα" συμβαίνει αρκετές φορές μετα την προπόνηση. Υπάρχει πιθανότητα να είναι αποτέλεσμα μη σωστών αναπνοών κατα την άσκηση; Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν προσέχω τις αναπνοές μου...

KATERINI 144
06-02-10, 16:11
μετα την προπόνηση πίνεις τη whey λογικα ε?! αν ναι μηπως ειναι απο τη λακτόζη.

Doctorg
06-02-10, 16:22
Ναι Katerini τότε την πίνω. Άμα είναι απο αυτό τι να κάνω; να σταματήσω τη whey :(. Πάντως είναι πολύ κουραστικό το όλο ζήτημα δεν μπορεί να μου φύγει αυτό το "τουμπάνιασμα" με τίποτα. Βρε τι μασάω σιγά, τι απο το φαρμακείο πήρα κάτι χάπια που μου είπε ένας γιατρός, το πρωι τη βρώμη την τρώω με 0% γάλα, τιποτα...
Τώρα τελευταια δοκιμάζω και πίνω πολύ πράσινο τσάι, κάπου διάβασα πως τα πικρά αφεψήματα βοηθάνε, για να δούμε...

KATERINI 144
06-02-10, 16:25
Doctorg πάρε αυγού η σόγιας που δεν περιέχουν λακτόζη.

Levrone
06-02-10, 16:28
μετα την προπόνηση πίνεις τη whey λογικα ε?! αν ναι μηπως ειναι απο τη λακτόζη.

αν ειναι δυσανεξια στη λακτοζη να προσθεσω οτι μια σκονη που δε δημιουργει τετοιο προβλημα ειναι η Isopure της Nature`s Best! απλα να το ξερετε!

Doctorg
10-02-10, 13:48
:thumbsup:
μετα την προπόνηση πίνεις τη whey λογικα ε?! αν ναι μηπως ειναι απο τη λακτόζη.

KATERINI είσαι γίγαντας :thumbsup::clapping:
Τρίτη μέρα σήμερα που δεν πίνω whey και το στομάχι πλάκα!, ούτε πρηξίματα ούτε φουσκώματα, τίποταααα :rifle: :rifle::rifle::rifle::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::turtle::turtle::turtle::turtle:

KATERINI 144
10-02-10, 14:02
μπραβο Doctorg, χαίρομαι, δες και αυτο που λεει ο λεβρον για να εχεις πρωτεΐνη μετα την προπόνηση, αλλιώς παρε συμπληρωμα πρωτεΐνης αυγου η σογιας. (και ασπράδια να φας πολυ μικρη η διαφορά.)

DimitrisL
19-02-10, 18:47
Παιδιά γεια σας. Καλώς σας βρήκα. :) Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ αλλά σε εμένα δεν είναι από τη whey. Μετά το γυμναστήριο συνήθως είμαι φουσκωμένος και καταλαβαίνω πως το στομάχι μου είναι έτοιμο να σκάσει ακόμα και αν πιω λίγο νερό. Αυτό καταντάει αρκετά ενοχλητικό γιατί δημιουργεί έντονη δυσφορία. Δε ξέρω πόσοι από εσάς είχατε παρόμοιο πρόβλημα και με ποιον τρόπο το λύσατε, ένας γνωστός πάντως μου είπε πως τα φουσκώματα είναι από το στραβό διάφραγμα που έχω και κάνοντας προσπάθειες να αναπνεύσω σωστά στο γυμναστήριο ανοίγω το στόμα. Με τις βαθιές ανάσες από το στόμα λένε πως καταπίνουμε αέρα. Αυτό όταν γίνεται συνέχεια το στομάχι γεμίζει αέρα και πρήζεται. Μόνο με επέμβαση θα λύσω το δικό μου πρόβλημα. :( Κάποιοι μου πρότειναν να πίνω σόδα αλλά δε ξέρω κατά πόσο βοηθάει αυτό; Αυτά από μένα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

-beba-
19-02-10, 18:54
Εγώ θα σου πρότεινα να μασάς αργά και καλά την τροφή σου.
Να αποφευγεις τους πολλούς καφέδες και το μαυρο τσάι.
Να αποφευγεις τα αναψυκτικά με ανθρακικό καθώς και την μπύρα.
Επίσης ίσως να πειράζουν και τα πολλά λαχανικά.
Μπορείς να αποφευγεις και τα πολλά μπαχαρικά.
Να μην μασάς τσίχλες.
Βοηθάει να πίνεις χαμομήλι και λουίζα(βότανο είναι και αυτό και κάπως έτσι το λένε).
Βοηθάει επίσης ένας ήρεμος τρόπος ζωής χωρίς στρές.

Αν βέβαια συνεχιστεί πρέπει να επισκεφτείς γιατρό.

ioannis1
20-02-10, 00:03
καποιος γιατρος που μου ειχε κανει κοιλιακο υπερηχο ειεδε οτι ειχα υπρβολικα αερια και με ρωτησε για αγχος.μια λυση που προτεινε για να φυγουν τα αερια ειναι η ληψη καλιου.

gj
22-02-10, 17:29
Παιδιά χθες συνηδητοποίησα ότι η whey της warriorlab μου προκαλεί έντονο φούσκομα και αέρια...
Εδώ και αρκετό καιρο είχα αυτά τα συμπτώματα αλλά δεν ήξερα από που προέρχονταν γιατί χρησιμοποιώ διάφορα συμπληρώματα...
Χθες λοιπον δεν είχα χρησιμοποιήσει τπτ και επειδή έχασα ένα γευμα το αναπλήρωσα με whey και με το που το πίνω έγινε η κοιλιά μου λές και ήπια ένα καφάσι μπύρες...
Αυτο που με παραξένεψε ήταν ότι στο παρελθόν με καμία αλλη πρωτείνη δεν το πάθαινα...υπάρχει περίπτωση τώρα να απέκτησα ευεσθησια στη λακτόζη?
Αν συνεχίσω να παίρνω (μιας και δεν με ενοχλει ιδιαίτερα γιατί την επόμενη μέρα είναι κομπλέ το στομάχι) υπάρχει περίπτωση να έχω περετέρω προβλήματα ?

ioannis1
23-02-10, 02:34
να απεκτησες τωρα δεν το νομιζω.μαλλον τοχες το προβλημα η αυτη η πρωτεινη εχει καποιο προσθετο που σε ενοχλει.αλλα ξε μαρκα.η ON,H GASPARI KAI H REFLEX EINAI POLY καλες.

manos_
23-02-10, 04:26
Μηπως την πινετε με φαι την πρωτεινη?Γιατι εκει προκαλει αερια αν την ανακατεψεις με φαγητο.

gj
23-02-10, 14:47
να απεκτησες τωρα δεν το νομιζω.μαλλον τοχες το προβλημα η αυτη η πρωτεινη εχει καποιο προσθετο που σε ενοχλει.αλλα ξε μαρκα.η ON,H GASPARI KAI H REFLEX EINAI POLY καλες.

Αυτές χρησιμοποιώ γιάννη απλά είπα να δοκιμάσω αυτή για αλλαγή...
Να συνεχίσω να την πίνω να μην πάει χαμένη ή μπορεί να μου δημιουργήσει κανά πρόβλημα ?

Μάνο την συγκεκριμένη την πίνω με νερό και μετά μια κουταλιά μέλι.... Μετά από μια ώρα τρώω

DimitrisL
24-02-10, 03:28
Thanks bebe αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Συνήθως το παθαίνω από τις βαθιές αναπνοές.

Πάλι καλά σε εσάς το φούσκωμα είναι από την πρωτεΐνη και όταν την αλλάξετε περνάει. Εμένα που είναι "τεχνικό" το πρόβλημα; ... :)

Με φαγητό να πιούμε πρωτεΐνη, μια φορά το κάναμε το λάθος με ένα φιλαράκι και κοντέψαμε να σκάσουμε και οι δύο. Ήρθαν και πρήστηκαν τα στομάχια μας σα μπαλόνια. :) Αφού ο άλλος πήγε και τα "έβγαλε" γιατί δεν άντεχε άλλο... Τέλος πάντων εμένα το μόνο που με ενοχλεί στην όλη φάση είναι ότι εκτός από το άσχημο γνωστό συναίσθημα του φουσκώματος στο στομάχι είναι ότι έχω και δυσφορία. Καθισμένος, ξαπλωμένος, όρθιος, το ίδιο πράγμα. Δυσκολία στην αναπνοή από το φούσκωμα. Περνάει βέβαια μετά απο ώρα με ρέψιμο αλλα είναι χάλια... :( Ίσως για αυτό μου πρότειναν τη σόδα για πιο γρήγορα.

Druid
30-10-11, 19:21
Παιδιά, έχω προσέξει πως η κοιλιά μου φτάνει τα 5 χιλιάδες στρέμματα καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Πίνω 3-4 λίτρα νερό καθημερινά, ενεργούμαι κανονικά και παρόλαυτά ακόμη και το πρωί όταν ξυπνάω η κοιλιά μου είναι έτοιμη να σκάσει... Βλέπω φωτογραφίες με επίπεδη κοιλιά που είτε τη σφίγγουν είτε όχι παραμένει σε ευθεία και λέω τι στο καλό? Το πρόβλημα είναι πως και γυμνασμένη κοιλιά έχω ( 8αδα κοιλιακών με αρκετά μεγάλο μέγεθος διότι γυμνάζομαι από πιτσιρικάς με βάρη ) που συμβαδίζει μυικά με το υπόλοιπο σώμα και όλη τη χρονιά το ποσοστό λίπους μου ήταν 7-9%, εκεί παίζω πάντα. Ώρες ώρες νομίζω ότι οι κοιλιακοί θα κάνουν μπαμ και θα πεταχτούν παντού....

Τι λέτε να είναι? Υπάρχει κάποιος τρόπος ή άσκηση για να τους κάνεις flat εκτός των κλασσικών ? ( επίπεδους )

humanoid
30-10-11, 19:26
αν τρως μεγαλα γευματα ισως ειναι απο αυτο,πριζεσαι απτη ποσοτητα

Lao
30-10-11, 19:37
Παιδιά, έχω προσέξει πως η κοιλιά μου φτάνει τα 5 χιλιάδες στρέμματα καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Πίνω 3-4 λίτρα νερό καθημερινά, ενεργούμαι κανονικά και παρόλαυτά ακόμη και το πρωί όταν ξυπνάω η κοιλιά μου είναι έτοιμη να σκάσει... Βλέπω φωτογραφίες με επίπεδη κοιλιά που είτε τη σφίγγουν είτε όχι παραμένει σε ευθεία και λέω τι στο καλό? Το πρόβλημα είναι πως και γυμνασμένη κοιλιά έχω ( 8αδα κοιλιακών με αρκετά μεγάλο μέγεθος διότι γυμνάζομαι από πιτσιρικάς με βάρη ) που συμβαδίζει μυικά με το υπόλοιπο σώμα και όλη τη χρονιά το ποσοστό λίπους μου ήταν 7-9%, εκεί παίζω πάντα. Ώρες ώρες νομίζω ότι οι κοιλιακοί θα κάνουν μπαμ και θα πεταχτούν παντού....

Τι λέτε να είναι? Υπάρχει κάποιος τρόπος ή άσκηση για να τους κάνεις flat εκτός των κλασσικών ? ( επίπεδους )

Ύψος, βάρος, διατροφή;

Μην γελάσεις, αλλά μήπως όταν τρως... μιλάς;

Επίσης, συνηθίζεις να πίνεις νερό μαζί με το φαγητό σου;

Kagias
30-10-11, 19:44
Απο γαλακτοκομικα τι τρως;
Εδω και ποσο καιρο το χεις παρατηρησει;
Μηπως υπαρχει καμια αναντιστοιχια μεταξυ στηθους κοιλιακων και σου φαινεται οτι βγαινεις πιο εξω;

Doctorg
30-10-11, 19:51
Επειδή είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα δες εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3084-Τυμπανισμός-γνωρίζετε-κάποια-θεραπεία&highlight=ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ

leftis
30-10-11, 22:19
Και εγώ έχω κάτι παρόμοιο, μόνο που είμαι συνέχεια έτσι. Δέν έχει συγκεκριμένες ώρες που με ποιάνει.... Μόλις μου τελειώσει η whey θα κάνω αποχή για ένα διάστημα και άμα φταίει αυτό (που δεν νομίζω να προκάλει φούσκωμα για όλη την ημέρα) θα την κόψω. Αμα γενικά έχω θέμα με τα γαλακτοκομικά τότε θα καταφύγω σε συμπλήρωμα λακτάσης.

Druid
30-10-11, 22:59
Σπάνια να μιλάω όταν τρώω, αφοσιώνομαι. Whey δεν πίνω, αλλά το πρωί πίνω γάλα και το βράδυ γιαούρτι, δεν ξέρω εάν οφείλεται στη λακτόζη. Νερό γενικά πίνω πολύ, και με τα γεύματα μου επίσης αν και τις περισσότερες φορές πίνω αφού φάω. Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και καιρό, η κοιλιά μου είναι γενικά φουσκωμένη σαν μπαλόνι.

Αέρια έχω προσέξει πως έχω περισσότερα όταν πίνω γάλα.

tolis93
31-10-11, 00:16
δοκιμασε να μη τρως βιαστικα.1 αυτο.2ον. το νερο δε ξερω κατα ποσο επιρεαζει αλλα αφηνε λιγη ωριτσα.τσιχλες αν μασας προκαλουν φουσκωμα γτ μαζευεις ετσι αερα στο στομαχι.λαχανικα μη τρως απειρα δλδ 1 κιλο και.και απο γαλακτοκομικα δε ξερω αν εχεις κανα θεμα

Lao
31-10-11, 00:36
Σπάνια να μιλάω όταν τρώω, αφοσιώνομαι. Whey δεν πίνω, αλλά το πρωί πίνω γάλα και το βράδυ γιαούρτι, δεν ξέρω εάν οφείλεται στη λακτόζη. Νερό γενικά πίνω πολύ, και με τα γεύματα μου επίσης αν και τις περισσότερες φορές πίνω αφού φάω. Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και καιρό, η κοιλιά μου είναι γενικά φουσκωμένη σαν μπαλόνι.

Αέρια έχω προσέξει πως έχω περισσότερα όταν πίνω γάλα.

Αν μπορείς, προσπάθησε να μην πίνεις νερό για 15-30 λεπτά πριν φας, κατά την διάρκεια του γεύματός σου και για περίπου 2 ώρες αφού φας.

Γενικά, το νερό μαζί με το φαγητό δεν είναι ιδιαίτερα καλή ιδέα. Δημιουργεί φουσκώματα, δυσπεψίες κτλ.

Druid
31-10-11, 00:59
Και καθε 2.30-3 ωρες τρωω, δηλαδη να μην πινω νερο :P:P:P Bad idea μαλλον :green::green:

Lao
31-10-11, 01:09
Και καθε 2.30-3 ωρες τρωω, δηλαδη να μην πινω νερο :P:P:P Bad idea μαλλον :green::green:

Το περίμενα ότι θα το πεις αυτό.

Ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι «αιρετικό», αλλά μήπως αυτό που λέγεται «διατροφή bodybuilding» κάποιες φορές καλό είναι να μην εφαρμόζεται απόλυτα; Τα 6 και 8 γεύματα την μέρα, τα 4-5 λίτρα νερό κτλ κτλ κτλ, μπορεί να έχει περάσει στο μυαλό αρκετών ως κάτι που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης, όμως η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται να εφαρμόζεται από όλους.

Να πω επίσης ότι είμαι κατά των τόσων «πρέπει» και υπέρ του να ακούμε πιο πολύ το σώμα μας.

Στην περίπτωσή σου, υπάρχει λόγος που έχεις αυτά τα φουσκώματα. Το σώμα σου, σου λέει ότι κάτι δεν κάνεις καλά και νομίζω ότι αν πρέπει να αναπροσαρμόσεις ορισμένες συνήθειές σου, καλό είναι να το κάνεις.

beefmeup
31-10-11, 01:12
Στην περίπτωσή σου, υπάρχει λόγος που έχεις αυτά τα φουσκώματα. Το σώμα σου, σου λέει ότι κάτι δεν κάνεις καλά και νομίζω ότι αν πρέπει να αναπροσαρμόσεις ορισμένες συνήθειές σου, καλό είναι να το κάνεις.

σωστο ολο το ποστ,απλα επικεντωνομαι περισοτερο σε αυτο το κομματι..
παντα ακουμε το σωμα μας.

Lao
31-10-11, 01:17
σωστο ολο το ποστ,απλα επικεντωνομαι περισοτερο σε αυτο το κομματι..
παντα ακουμε το σωμα μας.

beef, εξαρτάται από το πως το εννοεί ο καθένας.

Αν κάποιος - λόγω του ότι τρώει παραπάνω απ'όσο αντέχει, πίνει νερό μαζί με τα γεύματά του και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες - έχει φουσκώματα, δυσπεψίες, εντερικές διαταραχές κτλ και παρόλαυτά επιμένει να ακολουθεί το μοτίβο «6 γεύματα την μέρα και 5 λίτρα νερό», τότε για μένα δεν ακούει το σώμα του.

beefmeup
31-10-11, 01:20
ε,αυτο εγραψα κ γω..:)

Lao
31-10-11, 01:22
ε,αυτο εγραψα κ γω..:)

Α, ΟΚ, κατάλαβα λάθος. Νόμιζα ότι διαφωνούσες. Γράψε λάθος. :toast:

Doctorg
31-10-11, 01:23
Εκτός από μερικές τροφές που μερικούς τους δημιουργούν αυτά τα ''φουσκώματα'' όπως π.χ. φασόλια ή κουνουπίδι ή δυσανεξίες όπως π.χ. στην λακτόζη, ο συνηθέστερος λόγος για τυμπανισμό, μετεωρισμό κλπ. είναι το άγχος. Το έχουμε ξαναναφέρει εδώ στο forum πως το παχύ και το λεπτό έντερο είναι δέκτες όλων των αρνητικών συναισθημάτων. Συμπερασματικά λοιπόν θα λέγαμε τα εξής: 1) κάνε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα όπου θα καταγράφεις τις τροφές που τρως ώστε να δεις ποιες από αυτές σου δημιουργούν το πρόβλημα κι αφού τις βρεις να τις απομονώσεις, 2) μικρά γεύματα και 3) μην αγχώνεσαι, μη στρεσάρεσαι κοινώς μη παίρνεις πολύ σοβαρά τα πράγματα.

Druid
31-10-11, 08:30
οκ, σας ευχαριστω πολυ, θα δοκιμασω ενα διαφορετικο προγραμμα και θα σας γραψω review

geozigo
01-11-11, 20:16
Φιλε δρυιδη κοιτα και αυτο το video που λεει το τυπακι πως να ενεργοποιεις τον εγκαρσιο. Οταν κανεις κοιλιακους αμα μαθεις ταυτοχρονα να συσπας και τον εγκαρσιο και να κανεις πιο σωστες αναπνοες θα μαζεψει και η κοιλια.

http://www.youtube.com/watch?v=O5PVjBAO6BE

Doctorg
14-08-15, 15:37
Επαναφέρω το θέμα γιατί πιστεύω οτι επιτέλους βρήκα που οφείλεται το όλο πρήξιμο στην κοιλιά και ίσως βοηθηθούν κι άλλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.
Το όλο θέμα το είχα αφήσει γιατί με είχε κουράσει αφάνταστα καθώς δεν μπορούσα να βρω το τι μου φταίει. Τι είχα αφήσει τα γαλακτομικά λόγω λακτόζης, τι ειδικά αντιβιοτικά είχα πάρει για τα άερια που προκαλούν τα βακτήρια, τι μάσαγα αργά για να μην καταπίνω αέρα με την τροφή, τι ειδικά συμπληρώματα είχα αγοράσει, τι, τι, τι δεν είχα κάνει. Συνεχώς όμως ήμουνα με φουσκωμένη κοιλιά, σαν έγκυος.
Πριν μια βδομάδα όμως είχα τέτοιο φούσκωμα στην κοιλιά που παρόμοιο του δεν ξαναείχα. Υπερβολικό πρήξιμο, δυσκοιλιότητα και αέρια που μύριζαν υπερβολικά άσχημα. Λέω εδώ δεν πάει άλλο κι άρχησα να σκέφτομαι τις αλλαγές είχα κάνει στη διατροφή ώστε να εντοπίσω που οφείλεται. Αυτό που είδα ήταν ότι έφτιαχνα τοστ ολικης με κοτόπουλο, μαρούλι και έβαζα μέσα κέτσαπ, έτρωγα κανα 2 τέτοια τοστ μέσα στην ημέρα. Όλα τα υλικά εκτός από τη κέτσαπ τα είχα στη διατροφή μου, μόνο τη κέτσαπ έβαζα για πρώτη φορά (κι έβαζα κι αρκετή).
Έψαξα λοιπόν και είδα πως στη κέτσαπ υπάρχει ΓΛΟΥΤΕΝΗ. Όπως υπάρχει και στα μακαρόνια ολικής που έτρωγα, στα τοστ ολικής που έκανα, στη βρώμη που κάθε πρωί για χρόνια έτρωγα, στη μπύρα που κάπου κάπου έπινα, σε όλα τα προιόντα που έχουν ως βάση το σιτάρι, το σίτο, το κριθάρι. Επίσης είδα πως είναι απίστευτη η ποικιλία των προιόντων που περιέχουν γλουτένη όπως η κέτσαπ, η μουστάρδα, η μπύρα, το ξύδι, ο πουρές και πόσα άλλα.
Η διατροφή μου λοιπόν ήταν "γεμάτη" από ΓΛΟΥΤΕΝΗ και παρουσιάζα μερικά από τα συμπώματα της. Υπάρχουν πληθώρα συμπτωμάτων και μπορεί όταν έχεις δυσανεξία να έχεις πολλά από αυτά και ιδιαίτερη ευαισθησία (Κοιλιοκάκη) ή να έχεις ορισμένα όπως μετεωρισμό, φαγούρα, διαρκή κόπωση κ.α.
Θυμήθηκα πως πάντα μετά από γεύμα με βρώμη ή με μακαρόνια ή πίνοντας μια μπύρα φούσκωνα υπερβολικά.
Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει εδω και μερικές ημέρες διατροφή χωρίς ΓΛΟΥΤΕΝΗ. Είναι λίγο δύσκολο βέβαια γιατί είναι πάρα πολλά τα καθημέρινα προιόντα που την περιέχουν αλλά μιας και βρήκα την υγεία μου δεν με απασχολεί αυτό. Είναι σοβαρά τα αποτελέσματα της δυσανεξίας καθώς εκτός του φουσκώματος, η γλουτένη προκαλεί και ανοσολογική αντιδράση, καταστρέφοντας το επιθήλιο του λεπτού εντέρου και δεν μπορείς και να απορροφήσεις και τα θρεπτικά συστατικά. Εξ ου και η χρόνια κόπωση που είναι ένα από τα συμπτώματα. Τέλος λοιπό το ψωμί και τα προίοντα ολικής, τέλος η βρώμη και από εδω και πέρα μόνο προιόντα χωρίς γλουτένη.
Αν κάποιος αντιμετωπίζει προβλήματα φουσκώματος ας δει μήπως έχει τελικά κι αυτός δυσανεξία στη ΓΛΟΥΤΕΝΗ.