PDA

Επιστροφή στο Forum : Kodokan Judo!



Tani Mc'Roth
29-11-08, 01:20
Το Kodokan Judo ιδρυθηκε το 1882 απο τον δασκαλο Jigoro Kano ο οποιος ειχε καθιερωσει το Judo.To judo προηλθε απο το Jujitsu το οποιο ειχε πολλες ονομασιες και σχολες.Το Jujitsu αποτελει μια τεχνη ειτε για επιθεση σε αλλους ειτε για αμυνα καποιου χρησιμοποιωντας τιποτα αλλο παρα μονο το σωμα του(ατομου).
Ο δασκαλος Kano υιοθετησε τα 'υπερτατα' μερη απο ολες τις σχολες jujitsu,ξεφορτωθηκε τα επισφαλη μερη και καθιερωσε το νεο Kodokan Judo,βασισμενο στη δικη του οξυδερκεια και ρυθμιση.Ξεκινησε με μονο 9 μαθητες...
Ο ορος Kodokan χωριζεται σε Κο (μελετη,μεθοδος,διαδρομη) ,do(τροπος ή μονοπατι/δρομος) και kan(τοπος ). Ως εξης σημαινει ʽο τοπος για να μελετησεις τον τροποʼ. Ομοιως το Judo χωριζεται σε ju (ευγενες) και do,δηλαδη ʽ ευγενης τροπος/δρομος(the gentle way)'.
Το Kodokan αναγνωριστηκε σε λιγα χρονια ως εξοχο απο τοτε που οι μαθητες του νικησαν τους αθλητες του jujitsu στο Police Jujitsu Contest. Αυτο ηταν πραγματικα το πρωτο βημα για την μετεπειτα γρηγορη προοδο του.
Ο δασκαλος Kano προωθησε το judo ως σωματικη ασκηση απο μια ευρεως διεθνη αποψη.Προχωρωντας με την οργανωση του Kodokan και θετοντας σε λειτουργια τους κανονισμους του Judo,εγινε ο πρωτος Ασιατης που υπηρξε μελος της Διεθνους Ολυμπιακης Επιτροπης το 1909 και δουλεψε για την διαδοση του judo παγκοσμιως.
Το Judo εγινε επισημο αθλημα στους Ολυμπιακους Αγωνες του 1964,υποστηριζομενο απο οπαδους του Judo και αθλητικους διοργανωτες σε ολον τον κοσμο.Τωρα ειναι ενα πολυ δημοφιλες αθλημα σχεδον σε καθε μερος στον κοσμο!!!

Main Events
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Senior (European Judo Championships)
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Junior
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Βετερανοι
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Team
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Open
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο U23
Ευρωπαικο Πρωταθλημα Τζουντο Kata
Ευρωπαικο Κυπελλο Club
Super Παγκοσμια Κυπελλα (Super World Cups)
Παγκοσμια Κυπελλα και Πρωταθληματα
Κυπελλο του Ρωσου Προεδρου 500,000 USD
World Masters 500,000 USD
Grand Prix 100,000 USD
Στρατιωτικοι Αγωνες
Μεσογειακοι Αγωνες
Ολυμπιακοι Αγωνες


Παραθετω και καποια videakia για να παρετε μια πιο σαφη εικονα για το τι ειναι το Judo:
http://www.youtube.com/watch?v=MkuTkdzVb_0 ( Kyoto University)

http://www.youtube.com/watch?v=be-BoM-WokY
http://www.youtube.com/watch?v=e_68Rb1QGaw
http://www.youtube.com/watch?v=5zEEZSbAk4o&feature=related
Τα τρια τελευταια ειναι αγωνιστικο judo κυριως υψηλου επιπεδου(ολυμπιακου,παγκοσμιου)

Enjoy!!!
:D

Muscleboss
29-11-08, 01:22
yeah! εχω κάνει στο παρελθόν κάποιες προπονήσεις τζούντο με κάτι παλιούς φίλους... και αναρωτιέμαι πότε θα ξαναμπορέσω να κάνω καμιά προπόνηση μαζί τους.

φόβερό άθλημα αλλά και σκληρό! :awesome:

ΜΒ

Tani Mc'Roth
29-11-08, 01:28
Λοιπον,στρωματα(= tatami) εχουμε!!
Judoki(=στολη) και obi(=ζωνη) εχουμε?
Οποιος εχει ας σηκωσει το χερι και ας ανεβει για μια προπονησουλα!! :rolf:
Ναι ειναι ενα καταπληκτικο αθλημα,με τις ιδιαιτερες πλευρες του,ποικιλια τεχνικων και ακρως θεαματικο!!!
Μου λειπει!!! :roll:

Muscleboss
29-11-08, 01:45
judoci και obi δεν έχω :( πάντα δανειζόμουν από τα παιδιά γιατι δεν έκανα συστηματικά είναι αλήθεια...

είναι μια ομάδα εδώ στην πάτρα που είναι πολύ καλοί αθλητές, τους έχει δείξει και η τηλεόραση... όταν έπαιζα μαζί τους έτρωγα πολύ ξύλο, μάτωνε το judoci στην κυριολεξία... αλλά άντεχα :twisted:

αν μπορέσεις χριστίνα κάποια στιγμή βάλε και τις σημαντικότερες κινήσεις/λαβές.

ΜΒ

Tani Mc'Roth
29-11-08, 01:55
Απο Πατρα? Δεν ξερω καποιους απο Πατρα(εννοω δεν εχω συναντησει καποιους στα πανελληνια πρωταθληματα)Nice!!
Κοιτα δεν μιλαμε για σημαντικοτερες λαβες απλα αναφερομαστε στις πιο διαδεδομενες με την εννοια οτι χρησιμοποιουνται πολυ.
Θα βαλω καποιες κυριως επαγγεμλατικου επιπεδο!!!
Θα βαλω ομως κι καποιες θεαματικες!!! :lol:

Rise above
29-11-08, 02:07
έχει τύχη να βρεθώ σε επίδειξης και ήταν πολύ θεματικό ιδιαιτερα η πτώσης , τους μαθαίνουν να πέφτουν άμα δεν κάνω λάθος e? :lol:

Tani Mc'Roth
29-11-08, 02:17
Ειναι το πρωτο πραγμα που μαθαινεις οταν ξεκινας το judo(εαν δεν ξερεις να πεφτεις δεν κανεις τιποτα),περα απο το τι ειναι judo και καποιες βασικες εννοιες.
Και γενικοτερα σε αρκετες πολεμικες τεχνες(να μην πω σε ολες) ειναι πρωταρχικο ζητημα.
Πιστεψτε με ειναι παρα μα παρα πολυ χρησιμο στην ζωη μας!
Εαν ξερεις να πεφτεις μπορεις να σωθεις σε επικινδυνες καταστασεις και γενικοτερα να γλιτωσεις απο σοβαρα ατυχηματα (μιλαω κι εκ πειρας)!
Ελα μαζευω οπαδους και μελλοντες αθλητες μου!
:rolf: :P

slaine
29-11-08, 02:33
:lol: :lol: :lol: θα τα "πούμε" στο τατάμι... :evil2:

Tani Mc'Roth
29-11-08, 02:35
Χαρα μου!!!Μουαχαχαχαχα :bbbiceps: :smash: :2guns: :rolf: :P

NewBuilder
07-12-08, 16:04
Έκανα και εγώ κάποτε Judo καταπληκτικό άθλημα :)
Από αγώνες δεύτερος στο βαλκανικό και 2 στο πανελλήνιο .

Tani Mc'Roth
07-12-08, 16:43
Να φανταστω πως εισαι απο τους παλιους ή απο την νεοτερη γενια?
Ποια χρονια ησουν δευτερος στο Πανελληνιο?
:D

NewBuilder
07-12-08, 18:16
Είμαι 17 χρονων πήγαινα Judo από τα 5 μου μέχρι τα 10 μετά το έκοψα και ξανά άρχισα στα 12 μέχρι τα 14 . Την χρονια δεν τι θυμάμαι νομίζω 6 δημοτικού.
Πάντως μπορώ να σε πω πως πήγαινα στο Αμύνταιο στο σύλλογο Judo Φίλιππος

Tani Mc'Roth
07-12-08, 22:10
Εεεε τοτε σιγουρα σε ξερω!!!
Φιλιππος Αμυνταιου ειναι ο συλλογος μου!!
Μην με ρωτησεις πως και βγηκε το δελτιο μου εκει μεγαλη ιστορια!!

TRIANTAFYLLOU
07-12-08, 22:31
Ειναι το πρωτο πραγμα που μαθαινεις οταν ξεκινας το judo(εαν δεν ξερεις να πεφτεις δεν κανεις τιποτα),περα απο το τι ειναι judo και καποιες βασικες εννοιες.
Και γενικοτερα σε αρκετες πολεμικες τεχνες(να μην πω σε ολες) ειναι πρωταρχικο ζητημα.
Πιστεψτε με ειναι παρα μα παρα πολυ χρησιμο στην ζωη μας!
Εαν ξερεις να πεφτεις μπορεις να σωθεις σε επικινδυνες καταστασεις και γενικοτερα να γλιτωσεις απο σοβαρα ατυχηματα (μιλαω κι εκ πειρας)!
Ελα μαζευω οπαδους και μελλοντες αθλητες μου!
:rolf: :P

συμφωνώ πως να ξέρεις να πέφτεις είναι σημαντικό και μια σημαντική εφαρμογή εκτός πολεμικών τεχνών είναι οι πτώσεις με αλεξίπτωτο , που αν δεν ξέρεις να πέφτεις τότε πραγματικά στην χειρότερη βάζεις σε κύνδηνο την ζωή σου και στην καλύτερη να την βγάλεις με κατάγματα . :(

stelios30
05-02-09, 04:29
Λοιπον,στρωματα(= tatami) εχουμε!!
Judoki(=στολη) και obi(=ζωνη) εχουμε?
Οποιος εχει ας σηκωσει το χερι και ας ανεβει για μια προπονησουλα!! :rolf:
Ναι ειναι ενα καταπληκτικο αθλημα,με τις ιδιαιτερες πλευρες του,ποικιλια τεχνικων και ακρως θεαματικο!!!
Μου λειπει!!! :roll:μολις ανρρωσω απο ενα προβλημα υγειας που εχω βαζω το γκι μου και ερχομαι!!!
θα επαιζα στο πανελληνιο τον δεκεμβριο αλλα δυστυχως δεν μπορεσα,εσυ κανεισ καιρο προπονηση?

Tani Mc'Roth
06-02-09, 01:18
Αααα να ενας υποψηφιος συναθλητης!!! :green:
Εχω να κανω 9 μηνες τωρα λογω καποιων συνθηκων!!!
Εαν υπαρχει θεληση και μαζευτουμε ανετα κανουμε μια προπονησουλα!!!
1)Καλη αναρρωση και 2)Δεκεμβριος 2008?Που κανεις προπονηση? :bodybuilder2:

Tani Mc'Roth
06-02-09, 01:34
Οποιος ενδιαφερεται να δει καποιες ωραιες τεχνικες αγωνιστικες και μη ας μπει εδω http://s374.photobucket.com/albums/oo188/LXHC/Judo/...

:green: [/img]

_kwstas_
06-02-09, 01:35
STELIO ποσο καιρο παιζεις?? επιτελους και αυτο το θεμα αλλα αθληματα μετα απο καιρο δεχτηκε καποια post.

mitsakos
06-02-09, 01:47
εγω στολες κλπ ειμαι κομπλε.κανονιστε και μαζευομαστε για λιγο σπαρινγκ.αν και εγω εκανα ζιου ζιτσου αλλα ενα απο τα κομματια του ειναι και το τζουντο(επεισης αν θελετε και κικ μποξ :P )

slaine
06-02-09, 01:52
ΜΕΣΑ! 8)

Tani Mc'Roth
06-02-09, 02:00
Χεχεχε!!
Πωπωπω ελα και εχω αποθηκευμενη ενεργεια λογω εξεταστικης!!!
Χιχιχιχι!!!
Εκανα για κανα τριμηνο ζιου ζιτσου λιγα πραγματα!!Αξιζει πολυ!!! :box1:

Muscleboss
06-02-09, 02:13
εγω στολες κλπ ειμαι κομπλε.κανονιστε και μαζευομαστε για λιγο σπαρινγκ.αν και εγω εκανα ζιου ζιτσου αλλα ενα απο τα κομματια του ειναι και το τζουντο(επεισης αν θελετε και κικ μποξ :P )

τελικά εκτός από φυσιογνωμικά μοιάζεις και σε άλλα με τον lesnar :green:

MB

mitsakos
06-02-09, 15:22
εγω στολες κλπ ειμαι κομπλε.κανονιστε και μαζευομαστε για λιγο σπαρινγκ.αν και εγω εκανα ζιου ζιτσου αλλα ενα απο τα κομματια του ειναι και το τζουντο(επεισης αν θελετε και κικ μποξ :P )

τελικά εκτός από φυσιογνωμικά μοιάζεις και σε άλλα με τον lesnar :green:

MB
μακαρι :P 8)

stelios30
07-02-09, 06:03
STELIO ποσο καιρο παιζεις?? επιτελους και αυτο το θεμα αλλα αθληματα μετα απο καιρο δεχτηκε καποια post.Παιδια επαιζα 5 χροννια κατεβαινα στους νεους αλλα μετα επαθα το ατυχημα στο χερι (ακρωτηριασμος μεσου ,παραμεσου και μικρου δαχτυλου ο δεικτης παρα λιγο γλιτωσε)απο κει και περα σταματησα γιατι δεν μπορουσα να παλεψω οπως ηθελα και τωρα ξεκινησα παλι αλλα το τζουντο ειναι απο τα αγαπημενα μου καθ οτι για οσιυς δεν το ξερουν σημαινει ο δρομος της ευγενειας!

_kwstas_
07-02-09, 06:23
αστα φιλε μου και εγω απο εναν γ.... τραυματισμο σταματησα την μεγαλη μου αγαπη την παλη! που εκανα απο μικρο παιδακι... αλλα και εγω πυστευω να ξαναεπιστρεψω συντομα αφου ειμαι οκ μετα απο τρελη προσπαθεια και υπομονη! να υποθεσω οτι αυτο το προβλημα με τα δαχτυλα σε εφερε πισω και στα βαροι οπως κ εμενα αλωστε ο δικος μου ταυματισμος!

_kwstas_
07-02-09, 06:31
αλλα πυστευω πως απο αυτες τις δοκιμασιες μονο δυνατοτερος μπορεις να βγεις και πνευματικα,σωματικα και ψυχικα.... τωρα τα υπολιπα οτι ειναι περιτα... :wink: :wink: :wink:

stelios30
08-02-09, 06:19
αλλα πυστευω πως απο αυτες τις δοκιμασιες μονο δυνατοτερος μπορεις να βγεις και πνευματικα,σωματικα και ψυχικα.... τωρα τα υπολιπα οτι ειναι περιτα... :wink: :wink: :wink:αποφασισα να μην τα παρατησω και ετσι συνεχισα με βαρη αλλα ετσι ειναι εγω προσωπικα βγηκα δυνατοτερος

TRIANTAFYLLOU
09-02-09, 01:53
σωστός στελάρα :awesome:

stelios30
09-02-09, 23:12
Γεια σου ρε Λιακο γιγαντα!!!!

ugl
08-01-12, 16:45
Καλημέρα,
έχει κάποιος εμπειρία με Judo; Είχα κόλλημα παλιά και έχω ακούσει ότι γυμνάζει πνεύμα και σώμα, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να κάνει. Εγώ γενικά προτιμώ τις παλιές πολεμικές τέχνες (εννοώ τις παραδοσιακές, με μεγαλύτερη ιστορία) γιατί θεωρώ οτι γυμνάζουν πιο ολοκληρωμένα. Ενδείκνεται να το αρχίσεις σε μεγαλύτερη ηλικία ή πρέπει να το ξεκινήσεις μικρός; Έχει ιδέα κανείς; Ευχαριστώ!

kleiza7
08-01-12, 17:12
Φιλε χθες μιλησα με προπονητη Judo που κανει σε παιδια, εφηβους, ενηλικους, αναλογως με το τι ζητανε....
Εχει τμημα π.χ με παιδακια που εχουν τις....προυποθεσεις να κανουν και αγωνιστικο judo αλλα και τμημα με ενηλικους 25, 30, 35 και 45 χρονων.
ΦΥΣΙΚΑ οταν ξεκιναει καποιος απο μικρη ηλικια θα τα κανει ΟΛΑ πιο ολοκληρωμενα. την τεχνικη, τη λεπτομερεια...

Οπως το καταλαβα εγω, κ ενας ενηλικος μπορει να μαθει πραγματα, και να παρει αρκετα ΤΟΣΟ απο γυμναστικη (σιγουρο αυτο...) οσο και απο τεχνικη αποψη... απλα οπως σε ολα τα πραγματα στη ζωη ετσι κι εδω αν ενα ατομο ασχολειται απο....τα 5 του μεχρι τα 35 του judo ε, θα ειναι(λογικα) πιο μπροστα απο καποιον που ασχολειται απο τα 30 του μεχρι τα 35 του.
Εγω θα παω να δοκιμασω πριν γραφτω (καλο ειναι αυτο να κανεις κι εσυ) να δω αν με καλυπτει. σιγουρα η ασκηση θα ειναι σωστη.θα πεφτει ιδρωτας δηλαδη:green: τωρα το ποσα θα παρεις εξαρταται απο εσενα. καθε τμημα εχει προσωρημενους και μη....

Lao
08-01-12, 23:18
Καλημέρα,
έχει κάποιος εμπειρία με Judo; Είχα κόλλημα παλιά και έχω ακούσει ότι γυμνάζει πνεύμα και σώμα, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να κάνει. Εγώ γενικά προτιμώ τις παλιές πολεμικές τέχνες (εννοώ τις παραδοσιακές, με μεγαλύτερη ιστορία) γιατί θεωρώ οτι γυμνάζουν πιο ολοκληρωμένα. Ενδείκνεται να το αρχίσεις σε μεγαλύτερη ηλικία ή πρέπει να το ξεκινήσεις μικρός; Έχει ιδέα κανείς; Ευχαριστώ!

Είναι μια πολεμική τέχνη η οποία βασίζεται κυρίως στις ανατροπές και έχει ως χώρα προέλευσης την Ιαπωνία.

Αν θυμάμαι καλά, ιδρυτής του Judo είναι ο Kano, ο οποίος εμπνεύστηκε από διάφορες κινήσεις που είχε δείξει ένας Κινέζος μοναχός όταν πήγε στην Ιαπωνία.

Από κει και πέρα, όλες οι ΠΤ γυμνάζουν πνεύμα και σώμα. Πιο πρακτικά όμως, όλο το θέμα έχει να κάνει με τον Δάσκαλο, το πόσο καταρτισμένος είναι σε ό,τι διδάσκει και πως γίνεται το μάθημα. Απόλυτο δεν είναι τίποτα.

ugl
10-01-12, 13:22
ευχαριστώ παιδιά. Σωστή η ιδέα σου kleiza7 να κάνω πρώτα μια δοκιμαστική προπόνηση, νομίζω έτσι θα την κάνω για να μην απογοητευτώ στο τέλος.

Defiance
12-06-13, 21:42
Καλησπερα παιδιά.

Θα ηθελα τα φωτα οσων εχουν ασχοληθει/ασχολουνται με τζουντο για μια σχολη στην Αθηνα που να βγαζει "δυνατές" προπονήσεις,περα απο το τεχνικο κομματι.Επισης υπάρχει περίπτωση να προλαβω να μπω καθολου στο αγωνιστικο κομματι; (ειμαι 21 ετων)

ninjamousegr
14-06-13, 10:56
πες μας που είσαι κοντά στην αθήνα? όπως και να έχεις να επιλέξεις μία σχολή που να διδάσκει kodokan judo και όχι καθαρά αγωνιστικό. Το αγωνιστικό για λόγους θεαματικότητας, το έχουν αφήσει μισό και είναι άθλιο. Κάνοντας ολοκληρομένο judo θα μπορείς άνετα να πάρεις και μέρος στους αγώνες αν θες, τηρώντας φυσικά τους ξενέρωτους ισχύοντες κανονισμούς.

πάρτε και ένα βιντεάκι που είχα φτιάξει παλιά για τον Jigoro Kano. http://www.youtube.com/watch?v=ATwytt7uuhQ

Defiance
15-06-13, 13:46
Ναι το εχω υποψιν για το αγωνιστικο.Ο,τι ειναι στο κεντρο κ λιγο πιο εξω μου κάνει!