PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριτική για την διατροφή μου



egw
29-11-08, 03:47
Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες για την διατροφή μου.Είμαι 28 χρονών,ύψος 1.92 και 88 κιλά.

7.00-- 250 ml γάλα,1 μπωλ δημητριακά fitness,2 ασπράδια,1 φέτα μαύρο ψωμί ολικής με μέλι και ταχίνι.

9.30-- 1 τοστ γαλοπούλα,τυρί.

11.30-- 20 αμύγδαλα ανάλατα ωμά

13.30--- όσπρια η λαδερό(φασολάκια,αρακάς,μπριαμ),ή κοτόπουλο-μοσχάρι με ρύζι-μακαρόνια-πατάτες

16.30--- 1 μήλο και 1 πορτοκάλι

18.00-- (πριν την προπόνηση) 1 μπανάνα

19.45--- (αμέσως μετά την προπόνηση) 1 μπανάνα και 1 τόνος με νερό μαζί με μια φέτα ψωμί

20.30--- συνήθως κοτόπουλο με ρύζι,αλλιώς μοσχάρι η ψάρι συνδιασμό με πατάτες-ρύζι-μακαρόνια

23.30--- 2 ασπράδια και 250 ml γάλα.

NASSER
29-11-08, 10:09
Γεια σου egw, καλωσηρθες στο φορουμ.
Καλο θα ηταν μας μας πεις και λιγα λογια για σενα οσο αφορα τη γυμναστικη και το σωμα σου.
Το πλανο διατροφης σου, εχει μια εικονα διατροφης για fitness σωμα. Και μαλλον αυτος ειναι ο στοχος σου. Κανω λαθος?
Ποιος ειναι ο στοχος σου?

Steve KinG STyLe
29-11-08, 13:21
Γεια σου φιλε καλως ηρθες!!!
Αληθεια δεν μας ειπες ποιος ειναι ο σκοπος σου?Δηλαδη να βαλεις/χασεις κιλα?
Παντως οτι και να ειναι εχεις μονο 2 ολοκληρομενα γευματα και αυτα λιπα ειναι :P

Αν πας για ογκο
Ας τα παρουμε με την σειρα:
Πρωινο βγαλε το ψωμι,μεγαλωσε την ποσοτητα των δημητριακων+λιγο περισσοτερο γαλατακι βαλε και μελι στα δημητριακα βαλε και τα ασπραδια σου και ετοιμος!!!

Το μεταπροπονιακο ειναι ελειπο.Αν κανεις σκληρη προπονηση φιλε μου θα πρεπει να αλλαξεις το μεταπροπονιακο σου σε μια αρκετη ποσοτητα υδατανθρακα(απλου η εστω να εχει υψηλο GI)π.χ μελι,γλυκοζη,απρο ψωμι κτλ και πρωτεινη γρηγορης αφομειωσεις οπως ασπραδια ή whey.

Τα γευματα 11.30,16.30 δεν τα θεωρω γευματα διοτι ειναι ανουσια καλυτερα να τα κανεις κανονικο γευμα.

Σαλατες δεν εχεις πουθενα σαλατες!!!Οτιδηποτε σου αρεσει:μπροκολο,κουνουπιδι,λαχανο,μαρουλι,ντοματες,αγγουρια κτλ με 1-2κουταλιες σουπας ελεολαδο και εισαι ΟΚ!!!!

Σε γενικες γραμες χαλια δεν ειναι αλλα θελει καποιες διορθωσεις...

egw
29-11-08, 13:33
Καλημέρα φίλε και καλώς σας βρήκα.Το σώμα μου από κατασκευή του έχει τάση να παίρνει κιλά στην περιοχή της κοιλιάς στα πλάγια,δηλαδή πριν ξεκινήσω να γυμνάζομαι ήμουν 80-82 κιλά,πολύ αδύνατα χέρια και πολύ μικρή πλάτη και μεγαλύτερη περιφέρεια από αυτήν που έχω τώρα κι ας ήμουν αρκετά κιλά πιο κάτω.

Γυμνάζομαι εδώ και 15 μήνες.Μόλις έκλεισα χρόνο στο γυμναστήριο δηλαδή πριν 3 μήνες αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το θέμα γιατί άρχισε να μ αρέσει αρκετά κι έτσι άρχισα να ψάχνομαι όσο το δυνατόν περισσότερο να μαθαίνω και να διορθώνω λάθη μου.Το πρώτο μου τεράστιο λάθος ήταν η διατροφή που έτρωγα απλά μεσημεριανό,βραδυνό κι ένα γάλα το πρωί,κι έπινα και κάποιες ποσότητες αλκοόλ συχνα πυκνά.Έτσι ξεκίνησα πολλά συχνά γεύματα κι όσο πέρναγε ο καιρός ότι μπορούσα να βελτιώσω στην διατροφή το έκανα,αλκοόλ κόπηκε μαχαίρι πλήν πολύ ειδικών περιπτώσεων μια στο τόσο,το ιδιο και τα γλυκά που έτρωγα αρκετά συχνά.

Για το θέμα των ασκήσεων έκανα 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα πλην ποδιών που δεν έκανα καθόλου(τραγικό λάθος αυτό)κι έκλεινα 2-2.5 ώρες στο γυμναστήριο.Αυτό το άλλαξα και είδα ότι είναι καλύτερα να κάνεις 1 φορά την κάθε μυική ομάδα και να τα δίνεις όλα,όπως επίσης βάρη να κάνω το πολύ 50-55 λεπτά την ημέρα κι όχι τον διπλάσιο χρόνο που έκανα πριν.

Το προγραμμά μου είναι το εξής---

Δευτέρα ώμοι--- εμπροσθολέμιες πιέσεις σε μηχάνημα,πλάγιες άρσεις,srhugs se μηχάνημα

τρικέφαλα--- γαλλικές,πιέσεις σε τροχαλία,πιέσεις-βυθίσεις στο δίζυγο

Τρίτη πλάτη--- εμπροσθολαίμιες πιέσεις με τροχαλία,έλξεις μονόζυγο με εντελώς ανοιχτή λαβή,κωπηλατική σε μηχάνημα,έλξεις με αλτήρα που είσαι παράλληλα με το έδαφος σε οριζόντια θέση.

Τεταρτη ξεκούραση

Πέμπτη στήθος--- μπάρα οριζόντιος πάγκος,μπάρα επικληνής πάγκος,πουλοβερ,ανοίγματα με αλτήρες

Παρασκευή ξεκούραση

Σάββατο δικέφαλα--- στραβόμπαρα καθιστός σε πάγκο,κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης,σφυριά

πόδια--- πρέσσα,πιέσεις τετρακέφαλων,μηχάνημα δικέφαλων,μηχάνημα για γαμππες

Τα σετ που αναφέρω είναι 4 για την κάθε άσκηση και ξεκινάνε από τις 10 επανάληψεις αλλά στο τελευταίο σετ πάω πάντα μέχρι αποτυχίας,δηλαδή λιγότερες επαναλήψεις συνηθως 4 αλλά με μέγιστο βάρος που μπορώ να σηκώσω.

Πέμπτη πρωί και Κυριακή πρωί με το που ξυπνήσω πριν φάω,20-25 λεπτά κοιλιακους-ραχιαίους

Επίσης στο τέλος της κάθε προπόνησης ελάφρυ τρέξιμο 7-8 λεπτά.

Στόχος μου είναι η αυξηση όγκου αλλά χωρις να ξεφύγω αρκετά και στο θέμα λίπους.

RUHL
29-11-08, 13:36
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805

δεν σου χρειαζετε τιποτα παραπανω απο αυτο πιστευω το προγραμα προπονησης ειναι καλο μονο το σαβατο πρωτα κανεις ποδια μετα χερια

peris
30-11-08, 03:39
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805

δεν σου χρειαζετε τιποτα παραπανω απο αυτο πιστευω το προγραμα προπονησης ειναι καλο μονο το σαβατο πρωτα κανεις ποδια μετα χερια

σχετικα με το ποστ που εχεις κανει ruhl

να σου πω σε καποια γευματα εχεις μια καψουλα fish oil αν πχ σε αυτα τα γευματα βαλουμε καποια καλα λιπαρα απο λαδι η λινελαιο δεν χρειαζεται η καψουλα σωστα? η οπως και να εχει και λαδι να μπει θα τη παρουμε και τη καψουλα?

RUHL
30-11-08, 12:02
peri να πω αληθεια εκεινα τα εβαλα λιγο στην τυχη η οχι ακριβως τα μοιρασα οπως τα ειχε σε 1-2 βιβλια το ενα ηταν το clean bulk αν θυμαμε καλα εκει τις μοιραζαν αλλα δεν εχει σημασια ποιο πολυ σημασια εχει να τις περνεις κατα την διαρκεια της ημερας εμενα μου καπνηζει για καποιο λογω να περνω ολες τις καψουλες ψαρολαδου πριν τον υπνο ακριβως μαζι με αλλα λιπαρα καρυδια λαδια(αλλα δεν εξεχουν απο το συνολο αν εχω στο τελευταιο γευμα 25 λιπος πχ δεν θα παει +5 απο τα ψαρολαδα οπως τα υπολογηζεις μενει)

egw
17-10-09, 13:04
7.00 Μισό μπωλ δημητριακά fitness,0,5 lt γάλα 1,5%,μια κουταλιά του γλυκού μέλι με μια μικρή φέτα μαύρο ψωμί ολικής.

9.00 1 μήλο,1 πορτοκάλι,10 αμύγδαλα ανάλατα ωμά

11.00 1 τόνος σε νερό,1 μπανάνα

13.00 μακαρόνια/ρύζι/βραστή πατάτα/όσπρια συνδιασμό πάντα με μοσχάρι/κοτόπουλο και με σαλάτα μαρούλι και ντομάτα με μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο

15.15 Ότι το προηγούμενο αλλά σε μικρότερη ποσότητα γιατί πλησιάζει ο μεσημεριανός ύπνος.

16.15-17.40 μεσημεριανός ύπνος

17.45 Μια κουταλιά του γλυκού μέλι,5 ασπράδια

18.40 Προπόνηση

19.45 Γεύμα σαν των 13.00 αλλά όχι όσπρια κι όχι σαλάτα.

22.00 1 τόνος σε νερό/κοτόπουλο/μοσχάρι

23.00 3 ασπράδια

00.00-06.45 Ύπνος

ctrlfreak
17-10-09, 13:38
9 γεύματα?? wtf ρε esu τι είναι όλα αυτά??

Machiavelli
17-10-09, 15:21
Σε τι αποσκοπείς με αυτή τη διατροφή; Πάντως δεν κάνει ούτε για όγκο ούτε για γράμμωση. Ούτε και για κάτι άλλο νομίζω ότι κάνει.

egw
17-10-09, 16:45
Για όγκο κυρίως και ταυτόχρονα για όσο μεγαλύτερη μείωση λίπους.Δηλαδή ποια θεωρείτε λάθος από τα παραπάνω?

egw
17-10-09, 17:01
Ο βασικός στόχος είναι όγκος κι όχι γράμμωση γι αυτό παίζουνε και τόσα γεύματα χωρίς σαβούρες όμως,χάνοντας κι ένα μικρό μέρος από λίπος,έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανένα τεράστιο ποσοστό λίπους.Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι και 1.92 και 89 κιλα και η δουλειά μου δεν ειναι καθιστική,αντίθετα έχει πάρα πολύ περπάτημα.

Machiavelli
17-10-09, 17:43
Ο βασικός στόχος είναι όγκος κι όχι γράμμωση γι αυτό παίζουνε και τόσα γεύματα χωρίς σαβούρες όμως,χάνοντας κι ένα μικρό μέρος από λίπος,έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανένα τεράστιο ποσοστό λίπους.Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι και 1.92 και 89 κιλα και η δουλειά μου δεν ειναι καθιστική,αντίθετα έχει πάρα πολύ περπάτημα.

Ειδικά αν δεν έχεις πολύ λίπος σε περίοδο όγκου, είναι αδύνατο να χάσεις (αν είναι σωστή περίοδος όγκου) λίπος. Η διατροφή είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου λάθος. Διάβασε εδώ http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57

egw
17-10-09, 20:33
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να χάσεις λίπος ειδικά αν δεν έχεις μεγάλες ποσότητες λίπους αλλά αν τρως όσο το δυνατόν περισσότερες "καθαρές" τροφές μπόρεις να έχεις κάποια καλύτερα αποτελέσματα.Την σελίδα που μου έδειξες την έχω διαβάσει όπως και πάρα πολλά άλλα άρθρα απλά εξακολουθώ να μην κατανοώ τι από όλα αυτά τα παραπάνω κάνει αυτήν την διατροφή εξ ολοκλήρου λάθος κι από την στιγμή που δεν χρησιμοποιώ συμπληρώματα.

Machiavelli
17-10-09, 21:22
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να χάσεις λίπος ειδικά αν δεν έχεις μεγάλες ποσότητες λίπους αλλά αν τρως όσο το δυνατόν περισσότερες "καθαρές" τροφές μπόρεις να έχεις κάποια καλύτερα αποτελέσματα.Την σελίδα που μου έδειξες την έχω διαβάσει όπως και πάρα πολλά άλλα άρθρα απλά εξακολουθώ να μην κατανοώ τι από όλα αυτά τα παραπάνω κάνει αυτήν την διατροφή εξ ολοκλήρου λάθος κι από την στιγμή που δεν χρησιμοποιώ συμπληρώματα.

Σύγκρινε τα γεύματα (όχι τις ποσότητες αλλά το είδος των τροφών) που γράφει ο MuscleBoss στο άρθρο με τα δικά σου. Έχει σημασία η ώρα και ο τύπος του φαγητού. Για παράδειγμα ένα σοβαρό λάθος
22.00 1 τόνος σε νερό/κοτόπουλο/μοσχάρι

23.00 3 ασπράδια
Τρως πρωτεΐνη (από τον τόνο) στις 22.00 και μετά από μια ώρα τρως πάλι πρωτεΐνη, συν τοις άλλοις έχεις φάει πάλι πρωτεΐνη 2 ώρες και 15 λεπτά πριν τις 22.00. Ο οργανισμός σου δε θα τα απορροφήσει όλα αυτά. Είπαμε να τρώμε πολλά μικρά αλλά το τρίωρο έχει σημασία και καλά είναι να τηρείται. Άδικα επιβαρύνεται ο οργανισμός έτσι.

egw
18-10-09, 03:21
Μα η ποιότητα των τροφών που παίρνω την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα έιναι όσο το δυνατόν καλύτερη,δηλαδή θέλω να πω το μοσχάρι,τα αυγά,το κοτόπουλο και ο τόνος είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά την πρωτείνη το ίδιο αντίστοιχα και για τον υδατάνθρακα όσον αφορά την πατάτα το ρύζι τα μακαρόνια και τα όσπρια.

Και οι ώρες πιστεύω που τα συνδιάζω δεν είναι λάθος.Αν πρόσεξες πχ δεν βάζω σαλάτα στο μεταπροπονητικό για να μην υπάρξει καθυστέρηση της αφομοίωσης της πρωτείνης,τα φρούτα τα έχω τις πρωινές ώρες για να μην έχω μετά καμιά έκρηξη της ινσουλίνης αλλά και για να έχω αρκετή ενέργεια το πρωί που περπατάω αρκετά.Πριν την προπόνηση βάζω 5 ασπράδια που είναι μια λύση πρωτείνης που απορροφάται πιο γρήγορα από κάθε άλλη στερεά τροφή χωρίς να μου δημιουργεί φούσκωμα όταν γυμνάζομαι αφού χωνευέται αρκετά γρήγορα,το ίδιο ισχύει και για το μέλι που τρώω πριν,γιατί παλιότερα αντί για μέλι έτρωγα μπανάνα πριν την προπόνηση αλλά δεν μπορούσε να την χωνέψει ο οργανισμός γρήγορα με απότελεσμα σε κάποιες προπονήσεις να ανακατεύομαι.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι για τα τελευταία γεύματα που ανέφερες των 22.00 και των 23.00 ότι είναι πολύ κοντινά.Αυτό το έκανα πειραματικά την τελευταία εβδομάδα κι από ότι φάνηκε δεν με ενθουσιάζει,το κανονικό μου ήταν στις 22.30 τελευταίο γεύμα τόνος/μοσχάρι/κοτόπουλο.

thegravijia
18-10-09, 04:19
7.00 Μισό μπωλ δημητριακά fitness,0,5 lt γάλα 1,5%,μια κουταλιά του γλυκού μέλι με μια μικρή φέτα μαύρο ψωμί ολικής.
λαθος ο πρωτεινη

9.00 1 μήλο,1 πορτοκάλι,10 αμύγδαλα ανάλατα ωμά δεν ειναι γευμα αυτο

11.00 1 τόνος σε νερό,1 μπανάνα οταν λεμε γευματα εννουμε πρωτεινη υδατανθρακα συνθετο + λιπαρα αλλιως υπαρχει προβλημα αφομοιωσεις- βαλε ρυζι +ω3

13.00 μακαρόνια/ρύζι/βραστή πατάτα/όσπρια συνδιασμό πάντα με μοσχάρι/κοτόπουλο και με σαλάτα μαρούλι και ντομάτα με μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο μεχρι 100γραμμαρια κρεας

15.15 Ότι το προηγούμενο αλλά σε μικρότερη ποσότητα γιατί πλησιάζει ο μεσημεριανός ύπνος. και λοιπον???

16.15-17.40 μεσημεριανός ύπνος

17.45 Μια κουταλιά του γλυκού μέλι,5 ασπράδια γιατι μονο ασπριαδια και τι τι ες το μελι εδω???

18.40 Προπόνηση

19.45 Γεύμα σαν των 13.00 αλλά όχι όσπρια κι όχι σαλάτα. εδω επρεπε να μπει το γευμα με τα ασπραδια και το μελι

22.00 1 τόνος σε νερό/κοτόπουλο/μοσχάρι + υδατανθρακα βαλε μπολικο ρυζι +ω3

23.00 3 ασπράδια = 9 γραμμαρια πρωτεινης αν εισαι τυχερος αντε 10
εδω θελει ολοκληρα αυγα η γιαουρτι + καρυδια + μουρουνελαιο


00.00-06.45 Ύπνος

γενικα ειναι πολυ λαθος η διατροφη σου .κατσε διαβασε το φορου,μ

Machiavelli
18-10-09, 05:29
Μα η ποιότητα των τροφών που παίρνω την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα έιναι όσο το δυνατόν καλύτερη,δηλαδή θέλω να πω το μοσχάρι,τα αυγά,το κοτόπουλο και ο τόνος είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά την πρωτείνη το ίδιο αντίστοιχα και για τον υδατάνθρακα όσον αφορά την πατάτα το ρύζι τα μακαρόνια και τα όσπρια.

Και οι ώρες πιστεύω που τα συνδιάζω δεν είναι λάθος.Αν πρόσεξες πχ δεν βάζω σαλάτα στο μεταπροπονητικό για να μην υπάρξει καθυστέρηση της αφομοίωσης της πρωτείνης,τα φρούτα τα έχω τις πρωινές ώρες για να μην έχω μετά καμιά έκρηξη της ινσουλίνης αλλά και για να έχω αρκετή ενέργεια το πρωί που περπατάω αρκετά.Πριν την προπόνηση βάζω 5 ασπράδια που είναι μια λύση πρωτείνης που απορροφάται πιο γρήγορα από κάθε άλλη στερεά τροφή χωρίς να μου δημιουργεί φούσκωμα όταν γυμνάζομαι αφού χωνευέται αρκετά γρήγορα,το ίδιο ισχύει και για το μέλι που τρώω πριν,γιατί παλιότερα αντί για μέλι έτρωγα μπανάνα πριν την προπόνηση αλλά δεν μπορούσε να την χωνέψει ο οργανισμός γρήγορα με απότελεσμα σε κάποιες προπονήσεις να ανακατεύομαι.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι για τα τελευταία γεύματα που ανέφερες των 22.00 και των 23.00 ότι είναι πολύ κοντινά.Αυτό το έκανα πειραματικά την τελευταία εβδομάδα κι από ότι φάνηκε δεν με ενθουσιάζει,το κανονικό μου ήταν στις 22.30 τελευταίο γεύμα τόνος/μοσχάρι/κοτόπουλο.

Έχεις κι άλλα λάθη. Πρωτεΐνες χωρίς υδατάνθρακες και λίπη, μέλι πριν την προπόνηση (με γλυκαιμικό δείκτη 90 κακό θα σου κάνει) αν σε φουσκώνει η μπανάνα μπορείς να την φας 1,5 ώρα πριν, το μέλι δεν είναι καλή λύση προπρονητικά. Και το πρωί έχεις λάθος ώρες.

The Rock
18-10-09, 13:50
γενικα ειναι πολυ λαθος η διατροφη σου .κατσε διαβασε το φορου,μ
Ο τεραβίγιας τα λέει σωστά ....
Εντελώς λανθασμένη διατροφή αλλά πού να κάτσετε να διαβάσετε .. τέσπα ...

Τεραβίγια διφωνώ σε ένα σημείο ...

Εγώ θα έβγαζα σε 2 σημεία κάτι ... στα 2 τελευταία γεύματα ....
Ρύζι και καρύδια (και υδατάνθρακας και λιπαρά) εννοώ ό οργανισμός του δεν έχει τότε έντονη δραστηριότητα ....άρα η παραπανίσια ενέργεια τι γίνεται ? :green: :green:

thegravijia
18-10-09, 15:57
Ο τεραβίγιας τα λέει σωστά ....
Εντελώς λανθασμένη διατροφή αλλά πού να κάτσετε να διαβάσετε .. τέσπα ...

Τεραβίγια διφωνώ σε ένα σημείο ...

Εγώ θα έβγαζα σε 2 σημεία κάτι ... στα 2 τελευταία γεύματα ....
Ρύζι και καρύδια (και υδατάνθρακας και λιπαρά) εννοώ ό οργανισμός του δεν έχει τότε έντονη δραστηριότητα ....άρα η παραπανίσια ενέργεια τι γίνεται ? :green: :green:

καλα ναι ..προχειρα τα εγραφα 4 το πρωι...σιγουρα θελει διορθωσεις...

egw
19-10-09, 11:09
Ερωτήσεις μου από απορίες μου πάνω στις παρατηρήσεις που μου έχετε κάνει

1) Στο γεύμα 1 λέτε πρωτείνη 0 μα τα γραμμάρια πρωτείνης γάλακτος και δημητριακών μαζί δεν μας κάνουνε άθροισμα 25 γραμμάρια πρωτείνη?Δεν μετράει η συγκεκριμένη ποιότητα πρωτείνης?

2)Αν συνδέσεις πρωτείνη όπως ο τόνος πχ μαζί με υδατάνθρακα απο φρούτα και με λιπαρά από αμύγδαλα δεν μετράει αυτό?Δηλαδή ο υδατάνθρακας από τα φρούτα δεν μετράει?

3) Πριν την προπόνηση για ποιο λόγο δεν είναι καλή λύση τα 5 ασπράδια?Δεν είναι 20 γραμμάρια πρωτείνης κι η πιο γρήγορη λύση πρωτείνης σε στερεά μορφή χωρίς να έχεις φουσκώματα?Ποιά άλλη λύση προτείνετε για πρωτείνη πριν την προπόνηση?Το μέλι που έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη τι κακό μπορεί να κάνει πριν την πρόπονηση?Δηλαδή η μπανάνα θεωρείται καλύτερη λύση?

4)Στο τελευταίο γεύμα ο υδατάνθρακας κάνει καλό η θα υπάρχει πρόβλημα επειδή πλησιάζει ο βραδυνός ύπνος?Ίσως θα ήταν καλή επιλογή αλλά 10 αμύγδαλα μαζί με το γεύμα πρωτείνης.

Machiavelli
19-10-09, 14:50
Ερωτήσεις μου από απορίες μου πάνω στις παρατηρήσεις που μου έχετε κάνει

1) Στο γεύμα 1 λέτε πρωτείνη 0 μα τα γραμμάρια πρωτείνης γάλακτος και δημητριακών μαζί δεν μας κάνουνε άθροισμα 25 γραμμάρια πρωτείνη?Δεν μετράει η συγκεκριμένη ποιότητα πρωτείνης?

2)Αν συνδέσεις πρωτείνη όπως ο τόνος πχ μαζί με υδατάνθρακα απο φρούτα και με λιπαρά από αμύγδαλα δεν μετράει αυτό?Δηλαδή ο υδατάνθρακας από τα φρούτα δεν μετράει?

3) Πριν την προπόνηση για ποιο λόγο δεν είναι καλή λύση τα 5 ασπράδια?Δεν είναι 20 γραμμάρια πρωτείνης κι η πιο γρήγορη λύση πρωτείνης σε στερεά μορφή χωρίς να έχεις φουσκώματα?Ποιά άλλη λύση προτείνετε για πρωτείνη πριν την προπόνηση?Το μέλι που έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη τι κακό μπορεί να κάνει πριν την πρόπονηση?Δηλαδή η μπανάνα θεωρείται καλύτερη λύση?

4)Στο τελευταίο γεύμα ο υδατάνθρακας κάνει καλό η θα υπάρχει πρόβλημα επειδή πλησιάζει ο βραδυνός ύπνος?Ίσως θα ήταν καλή επιλογή αλλά 10 αμύγδαλα μαζί με το γεύμα πρωτείνης.

1) Το έχω ξαναγράψει οπότε το κάνω copy/paste
Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και πως θα πρέπει να μετρούνται: Πρωτεΐνες οι οποίες θεωρούνται υψηλής βιολογικής αξίας είναι συνήθως οι ζωικές πρωτεΐνες, διότι περιέχουν και τα 9 «απαραίτητα» για τον άνθρωπο αμινοξέα (αυτά τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει δηλαδή ο οργανισμός μόνος του από άλλες πρώτες ύλες), και αυτά είναι: ιστιδίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, λυσίνη, μεθειονίνη, φαινυλαλανίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και βαλίνη. Οι πρωτεΐνες που βρίσκονται σε φυτά και όσπρια είναι χαμηλότερης βιολογικής αξίας διότι περιέχουν μεν τα απαραίτητα αμινοξέα ("για τον άνθρωπο", διότι διαφορετικά θηλαστικά έχουν και διαφορετικά απαραίτητα αμινοξέα), αλλά σε ιδιαίτερα «κακές» αναλογίες. Π.χ. τα όσπρια έχουν απειροελάχιστη μεθειονίνη, ενώ τα δημητριακά έχουν πολύ μικρή ποσότητα λυσίνης. Το αμινοξύ που βρίσκεται σε μικρότερη αναλογία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, δηλαδή ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί μαζί με τα υπόλοιπα αμινοξέα για να χτίσει (μεταξύ άλλων) μυικό ιστό, αλλά όταν αυτό το περιοριστικό αμινοξύ τελειώσει, τα υπόλοιπα αμινοξέα που θα περισσέψουν είναι πλέον άχρηστα για κατασκευή ιστών και θα οδηγηθούν στην οξείδωση και στην μετατροπή τους σε γλυκόζη (και ίσως αργότερα και σε λίπος εάν η ποσότητά τους είναι πολύ μεγάλη).

2) Μετράει απλά δεν είναι όλοι οι υδατάνθρακες ίδιοι, άλλοι απλοί, άλλοι σύνθετοι, άλλοι με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, άλλοι με χαμηλό. Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω γιατί θέλει, για παράδειγμα, ρύζι ή πατάτα το κοτόπουλο.

3) Τα 5 ασπράδια αν δε σε φουσκώνουν μια χαρά είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερη λύση για γρήγορη πρωτεΐνη από τροφή. Ο υψηλός γλυκαιμικός δείκτης θα κάνει τον οργανισμό σου να παράγει γλυκογόνο και ινσουλίνη αρκετά γρήγορα, θα σε βοηθήσει στην προπόνηση αυτό αρχικά αλλά σε ένα σημείο θα κρασάρεις, αν το πάρεις αρκετά πριν την προπόνηση λόγω γλυκαιμικού δείκτη μετατρέπεται πιο εύκολα σε λίπος. Η έκκριση ινσουλίνης χρειάζεται βοήθεια μετά από την προπόνηση που έχει μειωθεί σημαντικά στον οργανισμό. Το μέλι μετά λοιπόν θα βοηθήσει στην αναπλήρωση του γλυκογόνου και της ινσουλίνης και αυτό θα βοηθήσει στη διατήρηση του αναβολικού περιβάλλοντος. Η μπανάνα θεωρείται μια πολύ καλή λύση προπρονητικά.

4) Υπάρχει πρόβλημα γιατί δε χρησιμοποιούνται οι υδατάνθρακες και γίνονται λίπος. Για πριν τον ύπνο τρώμε γιαούρτι με ξυρούς καρπούς ή τυρί cottage (χαμηλών λιπαρών και τα δύο). Κι αυτό γιατί περιέχουν πρωτεΐνες από καζεΐνη (δηλαδή βραδείας απορρόφησης).

The Rock
19-10-09, 23:53
1) Το έχω ξαναγράψει οπότε το κάνω copy/paste
Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και πως θα πρέπει να μετρούνται: Πρωτεΐνες οι οποίες θεωρούνται υψηλής βιολογικής αξίας είναι συνήθως οι ζωικές πρωτεΐνες, διότι περιέχουν και τα 9 «απαραίτητα» για τον άνθρωπο αμινοξέα (αυτά τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει δηλαδή ο οργανισμός μόνος του από άλλες πρώτες ύλες), και αυτά είναι: ιστιδίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, λυσίνη, μεθειονίνη, φαινυλαλανίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και βαλίνη. Οι πρωτεΐνες που βρίσκονται σε φυτά και όσπρια είναι χαμηλότερης βιολογικής αξίας διότι περιέχουν μεν τα απαραίτητα αμινοξέα ("για τον άνθρωπο", διότι διαφορετικά θηλαστικά έχουν και διαφορετικά απαραίτητα αμινοξέα), αλλά σε ιδιαίτερα «κακές» αναλογίες. Π.χ. τα όσπρια έχουν απειροελάχιστη μεθειονίνη, ενώ τα δημητριακά έχουν πολύ μικρή ποσότητα λυσίνης. Το αμινοξύ που βρίσκεται σε μικρότερη αναλογία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, δηλαδή ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί μαζί με τα υπόλοιπα αμινοξέα για να χτίσει (μεταξύ άλλων) μυικό ιστό, αλλά όταν αυτό το περιοριστικό αμινοξύ τελειώσει, τα υπόλοιπα αμινοξέα που θα περισσέψουν είναι πλέον άχρηστα για κατασκευή ιστών και θα οδηγηθούν στην οξείδωση και στην μετατροπή τους σε γλυκόζη (και ίσως αργότερα και σε λίπος εάν η ποσότητά τους είναι πολύ μεγάλη).

2) Μετράει απλά δεν είναι όλοι οι υδατάνθρακες ίδιοι, άλλοι απλοί, άλλοι σύνθετοι, άλλοι με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, άλλοι με χαμηλό. Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω γιατί θέλει, για παράδειγμα, ρύζι ή πατάτα το κοτόπουλο.

3) Τα 5 ασπράδια αν δε σε φουσκώνουν μια χαρά είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερη λύση για γρήγορη πρωτεΐνη από τροφή. Ο υψηλός γλυκαιμικός δείκτης θα κάνει τον οργανισμό σου να παράγει γλυκογόνο και ινσουλίνη αρκετά γρήγορα, θα σε βοηθήσει στην προπόνηση αυτό αρχικά αλλά σε ένα σημείο θα κρασάρεις, αν το πάρεις αρκετά πριν την προπόνηση λόγω γλυκαιμικού δείκτη μετατρέπεται πιο εύκολα σε λίπος. Η έκκριση ινσουλίνης χρειάζεται βοήθεια μετά από την προπόνηση που έχει μειωθεί σημαντικά στον οργανισμό. Το μέλι μετά λοιπόν θα βοηθήσει στην αναπλήρωση του γλυκογόνου και της ινσουλίνης και αυτό θα βοηθήσει στη διατήρηση του αναβολικού περιβάλλοντος. Η μπανάνα θεωρείται μια πολύ καλή λύση προπρονητικά.

4) Υπάρχει πρόβλημα γιατί δε χρησιμοποιούνται οι υδατάνθρακες και γίνονται λίπος. Για πριν τον ύπνο τρώμε γιαούρτι με ξυρούς καρπούς ή τυρί cottage (χαμηλών λιπαρών και τα δύο). Κι αυτό γιατί περιέχουν πρωτεΐνες από καζεΐνη (δηλαδή βραδείας απορρόφησης).
1)ΝΑ προσθέσω ότι κάποια λαχανικά και όσπρια έχουν μεγάλη συγκέντρωση φυτο-οιστρογόνων κάτι που σε άντρες του αθλήματος κάλός δεν κάνει γτ υψηλά επίπεδα οιστρογόνων = χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης(Αν δεν κάνω λάθος ..)

2)Φίλε μετράει πως δεν μετράει αλλά ποιος ο λόγος να φας απλό υδατάνθρακα ο οποίος θα απορροφηθεί σύντομα με αποτέλεσμα σύντομη και γρήγορη παροχή ενέργειας ? Κανένας απλά ...
Τρώγοντας σύνθετο υδατάνθρακα κατά την διάρκεια την ημέρας και κατά βάση να μοιραστεί στα γεύματα που είναι πιο κοντινά στην προπόνηση για να έχεις αρκετή σταθερή παροχή ενέργειας στον οργανισμό σου. ..
3)Ο ίδιος λόγος με το 2 .. φάε ότι πρωτεϊνη θες αλλά το καλύτερο θεωρώ είναι μι ατροφή(ψάρι κατά βάση αν θες τροφή) ή συμπλήρωμα γαι άμεση διάθεση αμινοξέων .. βέβαια θα έχεις διαθέσιμα αμινξέα και από την διατροφή κατά την διάρκεια της ημέρας να κυκλοφορούν στο κυκλοφορικό σύστημα σου άρα ...
4)Θα χρησιμοποιείς υδατάνθρακα ΜΟΝΟ όταν θα έχεις΄έντονη σωματική δραστηριότητα ...
αν μείνεις σπίτι και απλά αράζεις ή χειρότερα κοιμάσαι ο υδατάνθρακας ειδικά ο σύνθετος (!!) θα μετατραπεί σε λίγος γτ η περίσια ενέργεια παραμένει αχρησιμοποίητη .. αυτό δεν ισχύει γαι το βράδυ μόνο ,ισχύει όποτε δεν έχεις έντονη σωματική δραστηριότητα ...

egw
11-11-09, 23:55
Επαναφέρω το θέμα γιατί βάση αυτών που μου είπατε προσπάθησα να βελτιώσω την παραπάνω διατροφή μου και αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας.

07.00--- 100 γρ. βρώμη(κατάφερα και βρήκα την σωστή και καταφέρνω και την τρώω με γάλα),500 ml γάλα 1,5%,1 μικρή φέτα μαύρο ψωμί ολικής με μια κουταλιά του γλυκού μέλι,2 ασπράδια.

10.30--- Τόνος σε νερό με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια(γύρω στα 150 γραμμάρια) και σαλάτα μαρούλι,ντομάτα (μισή κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο),10 αμύγδαλα,1 μήλο.

14.00--- Κοτόπουλο/μοσχάρι/ψάρι με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια/όσπρια και σαλάτα μαρούλι,ντομάτα (μισή κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο),10 αμύγδαλα.

17.30--- 4 ασπράδια,1 μπανάνα

18.30--- Προπόνηση

20.00 Μια κουταλιά της σούπας μέλι,1 μπανάνα,Κοτόπουλο/μοσχάρι με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια

23.00 Κοτόπουλο/μοσχάρι/τόνος σε νερό με μαρούλι σκέτο χωρίς λάδι(εδώ μπορώ να βάλω μια κουταλιά της σούπας λάδι?) και 5 αμύγδαλα.

00.00 Ύπνος

Machiavelli
12-11-09, 10:39
Στα γεύματα με το λάδι βγάλε τα αμύγδαλα. Το βράδυ αν δεν φας αμύγδαλα μπορείς να φας το λάδι. Φάε κάνα καρύδι καλύτερα αντί για αμύγδαλα, που έχουν Ω3. Μετά την προπόνηση αν δεν χρησιμοποιείς whey προσπάθησε να έχεις μαζί σου ασπράδια να φας αμέσως (αν και δε ξέρω πόση ώρα διατηρούνται εκτός ψυγείου).

thegravijia
12-11-09, 12:56
Στα γεύματα με το λάδι βγάλε τα αμύγδαλα. Το βράδυ αν δεν φας αμύγδαλα μπορείς να φας το λάδι. Φάε κάνα καρύδι καλύτερα αντί για αμύγδαλα, που έχουν Ω3. Μετά την προπόνηση αν δεν χρησιμοποιείς whey προσπάθησε να έχεις μαζί σου ασπράδια να φας αμέσως (αν και δε ξέρω πόση ώρα διατηρούνται εκτός ψυγείου).
αςπαει σπιτι καλυτερα να φαει αυγα :welcome:

egw
13-11-09, 01:31
Χρησιμοποιω απλά τα ασπράδια πριν την προπόνηση γιατί δεν με φουσκώνουνε και το κοτόπουλο(βραστό 150 γραμμάρια) κατα 95% των περιπτώσεων μετά την προπόνηση γιατί έχει περισσότερη πρωτείνη συν το ότι μερικές φορές μετά το γυμναστήριο δεν γυρνάω σπίτι με αποτέλεσμα τα ασπράδια να είναι πιο δύσκολο να τα φας κάπου έξω και να συντηρηθούνε(έστω κι αν το έχω δοκιμάσει κι αυτό πιο παλιά),ενώ το κοτόπουλο με το ρυζάκι η πατάτα η μακαρόνια το έχω βάλει σε ένα ταπεράκι το τρώω σε μια γωνία και μετά έφυγα.

Η ιδέα για τα καρύδια είναι πράγματι καλή αν και δεν μου αρέσουνε τόσο σε γεύση σε αντίθεση με τα αμύγδαλα που μου αρέσουνε πολύ,απλά νόμιζα ότι και τα αμύγδαλα είχανε ω3 αρκετή.

Machiavelli
13-11-09, 11:53
Έχουν κι αυτά αλλά σε πολύ μικρότερη ποσότητα, κυρίως Ω6. Αφού δε βολεύει... Κοτόπουλο, κοτόπουλο.

thegravijia
13-11-09, 14:34
Χρησιμοποιω απλά τα ασπράδια πριν την προπόνηση γιατί δεν με φουσκώνουνε και το κοτόπουλο(βραστό 150 γραμμάρια) κατα 95% των περιπτώσεων μετά την προπόνηση γιατί έχει περισσότερη πρωτείνη συν το ότι μερικές φορές μετά το γυμναστήριο δεν γυρνάω σπίτι με αποτέλεσμα τα ασπράδια να είναι πιο δύσκολο να τα φας κάπου έξω και να συντηρηθούνε(έστω κι αν το έχω δοκιμάσει κι αυτό πιο παλιά),ενώ το κοτόπουλο με το ρυζάκι η πατάτα η μακαρόνια το έχω βάλει σε ένα ταπεράκι το τρώω σε μια γωνία και μετά έφυγα.

Η ιδέα για τα καρύδια είναι πράγματι καλή αν και δεν μου αρέσουνε τόσο σε γεύση σε αντίθεση με τα αμύγδαλα που μου αρέσουνε πολύ,απλά νόμιζα ότι και τα αμύγδαλα είχανε ω3 αρκετή.
γιατι δεν περνεις συμπληρωματα ειπαμε??

egw
14-11-09, 04:35
Δεν παίρνω συμπληρώματα γιατί γενικώς δε μου αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα να τρώω κάτι σε σκόνη η πχ σε κάψουλες και προτιμώ τις φυσικές τροφές που μου αρέσουν και σε γεύση έστω κι αν ξέρω ότι αν έπαιρνα συμπληρώματα συν με την διατροφή που κάνω θα είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα διότι όπως και να το κάνουμε το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των συμπληρωμάτων είναι η πολύ γρήγορη απορρόφηση των συστατικών που θέλουμε,που από τροφές οι μόνες που είναι αρκετά γρήγορες σε μεταδοτικότητα πρωτείνης και υδατάνθρακα αντίστοιχα είναι τα ασπράδια και το μέλι.

Φυσικά προσπαθώ συνέχεια να βελτιώνω ότι μπορώ στην διατροφή μου αν και γενικότερα ο οργανισμός μου έχει αρκετά μεγάλες απαιτήσεις όταν είσαι 1.92 άρα πρέπει να τρώω και μεγάλες ποσότητες από καθαρές τροφές όμως κι όχι σαβούρες.

egw
05-11-11, 13:42
Ύστερα από 1,5 χρόνο αποχής δυστυχώς γιατί έπαθα επικονδυλίτιδα αγκώνα και γάγγλιο στον καρπό αφού αναγκαστικά μου είπε αθλίατρος που με παρακολουθούσε να μείνω για αρκετό καιρό εκτός κι έκανα κατά διαστήματα ενέσεις ενζύμων στον αγκώνα για να γίνω καλά(βοήθησαν αρκετά σε αντίθεση με αλοιφές και χάπια που δεν μου έκαναν τίποτα απολύτως)επέστρεψα τον σεπτέμβριο αν και μου έλεγε ο αθλίατρος ότι πρέπει να προσέχω αρκετά με τα βάρη(ο αγκώνας μου δεν είναι αυτό που λέμε εντελώς καλά απλά θέλει πάντα πάγο μετά την άσκηση και σε διάφορες στιγμές της ημέρας κι είμαι μια χαρά μετά και το γάγγλιο συνεχίζει και υπάρχει αλλά φοράω περικάρπιο και προσέχω μη λυγίζω ιδιαίτερα καρπό.

Μετά από όλα αυτά που μου έτυχαν όλον αυτόν τον καιρό η απογοητευσή μου ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα το σώμα μου να μπει σε αρκετά άσχημη κατάληξη αφού ψιλόετρωγα ότι να ναι και ότι ώρες να ναι κι ούτε γυμναζόμουν.Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μαζέψω αρκετό λίπος γύρω από την κοιλιά και στα πλάγια και από την μέση και πάνω όλα να συρρικνωθούν,αδύνατα χέρια και μίκρυνε απίστευτα η πλάτη.Είμαι 1.92 31 χρονών μέχρι τέλη αυγούστου που περιγράφω αυτήν την κατάσταση είχα φτάσει 89 κιλά αλλά με πολύ άσχημες αναλογίες.

Τον σεπτέμβριο είπα ξεκινάω πάλι σιγά σιγά ενάντια στον τραυματισμό μου με διατροφή υπόθερμιδική στην αρχή για να χάσω το πολύ περιττό λίπος που είχε μαζευτεί και να ανεβάζω σιγά σιγά θερμίδες με όσο μπορώ πιο σταθερά βήματα κι όσο πάει.Τώρα 2 μήνες μετά έφτασα 85,5 κιλά με την βοήθεία και συχνού τρέξιμου στον διάδρομο,έχασα από την περιφέρεια μέσης 4 πόντους ενώ πήρα στην πλάτη 10 πόντους κι αυτό μου έκανε εντύπωση παρά ότι έχασα κιλά πήρα πολύ γρήγορα στην πλάτη.

Τώρα λίπος ναι φυσικά θέλω να χάσω κι άλλο αλλά το σημαντικό είναι αφού έχασα αρκετό(όχι τόσο σε πόντους μέσης αλλά ότι πιάνω τα πλάγια που πριν μου ήταν μαλακά σαν ζελέ τώρα να είναι αρκετά σκληρά και να μην φαίνονται να εξέχουν ιδιαίτερα)πιο σημαντικό είναι να πάρω καθαρό ποιοτικό όγκο.

Η δουλειά που κάνω έχει αρκετή κίνηση αφού δουλεύω σε αποθήκη όχι βέβαια με σπουδαία βάρη απλά σε συνεχή κίνηση-περπάτημα.Σας γράφω από κάτω τη διατροφή που έχω αυτή τη στιγμή που σιγά σιγα ανέβαζα θερμίδες αν και τις τελευταίες 10 μέρες έχω ψιλοκολήσει στα κιλά γι αυτό ανέβασα λίγο ακόμα τις θερμίδες όπως θα συνεχίζω να κάνω σταδιακά για να ελέγχω την κατάσταση που πηγαίνει.


1) 7.30 2 ασπράδια,60 γρ. βρώμη,500 ml γάλα 1,5 %,1 φέτα 60 γρ. μαύρο ψωμί(ή 1 μήλο),ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι.

2) 11.00 100 γρ. κοτόπουλο/μοσχάρι/τόνος με 350 γρ. ρύζι/μακαρόνια/πατάτα(βρασμένα),70 γραμμάρια μαρούλι,1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο

3) 14.30 ότι και το από πάνω στο 2.

4)18.30 1 μπανάνα,4 ασπράδια (πριν την προπόνηση)

5) 21.00 Ότι και το 2) απλά χωρίς σαλάτα το κρέας 120 γραμμάρια συν μια μπανάνα αμέσως μετά το τέλος της προπόνησης

6) 00.00 1 τοστ(μαύρο ψωμί 1 φέτα φίνα τυρί(30 γρ.) 1 φέτα γαλοπούλα(15γρ.) 2 ασπράδια μαρούλι) ή άλλη εναλλάκτικη λύση 3 ασπράδια σαλάτα μαρούλι με μια κουταλιά της σούπας λάδι.

01.00 ύπνος

Αυτή είναι η διατροφή μου ότι σχόλιο θέλετε...