PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Coleman;



Doctorg
29-11-08, 16:47
Κάπου είχα διαβάσει πως ο Coleman είχε πει πως για την προπόνηση του έχει διαλέξει 2-3 ασκήσεις για κάθε μυϊκή ομάδα που του αρέσουν και τον «πιάνουν» και από εκεί και πέρα προπονείται μόνο με αυτές. Επειδή είμαι λίγο απογοητευμένος με τα προγράμματα έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και σχεδόν κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω πρόγραμμα σκέφτομαι να «αναλωθώ» σε αυτή τη λογική. Δηλαδή να διαλέξω και εγώ για κάθε μυϊκή ομάδα 3 ασκήσεις που μου αρέσουν και τουμπανιάζω και από εκεί και πέρα να γυμνάζω μόνο αυτές με σκοπό την ενδυνάμωση και την αύξηση στα κιλά. :liftheavy: Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αυτή η μεθοδολογία προπόνησης στέκει ; ή δεν θα έχω τα αναμενόμενα αποτελέσματα; :?

NASSER
29-11-08, 16:58
Με αυτη τη μεθολογια πρεπει να λειτουργεις.
Κανεις αυτες τις ασκησεις που σε πιανουν καλυτερα και αναλογα με τις αδυναμιες σου δινεις εμφαση στα αδυνατα σημεια, επισης με ασκησεις που σε πιανουν.
Οταν μια ασκηση παυει να σου δινει καλο ερεθισμα, ή την αλλαζεις ή αλλαζεις τη σειρα ασκησης.

slaine
29-11-08, 17:04
έτσι έιναι.

αλλάζεις τη σειρά τις επαναλήψεις, τα διαλλείματα, τις τεχνικές αλλά παραμένεις σε κάποιες βασικές ασκήσεις ως επί τω πλείστω και που και που αλλάζεις κάτι από τη "βάση".

πάντως οι αλλαγές που έκανες κάθε 3 βδομάδες ήταν πολύ σύντομα και επίσης δε γίνεται να μη σε πια΄νει τίποτα. κάνεις λάθος είτε σε διατροφη είτε σε προπόνηση είτε και στα 2.

επίσης να θυμάσαι ότι ο κολμαν είναι κολμαν.....

Doctorg
29-11-08, 17:12
έτσι έιναι.

αλλάζεις τη σειρά τις επαναλήψεις, τα διαλλείματα, τις τεχνικές αλλά παραμένεις σε κάποιες βασικές ασκήσεις ως επί τω πλείστω και που και που αλλάζεις κάτι από τη "βάση".

πάντως οι αλλαγές που έκανες κάθε 3 βδομάδες ήταν πολύ σύντομα και επίσης δε γίνεται να μη σε πια΄νει τίποτα. κάνεις λάθος είτε σε διατροφη είτε σε προπόνηση είτε και στα 2.

επίσης να θυμάσαι ότι ο κολμαν είναι κολμαν.....
Αυτό που γινόταν είναι πως όταν έμπαινα στο πρόγραμμα τουμπάνιαζα δυνατά την 1-2 εβδομάδα κι έλεγα "αυτό είναι το πρόγραμμα μου". Η συνέχεια δεν ήταν όμως η ίδια. Σίγουρα όμως παίζει ρόλο και η διατροφή αν και καταβάλω πολλές προσπάθειες η διατροφή μου δεν είναι αυτη που θα έπρεπε να είναι.

RUHL
29-11-08, 17:16
Κάπου είχα διαβάσει πως ο Coleman είχε πει πως για την προπόνηση του έχει διαλέξει 2-3 ασκήσεις για κάθε μυϊκή ομάδα που του αρέσουν και τον «πιάνουν» και από εκεί και πέρα προπονείται μόνο με αυτές. Επειδή είμαι λίγο απογοητευμένος με τα προγράμματα έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και σχεδόν κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω πρόγραμμα σκέφτομαι να «αναλωθώ» σε αυτή τη λογική. Δηλαδή να διαλέξω και εγώ για κάθε μυϊκή ομάδα 3 ασκήσεις που μου αρέσουν και τουμπανιάζω και από εκεί και πέρα να γυμνάζω μόνο αυτές με σκοπό την ενδυνάμωση και την αύξηση στα κιλά. :liftheavy: Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αυτή η μεθοδολογία προπόνησης στέκει ; ή δεν θα έχω τα αναμενόμενα αποτελέσματα; :?

Kαλυτερα διαβασε κατι αλλο 3 ασκησεις που σου αρεσουν :rolf: :rolf: :rolf: ναι θα εχω εγω καπου προβλημα και επειδη βαριεμε η δεν μου αρεσει δεν το κανω
παντως θα σε βοηθηση να μεγαλωσουν οι αδυναμιες σου :D

αλαξε λογικη διαβασε κατι αλλο

thegravijia
29-11-08, 17:18
οι φυσιολογοι λενε πως ο μυς συνιθιζει μετα απο 5 ιδιες προπονησεις κ δεν ανταποκρινεται ...
οποτε καλο θα ηταν να αλλαζεις που κ που τις ασκησεις ή να δοκιμαζεις drpo set , super set κλπ ή να αλλαζεις τις γωνιες στις ασκησεις ...

slaine
29-11-08, 17:19
τι εννοείς τουμπάνιαζες?

ο κόσμος μπερδεύει τα πρηξίματα/δύναμη/κιλά/γράμμωση κλπ

ίσως έμπαινες φουριόζος και μετά κουράζοσουνα και σε 2 βδομάδες δεν τραβούσες.... αλλά σοβαρά στην τρίτη βδομάδα τα παράταγες? έλεος!!!

επίσης τι φαντάζεσαι, ότι άμα βρεις το ιδανικό πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης για σένα ότι θα συνεχίζεις να βελτιώνεσαι συνέχεια ή εστω με ένα σταθερό ρυθμό? λάθος φίλε μου...

απλά το λέω για να είσαι προσγειωμένος στις απαιτήσεις σου

φιλικά slaine :toast:

NASSER
29-11-08, 17:21
οι φυσιολογοι λενε πως ο μυς συνιθιζει μετα απο 5 ιδιες προπονησεις κ δεν ανταποκρινεται ...
οποτε καλο θα ηταν να αλλαζεις που κ που τις ασκησεις ή να δοκιμαζεις drpo set , super set κλπ ή να αλλαζεις τις γωνιες στις ασκησεις ...

Σωστος. Αν σκεφτειτε πως σωστο ειναι κανετε μια φορα την βδομαδα καθε μυικη ομαδα, τοτε μετα απο 6 βδομαδες θα πρεπει λογικα κατι να αλλαξει.

Doctorg
29-11-08, 17:36
τι εννοείς τουμπάνιαζες?

ο κόσμος μπερδεύει τα πρηξίματα/δύναμη/κιλά/γράμμωση κλπ

ίσως έμπαινες φουριόζος και μετά κουράζοσουνα και σε 2 βδομάδες δεν τραβούσες.... αλλά σοβαρά στην τρίτη βδομάδα τα παράταγες? έλεος!!!

επίσης τι φαντάζεσαι, ότι άμα βρεις το ιδανικό πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης για σένα ότι θα συνεχίζεις να βελτιώνεσαι συνέχεια ή εστω με ένα σταθερό ρυθμό? λάθος φίλε μου...

απλά το λέω για να είσαι προσγειωμένος στις απαιτήσεις σου

φιλικά slaine :toast:
Ίσως είμαι υπερβολικός.Είχα την εντύπωση πως αυτή την βελτίωση που έβλεπα τον πρώτο καιρό θα συνέχιζα να τη βλέπω.Και επειδή αυτό δεν γινότανε άλλαζα το πρόγραμμα.

slaine
29-11-08, 17:39
λαθος μαν

RUHL
29-11-08, 17:40
διατροφη 70% προπονηση 20 αναρωση 10 :clown2:

thegravijia
01-12-08, 00:50
ξερει κανεις το προγραμμα του κολεμαν...?
εχω ακουσει πως γυμναζοταν 6 φορες την βδομαδα κ εκανε 2 φορες καθε μυικη ομαδα... :bbbiceps:

slaine
01-12-08, 01:05
ξερει κανεις το προγραμμα του κολεμαν...?
εχω ακουσει πως γυμναζοταν 6 φορες την βδομαδα κ εκανε 2 φορες καθε μυικη ομαδα... :bbbiceps:
γιατί θα το ακολουθήσεις? :P

thegravijia
01-12-08, 01:10
xa οχι ρε απλα ρωταω... ετσι απο περιεργια... :nana:

TRIANTAFYLLOU
01-12-08, 21:00
ρε παιδιά το ίδιο πρόγραμμα να κάνουν δύο ο ένας μπορεί να φτάσει σε αγώνες και ο άλλος ουτε να δεί διαφορά παίζει ρόλο και η ένταση και βαθμός δυσκολίας σε κάθε σέτ ώς αναφορά την προπόνηση .
δεδομένου οτι μόνο με προπόνηση δεν κάνεις τίποτε το άλλο 50% είναι η διατροφή .

ούτε χρειάζετε να αλλάζει κάποιος αρχάριος κάθε τόσο την προπόνηση, για να υπάρξει κορεσμός θέλει πολύ χρόνο και αν δεν βλέπει επιθυμητό αποτέλεσμα , μπορεί να μην είναι μόνο θέμα προπόνησης αλλά και διατροφής γενικότερα , όπως και τρόπου ζωής πχ σωστός ύπνος , σωστή ξεκούραση, διατροφή και χρήση κάποιων βασικών συμπληρωμάτων .