PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με εξοπλισμό



Γιάννης.
03-09-14, 17:37
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,
Αποφάσισα και εγώ με τη σειρά μου να ασχοληθώ με τη γυμναστική θέλοντας να δημιουργήσω ένα ωραιότερο σώμα.Το πρόβλημα όμως είναι ότι λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω τη δυνατότητα να πάω σε γυμναστήριο.Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω ποιος είναι ο απαραίτητος και βασικός εξοπλισμός που χρειάζεται για την εκγύμναση ολου του σώματος.



Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης

Χαράλαμπος
03-09-14, 21:57
Καλησπέρα,

ο απαραίτητος εξοπλισμός που θα χρειαστείς είναι:

1) ένας απλός πάγκος (χωρίς ορθοστάτες) πολλαπλών θέσεων (κατακλινής-οριζόντιος-επικλινής),
2) ένα ζευγάρι ορθοστάτες ή rack,
3) 1 μπάρα,
4) 2 αλτήρες μεταβλητού βάρους,
5) δίσκους βαρών,
6) ένα μονόζυγο τοίχου ή πόρτας.

Για να ολοκληρώσεις το home gym, αργότερα μπορείς να πάρεις και ένα καλό πολυόργανο με ρυθμιζόμενα καθίσματα (απαραίτητο) και θα είσαι πλήρης!

Υ.γ. Φρόντισε ο πάγκος που θα αγοράσεις να είναι στιβαρός και προσωπικά σε παροτρύνω να μην λυπηθείς τα χρήματα για την αγορά του. Είχα αγοράσει έναν φτηνό με 100 ευρώ και αναγκάστηκα να τον αντικαταστήσω με έναν άλλον που έκανε 250 ευρώ αλλά τα αξίζει τα λεφτά του!!!

sobral
04-09-14, 13:33
Πολύ σωστά αυτά που σου είπε παραπάνω ο Χαράλαμπος. Αν σε ενδιαφέρει μεταχειρισμένος εξοπλισμός, επειδή κάνω μία ανανέωση στα πράγματα μου, δίνω διάφορα όπως πάγκο με ορθοστάτες, δίσκους κιλών, μπάρα, στραβόμπαρα, TRX, κτλ σε πολύ καλές τιμές. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου να σου πω αναλυτικά.