PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη για χασιμο λιπους και αυξηση μηικης μαζας



apollon1985
15-09-14, 04:09
Καλημερα! Ειμαι καινουριος αλλα με μεγαλη ορεξη και αποφασιστηκοτητα πλεον. Ειμαι 29 χρ. 1,76 80 κιλα, θελω να παω οπωσδηποτε στα 72 με 74 τουλαχιστον . Ξεκινησα γυμναστικη με personal στο σπιτι αλλα αυτο που δε μπορω να καταφερω ειναι να τρωω 5 με 6 γευματα. Μεχρι 3 ειμαι οκ αλλα καθε 3 ωρες με δυσκολευει πολυ. Κι ετσι το πρωι παντα πινω ενα σκουπ με νερο , μεσημερι κοτοπουλο ή γαλοπουλα με καστανο ριζι απογευμα 1 φρουτο ή πρωτεινη και πριν κοιμηθω ενα γιαουρτακι 0%. Οταν εχω γυμναστικη αντι για πρωινο τη πινω καπακι μετα τη γυμναστικη. Μεσα σε 1 μηνα καταφερα περιπου 5 κιλα να χασω απο 85 που ημουν αλλα με εχει πιασει μεγαλο αγχος με τα γευματα με τις ποσοτητες με τις ωρες των γευματων. Αν εχετε καμια ιδεα να τα βαλω ολα σε μια ταξη πειτε μου παρακαλω...

AU77
15-09-14, 07:34
Φίλε καλωσόρισες.

Καταρχήν οι θερμίδες σου είναι πάρα πολύ χαμηλές. Δε σε δυσκολεύει αυτό;

Για τα γεύματα μην αγχώνεσαι μπορείς να χάσεις και με 3 γεύματα.

Η πρωτείνη που παίρνεις είναι πολύ χαμηλή.
Ενδιάμεσα του πρωινού και του μεσημεριανού να προσθέσεις λίγα καρύδια/αμύγδαλα για καλά λιπαρά.
Το βράδυ θα έλεγα να προσθέσεις πρωτείνη με σαλάτα (κοτόπουλο, μπριζόλα, ψάρι, αυγά) και 1 κουτ. ελαιόλαδο.
Σαλάτα να βάλεις και το μεσημέρι.

Το πρωινό σου πρέπει να το εμπλουτίσεις λιγάκι πέρα από την πρωτείνη με νερό.
Μπορείς να παίρνεις βρώμη με πρωτείνη και καμιά μπανάνα, εναλλακτικά δημητριακά All Bran σκέτα με γάλα
Όταν δεν παίνρνεις πρωτείνη τι τρως;

Άλλαξε λιγάκι τη διατροφή σου, χάσε τα κιλά που θέλεις που νομίζω θα το πετύχεις σχετικά εύκολα και να δούμε τη νέα σου διατροφή.
Αργότερα θα προσπαθήσεις για όγκο;

apollon1985
21-09-14, 22:39
Au77 ευχαριστω που μου απαντησες κι ασχοληθηκες!!! Πιστευεις οτι αν για τους 2 με 3 μηνες εκανα διατροφη απλα για χασιμο των κιλων , επειτα θα σωζοταν η κατασταση για μυικη αυξηση?

AU77
22-09-14, 08:04
Και 3 γεύματα να κάνεις αντί 5-6 πάλι μπορείς να χάσεις κιλά το θέμα είναι εάν αντέχεις να μένεις νηστικός τις ενδιάμεσες ώρες.
Μπορείς να το δοκιμάσεις και εφόσον χάνεις τότε μπορείς να συνεχίσεις.

Αν έχεις χρόνο μπορείς να ξεκινήσεις και γυμναστική με βάρη από τώρα αλλά να τρως λιγότερες θερμίδες από τις θερμίδες συντήρησης σου για να χάνεις λιπός και να τονωθούν λιγάκι οι μυς ταυτόχρονα.

Τώρα για τα μυικά κιλά αργότερα όλα εξαρτούνται από τον οργανισμό σου, τη διατροφή, τη γυμναστική, πιθανή εμπειρία κλπ.
Εάν καθαρίσεις καλά όμως θα φαίνεται ότι έχεις ένα αθλητικό σώμα άσχετα εάν δεν έχεις πολλά μυικά κιλά.

Το myfitnesspal μπορεί να σε βοηθήσει να καταγράφεις τη διατροφή σου και να παρακολουθάς θερμίδες, πρωτεϊνη, λιπαρά, υδατάνθρακες κλπ.
Πρόσεχε όμως τις ποσότητες που θα καταχωρείς γιατί μπορεί να σου αλλάξει όλη τη διατροφή.
Μια ζυγαριά μπορεί να σε βοηθήσει στην αρχή μέχρι να ξεκινήσεις να υπολογίζεις με το μάτι.

apollon1985
23-09-14, 04:31
Ναι δε συ γυμναστηριο 3 φορες τη βδομαδα παω, μονο βαρη και περματαω 1 1μιση ωρα τη μερα. Βασικα εχω χασει . Ξεκινησα 20/8 85,5 και μεσα σ ενα μηνα ειμαι περιπου 79 χωρις ιδιαιτερη πεινα, απλα λιγο βιαζομαι λιγο θελω αμεσα να δω αποτελεσματα και δε ξερω πως να το κουμανταρω ολο αυτο, δλδ να πω οτι σε 3 μηνες θα χασω αρκετα κιλα κυριως λιπος αφου και γυμναστικη κανω και πρωτεινη τρωω και συμπληρωμα παιρνω κι αφου φτασω 72 73 επειτα κοιταω και για μυικη αυξηση και γραμμωση αν τα καταφερω.

AU77
23-09-14, 08:49
Και εγώ στην ίδια φάση είμαι φίλε.
Ξεκίνησα από τα 104,6 με μόνο διατροφή και περπάτημα πρωινό.
Τώρα είμαι στα 93 και συνεχίζω.
Θέλω και εγώ να καθαρίσω από το λίπος και να αρχίσω γυμναστική με βάρη και να βάλω όσο γίνεται καθαρά κιλά.

Για να καις περισσότερες θερμίδες καλό θα ήταν να διατηρας λίγο ψηλά τους παλμούς της καρδίας σου.
Πχ ελαφρύ τροχάδι ή περπάτημα στο δρόμο με κλίση προς τα πάνω