PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ημέρας ανάπαυσης



Mr. Ekko
23-09-14, 17:39
Το πρόγραμμα που κάνω είναι 5 ημερών ως εξής: στήθος, πλάτη, ώμοι, πόδια και δικέφαλοι-τρικέφαλοι. Το κάνω για όγκο και θέλω να ρωτήσω πώς να το επιμερίσω στις 6 μέρες που είναι ανοιχτο το γυμναστήριο, δηλαδή στην ουσία ποιά μέρα είναι καλύτερα να είμαι off.

sobral
23-09-14, 18:18
Το πρόγραμμα που κάνω είναι 5 ημερών ως εξής: στήθος, πλάτη, ώμοι, πόδια και δικέφαλοι-τρικέφαλοι. Το κάνω για όγκο και θέλω να ρωτήσω πώς να το επιμερίσω στις 6 μέρες που είναι ανοιχτο το γυμναστήριο, δηλαδή στην ουσία ποιά μέρα είναι καλύτερα να είμαι off.

Για όγκο 6 μέρες τη βδομάδα δεν βοηθάνε παραπάνω. Μείνε στις 5 για να μην σου πω να τις μειώσεις κιόλας. Το σώμα στην ανάρρωση φτιάχνεται. Να το θυμάσαι αυτό. Έξυπνη προπόνηση χρειάζεται όχι απαραίτητα κάθε μέρα.

Metalhead|T|
23-09-14, 21:16
εγω που ακολουθώ αλλου είδους σπλιτ κανω : δευτερα-τριτη-ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ-πεμπτη-παρασκευη-σαββατο....

''δουλευω'' καλυτερα με την rest day ενδιαμεσα

sobral
23-09-14, 21:31
εγω που ακολουθώ αλλου είδους σπλιτ κανω : δευτερα-τριτη-ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ-πεμπτη-παρασκευη-σαββατο....

''δουλευω'' καλυτερα με την rest day ενδιαμεσα

:thumbup: σε διαχωρισμό 5 ημερών συμφωνώ απόλυτα στο να βάλεις rest day την Τετάρτη. Θα συμβούλευα κ τον φίλο από πάνω να παραμείνει στις 5 ημέρες κ να μην πάει στις 6.

vagos789
24-09-14, 11:19
Οταν αποκτησετε οικογενεια, θα ρωτατε ποια μερα της εβδομαδας θα καταφερετε να πατε για προπονηση :P
Βαλτε rest day οταν νιωθετε κουρασμενοι ή οταν γυμναζεστε 4 μερες σερυ

zisis.z
24-09-14, 13:56
Παιζουν πολλα πραγματα ρολο πιστευω.Οταν ειχα ξεκινησει τα βαρη και ημουνα 16-17 χρονων γυμναζομουν 6 φορες την βδομαδα και το ευχαριστιομουν και δεν ειχα ποτε προβλημα αποθεραπειας το σωμα λογο μικρης ηλικιας πεταγε και εννοειται οτι τα ειχα σωστα χωρισμενα ωστε να αφηνω την συγκεκριμενη μυικη ομαδα να ξεκουραστη και πηγαινα στην επομενη.Βεβαια εκτος απο την ηλικια παιζει ρολο και ο ελευθερος χρονος που εχει ο καθενας (τοτε ειχα οσον ηθελα).Τωρα πλεον μετα απο 15 χρονια και οχι πλεον 16 χρονων και με ενα καρο υποχρεωσεις γυμναζομαι 4 φορες την εβδομαδα ανετα ομως,συνηθως γυμναζομαι συνεχομενα δευτερα-τριτη-τεταρτη την τριτη παντα βαζω ποδια για να ξεκουραζω το πανω μερος που εχω γυμνασει την δευτερα παραδειγμα πλατη-τρικεφαλα και ετσι την τεταρτη μπαινω ξεκουραστος παλι και κανω στηθος-δικεφαλα......Πεμπτη ξεκουραζομαι απο βαρη(κανω αεροβιο εξω τρεχω) και παρασκευη κανω ωμους-τραπεζοειδη-κοιλιακους-ραχιαιους.....σ-κ δεν κανω βαρη βγαινω εξω τρεχω(χειμωνα καλοκαιρι ειναι απολαυση ξεφευγω απο ολα......
***Τελικα πιστευω οτι δεν υπαρχει το απολυτο προγραμμα υπαρχει το απολυτο οπως το εχει επιλεξει ο καθενας για τον εαυτο του αφου εχει ψαχτει και δει πιο του καθετε καλυτερα.....Γιατι για παραδειγμα θα μπορουσε να μου πει καποιος,καλα ρε φιλε 4 φορες την εβδομαδα κανεις βαρη και 3 αεροβιο καθε μερα δηλαδη ποτε ξεκουραζεσαι,μα ετσι εγω οπως τα εχω χωρισει ξεκουραζομαι για εμενα ειναι το απολυτο και μπορω να πω οταν τις μερες που τυχη και χασω το αεροβιο μου το συγκεκριμενο βραδυ δεν θα κοιμηθω καλα οσο αν εκανα το αεροβιο μου......Εχω φιλους που γυμναζονται καθε μερα εχω αλλους 3 φορες αλλους 4 την βδομαδα αλλους 5,δεν ειναι κανενας λαθος ουτε πιο σωστος απο τον αλλο,ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση τι ειναι το απολυτο και τι καθετε για τον καθενα μας ξεχωριστα καλυτερα.....

El Topo
24-09-14, 19:29
Εγω 4 φορες τη βδομαδα κανω προπονηση με σπλιτ δικεφαλους-στηθος, τρικεφαλους-ωμους, πλατη, ποδια και αφηνω μια μερα κενο ανα δυο σερι μερες.
Ετσι εχω καλη αποθεραπεια και αρκετη ενεργεια.
Δεν πιστευω οτι χρειαζεται περισσοτερες απο 4 φορες τη βδομαδα προπονηση, ιδιως για καποιον που θελει αυξηση της μυικης του μαζας.

PanosDanis
25-09-14, 01:03
Εγώ είχα 4 ημέρες split. Δευτέρα στήθος, Τρίτη πλάτη κοιλιακούς, Τετάρτη κενό Πέμπτη ώμους δικεφαλα τρικεφαλα Παρασκευή πόδια ραγχαιοι. Μέχρι που μου μπήκε η λάθος εντύπωση ότι πρέπει να γυμνάζεισ κάθε ομάδα μόνη της για ποιο καλά αποτελέσματα και έτσι το έχω κάνει Δευτέρα στήθος Τρίτη πλάτη Τετάρτη ώμους κοιλιακούς Πέμπτη χέρια Σάββατο πόδια ραγχαιοι. Αλλά επειδή τώρα Τρίτη Λυκείου και χρόνος λίγος θα το κάνω Δευτέρα στήθος Τρίτη πλάτη κοιλιακοί Σάββατο ώμοι χέρια Κυριακή πόδια. Εντάξει δεν είναι;