PDA

Επιστροφή στο Forum : Οταν εγω παω για ογκο,χανω κιλα..



psv
01-12-08, 02:12
Παιδιά,από τον Ιούνιο προσπαθώ να πάρω όγκο ώστε να μπορέσω να μπω σε περίοδο γράμμωσης κάποια στιγμή(είμαι 18 χρονών,1.75 και 75κιλά-τα 15 λιπος)και δεν τα καταφέρνω.'Επαιρνα κρεατίνη και πρωτεϊνη,αλλά έχασα 2 κιλά :???: 'Ισως αυτό συνέβη επειδή ταυτοχρονα έκανα διαιτα,γιατί τοτε πιστευα ότι μπορούσα να πάρω ογκο χωρις αύξηση λιπους,μονο μυων :rifle: Τωρα βεβαια ξέρω οτι αυτο δεν γινεται...Απ'την άλλη φοβάμαι πως αν αρχίσω να τρωω παραπανω θα παρω πολυ περισσοτερο λιπος απο ο,τι μυς κι οτι δεν θα το χασω...Τι με συμβουλεύετε να κάνω??Να αρχίσω την μάσα ή οχι??

Επειδή αυτά που ρωτάω σιγουρα τα εχετε ξανακουσει,θα ηθελα να ρωτησω και κατι πιο πρωτοτυπο...Μου έχει πει καποιος πως ο ανθρωπινος οργανισμος δεν μπορει να παρει πανω απο 2 κιλα μυς τον χρονο.Ισχυει τετοιο πραγμα?

By the way,εχω διαβάσει τα αρθρα περι διατροφης γράμμωσης κ' ογκου...
Ευχαριστω εκ των προτερων.

peris
01-12-08, 02:15
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57

αμα δε φας ογκο δε θα κανεις οποτε αρχισε τη μασα απλα τρωγε καθαρα για να βαλεις οσο το δυνατο λιγοτερο λιπος

2 μυικα κιλα το χρονο ειναι λιγο καπου 5-6 το πολυ να βαλεις νατουραλ

slaine
01-12-08, 02:45
μέσα σε ένα χρόνο από το τέλος της γράμμωσης μέχρι το τέλος της επόμενης γράμμωσης που είναι σε απόσταση ενός χρόνου ΄και επίσης δεν είσαι αρχάριος και είσαι και χωρίς φάρμακα ναι 1,5-2 καθαρά μυικά κιλά. άντε 3 αν τα κάνεις όλα τέλεια

psv
01-12-08, 02:51
Ωραια,ας πουμε οτι αρχιζω να τρώω.Στα πόσα κιλά να σταματήσω και σε πόσο καιρο πρέπει να τα έχω πάρει αυτά τα κιλά?Είμαι 75 κιλα,να φτάσω στα 85 ας πουμε?

slaine
01-12-08, 03:00
όλα είναι σχετικά.
εξαρτάται ρε. μπορέι να έχουμε ίδιο ύψος-κιλά-ηλικία-ποσοστό λίπους-διατροφή-γυμναστικη όταν θα ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα κι εγώ να παχαίνω πιο εύκολα από σένα και πάει λέγοντας. ξεκίνα να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις και βλέποντας και κάνοντας...

άμα βλέπεις ότι λιπώνεις αρκετά κόβεις θερμίδες, αν δεν παίρνεις ανεβάζεις. απλό.

η ζυγαριά είναι μία ένδειξη αλλά ο καθρέφτης καθορίζει και ακόμα καλύτερα η κάμερα/φωτογραφίες. να τραβάς μερικές κάθε 1-2 βδομάδες να βλέπεις

RUHL
01-12-08, 09:23
Ωραια,ας πουμε οτι αρχιζω να τρώω.Στα πόσα κιλά να σταματήσω και σε πόσο καιρο πρέπει να τα έχω πάρει αυτά τα κιλά?Είμαι 75 κιλα,να φτάσω στα 85 ας πουμε?

μαλον δεν εχεις δει τι γηνετε αν ανεβασεις πχ 2 κιλα μυικο ιστο και ρηζεις το λιπος πχ κατα 1 κιλο για αυτο αυτα τα νουμερα 85 95

slaine
01-12-08, 17:33
:lol: :lol: :lol:

psv
01-12-08, 22:46
Είναι φυσιολογικό όμως κάποιος με το δικό μου βάρος να πηγαίνει για όγκο και όχι για γράμμωση?Τα 15 κιλά λίπους δεν είναι καπως πολλά?Να αποκτήσω κι άλλα?Με λιγα λόγια προκυπτει το εξής ερώτημα:ένας αρχάριος που δεν βρίσκεται και στην καλύτερη φυσική κατάσταση(η κοιλιά μου εχει πεσει πολύ τον τελευταίο 1,5 χρονο-ημουν 88 κιλα :pale: -αλλά δεν ειναι εμφανεις οι μυς οταν ειμαι χαλαρος)να ξεκινήσει με ογκο ή γράμμωση?

RUHL
01-12-08, 23:22
να ξεκηνησει κατι στην μεση

peris
01-12-08, 23:34
να ξεκηνησει κατι στην μεση

+1
:awesome: :awesome:
15% το λες λες και ειναι 50%

βασικα αυτα τα παρακολουθεις εσυ τι να σου πω εγω μεσα απο το νετ η ο αλλος
πειραματισου και δες η κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο

psv
02-12-08, 00:27
RUHL κανεις πλακα μαζι μου ή ειναι η ιδεα μου?Μου φαινεται οτι με ειρωνευεσαι...Σορρυ αν κανω λαθος.

RUHL
02-12-08, 00:31
καλα ρε τι τρεχει στο φορουμ μηλαω σοβαρα μου λενε πλακα κανεις λεω (*&^(*^%*^% τα περνουν στα σοβαρα θυμωνουν διωνχω ατομα :rolf: :rolf: :rolf:

δηλαδη τοσο γελια ειναι αυτα που λεω psv ? :lol: :lol: δεν φτανει που λεμε τα μυστικα εδω μας την λενε και απο πανω :green:






ΥΓ οπου δεν παιζουν εικονιδια δεν παιζει ειρωνια και δουλεμα :idea: :idea: :idea:

slaine
02-12-08, 00:32
υπολόγισε πόσες θερμίδες χρειάζεσαι για να μείνεις στα ίδια κιλά και μάθε να παίρνεις αυτές που πρέπει όπως και όποτε πρέπει και θα δεις αλλαγές αφου είσαι αρχάριος. ανάλογα προσθέτεις θερμίδες και άμα δεις να παίρνεις πολύ λίπος μείωσε τες.

psv
02-12-08, 00:41
Δεν την ειπα σε κανεναν.Απλως το στυλ σου μου εδωσε αυτην την εντυπωση.Δεν ειπα οτι ειναι γελοια αυτα που λες.Δεν ξερω πως σκεφτηκες κατι τετοιο.Αντιθετως,εχω διαβασει καποια ποστ σου και εχω μεινει εντυπωσιασμενος.Απλα οταν ακους να μιλανε ολοι για γραμμωση την μια περιοδο,για ογκο την αλλη κ καποιος σου λεει κανε το ενδιαμεσο,φαινεται καπως...Ισως φταίει το οτι υπαρχει αυτη η εντυπωση οτι αυτοι που τα εχουν καταφερει και εχουν το τελειο σωμα τη λενε στους αλλους...Δεν ξερω...Ευχαριστω παντως που ενδιαφερθηκες.

RUHL
02-12-08, 00:48
αντε να το επεξηγησω στην μεση ειναι η "ογκογραμμωση" οπως την αποκαλειτε βαζεις οσο περισσοτερη μυικη μαζα μπορεις με ελαχιστο λιπος αν δεν εχεις κοιλιακους πχ και εχεις λιπος τοτε στην "ογκογραμμωση" θα παρεις μυεις θα χασεις και καποια ποσοστα λιπους

δεν ειναι κατι περιεργο απλος θελει καθαρη διατροφη ολο τον χρονο και προγραμματησμενα γευματα κλεψιας για να μην "θωλοσει" το ματι και το σωμα απλος ποιος εχει τωρα την πειθαρχεια να τα τηρει 100% ολο τον χρονο εκει κολανε οι περισσοτεροι

BRaWNy
04-12-08, 19:02
αμα δε φας ογκο δε θα κανεις οποτε αρχισε τη μασα απλα τρωγε καθαρα για να βαλεις οσο το δυνατο λιγοτερο λιποςΕγω θα το έλεγα και αλλιως με άλλη οπτική γωνία:
Τρωγε καθαρά για να βάλεις πιό εύκολα μυες.

tezaman
05-12-08, 17:14
eat clean, train hard, get ripped :awesome:

psv
17-12-08, 16:27
Πηγα για λιπομετρηση σημερα στον διαιτολογο και προεκυψαν τα εξης στοιχεια.Απο τον περασμενο Ιουλιο(16 συγκεκριμενα) εχω χασει 6.6 κιλα λιπους(ειχα 16.2,τωρα 9.6)και εχω παρει 4 μυικα κιλα(ειχα 59,τωρα 63).Στην αρχη χαρηκα,αλλα μετα θυμηθηκα ολα αυτα που εχω μαθει τον τελευταιο καιρο και συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι δυνατα αυτα τα νουμερα...Μηπως εχει γινει λαθος?

Ποσταρω εδω,γιατι το τοπικ εχει θεμα τα κιλα,για να μην ανοιγω καινουριο.

Georges
17-12-08, 17:04
Εξαρτάται με πια μέθοδο σου έκανε λιπομέτρηση. Αυτή με τα ηλεκτρόδια; Απ' ότι ξέρω είναι ενδεικτική και όχι ακριβής. Ο καθρέφτης δεν σου λέει τίποτα; :lol:

psv
17-12-08, 17:13
Εξαρτάται με πια μέθοδο σου έκανε λιπομέτρηση. Αυτή με τα ηλεκτρόδια; Απ' ότι ξέρω είναι ενδεικτική και όχι ακριβής. Ο καθρέφτης δεν σου λέει τίποτα; :lol:

Nαι και στα δυο

slaine
17-12-08, 17:25
οι σοβαρές λιπομετρήσεις κοστίζουν πολύ.

εσύ θα κρίνεις με βάση τα
-καθρέφτη
-δύναμη-κιλά-αντοχή
-όγκος-μεζούρα
-ζυγαριά

pikolo
17-12-08, 23:29
εγινες πιο μυωδης?Εχασες ποντους?εκει μετραει.. :idea:

psv
18-12-08, 00:49
Απλα ηθελα να μαθω ακριβως την αλιπη μαζα που εχω τωρα,για να φτιαξω την διατροφη μου με τα αναλογα γραμμαρια πρωτεινης κλπ...Δεν την εκανα απλως για να δω αν βελτιωθηκα...Σαφως και μπορω να το δω αυτο στον καθρεφτη :P Δεν ηξερα βεβαια οτι μπορει να εχει τετοια αποκλιση η λιπομετρηση.Τεσπα,θα φτιαξω μια διατροφη και ο χρονος θα δειξει :wink: Ευχαριστω και τους 3 που απαντησατε.