PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενέργεια κατά την διάρκεια του weight training



anastasisk
21-09-06, 17:49
Exo tin ekseis aporia kai tha ithela tin voithia sas.Kata tin diarkeia tis proponisis iparxei kapoio rofima i kati paremferes to opia tha mporousame na ktanalosoume prokimenou na mas voithisi stin oli prospathia.Anaferomai se programma to opio perilamvanei dio miikes omades (stithos-dikefaloi p.x) kai me dedomeno oti akolouthoume tin metaprproniti diatrofi pou mas exei protini o Muscleboss.
Thanks . . .

Keep PUMPING . . . :bodybuilder2:

billys15
21-09-06, 18:59
νομιζω τα ροφηματα σε στυλ powerade,lucozade κτλ η τα τονωτικα οπως red bull,black dog κλπ.

theodore_tsi
22-09-06, 00:21
Ναι αυτό ήθελα να το ρωτήσω και εγώ.....Προς το παρών παίζω με isostar αλλά περιμένω κάτι καλύτερο από το forum :wink:

Υ.Γ: Λογικά κάποια μίξη δεξτρόζης και μαλτοδεξτρίνης θα κάνει κ αυτή δουλεία.....Αν μπορούσε κάποιος που το κατέχει να δώσει αναλογίες θα ήταν ότι έπρεπε....

apos
22-09-06, 00:30
εχει καποια τζελ η EAS κανουν καλη δουλεια αλλα ειναι πολυ γλυκα. Πολυ καλο παλι ειναι να τρως μια energy bar με ταυρινη και γλουταμινη πολυ νευρο........

Gasturb
22-09-06, 01:51
Anastasisk πριν το gym τι συμπληρώματα παίρνεις?

sprinter60
22-09-06, 17:48
Ναι αυτό ήθελα να το ρωτήσω και εγώ.....Προς το παρών παίζω με isostar αλλά περιμένω κάτι καλύτερο από το forum :wink:

Υ.Γ: Λογικά κάποια μίξη δεξτρόζης και μαλτοδεξτρίνης θα κάνει κ αυτή δουλεία.....Αν μπορούσε κάποιος που το κατέχει να δώσει αναλογίες θα ήταν ότι έπρεπε....

Tα isostar, gatorade κ.λ.π. είναι ακριβώς αυτό: Μαλτοδεξτρίνη + δεξτρόζη (+ηλεκτρολύτες) και είναι πανάκριβα...

Το πιο απλό μίγμα κατά τη διάρκεια της προπόνησης είναι δεξτρόζη + hydrolyzed whey protein. Δεν θα αισθανθείς "έξτρα ενέργεια" αλλά θα περιορίσει τον καταβολισμό, θα σε βοηθήσει στην ανάρρωση μετά την προπόνηση κ.α.

Κατά τη διάρκεια της προπόνησης:
0,8 gr / kg σωματικού βάρους δεξτρόζη
0,4 gr / kg σωματικού βάρους hydrolyzed whey protein

H hydrolyzed whey protein είναι η πιό γρήγορα απορροφήσιμη μορφή ορού γάλακτος και ακολουθουν τα whey isolates και whey concentrate.

anastasisk
22-09-06, 19:26
Anastasisk πριν το gym τι συμπληρώματα παίρνεις?

30 λεπτα πριν τιν προπονηση περνω 24γρ whey και τροω 3 φετες ψωμι σικαλεως.Σε λιγο καιρο λεω να αρχισω να περνω και αργινινη-γλουταμινη,απο 5γρ εκαστος καμια ωρα πριν την προπονηση.

Muscleboss
22-09-06, 19:59
Υπάρχουν διάφορες απόψεις σχετικά με το τι πρέπει να καταναλώνεται κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
Κάποιες από αυτές είναι οι παρακάτω:

1) Η πρώτη θεωρία αποκτά όλο και περισσότερους οπαδούς καθώς νεές έρευνες φαίνεται να την υποστηρίζουν.
Μείγμα υδατανθράκων με 0.4γρ/κιλό βάρους δεξτρόζη, 0.4γρ/κ μαλτοδεξτίνη και 0.4γρ/κ πρωτείνη ορού γάλακτος. Το μείγμα αυτό πρέπει να καταναλώνεται ΑΡΓΑ με μικρές γουλιές κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Σκοπός του να κρατήσει χαμηλά τα επίπεδα της κορτιζόλης. (για περίοδο όγκου μόνο)


2) Η δεύτερη θεωρία, πιο "Old School", πιο παραδοσιακή δηλαδή, έχει πολλούς φανατικούς υποστηρικτές.
Τίποτε δε θα πρέπει να καταναλώνεται κατά τη διάρκεια της προπόνησης με βάρη (εφόσων αυτή διαρκεί λιγότερο απο 90 λεπτά της ώρας) παρα μόνο νερό. Οι υποστηρικτές αυτής της θεωρίας επικαλούνται διάφορους λόγους οι βασικότεροι των οποίων είναι:
- Αίμα συγκεντρώνεται στα όργανα πέψης κάτι το οποίο δεν είναι ιδανικό για τις επιδόσεις στην προπόνηση και το "πρήξιμο" των μυών.
- Μειωμένη ευαισθησία της ινσουλίνης κατά το μεταπροπονητικό γεύμα
- Η κορτιζόλη έχει και ευεργετικές ιδιότητες όπως έκριση αυξητικής ορμόνης και η καταπίεση της μπορεί να επιτευχθεί πολύ εύκολα με τους υδατάνθρακες του μεταπροπονητικού ροφήματος.
κ.α...


Προσωπική άποψη: Γενικά υιοθετώ περισσότερο την δεύτερη άποψη, χωρίς όμως να καταδικάζω την πρώτη. Απλά χρειάζεται προσοχή τόσο στο προ-προπονητικό όσο και στο μετα-προπονητικό γεύμα.

Ας κάνει ο καθένας την επιλογή του και τις δοκιμές του σε αυτό το θέμα και παρατηρώντας την πρόοδό του ας αποφασίσει τι του ταιριάζει καλύτερα.

Muscleboss

Muscleboss
22-09-06, 20:05
νομιζω τα ροφηματα σε στυλ powerade,lucozade κτλ η τα τονωτικα οπως red bull,black dog κλπ.

Έτοιμα ροφήματα όχι, ούτε οικονομικά συμφέρουν αλλά και (αν θυμάμαι καλά) τα περισσόετρα περιέχουν μεγάλο ποσοστό φρουκτόζης... άρα αχρηστα.

Και να τονίσω όπως είπε και ο sprinter60 ότι ακόμα και αν καταναλώνεται κάποιο ρόφημα υδατανθράκων κατά τη διάρκεις της προπόνησης (διάρκεια <90') , αυτο δεν θα έχει κάποια άμεση επίδραση στα αποθέματα ενέργειας αλλά στον μυικό καταβολισμό.

Muscleboss

Gasturb
22-09-06, 20:09
Σωστός ο MuscleBoss! Προσωπικά ακολουθώ και εγώ την δεύτερη πρακτική οπότε κατά την διάρκεια της γυμναστικής μόνο νερό.Μόνο σε περιπτώση που ξεπερνάω την μία ώρα αεροβικης και fat burning πέρνω καμμία καραμέλα δεξτρόζης αλλά και αυτό όχι πάντα.

anastasisk
22-09-06, 22:35
Οσο καιρο προπονουμαι ακολουθω τη δευτερη τακτικη και με αυτη θα συνεχισω γιατι πιστευω οτι προεχει η σωστη αιματωση των μυων κατα την διαρκεια της προπονησης
οποτε σκετο νερακι για ενυδατωση.

Thanks . . .

Gasturb
24-09-06, 02:29
εχει καποια τζελ η EAS κανουν καλη δουλεια αλλα ειναι πολυ γλυκα. Πολυ καλο παλι ειναι να τρως μια energy bar με ταυρινη και γλουταμινη πολυ νευρο........

Φίλε Apos πρόσεχε με τα energy gels γιατί αφυδατώνουν πολύ το σώμα και χρειάζεται να πίνεις πολυ νερό - αν έχεις σκοπό να μείνεις γυμναστήριο πέρα της μίας ώρας.

Albert_Wesker
24-09-06, 03:06
Καθίστε ρε παιδιά γιατί πιστεύω ότι τα παραλέτε λίγο.

Καταρχάς συμφωνώ ότι δεν πρέπει να φας τροφή πριν πας στο τζίμ για τον λόγο ότι θα αρχίσει να γίνεται πέψη και θα συγκεντρωθεί το αίμα σε διαφορετικό σημείο απο ότι στους μύες... Με αυτό συμφωνώ.

Όμως κάνετε λάθος στο θέμα ενέργειας. Στο τζίμ πριν κατα την διάρκεια και μετά θες ενέργεια! αμαν πια με την διατήρηση της μυικής σας μάζας!!!!!!!!!!!!ο καλύτερος τρόπος για να φροντίσετε ότι δεν θα κάψετε μύες είναι να κάνετε τρείς φορές ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την εβδομάδα αερόβιο! Στην μακράς διάρκειας χαμηλής έντασης άσκηση ο οργανισμός αφήνει τα αμινοξέα στην άκρη (ουσιαστικά τον εκπαιδεύεις να το κάνει αυτό) και πιάνει το λίπος, το οποίο καίγεται μόνο σε χαμηλούς παλμούς και αφού παρέχεται οξυγόνο σε ΟΛΟ το σύστημα-αερόβιος μεταβολισμός, και την γλυκόζη-αναέροβιος μεταβολισμός. (σκοπεύω σύντομα να αναρτήσω ένα τόπικ για το πως γίνεται η παραγωγή ενέργειας στις διάφορες μορφές εκγύμνασης με βάση τις γνώσεις μου που έχω απο τις σπουδές μου-ο gasturb13 θα τρελλαθεί!)

Άρα είναι λάθος να λέμε μόνο νερό στο τζίμ, θα έλεγα αμινοξέα (καίει και λίγα ο οργανισμός ναι ισχύει, αλλά τα 0,2 γρμ παραπάνω ανα κιλό βάρους που προτείνω είναι αρκετά συν την λίγη πρωτείνη που θα φάς πιο πρίν) και πολλή γλυκόζη. δεν έχω βρεί ποσοστά ακόμα άλλα είναι θέμα οργανισμού. πχ 150 θερμίδες απο γλυκόζη με 200 και 50 θερμίδες απο αμινοξέα πρέπει να είναι αρκετές. Ειδικά τις μέρες που πάμε για αερόβιο και πρέπει τουλάχιστον να κάνουμε μια ώρα για να ανοίγουμε την καρδιά μας και τα αγγεία μας και να μην πιέζονται λόγω του πιο πολύ μυικού ιστού που έχουμε όλοι μας-μετά η καρδιά μπαίνει σε κατάσταση νιρβάνας ο ναι πιστέψτε με). ΈΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΑΕΡΟΒΙΟΣ στους BODYBUILDERS. TO TONIZΩ.

Όσο για τα διαλύματα τα έτοιμα με ενέργεια τα περισσότερα έχουνε καρκινογόνα ασπαρτάμη μακρυά απο αυτά! όπως πολύ σωστά λέει ο αξεκόλλητος μου gasturb13. I love you baby!

ajax
24-09-06, 16:41
παρτε καφεινη σε συμπληρωμα θα βοηθησει αρκετα.

apos
24-09-06, 17:25
Παιδια εχω σταματισει τον καφε εδω και 1,5 μηνα και προχθες ηπια ενα φραπε με 3 καφε σκετο οπως παντα πριν το γυμναστηριο ενα σας λεω.... σαν κομπρεσερ ειχα γινει ειδα και αυξηση δυναμης ! Αξιζε την στερηση θα το εφαρμοσω συστηματικα!

Muscleboss
24-09-06, 19:29
Όμως κάνετε λάθος στο θέμα ενέργειας. Στο τζίμ πριν κατα την διάρκεια και μετά θες ενέργεια! αμαν πια με την διατήρηση της μυικής σας μάζας!!!!!!!!!!!!ο καλύτερος τρόπος για να φροντίσετε ότι δεν θα κάψετε μύες είναι να κάνετε τρείς φορές ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την εβδομάδα αερόβιο! Στην μακράς διάρκειας χαμηλής έντασης άσκηση ο οργανισμός αφήνει τα αμινοξέα στην άκρη (ουσιαστικά τον εκπαιδεύεις να το κάνει αυτό) και πιάνει το λίπος, το οποίο καίγεται μόνο σε χαμηλούς παλμούς και αφού παρέχεται οξυγόνο σε ΟΛΟ το σύστημα-αερόβιος μεταβολισμός, και την γλυκόζη-αναέροβιος μεταβολισμός. (σκοπεύω σύντομα να αναρτήσω ένα τόπικ για το πως γίνεται η παραγωγή ενέργειας στις διάφορες μορφές εκγύμνασης με βάση τις γνώσεις μου που έχω απο τις σπουδές μου-ο gasturb13 θα τρελλαθεί!)

Άρα είναι λάθος να λέμε μόνο νερό στο τζίμ, θα έλεγα αμινοξέα (καίει και λίγα ο οργανισμός ναι ισχύει, αλλά τα 0,2 γρμ παραπάνω ανα κιλό βάρους που προτείνω είναι αρκετά συν την λίγη πρωτείνη που θα φάς πιο πρίν) και πολλή γλυκόζη. δεν έχω βρεί ποσοστά ακόμα άλλα είναι θέμα οργανισμού.

Την ενέργεια που καταναλώνεις στην προπόνηση με βάρη την παίρνεις τόσο από το προ-προπονητικό γεύμα όσο και από όλα τα γεύματα που έχεις κάνει προηγουμένως.

Muscleboss

Gasturb
24-09-06, 21:10
Φίλε Albert, όπως είπε ο Μuscleboss κ έγραψα κ στο άρθρο μου με τίτλο 'Συμπληρώματα για ασκήσεις weight training' , η γυμναστική με βάρη δεν μπορεί να γίνει χωρίς αποθέματα ενέργεις.




0 – 30 λεπτά

..... πρωτεΐνη και 40 γρ αργής απορρόφησης υδατάνθράκες.... Οι αργής απορρόφησης υδατάνθρακες πριν την γυμναστική με βάρη, όπως 3 φέτες μαύρο ψωμί, μια μεγάλη γλυκό η απλή πατάτα, μια μεγάλη μπανάνα, παρέχουν σταθερη τροφοδοσία υδατάνθρακων που βοηθούν την ινσουλίνη να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα σε όλη την διάρκεια της γυμνατικής, ...

Όσο αναφορά για το άρθρο σου εννοείται ότι το περιμένω!!!

Albert_Wesker
25-09-06, 00:22
Μα σαφώς! Μα το ίδια πράγμα λέμε στην τελική! Ενέργεια παίρνεις απο το αποθηκευμένο γλυκογόνο όλης της ημέρας ένα είναι το γλυκογόνο σωστά?
εγώ πάντως κάθε φορά που παίρνω ένα μπουκάλι με λίγο γλυκόζη μέσα στο τζίμ και πίνω και λίγη πρωτείνη πρίν, έτοιμη σε σκόνη που δεν χρειάζεται πέψη αισθάνομαι πιο πολλή ζωντάνια και ενέργεια.
Μια φορά είχα συμπληρώσει μια ώρα πάνω στον διάδρομο χωρίς να πάρω το Δμ μαζι μου και μου ρχοταν να κοιμηθώ... σοβαρά σας μιλάω χασμουρήθηκα κι όλας πως φαίνεται ότι τα δικά μου τα λιποκύτταρα είναι πειραγμένα και δεν απελευθερώνουνε καθόλου η μάλλον ελάχιστον λίπος. αν δεν κάνω εγώ κάποια θεραπεία δεν γίνεται τπτ και πραγματικά έχω κουραστεί κάνω εξομολόγηση σε όλο το σάιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επίσης σκέφτομαι και την λιποαναρρόφηση μιας και με εξέτασε μια γιατρός κορυφή στο είδος και μου έιπε σε τρείς επισκέψεις σε έχω κάνει τούρμπο ολική μου λέει δεν έχεις πολύ λίπος επάνω σου έχεις θρέψει τους μύες σε απίστευτο επίπεδο. φυσικά μου πρότεινε να χάσω δέκα μυικα κιλά και να κάνω μετά εκεί γράμμωση και μου λεει έτσι ώστε ακόμα κι όταν σταματήσεις έστω ρε παιδί μου ότι κάτι σου συμβαίνει σπας το πόδι σου χτύπα ξύλο να μην κινδυνέυεις...σαφώς και είπε ότι αν κάνεις 3-4 φορές την εβδομάδα καρδιαγγειακή έ όχι δεν κινδυνεύεις μου λέει είσαι και καλύτερα ο οποίος είναι τουίνκ και δεν γυμνάζεται!βασικά ητανε πολύ ειλικρινής και με έπεισε...κρίμα πάνω οι τεράστιοι κοιλιακοί μου κλάψ...τεσπα αυτό το λέω για να σας τονίσω ότι ωραίες οι φέτες μας αλλά ωραία και η υγεία μας...διάλεξτε!
Στο θέμα μας. είμαι της εξής άποψης: όχι φαί πρίν το τζίμ, αλλά ενέργεια σε μορφή υγρού να απορροφάται γρήγορα. αυτή είναι η άποψη μου...