PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ



klaklaki
03-10-14, 21:49
Καλησπερα, μετα απο σκεψη, αποφασισα οτι ισως εσεις θα μπορουσατε να με βοηθησετε γιατι νομιζω οτι ειστε οι πιο αξιοπιστοι!!
Ημουν απο μικρη παχυσαρκη, στα 40 μου εφτασα να ειμαι 160 κιλα. Μετα απο εγχειρηση "μανικι" καταφερα να χασω καποια κιλα και εφτασα τα 115 κιλα. Εκει κολλησα για ενα χρονο. Μεγαλη απογοητευση, οι φιλες που εκαναν μαζι μου μανικι αδυνατιζαν και εγω κολλημενη εκει.!!! Αρχισα παλι τα γλυκα (απο μικρη ειθισμενη στην ζαχαρη) ανεβηκα παλι στα 124. Χωρις να χαιδευομαι, η να σας λεω ψεμματα, παντα εχανα π α ρ α πολυ δυσκολα οταν εκανα διαιτα.
Ημουν ετοιμη να παρω ψυχοφαρμακα, μια ζωη χοντρη!! Τιποτα δεν θα αλλαξει... Τελικα εμαθα για καποιον γενετιστη, πηγα μου εκανε ειδικες εξετασεις, μου ειπε οτι ειχα τον μεταβολισμο μιας 65χρονης, οτι δεν εκανα σχεδον καθολου καυσεις, οτι το εντερο μου ηταν χαλια και δεν απορροφουσε θρεπτικα συστατικα και σαν συνεπεια οτι τα κυτταρα μου ουσιαστικα δεν επερναν θρεπτικα στοιχεια και οτι ειχα ινσουλινοαντισταση. Μου εδωσε βιταμινες και μου υποσχεθηκε οτι θα φτιαξει την "χημεια" του οργανισμου μου και οτι αν αρχισω να προσεχω την διατροφη μου θα αρχισω να βλεπω τελικα αποτελεσμα. Απο τα 124 τωρα ειμαι στα 105 κιλα, ξερω οτι εχω πολυ δρομο ακομα, μα τωρα ξερω οτι οταν τρεφομαι σωστα βλεπω αποτελεσμα. Επιμενει οτι πρεπει να αρχισω να γυμναζομαι. Και εδω ερχεστε εσεις... Τι γυμναστικη μπορω να κανω? Μηπως ειναι πολυ νωρις? Μπορει οντως η γυμναστικη να με βοηθησει να κανω περισσοτερες καυσεις? Να χασω πιο γρηγορα. Στα μεγαλα γυμναστηρια κανεις δεν ασχολειται με την χοντρη. (ειχα γραφτει πριν 2 χρονια..) Να παω σε ενα ποιο μικρο, ετσι ωστε καποιος να με προσεξει καλυτερα.. Κανει να κανω μηχανηματα? (εχω ενα προβληματακι με την μεση μου), Το ποδηλατο ειναι καλυτερο απο το διαδρομο? Μηπως απλα θα πεταξω τα λεφτα μου?
Τωρα γιατι ρωταω εσας ? Γιατι διαβαζονας το φορουμ.. απο τον τροπο διατροφη σας.. απο την γυμναστικη σας.. απο την αφοσιωση που δειχνετε.. πρεπει να εισαστε πολυ "φτιαγμενοι-πορωμενοι" με αυτο που κανετε... Αρα και οι καλυτεροι συμβουλατορες... Δεν σας νοιαζει να μου "πουλησετε" κατι... Μακαρι να κολλουσα λιγο απο την τρελλα σας, μακαρι να γινομουνα και γω "πορομενη" να γινω φετες.. Μακαρι να δω το σωμα μου αδυνατο πριν πεθανω.. Αν σας κουρασα συγνωμη... Νιωθω οτι κανετε κατι απιστευτα δυσκολο, Καλη Δυναμη σε ολους σας. Υ.Γ. Μενω στην κυψελη, αν καποιος εχει κατι (γυμναστηριο, σχολη) να μου προτεινει.

NASSER
03-10-14, 23:06
Σημασία έχει να το πάρεις απόφαση να αλλάξεις το σώμα σου εφόσον σε ενοχλεί η εξωτερική σου εμφάνιση.
Σε πρώτη φάση θα πρέπει να φτιάξεις ένα πλάνο διατροφής ανάλογα με τις ανάγκες σου. Σε καμία περίπτωση δεν κόβεις το φαΐ. Απλά καλό θα ήταν να τρως μικρά γεύματα συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αυτό βοηθάει στο να διατηρείς το μεταβολισμό σου ψηλά. Φυσικά αποφεύγεις τρανς λιπαρά, τηγανιτά και γλυκά.
Στο θέμα άσκησης, ξεκίνα να περπατάς σε διάδρομο για να έχεις τον έλεγχο. Με το πέρασμα του χρόνου θα προσπαθείς να ανεβάσεις το χρόνο αερόβιας και έπειτα την ένταση. Εφόσον βλέπεις πως βελτίωσες την αντοχή σου, καλό είναι να κάνεις άσκηση με βάρη. Σημασία έχει και εδώ να ανεβάσεις τους στόχους σου σε σετ και επαναλήψεις.
Κάνε την αρχή και εδώ είμαστε να τα λέμε.

Levrone
03-10-14, 23:44
:clap::clap::clap::clap:
Καλη αρχη!
Υπομονη και πιστη!

Και στο δικο μου το μυαλο σαν πρωτη σκεψη υπαρχει η αεροβια ασκηση.
Τα βαρη σ αυτη τη φαση νομιζω δε θα σε βοηθησουν.
Περπατημα μεχρι να γινει γρηγορο περπατημα, μετα τζοκινγκ και γιατι οχι μια μερα τρεξιμο!
Μακαρι!
Καλη συνεχεια!

MUSKLGEORGE
04-10-14, 03:29
και γω "πορωμενος" ειμαι με τη γυμναστικη,αλλα "φετες" δεν ειμαι.εχω περιπου 20% λιπος πανω μου,οπου οι υπολοιποι στο φορουμ καταλαβαινουν οτι ειναι παρα πολλα για καποιον που ασχολειται με γυμναστικη και bodybuilding,τα οποια εχουν αμεση σχεση με την εμφανιση.και παρ' ολο το πατσοκοιλο μου,δεν εχω κανενα προβλημα να βγαινω στην παραλια με μαγιω σλιπ και οχι βερμουδα.οπως καταλαβαινεις το παχος ειναι υποκειμενικο.
σε πρωτη φαση εισαι αξιεπαινη που αποφασισες να χασεις τα περιττα κιλα.55 κιλα λιγοτερα ειναι σιγουρα βραβειο για σενα.αλλα σε τετοιες καταστασεις παχυσαρκων,τα κιλα που μπορει να χασει καποιος,ελαττωνονται οσο ο καιρος περνα.
οι προλαλησαντες με εχουν σχεδον καλυψει.
Α.ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ολικης αλεσης ψωμι-ζυμαρικα,μαυρο ρυζι,λαχανικα αρκετα και κυριως ωμα,λιγα φρουτα(και κυριως μετα απο καποια κουραστικη,οσο το δυνατον δραστηριοτητα),κρεας λιγο(1-2 φορες την εβδομαδα),ψαρι(οχι τηγανητο και αν μπορεις αντικατεστησε και το κρεας με αυτο),οσπρια(χωρις αρκετη φετα οπως κανω εγω),ελαχιστους ξηρους καρπους και 1-2 φορες την εβδομαδα ενα πολυ μικρο γλυκο δε θα σε βλαψει,ελαιολαδο με μετρο(οχι μαργαρινες και ζωικα λιπη).
οπως βλεπεις μαλλον δεν εχεις να στερηθεις πολλα απο τη διατροφη σου.
πολλα μικρα γευματα.4-5-6,οσα εσυ νομιζεις και σε βοηθουν στο καθημερινο σου προγραμμα και καλο timing.(καθε 2-3 ωρες).
Β.ΑΣΚΗΣΗ
δεν υπαρχει λογος να δωσουμε ασκησεις και προγραμμα.αφησε το για αργοτερα.
ΠΕΡΠΑΤΑ.ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΠΑΤΑ.πηγαινε για ψωμι.αλλη ωρα σουπερ μαρκετ.αλλη ωρα το σκυλι βολτα(αν εχεις).αλλη ωρα πηγαινε δες βιτρινες.
οπως καταλαβαινεις,ειναι μικρες επαναλαμβανομενες ασκησεις,που σου ανεβαζουν τον καρδιακο παλμο και ο μεταβολισμος σου εκτοξευεται.
αρχισε σιγα σιγα στην αρχη και οσο περναει ο καιρος,αυξησε την συνολικη ωρα που περπατας καθημερινα και οταν φτασεις σε σημειο πλεον να μην κουραζεσαι απο το περπατημα,αυξησε την ταχυτητα.το γυμναστηριο ακομα δεν ειναι υποχρεωτικο.
Γ.ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
βλαπτει την ψυχικη σου υγεια και δε σε αδυνατιζει.οση ωρα την εχεις ανοιχτη,σκουπισε,σφουγγαρισε,πλυνε πιατα-ρουχα,ξεσκονισε.
Δ.ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ.
καλυτερα να εισαι καθιστη,παρα ξαπλωμενη.
καλυτερα να εισαι ορθια,παρα καθιστη.
καλυτερα να περπατας,παρα να εισαι ορθια.

δε γραφω τιποτα αλλο.σου τα ειπα ολα.καλυτερα να κοιμηθω,παρα να γραφω στις 3 το πρωι.

εφαρμοσε σιγα σιγα ολα τα προαναφερομενα και η επιτυχια σου ειναι εξασφαλισμενη.
κανε το για τον φουκαριαρη τον MUSKLGEORGE,εμενα δηλαδη,που εχασε την 150 κιλων παχυσαρκη μανα του,επειδη η καρδια της ηταν σαν ενενηνταχρονης,οπως ειπε ο γιατρος,στα 48 της χρονια.
ΟΛΟΨΥΧΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Fataoulas
04-10-14, 09:41
λες....



Α) Ημουν ετοιμη να παρω ψυχοφαρμακα,


και



Β) Το ποδηλατο ειναι καλυτερο απο το διαδρομο? Μηπως απλα θα πεταξω τα λεφτα μου?



Σιγουρα (μα 100% σιγουρα λεμε) η (Α) λυση ειναι σιγουρο πεταμα για τα λεφτακια σου, και θα ειναι πολυ περισσοτερα απο το κοστος ενος διαδρομου/ελλειπτικου τα οποια ΔΕΝ ειναι πεταμα χρημματων.... εφοσον εχεις σκοπο να τα χρησιμοποιησεις ε? και οχι να το κανεις κρεμαστρα :P

(θα επανελθω σε λιγο ;) )

Fataoulas
04-10-14, 10:33
Αν αυτη μπορεσε, δεν υπαρχει καμια δικαιολογια να μη μπορεις και συ. ;)



http://www.youtube.com/watch?v=zvlqwP2-vFU

SotosTheBoss
04-10-14, 10:53
Σε καταλαβαινω απόλυτα

Ημουν και εγω πριν 3 χρονια στην θεση σου όντας παχυσαρκος και έφτασα απο τα 165 κιλά που ημουν στα 100 και τρα πλεον ειναι στα 108 ( τωρα ειμαι 109-110. Για μενα ηταν καλα 100 γιατι ειμαι 2 μέτρα)

Θα συνφωνησω απόλυτα με ον musclegeorge σε αυτα που λέει και θα σ πω οχι απο άποψη ψώνιου αλλα μονο ενας που εχει βρεθεί στην θεση σου (οπως εγω) μπορει να σε καταλάβει απόλυτα

Φτιαξε την διατροφή κανε μικρά γεύματα ασε τα βάρη για τωρα δεν θα χρειαστούν και κινηςου οσο μπορεις.

Εγω οταν ξεκίνησα την διαιτα πήγαινα 1 ώρα περπάτημα το πρωι και άλλη μια ώρα το βραδάκι

Ποιο ηταν το αποτέλεσμα ;;;;


Στην αρχή της δίαιτας ειχα κανει τεστ μεταβολισμού και μ είχαν βρει καύσεις στις 2100 θερμιδες πραγμα που δεν έστεκε για ενα άντρα 2.03 165 κιλά

Μετα απο 1 χρόνο παλι τεστ μεταβολισμού στα 100 κιλά αυτη την φορα καύσεις στις 2450 θερμιδες και ακομα το παλευω να τον αυξηςω καθώς για τα στατς μ πρεπει να παω στατς 2600 (ετςι λεει ο γιατρός )

Οποτε κρατα 2 απο ολα αυτα

1)περπάτημα
2)συχνα μια μικρά γεύματα




Sent from my iPhone using Tapatalk

mike1992
04-10-14, 16:22
ολα ειναι στο μυαλο,αν παρεις αποφαση οτι πρεπει να αλλαξεις την ζωη σου και εχεις πεισμα τοτε θα πετυχεις....
1.αρχικα πρεπει να κοψεις οτιδηποτε ειναι σαβουρα που τρωγετε π.χ.γαριδακια,πατατακια.σοκολατες,γλυκα,πιτσες κλπ.
2.καθε πρωι να σηκωνεσαι με αδειο στομαχι και να βγαινεις για περπατημα τουλαχιστον 30-40 λεπτα.για να μην βαριεσαι το περπατημα παρε ενα mp3 να ακους και μουσικη καθως περπατας η΄ αν εχεις σκυλακι ακομα καλυτερα να το βγαζεις και βολτα για να μην νοιωθεις μονη σου.μετα να γυρνας σπιτι και να τρως το πρωινο σου.
3.το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας!!!γι'αυτο θα πρεπει να τρως και την μεγαλυτερη ποσοτητα φαγητου το πρωι.ερευνες εχουν δειξει οτι οσοι τρωνε ενα καλο πρωινο μετα την υπολοιπη μερα τρωνε λιγοτερο και ετσι χανουν κιλα πιο ευκολα...;)
4.ενας καλος τροπος να γυμναστεις χωρις βαρη και χωρις πονο στην μεση κλπ. ειναι να πας κολυμβητηριο(δεν ξερω αν υπαρχει κατι εκει κοντα σου)
5.ενας τροπος για να ξεγελασεις τον εαυτο σου να τρωει λιγοτερο ειναι να βαζεις το φαγητο σου σε μικροτερα πιατα.γιατι οταν βαζουμε μεγαλες μεριδες σε μεγαλα πιατα πολλες φορες ξεχνιομαστε και τρωμε περισσοτερο.
6.ποτε δεν βλεπουμε τηλεοραση ενω τρωμε!!!!ειναι πολυ σημαντικο γιατι τρωμε ασυναισθητα σαν ρομποτ!(γενικα οσο μπορεις κοψε την τηλεοραση δεν κανει καλο ουτε στο σωμα σου ουτε και στην νοημοσυνη μας ;)
7.να αγορασεις πιπερι καγιεν και να προσθετεις για αρχη περιπου 1/4 της κουταλιας του γλυκου στα φαγητα σου αν δεν εισαι συνηθισμενη με καυτερα φαγητα.αν μπορεις να αντεξεις μια ολοκληρη κουταλια τοσο το καλυτερο.αλλα καλυτερα να ξεκινησεις σιγα σιγα.το πιπερι καγιεν βοηθαει στην καυση του λιπους καθως εχει καψαικινη.επισης σου μειωνει την ορεξη και σε κανει να αισθανεσαι κορεσμενη και χωρτασμενη απο φαγητο,ξεφραζει τις αρτηριες κανει καλο στην καρδια και γενικα βοηθαει πολυ τον οργανισμο.
8.να τρως σαν σνακ ξηρους καρπους καθως ειναι πολυ καλοι για την υγεια(με μετρο βεβαια)μια χουφτα την φορα.αν θες να φας και λιγο σοκολατιτσα μπορεις να παρεις μια μαυρη σοκολατα υγειας με υψηλο ποσοστο κακαο και να φας 2 μπαρες την μερα που κανει και καλο στον οργανισμο.
9.γενικα πρεπει να βαζεις στοχους.ας πουμε να πεις οτι αυτον τον μηνα θα χασω 3 κιλα.ετσι θα πετυχαινεις μικρους στοχους σιγα σιγα και θα νοιωθεις ολο και καλυτερα μερα με την μερα.


ξεκινα απο σημερα μην το αφηνεις......δεν ειναι τιποτα απλα πρεπει να το πιστεψεις.μπορεις....;)

vagos789
04-10-14, 16:42
Ο καθενας μας εχει ενα DNA που δεν αλλαζει
Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν διαφορετικα ορια για τον καθενα
Εγω πχ δεν θα γινω ποτε αθλητης μαραθωνιου,ουτε θα εχω ποσοστο λιπους 6%
Εσυ klaklaki το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα εχεις ποτε σωμα μοντελου του 21ου αιωνα
Πρεπει να βρεις εναν ρεαλιστικο (διατηρήσιμο σε βαθος χρονου) στοχο και να εστιασεις εκει,με ιωβειο υπομονη
Το γαστρικο μανικι δεν ειναι η πλεον επιτυχημενη επιλογη σε βαθος χρονου http://www.nsikas.gr/com/7_Gastriko-maniki-(sleeve)

klaklaki
04-10-14, 18:44
Οκ... τι να πω ? Περιμενα καποια απαντηση, αλλα οχι αυτο που πηρα απο εσας..
Αμεση αντιδραση, συγκεκριμενες συμβουλες και ολες "μυριζαν" το νοιαξιμο σας... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Ξαφνικα αρχισα να νιωθω πιο αισιοδοξα, πιο δυναμικα. Μολις εκλεισα ραντεβου με καρδιολογο να παω να μου δωσει το χαρτι. Αποφασισα να γραφτω σε ενα μικρο γυμναστριο 10 τετραγωνα απο το σπιτι και θα πηγαινω με τα ποδια, θα κανω λιγο διαδρομο εκει (ναι το ομολογω οτι τον βαριεμαι απιστευτα) και παλι πισω, ετσι με την εναλλαγη δρομος-διαδρομος θα ειναι πιο ευκολο, ελπιζω..
Ο στοχος θα ειναι για αυτο το μηνα, να περπαταω 3 μερες την βδομαδα. (Κανω την πιο καθιστικη ζωη που θα μπορουσε ανθρωπος). Το ποση ωρα την φορα θα το αποφασισω μαλλον μετα την πρωτη βολτα... Για κανα μισαωρο το βλεπω αρχικα... Ο στοχος μου θα ειναι να μην χασω, να μην ακυρωσω καμια 'προπονηση", αυτον τον μηνα ετσι ωστε να μου γινει συνηθεια...
Το ευχαριστω ειναι λιγο, οχι για τις συμβουλες, μα για την διαθεση σας...

vaggan
04-10-14, 19:35
παρε και λιγο ντοπινγκ απο εμενα κλακακι και δες τι μπορει να πετυχει καποιος οταν δουλεψει σκληρα και πειθαρχημενα τα παντα μπορουν να συμβουν:welcome:
http://www.youtube.com/watch?v=fwwoGD4xlTU

marila
04-10-14, 19:52
παρε και λιγο ντοπινγκ απο εμενα κλακακι και δες τι μπορει να πετυχει καποιος οταν δουλεψει σκληρα και πειθαρχημενα τα παντα μπορουν να συμβουν:welcome:
http://www.youtube.com/watch?v=fwwoGD4xlTU

Με τετοιον coach μια χαρα τα χανεις εχεις ενα κινητρο πως να το κανουμε !!!Πλακα κανω ,πειθαρχια και παλι πειθαρχια καθως και σκληρη δουλεια συμφωνω.

ironjimis
04-10-14, 20:15
δηλαδη τι αλλο θελεις να σου πουνε? η παχυσαρκια ειναι αρρωστια και αμα πεφτεις με τα μουτρα στα γλυκα καλα να παθεις. μετα παραπονιουντε καποιες επειδη δεν εχουν σχεση. αν δεν νοιαστεις εσυ για τον ευατο σου δεν θα νοιαστει κανενας. αν θελεις στο δρομο να σε κοροιδευουνε συνεχισε να τρως γλυκα και σουβλακια. εχω δει στο δρομο γυναικα χοντρη να την κοροιδευουνε και εμενα με πειραξε αυτη στανταρ οχι. ασε τα λογια λοιπον και κανε πραξεις.

SotosTheBoss
04-10-14, 21:04
Νταξει μαν χαλαρωσε το να αποπερνουμε την κοπέλα δεν ωφελεί πουθενα
Κάλιο αργά παρα ποτε σημασία εχει που το καταλαβε και ειναι διατέθημενη να δουλέψει σκληρά


Sent from my iPhone using Tapatalk

ironjimis
04-10-14, 21:14
αυτο που εγραψε......Οκ... τι να πω ? Περιμενα καποια απαντηση, αλλα οχι αυτο που πηρα απο εσας..
Αμεση αντιδραση, συγκεκριμενες συμβουλες και ολες "μυριζαν" το νοιαξιμο σας... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!......ειναι απαιτηση. σιγα μπας και τους βαλουμε και μπυμπερο στο στομα. εκτος αν μας τρολαρει

ironjimis
04-10-14, 22:46
αυτο που εγραψε......Οκ... τι να πω ? Περιμενα καποια απαντηση, αλλα οχι αυτο που πηρα απο εσας..
Αμεση αντιδραση, συγκεκριμενες συμβουλες και ολες "μυριζαν" το νοιαξιμο σας... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!......ειναι απαιτηση. σιγα μπας και τους βαλουμε και μπυμπερο στο στομα. εκτος αν μας τρολαρει

πιστεύω από την κούραση και την βιασύνη μου το πείρα στραβά αυτό το μήνυμα. άκυρο τελείως τώρα που το ξανά διάβασα με ησυχία. συγνώμη.

kazos_GR
05-10-14, 00:14
φιλε το μυαλό ειναι περιεργο οργανο .. δεν μπορεις απλα να πεις τα κόβω και αλλαζω τα παντα δλδ τι νομιζεις εσυ εισαι ο λογικος και ολοι οι αλλοι οχι?...

mike1992
05-10-14, 02:06
Οκ... τι να πω ? Περιμενα καποια απαντηση, αλλα οχι αυτο που πηρα απο εσας..
Αμεση αντιδραση, συγκεκριμενες συμβουλες και ολες "μυριζαν" το νοιαξιμο σας... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Ξαφνικα αρχισα να νιωθω πιο αισιοδοξα, πιο δυναμικα. Μολις εκλεισα ραντεβου με καρδιολογο να παω να μου δωσει το χαρτι. Αποφασισα να γραφτω σε ενα μικρο γυμναστριο 10 τετραγωνα απο το σπιτι και θα πηγαινω με τα ποδια, θα κανω λιγο διαδρομο εκει (ναι το ομολογω οτι τον βαριεμαι απιστευτα) και παλι πισω, ετσι με την εναλλαγη δρομος-διαδρομος θα ειναι πιο ευκολο, ελπιζω..
Ο στοχος θα ειναι για αυτο το μηνα, να περπαταω 3 μερες την βδομαδα. (Κανω την πιο καθιστικη ζωη που θα μπορουσε ανθρωπος). Το ποση ωρα την φορα θα το αποφασισω μαλλον μετα την πρωτη βολτα... Για κανα μισαωρο το βλεπω αρχικα... Ο στοχος μου θα ειναι να μην χασω, να μην ακυρωσω καμια 'προπονηση", αυτον τον μηνα ετσι ωστε να μου γινει συνηθεια...
Το ευχαριστω ειναι λιγο, οχι για τις συμβουλες, μα για την διαθεση σας...
εχεις 8 μηνες μεχρι το καλοκαιρι για να βγεις μοντελακι στην παραλια.....;)
βαλτο σαν στοχο απο τωρα.......αν δεν βρεις ενα κινητρο για το οποιο θελεις να αδυνατισες θα χασεις το παιχνιδι.

https://www.youtube.com/watch?v=6kxSrPD__BA


απο την μερα που ειδα αυτο το βιντεο σταματησα να δικαιολογω τον εαυτο μου οτι δεν μπορω να κανω κατι.οταν υπαρχουν τετοια ατομα με τετοια ψυχη ολα τα αλλα που λεμε εμεις ειναι δικαιολογιες....

ironjimis
05-10-14, 10:28
φιλε το μυαλό ειναι περιεργο οργανο .. δεν μπορεις απλα να πεις τα κόβω και αλλαζω τα παντα δλδ τι νομιζεις εσυ εισαι ο λογικος και ολοι οι αλλοι οχι?...

με την απάντηση που έδωσε στην αρχή νόμιζα ότι ειρωνευοτανε.

marila
05-10-14, 11:39
δηλαδη τι αλλο θελεις να σου πουνε? η παχυσαρκια ειναι αρρωστια και αμα πεφτεις με τα μουτρα στα γλυκα καλα να παθεις. μετα παραπονιουντε καποιες επειδη δεν εχουν σχεση. αν δεν νοιαστεις εσυ για τον ευατο σου δεν θα νοιαστει κανενας. αν θελεις στο δρομο να σε κοροιδευουνε συνεχισε να τρως γλυκα και σουβλακια. εχω δει στο δρομο γυναικα χοντρη να την κοροιδευουνε και εμενα με πειραξε αυτη στανταρ οχι. ασε τα λογια λοιπον και κανε πραξεις.

Kαλα παιδακι μου μην βαρας!

Kalliopaki
05-10-14, 11:54
Εγώ θα σου πώ πως έχω την κολλητή μου η οποία είναι στα στάτους τ δικά σου.
Εχει κάνει κι εκείνη την ίδια επέμβαση κ λίγα αποτελεσματα έχει δει.

Το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις για εμένα είναι να αγαπήσεις τον εαυτό σου ακριβώς όπως είναι.
Το 2ο να αποδεχθείς την αλλαγή και βήμα βήμα όλα θα έρθουν !!

:welcome:

klaklaki
07-10-14, 21:15
Καλησπερα σε ολους, ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας, εχετε απολυτο δικιο ο καθε ενας απο εσας.

ironjimis δεν ειχα καμια διαθεση να ειρωνευτω, να πω ενα ευχαριστω μονο προσπαθησα ... και εχεις δικιο, μονο εγω φταιω για την κατασταση μου, οπως ακριβως, ενας αλκολικος για το "αλκολικι του". Ναι η μαμα μου προσπαθησε να εκφρασει ολη της την αγαπη μεσα απο το φαγητο.. Βλεπεις εχασα τον πατερα μου στα 2 μουχρονια.. αυτο ηξερε, αυτο εκανε...
Μου πηρε ενα χρονο ψυχοθεραπειας για να το καταλαβω... Να καταλαβω γιατι οταν ειμαι στεναχωμενη-χαρουμενη-πιεσμενη-κουρασμενη-βαριεστημενη-πειναω-δεν πειναω, τρωω....
Εφτασα 160 απο δικη μου αδυναμια, αλλα ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ, τα 55 πρωτα κιλα ειναι ηδη παρελθον. Και μπορει να γελασετε αλλα ειναι στιγμες που νιωθω οτι ειμαι ιδια η Ναντι Κομανετσι... βλεπεις αλλο 160 αλλο 105 κιλα...
Ομως ξερω οτι θα γινω ευτυχισμενη στα 70 κιλα, επισης ξερω MUSKLGEORGE οτι και η δικη μου καρδια θα τα παιξει αν δεν χασω αλλα 30-35 κιλα...
Ξερω επισης οτι πλεον αν δεν τρωω ισορροπημενα, με πιανει καταθλιψη... απλα ακομα μου ειναι πολυ δυσκολο να διατηρω αυτην την ισορροπια..πολυ δυσκολο...

Και ναι, δεν θα σας κρυφτω, το ειπα και προχθες, μεγαλωσα ως παιδι του καναπε... δεν ξεκουναω ευκολα και ειναι μεγαλη η μαχη που πρεπει να δωσω με τον εαυτο μου για κανω συνηθεια το 3 φορες την εβδομαδα "περπατημα"..

Ενας λογος που εγραψα και σε σας στο forum, ηταν για να παρω τις συμβουλες σας, γιατι οντως πιστευω οτι απο γνωσεις για καυση λιπους "βαζετε κατω" δαιτολογους και διαιτολογους, και γυμναστες στα προγραμματα-ασκησεις... αλλα επισης, ηθελα και να εκτεθω κατα καποιο τροπο.. Να πω "ελα ξεκουνησου", κοιτα ποσοι σου απαντησαν αμεσα... Μην εισαι γαιδουρα! Ζητησες την συμβουλη και στην εδωσαν! Τωρα ακολουθησε την!!!

Ηθελα να σας πω και παλι οτι σας ζηλευω για την "μουρλα σας, την τρελλα σας, την εμμονη σας"...

Μου δωσατε δυναμη, να σται καλα

vaggan
07-10-14, 21:27
μην χανεις στιγμη λοιπον ξεκινα ενα λογκ στα ημερολογια μελων οπου θα καταγραφεις τι τρως και πως γυμναζεσαι καθημερινα εκει θα δεις τι παει να πει παροτρυνση και bodybuilding.gr:thumbup::toast::welcome:

kazos_GR
07-10-14, 21:33
δεν χρειάζεται να απολογηθεις σε κανεναν!! :welcome:

SotosTheBoss
08-10-14, 02:24
Αυτο ακριβως.

Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι

Μολις το συνηθίσεις μετα δεν θα μπορεις να μην κανεις σωστη διατροφή


Sent from my iPhone using Tapatalk

MrAwesome
02-02-15, 01:08
Οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω αγαπησε τον εαυτο σου γιατι δεν προκειται να το κανει κανεις αλλως.
Απο οτι καταλαβαινω το φαγητο ειναι το ναρκωτικο σου το αποκουμπι σου, αν το κοψεις και παραμεινεις με το σκεπτικο που εχεις τοτε σιγουρα θα βρεις καπου αλλου να ξεσπασεις. Πρεπει να κατανοησεις τι ειναι αυτο που σε κανει να αναζητας την παρηγορια σε συνηθειες που καταληγουν σε εθισμο. Τοτε θα εισαι πραγματικα ελευθερη και ευτυχισμενη. Ειναι δυσκολο να γινει αλλα οταν θα εισαι απολυτα αποφασισμενη τοτε θα λειτουργησει η λογικη σου και θα σε βαλει στον σωστο δρομο. Να θυμασαι πως στο σημειο που εισαι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι δεν εισαι η μονη και πως θα τα καταφερεις γιατι αξιζεις πολλα περισοτερα απο οτι σου εδωσαν οι οποιες καταστασεις.