PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια!!!



Johnie
03-12-08, 16:27
καλησπερα,ειμαι καινουργιος και χρειαζομαι μερικες συμβουλες για τη διατροφη μου.ειμαι 1.83, 76κιλα και χρειαζομαι 3,4 κιλα σε μυς χωρις φυσυκα να παρω λιπος.η διατροφη μου εχει ως εξης
1ο γευμα 9:00 γαλα 1,5% με 2κουταλιες σουπας all-braun ολικης και 6 κουακερ,1 σκουπ πρωτεινη και 1 φετα ψωμι ολικης με μελι
2ογευμα 12:00 κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρονεφρι η ψαρι(τονο) με μακαρονια ολικης η ρυζι brown η πατατα με σαλατα και 2 κουτ λαδι
3ογευμα(πριν τη προπονηση) 15:00 φυσικο χυμο,1 παστελι και μια μπανανα
15:45 προπονηση
4ογευμα(μετα τη προπονηση)18:00 1,5 scoop protein+ 1 μηλο golden+μια χουφτα κασιους η αμυγδαλα η καρυδια
5ογευμα 9:00 τρωω οτι και το μεσημερι αλλα καθολου ρυζι,μακαρονια,πατατες ..
θελω γνωμες,ευχαριστω! :help:

Steve KinG STyLe
03-12-08, 16:56
Καλως ηρθες...

ποσοτητες μετρας απο τις τροφες και θερμιδες/πρωτεινη/λιπαρα/λιπη εχεις μετρησει η στην τυχη?Καλυτερα αν δεν θες να παρεις λιπος να τα μετρησεις!!!

Λοιπον επισης στο πρωινο εγω θα σου προτεινα να βγαλεις τις πολλες φυτικες ινες απο τα κουακερ/all bran και ψωμι ολικης και να τα αντικαταστησεις με αλλη πηγη υδατανθρακα π.χ korn flakes.
Γιατι οι φυτικες ινες καθηστερουν κατα πολυ την χονεψει ριχνουν και το γλυκαιμικο δεικτη των τροφων οποτε η ααπληρωση γλυκογονου μειωνετε αρα πιθανοτατα να βαλεις λιπος.

Μετα την προπονηση σου ληπει ο υδατανθρακας!!!!!Χρησιμοποιησε μαλτοζη και δεξτροζη καλυτερα αλλιως αν δεν θες να αγορασεις μελακι ή γλυκοζη.Και οπωςδηποτε βγαλε τα αμυγδαλα απο το μεταπροπονιακο.

Πριν τον υπνο το τελευταιο σου γευμα καλα ειναι το κρεας σε μετρια ποσοτητα μαζι με μια σαλατα και cottage cheese ή γιαουρτι.

κατα τα αλλα ειναι καλουτσικη :wink:

Johnie
03-12-08, 17:06
200-225 γρ κρεας και 100γρ στα ζυμαρικα!πριν τον υπνο κατα τις 11,12παρα μου προτεινεις να φαω κατι αλλο?ευχαριστω για τις συμβουλες

KATERINI 144
04-12-08, 12:11
χρειαζομαι 3,4 κιλα σε μυς χωρις φυσυκα να παρω λιπος.

αδύνατον, δε γινεται να πάρεις κιλα χωρίς να παρεις καθόλου λίπος, να τοχεις υπ οψιν σου αυτό. :chinese:

RUHL
04-12-08, 15:42
χρειαζομαι 3,4 κιλα σε μυς χωρις φυσυκα να παρω λιπος.
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:


πειραζει αν ειναι 3,45? η 3,3 κιλα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:


επιστημη τι να λεμε εγω μελοντικα θα παρω 5,345620 ακριβως κιλα ουτε μγ παραπανω

BRaWNy
04-12-08, 17:02
Ηλικία?

Υ.Γ.Steve King, δεν φτάνουν μόνο όσα του είπες για να τον βοηθήσουν σε αυτό που θέλει, γιατι στην ουσία απλά μόνο αλλαγές σε επιλογές του πρότεινες και κάποια πράγματα απο όσα είπες, θα έλεγα ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα και αυτό φαντάζομαι διότι όσα λες δεν πηγάζουν απο προσωπική σου εμπειρία, αλλά αποτέλεσμα όσων ακούς εδω μέσα και τα οποία και εσυ θα έλεγα πρόσφατα αρχισες να εφαρμόζεις, τα οποία ναι μεν σωστά, αλλά όταν τα ακούς με τον τρόπο που θα τα ακούσει και απο σένα ο φίλος johnie, περιπλέκονται τα πράγματα και μπορει να μπερδευτεί κανείς.
Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό και οι επιλογές διατροφής κλπ, αλλά και πολλά άλλα που πάνε μαζί και σε συνδιασμό.
Ο johnie λέει ότι είναι καινούριος και δεν των ρωτησες καν την ηλικία του, το πως προπονείται, πως έτρωγε μεχρι τωρα κλπ κλπ, αλλά και δεν του υπέδειξες π.χ. να ρίξει μια ανάλογη ματιά στο φόρουμ σε ανάλογα και κατατοπιστικά τόπικς, για να πάρει μια ιδέα για του περι τίνος πρόκειται, αλλά και πιθανότατα να βάλει τα πράγματα κάτω και με άλλη οπτική γωνία και στην τελική να ξέρει γιατι κάνει ότι κάνει και όχι απλά να έχει κάτι έτοιμο στο χαρτί.

Παράλληλα με αυτα που σου λέω, είναι και αυτό που προτείνω και στον Johny αρχικά να κάνει :wink:

tezaman
05-12-08, 17:22
πολύ σωστός ο Brawny 8)

Steve KinG STyLe
05-12-08, 17:39
Ναι, απλα το να ψαξει το φορουμ για περετερω πληροφοριες ειναι κατι αυτονοητο για μενα αλλα και σημαντικο αλλα ειναι κατι που θα πρεπε να κανει μονος του...

εξαλου απλα ζητησε της γνωμες ολονων μας.Και ο καθενας εχει την αποψη του.Εμενα π.χ δεν μου αρεσαν καποιες επιλογες τροφων π.χ μεταπροπονιακο χωρις υδατανθρακα,εσυ π.χ μπορει να βρηκες αλλου καποιο λαθος ή να εχεις να του δωσεις μια αλλη συμβουλη. Και ειπα την γνωμη μου για κατι που θεωρω λαθος.

Απο εκει και περα ειναι δικια του δουλεια,αν θελει να κανει πολυ σοβαρη με λεπτομεριες διατροφη, να μετρησει θερμιδες κτλ


Steve King, δεν φτάνουν μόνο όσα του είπες για να τον βοηθήσουν

Ουτε σε αυτο αντιλεγω αλλα δεν ειχα σκοπο να βοηθησω ολοκληροτητα δηλαδη να αναλυσω π.χ πως να βρει τις θερμιδες για σηντηρηση, αναπληρωση γλυκογονου κτλ αυτο ειναι καθαρα δικη του δουλειά και ειναι κατι που μεσα στο φορυμ έχει αναληθει παρα πολλες φορες και υπαρχουν και αναλογα αρθρα που αν ηθελε θα μπορουσε να βρει...
εξαλου το θεμα ειναι μονος του να καταλαβει καποια πραγματα οπως ειπες οτι απλα υποδηξεις και αυτο θα το καταφερει μονο αν ψαξει και διαβασει μονος του αυτα που τον ενδιαφερουν και απλα οτι απορια εχει να ρωταει...

btw ο φιλος μας που χαθηκε???

tezaman
05-12-08, 17:43
κόλλησε με την αναπλήρωση του γλυκογόνου ο μικρός ο στίβις :green: :green:

BRaWNy
05-12-08, 21:40
Ok Steve, μην το παίρνεις προσωπικά, δεν τα είπα για κακό.
Κeep Going

Steve KinG STyLe
05-12-08, 21:45
Παντως νομιζω οτι φανηκα λιγο επιθετικος αλλα δεν ημουν!!!Μιχαλλη μπορει να διαφωνουμε σε μερικα πραγματα σημερα αλλα να ξερεις τα παιρνω στα σοβαρα αυτα που λες... :wink:
Stay Heavy 8)

BRaWNy
05-12-08, 22:42
Παντως νομιζω οτι φανηκα λιγο επιθετικος αλλα δεν ημουν!!!Μιχαλλη μπορει να διαφωνουμε σε μερικα πραγματα σημερα αλλα να ξερεις τα παιρνω στα σοβαρα αυτα που λες... :wink:
Stay Heavy 8)Εγω θα έλεγα ότι μπορει και να συμφωνείς μαζί μου, απλά δεν το ξέρεις ακόμα :wink:

slaine
07-12-08, 01:45
Παντως νομιζω οτι φανηκα λιγο επιθετικος αλλα δεν ημουν!!!Μιχαλλη μπορει να διαφωνουμε σε μερικα πραγματα σημερα αλλα να ξερεις τα παιρνω στα σοβαρα αυτα που λες... :wink:
Stay Heavy 8)Εγω θα έλεγα ότι μπορει και να συμφωνείς μαζί μου, απλά δεν το ξέρεις ακόμα :wink:
:roll: :wink: :chinese: