PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για αρχάριο



Ritoras
09-10-14, 23:05
Καλησπέρα στην παρέα !! Σαν καινούργιος στο χώρο χρειάζομαι της συμβουλές σας αν ότι κάνω είναι σωστό ...Είμαι 24 χρόνων και εργάζομαι ως μάγειρας. Είμαι 1.73 και 76 κιλά (είχα φτάσει μέχρι 108 τα έχασα με διατροφή) Και πλέον έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και προσπαθώ να φτιάξω ένα ωραίο σώμα ...

1 γεύμα
1 σκουπ πρωτεΐνη + 1/2 φέτα μαύρο ψωμί με γαλοπούλα
μετά πάω γυμναστήριο
2 γεύμα
50 γρ βρώμη +150ml γάλα 1.5% + 1 σκουπ πρωτεΐνη
3 γεύμα
100 γρ τόνο η 150 γρ κοτόπουλο η 200 γρ γαλοπούλα + 100 γτ ρύζι + 2 μπρόκολα
4 γεύμα
100 γρ τόνο η 150 γρ κοτόπουλο η 200 γρ γαλοπούλα + 100 γτ ρύζι + 2 μπρόκολα
5 γεύμα
250 γρ γιαούρτι 0.1 λιπαρά + 5 αμύγδαλα

δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι καλά με της θερμίδες και έχω αρκετό τοπικό πάχος στα μπούτια και στην κοιλιά οπότε πρέπει να χάσω κιάλο βάρος ?... θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εάν θα μπορούσα να προσθέσω φιστικοβουτήρω κάπου που μου αρέσει ?

Nikolas_mk2
10-10-14, 00:07
Καλησπέρα,

στη θέση σου θα έκανα ένα τα δύο πρώτα γεύματα (βρώμη με γάλα και πρωτεΐνη) και πριν το γυμναστήριο θα κρατούσα το σκουπ και ένα φρούτο μαζί(πχ μπανάνα) να κόψει την όρεξη.

Τόνο μην τρως συνεχεια,2-3 κονσέρβες την εβδομάδα είναι καλά.

Βάζε και λιγο ελαιόλαδο στις σαλάτες σου.

Ενα γευμα μπορεις να το αντικαταστήσεις με αυγά (ολόκληρα + ασπράδια) για να μην τρως ολη μέρα τα ίδια αλλά και για να πάρεις μικροσυστατικά που εχει ο κρόκος. ;-)

Aν σε παίρνει βάλε και κανα ψάρι στο πρόγραμμα.

Φυστικοβούτυρο μπορείς ενδιάμεσα σε μια φέτα μαύρο ψωμί αλλά υπολογισμένη ποσότητα.Παλιότερα έβαζα πάνω στο κοτόπουλο μόλις έβγαινε απο τον
φούρνο :green:

Για απώλεια λίπους θα πρέπει να τρως υποθερμιδικά, cronometer & myfitnesspal ειναι 2 καλά προγράμματα για να τις υπολογίζεις. Θα πρέπει βεβαια να έχεις υπολογίσει πρωτα και τις θερμιδες συντήρησης σου ωστε να κάνεις τους αντίστοιχους υπολογισμούς. -500 θερμίδες κάτω απο τη συντηρηση σου ειναι μια καλή αρχη.

Ο Καθρέπτης και μια ζυγαριά θα σε καθοδηγούν στην πορεία,αν δεις οτι κολλάς ή χανεις πολύ αργά κατεβάζεις λίγες θερμιδες ακόμη ή αυξάνεις την αερόβια σου.

:welcome:

Ritoras
10-10-14, 06:38
Καλησπέρα,

στη θέση σου θα έκανα ένα τα δύο πρώτα γεύματα (βρώμη με γάλα και πρωτεΐνη) και πριν το γυμναστήριο θα κρατούσα το σκουπ και ένα φρούτο μαζί(πχ μπανάνα) να κόψει την όρεξη.

Τόνο μην τρως συνεχεια,2-3 κονσέρβες την εβδομάδα είναι καλά.

Βάζε και λιγο ελαιόλαδο στις σαλάτες σου.

Ενα γευμα μπορεις να το αντικαταστήσεις με αυγά (ολόκληρα + ασπράδια) για να μην τρως ολη μέρα τα ίδια αλλά και για να πάρεις μικροσυστατικά που εχει ο κρόκος. ;-)

Aν σε παίρνει βάλε και κανα ψάρι στο πρόγραμμα.

Φυστικοβούτυρο μπορείς ενδιάμεσα σε μια φέτα μαύρο ψωμί αλλά υπολογισμένη ποσότητα.Παλιότερα έβαζα πάνω στο κοτόπουλο μόλις έβγαινε απο τον
φούρνο :green:

Για απώλεια λίπους θα πρέπει να τρως υποθερμιδικά, cronometer & myfitnesspal ειναι 2 καλά προγράμματα για να τις υπολογίζεις. Θα πρέπει βεβαια να έχεις υπολογίσει πρωτα και τις θερμιδες συντήρησης σου ωστε να κάνεις τους αντίστοιχους υπολογισμούς. -500 θερμίδες κάτω απο τη συντηρηση σου ειναι μια καλή αρχη.

Ο Καθρέπτης και μια ζυγαριά θα σε καθοδηγούν στην πορεία,αν δεις οτι κολλάς ή χανεις πολύ αργά κατεβάζεις λίγες θερμιδες ακόμη ή αυξάνεις την αερόβια σου.

:welcome:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση τόνο παίρνω φρέσκο και τον ψήνω στο Grill...Έχασα σχετικά εύκολα 3 κιλά άλλα τώρα η ζυγαριά έχει δεν κατεβαίνει

AU77
10-10-14, 07:51
Βάλε σαλάτα και 1 κουτ. ελαιόλαδο στο 3ο και 4ο γεύμα.

Στο 4ο αφαίρεσε το ρύζι αφού θες να χάσεις και άλλο βάρος.
Αργότερα αν κολλήσεις κάπου αφαίρα το και από το 3ο γεύμα αν θες/αντέχεις.

Και εγώ το myfitnesspal χρησιμοποιώ.

Για ποικιλία όπως ειπώθηκε πιο πάνω πέρα από τα αυγά μπορείς να τρως και μπιφτέκια (χωρίς ψωμί), κόκκινο κρέας και τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα όσπρια

Μπράβο για την προσπάθεια που έκανες μέχρι τώρα. Έχασα και εγώ μόνο 12 και νιώθω άλλος άνθρωπος!

Ritoras
10-10-14, 13:27
Βάλε σαλάτα και 1 κουτ. ελαιόλαδο στο 3ο και 4ο γεύμα.

Στο 4ο αφαίρεσε το ρύζι αφού θες να χάσεις και άλλο βάρος.
Αργότερα αν κολλήσεις κάπου αφαίρα το και από το 3ο γεύμα αν θες/αντέχεις.

Και εγώ το myfitnesspal χρησιμοποιώ.

Για ποικιλία όπως ειπώθηκε πιο πάνω πέρα από τα αυγά μπορείς να τρως και μπιφτέκια (χωρίς ψωμί), κόκκινο κρέας και τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα όσπρια

Μπράβο για την προσπάθεια που έκανες μέχρι τώρα. Έχασα και εγώ μόνο 12 και νιώθω άλλος άνθρωπος!


Σε ευχαριστώ και εγώ άλλος άνθρωπος νιώθω :):) !! να αντικαταστήσω τo ρύζι με σαλάτα ? περισότερα όσπρια είναι μαγειρεμένα μέσα σε σάλτσες και λάδια δεν πειράζει αυτό ? επίσης τώρα υπολογίζω τα φαγητά και βλέπω ότι δεν περνώ την πρωτεΐνη που πρέπει είναι πρόβλημα αυτό ?

AU77
13-10-14, 08:05
Εγώ τρώω φασόλια άσπρα, λουβί με κολοκούδι, φακή και κανένα δεν έχει σάλτσα.
Προσθέτω 1 κουτ ελαιόλαδο που περιέχει καλά λιπαρά.

Πως υπολογίζεις την πρωτείνη σου;
1,5 γραμμάριο ανά κιλό βάρους είναι ικανοποιητικό άρα 115 γραμμάρια περίπου.
Έχεις 2 φορές whey + 2 γεύματα με κρέας + γιαούρτι και δεν τα καλύπτεις;

Ritoras
14-10-14, 01:47
Ναι είμαι μια χαρά από πρωτεΐνη λάθος έκανα ... άλλαξα και αρκετά πραγματάκια όπως είπατε και είμαι κομπλέ τώρα έχω και μεγαλύτερη ποικιλία και δεν είναι βαρετό κάθε μέρα το ίδιο ευχαριστώ ;)

AU77
14-10-14, 07:41
Ωραίος καλή τύχη στο στόχο σου

Ritoras
15-10-14, 11:45
Eυχαριστώ να σαι καλά ;)

Nikolas_mk2
15-10-14, 12:07
Σε ευχαριστώ για την απάντηση τόνο παίρνω φρέσκο και τον ψήνω στο Grill


Δεν αλλάζει κάτι,2-3 φορές κατα μ.ο. λέμε λόγω συγκέντρωσης βαρέων μετάλλων στα μεγάλα ψάρια,όχι λόγω κονσέρβας ;)

Ritoras
21-10-14, 15:02
ok ;) ευχαριστώ !!