PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην διατροφή μου.



Doctorg
04-12-08, 14:11
Η διατροφή μου:
1ο γεύμα: 1 μπολ corn -flakes με άπαχο γάλα + 1 κάψουλα βιταμίνη C, 1 σπιρουλίνα, 1 χάπι κρεατίνη, 1 sida.
ενδιάμεσα 1 ρόφημα whey
2o γεύμα: 1 τοστ με μαύρο ψωμί και 1 φέτα γαλοπούλα .
3o γεύμα: στήθος κοτόπουλο, με ρύζι και χόρτα + 1 σπιρουλίνα, 1ω3, 1κρεατίνη.
4ο γεύμα: 1 σαλάτα με μαρούλι και ένα τόνο κονσέρβα σε νερό με ένα μήλο + 1 sida.
5o γεύμα: 1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα αμύγδαλα + 1ω3 + 1κρεατίνη + 1σπιρουλίνα.
Έχω ως σκοπό να παίρνω τα γεύματα ανα 3 ώρες και να πίνω μέσα στην ημέρα 8 ποτήρια νερό. Στόχο με αυτή τη διατροφή έχω να χάσω λίπος και θέλω να σας ρωτήσω αν πράτω σωστά. ( Οι συνολικές θερμίδες όλων των παραπάνω τις υπολογίζω γύρω στις 2000), έχω ύψος 1.70 ,ζυγίζω 76 κιλά με σωματικό λιπός περίπου 24 %.

BRaWNy
04-12-08, 15:22
Γιατι να κάνεις κακό στον εαυτό σου προσπαθώντας να διορθώσεις ένα άλλο κακό?

έχω ύψος 1.70 ,ζυγίζω 76 κιλά με σωματικό λιπός περίπου 24 %.Κρίνοντας απο τα stats σου που παρέθεσες, αυτό που βλέπω εγω είναι ότι χρειάζεσαι αρχικά να αυξήσεις την δύναμη και μυική μάζα σου και όχι να μειώσεις το λίπος σου στα ίδια επίπεδα με τους μυες σου, που είναι πολύ χαμηλά.
Έτσι θα καταφέρεις να βρεθείς χαμηλά σε όλα, κι αν είσαι και μικρός σε ηλικία (by the way πόσων ετων είσαι?), όπου οι ορμόνες σου είναι σε υψηλά επίπεδα, με αυτό το στρες στον οργανισμό σου θα τις κάνεις να μη λειτουργούν και όπως πρέπει, πράγμα που θα σε κάνει στο μέλλον να δυσκολεύεσαι ακόμη περισσότερο στο να γίνεις μυώδης, κι όταν φτάσεις σε μιά ηλικία όπου θα πέσουν σε ένα βαθμό τα επίπεδα των ορμονών σου, θα υπάρχει και απο αυτη την πλευρά η δυσκολία, και θα κάνει το ταξίδι στο να φτάσεις στα φυσικά σου όρια, ακόμη μακρύτερο.

Αυτη τη στιγμή είναι σαν να έχεις ένα τσουβάλι μισογεμάτο, με μερικά χρυσά φλουριά και αρκετά χαλίκια.
Στην προσπάθειά σου να αφαιρέσεις τα περισσότερα χαλίκια και με βιαστικές κινήσεις και αποφάσεις κατα κάποιον τρόπο, αναγκαστικά θα αφαιρέσεις μαζί με αυτά και μερικά χρυσά φλουριά, και θα καταλήξεις π.χ. στο 1/3 ή 1/4 της χωρητικότητας του τσουβαλιού στο να είναι γεμάτο.
Απο κει και πέρα τι θα κάνεις?
Θα ψάχνεις πάλι να το γεμίσεις με φλουριά και συνεπώς και με ορισμένα χαλίκια?
Το σκέφτηκες ποτέ αυτό?
Αν φτάσεις σε τετοια κατασταση θα είσαι και πιό αδύναμος (και ενεργειακά κατα κάποιον τρόπο), για να μπορέσεις να δωσεις τον εαυτό σου, στην προσπάθεια να ξαναγεμίσεις το τσουβάλι μεχρι τη μέση ή και ακόμη παραπάνω.
Στην περίπτωσή μας είναι πιό εύκολο το άδειασμα απο ότι το γέμισμα.

Γιατι λοιπόν, να μην στοχεύσεις να γεμίσεις το τσουβάλι μέχρι πάνω (ή προς τα πάνω αν θες), στην κατασταση που είσαι τωρα και με σκοπό να είναι περισσότερα χρυσά φλουριά στη γέμιση (ας πάρει και μερικά χαλικια ακόμη δεν πειράζει), κάτι που είναι πιό εύκολο απο ότι όταν αδειάζεις, έτσι ωστε κάποια στιγμή που θα φτάσεις εκει που θες, να αφαιρέσεις τα περισσότερα χαλίκια απο μέσα (κι ας χαθούν και μερικά φλουριά), με αποτέλεσμα να φτάσεις σχεδόν σε κατάσταση μισογεμάτου τσουβαλιού (αλλά κάπως παραπάνω απο ότι εισαι τωρα) και να έχεις στην τελική στη γέμιση περισσότερα φλουριά απο ότι χαλίκια, σε συγκριση με τωρα?
Μπορει το παραδειγμα να μην βοηθάει και πολύ, κι αν το δοκιμάσει κανείς με πραγματικά φλουριά και χαλίκια κλπ, να μην υπάρχουν τέτοια αποτελέσματα, όμως στο θέμα των μυων, λίπους κλπ συμβαίνει έτσι, αν χρησιμοποιήσουμε το παράδειγμα έχοντας για μυες τα φλουριά και για λίπος τα χαλίκια.
Σκοπός του παραδείγματος είναι να κάνει κάποιον να εστιαστεί διαφορετικά και να μπορει να διαλέξει κατευθύνσεις λιγότερο "επίπονες" αν με πιάνετε, ή αν θέλετε να τα πάρει όλα με διαφορετική σειρά.
Με το παραδειγμα είναι σαν να σου λέω (προτείνω) να αλλάξεις με τον καιρό και με την ωρίμανση του σωματος και μυων σου απο την τακτική προπόνηση κλπ κλπ, την αναλογία μυων-λίπους πάνω σου, υπερ των μυων και όχι απαραίτητα να μειώσεις κάποιο απο αυτά για να δείχνουν όπως πρέπει αλλά σε χαμηλά επίπεδα.
Αυτό παίρνει πολύ καιρό, μην έχεις αυταπάτες, και ακόμη και να μην έχεις υπομονή να περιμένεις, κάποτε θα πρέπει να ξεκινήσεις, αλλιως ο καιρός θα παραμένει πολύς και δεν θα έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Απο την άλλη, αν δεν έχεις υπομονή και θες κάτι άμεσα και αυτό σε κάνει ίσως να στραφείς σε "εύκολες λύσεις", έχω να σου πω ότι απλά θα κάνεις μία τρύπα στο νερό, μόνο που αυτη τη φορά θα προσθέσεις και την πιθανότητα κάποιου μελλοντικού προβληματος στον οργανισμό σου.
Και λέω ότι θα κάνεις μία τρύπα στο νερό, διότι με τα stats που έχεις δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα, χρειάζονται κάποια "προσόντα" αλλά και προϋποθέσεις για να ανταποκριθούν πάνω σου οι εύκολες λύσεις.
Με λίγα λόγια, κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα ήταν πολύ νωρίς για σένα, ότι δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.
Όταν κάποια στιγμή θα φτάσεις να είσαι έτοιμος μεσα απο τις δικές σου φυσικές δυνάμεις, αν με πιάνεις, τότε και αν είναι βέβαια επιλογή σου και θες να το προχωρήσεις και σε στυλ πρωταθλητισμού, αγωνιστικά κλπ, το ξανασκέφτεσαι και πράττεις ανάλογα.
Παρόλα αυτά, υπάρχει η πιθανότητα ποτέ να μην είσαι έτοιμος, δεν γεννηθήκαμε όλοι το ίδιο τυχεροί με άλλους σε κάποια θέματα, οπότε δεν λέει και να στραφούμε σε κάτι που δεν θα έχει στην ουσία αποτέλεσμα τέτοιο που να μπορεις να είσαι και σε επίπεδα πρωταθλητισμού, γιατι όσο να' ναι ένα αποτέλεσμα καλό πάνω στα δικά του πρότυπα ο καθένας μπορει να επιτευχθεί και με τις φυσικές μας δυνάμεις και προσπάθειες.
Αν τα κατανοήσεις αυτά, θα έχεις την τυχη στη ζωή σου και ειδικά στον χωρο αυτό, να μην απογοητεύεσαι, αλλά να χαίρεσαι αυτό που κάνεις.
Βγάλε απο τον εαυτό σου ότι μπορει να σου δωσει, δούλεψε πάνω σε αυτό και μάθε να απολαμβάνεις αυτά που έχεις και θα επιτύχεις, κι ας μην φτάνουν ίσως αυτά των άλλων, αλλά θα είναι τα μέγιστα επίπεδα τα δικά σου.
Να θυμάσε, ότι πολλοί που φτάνουν σε υψηλά επίπεδα συγκριτικά με άλλους, δεν έχουν βγάλει απο τον εαυτό τους τα μέγιστα, σε αυτό θα τους περνάς.

Αυτά κατα την άποψή μου.

Υ.Γ.Επειδή έχω καιρό να ποστάρω και να παρακολουθήσω το φόρουμ, και συνεπώς δεν σε ξέρω ή δε γνωρίζω τους στόχους σου ακριβως, αφου είναι το μόνο ποστ που εχω διαβάσει απο εσένα προς το παρόν, πιθανότατα πολλά να μην ταιριάζανε να τα έλεγα σε σένα, παρόλα αυτά όσα έχω πει παραπάνω, μπορουν να αφορουν και άλλα μέλη του φόρουμ, πιθανότατα στην ίδια κατάσταση ή με το σκεπτικό που υπεθεσα ότι έχεις (αν δεν το έχεις), οπότε απευθύνονται και σε αυτούς.

Υ.Γ.2.
Άσε τα όλα να γίνουν απο μόνα τους κατα κάποιον τρόπο, συνέχισε την πορεία σου με τα βασικά και όσο θα προχωράς στη διαδρομή θα εμφανίζονται στην ωρα τους κάποιες καταστάσεις, και τότε θα κάθεσε να τις σκεφτείς και να τις αντιμετωπίζεις (στην ωρα τους), μην προσπαθείς να τα πετύχεις και να τα αντιμετωπίσεις όλα μαζι απο την αρχή και όταν δεν είναι η ωρα τους, αυτό θα σε μπερδέψει και πιθανότατα θα σε αποπροσανατολίσει.
Φτιάξε πρωτα προϋποθέσεις αντιμετώπισης μιας καταστασης και τότε αντιμετώπισέ την, κάνε την μέρος σου, χρησιμοποίησέ την κλπ
Μην αφήνεις στα μισά κατι βασικό, ψάχνοντας για λύσεις ή ενέργειες που θα σου χρειάζονται στο μέλλον, γιατι και αυτές αχρηστες θα μείνουν, αν δεν ολοκληρώνεις ή ολοκληρώνεσε στο βασικό και αυτό που έχει σειρά πρωτο.

RUHL
04-12-08, 15:40
λιπός περίπου 24 %.
Που το ξερεις? πως το μετρησες

Doctorg
04-12-08, 15:42
Κατ' αρχας σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τόσο χρόνο για να μου απαντήσεις. Είμαι 32 ετών και βάρη κάνω αρκετά χρόνια με αποτέλεσμα ειδικά στο πάνω μέρος του σώματος μου να είμαι ογκώδης. Αν και προπονιόμουν εντατικά για χρόνια έκανα τρομερο σφάλμα που ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρα με τη διατροφή μου και δεν έκανα τη στοιχειώση αερόβια. Το μόνο που μου άρεζε είναι να μπαίνω για προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα και να ανάλογα με το ΄πρόγραμμα που δούλευα να σηκώνω όσο πιο πολλά βάρη μπορώ. Αυτό όμως είχε ώς αποτέλεσμα την άυξηση μιυικής μάζας "επάνω" αλλά και τη συσσώρευση λίπους στην κοιλιά. Μετά απο "άπειρες" προσπάθειες" και πειραματισμούς ώστε το λίπος να φύγει (με κούρασε ψυχολογικά) κατέληξα πως αυτ'ο μόνο θα γίνει αν μειώσω τις θερμίδες που χρειάζεται να λαμβάνω και να βάλω επιτέλους αερόβια προπόνηση μέσα στο πρόγραμμα μου. Γι αυτό ποσταρα αυτή την διατροφή μήπως επιτέλους και ΄καταφέρω με αυτό τον τρόπο να διώξω το λίπος απο την κοιλιά.

BRaWNy
04-12-08, 15:57
Επιμένω σε αυτά που σου είπα, δεν νομίζω ότι θα πραξεις σωστά, και όλα αυτά βλέποντας τα στατιστικά σου που παρέθεσες, που σημαίνουν ότι τόσο καιρό ότι έκανες δεν το έκανες μάλλον σωστά.
Έπειτα ο χρόνος ενασχόλησης κάποιου με τα βαρη κλπ, δεν αποτελεί κρητήριο για να πει κανείς ότι πρέπει να αλλάξει κατεύθυνση, και εννοώ συγκεκριμένα πάνω στο θέμα να χάσει λίπος κλπ, αυτό που παίζει ρόλο είναι κατά πόσο είναι έτοιμος κανείς να περάσει σε αντιμετώπιση κάποιας κατάστασης, χωρις να έχει απώλειες απο κει που δεν πρέπει, ή αν θες με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες.
Και επίσης δεν αποτελεί κρητήριο στο αν κανείς θα πρέπει να κοιταει τον εαυτό του σαν αρχάριο ή προχωρημένο κλπ, θα έλεγα καλύτερα να το βλέπει κανείς μόνο απο άποψης εμπειρίας, ωρίμανσης πάνω σε αυτά που κάνει, ίσως και αποτελεσματικότητας κ.α., ακόμη και εγω αντιμετωπίζω τον εαυτό μου σε κάποια θέματα πάνω στην προπόνηση σαν αρχάριο κι ας έχω μεγάλη χρονικά εμπειρία.
Έτσι το βλέπω εγω και είναι απλά άποψή μου, απο κει και πέρα εσυ κρίνεις και πράττεις για τον εαυτό σου.
Δεν έχεις παρα να δοκιμάσεις, μπορει και να κάνω λάθος όσων αφορά εσένα, αλλά όσο να' ναι και όπως είπα και πριν, αυτά που είπα πιθανότατα να αφορουν και κάποιον άλλον.
Ελπίζω να μην πειράζει που θα βρίσκονται στο τόπικ σου, αν σε περίπτωση κρίνεις ότι είναι off topic σχετικά με αυτό που ψάχνεις, ρωτας ή ενδιαφέρεσαι εσυ.

BRaWNy
04-12-08, 16:11
by the way...

τρόπο να διώξω το λίπος απο την κοιλιά.Το λίπος δεν μπορεί να χαθεί τοπικά και επιλεγμένα, θα χάνεται απο όλο το σωμα στους ίδιους ρυθμούς.(εκτός κι αν κάνεις λιπαναρόφηση, δηλαδή εξωτερική επέμβαση κατα κάποιον τρόπο, πράγμα που δεν συνιστώ και είμαι κατά, γιατι μπορει να προκαλέσει ορμονικές διαταραχές και άλλα κακά).
Οπότε το λίπος, εκει που έχεις τις περισσότερες και μεγαλύτερες λιπαποθήκες, οπτικά θα φανεί ότι χάνεται τελευταίο στη σειρά, και μπορει να ξεγελάσει κάποιον και να το δει το θέμα διαφορετικά και να νομίζει άλλα.
Έπίσης, απο άποψης αναλογίας, μπορει κανείς να ξεγελαστεί και ανάποδα, να νομίζει ότι κάπου έχει λιγότερο λίπος απο όσο πρέπει, ενω αλλού περισσότερο, και να συμβαίνει το αντίθετο.

Απο την άλλη, κατα την δική μου άποψη, δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν οι μετρήσεις % λίπους κλπ, άλλά το πως φαινόμαστε στον καθρέπτη και πως θα θέλαμε να φαινόμαστε.
Η όψη μας στον καθρέπτη αποκαλύπτει αν έχουμε παραπάνω λίπος ή νερά απο όσο πρέπει, ή αν δεν έχουμε κλπ, οι αριθμοί των ποσοστών κλπ, δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο, ουτε κρινόμαστε απο αυτούς.
Υπάρχουν πολλοί που δείχνουν καλύτεροι και πιό γραμμωμένοι έχοντας 12% λίπος, έναντι άλλων που έχουν 9% λίπος, οπότε κρητήριο για την εμφάνιση αλλά και την υγεία κατα κάποιον τρόπο, δεν είναι μονάχα το λίπος που κουβαλάμε, αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες όπως το μεγεθος των μυων μας, η αναλογία τους σε σχεση με το λίπος, η ωριμότητά τους εν μέρει, το που κουβαλάμε το λίπος (που έχουμε τις περισσότερες λιπαποθήκες κλπ) και άλλα πολλά.
Για να καταλάβει κανείς που βρίσκεται, δηλαδή εμφανησιακά ή και που θέλει να βρίσκεται, μπορει να το κάνει βλέποντας στον καθρέπτη απλά, και όχι απαραίτητα με μετρήσεις λίπους και άλλα διάφορα παρόμοια.
Πολλές φορές οι αριθμοί μπορουν να κάνουν κάποιον εσφαλμένα να νομίζει ότι δεν πέτυχε ή πετυχαίνει αποτέλεσμα κλπ, παρόλο που η εικόνα του θα δείχνει το αντιθετο ή και θα τον ικανοποιεί κιόλας.

Για μένα, οι μετρησεις λίπους δεν είναι χρησιμο εργαλείο.
Άσε που οι περισσότερες μέθοδοι ή τύποι μετρησεων, είναι ανακριβείς και ότι δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και το εσωτερικό λίπος των οργάνων, το καφέ όπως λέμε, αν δεν κάνω λάθος.
Σόρρυ για τα off topic

Muscleboss
04-12-08, 16:11
thumps up for BRaWNy :thumbup: :thumbup: :thumbup:

MB

BRaWNy
04-12-08, 16:22
Έχω κάνει edit στο προηγούμενο ποστ μου την ωρα που απαντούσες Muscleboss, και πρόσθεσα κι άλλα.
Ευχαριστώ.

tezaman
05-12-08, 17:36
πραγματικά είναι απόλαυση να διαβάζει κανείς τα πόστ σου brawny :rocking:

slaine
15-12-08, 16:28
Γιατι να κάνεις κακό στον εαυτό σου προσπαθώντας να διορθώσεις ένα άλλο κακό?

έχω ύψος 1.70 ,ζυγίζω 76 κιλά με σωματικό λιπός περίπου 24 %.Κρίνοντας απο τα stats σου που παρέθεσες, αυτό που βλέπω εγω είναι ότι χρειάζεσαι αρχικά να αυξήσεις την δύναμη και μυική μάζα σου και όχι να μειώσεις το λίπος σου στα ίδια επίπεδα με τους μυες σου, που είναι πολύ χαμηλά.
Έτσι θα καταφέρεις να βρεθείς χαμηλά σε όλα, κι αν είσαι και μικρός σε ηλικία (by the way πόσων ετων είσαι?), όπου οι ορμόνες σου είναι σε υψηλά επίπεδα, με αυτό το στρες στον οργανισμό σου θα τις κάνεις να μη λειτουργούν και όπως πρέπει, πράγμα που θα σε κάνει στο μέλλον να δυσκολεύεσαι ακόμη περισσότερο στο να γίνεις μυώδης, κι όταν φτάσεις σε μιά ηλικία όπου θα πέσουν σε ένα βαθμό τα επίπεδα των ορμονών σου, θα υπάρχει και απο αυτη την πλευρά η δυσκολία, και θα κάνει το ταξίδι στο να φτάσεις στα φυσικά σου όρια, ακόμη μακρύτερο.

Αυτη τη στιγμή είναι σαν να έχεις ένα τσουβάλι μισογεμάτο, με μερικά χρυσά φλουριά και αρκετά χαλίκια.
Στην προσπάθειά σου να αφαιρέσεις τα περισσότερα χαλίκια και με βιαστικές κινήσεις και αποφάσεις κατα κάποιον τρόπο, αναγκαστικά θα αφαιρέσεις μαζί με αυτά και μερικά χρυσά φλουριά, και θα καταλήξεις π.χ. στο 1/3 ή 1/4 της χωρητικότητας του τσουβαλιού στο να είναι γεμάτο.
Απο κει και πέρα τι θα κάνεις?
Θα ψάχνεις πάλι να το γεμίσεις με φλουριά και συνεπώς και με ορισμένα χαλίκια?Το σκέφτηκες ποτέ αυτό?
Αν φτάσεις σε τετοια κατασταση θα είσαι και πιό αδύναμος (και ενεργειακά κατα κάποιον τρόπο), για να μπορέσεις να δωσεις τον εαυτό σου, στην προσπάθεια να ξαναγεμίσεις το τσουβάλι μεχρι τη μέση ή και ακόμη παραπάνω.
Στην περίπτωσή μας είναι πιό εύκολο το άδειασμα απο ότι το γέμισμα.

Γιατι λοιπόν, να μην στοχεύσεις να γεμίσεις το τσουβάλι μέχρι πάνω (ή προς τα πάνω αν θες), στην κατασταση που είσαι τωρα και με σκοπό να είναι περισσότερα χρυσά φλουριά στη γέμιση (ας πάρει και μερικά χαλικια ακόμη δεν πειράζει), κάτι που είναι πιό εύκολο απο ότι όταν αδειάζεις, έτσι ωστε κάποια στιγμή που θα φτάσεις εκει που θες, να αφαιρέσεις τα περισσότερα χαλίκια απο μέσα (κι ας χαθούν και μερικά φλουριά), με αποτέλεσμα να φτάσεις σχεδόν σε κατάσταση μισογεμάτου τσουβαλιού (αλλά κάπως παραπάνω απο ότι εισαι τωρα) και να έχεις στην τελική στη γέμιση περισσότερα φλουριά απο ότι χαλίκια, σε συγκριση με τωρα?
Μπορει το παραδειγμα να μην βοηθάει και πολύ, κι αν το δοκιμάσει κανείς με πραγματικά φλουριά και χαλίκια κλπ, να μην υπάρχουν τέτοια αποτελέσματα, όμως στο θέμα των μυων, λίπους κλπ συμβαίνει έτσι, αν χρησιμοποιήσουμε το παράδειγμα έχοντας για μυες τα φλουριά και για λίπος τα χαλίκια.
Σκοπός του παραδείγματος είναι να κάνει κάποιον να εστιαστεί διαφορετικά και να μπορει να διαλέξει κατευθύνσεις λιγότερο "επίπονες" αν με πιάνετε, ή αν θέλετε να τα πάρει όλα με διαφορετική σειρά.
Με το παραδειγμα είναι σαν να σου λέω (προτείνω) να αλλάξεις με τον καιρό και με την ωρίμανση του σωματος και μυων σου απο την τακτική προπόνηση κλπ κλπ, την αναλογία μυων-λίπους πάνω σου, υπερ των μυων και όχι απαραίτητα να μειώσεις κάποιο απο αυτά για να δείχνουν όπως πρέπει αλλά σε χαμηλά επίπεδα.
Αυτό παίρνει πολύ καιρό, μην έχεις αυταπάτες, και ακόμη και να μην έχεις υπομονή να περιμένεις, κάποτε θα πρέπει να ξεκινήσεις, αλλιως ο καιρός θα παραμένει πολύς και δεν θα έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Απο την άλλη, αν δεν έχεις υπομονή και θες κάτι άμεσα και αυτό σε κάνει ίσως να στραφείς σε "εύκολες λύσεις", έχω να σου πω ότι απλά θα κάνεις μία τρύπα στο νερό, μόνο που αυτη τη φορά θα προσθέσεις και την πιθανότητα κάποιου μελλοντικού προβληματος στον οργανισμό σου.
Και λέω ότι θα κάνεις μία τρύπα στο νερό, διότι με τα stats που έχεις δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα, χρειάζονται κάποια "προσόντα" αλλά και προϋποθέσεις για να ανταποκριθούν πάνω σου οι εύκολες λύσεις.
Με λίγα λόγια, κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα ήταν πολύ νωρίς για σένα, ότι δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.
Όταν κάποια στιγμή θα φτάσεις να είσαι έτοιμος μεσα απο τις δικές σου φυσικές δυνάμεις, αν με πιάνεις, τότε και αν είναι βέβαια επιλογή σου και θες να το προχωρήσεις και σε στυλ πρωταθλητισμού, αγωνιστικά κλπ, το ξανασκέφτεσαι και πράττεις ανάλογα.
Παρόλα αυτά, υπάρχει η πιθανότητα ποτέ να μην είσαι έτοιμος, δεν γεννηθήκαμε όλοι το ίδιο τυχεροί με άλλους σε κάποια θέματα, οπότε δεν λέει και να στραφούμε σε κάτι που δεν θα έχει στην ουσία αποτέλεσμα τέτοιο που να μπορεις να είσαι και σε επίπεδα πρωταθλητισμού, γιατι όσο να' ναι ένα αποτέλεσμα καλό πάνω στα δικά του πρότυπα ο καθένας μπορει να επιτευχθεί και με τις φυσικές μας δυνάμεις και προσπάθειες.
Αν τα κατανοήσεις αυτά, θα έχεις την τυχη στη ζωή σου και ειδικά στον χωρο αυτό, να μην απογοητεύεσαι, αλλά να χαίρεσαι αυτό που κάνεις.
Βγάλε απο τον εαυτό σου ότι μπορει να σου δωσει, δούλεψε πάνω σε αυτό και μάθε να απολαμβάνεις αυτά που έχεις και θα επιτύχεις, κι ας μην φτάνουν ίσως αυτά των άλλων, αλλά θα είναι τα μέγιστα επίπεδα τα δικά σου.
Να θυμάσε, ότι πολλοί που φτάνουν σε υψηλά επίπεδα συγκριτικά με άλλους, δεν έχουν βγάλει απο τον εαυτό τους τα μέγιστα, σε αυτό θα τους περνάς.

Αυτά κατα την άποψή μου.

Υ.Γ.Επειδή έχω καιρό να ποστάρω και να παρακολουθήσω το φόρουμ, και συνεπώς δεν σε ξέρω ή δε γνωρίζω τους στόχους σου ακριβως, αφου είναι το μόνο ποστ που εχω διαβάσει απο εσένα προς το παρόν, πιθανότατα πολλά να μην ταιριάζανε να τα έλεγα σε σένα, παρόλα αυτά όσα έχω πει παραπάνω, μπορουν να αφορουν και άλλα μέλη του φόρουμ, πιθανότατα στην ίδια κατάσταση ή με το σκεπτικό που υπεθεσα ότι έχεις (αν δεν το έχεις), οπότε απευθύνονται και σε αυτούς.

Υ.Γ.2.
Άσε τα όλα να γίνουν απο μόνα τους κατα κάποιον τρόπο, συνέχισε την πορεία σου με τα βασικά και όσο θα προχωράς στη διαδρομή θα εμφανίζονται στην ωρα τους κάποιες καταστάσεις, και τότε θα κάθεσε να τις σκεφτείς και να τις αντιμετωπίζεις (στην ωρα τους), μην προσπαθείς να τα πετύχεις και να τα αντιμετωπίσεις όλα μαζι απο την αρχή και όταν δεν είναι η ωρα τους, αυτό θα σε μπερδέψει και πιθανότατα θα σε αποπροσανατολίσει.
Φτιάξε πρωτα προϋποθέσεις αντιμετώπισης μιας καταστασης και τότε αντιμετώπισέ την, κάνε την μέρος σου, χρησιμοποίησέ την κλπ
Μην αφήνεις στα μισά κατι βασικό, ψάχνοντας για λύσεις ή ενέργειες που θα σου χρειάζονται στο μέλλον, γιατι και αυτές αχρηστες θα μείνουν, αν δεν ολοκληρώνεις ή ολοκληρώνεσε στο βασικό και αυτό που έχει σειρά πρωτο.
:D