PDA

Επιστροφή στο Forum : Στηθος SOS



Revan
21-09-06, 21:22
Καλησπερα σε ολους
Ας κανω μια εισαγωγη πριν μπω στο θεμα
Στηθος ο μυς που θελουν σχεδον ολοι να εχουν τεραστιο, ειναι ο μυς που θα τραβιξει τα βλεματα στην παραλια και θα εντυπωσιασει μολις βγαλετε την μπλουζα, ο μυς που κατα πολλους ειναι σαν ενδειξη δυναμης αν και δεν συμφωνω με αυτο αλλα no problem,

To προβλημα μου ειναι το εξης το στηθος μου εχει ενα καλο ογκο μπορω να πω αλλα δεν ειναι γεματο. Οι μυς που ξεκινανε στο πανω κεντρικο σημειο του στηθους (εκει που τελιωνει ο λεμος) δεν ειναι πολυ αναπτυγμενoi με αποτελεσμα το στηθος μου να μην εχει μια ωραια μορφη.

Δεν με νοιαζει να εχω ενα τεραστιο στηθος απλως θελω να ειναι και στο σημειο που σας ειπα αναπτυγμενο οπως στα υπολειπα μερη ετσι ωστε να δημιουργει μια ωραια ενιαια εικονα του στηθους. Θελω λοιπον να ¨"γεμισω" τα κεντρικα σημεια του στηθους μου, τωρα ξερω πως αυτο το σημειο ποτε δεν θα αναπτυχθει οσο το υπολοιπο στηθος αλλα θα φενετε ωραιο το στηθος μου , και χωρις απαραιτητα να ειναι τεραστιο σε ογκο.

Ελπιζω καποιος να μου προτεινη καμια καλη μεθοδο-ασκηση να γυμνασω αυτο το σημειο,
το ανεφερα αυτο στον προπονητη και μου ειπαι κανε παγκο με κλειστη λαβη αλλα δεν μαρεσε ,τρικεφαλο "εποιασε" η ασκηση.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας .

Gasturb
21-09-06, 22:23
Πέρα απο επικληνή κάνεις σε κλίση κ κατακληνή πάγκο?

billys15
21-09-06, 22:34
νομιζω μια καλη ασκηση για την περιπτωση σου ειναι τα "pullover".απ'οτι καταλαβα αυτην σου ειπε να κανεις ο προπονητης σου.και σε μενα και σε ολους πιανει και τρικεφαλο,δεν υπαρχει προβλημα.απλα για να μην πιανει "μονο" τρικεφαλο,τα χερια να τα εχεις οσο πιο τεντωμενα μπορεις,σε ολη την κινηση

Revan
21-09-06, 22:42
Πέρα απο επικληνή κάνεις σε κλίση κ κατακληνή πάγκο?

Decline δεν κανω πολυ συχνα δεν εχω ασχοληθει με αυτον γιατι ο προπονητης
μου ειπε ειναι για τα χαμηλα σημεια του στηθους και εκει ειναι καλα αναπτυγμενο,

Τωρα σε κλιση τι ακριβως ενοεις φιλε εξηγησε μου σε παρακαλω.

Gasturb
21-09-06, 23:16
Ο πάγκος σε κλίση κοντά στις 15 με 45 μοίρες κ πιέσεις αλτήρων ή μπάρας - κ τα 2 χρειαζοντε μην τα παραμελούμε.

theodore_tsi
21-09-06, 23:38
ένα προγραμματάκι που είχα δει (αλλά ακόμα δεν το έχω δουλέψει :lol: ) λέει:

Σε πάγκο με αλτήρες αλλάζεις στα 4 σετ που κάνεις την κλίση κατά μία βαθμίδα.....Έτσι ξεκινάς από στο πάγκο λίγο πιο χαμηλά από την κατακόρυφη θέση κ' ανά σετ αλλάζεις την κλίση.....

Να κ ένα γράφημα(Αν μπορούμε να το πούμε έτσι :oops: ).....το 1ο ίσως μου βγήκε λίγο ψηλά.....anyway πιστεύω παίρνεις μία γεύση........

http://img230.imageshack.us/img230/9197/untitleduh3.th.jpg (http://img230.imageshack.us/my.php?image=untitleduh3.jpg)

Nick3
22-09-06, 00:21
νομιζω μια καλη ασκηση για την περιπτωση σου ειναι τα "pullover".απ'οτι καταλαβα αυτην σου ειπε να κανεις ο προπονητης σου.και σε μενα και σε ολους πιανει και τρικεφαλο,δεν υπαρχει προβλημα.απλα για να μην πιανει "μονο" τρικεφαλο,τα χερια να τα εχεις οσο πιο τεντωμενα μπορεις,σε ολη την κινηση
Tα pullover είναι για πλάτη.
Γενικά πες μας πως γυμνάζεις το στήθος σου(ασκήσεις,σετ).

apos
22-09-06, 00:24
Αν θελεις να τραβηχτει το στηθος σου κατα πανω να μαζεψει δηλαδη κανε βυθισεις στο διζυγο και τροχαλιες ανοιγματα με πιεση προς τα κατω! Παει στο στηθος σε καλυτερη θεσηκαι γεμιζει ομοιομορφα.

Revan
22-09-06, 00:37
Tα pullover είναι για πλάτη.
Γενικά πες μας πως γυμνάζεις το στήθος σου(ασκήσεις,σετ).

Σε καθε προπονηση αλλαζω τις ασκησεις και την σειρα που τις εκτελω,
αλλα οι ασκησεις που χρησιμοπειω ειναι : pec deck , παγκος (επικλινης-οριζοντιος)
βυθισεις για στηθος, crossover , flies σε οριζοντιο παγκο, μηχανιμα για πιεσης στηθους(chest press) .

Αυτες ειναι οι ασκησεις που πεζω για στηθος , κανω συνηθως
3-4 απο οσες εγραψα 3-4 σετ και 6-8 reps καμια φορα στο τελος μπορει να κανω και ενα σετ push-ups μεχρι εξαντληση.

Nick3
22-09-06, 12:28
Τα 3-4 σετ περιλαμβάνουν και το ζέσταμα έτσι?
Καλό είναι να μην αλλάζεις τη σειρά κάθε φορά για να βλέπεις την πρόοδο σου.
Αν ρωτήσω πόσα κιλά παίζεις πάγκο θα γίνω ban? :lol:

apos
22-09-06, 13:46
nick3 εχεις φαει σκαλωμα ποσα σηκωνει ο καθενας παγκο! Εσυ ποσα σηκωνεις τελικα... ?

billys15
22-09-06, 14:09
Tα pullover είναι για πλάτη.


:shock: ρε φιλε εγω ξερω οτι pullover (σε παγκο,εννοειται) ειναι για στηθος.μηπως μπερδευτηκες κατα λαθος???

Nick3
22-09-06, 14:19
Tα pullover είναι για πλάτη.


:shock: ρε φιλε εγω ξερω οτι pullover (σε παγκο,εννοειται) ειναι για στηθος.μηπως μπερδευτηκες κατα λαθος???
Απ όσο γνωρίζω το pullover είναι για πλάτη,όταν το έκανα το έβαζα την ημέρα πλάτης.Είναι
αυτή www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/DBPullover.html

Revan
22-09-06, 14:52
Τα 3-4 σετ περιλαμβάνουν και το ζέσταμα έτσι?
Καλό είναι να μην αλλάζεις τη σειρά κάθε φορά για να βλέπεις την πρόοδο σου.
Αν ρωτήσω πόσα κιλά παίζεις πάγκο θα γίνω ban? :lol:


Ζεσταμα κανω διο παραπανω σετ στην πρωτη ασκηση που θα μπω ξεχωριστα ,
αλλα παντα η πρωτη ασκηση που μπενω ειναι compound movement.

Οσο αφορα το pullover θεμα, εχετε και οι διο δικιο , με κλειστη λαβη δηλαδη με εναν αλτηρα
και σε παγκο η ασκηση ειναι για στηθος , ενω με λιγο μεγαλυτερη λαβη με μπαρα και οι παλαμες να κοιτανε προς τα πανω οταν φερνουμε κοντα στο στηθος την μπαρα ειναι για πλατη. Ολο το θεμα ειναι πως θα εχεις την λαβη σου για το αναλογο σημειο που θες να γυμνασεις.

Α ναι παγκο κανω μια rep max 80 κιλα οσο και το βαρος μου, ξερω οτι ειναι λιγο :cry:

Nick3
22-09-06, 15:42
Μήπως είναι πολλά τρία-τέσσερα βαριά σετ?Εγώ στη θέση σου θα έκανα δύο.Δοκίμασε να κάνεις τρεις ασκήσεις για στήθος με δύο βαριά σετ στην κάθεμία.Μη δίνεις βάση όμως σε απομωνοτικές ασκήσεις στυλ πεκ ντεκ,κυρίως δώσε βάση στον πάγκο ίσιο ή επικλινή.Δηλαδή ξεκίνα με ίσιο πάγκο,συνέχισε με επικλινείς πιέσεις και τελείωσε με πεκ ντεκ ας πούμε.Α,και μην αλλάζεις την πρώτη άσκηση πιέσεων έτσι ώστε να παρατηρείς την πρόοδο σου.Ρώτα βέβαια και τον προπονητή σου,μη δένεις σκοινί κορδόνι αυτά που σου λέω... :bounce:

billys15
22-09-06, 15:46
ε ναι αυτη σου λεω φιλε nick.για στηθος ειναι.το λεει και στο link αν δεις:PectoralSternal/DBPullover.html.pectoral σημαινει θωρακικο και sternal του στερνου (παλι το ιδιο ειναι).μαλλον δεν συνδιαζες καλα το προγραμμα σου :D :D

Nick3
22-09-06, 16:30
Η αλήθεια είναι ότι οι μισοί λένε ότι είναι για στήθος,οι άλλοι για πλάτη.Εγώ ανήκω στους δεύτερους.
Θα ήταν ιδανική άσκηση άμα έπαιζες στήθος/πλάτη ας πούμε σε μια προπόνηση.

pushhead
22-09-06, 16:41
ΠΑΙΔΙΑ....παιδια,παιδια
να χαλαρωσουμε λιγο...να παρουμε μια βαθεια ανασα....

billys15 Posted: 21/09/2006 22:34 Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

νομιζω μια καλη ασκηση για την περιπτωση σου ειναι τα "pullover".απ'οτι καταλαβα αυτην σου ειπε να κανεις ο προπονητης σου.και σε μενα και σε ολους πιανει και τρικεφαλο,δεν υπαρχει προβλημα.απλα για να μην πιανει "μονο" τρικεφαλο,τα χερια να τα εχεις οσο πιο τεντωμενα μπορεις,σε ολη την κινηση

1ον δεν του ειπε να κανει αυτη την ασκηση φιλε μπιλη ο προπονητης του!εννοουσε τοις πιεσεις παγου με πιο κλειστη λαβη απο αυτη που χρισημοποιει εως τωρα...
2ον στα pull over οσο πιο τεντωμενα εχεις τα χερια τοσο πιο πολυ πιανει τουσ τρικεφαλους!αν βαλεις και πολλα κιλα...την πατησες....παει ο αγκωνας





apos Posted: 22/09/2006 00:24 Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Αν θελεις να τραβηχτει το στηθος σου κατα πανω να μαζεψει δηλαδη κανε βυθισεις στο διζυγο και τροχαλιες ανοιγματα με πιεση προς τα κατω! Παει στο στηθος σε καλυτερη θεσηκαι γεμιζει ομοιομορφα.

φιλε αποσ αν καταλαβα καλα πρεπει να μισεις πολυ τον confused γιατι του προτεινες να κανει αυτο που δεν πρεπει να κανει....χεχεχε!οι βυθησεις ειναι ασκηση καθαρα για κατω στηθος!το ιδιο και η τροχαλια!


φιλε nick και bily

το πουλ οβερ πιανει και πλατη και στηθος...ειναι συνθετη ασκηση....
βασικα ειναι κ ασκηση που βοηθαει να ανοιξει ο θωρακικος κλωβος πιο πολυ σε ατομα νεαρης ηλικιας που δεν εχει κλεισει η αναπτυξη τους αλλα οχι μονο!
το στερνο και το στηθος ειναι δυο διαφορετικα πραγματα bily...το στερνο ειναι κοκαλο!αυτο εννοοθσε το Link!

αυτα απο μενα προς το παρον...ζεσταθηκα....

Revan
22-09-06, 20:28
Καταρχην να ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια τους

Pushhead χερομαι που διευκρινησες τα πραγματα , αλλα ξεχασες ενα πραγμα ,
ακομα δεν μου ειπες την αποψη σου για το θεμα :wink:

billys15
22-09-06, 22:08
pushhead δεν ειπα τπτ "αγριο".απλα ειπα αυτο που ξερω.ηρεμος ειμαι :P

anastasisk
22-09-06, 23:09
Confused επειδη εχω μεγαλο κολημα με το σημειο που λεγεται στηθος και το εχω πειραματιστει παρα πολυ πιστευω οτι πρεπει να ακολοθησεις το εξης προγραμμα:
Αφου εχεις κανει ενα καλο ζεσταμα για να γεμισουν λιγο οι μυς και να νοιωσεις το απαρετητο
πρηξιμο ξεκινας:

1)παγκο επικλινη 4 σετ πυραμιδα. π.χ 4 x 12,10,8,6 η failure

2)πιεσεις με αλτηρες επικλινη 3 x 10

3)πιεσεις ισιο παγκο 4 x 8

4)pullover με αλτηρα 3 x 10

Πιστευω οτι αν ακολουθησεις αυτο το προγραμμα θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ.
ΜΗΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ,
ΜΗΝ ΘΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

Amador
23-09-06, 11:53
Kalispera.Epidi exw kai ego kollima me ekeino to seimio eimai sto psaksimo gia to katalilotero programma.
Stin piramida ennoeis 4 fores na kaneis 12-10-8-6?mipos einai polles?

Nick3
23-09-06, 12:02
Εμένα μου φαίνονται πολλά κυρίως τα σετ,δεν ξέρω...
Γενικά μήπως και η μορφή που παίρνει το στήθος δεν εξαρτάται απ τον κληρονομικό παράγοντα?

Revan
23-09-06, 12:55
Εμένα μου φαίνονται πολλά κυρίως τα σετ,δεν ξέρω...
Γενικά μήπως και η μορφή που παίρνει το στήθος δεν εξαρτάται απ τον κληρονομικό παράγοντα?

O κληρονομικος παραγοντας καθοριζει νομιζω το επιπεδο που μπορει να φτασει το στηθος
σε αναπτυξει και την οψη του, αλλα το κενο σημειο κατω απο τον λεμο που λεω δν νομιζω να εχει σχεσει με κληρονομικο παραγοντα.

Λιγο να φουσκωσει εκει ρε παιδια να ειναι ενιαιω ολο το στηθος μου και δεν θελω τιποτα αλλο :|

anastasisk
23-09-06, 13:01
Εμένα μου φαίνονται πολλά κυρίως τα σετ,δεν ξέρω...
Γενικά μήπως και η μορφή που παίρνει το στήθος δεν εξαρτάται απ τον κληρονομικό παράγοντα?

O κληρονομικος παραγοντας καθοριζει νομιζω το επιπεδο που μπορει να φτασει το στηθος
σε αναπτυξει και την οψη του, αλλα το κενο σημειο κατω απο τον λεμο που λεω δν νομιζω να εχει σχεσει με κληρονομικο παραγοντα.

Λιγο να φουσκωσει εκει ρε παιδια να ειναι ενιαιω ολο το στηθος μου και δεν θελω τιποτα αλλο :|

Τα σετ ειναι συνολικα 14.Ειναι ενας πολυ καλος αριθμος για το στηθος.Confused το προγραμμα που εχω γραψει ειναι ακριβως για αναπτυξη στο πανω μερος του στηθους γι'αυτο και εχει 2 ασκησεις στα καπακια στον επικλινη.

anastasisk
23-09-06, 13:03
Kalispera.Epidi exw kai ego kollima me ekeino to seimio eimai sto psaksimo gia to katalilotero programma.
Stin piramida ennoeis 4 fores na kaneis 12-10-8-6?mipos einai polles?

Amador ειναι οτι πρεπει για να τουμπανιασεις το στηθος σου απο την πρωτη ασκηση.

Amador
23-09-06, 23:52
Oti prepei nai alla me poso tis ekato prepei na paizo ta kila gia na adekso tosa set?Einai poli diskolo afto pou les...

anastasisk
24-09-06, 17:57
Oti prepei nai alla me poso tis ekato prepei na paizo ta kila gia na adekso tosa set?Einai poli diskolo afto pou les...

Σκληρη προπονηση και πολη φαι Αmador.Εγω ακολουθω αυτο το προγραμμα 1 χρονο τωρα με ελαχιστες παραλαγες στην τελευτεα ασκηση μονο και συνεχως με πιανει.Ειναι πολυ αποτελεσματικο . . .

Amador
24-09-06, 23:57
Nai alla de mou les sto posotis ekato doulebeis tin puramida.Poso prepei na bgainoun oi 6?i ekti ligo ekei prin xristeis boiteia?80 me 90%

anastasisk
25-09-06, 17:12
Nai alla de mou les sto posotis ekato doulebeis tin puramida.Poso prepei na bgainoun oi 6?i ekti ligo ekei prin xristeis boiteia?80 me 90%

Στην τελευτεα θα φορτωνεις οσο περισσοτερα κιλα μπορεις και θα παιζεις με βοηθεια.

BIG THANOS
31-10-06, 22:56
Άσκησεις για άνω στήθος ποιές είναι??

billys15
31-10-06, 23:40
Θανο,οπως ξαναεγραψα,pullover (κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον) και επικλινης ειναι για ανω στηθος

epote
03-11-06, 11:36
να πω λιγο κατι, ειναι εγγληματικο να υπεργυμναζουμε το στηθος και να αμελουμε την πλατη (και δη τους ρομβοειδεις και τους υποκλειδικους κτλ) γιατι προκαλουντε φοβερα ορθοστατικα προβληματα που μπορουν να οδηγησουν μεχρι και σε τραυματισμο στη μεση (δεν κανω καμια πλακα)