PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή αρχάριος 17 ετών για αύξηση μυικής μάζας



mike97
16-10-14, 16:25
Καλησπέρα σας,έχω αρχίσει πρόγραμμα στο γυμναστήριο 5 φορές τη βδομάδα από τη αρχή σεπτεμβρίου...είμαι 1,86 ύψος και 73,5 βάρος (με μικρή κοιλιά,ο γυμναστής είπε πως δε είναι παραπάνω από 500-700 γρ λίπους).Στόχος μου είναι μέχρι το Μάρτιο να έχω ανέβει έστω και 2-3 κιλά μυικής μάζας και έχω αρχίσει αυτή τη διατροφή...Θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν είναι καλή και τι να προσθέσω-αφαιρέσω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

ΠΡΩΙΝΟ:1 ποτήρι γάλα 200-250 ml με 100 γρ ή βρώμη με μέλι ή 100 gr νιφάδες ολικής
ΕΝΤΕΚΑΤΙΑΝΟ:2 σάντουιτς με 1 φέτα γαλοπούλα καπν.,1 φέτα τυρί και μαρούλι ή ντομάτα
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:(όλα αναφέρονται σε γεμάτα πιάτα) α) κοτόπουλο με ρύζι β)αρακάς γ)μοσχάρι βραστό(όχι τόσο συχνά) δ)φασόλια ή φακές ε)ψάρι(σολωμός ή γαύρος ή τσιπούρα) στ)χοιρινό με πατάτε
ΠΡΙΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:1 σαντουιτς με τα παραπάνω μαζί με λίίίίίγο από το μεσημερίανο
ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:3 ασπράδια με 2 κρόκους ή πιάτο από το μεσημεριανό μαζί με σαλάτα ή 100 γρ τόνο
ΒΡΑΔΥ:1 γιαόυρτι 400γρ με χούφτα αμύγδαλα και 1 φρούτο

AU77
17-10-14, 07:35
Μαζί με τα φασόλια βάλε και 1 μικρό τόνο για αύξηση της πρωτείνης.
Το ψωμί σου θα είναι μαύρο/ολικής αλέσεως
Στα φαγητά βάλε και σαλάτα με 1 κουτ. ελαιόλαδο για να αυξήσεις τα καλά λιπαρά σου.

Στο πρωινό αν μπορούσες να προσθέσεις λίγη πρωτείνη πχ αυγά θα ήταν χρήσιμά.
Επίσης το φυστικοβούτυρο θα βοηθήσει στο στόχο σου αφού περιέχει αρκετές θερμίδες για τον όγκο που θέλεις πχ 1 κουταλιά

Γενικά δοκίμασε την 1 εβδομάδα αν δεις ότι βάζεις συνέχισε αν όχι αύξησε τις ποσότητες.
Εναλλακτικά θα πρέπει να υπολογίσεις θερμίδες συντήρησης, θερμίδες διατροφής, ποσότητες κλπ για να είσαι πιο σωστός

mike97
19-10-14, 20:20
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου,αλλά αυτή τη διατροφή τη κάνω 1 μήνα ήδη και πέρα απο 300-500 γρ δε εχω δει διαφορά.Το θέμα είναι πως δε μπορώ να τρώώ και πάρα πολύ,ξέρω ότι τρώώ λιγότερο από όσο πρέπει και σκεφτόμουν για κανένα συμπλήρωμα πρωτεινης,ακόμα και απο φαρμακείο,κυρίως επειδή δε μπορώ να φάω πολύ.Βέβαια δε θα μου αντκαθιστά την ίδια τη διατροφή.Τι να κάνω?

AU77
20-10-14, 07:46
Το ότι δεν είδες ικανοποιητική διαφορά είναι μια ένδειξη ότι δεν τρως αρκετά.
Δοκίμασε να βάλεις και 2 κουτ. ελαιόλαδο την ημέρα αυτό σημαίνει 250 θερμίδες επιπλέον.
Βάλε ακόμη 1-2 αυγά, έχε μαζί σου ξηρούς καρπούς και τρώγε όποτε μπορείς. Θα σε βοηθήσει με τις θερμίδες.
Τρώγε και μια κουταλιά φυστικοβούτυρο το πρωί το οποίο και πάλι έχει αρκετές θερμίδες.

Για πρωτείνη περίμενε αφού μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου με τη διατροφή.