PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάλι απο την αρχή :D :D



Tasos_
21-10-14, 10:53
Καλημέρα σε όλους/όλες σας !! :) Μετά απο το νέο πρόγραμμα λόγω σχολής και μετά απο μελέτη σχετικά με την διατροφή έχω βγάλει το εξής πρόγραμμα!
Αρχικά να σας πώ οτι ειμαι 20 χρονών 1,71 και 64 κιλά... Σαν στόχο έχω την αύξηση της μυικής μάζας...

1ο Γεύμα:
Με το που ξυπνάω παίρνω τα Ωμέγα της Animal ( τα 8 χάπια :P )
4 Αυγά ( 2 ολόκληρα τα υπόλοιπα ασπράδια)
1 γιαούρτι 0% με 5-6 κουταλιές βρώμη
Φυσικό Χυμό πορτοκάλι με 1 scoop Whey
1 Κουταλιά λάδι

2ο Γεύμα ( πριν το γυμναστήριο ):
Κοτόπουλο η κρέας η ψάρι
πατάτα η ρύζι η οσπρια

Αμέσως πρίν την προπόνηση:
1 tablet Αμινοξέα

Αμέσως μετά την προπόνηση:
1 tablet Αμινοξέα

15-20 λεπτά μετά την προπονηση:
1 scoop Whey
1 μπανάνα

3ο Γεύμα (30-35 λεπτά μετά την προπόνηση):
Κοτόπουλο
Ρύζι

4ο Γέυμα: ( Σε αυτό το γεύμα χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατι δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι )
1 τόστ με γαλοπούλα και κασέρι
1 σαλάτα με φρούτα
1 χούφτα αμύγδαλα

5ο Γεύμα:
1 γιαούρτι ή cottage
1 κουταλιά λάδι

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και δεκτές όλες οι γνώμες !! :)

AU77
21-10-14, 11:14
Νομίζω να βάλεις σαλάτα με ελαιόλαδο στα γεύματα σου.

Επίσης τα αμύγδαλα καλύτερα να μπουν στο τελευταίο σου γεύμα γιατί καθυστερούν τη χώνεψη.

Αν θέλεις δοκίμασε και το myfitnesspal θα σε βοηθήσει να μετράς τις θερμίδες σου.
Δοκίμασε τη δίαιτα για 2 εβδομάδες. Αν δεις διαφορά συνέχισε, αν όχι θα πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες σου. Πρέπει να τρως περισσότερες θερμίδες από τις θερμίδες συντήρησης σου (οι οποίες περιλαμβάνουν και τις θερμίδες που καις στο γυμναστήριο)

Mikekan
21-10-14, 11:51
Θερμίδες συντήρησης έχεις υπολογίσει? Ποσότητες μετράς? Μακροσυστικά? Χρησιμοποίησε το myfitnesspal όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, θα σε βοηθήσει πολύ.

Επίσης τα αμινοξέα δεν σου πολυχρειάζονται και μετά whey, too much.

Αφού τα έχεις τελείωσε τα αλλά μην ξαναπάρεις.

Tasos_
21-10-14, 13:03
Οι θερμίδες συντήρησης την μέρα ειναι 1263,715 ... Ελπίζω με την διατροφή που κάνω να τις έχω περάσεις αυτές τις θερμίδες :)

Mikekan
21-10-14, 14:54
Φίλε μου οι θερμίδες συντήρησης σου είναι λίγο πάνω από τις 2000. Δεν μπορώ να σου πω αν τις φτάνεις, αν τις ξεπερνάς και πόσο κτλ. γιατί δεν βλέπω καθόλου ποσότητες στη διατροφή σου!

AU77
21-10-14, 15:01
Οι θερμίδες συντήρησης την μέρα ειναι 1263,715 ... Ελπίζω με την διατροφή που κάνω να τις έχω περάσεις αυτές τις θερμίδες :)

Κάποιο λάθος έχεις στους υπολογισμούς σου.
Εγώ σε βγάζω 2.000 - 2.200 με το χαμηλότερο συντελεστή

http://en.wikipedia.org/wiki/Harris%E2%80%93Benedict_equation

http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-determine-your-calorie-needs.html