PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίαιτα για μείωση λίπους



mitsakos
06-12-08, 15:23
διαβασα καποια θεματα αλλα επειδη καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη θα θελα αν μπορει καποιος να με βοηθισει με τη διατροφη μου

λοιπον ειμαι 16 χρονων,1.76 περιπου(εχω καιρο να μετρηθω) και 120 κιλα περιπου

δεν εχω καποιο προβλημα υγειας,αντοχης ή οτιδηποτε τελοσπαντων

αθλουμαι απο οσο μπορω να θυμιθω και τον τελευταιο χρονο με αρκετα δυσκολη προπονηση

τωρα μονο σταματησα λιγο γτ εσπασα το χερι μου και ξεκιναω σιγα σιγα παλι μονος μου ομως τωρα

λοιπον σπιτι εχουμε κοψει τα τιγανιτα και τα πολλα λιπαρα,εγω εχω κοψει τα απ εξω,κανω αεροβια και + αυτα παιρνω κατι λιποδιαλιτες(καποιους τελειως φυτικους).

χρονο εχω και για πολλα γευματα και για πολλη γυμναστικη

βαση αυτων θα μπορουσε να με βοηθισει καποιος να φτιαξουμε ενα προγραμμα?

ευχαριστω εκ των προτερων :o

RUHL
06-12-08, 15:28
βαση αυτων θα μπορουσε να με βοηθισει καποιος να φτιαξουμε ενα προγραμμα?
ναι αυτα τα 4 κατω με το κοκινο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=32578#32578
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57
και αυτα τα υποφορουμ

http://forum.bodybuilding.gr/viewforum.php?f=24
για παρομοια ποστ που αναζητουν ατομα σαν και σενα γραμμωση

http://forum.bodybuilding.gr/viewforum.php?f=25

σε περημενει πολυ διαβασμα :thumbup: αφου εμπεδωσεις και φτιαξεις κατι μονος σου ξαναστηλε

mitsakos
06-12-08, 15:31
thanx

ξεκιναω..α κατι ακομα.θα κατσω να τα διαβασω ολα(συμφωνω με την αποψη οτι η γνωση ειναι δυναμη ετσι κ αλλιως:P)
αλλα επειδη ειμαι λιγο χεστης με την υγεια μου γινεται να παρακαμψουμε το κομματι του φτιαχνω κατι μονος μου? :lol:

τεσπα ξεκιναω και βλεπουμε

pikolo
06-12-08, 15:44
βασικα αν ενδιαφερεσαι για χασιμο λιπου και εισαι ας πουμε ασχετος απο διατροφη ενα παρα πολυ καλο βιβλιο που βοηθησε εμενα και αλλους ειναι το burn the fat feed the muscle ου venuto.ειναι πολυ καλο για να ξεκινησεις να μαθαινεις τα βασικα πανω στην διατροφη...δες και αρθρα απο δω και διαβασε οτι μπορεις γενικα...καλο ξεκινημα!

mitsakos
06-12-08, 15:51
οκ:)
θα το κοιταξω και αυτο

pikolo
06-12-08, 15:54
αν θες link πες μου να στο δωσω.

RUHL
06-12-08, 15:58
αλλα επειδη ειμαι λιγο χεστης με την υγεια μου γινεται να παρακαμψουμε το κομματι του φτιαχνω κατι μονος μου?
Ας εισαι τι σχεση εχει το να μην τα διαβασεις ωστε να καταλαβεις τι παιζει δεν τελιωσαμε πανεπηστημιο διατροφολογιας στην αμερικη απλος κατσαμε ξοδεψαμε παρα πολλες ωρες διαβαζοντας και αναζητωντας στο νετ

mitsakos
06-12-08, 16:04
@pikolo αν εχεις λινκ θα βοηθαγε:)

@ruhl δεν ειπα να μν τα διαβασω.ειπα απλος οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορω να φτιαξω μονος μου ενα προγραμμα

pikolo
06-12-08, 16:59
εδω φιλε.καλο θα ναι να το διαβασουνκαι αλλοι..... http://rapidshare.com/files/58796244/Burn.the.Fat.Feed.the.Muscle.pdf

mitsakos
06-12-08, 17:18
ευχαριστω

διαβασα κ το αρθρο πιο πανω θα διαβασω και τα υπολοιπα κ εδω ειμαστε κ βλεπουμε στη συνεχεια:)

pikolo
06-12-08, 18:54
τπτ φιλε εδω ειμαστε για να βοηθαμε...ελπιζω να μη σε κουρασα...

mitsakos
06-12-08, 19:30
η αληθεια ειναι πως με το διαβασμα απ το δημοτικο δεν τα παω καλα αλλα τι να κανουμε..αν υπαρχει λογος

slaine
07-12-08, 01:18
περαστικά για το σπάσιμο, που ακριβώς έγινε?

το βασικό έιναι να κατανοήσεις αυτά που σου υπέδειξαν τα παιδιά (και μετά φυσικ'α να τα εφαρμόσεις). με λίγα λόγια όμως κόψε τα παχυντικά-ανθυγιεινά (που σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τα έχεις κόψει) κάνε γεύματα κάθε 3-4 ώρες(δε χρειάζεται να λοιμοκτονήσεις), μείωνε τους υδατάνθρακες όσό περνάει η μέρα-βραδιάζει τουλάχιστον τώρα που δε γυμνάζεσαι.

οι λιποδιαλύτες δε νομίζω ότι θα βοηθήσουν αν δε φτιάξεις διατροφή και δε γυμνάζεσαι. κοίτα να γιάνεις τώρα με το σπάσιμο και μετά θα δούμε και τι παίζει από προπόνηση. όσο είσαι εκτός εκμεταλλεύσου το και κάτσε διάβασε.

κι εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε :^^:

mitsakos
07-12-08, 02:33
τους λιποδιαλιτες του ξεκινησα 4 μερες τωρα που ξαναρχισα και την γυμναστικη
απλα απο πριν σκεφτομουνα να ασχοληθω λιγο με τι διατροφη γτ ηταν παραμελημενη
παρ οτι εκανα 2 ωρες προπονηση την μερα δεν εχανα τπτ

το χερι το εσπασα στον καρπο.σκαφοηδη
βεβαια επειδη μολιε εκλεισε ο καιρος που μου ειπε ο γιατρος να το αφεισω σε ηρεμια δεν το ζοριζω πολυ.νομιζω οτι και οι καμψεις για με τα 120 κιλα μου παραειναι ζορι βεβαια αλλα ενταξει δεν μπορω να μην τα κανω αυτα

ενα γενικο συμπερασμα που εβγαλα μεχρι τωρα απο αυτα που διαβασα ειναι:

τρωμε 6 φορες την μερα
το πρωι μιας που ειναι καλυτερες οι καυσεις παιρνουμε περισσοτερους υδατανθρακες
μετα την προπονηση δινουμε μια εκρηξη ινσουλινης στον οργανισμο μας για καλυτερα αποτελεσματα και οσο βραδιαζει αυξανουμε πρωτεινη και μειωνουμε τους υδατανθρακες και παιρνουμε μονο απο πρασινα λαχανικα που χονευονται αργα..

καλα μεχρι εδω η θελω επαναληψη?γτ παιζει να τα εχω μπερδεψει απ τα πολλα γραμματα που ειδα σημερα:P

Steve KinG STyLe
07-12-08, 12:43
Ενταξει φαινεται οτι κατι διαβασες γενικα απλα,σιγουρα εκει που τα διαβασες θα εχει και αλλες πολλες λεπτομεριες χρησιμες.

Επισης μπες εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162 για να βρεις τις θερμιδες σηντηρησης, για να μην πας στα τυφλα και λες παιρνω περιπου 2000 θερμιδες για να χασω γιατι μπορει να παιρνεις 2500 να μην χανεις και μετα να λες τι γινετε...
Μετα κανε το κυριο πλανο διατροφης τροφες/ποσοτητες μετα μετρα για κάθε τροφη υδατανθρακα/πρωτεινη/λιπος (γενικα θα τα βρεις http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879 ), αφου τα υπολογισεις και τα γραψεις αυτα για να υπολογισεις ποσες θερμιδες παιρνεις απο αυτα πολλαπλασιαζεις τις συνολικες: πρωτεινες*4 υδατανθρακες *4 και λιπη *9.

Παραδειγμα, για σηντηρηση εγω χρηαζομαι 2500 θερμιδες ημερισιως,οπότε στην αρχη αφερω 200 παιρναει μια βδομαδα π.χ και ξανα ζυγιζομαι αν δεν εχω χασει πρεπει να ριξω και αλλο τις θερμιδες και παει λεγοντας...
Μετα γραφω πρωινο τρωω 50γρ βρωμη με νερο/10ασπραδια και υπολογιζω βρωμη=40γρ υδατανθρακα,4γρ πρωτεινη,0γρ λιπος ασπραδια=40γρ πρωτεινη,0υδατανθρακα,0λιπος αρα μετα πολαπλασιαζω οπως σου ειπα πρωτεινη*4 44*4=176 υδατ*4 40*4=160 λιπη*9 ε στην περιπτωση μας δεν εχουμε λιπος αρα ουτε που το υπολογιζουμε. Αρα συνολικα στο πρωτο γευμα παιρνω 336θερμιδες(τα νουμερα ειναι στην τυχη μην τα λαβεις υποψειν σου) και ετσι υπολογιζουμε το καθε γευμα.

Απο εκει και περα παιρνεις μια ζυγαρια ακριβειας που κανει 10-20 ευρω και ζυγιζεις τις τροφες σου αναλογα με την διατροφη σου.



τρωμε 6 φορες την μερα
το πρωι μιας που ειναι καλυτερες οι καυσεις παιρνουμε περισσοτερους υδατανθρακες
μετα την προπονηση δινουμε μια εκρηξη ινσουλινης στον οργανισμο μας για καλυτερα αποτελεσματα και οσο βραδιαζει αυξανουμε πρωτεινη και μειωνουμε τους υδατανθρακες και παιρνουμε μονο απο πρασινα λαχανικα που χονευονται αργα..

καλα μεχρι εδω η θελω επαναληψη?γτ παιζει να τα εχω μπερδεψει απ τα πολλα γραμματα που ειδα σημερα:P

Ναι αυτα σωστα ειναι αλλα οι λογοι ειανι λιγο λαθος καλυταρα συνεχισε ακααθεκτος το διαβασμα.
:awesome:

RUHL
07-12-08, 13:11
καλα τα πας συνεχησε ετσι

pikolo
07-12-08, 14:58
+1 συνεχισε ετσι.

mitsakos
07-12-08, 14:59
δεν θα σταματαγα το διαβασμα σε μια μερα ετσι και αλλιως:P

λοιπον ωραια αυτα αλλα εχω μια απορεια

τρωω ας πουμε ενα πιατο κοτοπουλο με ρυζι.πως ξερω τις ακριβεις θερμιδες του πιατου?

Steve KinG STyLe
07-12-08, 15:05
στο ειπα παραπανω αλλα δεν το ειδες :sneaky:
Μπες εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879 και βρες στις ποσοτητες που θες τις τροφες που θες ειτε απο τα σιτε ειτε απο τα προγραματα.
Και απο κει και περα πάρε μια ζυγαρια ακριβειας για να μετρας τις τροφες το κρεας το το ρυζι...

mitsakos
07-12-08, 15:07
α οκ.το ειδα απλα δεν μπηκα ακομα γτ θα φυγω σε λιγο.θα τα διαβαζα το απογευμα
θενξ και παλι

mitsakos
08-12-08, 01:31
λοιπον

τα διαβασα και αυτα
συμφωνα με αυτα για να χασω πρεπει να παιρνω

3926 θερμιδες

εαν και τα πανω ειναι σωστα μπορει καποιος να με βοηθησει λιγο αναλυτικοτερα πανω στο τι πρεπει να τρωω?

το σωστο ειπαμε πως ειναι αυτο που γραψαμε πανω.ομως δεν ειμαι σιγουρος για το ποιες τροφες εχουν τους υδατανθρακες που λεει,ποιες τις πρωτεινες κλπ.

και σιγουρα οι κανα δυο ενδεικτικες δεν φτανουν για εβδομαδιαιο προγραμμα

αν εχετε κατι αλλο που να μπορω να διαβασω πανω σε αυτα η αν μπορειτε να βοηθησετε(με τις ωρες που πρεπει να τρωω,πριν-μετα την γυμναστικη κλπ)θα βοηθαγε πολυ

(Αν τα αναφερει αυτα στο βιβλιο δεν ειναι οτι δεν το διαβασα απλα δεν το εχω τελειωσει ακομα)

Steve KinG STyLe
08-12-08, 15:30
4000 θερμιδες για να χασεις??? :affraid:
Με τι μεθοδο το εκανες ρε συ γιατι το νουμερο ειναι υπερβολικο!!!

Οι βασικες τροφες για υδατανθρακα:ρυζι,βραστες πατατες,βρωμη
πρωτεινη:ασπραδια,λευκο κρεας,whey,casein,ψαρια,κοκκινα κρεατα
λιπαρα:ελεολαδο,λιναρελεο,καρυδια,αμυγδαλα κτλ.
Σαλατες:αγγουρια,μαρουλια,λαχανα,ροκα,σπανακι κτλ

Δεν μου ρχετε κατι αλλο καλο... :green:

mitsakos
08-12-08, 15:42
το εκανα με την πρωτη μεθοδο

ειμαι 1.77 120κιλα 16 χρονων και με 1.7 συντελεστη ασκησης(καθε μερα κανω γυρω στην μια ωρα γυμναστικη)
μηπως να ριξω τον συντελεστη δραστηριοτιτας?γιατι απ τις περιγραφες για τοσο μου κανω

peris
08-12-08, 16:06
ναι να τον ριξεις με 1,4-1,5 δε μετρας τη γυμναστικη αλλα της δραστηριοτητες που κανεις εκτος γυμναστικης και οτι βγει να πεσεις 200- 250 θερμιδες για αρχη και μετα μολις σταματησεις να χανεις η αν δε χανεις μειωνεις κι αλλο στη πορεια

RUHL
08-12-08, 16:48
συντελεστης 1,2 :thumbup: :thumbup: :thumbup:

slaine
08-12-08, 19:28
σκαφοειδές έσπασα κι εγώ. είχες μετατόπιση? κόπηκε η αρτηρία? αν όχι τότε θα γιάνεις. είσαι και μικρός. απλά θέλει υπομονή και σταδιακή ενδυνάμωση όχι απότομα. όταν κάνεις ασκήσεις με το βάρος σου πας απότομα στα 120 κιλά και δε λέει.

mitsakos
08-12-08, 19:52
@Slaine οχι εχω γερο σκελετο:P
τωρα ειναι μια χαρα το χερι.ενα ραγισμα ηταν

θα παρω και βαρη αλλα πρως το παρον δεν εχω λεφτα και για γυμναστιριο το σκεφτομαι γτ δεν εχει κανενα στην περιοχη μου τωρα ανοιχτο και ενα που ειναι να ανοιξει ειναι ψιλομουφα

το βαρος του σωματος μου δεν θα το ελεγα "αποτομα"γιατι ενα χρονο τωρα στο ju jitsu δεν ακουμπησαμε ποτε βαρη.ολα με το σωμα μας και το σωμα του αλλου τα καναμε.

@Ruhl γτ τοσο χαμηλο συντελεστη?γενικα περπαταω μεσα στην μερα μου και κανω την γυμναστικη μου.τεσπα το ριχνω και σας λεω

@Peris ετσι το εκανα.τον συντελεστη εβαλα μονο παραπανω

mitsakos
08-12-08, 19:59
με 1.2 συντελεστη παω στα 2983,44 ακριβως
2683.44 με 300 μιον

mitsakos
08-12-08, 20:27
τωρα που τα βρηκαμε και αυτα..
ειπαμε οτι πρεπει να ξεκιναω με υδατανθρακες την μερα μου και οσο τελειωνει η μερα να το γυρναω σε πρωτεινη
βρηκαμε και ποσες θερμιδες πρεπει να παω

υπαρχει καποιο λινκ να μου λεει και ακριβως για υδατανθρες πχ πιο φαγητο ειναι καλυτερο κλπ?

(thanx steve για αυτα που ανεφερες αλλα δεν φτανουν για προγραμμα)

η μαλλον εχει καποιος msn να τα πουμε απο εκει μπας και βγαλω ακρη? :lol:

RUHL
08-12-08, 20:52
με 1.2 συντελεστη παω στα 2983,44 ακριβως
2683.44 με 300 μιον

κατσε στα 3000 χιλιαρικα κανενα μειων θα τα τρως για καμια 5 μερες αν δεν χανεις βαρος η δεν περνεις αυτο ειναι το νουμερο σου

να μετρησεις λοιπον περιπου 30% λιπος απο το ^ πρωτεινη για καθε απαχο κιλο σου χ 2 ποσα απαχα εχεις ποιος ξερει

δυσκολη η περιπτωση σου :green: αρα μηλαμε καπως με ανακριβιες τεσπα νομιζω καμια 240 γραμ πρωτεινης καλα θα σου ειναι και το υπολοιπο υδατανθρακες οτι μενει αλλα πρεπει να μοιραστει καλα

mitsakos
08-12-08, 21:18
κατεβασα εναν θερμιδομετριτη απο ενα ποστ
διπλα στις θερμιδες μου λεει βαρος και λεει πχ 33 εννοει γραμαρια?αν ναι γτ δεν το λεει στα 100 κατ ευθειαν?

mitsakos
09-12-08, 17:19
διπλα στις θερμιδες μου λεει βαρος και λεει πχ 33 εννοει γραμαρια?αν ναι γτ δεν το λεει στα 100 κατ ευθειαν?

μπορει καποιος να μου πει?για να μπορεσω να ξεκινησω να την φτιαχνω και να δουμε μετα αν ειναι οκ

RUHL
09-12-08, 17:26
κατεβασε το food file τα εχει ολα ανα 100

mitsakos
09-12-08, 17:29
οκ κατεβαζω.θα προσπαθησω να φτιαξω μιας μερας προγραμμα να μου πεις γνωμη.και μετα βλεπουμε για βδομαδα

mitsakos
09-12-08, 18:49
ειπαμε οτι θελουμε 3000 θερμιδες σε 6 γευματα με περισοτεροθς υδατανθρακες το πρωι και οσο περναει η μερα να γυρναει σε πρωτεινη
λοιπον

1ο γευμα(πρωινο)
ας πουμε δημητριακα σαν αυτα που παιρνω που εχουν 387 θερμιδες 6.84γρ πρωτεινη και 85.24 γρ υδατανθρακες + το γαλα τους 1 ποτηρι ας πουμε 202 θερμιδες, 3.6γρ πρωτεινη και 4.7γρ υδατανθρακες

2ο γευμα
μπαρα δημητριακων
414 θερμιδες, 3.4γρ πρωτεινη και 80.5 υδατανθρακες

3ο γευμα(μετα την προπονηση,μεσημεριανο)
στηθος κοτοπουλο ψητο + ψητη πατατα
294 θερμιδες, 15.78γρ πρωτεινη και 17γρ υδατανθρακες
+
198 θερμιδες, 4.29γρ πρωτεινη και 46.06γρ υδατανθρακα

4ο γευμα
τοστ με γαλοπουλα και τυρι
γαλοπουλα
104 θερμιδες, 17.07γρ πρωτεινη και 4.21γρ υδατανθρακα
τυρι cottage
90 θερμιδες, 13.74γρ πρωτεινη και 3.63γρ υδατανθρακα
ψωμι ολικης αλεσης
247 θερμιδες, 12.95γρ πρωτεινη και 41.29γρ υδατανθρακα

5ο γευμα
μοσχαρισιο απαχο λουκανικο
313 θερμιδες, 13.28γρ πρωτεινη και 1.92γρ υδατανθρακα

6ο γευμα
τυρι gouda + ασπραδι αυγου
τυρι
356θερμιδες, 24.94γρ πρωτεινη και 2.22γρ υαδατανθρακες
ασπραδι
382θερμιδες, 81.1γρ πρωτεινη και 7.8γρ υδατανθρακες

συνολο δλδ
2987 θερμιδες, 196.99γρ πρωτεινη και 294.57γρ υδατανθρακες

οι θερμιδες βγηκαν οσες τις ηθελα,οι υδατανθρακες ξεκινησαν ανεβασμενοι το πρωι και διναν την θεση τους σε πρωτεινη σιγα σιγα αλλα ολα τα αλλα πως ειναι?ειμαι τουλαχιστον κοντα ή τελειως λαθος για αυτο που θελω?

και αυτα ειναι για 100γρ παντα.μια φυσιολογικη μερισα απ το καθενα ποσο ειναι?αν δλδ δεν εχει μεγαλη αποκλιση το 100γρ απ το κανονικο τοτε οκ.αν ειναι το 1/3 πχ ομως τοτε πρεπει να αλλαξει ολη

slaine
09-12-08, 19:03
γιατί νομίζεις ότι το πρωί πρέπει να παίρνεις λίγη πρωτείνη?

και να ξέρεις ότι πάνω απο 30-50 (ανάλογα με την ώρα και την περίπτωση κλπ) γρ πρωτείνης δεν απορροφάει ο οργανισμός ενός φυσικού αθλητή.

"άπλωσε" την πρωτείνη

6ο γεύμα τυρί γκούντα????

σαλάτες?

πότε κάνεις προπόνηση?

slaine
09-12-08, 19:04
αυτά που έγραψες είναι για 100 γρ? γιατί?

mitsakos
09-12-08, 19:07
αμα ηξερα απο διατροφες δεν θα ρωταγα slaine :oops: :oops:

ιδεα δεν εχω.οτι μου λετε απ την μερα που γραφτηκα προσπαθω να κανω.

τα γευματα τα εβαλα τελειως τυχαια.απλα σε στυλ υδατανθρακες--->πρωτεινη

δεν ξερω σε τι ποσοτητα να υπολογισω

mitsakos
09-12-08, 19:10
α προπονηση κανω το μεσημερι συνηθως.εχτως μερων σαν την σημερινη η τα σαβ/κα που μπορω πρωι

Steve KinG STyLe
09-12-08, 19:10
Σιγουρα παιζει καποιο λαθος!!!
Πως ξερεις τις θερμιδες αφου δεν υπολογιζεις λιπος?Καποιο λαθος γινετε με τον θερμιδομετριτη σου μαλλον,
http://health.in.gr/tools/calories.asp συμβουλεψου αυτον ωστε να βαζεις ακριβεις ποσοτητες πιστευω ειναι λιγο πιο αξιοπιστος...
Οι τροφες που διαλαξες ειναι "λανθσαμενες" θα λεγαμε για γραμωση ειδικα χρησιμοποεις πολλα ψωμια και γαλακτοκομικα και οι ποσοτητες υδατανθρακα ειναι υπερβολικες!

Αρχικα συνχαρητηρια που εκατσες και διαβασες και εβγαλες μια διατροφη απλα σου ηρθαν μαζεμενα ολα και ισως μπερδευτηκες λιγο...
μην ανυσηχεις θα φτιαχτουν!!!
Διαβασε το αρθο για γραμωση που εχουμε στο φορυμ απο τον muscle boss μπορει να το διαβασες ηδη αλλα ισως θα επρεπε να το ξανα δεις...
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

Μετα κατσε και γραψε σε ενα χαρτι η και στο φορυμ ποσοτητες υδατανθρακες/πρωτεινες/λιπη με λεπτομεριες αλλα με βαση αυτα που θα διαβασεις στο αρθρο.


Το αρθρο μπορει ισως να σου φαινεται λιγο δυσκολο και δυσκολο στην κατανοηση,οκ αλλα αν τα διαβασεις και τα καταλαβεις μετα δεν θα χρηαζεσαι ιδιετερη βοηθεια και θα καταφερεις απο μονος σου να βγαλεις μια πολυ καλη διατροφη εξαλου εχει και ενα παραδειγμα διατροφης προς το τελος προσαρμοσετη στα μετρα σου...

mitsakos
09-12-08, 19:14
το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται

slaine
09-12-08, 19:18
οκ. δε σε μαλώνω. κοίτα:

σε κάθε γεύμα καλό είναι να έχεις
πρωτείνη + υδατάνθρακες + σαλάτα/χόρτα(με λίγο ωμό ελαιόλαδο)

με τους υδατάνθρακες μπορείς να παίξεις και επειδή θέλεις να χάσεις λίπος καλό είναι να τους έχεις γενικά χαμηλά εκτός από το πρωινό και γύρω από την προπόνηση. όσο πλησιάζει ο ύπνος τους κόβεις εκτός από μετά την προπόνηση που μπορείς να τους ανεβάσεις.

αφού υπολογίσεις πόσες θερμίδες θες-χρειάζεσαι
λες:

-15%-25% απο αυτές προέρχεται απο καλή λίπη
υπολογίζεις πόσες είναι και τις μετατρέπεισ σε γρ.
τυχαίο παράδειγμα ας πούμε ότι θέλεις 100 γρ λίπη. υπολογίζεις από που θα τα πάρεις και λες τόσα γρ λίπη υπάρχουν σε τόσα γρ τροφής

-παίρνω Χ γρ πρωτείνης (ένα ελάχιστο 2*τα κιλά σου σε γραμμάρια)
αν για παράδειγμα θέλεις σε ένα γευμα 30 γρ πρωτείνης μπορείς να φας ένα τόνο περίπου (τυχαίο παράδειγμα)
αυτα τα γραμμάρια πρωτείνης τα κάνεις θερμίδες και τα αφαιρείς από το σύνολο των θερμιδών σου.

-ό,τι μένει είναι οι θερμίδες των υδατανθράκων. βρίσκεις σε πόσα γρ αντιστοιχούν και πάλι υπολογίζεις από πόση τροφή και ποιά θα τα πάρεις.

Steve KinG STyLe
09-12-08, 19:25
το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται

Το φανταστηκα.Απλα προσπαθησε αυτα που διαβαζεις να τα καταλαβαινεις.Απο την αλλη οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα το!!!!

Δηλαδη τουλαχιστον να καταλαβεις τι γινετε με τον υδατανθρακα στο πρωινο και μετα την προπονηση και στα υπολοιπα γευματα πως πρεπει να ειναι.Επισης διαβασε καλα τις τροφες "που επιτρεπονται" .
Αν διαβασεις και τα παραδειγματα διατροφης θα παρεις και μια ιδεα πως περιπου πρεπει να χωριζετε μια διατροφη.

Μετα ξανα βγαζεις μια διατροφη πιο προσεγμενη αυτη την φορα με βαση το αρθρο και την ποσταρεις...
Και μετα το δυσκολο κοματι της εφαρμογης :turtle: :turtle:

mitsakos
09-12-08, 19:35
ωραια και πως κανω τις θερμιδες γραμαρια?
η παλι λαθος καταλαβα?(φυσικος ξανθος δεν φταιω εγω)
θελω 3000 θερμιδες γαι συντηρηση

το 15-25% αυτων ειναι
450-750 αντιστοιχα

τωρα πως βλεπω τα γρ που μου ειπες?

mitsakos
09-12-08, 19:38
το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται

Το φανταστηκα.Απλα προσπαθησε αυτα που διαβαζεις να τα καταλαβαινεις.Απο την αλλη οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα το!!!!

Δηλαδη τουλαχιστον να καταλαβεις τι γινετε με τον υδατανθρακα στο πρωινο και μετα την προπονηση και στα υπολοιπα γευματα πως πρεπει να ειναι.Επισης διαβασε καλα τις τροφες "που επιτρεπονται" .
Αν διαβασεις και τα παραδειγματα διατροφης θα παρεις και μια ιδεα πως περιπου πρεπει να χωριζετε μια διατροφη.

Μετα ξανα βγαζεις μια διατροφη πιο προσεγμενη αυτη την φορα με βαση το αρθρο και την ποσταρεις...
Και μετα το δυσκολο κοματι της εφαρμογης :turtle: :turtle:

καταλαβα πως λειτουργουν οι υδατανθρακες
θελουμε πολλους το πρωι γτ οι μυες ειναι πιο δεκτικοι στην ινσουλινη εμεις θελουμε πολυ ινσουλινη αλλα να μην μενει.αρα φροντιζουμε να εχουμε πολυ οταν οι μυες την τραβαν καλυτερα και θελουμε υδατανθρακες μετα την προπονηση γτ οι μυες ειναι παλι πιο ευαισθητοι και θελουμε να τους δωσουμε μια "εκρηξη" ινσουλινης..
νομιζω πως ετσι ελεγε..αλλα και παλι δεν νομιζω πως θα την κανω καλυτερα τωρα:P
την δαιτροφη θα την διαβασω και θα δω

slaine
09-12-08, 19:47
4,1 θερμίδες/ g πρωτείνης,
9,3 θερμίδες/ g λίπους,
3,75 θερμίδες/ g διαθέσιμου υδατάνθρακα (εκφρασμένου ως μονοσακχαρίτη) και
7,0 θερμίδες/ g αλκοόλης


αλλά γενικά χρησιμοποίησε αυτά:

4 θερμίδες ανά γραμμάριο πρωτείνης,
9 θερμίδες ανά γραμμάριο λίπους και
4 θερμίδες ανά γραμμάριο υδατάνθρακα.

επίσης να ξέρεις ότι ενα 20% περίπου "χάνεται" στη πέψη και την επεξεργασία γενικότερα.

RUHL
09-12-08, 19:51
επίσης να ξέρεις ότι ενα 20% περίπου "χάνεται" στη πέψη και την επεξεργασία γενικότερα.
Πηγη?

slaine
09-12-08, 19:54
το είπε ένας φίλος που σπουδάζει στην αγγλία διατροφολόγος συμφωνα με όσα έχει μάθει εκεί.

RUHL
09-12-08, 19:57
:green: ρωτα τον και ποιες πηγες πρωτεινης αφωμιοντε σε ποση ωρα στο σωμα :idea: :joker:

slaine
09-12-08, 20:01
:spank:

θα σου πω εγω το εξής. τρώω ένα μπιφτέκι και σε μισή ώρα είμαι στο γυμναστήριο άνετα :rolf: :rolf: :rolf: :P

RUHL
09-12-08, 20:21
μιτσακο τι ωρα κανεις προπονηση?

Steve KinG STyLe
09-12-08, 20:22
μιτσακο τι ωρα κανεις προπονηση?


α προπονηση κανω το μεσημερι συνηθως.εχτως μερων σαν την σημερινη η τα σαβ/κα που μπορω πρωι

:P :P

mitsakos
09-12-08, 20:29
3000 θερμιδες για συντηρηση

-450-750 πρεπει να ειναι απο λιπη
βαζω το 600 που ειναι ο Μ.Ο και διερω με το 9.βγαινουν 66.6γρ
που σημαινει οτι τοσα γρ λιπη χρειαζομαι σε μια μερα?

-στο δευτερο που λες να κανω μου βγαζει 60000
(2*τα κιλα μου σε γραμαρια που ειναι 120=2*120000=240000 δια 4 για να βρω τα γρ = 60000)δλδ 60000 τι?

-το τριτο μαλλον δεν μπορω να το βρω αν δεν εχω το δευτερο:P

RUHL
09-12-08, 20:45
Μην το ζορηζεις κατσε θα σου κανω ενα δωρακι αλλα σχεδον ειναι μια υποτηθεμενη μερα με γαλοπουλα στηθος(απο λιντλ 7 ευρω το κιλο χεχε)

Εκει που πας να κανεις προπονηση βαζει το γευμα πριν την προπονηση και μετα το επομενο ασχετα πως τα εχω αν πεφτουν τα πριν γευματα τα βαζεις μετα απλο

αντε παρε

:drunken:

οπου αγγουρι μπορεις να βαλεις σαλατες γενικος τα ιδια γραμ περιπου τα ιδια
οπου γαλοπουλα η κοτοπουλο στηθος η ψαρια η μπουτι
οπου καρυδια η λαδι ιδια ποσοτητα η αμυγδαλα η φυστικια φυστικοβουτυρο

Γευμα 1
αυγο βρασμενο 2
αυγο ασπραδι μετριο 55-65 2
γαλα 1,5% 300

Βρωμη quaker 100

Πρωτεινη 52,6
Υδατανθρακας 76,1
Ινες 9
Λιπος 34,5
Θερμιδες γευματος 825,3

Γευμα 2
Γαλοπουλα στηθος 100
καρυδια 30
αγγουρι 300

Πρωτεινη 36,3
Υδατανθρακας 10,68
Ινες 4,11
Λιπος 21,36
Θερμιδες γευματος 380,16

Γευμα 3

Γαλοπουλα στηθος 100
Λαδι ελιας 15
αγγουρι 300
Πρωτεινη 31,8
Υδατανθρακας 6,48
Ινες 2,1
Λιπος 16,8
Θερμιδες γευματος 304,32


Γευμα 4 (γευμα πριν την προπονηση )
Γαλοπουλα στηθος 150
καρυδια 10
ρυζι 150
μηλο 150
αγγουρι 300

Πρωτεινη 52,575
Υδατανθρακας 67,13
Ινες 7,42
Λιπος 9,82

Θερμιδες γευματος 567,2


Γευμα 5 (γευμα μετα την προπονηση)
Γαλοπουλα στηθος 150
πατατα 250
αγγουρι 200

Πρωτεινη 51,2
Υδατανθρακας 55,57
Ινες 6,4
Λιπος 2,45
Θερμιδες γευματος 449,13



Γευμα 6
γιαουρτι total σταγγιστο 2% 300
καρυδια 30
αγγουρι 200

Πρωτεινη 30,9
Υδατανθρακας 19,92
Ινες 3,41
Λιπος 25,76
Θερμιδες γευματος 435,12



Συνολα
Πρωτεινη 255,375
Υδατανθρακας 235,88
Ινες 32,44
Λιπος 110,69
Θερμιδες ημερας 2961,23

Πρωτεινη 34,50%
Υδατανθρακας 31,86%
Λιπος 33,64%











καλη αρχη συνολικος χρονος copy paste και προσαρμογης 15 λεπτα :P

mitsakos
09-12-08, 20:54
να πω ευχαριστω?λιγο ειναι:P
ευχαριστω πολυ.αντε να δουμε τι θα ακταφερουμε.και τωρα οταν θελω να μειωσω τις θερμιδες αφου παω για να χασω τι κανω?μειωνω τις ποσοτητες?(αφου περασει η βδομαδα)

RUHL
09-12-08, 22:50
φαε εσυ αυτα περιπου 5 μερες να δεις πως πας μετα φτιαχνουμε γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι εισαι στις 3 χιλιαδες :idea:

ζυγησμα το πρωι πριν φας αφου πας τουαλετα η ζυγαρια παντα στο ιδιο σημειο και την ιδια ωρα θα ζυγηζεσε παντα

slaine
09-12-08, 23:35
(120 κιλά x 2)γρ = 240 γραμμάρια πρωτείνης
βασικά μαθηματικά μαν :P

RUHL
09-12-08, 23:41
δεν βγηκα πολυ εκτος


Συνολα
Πρωτεινη 255,375
και δεν ειναι ολη Α πηγη :idea: καλο το προγραματακι ε σλαινε μαλον θα ανοιξω επειχηρηση :green: :P

slaine
09-12-08, 23:49
καλές δουλειές

mitsakos
10-12-08, 00:01
-παίρνω Χ γρ πρωτείνης (ένα ελάχιστο 2*τα κιλά σου σε γραμμάρια)

τα τοσο απλα μαθηματικα τα ξερω.ειπαμε:P
απλα εγραψες σε γραμμαρια.για αυτο βγηκε τοσο

slaine
10-12-08, 00:02
:toast:

mitsakos
28-02-09, 15:10
λοιπον μετα απο καποιο καιρο και ελπιζοντας πως εχω καταλαβει κανα δυο πραγματα παρα πανω θελω να δοκιμασω να ξαναφτιαξω κατι να μου πειτε γνωμες

(μιση ωρα πριν τα γευματα με αδειο στομαχι 2 χαπια λιποδιαλιτες+ 2 μιση ωρα πριν την προπονηση)

1ο γευμα:2 ασπραδια+4 κουταλιες της σουπας βρομη+2 scoop προτεινη

2ο γευμα:1 scoop προτεινη+απαχο γαλα(ειμαι στο σχολειο οποτε δεν μπορω και πολλα πολλα εκεινη την ωρα)

3ο γευμα:κοτοπουλο+μαυρο ρυζι+σαλατα(δεν εχω υπολογισει ποσοτητες αλλα εκει που ειμαι εγω νομιζω πως μια νορμαλ μεριδα ειναι οκ δεν χρειαζεται να το μετραω)

4ο γευμα:(πριν την προπονηση)γαλοπουλα+μαυρο ρυζι

5ο γευμα:(μετα την προπονηση)2 scoop πρωτεινη+κοτοπουλο+1 πατατα+σαλατα

σκεφτομαι να κανω το 3 μερες λιγους 1 μερα πολλους υδατανθρακες οποτε λεω 3 μερες ετσι και 1 μερα στο 2ο γευμα να βαλω και 1 τοστ γαλοπουλα τυρι και λιγο παραπανω ποσοτητες στις αλλες πηγες υδατανθρακα

Stephany
13-03-09, 23:17
λοιπον μετα απο καποιο καιρο και ελπιζοντας πως εχω καταλαβει κανα δυο πραγματα παρα πανω θελω να δοκιμασω να ξαναφτιαξω κατι να μου πειτε γνωμες

(μιση ωρα πριν τα γευματα με αδειο στομαχι 2 χαπια λιποδιαλιτες+ 2 μιση ωρα πριν την προπονηση)

1ο γευμα:2 ασπραδια+4 κουταλιες της σουπας βρομη+2 scoop προτεινη

2ο γευμα:1 scoop προτεινη+απαχο γαλα(ειμαι στο σχολειο οποτε δεν μπορω και πολλα πολλα εκεινη την ωρα)

3ο γευμα:κοτοπουλο+μαυρο ρυζι+σαλατα(δεν εχω υπολογισει ποσοτητες αλλα εκει που ειμαι εγω νομιζω πως μια νορμαλ μεριδα ειναι οκ δεν χρειαζεται να το μετραω)

4ο γευμα:(πριν την προπονηση)γαλοπουλα+μαυρο ρυζι

5ο γευμα:(μετα την προπονηση)2 scoop πρωτεινη+κοτοπουλο+1 πατατα+σαλατα

σκεφτομαι να κανω το 3 μερες λιγους 1 μερα πολλους υδατανθρακες οποτε λεω 3 μερες ετσι και 1 μερα στο 2ο γευμα να βαλω και 1 τοστ γαλοπουλα τυρι και λιγο παραπανω ποσοτητες στις αλλες πηγες υδατανθρακα
Εγώ πάντως πίνω αρκετό τσαι τη μέρα για να ανέβει ο μεταβολισμός μου(διάβασα πως το καλύτερο είναι να πίνεις σε τακτά διαστήματα). Σε ένα site με τα οφέλη του τσαγιού αναφερόταν πως παίρνεις τα αντιοξειδωτικά της ημέρας με 6-8κούπες πράσινο τσαι αν θυμάμαι καλά.Επιπλέον η δράση της αυξάνεται περισσότερο με βιταμίνη σε/μέλι!! Αυτό σου προτείνω ως tip. Τη γαλοπούλα να την περιορίσεις καθώς αυξάνει τα οιστρογόνα :-/

Stephany
13-03-09, 23:20
http://www.anew.gr/diet/print.php?aid=23 πολύ χρήσιμο site!!

slaine
13-03-09, 23:38
ωραίο Στεφανία! συνέχισε! και ρίξε και μία ματιά στο φόρουμ γιααντίστοιχα θέματα αν ε ενδιαφέρουν, υπάρχουμε μερικά ωραία ποστ

Stephany
14-03-09, 20:48
ωραίο Στεφανία! συνέχισε! και ρίξε και μία ματιά στο φόρουμ γιααντίστοιχα θέματα αν ε ενδιαφέρουν, υπάρχουμε μερικά ωραία ποστ
Σε ευχαριστώ Slaine,δεν κάνει τίποτα.. Ναι, θα φροντίσω να ψάξω & μέσα στο site. Βασικά γνωρίζει κανένας πότε η ινσουλίνη φτάνει στο peak της από τη στιγμή που θα πιούμε το ρόφημα γλυκόζης & whey στο μεταπροπονητικό? & πότε υποχωρεί? Ρωτάω για να φροντίσω να μην πάρω λίπος από το 2ο μεταπροπονητικό σε περίπτωση που η ινσουλίνη μου είναι ψηλά :-/ Το πρώτο μου κανονικό γεύμα μετά το μεταπροπονητικό το παίρνω περίπου μετά από μια ώρα από τη στιγμή που θα πιώ τη whey & τη γλυκόζη. Να προσθέσω πως δεν τα πίνω μονομιάς αλλά αργά αργά για να απορροφούνται καλύτερα(έτσι πιστεύω..σωστό??) Δηλαδή αυτή η διαδικασία με τη whey & γλυκόζη κρατάει περίπου μια ώρα & αμέσως μετά τρωω κανονικά. Τι λέτε?

Stephany
15-03-09, 11:39
Σε ευχαριστώ Slaine,δεν κάνει τίποτα.. Ναι, θα φροντίσω να ψάξω & μέσα στο site. Βασικά γνωρίζει κανένας πότε η ινσουλίνη φτάνει στο peak της από τη στιγμή που θα πιούμε το ρόφημα γλυκόζης & whey στο μεταπροπονητικό? & πότε υποχωρεί? Ρωτάω για να φροντίσω να μην πάρω λίπος από το 2ο μεταπροπονητικό σε περίπτωση που η ινσουλίνη μου είναι ψηλά :-/ Το πρώτο μου κανονικό γεύμα μετά το μεταπροπονητικό το παίρνω περίπου μετά από μια ώρα από τη στιγμή που θα πιώ τη whey & τη γλυκόζη. Να προσθέσω πως δεν τα πίνω μονομιάς αλλά αργά αργά για να απορροφούνται καλύτερα(έτσι πιστεύω..σωστό??) Δηλαδή αυτή η διαδικασία με τη whey & γλυκόζη κρατάει περίπου μια ώρα & αμέσως μετά τρωω κανονικά. Τι λέτε?
& κάτι ακόμα, μισό scoop whey είναι καλά για πριν τον ύπνο? Για να μην φτάσει η ινσουλίνη στο peak της όταν κοιμάμαι(μετά από 1ώρα από τη λήψη της δηλαδή) & έφόσον ο μεταβολισμός μου τότε είναι πολύ χαμηλά να πάρω λίπος. Η μήπως δεν υπάρχει διαφορά στο μισό scoop με το ένα scoop σε αυτό με την ινσουλίνη? Ίσως ανησυχώ αρκετά σε αυτό με την ινσουλίνη & το μεταβολισμό. Οκ, σε μέρες προπόνησης κάτι γίνεται με τη WHEY πριν τον ύπνο όμως τι να κάνουμε σε μέρες ξεκούρασης? Άλλα εναλλακτικά για πριν τον ύπνο που να χωνεύονται γρήγορα?

vitruvius
12-05-09, 18:02
εδω φιλε.καλο θα ναι να το διαβασουνκαι αλλοι..... http://rapidshare.com/files/58796244/Burn.the.Fat.Feed.the.Muscle.pdf

ευχαριστω

vitruvius
12-05-09, 18:04
ευχαριστω

στο λινκ λιεπει κατι πως μπορω να το δω ολοκλιρο