PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια και προγραμμα



psv
06-12-08, 21:18
Στις παρενθεσεις ειναι τα κιλα.To προγραμμα ειναι για ογκο.Οπου εχει αλτηρες το βαρος αναφερεται σε καθε χερι χωριστα.


1η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:

ΠΟΔΙΑ:Leg extension 3x12/10/8 (35/40/45)
Leg curl καθιστος 3χ12/10/8 (35/40/45)
Γαμπες καθιστος 3χ15/12/10 (25/30/35)
Γλουτους 3χ12/10/8 (25/30/35)
ΣΤΗΘΟΣ:Chest press 3χ 12/10/8 (45/50/55)
Πιεσεις με μπαρα 4χ 15/12/10/8 (20/25/30/35-και στις 2 μεριες)
Πιεσεις παγκου με αλτηρες 4χ12/10/8/8 (9/10/12,5/15)
Pec-Dec 3x12 (40/40/40)
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ:Καμψεις με αλτηρες καθιστος 4χ12/10/8/6 (8/9/10/12,5)
Καμψεις με μπαρα στο μαξιλαρι 2χ12/10 (10/15)

2η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:

ΠΛΑΤΗ:Ελξεις στην τροχαλια μπροστα 3χ 12/10/8 (50/55/60)
Pulldown 3χ12/10/8 (45/50/55)
Τraction 3x 12/10/8 (45/50/55)
Upper Back 3x12/10/8 (35/40/45)
ΩΜΟΙ:Πιεσεις με αλτηρες καθιστος 3χ12/10/8(9/10/12,5)
Πλαγιες αρσεις με αλτηρες ορθιος 3χ10(10/10/10)
Shoulder press 3x15/12/10 (25/30/35)
TΡΙΚΕΦΑΛΟΙ:Εκτασεις στην τροχαλια με σχοινι 3χ12/10/8 (15/17,5/20)
Εκτασεις με αλτηρες ορθιος 3χ12(8/8/8 )


ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:
Κοιλιακοι:Crunches 3 x max
Ραχιαιοι 3 x max
Αρσεις ποδιων 3 χ 20

Δευτερα:1η προπονηση
Τριτη:2η
Πεμπτη:1η
Παρασκευη:2η

Κοιλιακους κανω σε καθε προπονηση.Δηλαδη γυμναζω καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα εκτος απο κοιλιακους που τους γυμναζω 4.Η απορια μου ειναι η εξης.Εχω δει προγραμματα ογκου που σε καθε προπονηση γυμναζονται μια ή δυο μυικες ομαδες και γινονται περισσοτερες ασκησεις.Να κανω αυτο ή να συνεχισω με αυτο το προγραμμα γυμναζοντας περισσοτερες μυικες ομαδες και κανοντας λιγοτερες ασκησεις?

pikolo
06-12-08, 21:41
εμενα το να γυμ,ναζεις δυπο φορες την καθε μυικη ομαδα μου φαινεται πολυ..θα ρπεει να μπορεις να αναρωνεις πρςτου πας στην επομενη προπονηση ετσι ωστε να αποφευχθει η υπερπροπονηση..βεβαια ειναι και σε σενα αν το αντεχεις η αν εχεις υποστηριξει απο αλλα πραγματα..και στις δυο περιπτωσεις ενα προγραμμα που αν κανεις θα πρεπει να ναι το πολυ κατ εμενα γιαν ενα μηνα...για μενα παντα...ας πουνε και οι αλλοι τι νομιζουν..

napstor
07-12-08, 00:14
εμενα το να γυμ,ναζεις δυπο φορες την καθε μυικη ομαδα μου φαινεται πολυ..θα ρπεει να μπορεις να αναρωνεις πρςτου πας στην επομενη προπονηση ετσι ωστε να αποφευχθει η υπερπροπονηση..βεβαια ειναι και σε σενα αν το αντεχεις η αν εχεις υποστηριξει απο αλλα πραγματα..και στις δυο περιπτωσεις ενα προγραμμα που αν κανεις θα πρεπει να ναι το πολυ κατ εμενα γιαν ενα μηνα...για μενα παντα...ας πουνε και οι αλλοι τι νομιζουν..θα συμφωνησω απολυτα με τον pikolo

Steve KinG STyLe
07-12-08, 00:41
Να πω και εγω την γνωμη μου... :roll:
Το προγραμα το βρισκω κακο ειδικά για εναν μεσο.Αν οι μερες γινονται απανοτα τοτε και το σπλιτ ειναι επιηκος λαθος. Αφου μπορεις να κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα γιατι δεν κάνεις το level 2 του brawny?
Link (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=54/)

Επίσης οι επιλογες ασκησεων ειναι καπως λαθος κατα την γνωμη μου,γιατι δεν χρησιμοποιεις καν βασικες ασκησεις π.χ για ποδια κανεις εκτασεις και καμψεις και peck deck και δεν κανεις squat αρσεις θανατου και μονοζυγο.

Απο μένα κανε το λεβελ 2 του brawny,μπορει να σου φαινεται "λιγο" ή "μικρο" αλλα αν το χρησιμοποιησεις σωστα με προοδευτηκοτητα στα κιλα και να πας τα λειτουργικα σετ μεχρι κοπωση θα σε βοηθήσει αρκετα.


Δεν εχω χρονο δυστυχως αυτη την στιγμη να αναλυσω κατι αλλο συγγνωμη...
:wave:

slaine
07-12-08, 01:03
δεν έχω χρόνο για λεπτομέρειες, θα επανέλθω αργότερα αλλά

με λίγα λόγια

αφού ο σκοπός έιναι ο όγκος δηλαδή η μέγιστη μυική ανάπτυξη πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα. πρέπει να ζορίζεις το μυ έτσι ώστε να αναπτύσσεται κάτι το οποίο σημαίνει ότι δε μπορείς να το γυμνάσεις με την ίδια ένταση τόσο συχνά ούτε να κάνεις 3 ομάδες σε κάθε προπόνηση με ικανοποιητική ένταση.

αναφέρομαι πάντα σε νατουράλ.

ωστόσο οτιδήποτε κι αν κάνεις θα έχει κάποια αποτελέσματα αλλά όχι τα μέγιστα που θες αν συνεχίσεςι το πρόγραμμα που κάνεις.

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

οι λεπτομέρειες αργότερα :^^:

psv
07-12-08, 01:08
Αφου διαβασα και αλλα τοπικ σχετικα καταλαβα οτι ειναι τελειως λαθος...Στιβ εισαι πολυυυυ επιεικης τελικα...

Για να δικαιολογηθω,το προγραμμα το εχει βγαλει ο γυμναστης του γυμναστηριου που παω...

Μεχρι τωρα τετοια προγραμματα ακολουθουσα...Τζαμπα κοπος δλδ...

Αλλα τι να κανουμε,τωρα μαθαινω.

By the way,squat και καποιες αλλες ασκησεις δεν μπορω να κανω,γιατι εχω προβλημα στη μεση.Πολυ θα το'θελα... :cry:

Steve KinG STyLe
07-12-08, 01:17
επιεικης? :lol: :lol:
Ενταξει μην το βλεπεις σαν χαμενος κοπος,εξαλου ολοι στην αρχη καναμε λαθη ισως ακομα κανουμε απλα μαθαινουμε καποτε απο τα λαθη μας, και να τα διορθωνουμε.
Οσο ειναι νωρις ακομα ξανα αρχισε απο τις βασεις και θα δεις οτι θα τα πας πολυ καλυτερα τωρα αν κατσεις και διαβασεις γενικα πραγματα περι προπονησης και διατροφης.Και επισης να περιμενεις σε λιγες μερες/βδοαμδες ενα νεο αρθο με βασικα πραγματα περι της προπονησεις,επειδη σε βλεπω και ορεξατο.

Αληθεια τι προβλημα εχεις στην μεση?

psv
07-12-08, 01:34
Βασικα δεν πιστευω οτι εκανα λαθος.Δεν θεωρω λαθος το οτι εμπιστευτηκα γυμναστη...Μαλλον αυτος εκανε...

Η αληθεια ειναι πως απ'αυτα που εχω μαθει τωρα που ψαχνω στο ιντερνετ,δεν εκανα τιποτα σωστα...

Ορεξατος???Το καλοκαιρι εκανα αναλογο προγραμμα 3 φορες την εβδομαδα,δλδ γυμναζα καθε μυικη ομαδα 3 φορες και μαλιστα εκανα και αεροβιο 50-70 λεπτα 2-3 φορες...Πηγαινα και 2 φορες την ημερα...Μαζοχισμος :affraid: Αλλα αυτες τις γνωσεις ειχα,αυτα εκανα.
Ενας θεος ξερει πως θα ημουν τωρα με τετοια ορεξη που ειχα αν τα εκανα σωστα...

Στη μεση εχω οπισθια κυκλοτερη προπετεια των μεσοσπονδυλιων δισκων Ο4-Ο5 και Ο5-Ι1 και οζο του Schmorl στον Ο4.looooool.Με απλα λογιαεχουν μετακινηθει δυο δισκοι...Ο οζος δεν ειναι τιποτα που με ενοχλει...Ετσι μου ειπαν οι γιατροι δλδ.Αλλα με αυτα που βλεπω,μαλλον ουτε αυτους μπορεις να τους εμπιστευεσαι... :banghead:

slaine
07-12-08, 01:50
χωρίς να θέλω να σου πω τι να κάνεις κι εγώ έχω μετατόπιση σε 3 σπονδύλους και άλλα θέματα σε σπονδυλική και όχι μόνο αλλά δυνάμωσαν οι μυς, νιώθω καλύτερα, δεν πονάω, δε χειροτορεύω πλέον και γυμνάζομαι πολύ δυνατά

psv
07-12-08, 02:40
Το οτι εχεις κ εσυ προβλημα με την σπονδυλικη δεν σημαινει οτι αφου κανεις εσυ καποιες ασκησεις,μπορω να τις κανω κι εγω.Μπορει να σε επηρεαζει διαφορετικα το δικο σου προβλημα απ'ο,τι επηρεαζει εμενα το δικο μου...Δεν λεω οτι εχω πιο σοβαρο γιατι δεν το ξερω το δικο σου,αλλα καθενας ειναι διαφορετικος.

Μεσω αλλων ασκησεων που εχω κανει,εχω καταλαβει ποιες κινησεις ενοχλουν τη μεση και προσπαθω να τις αποφευγω.Ευτυχως δεν ειναι πολλες.2-3.Οσο για τις αρσεις...Με προβληματιζουν.Κι αυτο γιατι αν οντως ειναι ασκηση που με ενοχλει,δεν θα χρειαστουν πολλα σετ για να γινει η ζημια...Εκτος κι αν βαλω πολυ λιγα κιλα..

Μου αρεσει πολυ να πηγαινω στο gym και να γυμναζομαι,απλα με αυτο το θεμα ειμαι λιγακι επιφυλακτικος...Ειχα φτασει σε σημειο να μην μπορω να περπατησω καποτε απ'τον πονο και να μην μπορω να σηκωσω το ποδι μου οταν ημουν ξαπλωμενος επειδη ο ενας δισκος ενοχλουσε καποιο νευρο.Γι'αυτο δεν το διακινδυνευω.