PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Αρχαριου



poly4
29-10-14, 19:09
Καλησπέρα,γυμναζομαι εντατικα με βαρη λιγους μηνες μονο..
Ειμαι 16 χρονων, 1.82 και 76 κιλα.
Δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα και θελω να σας αναρτησω την διατροφη μου για να διορθωσετε,προσθεσετε η αφαιρεσετε οτι νομιζετε.
7:45-->Ενα μπολ δημητριακα ολικης αλεσεως με γαλα και βρωμη.
10:45-->1 τοστ και καμια φορα ενα μηλο.
2:15-->Οτι φαγητο υπαρχει στο σπιτι
5:30-->Μετα την προπονηση μια μπανανα και λιγο αργοτερα 2 τοστ με 2 αυγα.
Στις 9 η στις 10 ενα γιαουρτι με μελι η γαλα.
Αυτο ειναι το πλανο που εχω φτιαξει,παντα μπαινο-βγαινουν ξηροι καρποι,χυμοι κλπ.
Βοηθηστε με να κατασταλαξω καπου..:)
Ευχαριστώ.

Ανδρεας
29-10-14, 21:30
βάλε σίγουρα το φρούτο στο σχολείο κατα τις 12
από κει και πέρα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι τρως σωστή ποσότητα μεσημεριανού, (ανάλογα με το πόσα καις, δλδ πόσες προπονήσεις αλλά και πόσο ενεργός είσαι μέσα στην μέρα) και εννοείται να προτιμάς γάλα άπαχο, χαμ γαλοπούλας, άπαχο τυρί κλπ
αν δεις ότι βάζεις κιλά καλώς, αλλιώς μπορείς πάντα να προσθέσεις 1-2 κ. βρώμης στο πρωινό, να βάλεις 1 μικρή πράσινη σαλάτα με ελαιόλαδο
δεν αρκεί μόνο η ποσότητα αλλά και η ποιότητα!
ελπίζω να βοήθησα :welcome:

poly4
29-10-14, 23:28
Ωραια θα το καθιερωσω απο αυριο:Ρ
Ειμαι πολυ ενεργος μεσα στην μερα και μου αρεσει η υψηλης εντασης προπονηση,προσπαθω να τρωω πολυ για να παρω μερικα κιλα νιωθω πολυ αδυνατος..
Ευχαριστω πολυ.

Nikolas_mk2
29-10-14, 23:42
για να μπουν κιλά χρειάζεται φαγητό.Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν νομίζω οτι εχει τις θερμίδες που χρειάζεται κάποιος με τα δικα σου στατιστικά για αυξηση σωματικού βάρους.Πρόσεξε το λιγο αυτό ;)

AU77
30-10-14, 08:52
Από τη διατροφή σου απουσιάζουν καλά λιπαρά (ξηροί καρποί, ελαιόλαδο, φυστικοβούτιρο), πρωτείνη και ενδεχομένως και υδατάνθρακες.

Στο πρωινό βάλε ξηρούς καρπούς ή φυστικοβούτιρο. Επίσης η πρωτείνη σου είναι λίγη.

Στο μεσημεριανό και βραδινό βάλε μια σαλάτα με ελαιόλαδο.

Το τόστ τι περιλαμβάνει; Καλύτερα να βάζεις τόνο/κοτόπουλο/γαλοπούλα + ψωμί ολικής αλέσεως.

Στο βραδυνό ισχύει ότι και για το μεσημεριανό. Αύξησε και τα αυγά σου πχ 2 ολόκληρα και 2 ασπράδια.

Στο μεσημεριανό όταν τρως όσπρια πχ λουβιά/φασόλια να τα συνδυάζεις με 1 μικρό τόνο.

poly4
30-10-14, 15:02
Από τη διατροφή σου απουσιάζουν καλά λιπαρά (ξηροί καρποί, ελαιόλαδο, φυστικοβούτιρο), πρωτείνη και ενδεχομένως και υδατάνθρακες.

Στο πρωινό βάλε ξηρούς καρπούς ή φυστικοβούτιρο. Επίσης η πρωτείνη σου είναι λίγη.

Στο μεσημεριανό και βραδινό βάλε μια σαλάτα με ελαιόλαδο.

Το τόστ τι περιλαμβάνει; Καλύτερα να βάζεις τόνο/κοτόπουλο/γαλοπούλα + ψωμί ολικής αλέσεως.

Στο βραδυνό ισχύει ότι και για το μεσημεριανό. Αύξησε και τα αυγά σου πχ 2 ολόκληρα και 2 ασπράδια.

Στο μεσημεριανό όταν τρως όσπρια πχ λουβιά/φασόλια να τα συνδυάζεις με 1 μικρό τόνο.

Ελαιολαδο τρωω σχεδον παντου δεν νομιζω να απουσιαζει,οπως επεισης και ξηρους καρπους αλλα δεν το θεωρω γευμα,τους τρωω σαν σνακ:Ρ
Σαλατα υπαρχει υπαρχει το μεσημερι.
Το τοστ περιλαμβανει γαλοπουλα και τυρι οπως επισης και ψωμι ολικης αλεσεως
Τα φοβαμαι τα πολλα αυγα,μου εχουν περασει αρνητικο μηνυμα οι μεγαλυτεροι για τα πολλα αυγα,δεν ξερω..
Ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!

AU77
30-10-14, 15:08
Τα ασπράδια είναι καθαρά από χοληστερόλη για αυτό δεν πειράζει να φας περισσότερα.

Δοκίμασε και το myfitnesspal για να παρακολουθάς τη διατροφή σου και τα μακρος

poly4
30-10-14, 16:07
Θα προσπαθω να τρωω περισσοτερα.
Δεν μου αρεσεουν οι σημειωσεις και οι τετοιου ειδους εφαρμογες,εχω δοκιμασει πολλες φορες και ποτε δεν τα καταφερνω :unsure: