PDA

Επιστροφή στο Forum : αθλητής Αμεα στο αγώνισμα του ακοντίου



gndrkavala
03-11-14, 12:49
Eίμαι αθλητής Αμεα στο αγώνισμα του ακοντίου και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Λόγο του ότι γυμνάζομαι και με βάρη αλλα και με λάστιχα και πολύ με medicine balls, δυσκολεύομαι να βρω ένα γυμναστήριο η ένα κλειστό χορό που να μπορεί να μου προσφέρει και τα βασικά όργανα για να γυμναστώ με βάρη αλλα και τη δυνατότα ρίψεων μπαλας 2-3 κιλών σε τοίχους.. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι τέτοιο στα νότια και δυτικά προάστια αττικής?

Ευχαριστω

vagos789
03-11-14, 16:35
Νομιζω οτι καποιο δημοτικο γυμναστηριο πιθανως να εχει αυτα που θες,αλλα δεν ξερω καποιο συγκεκριμενα.
Σε ιδιωτικο γυμναστηριο λιγο απιθανο να υπαρχει χωρος και διαθεση για ριψη μπαλων...

TRIANTAFYLLOU
03-11-14, 23:33
Φιλε μου κατ αρχήν συγχαρητήρια γι αυτο που κάνεις και εισαι ενεργός αθλητής , εγω το γνωρίζω πολυ καλα το έργο γιατι ενω έχω ιδιωτικό γυμναστηριο που όπως όλα δεν έχει χώρους για αθλήματα στίβου παρ όλα αυτα έχω παροτρύνει και έχω τουλάχιστον 5 άτομα οι 3 σε καροτσάκι που έρχονται και γυμνάζονται κανονικά

απλα στο γυμναστηριο πάντα με την βοήθειά μου τούς βάζω και κάνουν ασκήσεις στα όργανα γυμνάζοντας μυικές ομάδες άνετα με απλες βασικές ασκήσεις και ο ένας πηγαίνει και παίζει σε ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο και ό άλλος απλα κάνει μετα σπρίντ η στο γήπεδο η στην παραλία στο λιμάνι της καβαλας
ένας άλλος πρώην αρσιβαρίστας έχει απλα κινητικά προβλήματα δεν είναι στο αμαξίδιο αλλα μόνο με βοήθεια μπορει να περπατήσει γιατι έχει θέμα ισοροπίας

πιστεύω σε δημοτικό γυμναστηριο πρέπει να έχει εξοπλισμό για προγραμμα προπόνησης για ΑΜΕΑ και το λέω αυτο γιατι λογικα κατα τούς ολυμπιακούς αγωνες της Αθήνας πρέπει τα γήπεδα η κάποια γήπεδα και αθλητικές εγκαταστάσεις να έχουν κατάλληλο εξοπλισμό για ΑΜΕΑ

Μου είναι αδιανόητο να μην έχουν αν όχι όλα κάποια δημοτικά γυμναστηρια τουλάχιστον στην πρωτευουσα , αλλιως τι να πώ είμαστε κυριολεκτικα τριτοκοσμική χώρα

οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις η με εκπρόσωπο ΑΜΕΑ η με υπεύθυνους κάποιου αθλητικού κέντρου σε κάποιο Δήμο ακόμη και στον δικό σου να σε ενημερώσουν , το λέω αυτο γιατι ο ένας απο τα παιδια που έρχονται σε μένα είναι και πρόεδρος του σωματείου ΑΜΕΑ και μαθαίνει ενημερώνει η μεσολαβεί ώστε να έχουν κάποιες παροχές η προάγει τις ανάγκες αυτών των παιδιών , πιστευω θα υπάρχει, θέλει λίγο ψάξιμο η αν υπάρχει κάποιος εκπρόσωπος εκεί σε εσάς να σε ενημερώσει

gndrkavala
04-11-14, 23:39
Αγαπητέ Ηλία,

χαίρομαι ιδιαιτερα που μπήκατε στον κόπο να γράψετε στην ερώτηση μου. Γνωρίζω την αγωνιστική πορεία σας και σας θαυμάζω από τα παιδικά μου χρονια. Είμαι και εγώ από την καβαλα, γέννημα θρέμμα και πλέον ζω στην αθηνα λόγο εργασίας. Ευτυχώς δεν είμαι σε καροτσάκι. Έχω πρόθεση κάτω άκρου μετά από ατύχημα στο εμπορικό ναυτικό. Ήμουν αθλητής στίβου του OKAK καβαλας και σαν αμεα αγωνιζόμουν στην άρση βαρών σε πάγκο για 4 χρονια.. Δυστυχώς ότι χρησιμοποιήθηκε στους ολυμπιακούς άγονες σαπίζει σε αποθήκες. Το είδα με τα ίδια μου τα ματια. Ολυμπιακές μπάρες eleiko σαπίζουν πεταμένες σε αποθήκες διαφορον ομοσπονδιών συμπεριλαμβανομενου και του εαομ-αμεα. Χωρος άθλησης για αμεα δεν υπάρχει πουθενά στην Αθηνα. Για μένα που ρίχνω ακόντιο καθιστός (από πατέντα) δεν υπάρχει πουθενά χωρος για να μπορεί να δεθεί στο έδαφος η πατέντα μου και να γίνουν ρίψεις σε χόρτο μήκους 30 μέτρον παρα μονο στο ΟΑΚΑ συγκεκριμένες ωρες και επι πληρωμης Πίστεψτε με στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα για αθλητισμό αμεα.

TRIANTAFYLLOU
05-11-14, 05:47
για τετοια θέματα καθόλου κόπος δεν είναι να πω κάτι και άν μπορω να βοηθήσω σε κάτι και αν δεί κάποιος τα άτομα αυτα τα αντιμετωπίζω πολύ φυσιολογικά
επίσης χάρηκα που λές ότι είσαι απο Καβάλα πατριωτάκι , εγω απο το 80 έως 89 έμενα και δούλευα Καβάλα ,γιατι είμαι χωρικός δεν έχω καταγωγή απο μεγάλη πόλη:P

είναι πολύ λυπηρό τόσος εξοπλισμός που ξέρω ότι υπήρχε να αχρηστεύετε και οι υποδομές για ΑΜΕΑ να μένουν σε αχρηστία
κάτι που έμαθα , γιατι πρίν έχω παρτίδα με αυτα τα παιδια δεν το ηξερα,είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλα νέα παιδια ΑΜΕΑ που μένουν σε απραξία γιατι δεν έχουν κίνητρα να αθληθούν
αυτο με το είπε αυτό το παιδί που είναι και πρόεδρος του συλλόγου που έχουν δημιουργήσει
αυτες τις μέρες δεν έρχετε ήταν και άρρωστος και επειδη είχε ένα πρόβλημα στον ώμο κάνει ξεκούραση αλλα αν έρθει θα τον ρωτήσω να με πεί αν ξέρει τι γίνετε σ αυτη την περίπτωση

εδω λέμε υπάρχει η παραολυμπιαδα που έχει Έλληνες αθλητες και θα έπρεπε να υπάρχουν ειδικά στην πρωτεύουσα πολλα κέντρα άθλήσης σε όλους τούς δήμους

TRIANTAFYLLOU
06-11-14, 21:48
Μίλησα σήμερα με το παιδί που είναι ΑΜΕΑ και είναι εκπρόσωπός τους και με είπε ότι μπορείς να μπείς στη σελίδα Agapame amea και να θέσεις σε μήνυμα στο φεις το ερώτημα να σε καθοδηγήσει όπου μπορεί