PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΕΣΑ ΠΟΔΙΩΝ;



ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ
05-11-14, 19:38
Καλησπερα, ειμαι καινουργιο μελος και πιθανον να εχω βαλει αυτο το θεμα σε λαθος κατηγορια.
Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος ή γνωριζει καποιο μαγαζι, ή εχει σχετικη εμπειρια με αγορα πρεσας ποδιων.
Ψαχνω για πρεσα ποδιων

- για ερασιτεχνικη χρηση (προσωπικο γυμναστηριο)
- ασφαλεις
- μεγιστα φορτια 250 κιλα
- μεγιστο μηκος 225-230 εκατοστα
- Μεταχειρισμενη ή καινουργια, χειροποιητη ή παραγωγης καμια προτιμηση
- με μπαρα για φορτωμα δισκων *(για λογους οικονομιας).
- οσο το δυνατον πιο φθηνη, σε συναρτηση παντα με την ασφαλεια..

Παραδειγμα: http://workoutlabs.com/wp-content/uploads/watermarked/Leg_press.png

(να σημειωθει οτι θελω να απομωνωνοντε τα ποδια, γιατι υπαρχουν πρεσες ποδιων που δουλευουν οπως τα καθισματα και η δυναμεις μεταφεροντε σε περισσοτερες μυικες ομαδες)

Μπορειτε να βοηθήσετε; Ευχαρηστω.

Χαράλαμπος
05-11-14, 21:57
Η πιο φθηνή που μπόρεσα να βρω σε διαδικτυακό κατάστημα είναι αυτή:

http://www.fit.gr/index.php?id_product=89&controller=product&id_lang=2

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ
05-11-14, 22:47
Ναι το γνωριζω, εγω ψαχνω για τιποτα στα 400-500 ευρω. Ευχαρηστω παντως

Χαράλαμπος
06-11-14, 11:30
Θα είναι πολύ δύσκολο σε αυτά τα λεφτά να βρεις πρέσα ποδιών, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα.

Εν πάση περιπτώση, καλό είναι να κοιτάς συχνά αγγελίες μήπως κάποιο γυμναστήριο που κλείνει ή κάνει αντικατάσταση τα μηχανήματά του, το δίνει σε τιμή ευκαιρείας.

Καλή συνέχεια.

vagos789
06-11-14, 14:04
Εκει που ειναι οι τιμες των γυμναστηριων σημερα δεν βγαζει πολυ νοημα να παιρνει κανεις μηχανηματα,που μετα πρεπει να τα συντηρει,να του πιανουν το χωρο,και αν τελικα προχωρησει επιπεδο να ειναι μικρο το συνολικο βαρος τους
Με 100-300 ευρω max βρισκεις ενα γυμναστηριο και κανεις την δουλεια σου,ενα σοβαρο και ασφαλες μηχανημα leg press νομιζω θα κανει μια χιλιαρουμπα

sobral
08-11-14, 15:49
Δεν βρίσκω λόγο να δώσεις τόσα χρήματα για ένα μηχάνημα που κάνεις μόνο πόδια. Γιατί το σκέφτεσαι έτσι? απλά ρωτάω μην παρεξηγηθώ..

ArgoSixna
08-11-14, 19:33
Προβλημα στην μεση , ή κατι παρομοιο αν καταλαβα καλα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ
09-11-14, 13:12
Καταρχας σας ευχαρηστω ολους για το ενδιαφερον, κυριως ψαχνω για αγγελιες μεταχιρισμενες, ή οπως ειπε ο φιλος παραπανω για γυμναστηρια που εκλεισαν και ξεφορτωνοντε οσο οσο. Δεν υπαρχει προβλημα χωρου με την εννοια οτι δεν δεσμευω καποια τετραγωνικα, το μηκος το γραφω γιατι δεν θελω να αλλαξω την υπαρχουσα διαταξη γιατι ειναι η πιο ευνοϊκή για τα πραγματα στο δωματιο. (Το δωματιο ειναι 20τ.μ και εχω ηδη πολυ καλο χειροποιητο κυριως εξοπλισμο). Αν κατασκευασω μια εγω θα μου κοστισει περιπου 150 ευρω, απλως θελει πολυ χρονο, σχεδια και δεν ξερω αν θα εχουμε δουλεια ή αν θα καθομαστε για να παρω αυτην την αποφαση. Σαν κοστος κατασκευης δεν ειναι λιγα τα λεφτα που δινω για αυτο που ζηταω. Απλως τα εργοστασια εχουν υπερτεραστια ποσοστα κερδους.

Πηγαινα σε γυμναστηρια, αλλα δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με αυτο που εχω τωρα για πολλους λογους. Οσο αναφορα την αποφαση μου για να βαλω πρεσα ποδιων τωρα, εκανα προβολες, καθισματα και αρσεις γαμπες, αλλα δουλευει και η μεση αρκετα οποτε με κουραζει, ενω στην πρεσα απομονώνεται το ποδι με αποτελεσμα να δουλευει στο μεγιστο βαθμο αποδοσης χωρις κόπωση και με ασφαλεια. Επισης μου αρεσει πολυ σαν οργανο και κερδιζω παρα πολυ χρονο μιας και οι 3 ασκησης θα γινοντε σε ενα μονο οργανο, χωρις τραβα-μαζεψε στατες, μπαρες κτλπ..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ
09-11-14, 13:14
Περιοχη: Θεσσαλονικης

Χαράλαμπος
09-11-14, 22:22
Πηγαινα σε γυμναστηρια, αλλα δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με αυτο που εχω τωρα για πολλους λογους.

:clap::clap::clap:
Εγώ πάντως σε συγχαίρω που έχεις τέτοιο μεράκι να φτιάξεις ένα καλοστημένο home gym. Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ, πως είναι άλλη και πολλές φορές καλύτερη φάση!