PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick Boxing Η κάτι αλλο?



Giwrgos204
11-11-14, 00:48
Γειά σας ειμαι ο Γιωργος 18 χρονων
Ανοιξα αυτο το θεμα για καποιες αποριες που εχω σχετικα με τις προπονησεις κικ μποξινγκ.
Αρχικα να σας πω οτι σκεφτομαι να αρχισω αυτο το αθλημα και με την παρακινηση ενος ανθρωπου.Εχω καποια προβληματα με το Αγχος μου και μου ειπε οτι θα ηταν καλο να ξεκινησω γιατι εχει αρκετη αεροβια και θα φευγει η ενταση αντιστοιχα και το αγχος.
Μου αρεσει το κικ μποξινγ σαν αθλημα ουτε σε αγωνες θελω να κατεβω ουτε καν sparring δεν θα ηθελα να κανω
Απλα να ξερω μια πολεμικη τεχνη για να προστατευω το ευατο μου++αεροβια για το αγχος
Ποια ειναι η αποψη σας αξιζει θα με βοηθησει κατι τετοιο ?
Ευχαριστω εκ των προτερων :) :thumbup:

Lao
11-11-14, 16:02
Ό,τι κάνεις και σου αρέσει, καλό θα σου κάνει.

Μια διόρθωση μόνο, το KB δεν είναι Πολ. Τέχνη αλλά Μαχητικό Άθλημα.

Giwrgos204
12-11-14, 00:16
Σε ευχαριστώ πολύ :)

morgoth
13-11-14, 14:52
δοκιμαζεις και βλεπεις εαν σου αρεσει.

ωραια γυμναστική ειναι. εκτονωση.

liofagos
14-11-14, 00:09
Λίγα άτομα σε αυτή την ηλικία που είσαι αρχίζουν τέτοιου είδους άθλημα επειδή το αγαπάνε πραγματικά, ο λόγος είναι οτι δύσκολα φτάνεις σε υψηλό επίπεδο και πολύ περισσότερο εσύ που δεν ενδιαφέρεσαι για αγώνες η σπάρινγκ. Άν κάποιος έχει το ταλέντο είμαι σίγουρος θα είχε ανακαλύψει την κλίση του στις πολεμικές τέχνες σε πολύ μικρότερη ηλικία. Το γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερα άτομα στην ηλικία των 17-18 ας πουμε ασχολούνται με πολεμικές τέχνες μου φαίνεται ηλίθιο και είναι απλα ένας τρόπος να νιώσουν περισσότερο σημαντικοί απο τους υπόλοιπους κάνοντας έτσι την επανάστασή τους.
Θέλω να καταλήξω στο οτι είναι μια μόδα οι πολεμικές τέχνες είτε αυτό λέγεται πυγχμαχία, είτε κίκ μπόξινγκ, είτε μάι τάι που κεντρίζει τους νέους νομίζοντας οτι θα γίνουν πιο άντρες σε εισαγωγικά και θα μπορέσουν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους αμα γίνει μια στραβή. Αφού λοιπόν ζητάς να εκτονωθείς και να αποβάλλεις το άγχος με κάποιο τρόπο υπάρχουν ένα σωρό άλλα αθλήματα, εάν τώρα το άγχος σου είναι να μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου μπορείς να ψαχτείς με το κράβ μανγκά που επικεντρώνεται στην αυτοάμυνα και είμαι σίγουρος θα σου φανεί πολύ ενδιαφέρων. Κλείνοντας, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω να ασχοληθείς με το κίκ, απλά σου εξηγώ πώς λειτουργούν οι περισσότεροι σε αυτή την ηλικία.

gaz
14-11-14, 20:56
φιλε οι ενδορφινες που θα παραγει το σωμα θα σε βοηθησουν οχι η αεροβια ασκηση ακομα και βαρη να κανεις μια χαρα θα εισαι
το mma παντως εχει πολυ φαση αν σε ενδιαφερει