PDA

Επιστροφή στο Forum : απλο προγραμμα



mathiteuomenos
08-12-08, 18:04
το προγραμμα ειναι κλασσικο .. 3 φορες τη βδομαδα.. ποδια-ωμους την τριτη , στηθος-δικεφαλο την πεμπτη και πλατη - τρικεφαλο το σαββατο

για ποδια κανω πρεσσα, εκτασεις τετρακεφαλων, μια για μηριαιους , σκουατ και μετα γαμπες.. για ωμους ειναι ολες με αλτηρες εκτασεις μπροστα , εκτασεις πλαγιες και πιεσεις ωμων.. για στηθος παγκο οριζοντιο και επικληνη , πεκ ντεκ και ανοιγματα η βυθισεις ... για δικεφαλο αλλες 3 βασικες.. για πλατη κανω αρσεις θανατου, τροχαλια εμπροσθολαιμιες , οπισθολαιμιες, με κλειστη λαβη και κωπηλατικη με μπαρα και για τρικεφαλο αλλες 3 βασικες.. ειναι ολα 3χ10 αλλα να βγαινουν με ζορι και να καιγομαι και αυτο που προσπαθω ειναι να ανεβαινω κιλα καθε βδομαδα σε καθε σωματικο τμημα αν οχι σε ολες τις ασκησεις τουλαστιχον σε μια απο καθε μερος.. τι λετε? απλο αλλα αποτελεσματικο η δε σας αρεσε?

slaine
08-12-08, 19:25
θα μπορούσε και καλύτερο με άλλη σειρά ασκήσεων και μερικέ μικρές αλλαγές. αν όμως μπορείς περισσότερες μέρες έστω 4 θα έιναι πολύ καλύτερα.

γράψ'το καλύτερα γιατί έτσι διαβάζεται δύσκολα. επίσης δε μας έιπες τι τεχνική χρησιμοποιείς, διαλλέιματα, σετ, επαναλήψεις κλπ

mathiteuomenos
09-12-08, 17:31
πειτε τπτ ρε παιδια.. διαλειματα ειναι ως εξης.. για πλατη ποδια στηθος απο ενα μεχρι εναμισο λεπτο και για ωμουσ δικεφαλους τρικεφαλους μεχρι ενα λεπτο το πολυ. συνηθως 45 σεκοντ

slaine
09-12-08, 17:32
επαναλήψεις-σετ. τίποτα δε μας είπες

Steve KinG STyLe
09-12-08, 17:33
γραψατ σε παρακαλω σε μια σειρα ειναι αδυνατον να διαβαστει αυτο το κατεβατο!!!

mathiteuomenos
09-12-08, 17:38
ΤΡΙΤΗ στηθος παγκος οριζοντιος και επικλινης , ανοιγματα σε πεκ ντεκ και με βαρακια.. δικεφαλος καμψεις ορθιος , καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και σφυρια

ΠΕΜΠΤΗ ποδια σκουατ , πρεσσα, εκτασεις τετρακεφαλων , καμψεις δικεφαλων και μια για γαμπες ωμοι εμπροσθιες εκτασεις , πλαγιες εκτασεις και πιεσεις ωμων ( και οι 3 με βαρακια)


ΣΑΒΒΑΤΟ πλατη εμπροσθολαιμιες , οπισθολαιμιες στην τροχαλια, κλειστη λαβη τροχαλια, κωπηλατικη με μπαρα.. τρικεφαλος εκτασεις τρικεφαλων σε τροχαλια, kickback και γαλλικες με ενα χερι πισω απο το κεφαλι... ολες οι ασκησεις ειναι 3χ10 και αυτο που προσπαθω ειναι να ανεβαζω τα κιλα σε καθε προπονηση τουλαχιστον σε 1 ασκηση απο καθε σωματικο τμημα. τα διαλλειματα ειναι για ποδια πλατη και στηθος μεχρι 1.5 λεπτο και για τα υπολοιπα μεχρι ενα λεπτο

slaine
09-12-08, 17:44
πόσο χρονών είσαι και πόσο καιρό γυμνάζεσαι? φτάνεις σε κόπωση? κάνεις και κάποιο άλλο άθλημα ή χειρωνακτικό επάγγελμα?

γενικά για 3 μέρες καλό είναι αλλά οι ώμοι μένουν πίσω. αν μπορείς κάνε περισσότερες μέρες.

τα πάντα εξαρτώνται από την ένταση(και φυσικά τη μάσα-ξεκούραση κλπ)

mathiteuomenos
09-12-08, 17:47
19 χρονων ειμαι κανω αλλες 3 μερες ενδιαμεσα τεννις κανω βαρη 7 μηνες .. και προσπαθω να φτανω σε κοπωση .. σε αυτο που λες για τους ωμους θελω να διαφωνησω γιατι στην προπονηση στηθους γυμναζονται οι μπροστα και στην προπονηση πλατης οι πισω .. και επειδη οπως ειπα φτανω σε κοπωση αναγκαστικα δουλευουν και οι ωμοι.. για τους πλαγιους λιγο απο δω λιγο απο κει τα καταφερνουν.. :lol:

BRaWNy
09-12-08, 17:54
πειτε τπτ ρε παιδια.. διαλειματα ειναι ως εξης.. για πλατη ποδια στηθος απο ενα μεχρι εναμισο λεπτο και για ωμουσ δικεφαλους τρικεφαλους μεχρι ενα λεπτο το πολυ. συνηθως 45 σεκοντΑυτά που λες εδω, αλλά και γενικά και το σπλιτ, απο που τα διάβασες και τα πήρες?
Δηλαδή τα είδες κάπου και είπες να τα χρησιμοποιήσεις ή σου τα πρότεινε και στα εδωσε κάποιος άλλος?


19 χρονων ειμαι κανω αλλες 3 μερες ενδιαμεσα τεννις κανω βαρη 7 μηνες .. και προσπαθω να φτανω σε κοπωση .. σε αυτο που λες για τους ωμους θελω να διαφωνησω γιατι στην προπονηση στηθους γυμναζονται οι μπροστα και στην προπονηση πλατης οι πισω .. και επειδη οπως ειπα φτανω σε κοπωση αναγκαστικα δουλευουν και οι ωμοι.. για τους πλαγιους λιγο απο δω λιγο απο κει τα καταφερνουν.. Έχω την εντυπωση πως ο φίλτατος slaine δεν σου είπε για τους ώμους απο την άποψη ότι χρησιμοποιείς λίγες ή πολλές ασκήσεις για αυτούς, αλλά απο την άποψη ότι τους γυμνάζεις διαφορετική μέρα με στηθος και πλάτη (απο όπου και παίρνουν εργο όως είπες και εσυ), η οποία πέφτει πάρα πολύ κοντα με στηθος και πλάτη και δεν θα προλαβαίνουν να αναρρώνουν, ή και θα εμποδίζουν τις επιδόσεις σου σε άλλες ομάδες, ή και θα εμποδίζονται και οι επισόσεις και για τους ίδιους τους ώμους.
Και αν το είπε για αυτό, έχει δίκιο και θα συμφωνήσω μαζί του.

slaine
09-12-08, 17:56
και τα χέρια δουλεύουν με τις άλλες ομάδες αλλα τα γυμνάζεις ξεχωριστά.
τραπεζοειδείς δεν κάνεις...

πού θέλεις να δώσεις έμφαση? στο τένις, στα βάρη, που? ποιός είναι ο στόχος σου?

αλήθεια ύψος κιλά?

mathiteuomenos
09-12-08, 17:56
στο γυμναστηριο μου δωσανε το σπλιτ .. και τα διαλλειματα αποφασισα να τα μικρυνω για να εχει μεγαλυτερη ενταση η προπονηση.. εχω κανει καποιο σοβαρο λαθος????



ειμαι 1.90 με 84 κιλα .. τεννις κανω γιατι μαρεσει και οχι για αεροβια προπονηση.. εμφαση δινω κυριως στο να εχω ενα υγιες σωμα μακροπροθεσμα χωρις περιττο λιπος .. θελω να χτισω μυς αλλα σε ενα νορμαλ επιπεδο..


και αυτο που ειπες για τραπεζοειδης .. γιατι δεν κανω ?? κωπηλατικη με μπαρα τι πιανει?? εκτος αν εννοεις τπτ αρσεις τραπεζοειδων που τις σιχαινομαι .. :? :P

BRaWNy
09-12-08, 18:11
στο γυμναστηριο μου δωσανε το σπλιτ .. και τα διαλλειματα αποφασισα να τα μικρυνω για να εχει μεγαλυτερη ενταση η προπονηση.. εχω κανει καποιο σοβαρο λαθος???? Το μεγάλο λάθος είναι αυτού που σου το έδωσε, πιστεύοντας ότι είναι κατάλληλο για σένα στην κατασταση που είσαι τωρα, και που κάνεις και τένις.
Απο την δική σου πλευρά, αν μπορουμε να το πούμε λάθος (γιατι δεν μπορει να φταις ή τουλάχιστον έχεις μόνο μια μικρή ευθύνη), είναι ότι τον εμπιστευτηκες.


ειμαι 1.90 με 84 κιλα .. τεννις κανω γιατι μαρεσει και οχι για αεροβια προπονηση.. εμφαση δινω κυριως στο να εχω ενα υγιες σωμα μακροπροθεσμα χωρις περιττο λιπος .. θελω να χτισω μυς αλλα σε ενα νορμαλ επιπεδο..Και το νορμάλ επίπεδο που λες σε αυτην την περίπτωση και που φαντάζομαι έχεις μια εικόνα μέσα σου, την ίδια προσπάθεια, τα ιδια μεσα και συνεση χρειάζεται για να επιτευχθεί, όπως και με τα πολύ "ανεβασμένα" επίπεδα.

Αν και ο τίτλος του τόπικ λέει απλό πρόγραμμα, εγω θα έλεγα το βλέπω υπερβολικό (για σενα).
Αν λάβεις υπόψιν και το ότι κάνεις τέννις, αλλά και τα παρακάτω που είπα με edit στο προηγούμενο πόστ μου:


19 χρονων ειμαι κανω αλλες 3 μερες ενδιαμεσα τεννις κανω βαρη 7 μηνες .. και προσπαθω να φτανω σε κοπωση .. σε αυτο που λες για τους ωμους θελω να διαφωνησω γιατι στην προπονηση στηθους γυμναζονται οι μπροστα και στην προπονηση πλατης οι πισω .. και επειδη οπως ειπα φτανω σε κοπωση αναγκαστικα δουλευουν και οι ωμοι.. για τους πλαγιους λιγο απο δω λιγο απο κει τα καταφερνουν..
Έχω την εντυπωση πως ο φίλτατος slaine δεν σου είπε για τους ώμους απο την άποψη ότι χρησιμοποιείς λίγες ή πολλές ασκήσεις για αυτούς, αλλά απο την άποψη ότι τους γυμνάζεις διαφορετική μέρα με στηθος και πλάτη (απο όπου και παίρνουν εργο όως είπες και εσυ), η οποία πέφτει πάρα πολύ κοντα με στηθος και πλάτη και δεν θα προλαβαίνουν να αναρρώνουν, ή και θα εμποδίζουν τις επιδόσεις σου σε άλλες ομάδες, ή και θα εμποδίζονται και οι επισόσεις και για τους ίδιους τους ώμους.
Και αν το είπε για αυτό, έχει δίκιο και θα συμφωνήσω μαζί του.

Θα προτεινα ότι θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τους στόχους σου και να τα δεις με άλλη πλέον οπτική γωνιά, να καταλάβεις ότι υπάρχουν κάποιες διαφορές κλπ (αν ριξεις και μια ματιά στο φόρουμ σε σχετικά θέματα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και αν μπορεις να ρυθμίσεις ανάλογα το πρόγραμμά σου, στο οποίο αν δυσκολεύεσε θα βοηθήσουμε και εμείς, εφόσων σου φαίνονται και λογικά αυτά που σου λέμε και μας εμπιστεύεσε.

RUHL
09-12-08, 18:19
στο γυμναστηριο μου δωσανε το σπλιτ .. και τα διαλλειματα αποφασισα να τα μικρυνω για να εχει μεγαλυτερη ενταση η προπονηση.. εχω κανει καποιο σοβαρο λαθος????
ναι

BRaWNy
09-12-08, 18:23
Όταν κάποιος γυμναστης ή ξερω γω ότι άλλο σχετικό, σου δίνει κάτι χωρις να σε ρωτήσει ή να δει κάποια πράγματα για να μάθει και να ξέρει το ποιόν σου σωματικά, αθλητικά κλπ, ΔΕΝ ξέρει τι του γίνεται ή δεν τον ενδιαφέρει ή θέλει να σε ξεφορτωθεί και να βγει απο την δυσκολη θεση.
Με αυτόν τον τρόπο, υποβιβάζει και αυτό που σου δίνει, που πολλές φορές μπορει να είναι καλό, με την έννοια ότι αν δεν δουλέψει θα θεωρηθεί αποτυχημένο, και παράλληλα υποβιβάζει και κατα κάποιον τρόπο και το σπορ ή αθλημα ή χόμπυ με τα βαρη.

Για αυτό πολλές φορές, καλό είναι και αυτοί που ρωτανε και αναζητούν βοήθεια, να λαμβάνουν υπόψιν τους κάποια πράγματα και παράγοντες και όχι απλά να πάρουν κάτι στο χαρτί έτοιμο, πιστεύοντας ότι έτσι γινεται δουλειά κλπ.
Η προπόνηση και ενασχόληση με τα βάρη δεν είναι μόνο αυτό, και ένα απο τα βασικά νοήματά της, είναι να μπορει να χρησιμοποιηθεί για να "βγάλει" τα καλύτερα δυνατά (βέλτιστα), απο αυτόν που τα χρησιμοποιεί για τους όποιους στόχους του.

BRaWNy

mathiteuomenos
10-12-08, 00:55
εδω και εναμιση μηνα εκανα το lvl 2 by brawny το οποιο ειναι εξαιρετικο για μενα τουλαχιστον στις προπονησεις στηθους και ποδιων. εκει που με χαλαει ειναι στην πλατη. οσο καιρο το εκανα ποτε δεν ενιωσα πιασιμο στα φτερα ενω πριν σε προγραμματα με πολλες ασκησεις πιανομουν.. προσπαθησα να ανεβασω τα κιλα στην τροχαλια αλλα μετα δεν εβγαιναν οι επαναληψεις.. τωρα που τα λετε αυτα θα συνεχισω απο την επομενη προπονηση κιολας το lvl 2 ( δε νομιζω να πειραζει που εκανα μια βδομαδα διαφορετικο προγραμμα??!! ) και μηπως θα μπορουσα να κανω καποια αλλαγη στο lvl 2 οπως ας πουμε ακομα μια ασκηση για φτερα η θα χαλασει το προγραμμα? οσο για το τεννις πιστευετε οτι δυσκολευει την προπονηση με βαρη?? ευχαριστω

slaine
10-12-08, 01:04
οποιοδήποτε είδος γυμναστικής ρίχνει την απόδοση στο γυμναστήριο έστω και ελάχιστα.

τι εννοείς όταν λες πιάσιμο? πρήξιμο? αυτό είναι πολύ σχετικό και δεν είναι δείκτης ανάπτυξης απαραίτητα

mathiteuomenos
10-12-08, 01:06
εννοω το muscle soreness της επομενης μερας. πρηξιμο υπαρχει σε normal επιπεδα αλλα οχι οπως οταν εκανα 3 ασκησεις στην τροχαλια..

slaine
10-12-08, 01:12
ούτε αυτό είναι απαραίτητο αν και είναι ένας δείκτης. άσε που (θεωρητικά τουλάχιστον) αναπτύσσεσαι και αλλάζουν τα όρια σου και η δύναμη σου, ανάρρωση κλπ

BRaWNy
10-12-08, 10:26
Όπως είπε και ο slaine, το soreness κλπ, δεν είναι κρητήρια προόδου, ανάπτυξης κλπ.
Απο την άλλη, αν δεν νοιώθεις τα φτερά σου να δουλεύουν (που είναι διαφοετικό απο το παραπάνω με τα soreness κλπ) με κάποια άσκηση, βρες άσκηση/ασκήσεις που θα τα νοιώθεις περισσότερο και αντεκατέστησε αυτη που δε θα τα νοιώθεις, μην προσθέτεις.
Απο την άλλη, είναι και θέμα επικοινωνίας μυαλού-μυων στο θέμα με τα φτερά, είναι και θέμα σωστού load στην προπόνηση, είναι και θέμα τεχνικής, είναι και θέμα του να μπορεις να χρησιμοποείς τα φτερά στην άσκηση και στα σετ, πριν αυτη τελειωσει απο κούραση των δικεφάλων.
Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με το πρόγραμμα ή το πλάνο.
Μην αφήνεις τα χέρια σου να τεντώσουν στις έλξεις, άσε να τεντωσουν τα φτερά σου αν με πιάνεις, αλλά καθως και έτσι, όταν θα κάνεις το pull θα μειωθεί η δυναμική αρχική συμμετοχή στην έναρξή του απο τους δικεφάλους.
Επίσης, χρησιμοποίησε κιλά ανάλογα, δηλαδή να νοιώθεις ότι τραβας με τα φτερά και η "εκρηξη" του pull να γίνεται απο αυτά και όχι να παίρνουν τον πρώτο λόγω οι δικέφαλοι, λόγω θέσης.μοχλισμού ευνοϊκού που δημιουργείται για αυτούς.
Αυτό για να το μάθεις να το κάνεις, αρχικά πιθανότατα σημαίνει ότι θα πρέπει να μειωθούν σε κάποιο βαθμό τα κιλά.
Ίσως αρχικά θα είναι καλύτερα να κοιτάξεις αυτό πρωτα, και μετα αν χρειάζεται να βρεις άσκηση για να αντικαταστήσεις κλπ όπως είπα παραπάνω, γιατι υπάρχουν πολλές ασκήσεις που στην ουσία μπορει να βγούν "βλαβερές", παρόλο που μπορει να νοιώθεις τους μυες καλύτερα, υπο την έννοια ότι μπορει να νομίζεις ότι τους νοιώθεις καλύτερα.
Σαν να λέμε, ειναι καλύτερα να μαθεις να χρησιμοποιείς καλύτερα τις καλές και βασικές ασκήσεις που ταιριάζουν και στη φυσιολογία του σωματος του ανθρώπου παρα να ψάχνεις για λύσεις, που στην τελική να παίξουν και αρνητικό ρόλο.
Αυτά τα σκεπτικά είναι γενικά και όχι μονο για τα φτερά, τα οποία βεβαια έχουν και μια "ιδιατερότητα" πανω στο θέμα και κατα πολλούς, απο αυτη την άποψη, θεωρείται το πίο "δυσκολο" σημείο ή θέμα.

απο κει και πέρα δεν έχω κάτι άλο να προτείνω για παραπέρα, διότι έχεις και το τένις και όσο να' ναι αυτό είναι δραστηριότητα που μπορει να σε κόψει απο επιδόσεις στα βαρη, αλλά και απο αποτελέσματα.
Θα πρέπει να δεις ποιοί ακριβως είναι οι στόχοι, ποιό απο τα δύο έχεις για βασικό σπορ.
Αν έχεις το τένις, τοτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα βαρη σαν συμπλήρωμα, στο να σε βοηθήσουν πάνω σε αυτό.
Αν έχεις τα βάρη, και ενδιαφέρεσε πραγματικά να δυναμώσεις και να αθυξηθείς σε μάζα, ή τέλος πάντων να αυξηθείς σε μυικότητα, (γιατι όποιος και να είναι ο στόχος με τα βαρη, ίδιες προσπάθειες και μέσα χρειάζονται απο άποψης προόνησης, απλά ο έλεγχος για το πόσο μακριά θα φτάσεις βρισκεται αλλού), τότε θα έλεγα σιγά σιγά να το σταματήσεις το τένις ή να το κάνεις που και που και αραιά, και περισσότερο όταν κάνεις ενεργητική ξεκούραση απο τα βαρη.
Απο την άλλη, αν δοκιμάζεις να πάρεις και απο τα δύο τα καλύτερα, μπορει και να "αποτυχεις" και στα δύο.
Με κάποια πράγματα/σπορ δεν συνδιάζονται τα βαρη όταν είναι ο βασικός στόχος και αυτα δεν μπορουν να βοηθήσουν αυτόν τον στόχο, άλλα αθλήματα όμως συνδιάζονται με βαρη, όταν αυτά χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά και με σκοπό να σε βελτιώσουν σε εκεινα, αν με πιάνεις.

Για να δουλέψει ένα πρόγραμμα, θα πρέπει να υπάρχουν και καταλληλες συνθήκες και παράγοντες.
Αν δεν δουλέψει, δεν σημαίνει ότι απέτυχε, αλλά ότ η αποτυχία είναι στην βέλτιστη χρησιμοποίηση και εφαρμογή του, καθως και στην δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών και παραγόντων.
Τα προγράμματα by Levels, τα έγραψα και με αρχικό σκοπό αυτό, στο να είναι και σαν πολύ καλός οδηγός στο να μπορει να καταλαβαίνει κανείς και να μαθαίνει, να αναγνωρίζει ποιές είναι και οι βέλτιστες συνθήκες κλπ για αυτόν και όχι να είναι απλά κάτι έτοιμο στο χαρτί.
Ο καθένας μπορει να τα δει διαφορετικά και να τα χρησιμοποιήσει διαφορετικά.
Φυσικά έχει πολύ καιρό που τα έγραψα, και πιθανότατα αν τα έγραφα τωρα, θα άλλαζα και πολλά πράγματα, όπως π.χ. ασκήσεις και άλλα διάφορα σχετικά, διότι τωρα έχω και περισσότερες γνώσεις απο τότε, συνεχώς μαθαίνουμε και αποκτούμε και εμπειρίες περισσότερες.
Οπότε και πολλές φορές να μην επεκτείνομαι πολύ πάνω σε εκεινα τα προγράμματα, σε κάποια θεματα.

Όπως και τα αυτοκίνητα έχουν κάποιο σκοπό, και όλα φέρνουν σε πέρας αυτόν τον σκοπό, η χρησιμοποίησή τους κ.α. απο κει πέρα θα παίξουν ρόλο στο πόσο καλά θα έρχεται σε πέρας αυτός ο σκοπός, πόσο διάρκεια θα έχει αυτό, και ακόμη και στον αν θα "περακλίνει" απο αυτόν τον σκοπό.
Απο κει πέρα, μπορει να παίξει ρόλο και η ποιότητα του, στο να βοηθήσει καλύτερα στον σκοπό, ή να μειώσει αν θες τα αρνητικά απο λάθος χρησιμοποίηση κλπ κλπ, υπάρχουν πολλά για να αναπτυχθεί κανείς.


Υ.Γ.Πρόσεχε μόνο μην πάθεις το γνωστό Tennis elbow, γιατι το έχω περάσει και εγω (το είχα για 10 μήνες, πρόσφατα μου πέρασε), γιατι είναι ανυπόφορη κατάσταση και σε αφήνει πολύ πίσω.
Το οποίο μπορει να το πάθεις απο πολλές δραστηριότητες, όταν υπερβάλεις αλλά και απο κινήσεις λανθασμένες και για διάρκεια (όπως εγω όταν δούλευα σε επιπλάδικο με "τριψήματα", γυαλοχαρτιέρες και τέτοια για όσους ξερουν, και συγχρόνως έκανα και προπονήσεις), αλλά συνηθίζεται στην δραστηριότητα του Τένις απο όπου πήρε και το όνομά του.
Για περισσότερα πάνω σε αυτό, google, wiki etc

Y.Γ.2.Ίσως αυτό που έπαθα να είναι και ένας λόγος που είμαι κατα κάποιον τρόπο εναντίων του συνδιασμού βαρών με τένις.

mathiteuomenos
10-12-08, 15:42
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και για τις χρησιμες συμβουλες. τωρα που το λες τις προαλλες που εκανα ζεσταμα με 55 κιλα στην τροχαλια προσπαθησα να τραβηξω με τα φτερα και οντως ο δικεφαλος μου δεν κουραστηκε σχεδον καθολου. ομως ειναι πολυ μειωμενα τα κιλα δεδομενου οτι την τελευταια φορα εκανα με 75 και φοβαμαι πως αν ξεκινησω με τα 55 ισως να μην δω αποτελεσματα γιατι θα εχουν συνηθισει οι πλατυς ραχιαιοι στα 75. οσο για το τεννις το εχω σαν hobby και κατα καποιον τροπο σαν διαλλειματικη αεροβια μιας ωρας. και νιωθω πολυ καλυτερα τωρα πια που εχω και μια μορφη αεροβιας στο προγραμμα γιατι με τα βαρη ενιωθα καπως "βαρης". δεν ειχα ιδεα οτι θα μπορουσε να με επηρρεασει τοσο πολυ. οσο για το τεννις elbow προσπαθω να το αποφυγω μειωνοντας τις αποτομες κινησεις , επιμενοντας σε σωστη τεχνικη και επισης εχω βαλει και στη ρακετα ενα αντικραδασμικο γκριπακι που λενε πως απορροφαει τους κραδασμους.

και κατι τελευταιο. ο στοχος μου ειναι ενα υγιες σωμα. δεν μπορω να το προσδιορισω καλυτερα. ισως με ορους του ββ να σημαινει γραμμωση ή φιτνες

BRaWNy
10-12-08, 17:15
ομως ειναι πολυ μειωμενα τα κιλα δεδομενου οτι την τελευταια φορα εκανα με 75 και φοβαμαι πως αν ξεκινησω με τα 55 ισως να μην δω αποτελεσματα γιατι θα εχουν συνηθισει οι πλατυς ραχιαιοι στα 75Δεν υπάρχει λογος να ανησυχεις για αυτό που λες.
Κατ' αρχην, αν δεν ένοιωθες με τα βαρύτερα κιλά τα φτερά σου, και πηγαινε το περισσότερο εργο στα δικέφαλα, και όπως μας είπες κατα συνέπεια δεν έβλεπες/ένοιωθες αποτελέσματα, τότε δεν έχουν συνηθίσει (όπως πρεπει) τα φτερά σου σε κάτι σημαντικό ή δεν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα σημαντικό, ωστε αν μειωσεις το βαρος να ξεσυνηθίσουν και να χαθει.
Είναι καλύτερα να μαθεις να τα "νοιώθεις" κι ας μειωσεις αρχικά κιλά, και απο κει και πέρα να προσπαθεις για πρόοδο, επίσης πολύ συντομα θα τα φτασεις τα κιλά τα βαρύτερα και με δουλειά απο τα φτερά, διότι όπως λενε είναι και δυνατότεροι μυες των φτερων απο αυτων των δικεφάλων.
Και επειδή κατα κυριο λόγο, οι ελξεις στο μονόζυγο είναι πρωτίστως άσκηση για να βελτιώσει τα φτερά και μετα τα άλλα, ιδιαίτερα αν χρησιμοπόιείται και για αυτόν τον λόγο (όπως γινεταιο απο τους περισσότερους, όπως θες να γινει και απο σενα), η εικόνα των φτερών σου μακροπρόθεσμα, θα ανταποκρίνεται καλύτερα και στα κιλά που κάνεις στις έλξεις, αν με πιάνεις.

Όσο για το τένις, πρόσεχε μόνο μην τραυματιστείς, αλλά και μην το αφησεις να επιρρεάσει τις επιδόσεις σου στα βαρη.
Να έχεις το νού σου, να ακους το σωμα σου, ωστε να μπορεις να προλάβεις οτιδήποτε και να ρυθμίζεις ανάλογα.

Πόσον ετών είσαι?

BRaWNy
10-12-08, 17:22
ομως ειναι πολυ μειωμενα τα κιλα δεδομενου οτι την τελευταια φορα εκανα με 75 και φοβαμαι πως αν ξεκινησω με τα 55 ισως να μην δω αποτελεσματα γιατι θα εχουν συνηθισει οι πλατυς ραχιαιοι στα 75Να συμπληρώσω πανω και στα προηγούμενα που είπα:
Απο την άλλη, αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου που λέει ο λόγος κι αν δεν το βλέπεις σαν απόλυτη λυση αυτα που σου πρότεινα πριν, κάνε και τα δυο, δηλαδή 1 σετ με τα βαρυτερα κι ας μην νοιώθεις τα φτερα, και 1 σετ με τα
ελαφρύτερα δίνοντας έμφαση στο να τραβας με αυτά.
Αυτό βέβαια θα πρότεινα, μόνο αν φτασεις στο συμπέρασμα ότι δεν γίνεται αλλιώς και έχεις ακόμη τις όποιες αμφιβολίες σου.

mathiteuomenos
10-12-08, 18:23
19 ετων ειμαι και οσο για το τεννις πιστευω οτι με βοηθαει τουλαχιστον ψυχολογικα γιατι ειναι πολυ ωραιο αθλημα και μαρεσει πολυ. απο αυριο κιολας συνεχιζω lvl 2. θα παω να αγορασω και straps γιατι ακουσα πως βοηθανε. ισως να αντικαταστησω τις εμπροσθολαιμιες με τις οπισθολαιμιες στην τροχαλια.

pikolo
10-12-08, 18:38
κανεις level 2?εχω την εντυπωση οτι το level 2 ,αν και το κανα και γω ,ειναι περισσοτερο για δυναμη...brawny εξηγησε αν θες.Η τουλαχιστον για καποιον που επανερχεται η ειναι στα ξεκινηματα(και οχι να κανει 90 κιλα παγκο η 85).

Steve KinG STyLe
10-12-08, 18:49
19 ετων ειμαι και οσο για το τεννις πιστευω οτι με βοηθαει τουλαχιστον ψυχολογικα γιατι ειναι πολυ ωραιο αθλημα και μαρεσει πολυ. απο αυριο κιολας συνεχιζω lvl 2. θα παω να αγορασω και straps γιατι ακουσα πως βοηθανε. ισως να αντικαταστησω τις εμπροσθολαιμιες με τις οπισθολαιμιες στην τροχαλια.

ισως με το μονοζυγο? :D
Μακραν απο τις καλυτερες ασκησεις για ανω σωμα...

your choice...

BRaWNy
10-12-08, 19:07
με τις οπισθολαιμιες στην τροχαλιαΘα σε συμβούλευα να μην κάνεις οπισθολαίμιες έλξεις, ακόμη και αν έχεις ανάλογη ευλυγισία.
Ειδικότερα τωρα, αργότερα αν φτάσεις σε πολύ υψηλό επίπεδο, ίσως και να μην υπάρχει πρόβλημα.
Οι πιέσεις που δεχόνται οι ώμοι (αρθρωσεις) με την αφυσική για αυτούς κίνηση, είναι αφυσικες, δηλαδή δεχονται ζόρι με λάθος τρόπο.



κανεις level 2?εχω την εντυπωση οτι το level 2 ,αν και το κανα και γω ,ειναι περισσοτερο για δυναμη...brawny εξηγησε αν θες.Η τουλαχιστον για καποιον που επανερχεται η ειναι στα ξεκινηματα(και οχι να κανει 90 κιλα παγκο η 85).Τα προγράμματα αυτά και τα levels δεν ξεχωρίζουν απο αυτή την άποψη.
Σε όλα ο στόχος είναι πάντα η αυξηση δυναμης και μαζας μεσα απο αυτην, αυτα πάνε μαζί κατα τη γνωμη μου.
Έπειτα, όταν σε κάποιο σημείο λεω να φτασει κανείς σε επίπεδο να σηκωνει 90 κιλά για παραδειγμα, απο π.χ. ας πούμε τα 50 κιλά πριν, για να μεταβει μετα σε άλλο επίπεδο και τετοια, εννοώ ότι και συγχρόνως να αυξήσει και την μάζα του ανάλογα με αυτη την αυξηση δυναμης.
Τα levels κλπ είναι περισσότερο οδηγός όπως ξαναείπα σε κάποιο ποστ, για να μπορει κανείς να σκέφτεται και αλλιως πάνω στο θεμα και να κατανοεί πως να προοδεύει κλπ, και όχι απλά κάτι γραμμένο στο χαρτί για να το ακολουθήσει σε στυλ παπαγαλίας, αν με πιάνεις.
Επίσης, όπως ξαναείπα, σε κάποια θεματα πάνω σε αυτα, αλλάξανε άπως οι απόψεις μου, επειδη εχει και πολύ καιρό που τα εγραψα, όπως σε προτάσεις ασκήσεων και άλλα σχετικά, οπότε απο πλευρας οδηγού και φιλοσοφίας κατα κάποιον τρόπο είναι χρήσιμο, ενω απο άποψης σαν κάτι έτοιμο σε χαρτί, δεν είναι και τόσο χρησιμο.
Οι γνωσεις μου πλουτίζονται συνεχώς, και αν τα ξαναέγραφα θα ηταν κάπως διαφορετικό, ή αν θες θα τα παρουσίαζα με άλλον τρόπο κατα κάποιον τρόπο.
Αλλά αυτό δεν μπορει να γινει να ξαναγραφτει, για πολλούς λόγους, ενας ότι θέλει χρόνο κλπ.
Απο την άλλη, αν κάποιον τον ενδιαφέρουν εκεινα, αν δίνει βαση σε ορισμένα σχετικά πράγματα που λεω τωρα σε συζητήσεις σχετικές μεσα στα ποστς/τόπικς, θα μπορει εν μερει να δει και τα σημεία όπου άλλαξα απόψεις, και να τα χρησιμοποιήσει πανω και σε εκεινα με τα levels και την φιλοσοφία τους, χωρις να χρειαστεί να ξαναγραφουν.
Και φυσικά όταν δεν τα βλέπει απλά σαν κάτι γραμμένο στο χαρτί, αν με πιάνεις.

Γμτ, ωρες ωρες ο γραπτός λόγος είναι δυσκολος, θέλει κανείς να πει πολλά περισσότερα και δεν βγαίνουν με μερικές σειρές, είναι όμως αναγκαίος, διότι δεν μπορουμε να βρεθούμε όλοι μας live να τα λεμε απο κοντα.

BRaWNy
10-12-08, 19:12
Η τουλαχιστον για καποιον που επανερχεται η ειναι στα ξεκινηματαΓια αυτό είναι περισσότερο το lvl1.
Το 2 είναι το πλέον καταλληλο απο όλα για την περίπτωση του φίλου μας, απο ότι καταλαβαίνω.
Αν και όλα είναι σχετικά.

pikolo
10-12-08, 19:32
θα μπορουσες αν ηθελες και ειχες χρονο να κανεις ενα καινουριο αρθρο με τις συνχρονες αντιληψεις σου για προπονηση η να βαλεις ενα ποστ κατω απο το αρθρο σου με το τι αλλαξε. :wink:

mathiteuomenos
10-12-08, 19:33
θα μπορουσες αν ηθελες και ειχες χρονο να κανεις ενα καινουριο αρθρο με τις συνχρονες αντιληψεις σου για προπονηση η να βαλεις ενα ποστ κατω απο το αρθρο σου με το τι αλλαξε. :wink:


πραγματικα κατι τετοιο θα ηταν πολυ ενδιαφερον για ολους εμας και ειδικα για αυτους που ακολουθουν το lvl 2 by you :lol:

BRaWNy
10-12-08, 19:47
Σας είπα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό να γίνει, λόγω χρόνου κλπ, και ότι απλά αν διαβαζετε τι γραφω και προτείνω ή συζητάω τελευταία μεσα στα ποστ μου, θα μπορειτε να παίρνετε μια ιδέα απο τις δικές μου "φρεσκες" ιδέες και να τις χρησιμοποιείται ανάλογα πάνω σε εκεινα που ειχα γραψει για τα levels, ειδικότερα όπως σας είπα πανω σε θεματα ασκήσεων και σχετικά.
π.χ. εκει προτείνω σμιθ, Πρέσα κλπ, τωρα προτεινω να αποφευγονται.
Kαι έκανα αρκετές αναφορές σε σχετικά θέματα και θα κάνω, και είναι και σκόρπιες μεσα στο φόρουμ, είναι δυσκολο να τις ξαναγραφω, να τις επαναλαμβάνω, ή αν θες εστω και να τις ψαχνω να τις βρω και να τις κανω copy paste για να τις βαλω σαν συμπλήρωμα στο τοπικ με τα levels, γιατι θα πρέπει να μπουν και σε μια σειρά, να "αλλαχτούν" κάπως και τετοια.
Επίσης, οι αναφορές είναι καλύτερα να γίνονται και όταν τυχαίνει και σχετικό θεμα κάθε φορά στα ποστς κλπ.
Έπειτα, οι προτάσεις μου πλέον είναι και με διαφορετικό τρόπο πάνω στην προπόνηση, που δεν θα τις εβγαζα όπως είναι στο τοπικ με τα levels (* αν θυμαστε προσφατα αναφερθηκα στο συστημά μου, αντιλήψεις, πλάνα μου κλπ, άλλο απο τα levels), οπότε και αν έγραφα κάτι θα ηταν διαφορετικό απο τα levels.
Απλά είπα ότι εκεινο αν το ξαναγραφα θα άλλαζα κάποια πράγματα, για να σας δειξω ότι άλλαξα εν μερει και κάποιες απόψεις μου, επειδή αλάξανε και οι γνωσεις μου αφου συνεχως πλουτίζονται.


*σχετικά με το νεο συστημα, τροπο, πλάνα, κλπ είπα σε κεινο το τόπικ, εκανα μια αναφορά γνωριμίας για πιθανότητα επέκτασης μου σε αυτό αργότερα.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=47462#47462

Steve KinG STyLe
10-12-08, 20:04
*σχετικά με το νεο συστημα, τροπο, πλάνα, κλπ είπα σε κεινο το τόπικ, εκανα μια αναφορά γνωριμίας για πιθανότητα επέκτασης μου σε αυτό αργότερα.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=47462#47462


Ενδιαφερον ακουγετε μολις βρω λιγο χρονο θα το διαβασω, και μακαρι να μπορεσεις να το κανεις σε μορφη αρθρου :wink:

Επισης καλα θα ηταν αν ηθελες να παραθεσεις εδω και τις αλλες μεθοδους προπονησης σου οπως bizz κτλ αν βεβαια το ηθελες και εσυ...

BRaWNy
10-12-08, 20:53
*σχετικά με το νεο συστημα, τροπο, πλάνα, κλπ είπα σε κεινο το τόπικ, εκανα μια αναφορά γνωριμίας για πιθανότητα επέκτασης μου σε αυτό αργότερα.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=47462#47462


Ενδιαφερον ακουγετε μολις βρω λιγο χρονο θα το διαβασω, και μακαρι να μπορεσεις να το κανεις σε μορφη αρθρου :wink:

Επισης καλα θα ηταν αν ηθελες να παραθεσεις εδω και τις αλλες μεθοδους προπονησης σου οπως bizz κτλ αν βεβαια το ηθελες και εσυ...Μα για το BiZZ κλπ επρόκειτο η αναφορά μου στο λινκ όπου και την έκανα, και το ότι το έχω εξελίξει πλέον και πιό διαφορετικά και δεν βοηθάει μόνο το να διαβασει κανείς αυτά που υπάρχουν για αυτό δημόσια σε άλλο φόρουμ, στο να καταλάβει την εξέλιξή του.
Όσο για να την μεταφέρω με μορφη άρθρων κλπ, εξηγώ στην αναφορά μου γιατι δεν μπορει να γίνει, και αν θα γίνει όχι τωρα.
Απο την άλλη, δεν είναι κάτι που να χρειάζεται απαραίτητα να γίνει σε μορφή άρθρου.

Υ.Γ.Μην ενθουσιάζεστε με κάτι μόνο απο την επικεφαλίδα του, μπορει αυτη να σας φαινεται ενδιαφέρουσα, αλλά μεσα στο ψητό να βρειτε θέματα που δεν θα σας αρέσουν, επειδή έρχονται σε αντιθεση με κάποια πράγματα στο μοντέρνο μποντυμπίλντιγκ, ειδικά (να μην αρεσουν) σε αυτούς που είναι αφιερωμένοι σε αυτό.

Εν πάσει περιπτωσει, ένας ακόμη λόγος που έκανα αναφορά σε αυτό, ήταν και για να προστατέψω και το copyright του, αν με πιάνετε.
Και όπως είπα ή αν θέλετε παρακάλεσα και εκει, θα ήθελα να μείνουμε σε αυτά προς το παρόν.

pikolo
10-12-08, 22:04
Σεβαστο brawny,αρα λοιπον θα βλεπουμε τις αποψεις σου στα ποστ σου και θα συγκεντρωνουμε και συζηταμε γνωσεις.keep up the good work! :wink: