PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΜR – Σωματικό λίπος – Αύξηση Μυϊκής Μάζας …



*lynne*
20-11-14, 12:35
:welcome:Καλησπέρα! Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο, αλλιώς ζητώ την επιείκεια σας! Χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με τους παραπάνω όρους αλλά και την μεταξύ τους σχέση (όπου αυτή υπάρχει!)
Ας εξηγήσω κάποια πράγματα ώστε να δημιουργήσετε μία εικόνα. Είμαι ένας σχετικά μικροσκοπικός άνθρωπος (Υ: 1,56 / Β: 43,6 kg) και λίγους μήνες πριν 30άρησα. Λόγω κάποιον τελείως λάθος συνδυασμών στην καθημερινότητα μου (πολύ τρέξιμο με τη δουλεία, ελάχιστο φαγητό & αρκετή αερόβια –ο τρόπος μου να διαχειρίζομαι το στρες!-) το 42,5 kg πριν 1,5 χρόνο και έως πρόσφατα ήταν 38 kg. Με βοήθεια διατροφολόγου το φτιάξαμε/φτιάχνουμε ! Οι μετρήσεις λοιπόν στα τέλη Σεπτεμβρίου ήταν : Weight: 42.5 / BMI: 17.5 / BMR: 1128 / Fat %: 8.6 % / Fat Mass: 3.7 Kg και μόλις χθες : Weight: 43,6 / BMI: 17.9 / BMR: 1156 / Fat %: 11.5 % / Fat Mass: 5 Kg . Ζητώ ειλικρινά συγνώμη που ήδη σας ζάλισα. Που χρειάζομαι την βοήθεια σας λοιπόν! Ο διατροφολόγος μιας και είμαστε κοντά στα φυσιολογικά του ΒΜΙ και του λίπους μου λέει πως το μόνο που πρέπει είναι να αυξήσουμε τον BMR γιατί πρέπει να φτάσει τουλάχιστον το 1400 και το μόνο που μου είπε για αυτό είναι πως βοηθάει αν αυξηθεί η μυϊκή μάζα. Δεν έχω ιδέα όμως γιατί πρέπει οπωσδήποτε να ανέβει αλλά και ποιοι παράγοντες είναι αυτοί που τον επηρεάζουν! Η μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης? Υδατάνθρακα? Φαγητού γενικότερα? Και από το θέμα προπόνησης? Αρκούν τα squat – lunges – λίγα βάρη & αντιστάσεις ή χρειάζομαι εξατομικευμένο πρόγραμμα? Αν αυξηθεί ο BMR και κατ επέκταση και οι καύσεις δεν θα διακινδυνεύει το λίπος που τόσο δύσκολα πήρα? PLZ, όποιος μπορεί ας πει την γνώμη του!
(Ίσως αξίζει να αναφέρω πως η διατροφή μου δεν περιέχει καθόλου κόκκινο κρέας –μόνο λίγο συκώτι όσο είμαι με διατροφολόγιο & καθόλου ελαιόλαδο – τηγανιτά, βούτυρο/μαργαρινες κλπ )

beefmeup
20-11-14, 12:52
σχετικα μικροσκοπικε ανθρωπε,εισαι κοριτσι η αγορι?

*lynne*
20-11-14, 12:55
σχετικα μικροσκοπικε ανθρωπε,εισαι κοριτσι η αγορι?

Κορίτσι! Είδες..εγραψα τα πάντα, εκτός αυτού!

beefmeup
20-11-14, 13:22
φανταζει πολυ περιεργο να εχεις αυτα τα ποσοστα λιπους για κοριτσι λοιπον.
αν σκεφτεις οτι οι γυναικες εχουν ενα σχετικο φυσιολογογικο επιπεδο καπου στο 22%..
11% λιπους που λες οτι εχεις για γυναικα συνεπαγεται διαφορα θεματα με τα ορμονικα σου κλπ..που μπορει κ να εχεις δλδ ,αλλα ουτε αυτο το αναφερεις.
οταν σου ειπε ο διατροφολογος οτι πρεπει να αυξηθει ο bmr δεν τον ρωτησες για ποιο λογο?

πανω σε αυτα που ρωτας το φαγητο ειναι αυτο που σου αυξανει το βαρος κ κατα συνεπεια τον δεικτη μαζας..αν τωρα συνδιαστει με προπονησεις με βαρη τοτε εκει θα αυξησεις παραλληλα κ την μυικη σου μαζα ως ενα σημειο..το βαρος δλδ καθαρα σαν βαρος ειναι θεμα θερμιδικης προσληψης..
το τι ειδους βαρος (λιπος η μυς η και τα 2) θα βαλεις ομως εχει να κανει κ με την ποιοτητα φαγητου αλλα κ με τις προπονησεις που τυχον θα κανεις.
σιγουρα καλο θα ειναι να αυξησεις καπως την μυικη σου μαζα..αλλα γενικα οταν καποιος περνει βαρος απο διατροφη περνει κ λιπος κ μυς..απλα οι αναλογιες διαφερουν οπως εγραψα κ απο πανω αναλογα το ποσο σωστη διατροφη θα κανεις..

κ εκει ερχεται κ η ασκηση που θα δωσει το ερεθισμα για να μπουν κ μυς εκτος απο λιπος..αυτο που θες λογικα για την περιπτωση σου ειναι ασκησεις με αντιστασεις (λαστιχα η βαρη) κ οχι τοσο αεροβιες,τρεξιματα κλπ.
απο προγραμμα καλο ειναι να ακλουθησεις ενα συνολικα για ολο το σωμα..αυτο μπορει να γινει με διαχωρισμο μυικων ομαδων σε ξεχωριστες μερες (πλατη-τρικεφαλους,στηθος-δικεφαλους,ποδια-ωμοι) σε ενα απλο split σαν αυτο που αναφερω.
η μπορεις να κανεις κ διαφορους αλλους συνδιασμους αλλα καμια φορα αυτοι απαιτουν εμπειρια ,οποτε αυτο το βλεπεις στην πορεια.
η αντισταση που θα δεχεται το σωμα σου στις προπονησεις θα πρεπει να φτανει σε σημειο να εχεις σωματικη κοπωση μετα απο καθε σετ,οποτε με γνωμονα αυτο θα ρυθμισεις κ τα βαρη που θα σηκωνεις..

διατροφικα μια σχετικη προσεγγιση θα ειναι να εχεις μια ημερισια προσληψη πρωτεινης καπου στο 1.2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους,λιπαρα να μεινεις τουλαχιστον καπου στο 30% του συνολου των θερμιδων σου,κ οτι περισεψει απο θερμιδες να το συμπληρωσεις απο υ/ες..
αυτο βεβαια σε συννενοηση με τον διατροφολογο σου,υποθετοντας οτι σε παρακολουθει,οποτε θα στα πει κ ο ιδιος(λογικα).

μια ιδεα ειναι αυτη..οτι αλλο ειναι ρωτας κ αν μπορουμε το βλεπουμε.

*lynne*
20-11-14, 13:46
Σε ευχαριστώ πολύ! Έβγαλα κάποιες απορίες χθες πάνω στα όσα μου είπε αλλα κατί του ότι ήταν "βιαστηκός" λόγω τον ραντεβού που περίμεναν, κάτι το ότι γενικότερα (δυστυχώς) δεν εξηγεί πολλά, κατέληξα να φύγω γεμάτη απορίες. Το ξέρω ότι παραμένει χαμηλό το ποσοστό του λίπους και σαφώς και συνεχίζω με τον διατροφολόγο.
Ευτυχώς και ο ορμονολογικός και ο αιματολογικός έλεγχος ήταν άψογοι, το μόνο πρόβλημα που μου έχει φέρει το θέμα του λίπους είναι αμμινόροια το οποίο ήταν και ο κύριος λόγος της προσπάθειας να αλλάξει η κατάσταση. Οι μετρήσεις είναι αυτές που μου δίνει μετά την ανάλυση σύστασης σώματος με Tanita.
Την αερόβια την έχω κόψει τελείως, εκτός αν μπορεί να θεωρηθεί αερόβια η μία ωρίτσα σχετικά γρήγορο περπάτημα καθημερινά. Απλώς αναρωτιώμουν τι θα μπορούσε να ανεβάσει λίγο πιο γρήγορα τον bmr...γιατι πάει καιρός και με κουρασε όλο αυτό...δεν ήμουν ποτέ και "του φαγητού" και όλο αυτό το "μπούκωμα"...(σταματάω εδώ γιατι μου βγαίνει η γκρίνια!)
Σε ευχαριστώ πολυ πολύ για τις συμβουλές σου!

lila_1
20-11-14, 13:47
H λύση είναι παρα πολύ απλή στο πρόβλημά σου
Φάε παραπάνω. Από όλα.
Γυμνάσου περισσότερο με βάρη.

Αν είχες 11.0% λίπος θα είχες σοβαρό ορμονικό πρόβλημα οπότε σίγουρα είσαι κάτι ψιλά παραπάνω.


Edit: Δηλαδή ο επιστήμονας που συμβουλεύεσαι σε μετράει με κάτι τέτοιο:
http://www.fitnessdigital.ie/images/productos/XL/8/tanita-bc545.jpg



ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Πάλι καλά που δε σ έβγαλε με αρνητικό bodyfat

beefmeup
20-11-14, 13:53
Οι μετρήσεις είναι αυτές που μου δίνει μετά την ανάλυση σύστασης σώματος με Tanita.


:green:
εκτος απο τις παραπανω "συμβουλες" που σου εδωσα ακου κ αλλη μια που ειναι πιο σοβαρη..
αλλαξε διατροφολογο.
βιαστικος που τον πληρωνεις κ σοβαρος να κανει μετρησεις με tanita δεν υπαρχει..αυτα τα μηχανηματα ειναι τελειως αναξιοπιστα κ απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα..

για το φαγητο το καταλαβαινω αυτο που γραφεις κ ετσι ειναι αμα εισαι μικροσωμος..λιγο προσπαθεια χωρις να ζοριζεσαι ομως θα χρειαστει.
κ η ασκηση με βαρη κανει παντα καλο,ανεξαρτητως της περιπτωσης..

*lynne*
20-11-14, 14:02
:green:
εκτος απο τις παραπανω "συμβουλες" που σου εδωσα ακου κ αλλη μια που ειναι πιο σοβαρη..
αλλαξε διατροφολογο.
βιαστικος που τον πληρωνεις κ σοβαρος να κανει μετρησεις με tanita δεν υπαρχει..αυτα τα μηχανηματα ειναι τελειως αναξιοπιστα κ απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα..

για το φαγητο το καταλαβαινω αυτο που γραφεις κ ετσι ειναι αμα εισαι μικροσωμος..λιγο προσπαθεια χωρις να ζοριζεσαι ομως θα χρειαστει.
κ η ασκηση με βαρη κανει παντα καλο,ανεξαρτητως της περιπτωσης..

Δεν είναι ακριβώς έτσι! Είναι στο μέγεθος της ζυγαριάς με τα αντίβαρα και εχει δύο "χειρολαβές" (να τις πω?) με μεταλλικά σημεία όμοια με αυτά που πατάνε τα πόδια... 89302...κατι σαν αυτό!

beefmeup
20-11-14, 14:04
κι ομως ειναι εκριβως ετσι..τα μηχανηματα αυτα μπορει να εχουν αποκλιση απο 5-15% αναλογα..
μη με πιστευεις ψαξε στο νετ tanita accuracy ,αλλα μην διαβασεις αυτα που λεει η εταιρια,μπες σε αλλα φορουμ/σελιδες.

ο σωστοτερος τροπος να γινει αυτη η μετρηση ειναι με caliper αλλα αυτος που θα στην κανει πρεπει να ξερει τι κανει.

κ φυσικα υπαρχει κ το dexa αλλα εκει πας αλλου.

*lynne*
20-11-14, 14:16
Είχα κανει με δερματοπτυχόμετρο όταν είχαν αρχίσει να φεύγουν τα πρώτα κιλα! Δεν θυμάμαι όμως καν τα αποτελέσματα (που και να τα θυμώμουν είναι πλέον μακρινά)
Τώρα που μου το έβαλες στο μυαλό θα κοιτάξω να ξανακάνω! Όσο για το φαγητό... εχω αρχίσει να το διαχειρίζομαι το γεγονός ότι μου πέρνει πολύ ώρα να αδειάσει το πιατο, όπως και το συνεχες αίσθημα κορεσμού πλέον δεν κουρελιάζει τα νευρα μου... αυτο που δεν αντεχω και είναι αυτό που ανυπομωνώ να τελειώσει αποδίδετε μόνο μέσω της κλασικής πλεον ερώτησης: Πόσες φορές τη μέρα μπορεί να φάει ένας άνθρωπος (ανθρωπάκι στην περίπτωσή μου!) χωρίς να πεινάει καθολου???
Απορία που προέκειψε! Στο μέγεθός μου περίπου πόσα κιλά ενδείκνυνται (για βάρη στο σπίτι προς το παρόν)?

beefmeup
20-11-14, 14:25
αυτο που δεν αντεχω και είναι αυτό που ανυπομωνώ να τελειώσει αποδίδετε μόνο μέσω της κλασικής πλεον ερώτησης: Πόσες φορές τη μέρα μπορεί να φάει ένας άνθρωπος (ανθρωπάκι στην περίπτωσή μου!) χωρίς να πεινάει καθολου???


ναι καταλαβαινω γιατι ετσι ειμαι κ εγω πανω κατω..τρως αργα κ οσο παρει..χαζευεις κ λιγο στο νετ στην πορεια να ξεχαστεις:P
οι φορες δεν εχουν να κανουν,αλλα απο τη στιγμη που δεν μπορεις να κανεις μεγαλα γευματα,τοτε σιγουρα θα χρειαστεις αρκετα μικροτερα.
αυτο θα το βρεις στην πορεια με τις ποσοτητες ,αφου πρωτα καταληξεις με τις θερμιδες κ τα μακρος σου...στανταρ αριθμος δεν υπαρχει


Απορία που προέκειψε! Στο μέγεθός μου περίπου πόσα κιλά ενδείκνυνται (για βάρη στο σπίτι προς το παρόν)?

δεν υπαρχουν αυτοι οι υπολογισμοι με το μεγεθος που λες..
οσα βαρη χρειαζοντα να επιφερουν κοπωση στο τελος καθε σετ..η απο τη μεση του σετ κ μετα..πχ αν το ενα σετ ειναι 10 επαναληψεις απο τις 5 κ μετα πρεπει να αρχισεις να ασθμαινεις για να φτασεις στις 10..αλλιως δεν κανουμε δουλεια.
το ποσα θα ειναι σε βαρος θα το δεις εσυ μονη σου κ θα το ρυθμισεις αναλογα.
θελει ζορι,αυτο το "δεν θελει κοπο θελει τροπο" απλα δεν υπαρχει.

επισης στο σπιτι αν δεν ξερεις τι κανεις ,δεν θα κανεις σοβαρη δουλεια..θες κανονικο εξοπλισμο γυμναστηριου..αν δεν μπορεις χρηματικα δοκιμασε καποια δημοτικο γυμναστηριο που μπορει να χεις σχετικα κοντα σου.

*lynne*
20-11-14, 14:45
Δεν είναι θέμα χρημάτων. Είναι περισσότερο θέμα χρόνου μιας και η καθημερινότητα μου είναι μοιρασμένη λογω δουλειας στα άκρα του λεκανοπεδίου και νομιζω πως δεν θα βρίσκω χρόνο για τη συχνοτητα που θέλω. Έως τώρα η διαφορά που είχα (όσο ισχύουν / δεν ισχύουν τα νουμερα) ήταν με προσπαθεια στο σπίτι και με μια συχνοτητα 4-5 ημέρες την εβδομάδα για μία ωρα περίπου. Με τα κιλα που είμαι τώρα στην 6-7 επαναληψη βλέπω τα ζόρια... οπότε καταλαβαίνω πως πρεπει να ανεβάσω...
Επίσης όταν σκεφτομαι την εκδοχή του γυμναστηρίου τείνω προς personal training, μια γνώμη???
Για τα γεύματα όπως ακριβώς τα λες... λιγο internet, καμια ταινία, που και που κανενα διαλειματακι...και σχεδόν καθημερινα η απορία "ποτε πρόλαβε πάλι να ξεραθεί το ψωμί στο σαντουιτσ?" που βεβαια η απαντηση έρχεται απο το ρολοι και την ποση ώρα το ταλαιπωρεις μεχρι να τελειωσει...

beefmeup
20-11-14, 15:39
Επίσης όταν σκεφτομαι την εκδοχή του γυμναστηρίου τείνω προς personal training, μια γνώμη???


αποψη μου ειναι πως δεν υπαρχει αναγκη για περιττα εξοδα..ετσι κ αλλιως αυτοι που κανουν personal πρεπει να ειναι καλοι στη δουλεια τους κ λιγοι τετοιοι υπαρχουν δυστυχως..
οσον αφορα την συχνοτητα που αναφερεις 3-4 φορες τη βδομαδα ειναι υπεραρκετες..

οσον αφορα τα γευματα εχε υποψιν σου οτι οι υγρες θερμιδες ειναι μια καλη λυση οταν θες αυξημενη προσληψη κ δεν μπορεις να κουμανταρεις αρκετο φαγητο.
1 γιαουρτι,1 μπανανα/βρωμη/φρουτα γενικα ,κανα 2 κουταλιες φυστικοβουτυρο η διαφορα αλλα για γευση σε ενα μπλεντερ κ εχεις λυσει το προβλημα σου.

AU77
21-11-14, 08:40
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δοκίμασε και τροφές οι οποίες περιέχουν αρκετές θερμίδες σε μικρή σχετικά ποσότητα.

Εγώ γυμνάζομαι το πρωινό πριν τη δουλειά.
Μόλις τελειώσω τρώω μια μπανάνα μαζί με μια κουταλιά φυστικοβούτιρο. Τα 2 μαζί ανάλογα και με το μέγεθος της μπανάνας είναι γύρω στις 220 θερμίδες. Επίσης η μπανάνα σου δίνει άμεσα και ενέργεια για να ξεκινήσεις την ημέρα.
Αν θες βάζεις και 1-2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο σε κάθε σαλάτα με κάθε γεύμα περιεχει 120 η κάθε μια.
Άρα με τα 2 πιο πάνω μπορείς να πας 460 θερμίδες.

Επιπλέον έχεις μαζί σου ένα σακουλάκι με 15 αμύγδαλα τα οποία τρως κατά τη διάρκεια της ημέρας γιατί περιέχουν καλά λιπαρά. Εδώ έχεις άλλες 100 - 110 θερμίδες.

*lynne*
21-11-14, 11:07
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δοκίμασε και τροφές οι οποίες περιέχουν αρκετές θερμίδες σε μικρή σχετικά ποσότητα.

Εγώ γυμνάζομαι το πρωινό πριν τη δουλειά.
Μόλις τελειώσω τρώω μια μπανάνα μαζί με μια κουταλιά φυστικοβούτιρο. Τα 2 μαζί ανάλογα και με το μέγεθος της μπανάνας είναι γύρω στις 220 θερμίδες. Επίσης η μπανάνα σου δίνει άμεσα και ενέργεια για να ξεκινήσεις την ημέρα.
Αν θες βάζεις και 1-2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο σε κάθε σαλάτα με κάθε γεύμα περιεχει 120 η κάθε μια.
Άρα με τα 2 πιο πάνω μπορείς να πας 460 θερμίδες.

Επιπλέον έχεις μαζί σου ένα σακουλάκι με 15 αμύγδαλα τα οποία τρως κατά τη διάρκεια της ημέρας γιατί περιέχουν καλά λιπαρά. Εδώ έχεις άλλες 100 - 110 θερμίδες.

Καλημέρα! Κάτι τέτοιο έκανα μεχρι να ξεκινήσω πρόγραμμα σε διατροφολογο. Ταχίνι, αμύγδαλα & καρύδια, μπανάνες.Πλέον όλα αυτά κόπηκαν... το προγραμμα μου δεν έχει καθόλου ξηρούς καρπούς και ολα οσα αναφερθηκαν και ένα και μονο φρουτο που "επιτρεπετε" μεσα στην μέρα είναι σε μέγεθος μικρομερίδας, δηλαδή 40 γρ... Επικεντρονώμαστε στο πως θα φάω έναν κουβα μακαρόνια (γιατί πιατο δεν το λες) μεσημέρι και βράδυ και αλλα τέτοια πετυχημένα που ποτε δεν υπήρχαν στη διατροφή μου...
Πλάκα-πλάκα από χθες αναθέρθηκε και η αλήθεια είναι πως το έχω από τοτε σαν σκεψη, μήπως να κοιτάξω για αλλο διατροφολόγο?

AU77
21-11-14, 11:34
Η διατροφή που σου προτείνει πως διαχωρίζεται σε Πρωτείνη/Υδατάνθρακα/Λιπαρα;

Μπορείς να δοκιμάσεις και το myfitnesspal για βοήθεια σε αυτό

Επίσης με την πιο κάτω ερώτηση σου
Αν αυξηθεί ο BMR και κατ επέκταση και οι καύσεις δεν θα διακινδυνεύει το λίπος που τόσο δύσκολα πήρα?

Απλά θα πρέπει σταδιακά να ανεβαίνουν και οι θερμίδες σου για να ικανοποιούν την όποια άυξηση κάυσης προκύψει

*lynne*
21-11-14, 13:37
Η διατροφή που σου προτείνει πως διαχωρίζεται σε Πρωτείνη/Υδατάνθρακα/Λιπαρα;



Δεν εχω ακριβώς υπ'όψιν μου πως θα ήταν ένα διατροφολογιο με πλήρως διαχωρισμένα τα παραπάνω αλλα νομίζω πως όχι. Πχ, μου εχει ρυζι και ψωμί μαζί με κοτόπουλο / συκώτι / ψάρι και ομοίως με λαδερά / όσπρια εχει τυρι.

Μεχρι να ξεκινήσω με διατροφολόγο είχα ανακαλύψει και το myfitnesspal, και το selfnutritiondata και το fitday κλπ. Το προβλημα με αυτά ήταν καθαρά και μόνο οι επιλογές μου. Όταν μπορώ να μην φάω πολύ δεν θα φάω, και αν μπορώ για βραδινό να έχω φρούτα και γάλα/γιαούρτι θα το προτειμίσω και εννοειται πως ποτέ μα ποτέ δεν είχα επιλέξει το συκώτι (που είναι το μόνο μέρος κόκκινου κρέατος που καταναλώνω). Οπότε ως αποτελεσμα είχε να καταναλώνω ναι μεν κάποιες θερμιδες παραπάνω αλλα στην ουσία η διατροφή μου δεν ήταν πλήρης, όσο και αν πίεζα τον εαυτό μου πως πρέπει να προσθέσω και ότι λείπει.

margarita02
21-11-14, 17:36
Καλησπέρα Lynne, πιο πάνω γράφεις θέλεις να αλλάξεις διατροφολόγο, κάνε όπως θες αλλά οι περισσότεροι διατροφολόγοι τα ίδια θα σου πουν.

Αφού έχεις μπει σε μια σειρά με αυτόν που πας και αφού είδες και κάποια διαφορά μείνε απλά έχε τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά. Το παιδί πιο πάνω σου πρότεινε μπανάνες και ξηρούς καρπούς στα ενδιάμεσα με αυτά που έχεις. Δηλ. για να ανεβάσεις λίγο τις θερμίδες. Τι πάει να πει από τότε που πήγες στο διατροφολόγο τα φρούτα και οι ξηροί καρποί κόπηκαν; Δεν νομίζω να σου απαγορεύει να τα φας. Απλά έχεις ένα πρόγραμμα το τηρείς και όπου βλέπεις και σε παίρνει προσθέτεις λίγα φρούτα και λίγους ξηρούς καρπούς για να ανέβεις σε θερμίδες.

Αυτό που λες που σου λέει πως το BMR πρέπει να ανέβει από μυική μάζα είναι άσχετο γιατί εάν δεις τις μετρήσεις εκεί που λέει Fat mass είναι μόλις 5kg. και πιο παλιά 3,7 kg. Δηλ. το σύνολο λίπους που έχεις επάνω σου είναι τόσο που δεν σε φτάνει γενικότερα. Πες δηλ. αρρωσταίνεις χτυπάμε ξύλο.

Νομίζω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη αλλά θες να μας πεις πόσα κιλά ήσουν όταν είχες περίοδο; Αποκλείεται να ήσουν 43 με 5 κιλά λίπος.

*lynne*
21-11-14, 22:03
Καλησπέρα Lynne, πιο πάνω γράφεις θέλεις να αλλάξεις διατροφολόγο, κάνε όπως θες αλλά οι περισσότεροι διατροφολόγοι τα ίδια θα σου πουν.

Αφού έχεις μπει σε μια σειρά με αυτόν που πας και αφού είδες και κάποια διαφορά μείνε απλά έχε τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά. Το παιδί πιο πάνω σου πρότεινε μπανάνες και ξηρούς καρπούς στα ενδιάμεσα με αυτά που έχεις. Δηλ. για να ανεβάσεις λίγο τις θερμίδες. Τι πάει να πει από τότε που πήγες στο διατροφολόγο τα φρούτα και οι ξηροί καρποί κόπηκαν; Δεν νομίζω να σου απαγορεύει να τα φας. Απλά έχεις ένα πρόγραμμα το τηρείς και όπου βλέπεις και σε παίρνει προσθέτεις λίγα φρούτα και λίγους ξηρούς καρπούς για να ανέβεις σε θερμίδες.

Αυτό που λες που σου λέει πως το BMR πρέπει να ανέβει από μυική μάζα είναι άσχετο γιατί εάν δεις τις μετρήσεις εκεί που λέει Fat mass είναι μόλις 5kg. και πιο παλιά 3,7 kg. Δηλ. το σύνολο λίπους που έχεις επάνω σου είναι τόσο που δεν σε φτάνει γενικότερα. Πες δηλ. αρρωσταίνεις χτυπάμε ξύλο.

Νομίζω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη αλλά θες να μας πεις πόσα κιλά ήσουν όταν είχες περίοδο; Αποκλείεται να ήσουν 43 με 5 κιλά λίπος.

Όταν ξεκίνησα με το διατροφολόγιο μου είχε πει πως δεν πρέπει να παραλείπω διάφορα απο αυτό ή να το μεταποιώ. Θα ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη αν αυτό ισχύει και στην περίπτωση που θα ήθελα να προσθέσω κάτι γιατί ίσως να μην το υπολόγιζε σαν πιθανότητα.
Η συσχέτιση του BMR με τη μυϊκή μάζα ήταν ότι αυξάνοντας την μάζα θα ανέβει και ο BMR, που πραγματικά θα ήθελα να μάθω τη σχέση εξάρτησης των δύο.
Στα 43 κιλά ήμουν όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, που εκδηλώθηκε με μεγάλες καθυστερήσεις στον κύκλο. Πριν από όοοολο αυτό ήμουν 47-48 κιλά, ξέρεις ποτε λίγο πάνω-λιγο κάτω. Όσο για το λίπος τότε δεν έχω ιδέα γιατί ήταν εποχές που δεν με απασχολούσαν πραγματικά καθόλου τέτοια θέματα.
Όσο για την αλλαγή διατροφολόγου,αυτό που με κάνει να το σκεφτομαι είναι που δεν μου εξηγεί όσα θα ήθελα (στην αρχή το έβρισκα θετικό γιατι με είχε κουράσει η υπερανάλυση της όλης ιστοριας) και οι σκεψεις μου ενισχύθηκαν όταν μου είπαν τα παιδιά για τα ποσοστα απόκλεισης του εξοπλισμου. Στην ουσία είναι ο δεύτερος διατροφολόγος που επισκέπτομα, αν και με τον πρώτο δεν είχαμε μπει σε πρόγραμμα. Ήταν τη περίοδο που αναφέρω και παραπάνω, στα 43 κιλά και πήγα καθαρά για το θέμα του κύκλου. Η λιπομέτρηση ήταν με δερματοπτυχόμετρο, αν και μου διαφεύγουν τα αποτελέσματα, που όποια και να ήταν είχε μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, παρόλο που ήδη είχε αρχίσει η φάση της αραιομηνόρροιας.

margarita02
21-11-14, 22:58
Lynne μου τί να σου υπεραναλύσουν; Απλά είναι τα πραγματάκια. Όπως δεν σε απασχολούσε τότε που ήσουν στα 47-48 κιλά έτσι θα πρέπει να μην σε απασχολή και τώρα που μάλλον θα πρέπει να ξαναπάς εκεί για να φτιάξουν όλα. Η διατροφή δεν έχει τίποτα μυστικά. Απλά φαγητό και υψηλά την πρωτεϊνη που καλό είναι να έχεις μερικές φορές μέσα στη μέρα ανάλογα με τις ανάγκες.

Ο πιο κατάλληλος να στα εξηγήσει αυτά είναι ο ενδοκρινολόγος π.χ. τώρα είσαι 5 κιλά λίπος πόσα πρέπει να πας για να φτιάξουν τα ορμονικά και φαντάζομαι θα σε βοηθήσει να τα φτιάξεις. Αυτό΄εάν το αφήσεις έτσι έχει πολλές συνέπειες μετά και ούτε θα σε βοηθήσει να βάλλεις μυική μάζα ίσα ίσα που θα χάσεις και θα βάλεις τον οργανισμό σου σε κίνδυνο.

Οπότε το πιο σωστό είναι να συνεχίσεις το πρόγραμμα που έχεις ήδη, τον διαιτολόγο μην τον σκας τί να σου εξηγεί, το λίπος δε χρειάζεται να το μετράς συνέχεια, θα φτιάξει όταν αρχίσεις να τρως όπως έτρωγες ή έστω όπως θες να τρως αλλά φτάσεις ξανά στα φυσιολογικά που ήσουν.

Εδώ υπάρχουν κάποια άρθρα να διαβάσεις και να τα έχεις κατα νου, βέβαια φτάσε πρώτα εκεί που πρέπει και μετά τα συζητάμε αυτά.

Για πες μας εσύ πόσες θερμίδες τρως;