PDA

Επιστροφή στο Forum : 4 ημερο ή 5ημερο σπλιτ??



panakos
24-11-14, 12:56
ακουω γνμως παιδια για ποσες μερες την βδομαδα ειναι καλυτερο να κανουμε προπονηση:)

εγω κανω 5ημερο αλλα θα ηθελα να το παω 4ημερο λογω ελλειψης χρονου

beefmeup
03-12-14, 00:13
αναλογα τι προγραμμα κανεις..
ολα σχετικα ειναι..υπαρχουν κ ατομα που κανουν σχεδον καθε μερα προπονηση,απο τη στιγμη που τους το επιτρεπει το προγραμμα τους η μπορουν..
οποτε καλυτερα η χειροτερα δεν υπαρχουν..υπαρχει αυτο που βολευει τον καθενα αναλογα τους στοχους κ τις υποχρεωσεις που εχει.

εγω εχω φτασει κ σε σημειο να κανω κ μονο 2-3 προπονησεις την βδομαδα για διαστηματα..απο το να μην κανω καθολου κ οι 2 φορες καλες ειναι..
αυτο βεβαια γινεται ελαχιστα..συνηθως πλεον το τελευταιο 6μηνο παω η 3 η 4 φορες με το προγραμμα που ακολουθω κ ειμαι κομπλεκ.
αν καποια στιγμη βρω περισοτερο χρονο (χλωμο) μπορει να παω κ περισοτερες φορες αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το "βελτιστο" ,αλλα με το οτι θα εχω διαθεση για περισοτερο κ οποτε θα παω..

φυσικα ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο,οποτε καποιοι μπορει να βγαζουν περισοτερες προπονησεις πιο ευκολα απο καποιους αλλους κ αυτο εχει να κανει με πολλους παραγοντες οπως πχ η ηλικια,η διατροφη,ο υπνος κ διαφορα αλλα..
η απλα μπορει να τραβαει το σωμα τους καλυτερα..γινεται κ αυτο.

ενα τελευταιο..οταν μπαινεις στο τριπακι να μειωσεις τις προπονησεις για καποιο λογο ,θεωρω οτι τα κλασσικα ββ σπιτ ειναι αχρηστα κ πολυτελειες..θελει αλλη προπονητικη προσεγγιση..αν κ γενικα τα ββ σπλιτ δεν τα εχω κ σε πολυ υποληψη ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..μια στο τοσο καλα ειναι για αλλαγη.