PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτημα για τις ωρες υπνου



Fitness_bill
03-12-14, 16:38
Αραγε το σωμα μεταβαλεται συμφωνα με τις ωρες του υπνου και τις ανάγκες μας?που θελω να καταληξω,εγω κοιμάμαι 6μιση η 7 ωρες ποτε πιο πολύ και εχω μια δυσκολη δουλεια με πανω από 10 η 11 ωρες κάθε μερα συν την προπονηση με τα βαρη,οι μυς μου θα συνηθισουν τις λιγες ωρες υπνο και θα αναπτυσονται η απλα θα μενω στασιμος?τι πιστευεται?εγω παντως μια χαρα δυνατος νιωθω,η διατροφή μου προσπαθω να είναι καλη και αποδοτικη,χαμηλη σε υδατάνθρακες και πλουσια σε λιπος

TRIANTAFYLLOU
03-12-14, 19:42
και βέβαια θα νιώθεις δυνατός !!νομίζεις λίγες είναι οι ώρες που κοιμάσαι?
περισσότερο ρόλο παίζει η ποιότητα του ύπνου όπως και το σωστο τάιμινκ , απο κεί και πέρα αν κάποιος είναι τραγουδιστης η δουλεύει βάρδυα νυχτερινη , προσαρμόζετε το βιολογικό του ρολόι στα δεδομένα του

αυτο που λέω αν δεν ίσχυε τότε αν πάει κάποιος να δώσει αίμα δεν θα ρωτούσαν τι ώρα κοιμήθηκε αλλα πόσες ώρες κοιμήθηκε , γιατι ακόμη και 6 ωρες να κοιμηθεί κάποιος αν κοιμηθεί απο της 12 έως της 6 είναι κομπλέ

αλλα αν κάποιος γυρνάει στο κρεβάτι σαν την άδικη κατάρα και ένα 24ωρο να είναι αν δεν κοιμηθεί βαθεια σαν φυτό θα είναι

ο πολύς ο ύπνος είναι για τα μωρά να μεγαλώνουν οι μεγάλοι δεν χρειάζονται τόσο πολυ

Fitness_bill
04-12-14, 02:53
Πολύ κατατοπιστικος Ηλία,το ίδιο σκεφτόμουν απλα δεν ήμουν και πολύ σίγουρος.Απλα με όλη αυτή την πληροφόρηση μας έχουν μπερδέψει λιγο,διάβαζα ενα άρθρο πριν λίγο καιρό για τον Lou ferrigno,έλεγε οτι οποτε έβρισκε χρονο κοιμόταν και λέω δεν μπορεί να πέφτει εξω ένας τόσο μεγαλος αθλητής