PDA

Επιστροφή στο Forum : bodybuilding.. αξιζει τελικα?



death4glory
14-12-14, 19:25
καλησπερα σε ολους.. θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα που με απασχολει.. Αξιζει να ασχοληθει καποιος με το ΒΒ? και απο θεμα υγειας, χρηματων, ψυχολογιας..
Υ.Γ. κυριως, απορεια εχω για το αγωνιστικο ΒΒ.. Αν αξιζουν ολες οι θυσιες που κανουν οι αθλουμενοι..
ευχαριστω

ArgoSixna
21-12-14, 03:53
οχι

Χριστοφορος123
21-12-14, 13:31
Oχι

beefmeup
21-12-14, 14:17
επειδη βλεπω απαντησεις να κανω μια προεκταση της αποριας,οχι κ τοσο ασχετη με το αρχικο ερωτημα..


Αξιζει να ασχοληθει καποιος με το ΒΒ? και απο θεμα υγειας, χρηματων, ψυχολογιας..
Υ.Γ. κυριως, απορεια εχω για το αγωνιστικο ΒΒ.. Αν αξιζουν ολες οι θυσιες που κανουν οι αθλουμενοι..


οπου = Αξιζει να μπει στη διαδικασια να σηκωνει καποιος υπερβολικα πολλα κιλα σε ενα αγωνισμα δυναμης σαν recreational αθλητης μονο κ μονο για να γραφει νουμερα σε ενα exeλακι?
και απο θεμα υγειας, χρηματων, ψυχολογιας..Αν αξιζουν ολες οι θυσιες που κανουν οι "αθλουμενοι"..
κ αν το "κερδος" που μπορει να υπαρξει απο αυτο μπορει να θεωρηθει αναλογο/ισο του ρισκου να παθει καποιος ενα σοβαρο τραυματισμο στην πορεια..

vaggan
21-12-14, 14:29
αξιζει για να κανεις το χομπι σου θα αποκτησεις ευεξια δυναμη και αντοχη μεγαλυτερη μυικη μαζα απο τον μεσο ορο επισης θα μπορεις να κανεις μεσω της ενασχολησης με τα βαρη καποια καθημερινα πραγματα πιο ευκολα.τωρα αν πας για να βγαλεις απο το μποντυμπιλντινγκ λεφτα και να το δεις πιο επαγγελματικα οχι δεν αξιζει χασουρα θα εχεις και αμφιβολα κερδη μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι αυτοι που εβγαλαν απο το μποντυμπιλντινγκ δεν μιλαω για ατομα που εβγαλαν εμμεσα απο πωλησεις διαφορων συμπληρωματων κτλ κτλ κτλ:green:

NASSER
21-12-14, 15:11
Έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν πως το bodybuilding στη διαδεδομένη έννοια του είναι τρόπος ζωής, lifestyle. Το αγωνιστικό είναι άλλο κεφάλαιο που εντάσσεται σε άθλημα πρωταθλητισμού και αυτό έχει τα ρίσκα του όπως κάθε άθλημα. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μπερδεύουμε αυτά τα δυο, αν και ακούγονται το ίδιο.
Προσωπικά πιστεύω πως αξίζει να κάνει κάποιος lifestyle το bodybuilding καθώς προσφέρει πειθαρχεία, ευεξία, φυσική κατάσταση και καλή αισθητική εικόνα.

Χριστοφορος123
21-12-14, 15:12
Btw το δικό μου όχι ήταν για αγωνιστικό bbing όχι ως χόμπι.

beefmeup
21-12-14, 15:58
μισο..
υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ακριβως αυτα που κανει ενας αγωνιστικος απλα δεν κατεβαινουν σε αγωνες...ειτε γιατι ετσι τους αρεσει η γιατι θελουν να δειχνουν οπως δειχνουν..
το ιδιο κ στο αλλο που ρωταω..
υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ακριβως τα ιδια με αγωνιστικους pwrlifetrs αλλα δεν κατεβαινουν σε αγωνες..η μπορει να κατεβαινουν σε μεταξυ μας διάφορα events ανεπισημα οπως κ να χει..

καταχρησεις,καταπονησεις, κλπ κλπ..
φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με καποιους που ειναι επισημα αγωνιστικοι,αλλα οπως κ να χει ζουν στα ακρα..

οποτε τι ακριβως ειναι το "αγωνιστικο" κ τι το "χομπι" σε καθε περιπτωση,απο την στιγμη που κ οι 2 περιπτωσεις πανε στα ακρα?

vaggan
21-12-14, 16:42
μισο..
υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ακριβως αυτα που κανει ενας αγωνιστικος απλα δεν κατεβαινουν σε αγωνες...ειτε γιατι ετσι τους αρεσει η γιατι θελουν να δειχνουν οπως δειχνουν..
το ιδιο κ στο αλλο που ρωταω..
υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ακριβως τα ιδια με αγωνιστικους pwrlifetrs αλλα δεν κατεβαινουν σε αγωνες..η μπορει να κατεβαινουν σε μεταξυ μας διάφορα events ανεπισημα οπως κ να χει..

καταχρησεις,καταπονησεις, κλπ κλπ..
φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με καποιους που ειναι επισημα αγωνιστικοι,αλλα οπως κ να χει ζουν στα ακρα..

οποτε τι ακριβως ειναι το "αγωνιστικο" κ τι το "χομπι" σε καθε περιπτωση,απο την στιγμη που κ οι 2 περιπτωσεις πανε στα ακρα?υπο αυτες τις συνθηκες που οντως υπαρχουν δηλαδη χομπιστες που το εχουν δει πολυ ζεστα παλι δεν αξιζει τον κοπο οταν βαζεις το χομπι σου πανω απο την κοινωνικη σου ζωη εχεις και μια ζωη να ζησεις αν το μονο που σε απασχολει ειναι πως να φτιαξεις σωμα και να σηκωσεις μεγαλυτερα βαρη κατι δεν παει καλα γενικα στο αγωνιστικο περιμενεις να εχεις καποιες παραπερα απολαβες κυριως χρηματικες οποτε οταν κανεις κατι αγωνιστηκα και εχεις και χρηματικες απολαβες παυει να ειναι χομπι ειναι εργασια παντως χομπιστας που ζει στα ακρα αυτο και αν δεν αξιζει καθολου

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-12-14, 17:05
οποτε τι ακριβως ειναι το "αγωνιστικο" κ τι το "χομπι" σε καθε περιπτωση,απο την στιγμη που κ οι 2 περιπτωσεις πανε στα ακρα?

Πολυ σωστη η απαντηση σου Διονυση μεσω ερωτησης. Απλα ενας απλος ''ακραιος'' χομπιστας οταν αποφασισει να γινει αγωνιστικος ,θα μπει σε μια διαδικασια πιο αυστηρης προετοιμασιας κ στρατηγικης για τα καλυτερα αποτελεσματα γιαυτον εστω κ για περιορισμενο διαστημα.
Τωρα οσο για το ερωτημα ακριβως οπως τιθεται θα ελεγα ΝΑΙ αξιζει! Για λογους που 1000εχουν αναλυθει.
Τωρα αν το παμε σαν αυτοσκοπο της ζωης με τις οποιες υπερβολες του ,οχι δεν αξιζει!
Οταν ομως εχω ακουσει ανθρωπους που λενε <<θελω να παω οσο γινεται κ ας ζησω 10-20 χρονια λιγοτερο>> τι να πεις; Απλα το σεβεσαι κ ας μην συμφωνεις.
Σε μια συζητηση ειχε πει καποιος<<μπορει ξερω γω καποιος να εζησε 50 χρονια μονο αλλα εζησε σαν λιονταρι οπως ηθελε>> Κ καποιος αλλος (οχι εγω;)) του απαντησε το σοφο <<Δεν θα ηταν καλυτερα να ζησει 80 χρονια σαν λυκος;>>

NASSER
21-12-14, 18:26
Να δώσω και εγώ μια άλλη εικόνα. Κάνω διατροφή με 5 γεύματα την ημέρα, προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα και αερόβια 3-4 φορές την εβδομάδα. Τις Κυριακές και τις γιορτές ενδίδω σε πρόγραμμα παρέας ή οικογένειας, σε διατροφή και διασκέδαση. Εντός των 5 γευμάτων και στις προπονήσεις μου μπορώ να έχω κάποια συμπληρώματα αλλά όχι συνέχεια όλο το χρόνο.
Με τα όσα αναφέρω μπορώ και έχω βελτίωση και καλύτερη αισθητική.
Αυτό που αναφέρω λέγεται bodybuilding δίχως καταχρήσεις και υπερβολές. Για μένα είναι εύκολο και αξίζει τον κόπο καθώς με κάνει και νιώθω πιο καλά και πολλές φορές βοηθάει στο να καταπολεμήσω άγχος και στρες και από την άλλη προσφέρει και εκτόνωση.
Αν αυτο για κάποιον είναι υπερβολικό και επίπονο, αυτό σημαίνει πως έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά.

NASSER
21-12-14, 18:31
Σε μια συζητηση ειχε πει καποιος<<μπορει ξερω γω καποιος να εζησε 50 χρονια μονο αλλα εζησε σαν λιονταρι οπως ηθελε>> Κ καποιος αλλος (οχι εγω;)) του απαντησε το σοφο <<Δεν θα ηταν καλυτερα να ζησει 80 χρονια σαν λυκος;>>

Χρήστο στην Ελλάδα λόγο του τρόπου που αντιλαμβανόμαστε τις καταστάσεις, έχουμε συνηθίσει δυο επιλογές. Ή λιοντάρι ή πρόβατο. Ενδιάμεση επιλογή δεν υπάρχει. Την ενδιάμεση την έχουμε βαπτίσει κομπλεξική ;):)

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-12-14, 18:59
Να δώσω και εγώ μια άλλη εικόνα. Κάνω διατροφή με 5 γεύματα την ημέρα, προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα και αερόβια 3-4 φορές την εβδομάδα. Τις Κυριακές και τις γιορτές ενδίδω σε πρόγραμμα παρέας ή οικογένειας, σε διατροφή και διασκέδαση. Εντός των 5 γευμάτων και στις προπονήσεις μου μπορώ να έχω κάποια συμπληρώματα αλλά όχι συνέχεια όλο το χρόνο.
Με τα όσα αναφέρω μπορώ και έχω βελτίωση και καλύτερη αισθητική.
Αυτό που αναφέρω λέγεται bodybuilding δίχως καταχρήσεις και υπερβολές. Για μένα είναι εύκολο και αξίζει τον κόπο καθώς με κάνει και νιώθω πιο καλά και πολλές φορές βοηθάει στο να καταπολεμήσω άγχος και στρες και από την άλλη προσφέρει και εκτόνωση.
Αν αυτο για κάποιον είναι υπερβολικό και επίπονο, αυτό σημαίνει πως έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά.
Οταν ειπα την γνωμη μου ΝΑΙ αξιζει να κανει κανεις Β.Β ,αυτο :thumbup: ειχα σαν γενικη εννοια στο μυαλο μου ,ακομη κ με αρκετα μικροτερο ογκο προπονησης κ κοπου απο του Nasser ,παλι αξιζει.

Χρήστο στην Ελλάδα λόγο του τρόπου που αντιλαμβανόμαστε τις καταστάσεις, έχουμε συνηθίσει δυο επιλογές. Ή λιοντάρι ή πρόβατο. Ενδιάμεση επιλογή δεν υπάρχει. Την ενδιάμεση την έχουμε βαπτίσει κομπλεξική ;):)

Ο λυκος δεν ειναι ενδιαμεση; Κομπλεξικος ο λυκος δλδ;:P

NASSER
21-12-14, 19:54
Ναι Χρήστο κομπλεξικός... και του βγάζουν τη ρετσινιά πως ήθελε να πάει παραπάνω αλλά δεν τα καταφέρνει... :)

beefmeup
22-12-14, 13:21
Nasser παντα θα υπαρχουν αυτοι που εχουν μονο αρνητικα σχολια να κανουν.
εγω πιστευω οτι ο κοσμος (φιλοι η μη) που εχουν επαφη με τον χωρο κ με το τι κ πως μπορει να φτασει ενα σωμα μπορουν να καταλαβουν αν "ηθελε να παει παραπανω κ δεν τα καταφερε" η αν απλα αυτο ειναι μια συνηδητοποιημενη επιλογη,το να ειναι εκει που ειναι δλδ.

για μενα ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζει κανεις τα ορια σε αυτο που κανει οσον αφορα αυτα τα πραγματα κ να εχει την δυναμη να τα σεβαστει..καποιος που πραγματικα μπορει να το κανει αυτο ,ενδεχομενως να ακουσει καποια σχολια σαν αυτο που ανεφερες αλλα αμφιβαλω αν θα δωσει σημασια..
καποιοι τωρα μπορει να πουν οτι τα ορια ειναι κατι σχετικο,κ ειναι για να ξεπερνιουνται κτλκτλ..μεχρι ενα σημειο ισως,αλλα για εναν εμπειρο recreational αθλητη δεν τιθεται θεμα..περισοτερο σαν γραφικοτητες τα βλεπω αυτα απο κατι ανθρωπους που η πουλανε κατι η απλα ειναι αυτο που λεμε καμια φορα "αμερικανακια"..

σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα δικα σου ποστ κ με αυτα του Χρηστου ,οπως κ με την τοποθετηση του Βαγγελη.

επισης η λυκοι κ τα λιονταρια κ τα προβατα ο,τι κ να ειναι παραμενουν ζωα κ οι επιλογες που κανουν βασιζονται σε αλλους παραγοντες,οι ανθρωποι οχι.

(αν κ σηκωνει πολυ μπλαμπλα το τελευταιο,αλλα ειναι για αλλο θεμα:green:)

TRIANTAFYLLOU
25-12-14, 01:29
όποιο άθλημα και να κάνει κάποιος αν το κάνει σωστα και ορθολογικά ναί αξίζει
το ββ έχει πολλα θετικά σαν άθλημα αλλα κυρίως σαν λαιφσταιλ τρόπος ζωής δηλαδή
απο κεί και πέρα στην Ελλάδα το 90% των αγωνιστικών συμπεριλαμβανομένου και εμένα μέσα χομπίστες είμαστε , απλα άλλον μπορεί να τον βοηθήσει στην δουλειά του αν έχει γυμναστήριο που και αυτο δεν είναι στάνταρ γιατι έχει πολλους γυμναστηριούχους μη ββερ που τα πάνε πολύ καλύτερα σαν επαγγελματίες

απο κεί και πέρα εγω προσωπικα αυτα με τα 5και 6 γεύματα εκτός απο αγώνες ποτε δεν τα είχα κάνει πάντα έτρωγα 3-4 φορες την ημέρα και τωρα 2-3 , αλλα αν υπάρχουν στόχοι για επαγγελματικό επίπεδο εκεί μπορω να απαντήσω και εγω αλλα καλύτερη απάντηση θα έδινε ένας που πέρασε απο αυτο το στάδιο και έγινε επαγγελματίας

εγω ξέρω την απάντηση αλλα δεν θα την πώ γιατι οι απόψεις διήστανται γιατι απο τόσους επαγγελματίες μετρημένοι στα δάχτυλα σε παγκόσμιο επίπεδο είναι αυτοι που βγάζουν λεφτα και ζούν καθαρα απο το αγωνιστικό κομμάτι

απο κεί και πέρα δυστυχως η ευτυχώς το ββ έχει ένα ατού και αυτο είναι το γεγονός οτι αυτός που το κάνει φαίνετε στο ματι , τραβάει τα βλέματα και όποιος έχει λίγο παραπάνω το ψώνιοτυφλώνετε δεν βλέπει ότι για να διακριθείς δεν αρκεί να έχεις ενα όμορφο καλουπάκι και σώμα αλλα να γίνεις τερας

και τερας σημαίνει μακροπρόθεσμα πρόβλημα υγείας γιατι αυτα τα επίπεδα δεν συμβαδίζουν με την βασική αρχή του ββ που είναι και η υγεία

γι αυτο δεν υπάρχουν άκρες αλλα και μέση, μπορεί καποιος να ασχοληθεί ακόμη και αγωνιστικά και να φτάσει σωστα και ορθολογικά έως εκεί που μπορεί ,αν δεν μπορεί παραπάνω με τα λάιτ μέσα και χρειάζετε "φόρτωμα" πολύ τότε θα πάρει τα ρίσκα του , απλα πράματα είναι

το ββ σαν άθλημα είναι μια υγιής δραστηριότητα , όταν όμως πρόκειτε για αγώνες όπως σε όλα τα αθλήματα η υγεία έρχετε σε δεύτερη μοίρα σε πρώτη έρχετε η νίκη

El Topo
25-12-14, 02:30
Για'μενα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.

Το αγωνιστικο bb δεν αξιζει για κανενα λογο.

Το ερασιτεχνικο αξιζει και με το παραπανω αρκει να υπαρχουν 2 προυποθεσεις:
Να μην γινεται εμμονη (30 γευματα τη μερα, αγχος μη χασω μια προπονηση κλπ) και δευτερο και βασικοτερο, να μη γινεται χρηση φαρμακων.

Κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα αφου και ωραιο αισθητικο αποτελεσμα δινει και στην υγεια βοηθαει και ειναι μια καλη λυση να βγαζει την ενταση του καποιος.

SOLID
26-12-14, 02:10
Χρήστο στην Ελλάδα λόγο του τρόπου που αντιλαμβανόμαστε τις καταστάσεις, έχουμε συνηθίσει δυο επιλογές. Ή λιοντάρι ή πρόβατο. Ενδιάμεση επιλογή δεν υπάρχει. Την ενδιάμεση την έχουμε βαπτίσει κομπλεξική ;):)


Σε αυτο και στο προηγουμενο ποστ σου τα ειπες ολα για μενα.Με καλυψες απολυτα.
:clap::clap::clap: