PDA

Επιστροφή στο Forum : 1 φορα τη Βδομαδα αεροβια



sotirisalex
10-12-08, 12:09
επειδη δεν κανω καθολου αεροβια λεω καθε Τετάρτη που εχω ρεπο απο γυμναστηριο λεω να κανω μιση ωρα τρεξιμο σε ανεβασμενη κλιση και σε μεγαλη ταχυτητα ωστε να εχω μια πιο καλη φυσικη κατασταση και να μειωνεται το λιπος ...αν και εχω γυρω στο 10 με 12.και κοιλιακους....
μια μυική ομαδα την εβδομάδα κανω με Τεταρτη και Κυριακη ρεπο και ειμαι στον ογκο
τι λετε?

Muscleboss
10-12-08, 12:51
η φυσική σου κατάσταση θα βελτιωθεί ίσως. το λίπος σου δε θα μειωθεί με αυτη τη τακτική. :roll:

ΜΒ

Polyneikos
10-12-08, 12:55
Φίλε μου αν καταφερνεις με μια φορα αεροβικη και ενω είσαι σε περιοδο όγκου να είσαι στο 10 - 12 % λίπους συγχαρητηρια!! Τώρα αν θες να κανεις αεροβικη για χασιμο λίπους μην κανεις αεροβικη με μεγάλη ενταση γιατί έτσι χανεις και μϋικο ιστό,να δουλευεις στο 70 % των καρδιακών σου παλμών(δηλαδη μεταξύ 6.5 - 8.0 km / h προσεγγιστικα πάντα) και με κλιση,είναι ότι καλύτερο.

sotirisalex
10-12-08, 13:01
για αργοτερα για περιόδο γραμμωσης....τι μου συστηνετε...καθε ποτε να κανω αεροβια.ποση ωρα?η ανεβασμενη κλιση στο διάδρομο,παίζει ρόλο?

Muscleboss
10-12-08, 13:07
όταν έρθει εκεινη ώρα το ξανασυζητάμε. ανάλογα με τις απαιτήσεις του σώματός σου. μπορεί να κάνεισ 3-6 φορές την εβδομάδα μισή ώρα ή και παραπάνω ανάλογα με τις απιτήσεις σου και τη φάση της δίαιτας.

ΜΒ

slaine
10-12-08, 14:48
υπάρχει σχετικό τόπικ για την αερόβια στον όγκο.

μάλλον εννοείς μία μυική ομάδα τη μέρα και όχι τη βδομάδα

BRaWNy
10-12-08, 16:07
Τώρα αν θες να κανεις αεροβικη για χασιμο λίπους μην κανεις αεροβικη με μεγάλη ενταση γιατί έτσι χανεις και μϋικο ιστόΔιαφωνώ με το ότι με την αεροβική με μεγάλη ένταση θα χαθεί μυικός ιστός, ίσα ίσα εχω την πεποίθηση ότι θα βοηθήσει στο να παραμείνει ο μυικός ιστός ή και να ανέβει ακόμη, αφου δινονται και ανάλογα ερεθίσματα για αυτό απο αυτήν, σε εξάρτηση και με την ανάλογη προπόνησή του με βάρη και πάνω στις δικές του απαιτήσεις, αν βέβαια χρειάζεται να γίνονται και αεροβικές προπονήσεις.
Δεν μπορει η ένταση, αν με πιάνεις, να μειώση μυικό ιστό, όταν αυτή τον χρησιμοποιεί και τον κρατάει σε ενεργοποίηση, και πάλι αν με πιάνεις.
εκτός κι αν δεν χρησμοποιηθεί όσο πρέπει, και όταν πρέπει, αλλά και δεν υπάρχουν και οι κατάλληλες συνθήκες.
Τότε θα χάσει μυικό ιστό, αλλά δεν θα οφείλεται στο ένταση της αερόβιας, αλλά σε άλλους παράγοντες.

απο την άλλη, υπάρχουν και ενδείξεις, αλλά και μια λογική, στο να χάνει κανείς μυικό ιστό, όταν χρησιμοποιεί χαμηλής έντασης αερόβια, επειδή "μαθαίνει" το σωμα στο να υπάρχουν προσαρμογές ανάλογες της έντασης πάνω του, ειδικά όταν αυτη η αερόβια συμπίπτει να είναι την ιδια ωρα και με τα βαρη, ως συνήθως μετα απο αυτά.
Απο κει και πέρα, αυτες οι προσαρμογές στο σωμα με την χαμηλής έντασης αερόβια, φέρνουν μακροπρόθεσμα και την προσαρμογή του σωματος στο να αποθηκεύει περισσότερο λίπος, μιας και αυτό γίνεται βασική πηγή ενέργειας για αυτη την δραστηριοτητα απο κάποιο σμείο και μετά.
Όλο αυτό βέβαια όταν δεν υπάρχει προπόνηση με βαρη και ανάλογη και ανάλογη ένταση.

Με λίγα λόγια, εμένα μου φαίνεται πιό πιθανό να χάσει κανείς μυική μάζα απο χαμηλής εντασης αερόβια παρά απο υψηλής έντασης αερόβια, ακομη και όταν οι συνθήκες και οι άλλοι παράγοντες είναι στα σωστά επίπεδα με βαση την ατομικότητα του καθενός.
Επίσης, πιστευω ότι η καρδιά γυμνάζεται καλύτερα όταν υπάρχουν και μεγάλες εντάσεις, αλλά και μπορει να γυμναστεί και καλύτερα ακόμη και με τα βαρη, απο ότι με την αερόβια χαμηλής έντασης.

Σχετική άποψη, ίσως και πιό επεκταμένη, έχω αναφέρει και στο τόπικ που είπε ο slaine, αν θυμάμαι καλά.

BRaWNy
10-12-08, 17:33
brawny εχεις καποια σχετικη ερευνα γιαυτο?Γιατι εγω πιστευω οτι με το να δουλευεις στο 70% των μεγιστων καρδιακων σου παλμων δηλαδη στο γρηγορο βαδυν η γρηγορο περπατημα χανεις μερισσοτερο λιπος ενω διατειρεις και τον μυικο ιστο.Σε βιβλια μαλιστα εω δει αν απαγορευουξν ακομα και το hit γι αυτον τον λογο
Δεν ειπα ότι δεν χάνεις λίπος και ότι δεν μπορεις να διατηρήσεις τον μυικό ιστό σου με αυτές.
Διαφώνησα στο ότι η ΗΙΙΤ θα σε κάνει να χάσεις μυικό ιστό, και πάνω σε αυτό είπα ότι το βρίσκω πιό εύκολο να χαθει ο μυικός ιστός με χαμηλης έντασης παρα με υψηλής.
Σε όλα βεβαια παιζουν ρόλο και οι συνθήκες και άλλοι παράγοντες.
Και ναι, έχω διαβάσει και κάπου διαφορα σχετικά όπως και τα αντιθετα και διαφορετικές απόψεις, μόνο που δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή, αν το βρω θα δωσω λινκ.
Απλά, με την αναφορά μου, ήθελα να πω ότι παρόλο που υπάρχουν διαφορες απόψεις, ερευνες κλπ για το θέμα απο όσες εχω διαβασει, ότι με τη δική μου λογική, εγω ασπάζομαι αυτές που ανέφερα, δηλαδή ότι με πείθουν αυτές.

TRIANTAFYLLOU
10-12-08, 20:46
εγω είχα πριν 2 χρόνια έναν γυμναστή απο πάτρα παναγιώτη τον λένε ήταν στα τεφα κομοτινής και δουλεύει στο σπορτ σεντερ κομοτινής και του είχα βγάλει πρόγραμμα για αντοχή επειδή ήθελε να πάρει μέρος σε ένα διαγωνισμό για το βιβλίο γκίνες να κάνει 24 ώρες και 1 λεπτό αερόμπικ , ο προηγούμενος ένας κολομβιανός είχε κάνει 24.

τέλος πάντων τελικά αναβλήθηκε δεν ξέρω για πιό λόγο αλλά ο παναγιώτης έκανε θυμάμε τελευταία 18 ώρες την ημέρα και είχε ανοδική πορεία , φανταστείτε για να κάνει 18 ώρες πόσες ώρες έκανε νορμάλ σε προπονήσεις 4 εως 6 ώρες και υπ όψιν για να είναι έγκυρος έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένη ένταση σύμφωνα με τα μπίτ της μουσικής αλλιώς ακυρώνετε , τώρα όλοι θα νομίζετε οτι αυτός θα ήταν φέτες με τόση αερόβια αλλά δυστυχώς απλά είχε λίγο μειώσει το λίπος γιατί παράλληλα τον μετρούσα με το δερματοπτυχόμετρο ανα διαστήματα και εγώ που δεν κάνω αερόβια επειδή βαριέμαι πιό πολυ κάνω λίγο και με ένταση για την καρδιά η μ αρέσει να περπατάω στο βουνό είχα λιγότερο λίπος .

όταν έχεις μυικότητα έχεις καλύτερο μεταβολισμό άρα καίς περισσότερο λίπος έχω παρατηρήσει με την μεγάλη διάρκεια υπερβολικά , μειώνονται τα επίπεδα τεστοστερόνης και σαν το σώμα να αμύνετε και να κρατάει ρεζέρβα λίπος .

όπως παραδείγματα γυμναστών που κάνουν αερόμπικ και να έχουν αρκετό λίπος επειδή δεν κάνουν βάρη .

επικρατεί η άποψη με κάποιες μορφές αεροβιας με υψηλή ένταση χάνεις μυς , ένα παράδειγμα όταν κάνεις εξτέισον για τα πόδια και κάνεις συνέχεια σε κάθε σέτ 100 και 150 επαναλήψεις αλλά με πολύ λίγο βάρος τότε οι μύς προσαρμόζονται σ αυτού του είδους προπόνηση και συρικνόνωνται όπως και ενός μαραθωνοδρόμου που δεν έχει τους μυς που έχει ο κατοστάρης .

αυτό παρομοιάζετε με κάποιον που κάνει ποδήλατο με μεγάλο βαθμό δυσκολίας και διαρκεια και νιώθει εκτός το λαχάνιασμα και τους σφυγμούς να ανεβαίνουν και έντονο κάψιμο στους τετρακεφάλους εκεί καίγετε και το γλυκογόνο γι αυτό λέω παρομοιάζετε σαν τις εκτάσεις τετρακεφάλων στο μηχάνημα με πολλές επαναλήψεις.

γι αυτό και οι επαγγελματίες αποφεύγουν τις μεγάλες εντάσεις και προτιμούν το περπάτημα αλλά και για αποφυγή τραυματισμών λόγω του μεγάλου σωματικού βάρους αλλά μην ξεχνάμε σ αυτούς μετραν και άλλα πράγματα, αλλά και ζητάν άλλα πράγματα γι αυτό δεν είναι και τίποτε απόλυτο και μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που τον ευχαρηστεί απλά να παρακολουθεί τα θετικά η τα αρνητικά που θα έχει απο καθε μέθοδο εκγύμνασης και να παρακολουθεί τα στατιστικά ειδικά αν κάποιος είναι σε αρχικά στάδια ενασχόλησης και πειραματίζετε αργότερα θα έχει καταλήξει .

απλά οι γνώσεις βοηθάν στο να μην χάνετε πολύτιμος χρόνος .

BRaWNy
10-12-08, 21:39
Πάντως εγω όταν αναφέρθηκα σε μεγάλης έντασης αερόβια, εννοούσα την διαλειμματική και μικρής διαρκειας, γιατι δεν μπορεις να κάνεις με μάξιμουμ εντάσεις και να υπάρχει διάρκεια, και για αυτό και ο λόγος των διαλειμμάτων σε αυτην, κάτι που μπορει να παρομοιαστεί με σετ σε βαρη σε υπομεγιστες/μέγιστες εντάσεις και τα διαλείμματά τους.
Με αυτό θα μου πειτε, γιατι τότε να μην κάνουμε απλά τα βαρη και να χρειάζεται να κάνουμε και αυτό και σε μορφή αερόβιας, απο την πλευρά του ότι θα κάνεις κάτι διαφορετικό σε κίνηση, δραστηριότητα, και θα σας πω ότι και εγω αυτό λέω, αλλά απλά επειδή με την ΗΙΙΤ συμβαίνουν και κάποιες επιπλέον διαδικασίες, και μπορει να βοηθησει και στην προπόνηση με βαρη και υπο την μορφή διαφορετικού ερεθίσματος αλλά στην ουσία ίδιου ευρους, χωρις να τα επιρρεάσει αρνητικά και να συμβάλλει και στο τέλος και σε επιπλέον αυξηση του μεταβολισμού, σε μεγαλύτερο βαθμό απο ότι οι χαμηλής εντασης αερόβιες, μπορει να μπει και αυτη στο πρόγραμμα, και όχι για να κάψουμε λίπος με αυτήν, αλλά το ότι θα κάψουμε λίπος απο τις προσαρμογές που θα προσφέρει, οπως π.χ. είπαμε με την αυξηση του μεταβολισμού κλπ.
Απο την άλλη όπως ειπε και ο Ηλίας αλλά και εγω πρόσφατα, σε περίοδο προετοιμασίας και προς τα τέλη της, θα πρέπει να σταματησει ή να ελλατωθεί ανάλογα και την ατομικότητα και τις αντοχές του καθενός, διότι σε κεινη την φαση μπορει να τραυματιστεί κανείς πιό εύκολα λόγω και του χαμηλού ποσοστού λίπους και την ήδη αυξημένη κούραση κατα κάποιον τρόπο απο το στρες της προετοιμασίας, εκει μπορει να προτιμηθεί πλέον η χαμηλής εντασης αερόβια, η οποία σε αυτη την φάση θα κάψει και απευθείας λίπος, ιδιαίτερα σε αθλητές με φαρμακευτική υποβοήθηση, και δεν προλαβαίνουν να γίνουν και σε τετοιο χρονικό διάστημα και οι αρνητικές προσαρμογές απο αυτην στο σωμα.
Και όταν αναφερθηκα/αναφερομαι σε αερόβια χαμηλής έντασης, δεν εννούσα/εννοώ με μεγάλο βαθμό δυσκολίας και διάρκειας, αλλά σε στυλ όπως το γρηγορο περπάτημα.

Ίσως να μην κολλάει ακριβως η λεξη αερόβια στην ΗΙΙΤ, και να έπρεπε να λέγεται ξερω γω αναερόβια αερόβια κατα κάποιον τρόπο, ή αν θέλετε καρδιοαγγειακή.
Εγω αυτό καταλαβαίνω σαν "καθαρά" καρδιαγγειακή (και ότι και τα βαρη μπορουν να δουλέψουν σαν καρδιοαγγειακή), και την άλλη σαν "καθαρά" αερόβια.
Απλά και ότι και με την αερόβια μπορει να επιτευχθεί καρδιοαγγειακή προπόνηση, αλλά και με την καρδιοαγγειακή να επιτευχθούν και αερόβιες συνθήκες όταν πρόκειται για ΗΙΙΤ (για αυτό ειπα ότι μπορει η ΗΙΙΤ να δωσει μια διαφορετική μορφή ερεθίσματος και με ενταση, στο ίδιο όμως ευρος/βεληνεκές με τα βαρη και ενταση σε αυτά).
Ίσως να μην χρησιμοποιώ τις σωστές λέξεις και τις έννοιες, και να μην στέκουν αυτά που λέω στην πραγματικότητα, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου, ακόμη κι αν είναι εν μερει λαθος οι έννοιες κλπ.
Με λίγα λόγια είμαι υπερ της ΗΙΙΤ εναντι της αερόβιας χαμηλής εντασης, γιατι μοιάζει πιό πολύ με την προπόνηση με βαρη και ενταση και μεγάλα φορτία, ενω την άλλη την βλέπω για κάτι εντελώς διαφορετικό και αντιθετο απο αυτά.

Κάποια πράγματα που τα νοιωθω ή τα ζω, και ορισμένες φορές τα έχω ξεκάθαρα μεσα στο μυαλό μου απο αυτη την πλευρά, δεν μπορω να τα "βγάλω" με λέξεις και λόγια.

pikolo
10-12-08, 22:11
brawny εχεις καποια σχετικη ερευνα γιαυτο?Γιατι εγω πιστευω οτι με το να δουλευεις στο 70% των μεγιστων καρδιακων σου παλμων δηλαδη στο γρηγορο βαδυν η γρηγορο περπατημα χανεις μερισσοτερο λιπος ενω διατειρεις και τον μυικο ιστο.Σε βιβλια μαλιστα εω δει αν απαγορευουξν ακομα και το hit γι αυτον τον λογο
Δεν ειπα ότι δεν χάνεις λίπος και ότι δεν μπορεις να διατηρήσεις τον μυικό ιστό σου με αυτές.
Διαφώνησα στο ότι η ΗΙΙΤ θα σε κάνει να χάσεις μυικό ιστό, και πάνω σε αυτό είπα ότι το βρίσκω πιό εύκολο να χαθει ο μυικός ιστός με χαμηλης έντασης παρα με υψηλής.
Σε όλα βεβαια παιζουν ρόλο και οι συνθήκες και άλλοι παράγοντες.
Και ναι, έχω διαβάσει και κάπου διαφορα σχετικά όπως και τα αντιθετα και διαφορετικές απόψεις, μόνο που δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή, αν το βρω θα δωσω λινκ.
Απλά, με την αναφορά μου, ήθελα να πω ότι παρόλο που υπάρχουν διαφορες απόψεις, ερευνες κλπ για το θέμα απο όσες εχω διαβασει, ότι με τη δική μου λογική, εγω ασπάζομαι αυτές που ανέφερα, δηλαδή ότι με πείθουν αυτές.

brawny ακουσα αλου και την δικια σου αποψη.τελικα απο οτι φαινεται οι ερευνες συγρουονται....απλα αν περνεις και eca ας πουμε οτι θα ηταν ασφαλεστερο να κανεις χαμηλης-μετριας εντασης αεροβιο.(το λεω γιατι εγω χρησιμοποιησα στην γραμμωση μου) :bodybuilder2:

TRIANTAFYLLOU
11-12-08, 00:23
πολύ σωστα όπως ανεφερε και ο μιχάλης και τα βάρη μπορεί να έχουν ευεργετικές ιδιότητες στην αερόβια ικανότητα κάνοντας ένταση και μάλιστα ανεβαίνουν οι σφυγμοί και η πρόσληψη οξυγόνου.

σε γενικές γραμμες το νερό και το οξυγόνο είναι πηγή ζωής και σε κάθε περίπτωση μόνο καλό μπορουν να κάνουν ακόμη και στην μυική υπερτροφία και έχω παραδείγματα στιβικών που ασχολήθηκαν με το ββ και είχαν πολύ ραγδαία ανάπτυξη σε σχέση με αυτούς που έκαναν μόνο βάρη και ξεκίνησαν με αυτά.

και μην συγκρίνουμε τι κάνουν οι τεράστιοι επαγγελματίες και γενικότερα στον πρωταθλητισμό εκεί ο σκοπός είναι η νίκη και η υγεία έρχετε σε δεύτερη μοίρα.

pikolo
11-12-08, 00:27
ηλια τετοια προπονηση εχει ποσταρει και ο ruhl με το γαλακτικο οξυ που μπορεις να δεις..