PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφη χρηματων απο γυμναστηριο λογω αλλαγης συνθηκων?



waruinahito
16-12-14, 17:00
Γεια σας.

Εκανα ετησια συνδρομη στο γυμναστηριο μου πριν 3 μηνες και κατι μερες. εχουν μεινει ακομα 9 οπως καταλαβαινετε. εδωσα γυρω στα 160 ευρω. το πρωτο πραγμα που ρωτησα οταν μπηκα μεσα πριν εγγραφω ηταν "που ειναι το squat rack και που μπορω να κανω Deadlifts".
Χθες μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανω Deadlifts πλεον λογω προβληματων με τον θορυβο που προκαλειται. ( το γυμναστηριο ειναι στο ισογειο πολυκατοικιας και οι ενοικοι εχουν προβλημα)
Εμενα αυτο μου δημιουργει τεραστιο προβλημα με την προπονηση μου ομως και πρεπει κατι να γινει.
Το θεμα μου ειναι, μπορω να ζητησω επιστροφη τουλαχιστον ενος ποσοστου των χρηματων μου εφ'οσον δεν προσφερουν πλεον τις ιδιες υπηρεσιες που προσεφεραν τοτε?
Ειναι πολυ δυσκολο να βρω παλι τα χρηματα για αλλο γυμναστηριο και πιστευω ειναι και πολυ αδικο.

Ειναι νομικα υποχρεωμενοι να μου τα επιστρεψουν η απλα θα το κανουν αν ειναι καλοι ανθρωποι?
Ευχαριστω... RIP Gainz :(

beefmeup
17-12-14, 17:08
αποσο θυμαμαι που το ειχαμε γραψει κ σε αλλο αναλογο θεμα,ειναι νομικα υποχρεωμενοι να το κανουν.

Fatty Acid
18-12-14, 18:16
Εφόσον αποτέλεσε λόγο για να συνάψεις τη σύμβαση με το γυμναστήριο, είναι υποχρεωμένοι να σου επιστρέψουν τα χρήματα που έχασες. Το τι έχασες θα μπορούσε να είναι όχι μόνο το πόσους μήνες πλήρωσες χωρίς τελικά να θέλεις να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι, αλλά και άλλες πιθανές προσφορές γυμναστηρίων που έχασες λόγω της σύμβασης που έκανες με το συγκεκριμένο. Το τελευταίο θα χρειαζόταν να το αποδείξεις ως γεγονός (το τάδε γυμναστήριο δίπλα στο σπίτι σου πχ να έχει βάλει μία απίθανη προσφορά εντός του χρόνου που πίστευες ότι είσαι καλυμμένος από την σύμβασή σου με το εν λόγω γυμναστήριο και δεν υπάρχει παρόμοιά της πλέον στην αγορά κοντά σου), οπότε είναι λίγο απίθανο. Όλα αυτά όμως έχουν νόημα μόνο σε ένα δικαστήριο εφόσον κάνεις αγωγή.

Στη θέση σου θα τους ζητούσα πίσω το ποσό που αντιστοιχεί σε κάθε μήνα πολλαπλασιασμένο με τους μήνες που τελικά δεν ενδιαφέρομαι να συνεχίσω, όχι λιγότερα. Για τέτοια μικροποσά κανείς δεν πάει στα δικαστήρια (εκτός και αν σε νευριάσουν πραγματικά πολύ), όμως και το γυμναστήριο δεν θέλει να χαλάσει τη φήμη του, οπότε το πιθανότερο είναι να συμφωνήσετε. Αν, πάλι, δεν συμφωνήσετε, αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάρω ένα τηλέφωνο στον συνήγορο του καταναλωτή , περισσότερο για να κάνει τον μπαμπούλα (ή, τουλάχιστον, θα απειλούσα ότι θα καλέσω τον συνήγορο του καταναλωτή).

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/info/info-instituta-final.pdf
Στη σελίδα 10-11 του pdf μπορείς να δεις ότι είναι αρκετά γαβ-γαβ απέναντι στα γυμναστήρια.

Στην απίθανη περίπτωση που δεν έβγαζες άκρη, και αυτό το προσθέτω ως κουλαμάρα που είχα σκεφτεί κάποια στιγμή για μια δική μου συνδρομή, μπορείς να μεταβιβάσεις τη συνδρομή σου σε κάποιο άλλο πρόσωπο και με μόνη μια έγγραφη δήλωσή σου προς το γυμναστήριο πως πλέον την υπηρεσία που αγόρασες θα την απολαμβάνει ο Τάδε, είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν (εκτός αν στη σύμβαση έλεγε συγκεκριμένα πως δεν σου επιτρέπεται κάτι τέτοιο, αλλά δεν το έχω δει ποτέ).

waruinahito
18-12-14, 20:08
Ευχαριστω παιδια, μιλησα και με τα ατομα απο εκει και ειπαν οτι θα μου επιστρεψουν τα χρηματα που αντιστοιχουν στους μηνες που εχουν μεινει οποτε ολα κομπλε.

Το προβλημα μου ειναι τωρα οτι και να φυγω δεν βρισκω γυμναστηριο εδω κοντα που να επιτρεπει deadlifts και να εχει squat rack. Εχουν γινει ολα ξεφτυλες πλεον. Ειμαι στα πατησια, θα παω να κοιταξω το αντιστοιχο thread μηπως βρω κατι, αλλα αν καποιος γνωριζει ενα γυμναστηριο σχετικα κοντα εδω ας μου πει. δεν εχω προβλημα να εινια και λιγο μακρυα.

beefmeup
18-12-14, 22:33
σε ποιο γυμναστηριο πηγαινες?
τσεκαρε το synergy που ειναι τερμα πατησσιων..ειναι πισω απο το κτηριο της Τιταν αν εχεις υποψιν σου,σε μια παραλληλη της Χαλκιδoς..
εχει half rack κ δεν νομιζω να εχεις θεμα.
η συνδρομη πρεπει να ειναι καπου 150-160 το χρονο.

TRIANTAFYLLOU
18-12-14, 23:10
κανονικα όμορφα και ανθρώπινα λύνονται αυτες οι διαφορές , όλα αυτα όμως που λές ότι πήγες επειδη είχε τα ταδε μηχανήματα και τωρα δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις δεν αρκούν επειδη δεν είναι κάτι γραπτό και μπορούν να σε πούν δεν έκλεισε φίλε το γυμναστηριο εδω είναι και γυμνάσου και αν κάποιος σε ετησιο συμβόλαιο χάσει και 3 μήνες είναι άκυρο να ζητήσει λεφτα πίσω γιατι γι αυτο κάνουν τα ετήσια συμβόλαια γιατι και 6 μήνες να χάσεις πάλι πιο φτηνα θα σε βγεί απο ότι αν πλήρωνες μηνιαία συνδρομή

εμένα στο γυμναστηριο μου όσες περιπτώσεις με έτυχαν παιδιών που για κάποιο λόγο σταμάτησαν έκτακτα κάποιους μηνες χωρίς βέβαια ευθύνη του γυμναστηρίου μια χαρα τα βρήκαμε , η μεταφέρθηκε το ετήσιο η τρίμηνο η εξάμηνο όταν ξαναξεκίνησε η μεταβιβάστηκε το υπόλοιπο σε άλλο πρόσωπο , πάντα βρίσκαμε λύσεις , γιατι όποιος κατανοεί την οικονομική δυσχέρεια που υπάρχει το θεωρεί υποχρέωση να είναι ελαστικός και να βρεί λύσεις

μέχρι που μετα απο ενα χρόνο ξαναξεκίνησε και συνέχισε απο εκεί που σταμάτησε χωρίς να πληρώσει τίποτε έξτρα, αλλα αν με ευθύνη του γυμναστηρίου αναγκαστεί κάποιος να σταματήσει ενοείτε θα επιστραφει πίσω ότι δικαιούται χωρίς δεύτερη κουβέντα και παραπάνω διενέξεις και με δικαστηρια και τετοια

όταν υπάρχει θέληση λύσεις υπάρχουν

giomanda
25-04-15, 18:29
Καλησπέρα

Δεν ήξερα που να απευθυνθώ για το συγκεκριμένο θέμα και πέτυχα άλλο ένα παιδί εδώ στο φόρουμ που είχε το ίδιο πρόβλημα και έτσι αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια από εδώ.

Πριν περίπου 7 μήνες έκανα μια συνδρομή σε ένα γυμναστήριο, και αρκετά ακριβή μάλιστα (400 euro). Πήγα 4-5 φορες μέσα στον μηνα και μετά μου έπεσαν διαφορα και δεν μπορούσα να πάω, όπως για παράδειγμα το ότι μετακόμισα, και επίσης το ότι είχα κάνει μια επέμβαση.

Με λίγα λόγια έχω να πατήσω κάνα 6μηνο στο γυμναστήριο. Έχω το δικαίωμα να μου επιστραφούν τα χρήματα από την στιγμή που δεν μπορώ να πηγαίνω σε αυτό το γυμναστήριο κύριος για λόγους απόστασης?

Ευχαριστώ

vaggan
25-04-15, 20:00
συγνωμη εδωσες 400 ευρω μπροστα για γυμναστηριο??:shock::shock::bowdown::bowdown::green:

giomanda
25-04-15, 21:20
συγνωμη εδωσες 400 ευρω μπροστα για γυμναστηριο??:shock::shock::bowdown::bowdown::green:

Ναι. Τα έβαλα στην κάρτα σε 12 δώσεις

Valentino Rossi
25-04-15, 21:48
Αν υπόγραψες συμβόλαιο δεν γίνεται να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και νομίζω είναι καλυμμένοι νομικά. Εμένα στο παλιό μου γυμναστήριο, είχε αρχικά 5 διαδρόμους και μετά χαλασαν οι 2 και κάνανε 4 μήνες να τους φτιάξουν και όπως είναι φυσικό δεν μπορούσες να πάρεις σειρά με τίποτα. Αν τα ζήταγα τα λεφτά μου πίσω επειδή δεν προλάβαινα να κάνω αεροβική, θα μου λεγαν και τι φταίμε εμεις. Ετσι παντα γίνεται ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ξέρεις τι λένε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...

giomanda πολύ δύσκολο, το ξέρεις ότι τα γυμναστήρια στις ετήσιες συνδρομές ξέρουν ότι στατιστικά, οι μισοί θα το παρατήσουν πριν λήξει η συνδρομή τους, για τον χ,ψ λόγο, άλλος επειδή βαρέθηκε, άλλος επειδή χώρισε με την γκόμενα του και το ριξε στα ξίδια και τα ξενύχτια κλπ, αν σε κάθε τέτοια περίπτωση επέστρεφαν τα λεφτά πίσω θα είχαν κλείσει όλα τα γυμναστήρια. Η ετήσια συνδρομή σου ρχεται φτηνότερα, αλλά γι αυτό αναλαμβάνεις και κάποια ρίσκα

Fatty Acid
25-04-15, 22:29
Να πάρεις πίσω όσα αντιστοιχούσαν στους 7 αυτούς μήνες, απίθανο. Αν όμως η σύμβαση που έχεις κάνει είναι για 1 χρόνο, τότε από τη στιγμή που καταγγείλεις τη σύμβαση (θα σου πρότεινα να το κάνεις ΚΑΙ μέσω μέιλ, ώστε να έχεις έγγραφη απόδειξη ότι το ζήτησες) τότε το γυμναστήριο οφείλει να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό (για τους μήνες που δεν χρησιμοποίησες το γυμναστήριο) παρακρατώντας 2,5 αυτού του ποσού ως αποζημίωση.

Έτσι έστω ότι τα 400 ευρώ σου ήταν για 12 μήνες και έστω (δεν νομίζω) ότι δεν υπήρχε κόστος εγγραφής:
33.33 ευρώ το μήνα, έχουν ήδη περάσει 7 -> 233.33 κλάφ' τα.

Μπορείς όμως να πάρεις πίσω το 97.5% του υπολοίπου (δλδ το 100% - 2,5% της αποζημίωσης) --> 161.50.
Αν γνωρίζεις ότι μέρος των 400 ευρώ ήταν για εγγραφή στο γυμναστήριο (και αυτό να λέγεται ΡΗΤΑ στη σύμβαση) τότε αφαίρεσέ τα από το 161.50.

Σε περίπτωση που δεν τα βρείτε, μπορείς πάντα να καλέσεις τον συνήγορο του καταναλωτή.

Valentino Rossi
25-04-15, 23:49
Να πάρεις πίσω όσα αντιστοιχούσαν στους 7 αυτούς μήνες, απίθανο. Αν όμως η σύμβαση που έχεις κάνει είναι για 1 χρόνο, τότε από τη στιγμή που καταγγείλεις τη σύμβαση (θα σου πρότεινα να το κάνεις ΚΑΙ μέσω μέιλ, ώστε να έχεις έγγραφη απόδειξη ότι το ζήτησες) τότε το γυμναστήριο οφείλει να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό (για τους μήνες που δεν χρησιμοποίησες το γυμναστήριο) παρακρατώντας 2,5 αυτού του ποσού ως αποζημίωση.

Έτσι έστω ότι τα 400 ευρώ σου ήταν για 12 μήνες και έστω (δεν νομίζω) ότι δεν υπήρχε κόστος εγγραφής:
33.33 ευρώ το μήνα, έχουν ήδη περάσει 7 -> 233.33 κλάφ' τα.

Μπορείς όμως να πάρεις πίσω το 97.5% του υπολοίπου (δλδ το 100% - 2,5% της αποζημίωσης) --> 161.50.
Αν γνωρίζεις ότι μέρος των 400 ευρώ ήταν για εγγραφή στο γυμναστήριο (και αυτό να λέγεται ΡΗΤΑ στη σύμβαση) τότε αφαίρεσέ τα από το 161.50.

Σε περίπτωση που δεν τα βρείτε, μπορείς πάντα να καλέσεις τον συνήγορο του καταναλωτή.

Καλά στην πράξη δεν ισχύει αυτό, το πιο πιθανό είναι να σου πουν τι λες ρε φίλε, αν είναι αγενείς μπορεί να σε βρίσουν κιόλας

Fatty Acid
26-04-15, 00:12
χεχε, στην πράξη ισχύει αυτό που λέει ο νόμος και όχι το πώς θα προσπαθήσει να το χειριστεί ο κάθε συμβαλλόμενος. Για την ακρίβεια, αφού στην περίπτωση αυτή έχουμε και την τράπεζα στη μέση ως πιστωτή, ο επιχειρηματίας θα πρέπει να βγάλει άκρη με τους δικηγόρους της τράπεζας και όχι με το μέλος που ρωτάει τι να κάνει.

Συνεπώς:

κοινοποιούμε εγγράφως την καταγγελία της σύμβασης στο γυμναστήριο
κοινοποιούμε και μέσω τηλεφώνου για να μην είμαστε παλιάνθρωποι και
αμέσως κοινοποιούμε και στην τράπεζα την καταγγελία της σύμβασης ώστε να διακόψουν και τη δική τους και να ζητήσουν πίσω τα χρήματα.Η τράπεζα είναι αυτή που θα ψάξει να βρει τα λεφτά της, καθώς προς τον πελάτη της απλά θα σταματήσει να τον χρεώνει στην κάρτα του το μηνιάτικο που τον χρέωνε.


Προσωπικά θα αδιαφορούσα για το τι γίνεται γενικά στην πράξη, εφόσον γνωρίζω ότι προστατεύομαι από το νόμο. Πάντως μην το λες, μια χαρά καταγγελίες γίνονται στον συνήγορο του καταναλωτή και έχουν και καλή έκβαση (όταν δεν έχει βαρέσει κανόνι η επιχείρηση).

ArgoSixna
26-04-15, 14:24
Mια καταγγελια δεν κοστιζει τιποτα για εσενα , εγω παντως εκανα καταγγελια στον ΟΤΕ και δικαιωθηκα :welcome:

Δεν αστειευονται οι τυποι , αν εχεις δικαιο θα το βρεις

giomanda
26-04-15, 17:32
παιδιά σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ για τις συμβουλές και τα σχόλια. Με βοηθήσατε ήδη αρκετά στο να καταλάβω που στο περίπου βρίσκομαι και ποίες είναι οι επιλογές μου.

Καλός η κακός έκανα μια συνδρομή με συμβόλαιο για κάποιες υπηρεσίες όπου εντέλει δεν τις χρησιμοποίησα για διαφορους λόγους. Άνθρωποι είμαστε και μας συμβαίνουν διαφορα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε και κάποια κάλυψη.

Όντως από την άλλη αν ο καθένας ακύρωνε την συνδορμή του κάθε λίγο και λιγάκι τότε τα γυμναστήρια δεν θα ήξεραν στην ουσία τι μπάτζετ έχουν με αποτελεσμα να μην έχουμε και γυμναστήρια.

Από την δικη μου την μεριά, έτσι όπως το βλέπω, το γυμναστήριο είναι μια ειδική περίπτωση, δηλαδή, δεν είναι ότι αγόρασα ένα αντικείμενο το οποιο ο προμηθευτής το αγόρασε ώστε να μου το πουλήσει με αποτέλεσμα να το χρεωθεί αυτός και να του μείνει και το αντικείμενο στο κατάστημα.

Δεν χρησιμοποίησα τις εγκαταστάσεις τους σχεδόν καθόλου ούτε τις υπηρεσίες τους. Νιώθω ότι είναι κρίμα να αφίσω έστω τα υπόλοιπα 200 euro περίπου ειδικά από την στιγμή που θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω αλλου.

Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο όμοφρα και ωραία να βρούμε μια κοινή λύση χωρίς παρεξηγήσεις.

Ευχαριστώ και πάλι

giomanda
08-05-15, 11:42
Καλημέρα και πάλι παιδιά

Καλό καλοκαίρι να έχουμε.

Πείρα τηλέφωνο το γυμναστήριο και μίλησα και με την υπεύθυνη αλλά δυστυχώς δεν πήγε καλά. Με λίγα λόγια μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι και να διακοπή το συμβόλαιο.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω το οποίο είναι πολύ σημαντικό είναι ότι εγώ πριν ένα μήνα έκανα επέμβαση κύστη κόκκυγα οπότε ούτως η άλλος και να θέλω να γυμναστώ για τους επόμενους μήνες δεν μπορώ.

Η κυρία από το γυμναστήριο μου είπε ότι αν μου φέρεις το χαρτί θα σου δώσω ένα μήνα παράταση αλλά εγώ προσπάθησα να τις εξηγήσω ότι δεν θα ξαναπάω στο γυμναστήριο μέχρι την λήξη της συνδρομής.

Κοντολογίς δεν γίνετε με τίποτα.

Οπότε μάλλον θα πρέπει να προχωρήσω όπως προαναφέρατε και εσείς.

Τώρα ακριβώς πως το πάω;

1) Παίρνω επιτροπή καταναλωτή και τους εξηγώ την κατάσταση μου και μου λένε αν είμαι καλυμμένος η όχι?
2) Παίρνω την τράπεζα και καταγγέλλω την συναλλαγή?

Ευχαριστώ

Valentino Rossi
08-05-15, 14:09
Περίμενε ποιο χαρτί σου ζήτησε, μη μου πεις από τον γιατρό ότι όντως έχεις πρόβλημα; Αυτό είναι ιατρικό απόρρητο, δεν μπορεί να στο ζητάει η κάθε τυχαία-ος γυμνάστρια. Τα πράγματα είναι απλά κατέφυγε στην επιτροπή του καταναλωτή και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει άμεση λύση και πχ δε νομίζω, να σε συμφέρει ακόμα κ αν έχεις το νόμο με το μέρος, σ να κινηθείς νομικά, μόνο αν τους εκφοβίσεις με κάποιο έγγραφο από το νόμο που να λέει πως ισχύουν αυτά που λες και πχ να τους πεις θα σας κάνω μήνυση αν δε μου δώσετε ένα μέρος των χρημάτων μου δηλ να μπλοφάρεις. Μπορεί να φοβηθούν και να σου δώσουν 1 ποσό. Η τράπεζα δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει, όταν κάνεις 1 συναλαγή υπογράφεις ή την κάνεις με την ταυτότητά σου, ποιο το το νόημα να την καταγγείλεις στην τράπεζα, όταν δεν είναι δικαιοδοσία δική της το τι γίνεται μετά. Απαξ κ συμφώνησες για τη συναλλαγή κ σου δώσανε απόδειξη, δε νομίζω ότι μπορείς να την καταγγείλεις. Μόνο αν δε σου δώσαν απόδειξη. Καλή τύχη

Nive
08-05-15, 14:26
Περίμενε ποιο χαρτί σου ζήτησε, μη μου πεις από τον γιατρό ότι όντως έχεις πρόβλημα; Αυτό είναι ιατρικό απόρρητο, δεν μπορεί να στο ζητάει η κάθε τυχαία-ος γυμνάστρια. Τα πράγματα είναι απλά κατέφυγε στην επιτροπή του καταναλωτή και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει άμεση λύση και πχ δε νομίζω, να σε συμφέρει ακόμα κ αν έχεις το νόμο με το μέρος, σ να κινηθείς νομικά, μόνο αν τους εκφοβίσεις με κάποιο έγγραφο από το νόμο που να λέει πως ισχύουν αυτά που λες και πχ να τους πεις θα σας κάνω μήνυση αν δε μου δώσετε ένα μέρος των χρημάτων μου δηλ να μπλοφάρεις. Μπορεί να φοβηθούν και να σου δώσουν 1 ποσό. Η τράπεζα δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει, όταν κάνεις 1 συναλαγή υπογράφεις ή την κάνεις με την ταυτότητά σου, ποιο το το νόημα να την καταγγείλεις στην τράπεζα, όταν δεν είναι δικαιοδοσία δική της το τι γίνεται μετά. Απαξ κ συμφώνησες για τη συναλλαγή κ σου δώσανε απόδειξη, δε νομίζω ότι μπορείς να την καταγγείλεις. Μόνο αν δε σου δώσαν απόδειξη. Καλή τύχη

+1 στον φίλο.
Δυστυχώς είναι μπλέξιμο και επειδή εαν δεν έχεις ξανασχοληθεί ή δεν ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις σωστές κινήσεις,απευθύνσου στον συνήγορο του καταναλωτή (νομίζω έτσι λέγεται) αυτοί έχουν νομικό να σε καθοδηγήσει.
καλή δύναμη αδερφέ. :thumbup:

υ.γ. εαν θέλεις στείλε μου με π.μ. για ποιό γυμναστήριο μιλάμε.

ArgoSixna
08-05-15, 14:54
ΔΕΝ θα πληρωσεις δικηγορο. Εσυ θα κανεις την καταγγελια με ολες τις λεπτομερειες.

Εγω οταν τα εβαλα με τον ΟΤΕ , δεν εκανα στην ουσια τιποτα. Εχουνε δικους τους δικηγορους

giomanda
14-05-15, 14:11
Καλησπέρα παιδιά

Έστειλα στην επιτροπή καταναλωτή και μου απάντησαν τα παρακάτω:



Σε απάντηση του από x/x/2015 e-mail σας, σας ενημερώνουμε ότι:

Η ακύρωση της συνδρομής μπορεί να γίνει οποτεδήποτε και για οποιοδήποτε
λόγο με την υποβολή σχετικού εντύπου Δήλωσης Υπαναχώρησης στην
εταιρεία. Αν η υποβολή της καταγγελίας γίνει μετά την παρέλευση 30 ημερών
από την υπογραφή της σύμβασης, ο έμπορος δικαιούται να παρακρατήσει
ποσό που αντιστοιχεί στο 2,5% του ποσού της σύμβασης, πέραν του ποσού
που αντιστοιχεί στις ήδη εκτελεσθείσες υπηρεσίες.

Η παρακράτηση του 2,5% δεν ισχύει στην περίπτωση της υποβολής της
δήλωσης υπαναχώρησης πριν από την παρέλευση 30 ημερών από την
υπογραφή της σύμβασης ( Y.A. Z1-1262/2007).





Από ότι καταλαβαίνω έχω κάθε δικαίωμα να διακόψω την σύμβαση.

Nive
14-05-15, 14:20
Σώπα ρε....

Φυσικά και μπορείς να φύγεις και μάλιστα πρέπει να σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα κρατόντας μόνο το 2,5% του ποσού της σύμβασης.
Πήγαινε την απάντηση στο γυμναστήριο να δεις τι θα τους πεις και αν τους δεις ιστορίες πες τους πως θα το πας νομικά και μίλα με τον συνήγορο του καταναλωτή πάλι. :thumbup:

Fatty Acid
14-05-15, 14:56
Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.

vaggan
14-05-15, 16:21
Σώπα ρε....

Φυσικά και μπορείς να φύγεις και μάλιστα πρέπει να σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα κρατόντας μόνο το 2,5% του ποσού της σύμβασης.
Πήγαινε την απάντηση στο γυμναστήριο να δεις τι θα τους πεις και αν τους δεις ιστορίες πες τους πως θα το πας νομικά και μίλα με τον συνήγορο του καταναλωτή πάλι. :thumbup:συγνωμη δεν ξερω αν καταλαβα κατι λαθος δηλαδη κανεις μια ετησια συνδρομη της ταξης των 150 ευρω και πες οτι φευγεις στο τριμηνο τετραμηνο για καποιους λογους και θες να διακοψεις κρατανε μονο το 2,5% της συνδρομης και σου επιστρεφουν το 97,5%?

beefmeup
14-05-15, 16:28
μισα τα διαβαζεις..ξαναδιαβασε τι γραφει:turtle:

Nive
14-05-15, 17:25
Καλησπέρα παιδιά

Έστειλα στην επιτροπή καταναλωτή και μου απάντησαν τα παρακάτω:



Σε απάντηση του από x/x/2015 e-mail σας, σας ενημερώνουμε ότι:

Η ακύρωση της συνδρομής μπορεί να γίνει οποτεδήποτε και για οποιοδήποτε
λόγο με την υποβολή σχετικού εντύπου Δήλωσης Υπαναχώρησης στην
εταιρεία. Αν η υποβολή της καταγγελίας γίνει μετά την παρέλευση 30 ημερών
από την υπογραφή της σύμβασης, ο έμπορος δικαιούται να παρακρατήσει
ποσό που αντιστοιχεί στο 2,5% του ποσού της σύμβασης, πέραν του ποσού
που αντιστοιχεί στις ήδη εκτελεσθείσες υπηρεσίες. Η παρακράτηση του 2,5% δεν ισχύει στην περίπτωση της υποβολής της
δήλωσης υπαναχώρησης πριν από την παρέλευση 30 ημερών από την
υπογραφή της σύμβασης ( Y.A. Z1-1262/2007).





Από ότι καταλαβαίνω έχω κάθε δικαίωμα να διακόψω την σύμβαση.

Eδώ είσαι vaggan. Αν έχεις κάνει 4μήνες κρατάει ποσοστιαία με βάση την σύμβαση;) το ό,τι αντιστοιχεί στους 4μήνες +2,5%.

TRIANTAFYLLOU
14-05-15, 21:40
απλα είναι τα πράματα κρατάνε το ποσό για τις υπηρεσίες μέχρι την ημέρα που έχει σταματήσει κάποιος και το υπόλοιπο το επιστρέφουν κρατώντας μία προμήθεια της τάξης του 2,5%

η υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές λύσεις να συνεχίσει κάποιος άλλος το συμβόλαιο να το πουλήσεις δηλαδή σε συνενόηση με το γυμναστήριο με μεγαλύτερο όφελος και για τούς δύο , η σε περίπτωση που θέλει κάποιος να επιστρέψει μετα απο καιρό να γίνει παύση και να μετρήσει απο κεί και μετα το συμβόλαιο

εγω πιστεύω σε περιόδους κρίσης που περνάμε θα πρέπει να είναι πιο ελαστικοί και συνεργάσιμοι οι επιχειρηματίες και αν υπάρχει θέληση υπάρχουν λύσεις

giomanda
15-05-15, 12:21
Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε, να πώ την αλήθεια δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και φιλικότητα και αυτό γιατι λόγο δουλειάς γράφω αρκετές φορές σε διάφορα φόρουμ που υποτίθεται είναι πολύ δυνατά αλλά η ανταπόκριση είναι τραγική..και σε ποιότητα και σε ποσότητα.

@Fatty Accid Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις στο να συντάξω τη επιστολή.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους

giomanda
10-06-15, 14:10
Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.

Παιδιά τα πήρα πίσω τα χρήματά μου τελικά.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά και ειδικά τον "γιούζερ" fatty acid που μου έγραψε την επιστολή και ψάρωσα μέχρι και εγώ όταν την διάβασα.

Nive
11-06-15, 14:26
H IΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ!!!
Εδώ μέσα θα βρεις πολλόύς αξιόλογους ανθρώπους φίλε...:thumbup:

Χαίρομαι που έβγαλες άκρη. ;)

georgegreek12
09-01-17, 21:32
Γεια σας. Εδώ και 5 μήνες είμαι σε ένα γυμναστήριο με 12μηνη συνδρομή το οποίο δε με ικανοποιεί καθόλου. Βασικό για μένα πρόβλημα είναι τα αποδυτήρια που δεν έχουν βρύσες ζεστό-κρύο, αλλά μια βρύση η οποία είτε έχει παγωμένο νερό, είτε βραστό! Οι διάδρομοι τρεξίματος είναι προβληματικοί. Άλλοι κολλάνε, άλλοι έχουν λακούβες και είναι σκισμένοι και άλλοι δε λειτουργούν καν. Τραυμάτισα το αριστερο μου πόδι τρέχοντας εκεί. Για μένα που μ αρέσει να τρέχω είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα. Να μην αναφέρω τη θερμοκρασία του γυμναστηρίου που το καλοκαίρι ήταν σάουνα γιατί δεν άνοιγαν το air-condition όσο έπρεπε. Θέλω να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει, μπορώ να διακόψω τη συνδρομή μου και να ζητήσω πίσω τα χρήματα που πλήρωσα για τους επόμενους μήνες; Έχω αυτό το δικαίωμα; Δε θυμάμαι κατά την εγγραφή να υπέγραψα κάτι επίσημο που να αφορά τη συνδρομή. Οι υπεύθυνοι δεν μου έδωσαν ποτέ κάποιο χαρτί που να αναγράφει το διάστημα συνδρομής μου.

ΥΓ: Το γυμναστήριο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της πόλης που διαμένω.

billy89
11-01-17, 21:16
Ναι εχεις το δικαίωμα απλως πρεπει να εισαι διατεθειμένος να το διεκδικήσεις γιατι ειναι σιγουρο οτι θα σου αρνηθουν την επιστροφη χρηματων.

Υπαρχει ηδη θεμα στο φορουμ για ακύρωση συνδρομής και αν θυμάμαι καλα εχω γραψει εκει μερικες νομικες συμβουλες σε αλλο μελος που ειχε το ιδιο προβλημα.

Για ποια πολη μιλας?

TRIANTAFYLLOU
12-01-17, 02:21
αν όπως λές αυτο είναι το καλύτερο της πόλης απορω το χειρότερο πως είναι :P
λεφτα πίσω δεν παίρνεις ούτε το θεό μπαρμπα να έχεις και αυτο γιατι δεν υπέγραψες κάποιο συμβόλαιο με κάποιες ρήτρες και ασφαλιστικές δικλείδες
Είναι θέμα ιδιοκτήτη και πόσο σωστος μπορεί να είναι και να σκέφτεται τις απαιτήσεις του πελάτη , εμένα πχ συνέχεια με τυχαίνει κάποιος που έχει κάνει ετήσιο η 6μηνο κτλ να πρέπει επειδη πρέπει να λείψει κανενα μήνα με την δουλειά του να γίνει διακοπή και τους μήνες να τους κάνει μετα , η να βάλει το υπόλοιπο διάστημα αν είναι στρατιωτικός η καποιος δάσκαλος η καθηγητής που θα πάρει μετάθεση να το κάνει κάποιος συγγενής η φίλος και γενικά τους λέω όλα γίνονται κατόπιν συνεννοήσεως , ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης και να μη νιώσει αδικημένος
αλλα εσυ του το λές , αλλα ένας άνθρωπος που πάει να βγάλει απ τη μύγα ξύγκι με την συμπεριφορά του όπως λές , που να δώσει πίσω λεφτα και αν πείς να το κυνηγήσεις νομικά , πάλι εσυ χαμένος θα βγείς γιατι θα πληρώνεις και για αγωγές και θα σε πει εγω αυτο έχω και αυτες τις παροχές και τρέχα γύρευε

Όπου_υπάρχει_θέληση_
12-01-17, 02:34
Αρχικά όπως λέει ο κ. Τριανταφύλλου κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να προσπαθήσεις να συννενοηθείς μαζί τους....

Δλδ κάνε ένα παράπονο γι'αυτά που συμβαίνουν αποκλείεται εξάλλου να είσαι και ο μόνος που ενοχλείται...

Ο billy89 σε μένα είχε δώσει συμβουλές. Εγώ πήρα τα χρηματά μου πίσω (πλήρωσα λόγω δικιάς μου καλής θέλησης και επειδή ήταν και το σωστό και δίκαιο φυσικά την προπόνηση που έκανα). Είχα κάνει κι εγώ ετήσια συνδρόμη. Επίσης κατάφερα να πάρει και ο training partner τα χρηματά του πίσω...

Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν αντίγραφο της σύμβασης που έχετε κάνει, όπως και απόδειξη για τα χρήματα που πλήρωσες. Επίσης πρέπει να σου έχουν δώσει έντυπο δικαιώματος υπαναχώρησης....
Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πιάσεις τον ιδιοκτήτη-υπεύθυνο να πεις τα παραπονά σου και ότι αν δεν διορθωθεί η κατάσταση θα αναγκαστείς να αλλάξεις γυμναστήριο και θα ζητήσεις το υπόλοιπο των χρημάτων πίσω....Λογικά θα στο δώσουν, βέβαια θα σου βγάλουν πρώτα την ψυχή.

Βρες τρόπο να συνενοηθείς πάντως γτ αλλιώς θα πρέπει να το κυνηγήσεις και σημαίνει ξόδεμα χρόνου και χρήματος

MALE
11-02-17, 13:41
Γεια χαρά σε όλους. Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και το πρόβλημα είναι ίδιο.

Πλήρωσα ετήσια συνδρομή και με 1 μόλις προπόνηση θα πάω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω. Επειδή πλήρωσα και εγγραφη 20 ευρώ, τα χρήματα της εγγραφης δικαιούνται να μου τα κρατήσουν? Απλά μην μου πουν καμια δικαιολογία έστω για την εγγραφη και μου κρατήσουν και το 20ρικο. Ξέρει καποιος αν ισχύει κατι πάνω σε αυτο το κομμάτι?

Αντίγραφο σύμβασης δεν μου έδωσαν, μονο μια απόδειξη παροχής υπηρεσιών που γραφει πάνω 2 μήνες συν 10 μήνες δωρεάν.


Ο λόγος που φεύγω είναι ότι τους αλτήρες τους παρατάνε όπως γουστάρουν με αποτέλεσμα να κάνω κυνήγι θησαυρού για να βρω το άλλο ταίρι του. Οι δίσκοι επίσης παρατημένοι δεξιά, αριστερά και όλοι ανακατωμένοι. :(

MALE
11-02-17, 16:51
Μακράν ότι χειρότερο έχω ζήσει σε γυμναστήριο!
Μολις γύρισα απο το gym.
Παρόλο που έκανα 1 προπόνηση μου ζήτησε 90 ευρώ για την ακύρωση της συνδρομής και 40 ευρώ παρακράτηση για την εγγραφη (είμαστε 2 άτομα)! Δηλαδή από τα 178 ευρώ μου λέει θα πάρεις πίσω 48! Έμεινα!

Ο λόγος που φεύγω από το γυμναστήριο του φάνηκε ασήμαντος! Του είπα πως δεν έχω υπογράψει κάποια σύμβαση και μου λέει δεν υπάρχουν συμβάσεις πουθενά, αυτοί είναι οι κανόνες του γυμναστηρίου για την ακύρωση. Του ζητάω τους κανόνες και άλλαζε κουβέντα. Του λέω οκ τοτε θα αναγκαστώ να πάω στον συνήγορο του καταναλωτή και μου λέει πήγαινε δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Ο τύπος είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει σε γυμναστήριο, αγενέστατος και με υφάκι! Το τρελό είναι ότι του μίλαγα ευγενικά και μου απαντούσε με ειρωνικό χαμόγελο του τύπου δεν με νοιάζει καθόλου.


Πραγματικά έχω φάει τρελή ξενέρα! Μετά από παύση κάποιων μηνών βρήκα επιτέλους χρόνο για γυμναστήριο. Πληρώνω 178 ευρώ, κάνω 1 προπόνηση και έχω τέτοια άσχημη αντιμετώπιση! :-x

Το γυμναστήριο βρίσκετε στα δυτικά προάστια Αττικής!

Polyneikos
12-02-17, 15:57
Καλησπέρα.
Δες στην προηγουμενη σελίδα, ποστ #20.
Τωρα για την ακαταστασία με τους αλτήρες, είνα κάτι που γίνεται κατα κορον στα μεγαλα γυμναστηρια, οι πελάτες "εκπαιδευονται", αρκεί να υπάρχει υπευθυνος στην σάλα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
12-02-17, 16:07
Πιστευω δεν ειναι ο μονος λογος οι ακαταστατοι αλτηρες που θελεις να φυγεις. Ακομη κ το κλιμα μπορει να στην ''σπαει'' κ να μην ταιριαζει η χημεια σου....δεν ειναι κακο.
Αν πχ ησουν με 2-3 φιλους σου κ συναθλητες ,σιγουρα θα το προσπερνουσες το θεμα με τους αλτηρες.

MALE
12-02-17, 16:58
Καλησπέρα.
Δες στην προηγουμενη σελίδα, ποστ #20.
Τωρα για την ακαταστασία με τους αλτήρες, είνα κάτι που γίνεται κατα κορον στα μεγαλα γυμναστηρια, οι πελάτες "εκπαιδευονται", αρκεί να υπάρχει υπευθυνος στην σάλα.

Ναι είδα την απάντηση, από χτες έχει γίνει καταγγελία και το θέμα πλέον έχει πάει στον συνήγορο του καταναλωτή.

Για τους αλτήρες, έχω πάει σε αρκετά, είναι υποφερτή η κατάσταση, έχω αλλάξει άσκηση πολλές φορες για να συνεχίσω κάτι άλλο, όμως αυτό που συνάντησα εκεί δεν είχε προηγούμενο! Όλα μπάχαλο! Και μετά η συμπεριφορά του υπευθυνου τραγική!


Πιστευω δεν ειναι ο μονος λογος οι ακαταστατοι αλτηρες που θελεις να φυγεις. Ακομη κ το κλιμα μπορει να στην ''σπαει'' κ να μην ταιριαζει η χημεια σου....δεν ειναι κακο.
Αν πχ ησουν με 2-3 φιλους σου κ συναθλητες ,σιγουρα θα το προσπερνουσες το θεμα με τους αλτηρες.

Ούτε καν φίλε, δεν έχω θέμα με το κλίμα, εγώ την δουλειά μου θέλω να κάνω και να φεύγω. Ήθελα να βγάλω πρόγραμμα και ήταν αδύνατον! Το 80-90% των αλτήρων ήταν πεταμένοι και δεξιά αριστερά ανακατωμένοι! Τα ίδια και με τους δίσκους, ήταν ένα χάος! Εγώ δουλεύω σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις αλτήρες-δίσκους, αν είναι να ψάχνω συνεχεια που είναι τι άστα να πάνε! Δεν ζητάω να είναι όλα τέλεια και σωστα τοποθετημένα, ξέρω τι παίζει στα γυμναστήρια, αυτό που μου έτυχε εκεί πραγματικα δεν είχε προηγούμενο! Και ειδικά όταν ζήτησα τα δικαιώματα μου ο υπεύθυνος μου συμπεριφέρθηκε χαλια! Έλεος!

ArgoSixna
13-02-17, 00:59
Δεν εισαι περιεργος , καλα κανεις και θελεις να φυγεις. Και εγω μπηκα μετα απο 2.5 χρονια σε γυμναστηριο και ηθελα να φυγω επειδη διπλα στον 4αρη αφηνει ενας ανωμαλος συνεχεια το 6αρι και το δευτερο 4αρι στην κατω σειρα. δηλαδη στις 2 βδομαδες που παω , το εχω πετυχει 4 φορες. Τι ακριβως ασκηση κανει με ενα 4αρι και ενα 6αρι δεν μπορω να καταλαβω.

θα εχει καμια αδυναμια στην μια πλευρα και θελει να τα ισοροπησει :turtle::turtle:

vaggan
13-02-17, 01:16
αυτα ειναι γυφτιες για εμενα να ζητας τα λεφτα σου πισω επειδη δεν εισαι ευχαριστημενος επειδη θες να αποχωρησεις γιατι το ενα σου ξυνιζει και το αλλο σου βρωμαει μπλα μπλα μπλα και να βρισκεις δικαιολογιες για αλτηρες και χιλια δυο αμα δεν σας αρεσει κυριοι η θελετε να κανετε αναγνωριση του γυμναστηριου δινετε με τον μηνα τα λεφτα τους πρωτους δυο μηνες και η φυγετε οποτε θελετε η αν μεινετε ευχαριστημενοι καντε την ετησια σαν να ερθει ο αλλος να μου πει καφε και επειδη δεν του αρεσει να ζηταει τα λεφτα πισω ο γυφτος που χασαμε ναουμε νταξ

ArgoSixna
13-02-17, 01:56
Εσυ δινεις το 100% των χρηματων , αν ο αλλος δεν σου προσφερει το 100% των παροχων τοτε η συμφωνια/συμβαση ειναι ακυρη και δικαιουσαι οπως γραφουνε κ πιο πισω τα χρηματα σου πισω.

MALE
13-02-17, 03:15
αυτα ειναι γυφτιες για εμενα να ζητας τα λεφτα σου πισω επειδη δεν εισαι ευχαριστημενος επειδη θες να αποχωρησεις γιατι το ενα σου ξυνιζει και το αλλο σου βρωμαει μπλα μπλα μπλα και να βρισκεις δικαιολογιες για αλτηρες και χιλια δυο αμα δεν σας αρεσει κυριοι η θελετε να κανετε αναγνωριση του γυμναστηριου δινετε με τον μηνα τα λεφτα τους πρωτους δυο μηνες και η φυγετε οποτε θελετε η αν μεινετε ευχαριστημενοι καντε την ετησια σαν να ερθει ο αλλος να μου πει καφε και επειδη δεν του αρεσει να ζηταει τα λεφτα πισω ο γυφτος που χασαμε ναουμε νταξ

Άποψη σου, κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι είναι γυφτιά η ύπαρξη της εγγύησης όταν αγοράζεις μια ηλεκτρικη συσκευη ή γυφτιά το να είσαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα σε κοροϊδέψουν ή γυφτιά να αγοράζεις ετήσια συνδρομή και να ζητας σύμβαση ενώ είναι υποχρεωμένοι βάση νομου. Για κάποιους οι νομοι του κράτους και τα δικαιώματα του καταναλωτή μπορεί να είναι γυφτιές. Απλά δεν σημαίνει ότι έχουν και δίκιο.



Εσυ δινεις το 100% των χρηματων , αν ο αλλος δεν σου προσφερει το 100% των παροχων τοτε η συμφωνια/συμβαση ειναι ακυρη και δικαιουσαι οπως γραφουνε κ πιο πισω τα χρηματα σου πισω.

Φαντάσου, ούτε καν σύμβαση μου δώσανε όπως είναι υποχρεωμένοι.
Και με το 60% πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν, αλλα όχι να μην προσφέρουν ούτε το 10%. Πάει πολύ.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
13-02-17, 03:22
αυτα ειναι γυφτιες για εμενα να ζητας τα λεφτα σου πισω επειδη δεν εισαι ευχαριστημενος επειδη θες να αποχωρησεις γιατι το ενα σου ξυνιζει και το αλλο σου βρωμαει μπλα μπλα μπλα και να βρισκεις δικαιολογιες για αλτηρες και χιλια δυο αμα δεν σας αρεσει κυριοι η θελετε να κανετε αναγνωριση του γυμναστηριου δινετε με τον μηνα τα λεφτα τους πρωτους δυο μηνες και η φυγετε οποτε θελετε η αν μεινετε ευχαριστημενοι καντε την ετησια σαν να ερθει ο αλλος να μου πει καφε και επειδη δεν του αρεσει να ζηταει τα λεφτα πισω ο γυφτος που χασαμε ναουμε νταξ

Δεν γίνεται φίλε βαγγ αυτό που λες...Ο ένας μήνας εδώ κοστίζει 60 ευρώ την ίδια στιγμή που το έτος κοστίζει 75 ευρώ. Δεν συμφέρει να πληρώσεις με τον μήνα για κανένα λόγο...

Το ξέρω ότι το λες σαν παράδειγμα αλλά αν δεν μαρέσει ο καφές πχ σε ενα μαγαζί, απλά δεν ξαναπάω για καφέ στο μαγαζί, έχασα έναν καφέ ok 2-4 ευρώ...Δεν του πλήρωσα 156 καφέδες μπροστά με την υποσχέση ότι θα μου φτιάχνει καφέ που πίνεται και τελικά να πίνω σκ*τ@.

Αν δεν μπορεί το γυμναστήριο να έχεις σε τάξη τον εξοπλισμό του ας προσλάβει και άλλους γυμναστές....Παίρνεις μία δέσμευση αν δεν μπορείς να την τηρήσεις είσαι φάουλ. Μην ανοίγεις γυμναστήριο την τελική...

kostas kou
13-02-17, 08:26
Δικιο εχει ο φιλος που θελει να φυγει, εφοσον η κατασταση ειναι ετσι οπως την περιγραφει, εγω μια απορεια εχω....οταν πηγες να γραφτεις αδερφε δεν κοιταξες τον χωρο??? τα βρη τα μηχανιματα ολα αυτα? ετσι πηγες και εσκασες τοσα λεφτα στο ντουκου?
Επισης στην θεση σου θα καταονομαζα το ονομα του γυμναστηριου ωστε να μην την πατησει κανας αλλος

vaggan
13-02-17, 11:37
Άποψη σου, κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι είναι γυφτιά η ύπαρξη της εγγύησης όταν αγοράζεις μια ηλεκτρικη συσκευη ή γυφτιά το να είσαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα σε κοροϊδέψουν ή γυφτιά να αγοράζεις ετήσια συνδρομή και να ζητας σύμβαση ενώ είναι υποχρεωμένοι βάση νομου. Για κάποιους οι νομοι του κράτους και τα δικαιώματα του καταναλωτή μπορεί να είναι γυφτιές. Απλά δεν σημαίνει ότι έχουν και δίκιο.




Φαντάσου, ούτε καν σύμβαση μου δώσανε όπως είναι υποχρεωμένοι.
Και με το 60% πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν, αλλα όχι να μην προσφέρουν ούτε το 10%. Πάει πολύ.τοτε κυνηγησε τους βαση νομου γιατι ολα αυτα δεν τα ειπες απο την πρωτη στιγμη οτι βαση νομου ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αυτο εκεινο και το αλλο?μην συγκρινεις ηλεκτρικες συσκευες με γυμναστηρια γελαω την ηλεκτρικη συσκευη δεν την βλεπεις πως κατασκευαζεται και δεν εχεις την γνωση να κρινεις αν ειναι καλη η οχι γιαυτο και η εγγυηση στο γυμναστηριο μεσα σε μια βδομαδα εχεις καταλαβει τι παιζει και με το παραπανω


Δεν γίνεται φίλε βαγγ αυτό που λες...Ο ένας μήνας εδώ κοστίζει 60 ευρώ την ίδια στιγμή που το έτος κοστίζει 75 ευρώ. Δεν συμφέρει να πληρώσεις με τον μήνα για κανένα λόγο...

Το ξέρω ότι το λες σαν παράδειγμα αλλά αν δεν μαρέσει ο καφές πχ σε ενα μαγαζί, απλά δεν ξαναπάω για καφέ στο μαγαζί, έχασα έναν καφέ ok 2-4 ευρώ...Δεν του πλήρωσα 156 καφέδες μπροστά με την υποσχέση ότι θα μου φτιάχνει καφέ που πίνεται και τελικά να πίνω σκ*τ@.

Αν δεν μπορεί το γυμναστήριο να έχεις σε τάξη τον εξοπλισμό του ας προσλάβει και άλλους γυμναστές....Παίρνεις μία δέσμευση αν δεν μπορείς να την τηρήσεις είσαι φάουλ. Μην ανοίγεις γυμναστήριο την τελική...40 ευρω ειναι στην αθηνα εκτος αν πατε σε τιποτα σουπερ λουξ γυμναστηρια τι να κανουμε οπου δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας αλλιως καθομαστε σπιτακι μας και τα βρισκουμε με την παρτυ μας . ωραια 75 ευρω το χρονο και δεν ντρεπεστε να το λετε? δηλαδη μπορει να πατε για 4 μηνες να μην σας αρεσει και να ζητησετε τα λεφτα πισω?δεν ειναι αυτο τραγικο?? πολυ καλομαθημενοι ειστε αλλη φορα να προσεχετε που γραφεστε αλλα επρεπε να εισασταν επαρχια και να μην εχετε καν την επιλογη συνδρομης. ναι ε??εχεις σκεφτει οτι το γυμναστηριο μπορει να μην εχει τους γυμναστες γιατι μπορει να μην βγαινει επειδη σου εχει το ετησιο 75 ευρω για να γυμναζεσαι εσυ στο τζαμπα και να ερχεσαι και να κανεις και παραπονα στο φιναλε οτι θες τα λεφτα σου πισω?με αυτο το σκεπτικο φιλε που εχετε ολοι καθε βδομαδα θα αλλαζαν τα γυμναστηρια σαν τα πουκαμισα θα παταγαν σε μια φτηνη δικαιολογια και θα ηθελαν τα λεφτα τους πισω για εμενα απλα αχαριστια και γυφτια το ολο

beefmeup
13-02-17, 12:57
θα ανοιξουμε ενα θεμα για τον καημο του φουκαρα, τιμιου επαρχιωτη που επειδη δεν εχει επιλογες για γυμναστηρια παλευει με τα σιδερα στα μπουντρουμια του dol guldur:P

σαν ιδεα, καλο ειναι παντως πριν γραφτουμε σε ενα γυμναστηριο να ριχνουμε μια ματια προσεκτικα για να δουμε τι παιζει..ακομα καλυτερα να ζητησουμε να κανουμε εστω μια προπονηση δοκιμαστικα..αν ο ιδιοκτητης αρνηθει να την παρεχει δωρεαν, απο εκει αρχιζεις να ψιλιαζεσαι..εγω σε 1-2 σοβαρα γυμναστηρια που εχω παει, δεν μου ζητησαν καν χρηματα για την πρωτη προπονηση..
κ παλι, ομως αν δεν γινει ετσι, εστω να δωσουμε 5-10 ευρω για να κανουμε μια, κ αυτη καλο θα ειναι σε ωρες που πηγαινουμε εμεις, για να εχουμε αποψη τι γινεται στο γυμναστηριο εκεινες τις ωρες..
με λιγα χρηματα, γλιτωνεις πολυ φασαρια στην πορεια αν δεν κατσει καλα..

απο την αλλη, οπως κ να εχει, απο τη στιγμη που σαν καταναλωτης εχει καποιος δικαιωμα, αν θελει το ασκει..απλα χωρις να θελω να γραψω κατι για τον φιλο εδω, επειδη εχω προσωπικα παραδειγματα, καμια φορα γινομαστε κ εμεις υπερβολικοι..φυσικα κ ειναι απαρδεκτος ο ιδιοκτητης αν αρχισει να λεει χαζα, η να μην εχει τροπους..:thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
13-02-17, 13:00
Nομιζω σε καποιο ποσοστο εχετε ολοι δικιο κ ας εχετε διαφορετικες αποψεις.
Ειναι δυσκολο να ημαστε απολυτα ευχαριστημενοι σε εναν χωρο που θα μπουν διαφοροι ανθρωποι μεσα .
Τωρα οπως το περιγραφεις με το χαος των αλτηρων παμε στην υπερβολη κ βεβαια εχεις δικιο ,δεν σου μιλησε κ σωστα οπως επρεπε ο υπευθυνος οποτε χαλιεσαι τελειως.
Προπονηση ''αξιοπρεπη'' ομως δεν μπορεις να κανεις αν κ πχ εχει κ πολυ κοσμο , τι μπορεις να πεις τοτε; Δεν μ αρεσει φευγω δωσε μου την συνδρομη μου πισω;
Θελω να πω οτι παντα μπορει να υπαρχει ενας διαφορετικος λογος που μπορει να μην αρεσει στον καθενα.
Αλλον τον πειραζει η ζεστη αλλον το δυνατο κλιματιστικο ,αλλον τα λιγα κιλα ,αλλον οι κραυγες στις αρσεις ,αλλον η ακαταστασια κλπ κλπ.
Τα οποια παραπονα τα συζητας με τον υπευθηνο κ αν μπορει να δωσει μια λυση (εστω κ μεση ) καλως. Αν οχι κ νομιζεις οτι το προβλημα ειναι μεγαλο για σενα ,λες ...την πατησα ,κ πας σε αλλο γυμναστηριο (η εκεινη την στιγμη εαν εχεις την δυνατοτητα η κανεις υπομονη κ οταν τελειωσει η συνδρομη σου).
Εαν εχουν κ αλλοι παραπονα ,στο τελος θα ειναι σε βαρος του γυμναστηριουχου.
Μου εχει τυχει κ εμενα σε gym ενω επιτηδες δεν ειχαν extra μπαρες ουτε τον καταλληλο χωρο για καποιες ασκησεις ,καποιοι επαιρναν τις τεραστιες απο τους παγκους κ εκαναν αρσεις θανατου με πολλα κιλα αναμεσα κ σ αποσταση αναπνοης απο αλλους με κινδυνο τραυματισμου ,ασε που ο αλλος ηθελε να κανει πιεσεις παγκου με τις στανταρ μπαρες κ περιμενε τον αλλον.
Κανανε κ καποιοι-ες παραπονα ,δεν εγινε τπτ ,τι επρεπε να κανω; Να του πω δωσε μου πισω τους 5 μηνες που υπολειπονται απο την συνδρομη;
Μαζι με καποια αλλα πραγματα που δεν μου αρεσαν ,μαζεψα τα κουβαδακια μου κ σ αλλη παραλια;)

vaggan
13-02-17, 13:16
συγνωμη αλλα θεωρω αχαριστια να γυμναζεσαι με οργαναρες με μηχανιματαρες με ελευθερα βαρη σε αριστη κατασταση με παροχαρες σε πολλες περιπτωσεις ολα αυτα με 75 ευρωωωωωωωω και να κανεις παραπονο επειδη οι αλτηρες δεν ειναι στη θεση τους ακουσον ακουσον:P:P:P:P τραβαω τα ζυζια μου να κατεβασουν γαλα το παραπονο του επαρχιωτη που λεει ο μπιφ πιο πανω αλλα οσο και να σας φαινεται παραπονο δεν εχετε ιδεα ποσο προνομιουχοι ειστε.αλλα σας χρειαζεται να κλεισουν κατι τετοιες αλθσσιδες επειδη οικονομικα δεν θα φτουρανε με τα παρολογα που ζητατε και να σας βαρανε μετα στα αυτια τετοια σας αξιζουν καλη τυχη με τα 75 ευρω αν δεν δικαιωθεις δεν θα κοιμηθω απο στεναχωρια:P:P

beefmeup
13-02-17, 13:23
επισης, ξεχασα να γραψω οτι κ εγω στο γυμναστηριο που πηγαινω, οι αλτηρες μπορει να ειναι ανακατεμενοι, η οι πλακες να ειναι στην αλλη πλευρα του γυμναστηριου, αφου εχει 2 power rack κ ενα σμιθ κ για να κανει ο κοσμος μπορει να τις μετακινησει κ να τις αφησει στις βασεις που εχει το καθε οργανο για πλακες..
αυτο δεν με πειραζει, με τα χερακια μου τις παιρνω κ τις παω εκει που θελω, γυμναστικη παω να κανω εξ αλλου, οχι να καθομαι:thumbup:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
13-02-17, 14:29
@vaggan

Φίλε εγώ δεν λέω να κάνει κάποιος αυτό που περιγράφεις...

Δεν λέω να πηγαίνεις σε ένα γυμναστήριο να κάνεις 5 μήνες προπόνηση και ξαφνικά ενώ το γυμναστήριο είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του απεναντί σου να πάρεις ΟΛΑ τα λεφτά και να φύγεις (άσε που δεν νομίζω να γίνεται). Εγώ λέω το εξής:

Πλήρωσε την ετήσια συνδρομή σου, κάνε τις προπονήσεις σου κανονικά και αν αλλάξουν οι συνθήκες και δεν φταίς εσύ σαν καταναλωτής αλλά το γυμναστήριο, προσπάθησε ΑΡΧΙΚΑ να κάνεις ένα παράπονο και να συννενοηθείς, αν η κατάσταση δεν αλλάζει και σου είναι ανυπόφορη, ζήτα το ΥΠΟΛΟΙΠΟ των χρημάτων σου πίσω.

Τώρα όσο αφορά τις τιμές τουλάχιστον εκεί που μένω εγώ...όλα τα γυμαστήρια παίζουν ως εξής:

ημερήσια προπόνηση: 10 ευρώ (μπορεί βέβαια να δικαιούσαι μια δοκιμαστική δωρεάν)
μήνας: 30-60 ευρώ
ετήσια: 50-100 ευρώ

το γυμναστήριο που πάω δεν είναι λουξ, έχει να αλλάξει ελεύθερα βάρη και πάγκους κλπ απτο 1999. Κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα πλήρωνε πχ ένα-δύο μήνες για να δώσει 120 ενώ μπορεί να κάνει χρόνο με 100 στην χειρότερη. Αλλά να σου φέρονται σαν άνθρωπο φιλαράκι, όχι να σε ειρωνεύονται που λέει και ο φίλος (αν και τον βρίσκω λίγο υπερβολικό όσο αφορά τους αλτήρες).

Εγώ ας πούμε θεωρώ, ότι θα μπορούσε να κλείσει το κομμωτήριο που έχει μέσα στο γυμναστήριο (το δικό μου) και να ανάβει air condition το καλοκαίρι αν με βρίσκεις παράλογο σ'αυτό τι να πώ. Η ακριβή μηνιαία συνδρομή στα γυμναστήρια (συγκριτικά με το έτος) είναι τακτική για να σε ωθήσουν να πληρώσεις για όλο το χρόνο. Συν το ποσό της εγγραφής που ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα γτ υπάρχει :P

vaggan
13-02-17, 17:22
αν για καποιο λογο αλλαξουν τα πραγματα δηλαδη αν σου εχει πχ στο ετησιο να παρακολουθεις τρεις συνεδριες με κικ μποξινγκ το μηνα και καπου εκει στα χαλασει ναι θα παραπονεθεις αλλα θα ακουσεις τι εχει να σου πει ο γυμναστηριουχος που και παλι εσενα ο σκοπος σου ειναι η εκγυμναση με βαρη οποτε δεν αξιζει καν να μανουριασεις εδω πμως ο τυπος μιλαει για αλτηρες που δεν μπαινουν στην θεση τους νταξει αστειοτητες..μου λες για τις τιμες που παιζουν για κμμωτηρια και τα συναφη και κλαιω φιλε αστο μην το συνεχιζεις ειναι σαν να λες σε παιδακι απο τη ρουαντα που την βγαζει με σουπα οτι δεν εχεις αστακο και τρως μακαρονια με κιμα φιλε ουτε κομμωτηρια εχω ουτε θερμανση εχω εκτος και αν εξω εχει - και δινω 480 το χρονο απο εξοπλισμο δεν θελω να μιλησω θα αρκεστω οτι δεν υπαρχει οχι ρακ αλλα ουτε ορθοστατης ουτε λεγκ πρες εχει ομως μηχανημα πουλ οβερ:green::turtle: τα οργανα του 95 λεει στανταρ εγω λεω και 5 χρονια παλιοτερα ΑΣΧΕΤΟΟΟ πολυ λειτουργικα κανενα θεμα αλλα αμα δεις αλτηρες θα κλαψεις με μαυρο δακρυ ντουζιερες δεν υπαρχουν οπως δεν υπαρχει και κλιματισμος εκτος αν εξω ψηνει τα φιδια απο το κρυο η κανει καυσωνα στη γη της επαγγελιας ειστε και πειτε μου οτι θελετε μπορει να φαινομαι απολυτος ισως κλαψιαρης και οτι παω να δημιουργησω εντυπωσεις πανω στο θεμα αλλα σας τα λεω αυτα για να την δειτε λιγο θετικα την ολη φαση:welcome:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
13-02-17, 17:59
αν για καποιο λογο αλλαξουν τα πραγματα δηλαδη αν σου εχει πχ στο ετησιο να παρακολουθεις τρεις συνεδριες με κικ μποξινγκ το μηνα και καπου εκει στα χαλασει ναι θα παραπονεθεις αλλα θα ακουσεις τι εχει να σου πει ο γυμναστηριουχος που και παλι εσενα ο σκοπος σου ειναι η εκγυμναση με βαρη οποτε δεν αξιζει καν να μανουριασεις εδω πμως ο τυπος μιλαει για αλτηρες που δεν μπαινουν στην θεση τους νταξει αστειοτητες..μου λες για τις τιμες που παιζουν για κμμωτηρια και τα συναφη και κλαιω φιλε αστο μην το συνεχιζεις ειναι σαν να λες σε παιδακι απο τη ρουαντα που την βγαζει με σουπα οτι δεν εχεις αστακο και τρως μακαρονια με κιμα φιλε ουτε κομμωτηρια εχω ουτε θερμανση εχω εκτος και αν εξω εχει - και δινω 480 το χρονο απο εξοπλισμο δεν θελω να μιλησω θα αρκεστω οτι δεν υπαρχει οχι ρακ αλλα ουτε ορθοστατης ουτε λεγκ πρες εχει ομως μηχανημα πουλ οβερ:green::turtle: τα οργανα του 95 λεει στανταρ εγω λεω και 5 χρονια παλιοτερα ΑΣΧΕΤΟΟΟ πολυ λειτουργικα κανενα θεμα αλλα αμα δεις αλτηρες θα κλαψεις με μαυρο δακρυ ντουζιερες δεν υπαρχουν οπως δεν υπαρχει και κλιματισμος εκτος αν εξω ψηνει τα φιδια απο το κρυο η κανει καυσωνα στη γη της επαγγελιας ειστε και πειτε μου οτι θελετε μπορει να φαινομαι απολυτος ισως κλαψιαρης και οτι παω να δημιουργησω εντυπωσεις πανω στο θεμα αλλα σας τα λεω αυτα για να την δειτε λιγο θετικα την ολη φαση:welcome:

Μα δεν διαφωνώ ότι μπορεί το γυμναστήριο στην περιοχή σου να είναι σε χειρότερη κατάσταση απ'ότι εδώ. Προφανώς αναγκάζεσαι να πας γτ δεν έχει άλλη επιλογή. Εγώ συγκρίνω την κατάσταση που σου παρουσιάζουν σε ένα γυμναστήριο και καταλήγει να ναι εντελώς διαφορετική.

Όπως εσένα σε χρεώνει 480/χρόνο γιατι μπορεί να ναι το μόνο γυμαστήριο και εκμεταλεύεται μια κατάσταση είναι αναμενόμενο εδώ που υπάρχουν περισσότερα γυμναστήρια να το εκμεταλεύεται και ο αθλούμενος απτην ανάποδη.

Εγώ ας πούμε συμβιβάζομαι προσωρινά μέχρι να έχω ό,τι χρειάζομαι στο σπιτι. Εννοείται ότι θα πληρώσω πολλά χρηματα παραπάνω αλλά θα κάνω ό,τι θέλω όποτε το θέλω και χωρίς να χαλάω καρδιές με κανέναν.

MALE
13-02-17, 18:07
τοτε κυνηγησε τους βαση νομου γιατι ολα αυτα δεν τα ειπες απο την πρωτη στιγμη οτι βαση νομου ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αυτο εκεινο και το αλλο?μην συγκρινεις ηλεκτρικες συσκευες με γυμναστηρια γελαω την ηλεκτρικη συσκευη δεν την βλεπεις πως κατασκευαζεται και δεν εχεις την γνωση να κρινεις αν ειναι καλη η οχι γιαυτο και η εγγυηση στο γυμναστηριο μεσα σε μια βδομαδα εχεις καταλαβει τι παιζει και με το παραπανω

Τα ίδια θα λέμε? Αυτά έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες. Το θέμα έχει πάει στον συνήγορο του καταναλωτή.

Δεν συγκρίνω την ηλεκτρική σύσκεψη, ως προς την λειτουργία της και πως φτιάχνεται. Αλλα, υπάρχουν κάποια δικαιώματα που ως καταναλωτές μας προστατευτούν, οι ίδιοι κανόνες ισχύουν είτε πάρεις συνδρομή στο γυμναστήριο είτε ηλεκτρική σύσκεψη. Απλά Ελληνικά.


40 ευρω ειναι στην αθηνα εκτος αν πατε σε τιποτα σουπερ λουξ γυμναστηρια τι να κανουμε οπου δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας αλλιως καθομαστε σπιτακι μας και τα βρισκουμε με την παρτυ μας . ωραια 75 ευρω το χρονο και δεν ντρεπεστε να το λετε? δηλαδη μπορει να πατε για 4 μηνες να μην σας αρεσει και να ζητησετε τα λεφτα πισω?δεν ειναι αυτο τραγικο?? πολυ καλομαθημενοι ειστε αλλη φορα να προσεχετε που γραφεστε αλλα επρεπε να εισασταν επαρχια και να μην εχετε καν την επιλογη συνδρομης. ναι ε??εχεις σκεφτει οτι το γυμναστηριο μπορει να μην εχει τους γυμναστες γιατι μπορει να μην βγαινει επειδη σου εχει το ετησιο 75 ευρω για να γυμναζεσαι εσυ στο τζαμπα και να ερχεσαι και να κανεις και παραπονα στο φιναλε οτι θες τα λεφτα σου πισω?με αυτο το σκεπτικο φιλε που εχετε ολοι καθε βδομαδα θα αλλαζαν τα γυμναστηρια σαν τα πουκαμισα θα παταγαν σε μια φτηνη δικαιολογια και θα ηθελαν τα λεφτα τους πισω για εμενα απλα αχαριστια και γυφτια το ολο

Τότε να σου λένε από την αρχή ότι το 50% από τα μηχανήματα δεν δουλεύουν, τους αλτήρες θα τους βρίσκεις σπανια όταν τους χρειαστείς, όπως και τους δίσκους, οι γυμναστές θα είναι άφαντοι όταν θα τους έχεις ανάγκη και το γυμναστήριο δεν καταλαβαίνει χριστό από συμβάσεις και νομους τους κράτους, είμαστε πειρατές και κάνουμε ότι γουστάρουμε. Όχι να πλασάρουν πολυτέλειες, όλα στην πένα και θα χαίρεσαι που μας προτίμησες.

Και επίσης, γιατί δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει μέχρι τώρα. Όταν λέμε ζητάμε τα λεφτά μας πίσω, εννοούμε για τους μήνες που δεν πήγαμε, όχι για όσο καιρό γυμναζόμασταν!







Δικιο εχει ο φιλος που θελει να φυγει, εφοσον η κατασταση ειναι ετσι οπως την περιγραφει, εγω μια απορεια εχω....οταν πηγες να γραφτεις αδερφε δεν κοιταξες τον χωρο??? τα βρη τα μηχανιματα ολα αυτα? ετσι πηγες και εσκασες τοσα λεφτα στο ντουκου?
Επισης στην θεση σου θα καταονομαζα το ονομα του γυμναστηριου ωστε να μην την πατησει κανας αλλος

Πήγα σε ώρα αιχμής φίλε να δω τι παίζει, ενώ είχε αρκετό κόσμο παρόλα αυτά είδα πολλούς πάγκους, πολλά μηχανήματα, πολλούς αλτήρες και γενικά μεγάλοι χώροι. Το λάθος μου ήταν που δεν έκανα 1 δωρεάν προπόνηση, γιατί το να δεις αλτήρες κάτω λες οκ κάποιοι κάνουν από τον πολύ κόσμο, όπως και με τους δισκους. Όπως και τα μηχανήματα, ηταν μεν πολλά αλλα ένα μεγάλο ποσοστό δεν δουλεύουν. Εχουν και στα μηχανήματα πρόβλημα, αλλα τες πα αυτό δεν με ενοχλεί.

Εκεί που χάθηκε εντελώς η μπάλα ήταν στην συμπεριφορά του υπευθυνου!
-Δεν είναι πρόβλημα οι αλτήρες για να φύγεις
-Εσύ θες να κανεις ακύρωση όχι εγώ οποτε μου δίνεις 90 ευρώ!
-Δεν υπάρχουν συμβάσεις πουθενά, σε κανένα γυμναστήριο
Με υφάκι "κάνω ότι γουστάρω"

Θα ήθελα πολύ να το κατονομάσω αλλα για την ώρα δεν γίνετε, εάν κάνω κάτι πριν να λυθεί το θέμα μου μπορούν να μου κάνουν ασφαλιστικά μετρα για δυσφήμιση και να ζητήσουν όσα έχω γράψει να διαγραφτούν, αλλιώς ασφαλιστικά και στο forum. Όπως και να έχει θα το ψάξω, είναι καλο να έχουμε από όλους ένα feedback.

MALE
13-02-17, 18:17
Nομιζω σε καποιο ποσοστο εχετε ολοι δικιο κ ας εχετε διαφορετικες αποψεις.
Ειναι δυσκολο να ημαστε απολυτα ευχαριστημενοι σε εναν χωρο που θα μπουν διαφοροι ανθρωποι μεσα .
Τωρα οπως το περιγραφεις με το χαος των αλτηρων παμε στην υπερβολη κ βεβαια εχεις δικιο ,δεν σου μιλησε κ σωστα οπως επρεπε ο υπευθυνος οποτε χαλιεσαι τελειως.
Προπονηση ''αξιοπρεπη'' ομως δεν μπορεις να κανεις αν κ πχ εχει κ πολυ κοσμο , τι μπορεις να πεις τοτε; Δεν μ αρεσει φευγω δωσε μου την συνδρομη μου πισω;
Θελω να πω οτι παντα μπορει να υπαρχει ενας διαφορετικος λογος που μπορει να μην αρεσει στον καθενα.
Αλλον τον πειραζει η ζεστη αλλον το δυνατο κλιματιστικο ,αλλον τα λιγα κιλα ,αλλον οι κραυγες στις αρσεις ,αλλον η ακαταστασια κλπ κλπ.
Τα οποια παραπονα τα συζητας με τον υπευθηνο κ αν μπορει να δωσει μια λυση (εστω κ μεση ) καλως. Αν οχι κ νομιζεις οτι το προβλημα ειναι μεγαλο για σενα ,λες ...την πατησα ,κ πας σε αλλο γυμναστηριο (η εκεινη την στιγμη εαν εχεις την δυνατοτητα η κανεις υπομονη κ οταν τελειωσει η συνδρομη σου).
Εαν εχουν κ αλλοι παραπονα ,στο τελος θα ειναι σε βαρος του γυμναστηριουχου.
Μου εχει τυχει κ εμενα σε gym ενω επιτηδες δεν ειχαν extra μπαρες ουτε τον καταλληλο χωρο για καποιες ασκησεις ,καποιοι επαιρναν τις τεραστιες απο τους παγκους κ εκαναν αρσεις θανατου με πολλα κιλα αναμεσα κ σ αποσταση αναπνοης απο αλλους με κινδυνο τραυματισμου ,ασε που ο αλλος ηθελε να κανει πιεσεις παγκου με τις στανταρ μπαρες κ περιμενε τον αλλον.
Κανανε κ καποιοι-ες παραπονα ,δεν εγινε τπτ ,τι επρεπε να κανω; Να του πω δωσε μου πισω τους 5 μηνες που υπολειπονται απο την συνδρομη;
Μαζι με καποια αλλα πραγματα που δεν μου αρεσαν ,μαζεψα τα κουβαδακια μου κ σ αλλη παραλια;)

Κοίτα, ο καθένας μπορεί να φύγει για οποιον λόγο γουστάρει. Δεν είναι ανάγκη να έχεις ούτε καν λόγο.
Ζητάς τα χρήματα για τους μήνες που δεν γυμνάστηκες, δεν κλέβεις. Ποσο μάλλον στην δικη μου περίπτωση που έκανα 1 ημιτελή προπόνηση, δεν υπεργραψα ποτε σύμβαση και μου συμπεριφέρθηκαν άσχημα από πάνω. Δεν ζητω το τέλειο γυμναστήριο, έχω πάει σε αρκετά στην αττική, το χαλι που συνάντησα εκεί δεν το έχω ξανά συναντήσει!

Έχω αλλάξει άπειρες φορες άσκηση γιατί είχαν άλλοι τους αλτήρες που ήθελα ή είχαν τους δίσκους που έψαχνα. Στο συγκεκριμένο μα την Παναγια δεν έβγαζες άκρη!
Υπάρχει ένα που είναι στην πένα όλα! Τώρα έχει και προσφορα 150 η ετήσια και δώρο άλλη 1 στο ταίρι σου λόγο Αγίου Βαλεντίνου. Εάν μπορούσα εκεί θα πήγαινα αλλα είναι μακρια μου. Είχα κάνει 1 φορα προπόνηση και ήταν το καλύτερο γυμναστήριο που έχει πάει ποτε! Άψογο!

vaggan
13-02-17, 19:04
Τα ίδια θα λέμε? Αυτά έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες. Το θέμα έχει πάει στον συνήγορο του καταναλωτή.

Δεν συγκρίνω την ηλεκτρική σύσκεψη, ως προς την λειτουργία της και πως φτιάχνεται. Αλλα, υπάρχουν κάποια δικαιώματα που ως καταναλωτές μας προστατευτούν, οι ίδιοι κανόνες ισχύουν είτε πάρεις συνδρομή στο γυμναστήριο είτε ηλεκτρική σύσκεψη. Απλά Ελληνικά.


Τότε να σου λένε από την αρχή ότι το 50% από τα μηχανήματα δεν δουλεύουν, τους αλτήρες θα τους βρίσκεις σπανια όταν τους χρειαστείς, όπως και τους δίσκους, οι γυμναστές θα είναι άφαντοι όταν θα τους έχεις ανάγκη και το γυμναστήριο δεν καταλαβαίνει χριστό από συμβάσεις και νομους τους κράτους, είμαστε πειρατές και κάνουμε ότι γουστάρουμε. Όχι να πλασάρουν πολυτέλειες, όλα στην πένα και θα χαίρεσαι που μας προτίμησες.

Και επίσης, γιατί δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει μέχρι τώρα. Όταν λέμε ζητάμε τα λεφτά μας πίσω, εννοούμε για τους μήνες που δεν πήγαμε, όχι για όσο καιρό γυμναζόμασταν!








Πήγα σε ώρα αιχμής φίλε να δω τι παίζει, ενώ είχε αρκετό κόσμο παρόλα αυτά είδα πολλούς πάγκους, πολλά μηχανήματα, πολλούς αλτήρες και γενικά μεγάλοι χώροι. Το λάθος μου ήταν που δεν έκανα 1 δωρεάν προπόνηση, γιατί το να δεις αλτήρες κάτω λες οκ κάποιοι κάνουν από τον πολύ κόσμο, όπως και με τους δισκους. Όπως και τα μηχανήματα, ηταν μεν πολλά αλλα ένα μεγάλο ποσοστό δεν δουλεύουν. Εχουν και στα μηχανήματα πρόβλημα, αλλα τες πα αυτό δεν με ενοχλεί.

Εκεί που χάθηκε εντελώς η μπάλα ήταν στην συμπεριφορά του υπευθυνου!
-Δεν είναι πρόβλημα οι αλτήρες για να φύγεις
-Εσύ θες να κανεις ακύρωση όχι εγώ οποτε μου δίνεις 90 ευρώ!
-Δεν υπάρχουν συμβάσεις πουθενά, σε κανένα γυμναστήριο
Με υφάκι "κάνω ότι γουστάρω"

Θα ήθελα πολύ να το κατονομάσω αλλα για την ώρα δεν γίνετε, εάν κάνω κάτι πριν να λυθεί το θέμα μου μπορούν να μου κάνουν ασφαλιστικά μετρα για δυσφήμιση και να ζητήσουν όσα έχω γράψει να διαγραφτούν, αλλιώς ασφαλιστικά και στο forum. Όπως και να έχει θα το ψάξω, είναι καλο να έχουμε από όλους ένα feedback.κοιτα λαμογια υπαρχουν παντου αλλη φορα κανε δοκιμαστικα προπονηση μια βδομαδα και μετα κατεληξε λοιπον οπως πολυ σωστα ειπες και εσυ ωστε να παρεις μια γευση για το τι μελλει γενεσθαι ελπιζω να χεις ακουστα το οτι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται:welcome:καλη τυχη την επομενη φορα

vaggan
13-02-17, 19:10
Μα δεν διαφωνώ ότι μπορεί το γυμναστήριο στην περιοχή σου να είναι σε χειρότερη κατάσταση απ'ότι εδώ. Προφανώς αναγκάζεσαι να πας γτ δεν έχει άλλη επιλογή. Εγώ συγκρίνω την κατάσταση που σου παρουσιάζουν σε ένα γυμναστήριο και καταλήγει να ναι εντελώς διαφορετική.

Όπως εσένα σε χρεώνει 480/χρόνο γιατι μπορεί να ναι το μόνο γυμαστήριο και εκμεταλεύεται μια κατάσταση είναι αναμενόμενο εδώ που υπάρχουν περισσότερα γυμναστήρια να το εκμεταλεύεται και ο αθλούμενος απτην ανάποδη.

Εγώ ας πούμε συμβιβάζομαι προσωρινά μέχρι να έχω ό,τι χρειάζομαι στο σπιτι. Εννοείται ότι θα πληρώσω πολλά χρηματα παραπάνω αλλά θα κάνω ό,τι θέλω όποτε το θέλω και χωρίς να χαλάω καρδιές με κανέναν.ωραια αν το εκμεταλευεται απο την αναποδη και η κατασταση ειναι εντελως διαφορετικη ας κανουν δυο αναγνωριστηκες προπονησεις αν δεν τους καλυπτει go on στο παρακατω εγω δεν εχω καν επιλογες εσεις οι πρωτευουσιανοι κανετε τις ζωες σας δυσκολες χωρις λογο πνιγεστε σε μια κουταλια νερο:P:P

aepiskeptis
13-02-17, 20:13
Α ναι ε, ειτε παρεις ηλεκτρικη συσκευή;

Αλλαγες γινονται εντος 14 ημερων εφοσον η συσκευή δεν εχει ανοιχτεί.
Ο πελατης δεν εχει δικαιωμα επιστροφής για αγορες απο το κατάστημα , επιστροφες γινονται μονο για αγορες μεσω αποστολης εντος 14ημερων και εφοσον η συσκευη δεν εχει ανοιχτει.
Η συσκευή αποτελει προιον προσφορας και ο πελάτης δεν εχει δικαιωμα επιστροφής, σε περίπτωση ελαττωματος η συσκευή θα αντικατασταθει με ιδια εφοσον υπαρχουν διαθεσιμες σε προσφορα, αλλιως το ποσο θα του πιστωθει για μελλοντικες αγορες.

Άκυρος ο συλλογισμος. Το μπλεντερ ετσι μου εμεινε και πριν απο αυτο ενα hand blender.

Επίσης, ακυρο το να επιστραφουν χρηματα, αγοραστηκε πακετο προσφοράς.

Αυτο που θα μπορουσες να γίνει ειναι να βρεις ενα υπαρχον μελος να του πουλήσεις τη συνδρομη, με τη μειωση του αχρησιμοποίητου μεταχειρισμενου κι ο χρονος σου να προστεθεί στο δικο του. Κι αυτο εαν δεν ειχε γινει φασαρία και πηγαινες ευγενικά και του παρακαλουσες με μια δικαιολογία βρηκα δουλειά στο εξωτερικό κτλ

Γιατι, η συνδρομή ειναι προσωπική και δε μεταβιβαζεται.


Και οπως ειπαν και τα παιδια πανω τακτοποιημενουν αλτηρες στη σειρα, μονο σε κατι χαζογυμναστηρια και με πρωτοποριακα ομαδικα μσυνδρομή 300ε το χρονο, που πανε γκομενες να κανουν ζουμπα και ταντρικη γιογκα

sobral
13-02-17, 20:29
Δεν ξέρω για ποιο γυμναστήριο λέτε ούτε θα σχολιάσω το δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. Εγώ θα πω πως αν μπορείς να τα πάρεις πάρ'τα, κυρίως για το γαμώτο επειδή σου μίλησαν με υφάκι κτλ. Κι μένα θα με πείραζε αυτό. Αλλά θα επέμβω για άλλο λόγο... Μερικοί έχετε χάσει την αίσθηση του σιδεράδικου! Σιδεράδικο δεν σημαίνει ιδρωτίλα, βάρη πεταμένα παντού, όργανα σκονισμένα που τρίζουν και απουσία γυναικείας ύπαρξης... Αυτό λέγεται κάπως αλλιώς.

MALE
13-02-17, 22:04
Α ναι ε, ειτε παρεις ηλεκτρικη συσκευή;

Αλλαγες γινονται εντος 14 ημερων εφοσον η συσκευή δεν εχει ανοιχτεί.
Ο πελατης δεν εχει δικαιωμα επιστροφής για αγορες απο το κατάστημα , επιστροφες γινονται μονο για αγορες μεσω αποστολης εντος 14ημερων και εφοσον η συσκευη δεν εχει ανοιχτει.
Η συσκευή αποτελει προιον προσφορας και ο πελάτης δεν εχει δικαιωμα επιστροφής, σε περίπτωση ελαττωματος η συσκευή θα αντικατασταθει με ιδια εφοσον υπαρχουν διαθεσιμες σε προσφορα, αλλιως το ποσο θα του πιστωθει για μελλοντικες αγορες.

Άκυρος ο συλλογισμος. Το μπλεντερ ετσι μου εμεινε και πριν απο αυτο ενα hand blender.



Δεν είναι συλλογισμός, είναι η νομοθεσία. Στις ηλεκτρικές κ.τ.λπ συσκευές είναι 14 μέρες DOA, για τα γυμναστήρια έχει ξεχωριστούς κανόνες.


Αυτο που θα μπορουσες να γίνει ειναι να βρεις ενα υπαρχον μελος να του πουλήσεις τη συνδρομη, με τη μειωση του αχρησιμοποίητου μεταχειρισμενου κι ο χρονος σου να προστεθεί στο δικο του.
Επίσης, ακυρο το να επιστραφουν χρηματα, αγοραστηκε πακετο προσφοράς.
Γιατι, η συνδρομή ειναι προσωπική και δε μεταβιβαζεται.

Νομίζεις.
Η ακύρωση της συνδρομής μπορεί να γίνει οποτεδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο με την υποβολή σχετικού εντύπου Δήλωσης Υπαναχώρησης στην εταιρεία. Αν η υποβολή της καταγγελίας γίνει μετά την παρέλευση 30 ημερών από την υπογραφή της σύμβασης, ο έμπορος δικαιούται να παρακρατήσει ποσό που αντιστοιχεί στο 2,5% του ποσού της σύμβασης, πέραν του ποσού που αντιστοιχεί στις ήδη εκτελεσθείσες υπηρεσίες.
Η παρακράτηση του 2,5% δεν ισχύει στην περίπτωση της υποβολής της δήλωσης υπαναχώρησης πριν από την παρέλευση 30 ημερών από την υπογραφή της σύμβασης (Y.A. Z1-1262/2007).


Κι αυτο εαν δεν ειχε γινει φασαρία και πηγαινες ευγενικά και του παρακαλουσες με μια δικαιολογία βρηκα δουλειά στο εξωτερικό κτλ[/COLOR]
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει καθόλου τι έχω γράψει. Ευγενικά μίλησα και μου συμπεριφέρθηκε άσχημα. Αν ο άλλος είναι ζώο δεν θα κάτσω να τον παρακαλέσω.


Και οπως ειπαν και τα παιδια πανω τακτοποιημενουν αλτηρες στη σειρα, μονο σε κατι χαζογυμναστηρια και με πρωτοποριακα ομαδικα μσυνδρομή 300ε το χρονο, που πανε γκομενες να κανουν ζουμπα και ταντρικη γιογκα
Με 150 ευρώ ετήσια έχει γυμναστήριο στην πένα, όλα τέλεια μέσα. Εάν για σένα είναι μαγκια να ψάχνεις αλτήρες, να περιμένεις 30 λεπτά άσκοπα και τα μισα μηχανήματα να μην δουλευουν, δικό σου θέμα. Για μένα είναι ηλίθιο, αντιεπαγγελματικό και ασόβαρη επιχείρηση. Είτε έχει 100 είτε 300.
Και στην τελική, εχω φίλο που γουστάρει να βρωμάει ιδρωτίλα το γυμναστήριο. Τι να κάνουμε υπάρχουν και αυτοί, δεν θα πάω και εγώ να κολλήσω μικρόβια γιατί ο άλλος έχει παράξενα βίτσια.

beefmeup
13-02-17, 22:10
παιδια δεν εχει νοημα να μακρυγορουμε..
φιλε οπως εγραψα κ απο πανω, αυτα που αναφερεις σαν προβληματα (σπασμενα μηχανηματα, δισκοι κ αλτηρες πεταμενοι οπου ναναι, πολυκοσμια κλπ) ειναι πραγματα που τα βλεπεις μονο με μια προπονηση, κ κανουν "μπαμ" με τη μια..ας εκανες μια προπονηση εκει περα, η με πληρωμη, η εστω δωρεαν, αν την εδινε το γυμναστηριο..
προφανως κ συ δεν εδωσες την πρεπουσα σημασια κ βρεθηκες σε αυτη την κατασταση..

για τα υπολοιπα τα γραψαμε πιο πισω..:thumbup:

MALE
13-02-17, 22:12
Δεν ξέρω για ποιο γυμναστήριο λέτε ούτε θα σχολιάσω το δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. Εγώ θα πω πως αν μπορείς να τα πάρεις πάρ'τα, κυρίως για το γαμώτο επειδή σου μίλησαν με υφάκι κτλ. Κι μένα θα με πείραζε αυτό. Αλλά θα επέμβω για άλλο λόγο... Μερικοί έχετε χάσει την αίσθηση του σιδεράδικου! Σιδεράδικο δεν σημαίνει ιδρωτίλα, βάρη πεταμένα παντού, όργανα σκονισμένα που τρίζουν και απουσία γυναικείας ύπαρξης... Αυτό λέγεται κάπως αλλιώς.

Άσε φίλε, του έλεγα ευγενικά ότι δεν μπορούσα να βγάλω πρόγραμμα και αυτός ήταν "στα @@ μου" φάση και "δεν με νοιάζει!" Μου ζηταγε και 90 ευρω για την ακυρωση!
Είχα μείνει, έλεγα δεν το ζω! Εύχομαι να μην το ζήσει κανεις σας.

Έχω πάει σε πολλά γυμναστήρια αλλα τέτοιο χαλι δεν είχα ξαναδεί!

MALE
13-02-17, 22:13
παιδια δεν εχει νοημα να μακρυγορουμε..
φιλε οπως εγραψα κ απο πανω, αυτα που αναφερεις σαν προβληματα (σπασμενα μηχανηματα, δισκοι κ αλτηρες πεταμενοι οπου ναναι, πολυκοσμια κλπ) ειναι πραγματα που τα βλεπεις μονο με μια προπονηση, κ κανουν "μπαμ" με τη μια..ας εκανες μια προπονηση εκει περα, η με πληρωμη, η εστω δωρεαν, αν την εδινε το γυμναστηριο..
προφανως κ συ δεν εδωσες την πρεπουσα σημασια κ βρεθηκες σε αυτη την κατασταση..

για τα υπολοιπα τα γραψαμε πιο πισω..:thumbup:

Έτσι! :thumbup: