PDA

Επιστροφή στο Forum : πλάτη



sakispower
10-12-08, 13:06
προγραμμα πλάτης:
-4Χ10 ζέσταμα μονόζυγο
-6Χ8-6 αρσεις θανάτου βαριά κιλά (οριακά)
-4Χ8 κωπηλατική με μπάρα
-4Χ8 σταυρός
- 4Χ8 χαμηλή κωπηλατική
-4Χ10 οπισθολαίμιες στην τροχαλία
πως το βλέπετε?

NASSER
10-12-08, 13:38
το εχεις κανει αυτο το προγραμμα πλατης?
Εμενα μπορει να μου φαινεται καλο, σε αλλον πολυ και σε αλλον λιγο. Σημασία εχει εσενα πως σου βγαινει.

Αn τo εχες εφαρμοσει θα ηθελα τις εντυπωσεις σου, αν οχι εσενα πως σου φαινεται?

Muscleboss
10-12-08, 13:59
η προπόνηση που ακολουθείς εξάρτάται σε μεγάλο βαθμό από το επίπεδό σου και τη φιλοσοφία που ακολουθείς κάθε περίοδο, αλλά και τους στόχους σου.

τι στόχους έχεις;

ΜΒ

slaine
10-12-08, 14:43
για έναν φυσικό αθλητή αν φτάνει σε κόπωση σε όλες τις ασκήσεις μου φαίνεται πολύ

sakispower
10-12-08, 15:51
κάνω 5 χρόνια βάρη..ξεκίνησα 68 κιλα και ειμαι 83..ειμαι 24 χρονων..βοηθιεμαι απο συμπληρωματα αν και νομιζω οτι ειναι περισσοτερο ψυχολογικη η βοηθεια αυτη..εχω μεινει στασιμος και θελω να ανεβω περισσοτερο αλλα πολυ σταδιακα.......οι στοχοι μου ειναι να φτασω σε ενα πολυ ψηλο σημεοι..οχι αγωνιστικο αλλα ξερεις το <μπαμ> του γυμναστηριου που λεμε...το συγκεκριμενο προγραμμα το κανω καιρο με μικρες αλλαγες και αισθανομαι οτι με δουλευει καλα γιατι το κανω με ενταση και με οσα κιλα μπορω.οριακα..

Muscleboss
10-12-08, 15:57
για έναν φυσικό αθλητή αν φτάνει σε κόπωση σε όλες τις ασκήσεις μου φαίνεται πολύ

συμφωνώ. πόση ώρα διαρκεί η προπόνησήσ σου;

ΜΒ

BRaWNy
10-12-08, 16:12
-4Χ10 ζέσταμα μονόζυγο
Mπορεις και κάνεις 4 σετ των 10 επαναλήψεων έλξεις στο μονόζυγο για ζέσταμα?
Με το ζέσταμα τι εννοείς?
Χρησιμοποιείς το μονόζυγο μόνο για ζέσταμα?
Αν όχι, μετα πως κάνεις τα λειτουργικά σου σετ με αυτό?
Αν ναι, το κάνεις για να ζεσταθείς/ζεστάνεις την πλάτη για την επόμενη άσκηση?



πως το βλέπετε?Το βλέπω πολύ υπερβολικό ακόμη και για επαγγελματία.
Και αν το βγάζεις όλο, σημαίνει ότι απλά κάνεις τις ασκήσεις/κινήσεις και δεν παίρνεις απο αυτές αυτο που πρέπει.

άποψή μου.

sakispower
10-12-08, 16:21
1 ωρα γιαρκει η προπόνηση μου..σχεδον σπανιως πιο πολυ..αντε κανενα τεταρτακι παραπανω....κοιταξε με το μονοζυγο ξεκιναω γιατι πιστευω οτι ειναι το must για την πλάτη........και με ετοιμαζει για τις επομενες ασκησεις..στο τελος δεν μπορω με τιποτα να κανω μονοζυγο γιατι ειμαι πολυ κουρασμενος

Steve KinG STyLe
10-12-08, 16:26
Τι επιπεδα εντασης ειναι η προπονηση σου?Πας τα σετ μεχρι κοπωσης?Η μονο στις αρσεις θανατου που λες "οριακα"???

Γιατι και μενα μου φαινεται παρα πολυ υπερβολικο πολλες ασκησεις πολλα σετ...και μου φαινεται περιεργο :roll:

sakispower
10-12-08, 16:30
στις αρσεις κανω και σετ με 2 επαναληψεις...αυτο εννοω οριακα..στις αλλες απλα βγαζω οκταρες αλλα τις νοιωθω...καθε σετ το νοιωθω

pikolo
10-12-08, 16:53
α πες ετσι...αρα δεν ειναι ολα μεχρι failure γιατι αλλιως θα ρπεπει να εισαι ο σουπερμαν για να το βγαλεις.σε natyral επιπεδο πολυ δυσκολο!Προλαβαινεις και αναρωνεις?εγω λεω να ριξεις σετ στις ασκησεις και μην ανησυχεις δεν θα χασεις ,αλλα να κανεις καθε σετ μεχρι failure(αποτυχια στην θετικη κινηση σου).Το μεγιστο εραιθισμα στον μυ για να μεγαλωσει γινεται στο πρωτο αντε και στο δευτερο σετ.

Steve KinG STyLe
10-12-08, 17:05
Το μεγιστο εραιθισμα στον μυ για να μεγαλωσει γινεται στο πρωτο αντε και στο δευτερο σετ.

Πως εξηγητε αυτο???

Παντως +1 στα παραπανω. Κοπωση σημαινει αν δεν καταλαβες οταν δεν μπορεις να πραγματοποιησεις καμια αλλη επαναληψη απο μονος σου οσο και να χτυπιεσε με απλα ελληνικα :P

pikolo
10-12-08, 17:08
ε και δηλαδη εγω τι ειπα?Θετικη αποτυχια!!steve χανεις λαδια?Οσο για αυτο πηγαινε διαβασε stuart mac roberts brawny and beyond και θα το καταλαβεις και συ. :rifle: :sneaky:

Steve KinG STyLe
10-12-08, 17:18
ε και δηλαδη εγω τι ειπα?Θετικη αποτυχια!!steve χανεις λαδια?Οσο για αυτο πηγαινε διαβασε stuart mac roberts brawny and beyond και θα το καταλαβεις και συ. :rifle: :sneaky:

δεν ελεγα σε σενα τι ειναι η κοπωση αλητη... :lol: Απλα δεν εξηγησες τι ακριβως ειανι η κοπωση και μπορει ο ανθρωπος να μην ξερει... mmm2

pikolo
10-12-08, 17:19
αντε καλα συγχωρεμενος..χεχεαντε μη σε βαλω να διαβασεις ολο το Book!xexe