PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινό



muaythaispirit
11-04-07, 16:41
συνιστατε η ληψη πρωτεινης (σκονη) το πρωι μολις ξυπναμε ή ειναι προτιμοτερο να καταναλωνουμε στερεα τροφη?
βλεπω οτι σε πολλες διαιτες το πρωτο γευμα συνηθως περιεχει αυγα, δημητριακα κτλ και μου ειναι πολυ δυσκολο να φαω φαγητο μολις ξυπνησω!

το πρωινο μου ειναι 1,5 σκουπ ελιτ πρωτεινη με λιγο γαλα και λιγο μαλτοδεξτρινη (οχι τοση οσο το μεταπροπ ροφημα) + κουακερ + μελι + πολυβιταμινη

Gasturb
11-04-07, 16:43
Δεν κάνει κακό αλλά καλύτερα τα αυγά από ένα απλό ρόφημα - stay natural αν με πιάνεις (όπως λέει κ ο Brawny hehe). Τα δημητρικά πάντα - δεν τα παίρνεις για την πρωτεϊνη φυτικής προελευσής του αλλά κυρίως για τους υδατάνθρακες κ ίνες που περιέχουν κ είναι απαραίτητα με το πρωϊνο ξύπνημα μετα τις τόσες ώρες αδράνειας του οργανισμού.

Gt

Billy
11-04-07, 16:52
Βασικά την πρωτεϊνη πρέπει να την παίρνουμε με άδειο στομάχι και μονη της για να μην αναμειγνυεται με άλλες τροφές και έτσι να υπάρχει απώλεια.
Γι'αυτό καλό θα ειναι να πάρεις μια δοση (με νερό) αμεσως μολις ξυπνησεις, με το που θα ανοίξεις τα ματια, μετά πάς για την πρωινή καθαριοτητα σου και μετά από κανα 30λεπτο παιρνεις και το πρωινό σου.
Αν εχεις προβλημα χρόνου το πρωί μπορείς να προσθεσεις μια Καζεϊνη το βραδυ η οποια ειναι βραδείας απορόφησης, δηλαδη χρειάζεται 7 περίπου ωρες για να αποροφηθει και έτσι το πρωι δεν θα χρειασθεις να πάρεις whey.
Εγω εχω δοκιμάσει και τα δυο πλάνα και με το δευτερο ημουν καλυτερα γιατί οι μυς χρειάζονται τροφη και κατα την διαρκεια του υπνου.

muaythaispirit
11-04-07, 16:54
δηλ εχει διαφορα να ειμαι natural το πρωι και να παιρνω πρωτεινη αργοτερα?
ρε μου ειναι πολυ δυσκολο να φαω το πρωι αυγα μου ερχεται να :puke: μονο που το σκεφτομαι! πιο μετα τα τρωω δεν εχω προβλημα! :army2:

Gasturb
11-04-07, 17:00
Tότε muaythaispirit κάντο άνετα με την whey :wink:

Gt

Gasturb
11-04-07, 17:02
Αν εχεις προβλημα χρόνου το πρωί μπορείς να προσθεσεις μια Καζεϊνη το βραδυ .. και έτσι το πρωι δεν θα χρειασθεις να πάρεις whey.

Billy αυτό δεν ισχύει, κ καζεϊνη πριν κοιμηθούμε κ whey το πρωϊ που ξυπνάμε και τα 2 χρειάζονται.

Gt

muaythaispirit
11-04-07, 17:04
Βασικά την πρωτεϊνη πρέπει να την παίρνουμε με άδειο στομάχι και μονη της για να μην αναμειγνυεται με άλλες τροφές και έτσι να υπάρχει απώλεια.
Γι'αυτό καλό θα ειναι να πάρεις μια δοση (με νερό) αμεσως μολις ξυπνησεις, με το που θα ανοίξεις τα ματια, μετά πάς για την πρωινή καθαριοτητα σου και μετά από κανα 30λεπτο παιρνεις και το πρωινό σου.


γιατι αυτο ισχυει???

Gasturb
11-04-07, 17:06
Βασικά την πρωτεϊνη πρέπει να την παίρνουμε με άδειο στομάχι και μονη της για να μην αναμειγνυεται με άλλες τροφές και έτσι να υπάρχει απώλεια.
Γι'αυτό καλό θα ειναι να πάρεις μια δοση (με νερό) αμεσως μολις ξυπνησεις, με το που θα ανοίξεις τα ματια, μετά πάς για την πρωινή καθαριοτητα σου και μετά από κανα 30λεπτο παιρνεις και το πρωινό σου.


γιατι αυτο ισχυει???

Εγώ το κάνω δλδ πρωτεϊνη κ σταφίδες για το πρωϊνο insoulin spike που χρειαζόμαστε κ μετα απο κανά 15 20 λεπτο σύνθετοι υδατάνθρακες (δημητρικά) για ομαλοποίηση..

Gt

theodore_tsi
11-04-07, 17:07
Αν εχεις προβλημα χρόνου το πρωί μπορείς να προσθεσεις μια Καζεϊνη το βραδυ .. και έτσι το πρωι δεν θα χρειασθεις να πάρεις whey.

Billy αυτό δεν ισχύει, κ καζεϊνη πριν κοιμηθούμε κ whey το πρωϊ που ξυπνάμε και τα 2 χρειάζονται.

Gt

συμφωνώ!!!!

muaythaispirit εγώ πάντως στη θέση σου μάλτο δεν θα έβαζα.....Δεν υπάρχει λόγος αφού και γάλα βάζεις και κουάκερ.....

winny
11-04-07, 17:12
εμενα το πρωινο μου αυτο το διαστημα ειναι κουακερ ωμο (και οχι πιτακι...η μανια σας με τα πιτακια :lol: ) 2 skoop whey, λιγα καρυδια, και ανακατεμα με φρεσκο χυμο πορτοκαλι....delicius!!!

Billy
11-04-07, 17:20
Αν εχεις προβλημα χρόνου το πρωί μπορείς να προσθεσεις μια Καζεϊνη το βραδυ .. και έτσι το πρωι δεν θα χρειασθεις να πάρεις whey.

Billy αυτό δεν ισχύει, κ καζεϊνη πριν κοιμηθούμε κ whey το πρωϊ που ξυπνάμε και τα 2 χρειάζονται.

Gt

gt,
εσυ ρε, παίρνεις και καζείνη το βράδυ; μηπως γι'αυτό εχεις αϋπνίες; ΛΟΛ

.....

σωστά κανονικά χρειάζονται και τα δυο, καζείνη το βράδυ και whey το πρωί, απλά επειδη ειδα οτι ο muaythaispirit κάπως ζορίζεται, ειπα να του δωσω μια εναλλακτική λυση, οχι απόλυτα σωστη αλλα περίπου. Φυσικά εξυπακουεται ότι θα πρέπει να φαει φυσική πρωτεινη το πρωί, αυγα κλπ, αλλά και αυτά φαίνεται οτι τον χαλάνε.

Εγω του τελευταιους 4 μηνες τρωω για πρωινό, ασπράδια+1 κροκο + μπασματι + μελι
και εχω ξενιάσει, ουτε που θέλω να το αλλάξω. Δεν σκεφτομαι πια τι θα φάω.

Gasturb
11-04-07, 17:25
gt,
εσυ ρε, παίρνεις και καζείνη το βράδυ; μηπως γι'αυτό εχεις αϋπνίες; ΛΟΛ



Λες?? :geek:

Gt

Gasturb
11-04-07, 17:27
muaythaispirit εγώ πάντως στη θέση σου μάλτο δεν θα έβαζα......

Αντί για μαλτο κ χαζομάρες το πρωι να τρώτε σταφίδες - Natural way to stay

Gt

Billy
11-04-07, 17:31
και κανα αμυγδαλο/καρυδάκι για τα Ω.
επίσης Δαμασκυνα αντι για μαλτο που εχουν και φυτικές ινες

winny
11-04-07, 17:34
ρε billy πως συνδιαζεις μελι με ρυζι? :puke:

muaythaispirit
11-04-07, 17:36
τι ποσοτητα σταφιδες να τρωω το πρωι?
θα την κοψω και εγω την μαλτο το πρω αφου δεν ειναι τοσο απαραιτητη

Gasturb
11-04-07, 17:38
γράφει πάνω για τα 100γρ .. - εγώ παντος παίρνω 23 γρ για 15 γρ απλούς υδατάνθρακες

Gt

Billy
11-04-07, 17:39
ρε billy πως συνδιαζεις μελι με ρυζι? :puke:

κλεινω τα ματια και την μυτη,
οχι πλάκα κανω.

Βασικά δεν υπάρχει προβλημα, το ρυζι μπορούμε να το φάμ και σαν γλυκο, αυτο δεν κάνουμε οταν τρωμε ρυζογαλο;


Οι σταφιδες το πρωι ειναι πολυ ωραιες, αλλά θελει προσοχή γιατι εχουν πολλές θρμιδες,
1-2max κουταλιες της σουπας ειναι υπεραρκετό, νομίζω

Gasturb
11-04-07, 17:47
Οι σταφιδες το πρωι ειναι πολυ ωραιες, αλλά θελει προσοχή γιατι εχουν πολλές θρμιδες,

Eίμαι σε περίοδο όγκου δεν με πειράζει :green:

Gt

muaythaispirit
11-04-07, 18:44
το πρωι δεν "μας παιρνει" να τρωμε ορισμενους υδατ τετοιας μορφης?
επειδη ειπες οτι τρως μονο σε περιοδο ογκου γκας με τρομαξες χαχαχαχ!
λετε να γινονται κ λιπος?

Gasturb
11-04-07, 19:12
επειδη ειπες οτι τρως μονο σε περιοδο ογκου γκας με τρομαξες χαχαχαχ!
λετε να γινονται κ λιπος?

Μέχρι την ποσότητα τον 15 γρ σε απλούς δεν πειράζει - το πρόβλημα αρχίζει όταν πάρουμε κανά σακουλάκι αγκαζε..

Gt

theodore_tsi
11-04-07, 19:15
Βγάζεις μάλτο.....βάζεις σταφίδες, λίγο παραπάνω κουάκερ ή κανα δαμάσκηνο που είπε ο Βασιλάκης και dont worry για το λίπος...... :wink:

Υ.Γ: Πάντα για λογικές ποσότητες μιλάμε!!!

Gasturb
12-04-07, 19:20
Βασικά την πρωτεϊνη πρέπει να την παίρνουμε με άδειο στομάχι και μονη της για να μην αναμειγνυεται με άλλες τροφές και έτσι να υπάρχει απώλεια.

Πως μπορούμε να διαχωρίσουμε την τροφή σε πρωτεϊνες κ υδατάνθρακες?? Γιατί να υπάρχει απώλεια?? Που το διάβασες αυτο??

Gt

Billy
12-04-07, 19:22
την whey εννοώ

Gasturb
12-04-07, 19:23
Γιατί να υπάρχει απώλεια πρωτεϊνης αν παίρνεται η whey με υδατάνθρακες??

Gt

Billy
12-04-07, 19:29
εκεινο που λέω ειναι να μην παίρνουν την whey μαζί με μια ομελέτα δηλαδή με κανονική τροφή.
φυσικά και μπορούμε να παίρνουμε whey με μαλτο και γλουταμινη.
εγω παιρνω whey+μαλτο+γλουτ 2 Λειτουργικά σετς πριν το τέλοσ της προπόνησης και για τις 2 τελευταιες ωρες δεν εχω φάει τιποτα.
Απλά προς το τέλος της προπόνησης ειμαι "για φορτωμα" που λέει ο λογος και το ροφημα με ανεβαζει πολύ αμεσως.

Gasturb
12-04-07, 19:36
εκεινο που λέω ειναι να μην παίρνουν την whey μαζί με μια ομελέτα δηλαδή με κανονική τροφή.

Γιατί να μην παίρνουμε μαζί ??

Gt

Billy
12-04-07, 19:40
πιστευω για τον ιδιο λόγο που πρέπει να παιρνουμε την whey με αδειο στομαχι

Gasturb
12-04-07, 19:48
Ποιος το είπε αυτό? Γιατι να την παιρνουμε σε άδειο στομάχι? Τι λες??

Αντιθέτως λέμε το ακριβώς αντίθετο δλδ ποτέ πρωτεϊνη μόνη της αλλά μαζί με υδατάνθρακες.

Gt

theodore_tsi
12-04-07, 19:59
Ποιος το είπε αυτό? Γιατι να την παιρνουμε σε άδειο στομάχι? Τι λες??

Αντιθέτως λέμε το ακριβώς αντίθετο δλδ ποτέ πρωτεϊνη μόνη της αλλά μαζί με υδατάνθρακες.

Gt

totally agreed!!!

Μήπως το μπερδεύεις με την κρεατίνη;;; :???:

Billy
12-04-07, 20:00
κάτσε-κάτσε, γιατι μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε.

εγω δεν ειπα να παιρνουμε whey σκετη, χωρις carbs,
εγω ειπα να μην την παιρνουμε με κανονικές τροφές ή αμα εχουμε γεμάτο στομάχι.
και μιλάω πάντα για τα συμπληρωματα και οχι για πρωτεϊνη που προέρχεται από τροφες, οπως κοτοπουλο κλπ

Αυτο σχετικά με το αδειο στομάχι το λέει και το site της ΕΑΣ.
αποσπασμα απο το site της ΕΑΣ:

"Πώς θα πρέπει να χρησιμοποιώ την Myopro;
Με βάση τις επιστημονικές έρευνες οι αθλητές που κάνουν σκληρή προπόνηση θα πρέπει να καταναλώνουν 2,5 με 3,5 γραμ. πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι οι κατάλληλες ώρες της ημέρας για να καταναλώσετε πρωτεΐνη είναι: μόλις ξυπνήσετε το πρωί, ακριβώς μετά την προπόνηση και λίγο πριν την βραδινή κατάκλιση. Ακολουθώντας αυτές τις βασικές οδηγίες μπορείτε να λαμβάνετε 1-3 ροφήματα από την 100% Whey Protein την ημέρα με άδειο στομάχι για καλύτερη απορρόφηση. Μην ξεχνάτε ότι θα πρέπει να χωρίσετε τα γεύματά σας σε 5-6 την ημέρα, τα οποία θα πρέπει να είναι εξ’ ίσου κατανεμημένα.
Αθλητές που κάνουν έντονη και συστηματική προπόνηση θα πρέπει να καταναλώνουν τουλάχιστον 3 λίτρα νερό ημερησίως. Πίνετε 500ml νερό για κάθε 1/2 κιλό βάρους που χάνετε κατά την προπόνηση.

Gasturb
12-04-07, 20:10
Mαμακίες.

Gt

gpol
12-04-07, 20:11
μπαινουμε σε υπαρβολικες λεπτομερειες, μιας και δεν αναφερομαστε σε μετα προπονητικο γευμα. και ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. Ασχολουμαστε την ημερα και καθε ειδος ανοησια αντι να κανουμε μια προπονηση σωστη, μια διατροφη και ξεκουραση ->για να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα

Billy
12-04-07, 20:13
εντάξει, πάντα ψάχνουμε το optimum,

Gasturb
12-04-07, 20:14
Αυτό που λέει η ΕΑΣ δεν ειναι ούτε καν optimum απλά ότι είπα κ πριν ..

Gt

Muscleboss
17-04-07, 23:49
εμενα το πρωινο μου αυτο το διαστημα ειναι κουακερ ωμο (και οχι πιτακι...η μανια σας με τα πιτακια :lol: ) 2 skoop whey, λιγα καρυδια, και ανακατεμα με φρεσκο χυμο πορτοκαλι....delicius!!!

thumps up for winny!

MB

top_gun
18-04-07, 01:15
εννοειται whey ΜΟΝΟ με αδειο στομαχι κ οχι μαζι με οποιαδιποτε φυσικη τροφη γιατι τα γαστρικα υγρα απο το στομαχι δεν θα αφησουν την whey να απορροφηθει.Η whey ειναι ετοιμη πρωτεινη αμεσα απορροφησιμη κ δεν πρεπει να την μπλεκουμε με φυσικες τροφες γιατι χαλαμε την απορροφηση.οποτε πινουμε την whey το πρωι μολις ξυπνισουμε και μετα απο κανενα μισαωρο τρωμε το πρωινο μας.

pikolo
18-04-07, 01:40
εμενα παντως απο τις πολλες σταφιδες που ετρωγα με εκοβε η κοιλια.....ειναι σαν τα δαμαδκηνα....δεν μιλαω για τωρα λογο αρωστιας..

Gasturb
18-04-07, 01:46
εννοειται whey ΜΟΝΟ με αδειο στομαχι κ οχι μαζι με οποιαδιποτε φυσικη τροφη γιατι τα γαστρικα υγρα απο το στομαχι δεν θα αφησουν την whey να απορροφηθει.

Για ποια χρονική στιγμή της ημέρας αναφέρεσαι? Mόνο για το πρωϊνο ή γενικότερα?

Gt

Teo70
18-04-07, 01:58
Kαι εγώ έτσι ξέρω,τη whey όχι μαζί με στέρεη τροφή γιά πιό γρήγορη απορρόφηση. Αυτό φυσικά ισχύει γιά Postworkout που το σώμα "διψάει" γιά διατροφικά στοιχεία. Τις άλλες ώρες της μέρας μπορούμε να φάμε τη whey και με κάτι στερεό,δε τρέχει τίποτα.

top_gun
18-04-07, 02:02
εννοειται whey ΜΟΝΟ με αδειο στομαχι κ οχι μαζι με οποιαδιποτε φυσικη τροφη γιατι τα γαστρικα υγρα απο το στομαχι δεν θα αφησουν την whey να απορροφηθει.

Για ποια χρονική στιγμή της ημέρας αναφέρεσαι? Mόνο για το πρωϊνο ή γενικότερα?

Gt

για οποιαδηποτε στιγμη θελουμε να πιουμε whey θα πρεπει να εχουμε χωνεψει πρωτα κ σε καμια περιπτωση να μην μπλεξουμε την whey μαζι με κανονικη τροφη για τον λογο που προανεφερα.το πρωι οπως ειπα και πριν μολις ξυπναμε κατευθιαν whey κ μετα απο 30 λεπτα περιπου πρωινο.

top_gun
18-04-07, 02:04
Kαι εγώ έτσι ξέρω,τη whey όχι μαζί με στέρεη τροφή γιά πιό γρήγορη απορρόφηση. Αυτό φυσικά ισχύει γιά Postworkout που το σώμα "διψάει" γιά διατροφικά στοιχεία. Τις άλλες ώρες της μέρας μπορούμε να φάμε τη whey και με κάτι στερεό,δε τρέχει τίποτα.

ΠΟΤΕ whey με στερεα τροφη.

Gasturb
18-04-07, 02:15
για οποιαδηποτε στιγμη θελουμε να πιουμε whey θα πρεπει να εχουμε χωνεψει πρωτα κ σε καμια περιπτωση να μην μπλεξουμε την whey μαζι με κανονικη τροφη


ΠΟΤΕ whey με στερεα τροφη.

Xαμήλωσε τον τόνο της φωνής σου πρώτον, κ κατα δεύτερο ανέφερε την πηγή/έρευνα που το διάβασες



Kαι εγώ έτσι ξέρω,τη whey όχι μαζί με στέρεη τροφή γιά πιό γρήγορη απορρόφηση.

Nαι Τeo70 συμφωνούμε για το μεταπροπονητικα κ για Whey το πρωϊ με λίγη δεξτρόζη


Gt

top_gun
18-04-07, 02:53
Xαμήλωσε τον τόνο της φωνής σου πρώτον, κ κατα δεύτερο ανέφερε την πηγή/έρευνα που το διάβασες


Gt

Gasturb πρωτον δεν φωναζω απλα τονιζω καποια λεξη για ευνοητους λογους..κ δευτερον δεν το διαβασα αυτο απλα εχω μιλησει με ατομα.απορω πως και δεν το ξερεις.πρωτη φορα το ακους?

Gasturb
18-04-07, 02:58
δεν το διαβασα αυτο απλα εχω μιλησει με ατομα.

Και εγώ έχω ακούσει πολλά από διάφορους απλά με τον χρόνο κατάλαβα ποια ισχύουν κ ποια ήταν απλά ράδιο αρβύλα..

Gt

GRF
18-04-07, 08:11
Μόλις διάβασα το thread και τραβάω τις λιγοστές τρίχες που έχουν απομείνει στα μαλλιά μου.

Θέλω να σταθώ σε αυτό εδώ το post του Billy:


Αυτο σχετικά με το αδειο στομάχι το λέει και το site της ΕΑΣ.
αποσπασμα απο το site της ΕΑΣ:

"Πώς θα πρέπει να χρησιμοποιώ την Myopro;
Με βάση τις επιστημονικές έρευνες οι αθλητές που κάνουν σκληρή προπόνηση θα πρέπει να καταναλώνουν 2,5 με 3,5 γραμ. πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα.


Εντελώς άκυρο, δεν υπάρχει καμία τέτοια έρευνα.



Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι οι κατάλληλες ώρες της ημέρας για να καταναλώσετε πρωτεΐνη είναι: μόλις ξυπνήσετε το πρωί, ακριβώς μετά την προπόνηση και λίγο πριν την βραδινή κατάκλιση. Ακολουθώντας αυτές τις βασικές οδηγίες μπορείτε να λαμβάνετε 1-3 ροφήματα από την 100% Whey Protein την ημέρα με άδειο στομάχι για καλύτερη απορρόφηση.

Διπλά άκυρο, πρώτον διότι το βράδυ η κατανάλωση whey δεν έχει κανένα νόημα (εκτός και αν βρισκόμαστε στις πρώτες μεταπροπονητικές ώρες), και δεύτερον, το θέμα της καλύτερης απορρόφησης είναι ψέμα διότι ίσα ίσα ο συνδυασμός της whey με υδατάνθρακα υψηλού GI (όπως ακριβώς κάνουμε μετά την προπόνηση) ανεβάζει συνεργιστικά (δηλαδή περισσότερο από το άθροισμα ινσουλίνης από P + C) την ινσουλίνη, πράγμα που οδηγεί σε καλύτερη απορρόφησης και της whey, αλλά και του υδατάνθρακα.

Billy
18-04-07, 17:49
η ΕΑΣ σαν μια από τις πιο σοβαρες εταιρίες στον χωρο θα πρέπει να ειναι πολύ προσεκτικη στο τι λέει, ετσι δεν ειναι;
γιατι απλά μπορεί να βγει ο ανταγωνισης και να την κάνει απλά ρομπα, ετσι δεν ειναι;
Εμενα, προσωπικά, αυτο το σκεπτικό μου ειναι αρκετο για να πιστευω οτι η ΕΑΣ εχει δικιο.
Επίσης η ΕΑΣ δεν μιλησε για υδατανθρακες, δεξτροζες, μαλτο κλπ απλα μιλαει για την συγκεκριμενη Whey. Αν εμεις θέλουμε να ριχνουμε και άλλα μεσα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Αυτο το 2,5-3,5 γρ την ημερα το ξέρουν ακόμα και οι κότες. Σε όλα τα ξενα sites το αναφερουν, νομίζω (λέω νομιζω) οτι και εδω υπάρχει αντιστοιχο αρθρο σχετικά με την ημερισια ποσοτητα πρωτεινης.

pikolo
18-04-07, 18:01
γιατι αποκλειεις το γεγονοςνα τα εχουν κανει πλακακια οι εταιριες μεταξυ τουσ?

Billy
18-04-07, 18:32
εναντίων μας;; χαχαχαχα;

τι θα κερδίσουν οι εταιρίες αν παίρνουμε την Whey με άδειο στομαχι αντι για γεματο που υποτιθεται ειναι το σωστό όπως λές εσύ;
για εξηγησε μου, πλήζ!

pikolo
18-04-07, 19:00
εγω δεν ειπα αν πρεπει να την περνεις με αδειο στομαχι η οχι.....εγω μιλαω οτι μπορει να τα εχουν κανει πλακακια με την εννοια οτι να αλλληλοκαλυπτονται σε θεματα υγειας-δοσολογια κτλ κτλ

Billy
18-04-07, 19:11
εσυ τωρα ανοίγεις αλλο θεμα που σηκώνει πολύ συζητηση.
αλλα για το γεματο/αδειο στομάχι εχεις να πεις τιποτα γιατί αυτο ειναι το θεμα μας τωρα;

Gasturb
18-04-07, 19:34
η ΕΑΣ σαν μια από τις πιο σοβαρες εταιρίες στον χωρο θα πρέπει ...

.. να αναφέρει την έρευνα στην οποία στηρίζεται η λογική της - κάτι που το κάνει η Reflex στην συσκευασία της κ όχι μόνο.

Aν καταπίνουμε έτσι απλά ότι μας λένε οι εμπορικες εταιρίες έχουμε χάσει το παιχνίδι Billy

Gt

GRF
18-04-07, 19:39
η ΕΑΣ σαν μια από τις πιο σοβαρες εταιρίες στον χωρο θα πρέπει να ειναι πολύ προσεκτικη στο τι λέει, ετσι δεν ειναι;
γιατι απλά μπορεί να βγει ο ανταγωνισης και να την κάνει απλά ρομπα, ετσι δεν ειναι;
Εμενα, προσωπικά, αυτο το σκεπτικό μου ειναι αρκετο για να πιστευω οτι η ΕΑΣ εχει δικιο.
Επίσης η ΕΑΣ δεν μιλησε για υδατανθρακες, δεξτροζες, μαλτο κλπ απλα μιλαει για την συγκεκριμενη Whey. Αν εμεις θέλουμε να ριχνουμε και άλλα μεσα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Αυτο το 2,5-3,5 γρ την ημερα το ξέρουν ακόμα και οι κότες. Σε όλα τα ξενα sites το αναφερουν, νομίζω (λέω νομιζω) οτι και εδω υπάρχει αντιστοιχο αρθρο σχετικά με την ημερισια ποσοτητα πρωτεινης.

Billy δεν είπα για σένα ότι λες πατάτες, αναφερόμουν στο post της ΕAS.

Όμως:

Το ότι είναι "από τις πιο σοβαρές εταιρίες στον χώρο" από πού προκύπτει;

Δεύτερον, το ότι "το ξέρουν και οι κότες" πάει να πει ότι είναι σωστό; Και εγώ σου λέω ότι έχω ψάξει εκτεταμένα τη σχετική βιβλιογραφία, έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις και κείμενα περί πρωτείνης, και παρόλα αυτά, δεν έχω βρει άρθρο που να λέει ότι χρειάζεσαι 2,5-3,5 γρ./κιλό την ημέρα. Υπάρχει μελέτη που λέει ότι με 2,8 γρ/κιλό δεν παθαίνεις τίποτα σε διάστημα μερικών μηνών. Άλλο αυτό, και άλλο ότι χρειάζεσαι 3,5 γρ πρωτεΐνη/κιλό βάρους.

jiujitSu
18-04-07, 19:44
Yeap,
εχω διαβασει αρθρο του GRf περι καταναλωσης πρωτεινης and he knows his ****.
Το εχει μελετησει το θεμα και να εχετε σε μεγαλη υποληψη τα λεγομενα του.

Crimson
18-04-07, 19:45
η ΕΑΣ σαν μια από τις πιο σοβαρες εταιρίες στον χωρο θα πρέπει να ειναι πολύ προσεκτικη στο τι λέει, ετσι δεν ειναι;
γιατι απλά μπορεί να βγει ο ανταγωνισης και να την κάνει απλά ρομπα, ετσι δεν ειναι;
Εμενα, προσωπικά, αυτο το σκεπτικό μου ειναι αρκετο για να πιστευω οτι η ΕΑΣ εχει δικιο.
Επίσης η ΕΑΣ δεν μιλησε για υδατανθρακες, δεξτροζες, μαλτο κλπ απλα μιλαει για την συγκεκριμενη Whey. Αν εμεις θέλουμε να ριχνουμε και άλλα μεσα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Αυτο το 2,5-3,5 γρ την ημερα το ξέρουν ακόμα και οι κότες. Σε όλα τα ξενα sites το αναφερουν, νομίζω (λέω νομιζω) οτι και εδω υπάρχει αντιστοιχο αρθρο σχετικά με την ημερισια ποσοτητα πρωτεινης.

Billy δεν είπα για σένα ότι λες πατάτες, αναφερόμουν στο post της ΕAS.

Όμως:

Το ότι είναι "από τις πιο σοβαρές εταιρίες στον χώρο" από πού προκύπτει;

Δεύτερον, το ότι "το ξέρουν και οι κότες" πάει να πει ότι είναι σωστό; Και εγώ σου λέω ότι έχω ψάξει εκτεταμένα τη σχετική βιβλιογραφία, έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις και κείμενα περί πρωτείνης, και παρόλα αυτά, δεν έχω βρει άρθρο που να λέει ότι χρειάζεσαι 2,5-3,5 γρ./κιλό την ημέρα. Υπάρχει μελέτη που λέει ότι με 2,8 γρ/κιλό δεν παθαίνεις τίποτα σε διάστημα μερικών μηνών. Άλλο αυτό, και άλλο ότι χρειάζεσαι 3,5 γρ πρωτεΐνη/κιλό βάρους.

Να τον ακούτε το μπάρμπα-Γιάννη!

Έχουν γνώση οι φύλακες! :wink:

Billy
18-04-07, 20:18
δηλαδή η reflex τι λεει;
λέει να φάμε κανονικά το φαγητό μας και μετά να πάρουμε και 1-1.5 σκουπ πρωτεϊνη;

Η ΕΑΣ τροφοδοτει Ολυμπιακό και Παναθηναικό με σκονες αμα δεν ηταν καλη εταιρία πώς θα την εμπιτευοντουσαν;

Εντάξει, να σας πώ το πώς θα την πάρεις ειναι εντελώς υποκειμενικό, εγω πραγματικά βλέπω ότι όταν την παίρνω με αδειο στομάχι αμεσως δρά και με ανεβάζει.
Αφου σκεφτομαι με το που θα την παίρνω να βαράω και ένα Super-Super set όλων των ασκησεων της ημερας και μετά να σταματάω.
Δεν ξερω αλλά με αδειο στομάχι γινεται άμεσα απορρόφηση και με ανεβαζει instantly,
Ρε, λετα να εχω μπερδέψει τις σκονες και να παιρνω "τιποτ'άλλο";
Αλλα τα "αλλα" σνιφάρονται δεν τα χτυπάς στο shaker, ετσι δεν ειναι;

Οσο για την δοσολογια και το πόσα γρ χρειαζόμαστε ειναι και πάλι θεμα προπόνησεις, ατόμου, στοχων κλπ. Το 2.5-3.5 ειναι για hard core γιατί αυτοί παίρνουν και Καζεϊνη το βραδυ.
Για νορμαλ αθλητές ειναι 1.5. Εγω τοσο παίρνω συνολικά, δηλαδή απ'όλες τις πηγες, whey και φαγητό. Αλλα κάποια στιγμη θα πάρω και Καζεϊνη οταν εντατικοποιήσω την προπόνηση.

Nick3
18-04-07, 21:21
Η ΕΑΣ τροφοδοτει Ολυμπιακό και Παναθηναικό με σκονες αμα δεν ηταν καλη εταιρία πώς θα την εμπιτευοντουσαν;



Αν κρίνω απ την αγωνιστική τους κατάσταση,εγώ δεν την εμπιστεύομαι. :lol: :roll:

BRaWNy
18-04-07, 21:50
Η πρωτεΐνη είναι θρεπτικό στοιχείο.
Δεν είναι τονωτικό ή δυναμωτικό ή διεγερτικό στοιχείο, ωστε να δράσει έτσι μόλις την πάρουμε.
Ούτε και τεστοστερόνη να βαρέσει κανείς δεν θα δράσει αμέσως μετά, για να "ανεβάσει" κάποιον, μπορει απλά η δράση της να φανεί αρκετά μετα σε χρόνο και φυσικά σε συνδιασμό με άλλα και όταν γινεται συνεχόμενα.
Και η πρωτεΐνη μπορει να δράσει έτσι όταν η ποσότητά της είναι στο σύνολο της ημέρας optimum και σε συνδιασμό με άλλα σχετικά περι διατροφής.
Αν ηταν να δρα ετσι, μόλις πήραμε μια δόση πρωτεΐνης, τότε δεν χρειάζονται όλα τα άλλα και ουτε να παιρνουμε και άλλη πρωτεΐνη όλη την μέρα, απλά θα την έχουμε στην άκρη και θα παίρνουμε μόνο όταν θέλουμε να "ανεβούμε".
Αυτό όμως όπως είναι πασιφανές, δεν έχει λογική.
Ειναι σαν να λέμε, ότι μόλις έκανε κάποιος πρωτη φορά προπόνηση με βάρη, αμέσως μετά "εφτιαξε" το σωμα του.
Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει, προέρχεται και απο αυθυποβολή.
Θυμηθείτε την ταινία με τον Βουτσά και την "Σουπερμαντολίνη".
Η αποψή μου είναι να προσέχετε πως "εστιάζεστε" σε κάποια πράγματα.

Gasturb
18-04-07, 21:59
δηλαδή η reflex τι λεει;
λέει να φάμε κανονικά το φαγητό μας και μετά να πάρουμε και 1-1.5 σκουπ πρωτεϊνη;
Kαμμία σχέση με αυτό απλά πχ σε τι οφελεί η καζεϊνη το λέει με αναφορά σε journal κ όχι απλά λόγια του αέρα όπως κάνει η πολύ 'σοβαρή' ΕΑΣ κατά τα λεγομένα σου. Ας μην είχε site με ελληνικά η ΕΑΣ κ θα έβλπα πόσοι θα ασχολούσασταν τώρα μαζί της.



Η ΕΑΣ τροφοδοτει Ολυμπιακό και Παναθηναικό με σκονες αμα δεν ηταν καλη εταιρία πώς θα την εμπιτευοντουσαν;
Λυπάμαι Billy που σε βλέπω να μου λες ότι λεει η διαφήμιση κ την πιστεύεις κιόλας πέφτοντας θύμα της - τουλάχιστον δεν πάνε χαμένα τα εκατομμυρία που δίνουν σε όλους αυτούς.

Gt

nickos46
19-04-07, 15:21
το καλητερο γαι μενα ειναι το πρωι καμια 10αρια ασπραδια και βρωμη, ανα δυο ωρες περιπου λιγο απαχο κρεας με λιγο ριζι και μετα την προπονιση να χρησιμοποιουμε τα συμπληρωματα μην ξεχνατε οτι ο ανθρωπος ειναι κατασκευασμενος να τρεφεται και να ζη με κανονικη τρωφη και οχι με συμπληρωματα.

Teo70
19-04-07, 19:25
Η ΕΑΣ τροφοδοτει Ολυμπιακό και Παναθηναικό με σκονες αμα δεν ηταν καλη εταιρία πώς θα την εμπιτευοντουσαν;



Αν κρίνω απ την αγωνιστική τους κατάσταση,εγώ δεν την εμπιστεύομαι. :lol: :roll:

Μόνο τον ΠΑΟ τροφοδοτεί :wink: :lol:

Gasturb
19-04-07, 20:02
Μόνο τον ΠΑΟ τροφοδοτεί :wink: :lol:

Tον φετινό κυπελλούχο Ελλάδας εννοεις Teo70? 8)

Gt

Teo70
19-04-07, 22:03
ΕΛΑ ΡΕ Α.Ε.Λ. ΓΕΡΑ!!!! :lol:

Gasturb
19-04-07, 22:12
Μόνο ο Wolf έχει δικαίωμα να υποστηρίζει ΑΕΛ, οι υπόλοιποι που την υποστηρίζουν για τον τελικό ban delete αυτόματα :)

Gt

YΓ Μήπως βγήκαμε offtopic? http://yelims3.free.fr/Hein/Hein36.gif

theodore_tsi
19-04-07, 22:26
πιστεύω ότι το θέμα έχει απαντηθεί......(Ας πηγαίνουμε για άλλα σιγά σιγά) :wink:

Gasturb
19-04-07, 22:28
πιστεύω ότι το θέμα έχει απαντηθεί......

Nαι ε? Αστέρια είμαστε μπράβο μας δεν το κατάλαβα :)

Gt

sakispower
11-12-08, 01:34
το πρωινο μου ειναι 100γρ quaker με γαλα 1.5% μια χούφτα σταφιδες και μια κουταλια μέλι..ενα ακτινισδιο..μια πολιβιταμινη και ενα ποτηρι νερο με μαγνησιο..ακουω σχολια

Muscleboss
11-12-08, 01:38
κοιτα να δείς... από το να φάς ζαμπονοτυρόπιτα καλύτερο είναι... :green:

στη θέση σου θα αύξανα την πρωτείνη. αν δε μπορείς να βάλεις συμπλήρωμα πρόσθεσε ασπράδια αυγών.

κιλά; ηλικία;

πόσο γάλα πίνεις;

ΜΒ

peris
11-12-08, 01:41
αφου γραφεις που γραφεις για διατροφη βαλε και τα υπολοιπα γευματα σου να ειναι ολα μαζι

slaine
11-12-08, 01:41
πες μας και λίγα λόγια για σένα.
περισσότερη πρωτείνη. μερικούς τους πειράζει ακτινίδιο+γάλα

sakispower
11-12-08, 01:50
πινω γυρω στα 350 ml..ειμαι 24 χρονων 83 κιλα...στις 6 το πρωι ξεκιναω με το πρωινο και φευγω δουλεια...μετα κατα τις 9 1 τονο με ενα ξυνομηλο(ή συμπληρωμα οταν εχω)nitrotech.στις 12 πάντα καστανο ρύζι ειτα με κοτοπουλο ειτε με τονο κτλ..μετα στις 3 που σχολναω πάλι υδατανθρακα δηλαδη ρύζι με μπιφτέκια η ψάρι κτλ..μετα ύπνο μια ωρα....σηκονομαι μια κρεατινη και γυμναστηριο 1ωρα...καλη προπονηση και μετα συμπληρωμα απευθειας...μετα απο 1ωρα μαρουλι με τονο 'η κοτόπουλο 'η μπιφτεκια...(τα μπιφτέκια με με κουάκερ και οχι με ψωμι) .σχολια

asdf
11-12-08, 01:50
στη θέση σου θα αύξανα την πρωτείνη. αν δε μπορείς να βάλεις συμπλήρωμα πρόσθεσε ασπράδια αυγών.

ΜΒ

Μα δεν υπαρχει πρωτεινη στο πρωινο του, παρα μονο υδατανθρακας... Τι φυτικη δεν την υπολογιζουμε...

Muscleboss
11-12-08, 01:52
^ έχει γάλα... ξανακοίτα :wink:

ΜΒ

sakispower
11-12-08, 01:53
^ έχει γάλα... ξανακοίτα :wink:

ΜΒγραφω 350 ml γάλα

sakispower
11-12-08, 01:57
ξεχασα να πω οτι μπορει να φαω μεσα στη διαρκει της ημερας κανα δυο χουφτες αμυγδαλα ωμα ή κανενα δυο κομματια σοκολατα υγειας

slaine
11-12-08, 02:01
γενικά καλή διατροφή αν και δεν ξέρουμε το στόχο σου. όσον αφορά αυτό που ρωτάς ό,τι σου είπαν τα παιδιά, βάλε λίγη ακόμα πρωτείνη :D

sakispower
11-12-08, 02:07
γενικά καλή διατροφή αν και δεν ξέρουμε το στόχο σου. όσον αφορά αυτό που ρωτάς ό,τι σου είπαν τα παιδιά, βάλε λίγη ακόμα πρωτείνη :Dslaine παντως γενικα ολοι ρωτατε για τους στοχους....κοιταξε αγωνες δεν με ενδιεφεραν ποτε..γιατι εκει παιζουν αλλα πραγματα ετσι..απλα ενα αρκετα καγιγραμμο σωμα με τον ογκο του και να φαινεσαι καλος και με ρουχα αλλα οχι μονο στην παραλια

slaine
11-12-08, 02:08
προσωπικά εννοούσα αν πας για όγκο η γράμμωση...

RUHL
11-12-08, 02:08
cherios με γαλα :rocking: :rocking: και εχτρα μελι οποιος γουσταρει
με 2 αυγα + ασπραδια αναλογως το προγραμμα :army2:

sakispower
11-12-08, 02:11
προσωπικά εννοούσα αν πας για όγκο η γράμμωση...για ογκο παω..παντως θα αυξησω τη πρωτεινη το πρωι οπωσδηποτε

RUHL
11-12-08, 02:13
βγαλε την βρωμη φαε κατι ποιο καλο και ανθρωπινο :idea:

sakispower
11-12-08, 02:16
η βρωμη ειναι το must.....το πρωι.τρελος..δες συστατικα και συκρινε με cherious

RUHL
11-12-08, 02:20
δεν ξερεις νεαρε ββερ δεν πηραζει καποτε μαθεις :idea: :idea: :idea: :idea: :wave:

μεχρι και δεξροζη μπαινει για πρωινο :idea: :idea:

slaine
11-12-08, 02:21
περίμενα το ποστ σου ρούλη... :lol: :lol: :lol:

pikolo
11-12-08, 02:21
τα σακχαρα συμφωνα με acetos book μπορουν να χρησιμοποιηθουν ναετα γι αυτο σ λεει ο ruhl να βαλεις cheeriow να θες.Τοσσες ωρες νηστικος ο οργανισμος σου εχει αμεσα αναγκη απο ενεργεια και υδατανθρακα και συνθετο αλλα και απλο!

RUHL
11-12-08, 02:23
αντιθετα οι ινες δεν κανουν καλο το πρωι :idea: :idea: τρελος ε? αλλα σταφιδες και μελι βαζεις? γιατι αραγε δεν ξερεις τι εχουμε μεσα? νεο :lol:

pikolo
11-12-08, 02:26
καλα τα λες ruhl αλλα που να ξερει το παληκαρι?Η βρωμη κραταει και νερα μη το ξεχναμε αν και γω την προτιμω!Απλα σ λεει οτι πχ και το μελι εχει νομιζω φρουκτοζη μεσα οπως και οι σταφιδες...αρα..

BRaWNy
11-12-08, 12:05
Αν όλα αυτά που λέτε για το πρωινό του σχετικά με την Βρώμη και τα cheerios τα λέει ο Ασέτο, τότε εγω θα του έλεγα "Άσε-τον Ασέτο", γιατι καλό δεν θα σου κάνει.
Eγω είμαι υπερ της Βρώμης αντι για cheerios, και υπάρχουν και πολύ τρόποι να την χρησιμοποιήσεις στο πρωινό σου.
Αν δεν θες να έχεις γάλα, μπορεις να ετοιμάσεις κάτι με αυτην και με ασπράδια και αυγά, συν τις σταφίδες για να ανεβάσεις την αλκαλικότητα στο ph του στομαχιού σου.
Αν γνωρίζεις για το γνωστό πιτάκι με Βρώμη, το πιτάκι αλα BRaWNy που λένε, επειδή είμουν απο τους πρώτους που παρέθεσα αυτη την συνταγή και όχι ακριβως επειδή την ανακάλυψα εγω, κάνε ένα τέτοιο.
Επίσης, με το ίδιο μίγμα, αν δεν το θελεις σε πιτάκι, μπορεις να ετοιμάσεις την βρωμη μαζι με τα άλλα σε μορφή κρέμας κατα κάποιον τρόπο βραστή.
Το μιγμα είτε για πιτάκι, είτε για κρέμα, θα αποτελείται απο Βρώμη, ασπράδια, ολοκληρα αυγά ίσως, σταφίδες, κανέλα.
Οι ποσότητες θα πρέπει να έιναι ανάλογα τις ανάγκες σου, δηλαδή το τι ζητάς και θελεις εσυ να φας απο ποσοτητες θρεπτικών στοιχείων.
Ένα average παράδειγμα, να βάλεις σε ενα μπωλ 80γρ Βρώμη, 30γρ σταφίδες, 4 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό, λιγη κανέλα και να τα χτυπήσεις να γίνουν μιγμα.
Αυτό αν το ψήσεις σε αντικολλητικό τηγάνι θα έχεις το πιτάκι.
Για κρέμα, θα πάρεις ένα κατσαρολάκι και θα βάλεις μεσα νερό να βράσει, (για το παραπάνω παράδειγμα ποσοτητων, περίπου 1 φλυτζάνι νερό είναι ΟΚ), μόλις πάει να ξεκινήσει να βραζει το νερό, θα ρίξεις μεσα το μιγμα και θα ανακατωνεις συνεχώς για να μην κολλήσει, σε χαμηλή φωτιά μέχρι να πήξει όσο θες, κατα κάποιον τρόπο να γίνει όπως π.χ. το ρυζόγαλο.
Μετα σερβίρεις στο πιάτο κι αν θες ρίχνεις και μέλι απο πάνω ή μια καλή μαρμελάδα αν θες.
Αν θες, η κρέμα μπορει να γίνει και με γάλα αντι για νερό.
Επίσης, αν θες αντι για σταφίδες, μπορεις να προσθέσεις ξερά δαμάσκηνα, ή και φρουτα του δάσους όπως βατόμουρα και φραουλες.
Φυσικά αν θες, μπορεις να έχεις απο όλα αυτα τα φρουτα ανάμικτα.

Έτσι δεν έχεις ουτε επεξεργασμένη τροφή ή δημητριακό με γλουτένη, ουτε ζάχαρη.
Όσο για αυτά που λένε (και έλεγα και εγω κάποτε), περι γλυκαιμικού δείκτη και ότι οπωσδήποτε θα πρέπει να φας κάτι για να έχεις μεγαλύτερη έκκριση ινσουλίνης στο πρωινό και τέτοια, στη φαση που είσαι δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν και στην πράξη δεν κάνουν και πολλά πράγματα για τους λόγους που προτείνονται, δηλαδή δεν θα σε μειωσουν σε κάτι, ειτε τα εφαρμόζεις είτε όχι, (μόνο μετα την προπόνηση να σε ενδιαφερει προς το παρόν), για αυτό απόλαυσε ένα υγειηνό πρωινό (αν σου αρεσει και η βρωμη) και μεινε μακριά όσο μπορεις απο επεξεργασμένες τροφές όπως cheerios και τέτοια, καθως και απο επεξεργασμένη ζάχαρη, διότι αυτη καταστρέφει και τις βιταμίνες και θα πάνε και τσάμπα τα συμπληρώματα που παίρνεις μαζί με το πρωινό σου.

Θα έλεγα για το συμπλήρωμα Μαγνησίου, να το παίρνεις διαφορετική ώρα με πηγή Ασβεστίου καθως απο όσο γνωρίζω ανταγωνίζονται.

Αυτα απο μένα.

Υ.Γ.Επίσης, για το υπόλοιπο πλάνο διατροφής σου την υπόλοιπη μέρα, θα έλεγα, όταν έχεις προπόνηση, μετα το γεύμα με το συμπλήρωμα μετα απο αυτήν, στο επόμενο γεύμα σου βάλε και υδατάνθρακες (π.χ. απο ρυζι όπως έχεις συνηθως) και μην μενεις μονο με τα λαχανικά.

pikolo
11-12-08, 14:07
Brawny αυτα εινα αποψεις που εχει ο καθενας μας...και γω για cheerios δεν συμφωνω παρολο που το λεει ο acetos και εχω βρωμη στο πρωινο μου.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι λαθος ως προς αυτο που λεει.Σωστος μεχρι αποδειξεως του εναντιου.Το αθλημα μας ειναι φτιαγμενο κατ αυτον τον τροπο ετσι ωστε να πειραματιζομαστε και να βλεπουμε τι δουλευει καλυτερα πανω μας.Επισεις και οι σταφιδες το πρωι εχουν μεσα φρουκτοζη οπως και το μελι αλλα ειμαι υπερ στο να τα χρησιμοποιεις οπως και Bananaαν και δνε πρεπει να υπαρχουν ινες στο πρωινο γιατι ο οργανισμος μας εχει αμεση αναγκη απο ενεργεια μετα απο τοσες ωρες(8) νηστικος(παρολο την καζεινη απο το γιαουρτι η οτι αλλο υπαρχει)Σε ολα τα βιβλια που διαβασα παντως συμφωνουν οτι το πρωινο θα πρεπει να αποτελειται απο απλο και συνθετο υδατανθρακα καθως και πρωτεινη και οχι λιπος(για να μην αργει η απορροφηση τους) :^^:

RUHL
11-12-08, 16:22
Παλικαρια ο acetos δεν λεει cherios εγω λεω ο ασετος τροει ντονατς νομιζω για πρωινο αν θυμαμε καλα προτηνει να μην εχει ινες το πρωινο για να ανεβασεις ινσουλινη επειδη ξυπνας απο 8 ωρες καταβολισμου και δεν υπαρχει προβλημα να "παχυνεις" εφοσον μενεις στα ορια ειναι ενα πραμα σαν 2η καλυτερη ωρα να βαλεις κατι που ανεβαζει ινσουλινη
Για να γουραστεις να τρως χαρτακια και να σου αρεσουν πρεπει εχεις κατι :lol: :lol: προβλημα ισως :lol: :lol: (ναι για την βρωμη λεω οποιος την δοκημασε σκετη με γαλα θα ξερει) μπορει ο βραουνι να εκανε πιτακια και τυροπυτακια αλλα η βρωμη παραμενη βρωμη :puke: αν και ετρωγα επι χρονια απο φετος θα σταματησω θα φαω κατι ποιο νοστιμο με περισσοτερη αποδοση σε καποια κλιμακα εστω και μικρη αλλα ποιο πολυ για την γευση.
Για τα cherios ζαχαρη δεν ειδα να γραφει πησω ετσι θυμαμε(θα το ξαναδω το κουτι θα κανω εδιτ) και ειναι σιταρι ,κρυθαρι βρωμη λολ καλαμποκι με μελι λιγοτερες ινες απο την βρωμη και λιπος και περισσοτερος υδατανθρακας με αρκετα σακχαρα να ανεβασουμε λιγο ινσουλινη και ειναι και ποιο φτηνα και ποιο νοστιμα τι θελετε να πω και αλλα? :green:


κατι κλεμενο απο τον grf xexe
http://www.imageshack.gr/files/cnxknc3u80wr8x7mj9af.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=cnxknc3u80wr8x7mj9af.jpg)
με αυτη την δικαιολογια^^ μπορουμε στο πρωινο να βαλουμε πραγματα οπως γλυκοζη μελι σακχαρα και αλλα νοστιμα πραγματα αλλα δεν ειπαμε να το παρακανουμε παν μετρον

Καλα αυτα λεπτομερειες ειναι αλλα για χρονια εγω διαβαζα για βρωμη οχι σε σπουδεες πηγες και για ολους ηταν must παρα την χαλια γευση αλλα τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα οπως και αυτο το καθεστος ΟΧΙ ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ μη!!! εχει υψηλο GI δεν κανει καλυτερα ολικης μαυρο κτλ και αυτο καταρριφθηκε χωσε λιγη πρωτεινη ντοματα αγγουρι λεμονι μεσα και πεφτει τρομερα ο δεικτης GI

Αυτο με την ζαχαρη που καταστρεφει τις βιταμηνες που το διαβασες βραουνι μπορεις να μου δοσεις την πηγη σου να το ψαξω ? εξαλου η πολυβιταμινη μονοδρομος δεν ειναι στο πρωινο οποια ωρα θελεις την περνεις ακομα και μετα την προπονηση ΑΝ ισχυει αυτο με την ζαχαρη.

Τα αποξηραμενα φρουτα αρκετα σακχαρα πχ σταφιδες
Raisins
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 300 kcal 1250 kJ
Carbohydrates 79 g
- Sugars 59 g
- Dietary fiber 4 g
Fat 0.5 g
Protein 3 g
Calcium 50 mg 5%
Iron 1.9 mg 15%
Potassium 750 mg 16%
Sodium 11 mg 1%

αρα τι κολατε στα δημιτριακα με πολλα σακχαρα αφου τα βαζετε^^^ μεσα με αλλη μορφη οπως και το μελι

Honey is a mixture of sugars and other compounds. With respect to carbohydrates, honey is mainly fructose (about 38.5%) and glucose (about 31.0%),[4] making it similar to the synthetically produced inverted sugar syrup which is approximately 48% fructose, 47% glucose, and 5% sucrose

Που εχει και 5% ζαχαρη πανε οι βιταμηνες :affraid: :affraid: εντωμεταξυ ποσο να χαθουν απο τις χημικες(χαπια δλδ) βιταμηνες ηδη το μεγηστο ποσοστο το κατουραμε καλυτερα φρουτα εποχης και λαχανικα οχι απο τον μαναβη αλλα απο την αυλη(οσοι εχουν) :idea: νατυραλ χωρις αας χεχε






Για κρέμα, θα πάρεις ένα κατσαρολάκι και θα βάλεις μεσα νερό να βράσει, (για το παραπάνω παράδειγμα ποσοτητων, περίπου 1 φλυτζάνι νερό είναι ΟΚ), μόλις πάει να ξεκινήσει να βραζει το νερό, θα ρίξεις μεσα το μιγμα και θα ανακατωνεις συνεχώς για να μην κολλήσει, σε χαμηλή φωτιά μέχρι να πήξει όσο θες, κατα κάποιον τρόπο να γίνει όπως π.χ. το ρυζόγαλο.

Καμια σχεση :puke: αλλα οπως λενε για αυτο το πανω και τα ακομα ποιο πανω για την βρωμη και γευση περι ορεξεως κολοκυθοπιτα να μην εχουμε παρεξηγησεις κιολας :idea:


Ολα τα πανω περι δημητριακων και γευσεις ειναι για ατομα που πηνουν το γαλατακι τους το πρωι και γουσταρουν να βγαζεις γουστα γευσεων και να σου κανει και καλο :idea: αλλα αν αποφευγεις για καποιο λογω το γαλα ενταξη νερακι μπλεντερ 200-300 γραμ βρωμης που γηνετε ποιο ευκολα σκονη απο αλλα δημητριακα δοκημασμενο ασπρο πατο στην υγεια μας


Το ποστ το εκανα οχι να αποδηξω κατι αλλα για να υπαρχουν και αυτες οι αποψεις^^ να ξερουν οι νεοι πως δεν ειναι και τοσο κακο τελικα να φας κατι ποιο νοστιμο και η βρωμη δεν ειναι μονοδρομος στο πρωινο

Τωρα αυτα φυσικα μελια αποξυραμενα φρουτα γαλατα διαφορα δημιτριακα μετα απο καποια φαση γραμμωσης αν θελεις να κατεβεις ποιο κατω αφου ησε ηδη χαμηλα τα βγαζεις(ακομα και την βρωμη για μερικους)
Αλλα σε "ογκο"-υπετροφια οτι πρεπει :rocking:

Μην το ξεχασω με αυτο τι παιζει
γλουτένη αν και δεν νομιζω να περιεχει μεσα σε αυτα που τροω και σε τι δοσεις κανει κακο? αν κανει ?αν θυμαμε καλα και για αυτο κανανε μυνηση στην BSN

Ακουστε τον ασετο κανει καλο :idea: και στο σωμα και στην γευση

tezaman
11-12-08, 16:37
το μέλι περιέχει κάπου τέσσερις μορφές υδατάνθρακα αν θυμάμαι καλά ( γλυκόζη, φρουκτόζη, σουκρόζη και η μαλτόζη ) σε μια έρευνα είχα διαβάσει πως βγάλαν το συμπέρασμα οτι οι πολλές μορφές υδατάνθρακα μαζί όπως περιέχει το μέλι βοηθάει στο να κρατήσουμε την έκκριση ινσουλίνης ψιλά στο σώμα μας για πολύ περισσότερο απο ότι με τα απλά σάκχαρα μόνα τους

mathiteuomenos
11-12-08, 16:37
κανα βιβλιαρακι του ακσετο που μπορουμε να βρουμε σε μορφη που ντου φου?

RUHL
11-12-08, 16:37
ναι ^^^ βρες και αλλα τετοια μην καθεσε τσαμπα με τις προπελες

RUHL
11-12-08, 16:38
κανα βιβλιαρακι του ακσετο που μπορουμε να βρουμε σε μορφη που ντου φου?
Πολυμεσα-----------> βιβλια εχει καμια100αρια :lol:

tezaman
11-12-08, 16:52
ναι ^^^ βρες και αλλα τετοια μην καθεσε τσαμπα με τις προπελες

Μία προπέλα έχω και καλή 8)

επίσης και κάτι άλλο για την έκκριση ινσουλίνης που διάβασα πρόσφατα και
μου έκανε εντύπωση: Η έκκριση της ινσουλίνης ξεκινάει απο την γλώσσα! :affraid: δηλαδή μόλις δώσει σήμα η γλώσσα στον εγκέφαλο πώς υπάρχει κάτι πολύ γλυκό προς καταβρόχθησην! αρχίζει η έκκριση της ινσουλίνης!!!
πχ με τα αναψυκτικά ( κόκα κόλα διαίτης ) που δεν περιέχει υδατάνθρακα μέσα αλλά γλυκαντικές ουσίες μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα στην έκκριση της ινσουλίνης με την κόκα κόλα που έχει ζάχαρη! :affraid: :affraid:

RUHL
11-12-08, 16:53
ναι κατι πηρε το ματι μου οτι τα διετης παχαινουν ποιο πολυ απο τα κανονικα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

tezaman
11-12-08, 17:03
λογικό δεν είναι;; η κάθε κυρακατίνα πίνει το διαίτης της νομίζοντας (σωστά μέν) πως δεν θα της δώσει θερμίδες για να την παχύνει.. όμως λόγο της ινσουλίνης που πήγε στα ύψη χωρίς να βρει γλυκόζη στο αίμα να κάνει την δουλειά της.. θα πέσει το σάκχαρο κατακόριφα και μετά θα μου καταβροχθήσει τησ πατατούλες της τηγανιτές γιατι θα την έχει κόψει η πινα! εεε τότε όμως οι πατάτες δεν συγχωρούν!! νάσου η κυταρίτιδα και τα ψομάκια! απο ένα κουτάκι κόλα ζέρο! χαχα :lol: :lol: :lol:

pikolo
11-12-08, 17:30
θα συμφωνισω με ruhl!Ειναι καθαρα θεμα γευσης και πως θα κανεις την ζωη σου πιο ευκολη...αυτο με το ψωμι που ειπες ruhl φανταζομαι το λες αν δεν εχεις μαυρο οτι για μια φορα ας φας και λευκο ετσι?Ναι θα ριξει η πρωτεινη και το λιπος τον gi λλα ποσο?

RUHL
11-12-08, 17:55
ποσο? με ενα μοιγμα αν κανω αυτα που σου ειπα

χαλαρα παει και ποιο κατω απο το "καλο" μαυρο ψωμι την προηγουμενι φορα σου ειπα για εκεινα με ερευνες εως 40% μονο εκεινα βαλε ινες βαλε πρωτεινη μεσα δεν τα εψαξα αυτα σε πραγματικα νουμερα αλλα καποτε στο μελον θα το κανω οι αναφορες χωρις το 40% ειναι εχτρα χαμηλο μαζι με το 40 :lol: αστα να πανε :green:

yannis88
11-12-08, 18:16
ναι ^^^ βρες και αλλα τετοια μην καθεσε τσαμπα με τις προπελες

Μία προπέλα έχω και καλή 8)

επίσης και κάτι άλλο για την έκκριση ινσουλίνης που διάβασα πρόσφατα και
μου έκανε εντύπωση: Η έκκριση της ινσουλίνης ξεκινάει απο την γλώσσα! :affraid: δηλαδή μόλις δώσει σήμα η γλώσσα στον εγκέφαλο πώς υπάρχει κάτι πολύ γλυκό προς καταβρόχθησην! αρχίζει η έκκριση της ινσουλίνης!!!
πχ με τα αναψυκτικά ( κόκα κόλα διαίτης ) που δεν περιέχει υδατάνθρακα μέσα αλλά γλυκαντικές ουσίες μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα στην έκκριση της ινσουλίνης με την κόκα κόλα που έχει ζάχαρη! :affraid: :affraid:

Δηλαδή ακόμα και με μια τσίχλα έχουμε έκριση ινσουλίνης?Και με αυτό που λες για τη γλώσσα πιστεύω οφείλεται στην γεύση.Οπότε είναι εγκεφαλική η όλη διεργασία.Συνεπώς ακόμα και όταν λιγουρευόμαστε ένα γλυκό έχουμε έκκριση? :rifle:

Steve KinG STyLe
11-12-08, 18:19
Ναι και το νερο πλεον δημηουργει εκρηση ινσουληνης.... :rolf:

slaine
11-12-08, 18:21
τι νερό πίνεις εσύ? :P

tezaman
11-12-08, 19:17
Δηλαδή ακόμα και με μια τσίχλα έχουμε έκριση ινσουλίνης?Και με αυτό που λες για τη γλώσσα πιστεύω οφείλεται στην γεύση.Οπότε είναι εγκεφαλική η όλη διεργασία.Συνεπώς ακόμα και όταν λιγουρευόμαστε ένα γλυκό έχουμε έκκριση? :rifle:

Η έρευνα που διάβασα αναφερόταν στη ερέθισμα που στέλνει η γλώσσα στον εγκέφαλο, είναι κάτι που υπάρχει στο dna μας απο την εποχή των ανθρώπων των σπηλέων :affraid: :affraid: :affraid: :affraid:

το συμπέρασμα του όταν λιγουρευόμαστε ένα γλυκό να έχουμε έκκριση ινσουλίνης πώς το έβγαλες? γιατί δεν είναι σε καμία περίπτωση κοντά με το ερέθισμα της γλώσσας προς τον εγκέφαλο


τι νερό πίνεις εσύ? :P

ντούρνα! 8)

slaine
11-12-08, 19:20
δεν πίνεις νερό... πίνεις βελούδο! :rolf: :rolf: :rolf:

pikolo
11-12-08, 20:39
επσταματηστε το offtopic!αΑντε! :moderator:

BRaWNy
11-12-08, 21:17
Κάποια σκεπτικά και γνωμες που έχω

-Άλλο η άσπρη ζάχαρη και άλλο τα φυσικά ζάχαρα.
-Και η πατάτες περιέχουν σε ενα βαθμό φρουκτόζη.
-Με όλα προκαλείται έκκριση ινσουλίνης, ειτε μεγάλη (γρήγορη), ειτε μικρή (αργή) κλπ.
Ότι μεθοδο/τρόπο και να χρησιμοποιήσεις στο πρωινό, σκεπτικό δηλαδή, για το αν θα την ανεβάσεις ή την έχεις σταδιακή, θα δουλέψει στο τέλος.
-Το πρωί μπορει να έχουμε να φαμε ωρες, αλλά τα αποθέματα γλυκογόνου δεν έχουν πέσει τόσο πολύ όπως και μετα την προπόνηση (προπονησάρα λέμε, όχι αστεία), και έχουν αποδομηθεί σταδιακά, οπότε γιατι να μην τα αναληρώσουμε και σταδιακά, και μιας και είναι ανεβασμένος ο μεταβολισμός το πρωί, με τροφές που αν φαγωθούν μεχρι να αφομοιωθούν, θα κάψουν περισσότερες θερμίδες και θα ανεβάσουν και τον μεταβολισμό απο ότι οι άλλες, και έτσι να μπορει κανείς να αυξησει επιπλέον τον μεταβολισμό του (και την θερμογέννεση, αν και δεν μας ενδιαφερει ακριβως, σε αυτό το θέμα)?
είναι και αυτό ενα σκεπτικό.
-Κατα την διάρκεια του ύπνου, ο μεταβολισμός είναι χαμηλός, οπότε και δεν χρειάζεται να αποδομηθεί γλυκογόνο σε τέτοιο βαθμό ή σε μεγάλο βαθμό, που να χρειάζεται άμμεση αναπλήρωση και στα γρήγορα.
-Απο την άλλη, αν ανεβάσουμε την ινσουλίνη απότομα μπορει να μας ρίξει απότομα και το ζαχαρο στο αίμα, και να έχουμε μειωση ενέργειας.
-Το τι συμβαίνει και πρέπει να γίνει μετα απο προπόνηση (προπονησάρα λέμε, και όχι αστεια) είναι πολύ διαφορετικό απο το τι συμβαίνει και θα πρέπει να γίνει μετα τον ύπνο.
το καθένα έχει τις ανάγκες του, αλλά κάπως διαφορετικές, δεν μπορουμε να συγκρίνουμε τον υπνο με την προπόνηση.
-Άλλο να λέει κανείς ότι ο Ασέτο είναι λάθος, και να εννοεί κυριολεκτικά αυτό, και άλλο να εννοεί έμμεσα ότι αυτα που λέει χρησιμοποιούνται λάθος απο αυτούς που τα "λαμβάνουν".
Δωσε την λύση του προβλήματος και τα εργαλεία για να διορθωθεί μια μηχανή αυτοκινήτου, σε έναν έμπειρο μηχανικό και σε έναν μαθητευόμενο, και δες την διαφορά τους απο όλες τις πλευρές.
-Όσων αφορά αυτό με το "μεχρι αποδείξεως του εναντίου", το έχω κάνει και εγώ, οπότε τα συμπεράσματά σας θα πρέπει να πηγάζουν απο διαφορετικό εστιασμό πάνω στο θεμα, αλλά και να εστιάζεστε στα "κλειδιά" της υπόθεσης που μπορει να είναι ίδια καμμιά φορά σε όλες τις περιπτώσεις, απο άποψης ουσίας.
-Γιατι κάθε φορά που κάποιος παραθέτει τη γνώμη του, να σημαίνει ότι "διαγράφει" την γνωμη του άλλου, και όχι να σημαίνει ότι την "διορθώνει" ή την "συμπληρώνει" ή "δινει κι άλλες επιλογές" κλπ?
-ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει ένας τρόπος που θα μπορει να βγάζει τον άλλο τρόπο μη κατάλληλο, αν πιάνετε το νόημα αυτού που λέω, θα χρησιμοποιείτε με περισσότερη ουσία τον τρόπο που διαλέξατε.

Θα με κάνει και μήνυση ο Ασέτο, και δεν θα φταίω :D :D

Υπάρχουν κι άλλα σκεπτικά, δεν μου' ρχονται τωρα, αλλά κατα καιρούς μπορει να τα παραθέτω ανάλογα και το θεμα της συζήτησης.


Brawny αυτα εινα αποψεις που εχει ο καθενας μας...και γω για cheerios δεν συμφωνω παρολο που το λεει ο acetos και εχω βρωμη στο πρωινο μου.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι λαθος ως προς αυτο που λεει.Αυτό εννοείται, δεν χρειάζεται να το λέμε καθε φορά.

Muscleboss
12-12-08, 03:18
δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ, απλά να πώ ότι κάποια στιγμή έβαζα δεξτρόζη στο πρωινό, πλέον όχι, με έπεισαν ότι και τα complex carbs είναι αρκετά.

πάντως για να είμαι ειλικρινής, μιας και το πρωινό είναι από τα γευματα που συγχωρούν υδατανρακικές επιλογές και μπορεί να αντέξει ΠΑΡΑ πολλές θερμίδες, πολλές φορές μαζί με τα συνηθισμένα βάζω και κάτι φουρνίσια κρουασαν σοκολάτα-καραμέλα έτσι για φόρτωμα... :food:

ΜΒ

tezaman
12-12-08, 05:02
φέρε κάνα κρουασάν κ απο εδώ ρε μπός :x

mathiteuomenos
12-12-08, 16:48
τωρα που μιλαμε για ανθρωπινα πρωινα τι σας λεει το επομενο?? γαλα και ψωμι-βουτυρο- μελι.. μια χαρα θρεπτικο δεν ειναι??? πρωτεινη απο το γαλατακι ( και απο κανα αβγο) , carbs απο το μελι και το ψωμακι και λιπη απο το βουτυρο.. προσωπικα ειναι απο τα αγαπημενα μου και μπορω να φαω ολοκληρο ψωμι ετσι. :oops: :D

slaine
12-12-08, 16:59
ίσως δεν είναι και ο καλύτερος συνδοιασμός για να το έχεις σε μόνιμη βάση αλλά αν είσαι και στον όγκο μία χαρά είναι. άμα σου αρέσει κιόλας... πρωτείνη μην ξεχνάς να παίρνεις αρκετή, πόσα αυγά θα βάλεις? ολοκληρα? γιατί και βούτηρο και κρόκοι... :clown2:

mathiteuomenos
12-12-08, 17:00
βουτυρο τρωω ενα becel που νομιζω ειναι πιο υγειινο. αυγα τρωω 1 με 2

peris
12-12-08, 17:02
βουτυρο τρωω ενα becel που νομιζω ειναι πιο υγειινο. αυγα τρωω 1 με 2

αμα εχεις να μοιρασεις 30-40 γρ πρωτεινης ειναι πολι λιγα τα αυγα εκτος και αν εχεις και whey οποτε παω πασο :green:

για ασπραδια μιλαμε ετσι οχι ολοκληρα αμα θες βαλε και ενα κροκο με 2 κροκους και βγαλε τα βουτυρα

επισης αντι για ψωμι θα προτιμουσα βρωμη

slaine
12-12-08, 17:03
δεν ξέρω απέξω τι περιέχει το μπεσέλ αν και θυμάμαι ότι είναι καλό ή έστω πιο καλό απο άλλα. δε βγάζεις τους κρόκους και να τρως μερικά βραστά ασπράδια καλύτερα αφού έχεις και βούτυρο?

slaine
12-12-08, 17:06
σωστός ο πέρις αν και το γάλα και το βούτυρο έχουν πρωτείνη ωστόσο είναι λίγη νομίζω στο σύνολο. αν βάλεις και τους κρόκους ανεβαίνει αλλά ίσως να μην είναι καλό να έχεις συνέχεια κρόκους και βούτυρο.

ας πει και κανένας άλλος καμία άποψη

mathiteuomenos
12-12-08, 17:10
λοιπον εχουμε και λεμε:
Mέση Διαθρεπτική Άξια Becel pro-activ ανά 100γρ
Ενέργεια 320 θερμίδες(kcal)
Πρωτεϊνη 0.1 g
Υδατάνθρακες 2.5 g Εκ των οποίων σάκχαρα 0g
Λιπαρά (δε συμπεριλαμβάνονται οι φυτικές στερόλες) 35 g Εκ των οποίων : Κορεσμένα 9 g Μονοακόρεστα 8 g Πολυακόρεστα 17.5 g ω-3 3g και ω-6 14.5g
Φυτικές ίνες 0 g εχει και κατι νατρια και κατι βιταμινες αλλα δε τα γραφω.


και οσο για το γαλα δυο γεματες κουπες εχουν γυρω στα 600 g Που σημαινει πρωτεινη 3.2 x 6 =19.2 g + 2 αυγα ( 2x6 = 12) = 19+12 30 g.

slaine
12-12-08, 17:15
να ξέρεις ότι το αυγό μαζί με τον κρόκο κατά μέσο όρο έχει παραπάνω πρωτείνη από 6 γρμμάρια που γράφεις. 4-6 έχει μόνο το ασπράδι :wink:

mathiteuomenos
12-12-08, 17:15
να ξέρεις ότι το αυγό μαζί με τον κρόκο κατά μέσο όρο έχει παραπάνω πρωτείνη από 6 γρμμάρια που γράφεις. 4-6 έχει μόνο το ασπράδι :wink:

ε τοτε ακομα καλυτερα! δλδ ποσο εχει με τον κροκο? 9?

slaine
12-12-08, 17:18
δε θύμαμαι ρε αλλά νομίζω ο κρόκος έχει παραπάνω απο το ασπράδι, δεν είμαι σίγουρος όμως. εγώ είμαι της φάσης άμα δεν περισσέψει δεν είναι αρκετο... :green:

Muscleboss
12-12-08, 17:52
ανάλογα με μέγεθος αυγού.

Medium 53-63g ~ συνολικά περίπου 7.3 γρ πρωτείνη
Large 63-73g ~ συνολικά περίπου 8.5 γρ πρωτείνη

ΜΒ

slaine
12-12-08, 17:55
thnx MB

tezaman
12-12-08, 18:23
δεν ξέρω απέξω τι περιέχει το μπεσέλ αν και θυμάμαι ότι είναι καλό ή έστω πιο καλό απο άλλα. δε βγάζεις τους κρόκους και να τρως μερικά βραστά ασπράδια καλύτερα αφού έχεις και βούτυρο?

είχα διαβάσει κάπου πως οι φυτικές στερόλες που περιέχει το becel περισσότερο κακό κάνουνε παρά καλό και ότι δεν έχουνε καμία συμβολή στην μύωση την χοληστερίνης :unsure:

fast
18-10-11, 18:52
Ενας φιλος μου περνει το πρωι αντι για βρομη φαρην λακτε ..μπορειτε να μου εξηγησετε ποια η διαφορα μεταξη αυτων το δυο ? ελεξα τα συστατικα και δεν εχει τοσο πολυ λιπος για τους υδατανθρακες του φαριν λακτε δεν ξερω τι πεζει ειναι καλιτερης ποιοτητας της βρομης νομιζο τι λετε ?

Druid
18-10-11, 20:27
η κρέμες έχουν ζάχαρη, η βρώμη είναι σύνθετοι carbs

tolis93
18-10-11, 20:41
αντε δες στα 100 γρ ποσους υδατανθρακες εχουν και μετα ποσοι απο αυτους ειναι σακχαρα.φαριν λακτε για μετα τη γυμναστικη σαν ποστ κατι κανει.και παλι.οχι ολες

fast
19-10-11, 11:47
η κρέμες έχουν ζάχαρη, η βρώμη είναι σύνθετοι carbs

τα συστατικα τα ελεξα δεν γραφει οτι περιεχει ζαχαρη μαλλον γλυκαντικα θα εχει

fast
19-10-11, 11:49
αντε δες στα 100 γρ ποσους υδατανθρακες εχουν και μετα ποσοι απο αυτους ειναι σακχαρα.φαριν λακτε για μετα τη γυμναστικη σαν ποστ κατι κανει.και παλι.οχι ολες

στο κουτι δεν λει ποσοι υδατανθρακες εχουν σακχαρα !δεν υπαρχει τροπος να μαθουμε ? :)

tolis93
19-10-11, 13:32
στο κουτι δεν λει ποσοι υδατανθρακες εχουν σακχαρα !δεν υπαρχει τροπος να μαθουμε ? :)

στους 95-97 ποσους εχει οι 93 ειναι σακχαρα μονο αυτο σ λεω:green: