PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση διαδρομου



kwsths
30-12-14, 10:58
Καλημερα.
Εχω αγορασει εναν διαδρομο σπιτι,καινουργιο,τον αγορασα πριν 2 μερες και δεν τον εχω χρησιμοποιησει πανω απο 3 ωρες.
Πανω στην ερευνα αγορας του διαδρομου βρηκα καποια σπρευ σιλικονης τα οποια ειναι απαραιτητα για την σωστη συντηρηση του διαδρομου.
ο διαδρομος να πω οτι ειναι μηχανικος,και στην περιγραφη του σπρευ ελεγε οτι το βαζουμε στον ιμαντα καθε 15-20 ωρες χρησης του.
Υπαρχει καποιο βιντεο ή καποιο αρθρο με εικονες για την σωστη τοποθετηση του σπρευ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Polyneikos
30-12-14, 17:31
Ανασηκώνεις τον ιμάντα απο τα πλαγια, ρίχνεις το σπρει με το ειδικο σωληνάκι που έχει σε όλο το μήκος του διαδρομου και το αφήνεις να λειτουργήσεις στο 3-4 για 10 λεπτα.:thumbup:

kwsths
31-12-14, 03:26
Να σε καλα φιλε! Ευχαριστω πολυ :green:

bandicoot
15-09-18, 10:48
Καλησπέρα, στην αγορά υπάρχουν σπρέι σιλικόνης "ειδικά" για διαδρόμους στα 15 ευρο/400 μλ. Ενα απλό σπρέι σιλικόνης έχει 4ευρο/400 μλ. Είναι το ίδιο(?) και για λόγους marketing γίνεται "ειδικό" μονο και μόνο για να ανέβει η τιμή ή έχει όντως διαφορά?

bocanegra180
16-09-18, 03:11
Εγώ έχω πάρει αυτό με τα 15 ευρώ για τα μηχανήματά μου που λέει ότι είναι και υδροφοβο αλλά και δεν κολλάει και η σκόνη πάνω του ! Δεν ξέρω αν αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει και αυτό με τα 4 ευρώ !

TRIANTAFYLLOU
25-09-18, 19:21
γενικά τα σημεία τριβής όπως η επαφη του ιμάντα τρεξίματος με το πάτωμα του διαδρόμου χρειάζονται καλή ολίσθηση , για να μην 1ον ζορίζετε το μοτέρ όταν τρέχει κάποιο άτομο επάνω και 2ον για να μην χαλάει ο ιμάντας και φθείρεται το πάτωμα και μετα θέλει άλλαγμα πλευράς κατ αρχήν και οριστική αλλαγή αργότερα

οπότε η σιλικόνη είναι ενα καλό μέσο ολίσθησης και δεν χρειάζετε κάποιο αδιάβροχο υγρό σιλικονούχο γιατι δεν έρχεται σε επαφή με νερό , αρα ένα λιπαντικό χρειάζεται και η σιλικόνη σε σπρέυ των 4 ευρώ είναι μια χαρα , γιατι η δουλειά γίνετε , δεν μπαίνει ούτε να γυαλίζει ούτε να προστατεύει το χρώμα αλλα να γλιστράει , όπως πχ η βαζελίνη σε ειδικές περιπτώσεις:P:P:turtle: