PDA

Επιστροφή στο Forum : προσθήκη κιλών



tsixlas :)
01-01-15, 19:26
Καλησπέρα σε όλους!Καλή χρονιά πάντα με υγεία!Για αρχη να πώ οτι έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τη διατροφη ,την γυμναστικη,τα σωματότυπα.Ειμαι 24 ετών και είμαι 1.81,56 κιλά.Δεν εχω θυροειδή ουτε αλλη πάθηση.Εχω δοκιμασει καπια πραγματα χωρίς μεγαλο αποτελεσμα.το προβλημα ειναι οτι ειμαι φοιτητης στα τελειοματα,και δεν εχο χρονο ουτε χρηματα για 4500 και 5000 θερμιδες την ημέρα.Ημουν πάντα αδυνατος αλλα απο τοτε που ειμαι φοιτητης ειμαι πολύ αδυνατος.το προηγούμενο εξάμηνο προσθεσα στο σκετο καφε που επεινα για προινο ενα ροφημα με μελι,βρομη,γαλα,μπανανα,και συνεχισα να τροω οτι ετρωγα.πήρα 4 κιλά σε 3 μηνες.Τωρα τα ξαναέχασα όμως.Κάνω σπιτι γυμναστικη 3 φορές την εβδομάδα, που περιλαμβάνει squat,push ups,μονοζυγο.στα squat δεν εχω rack οπότε παίζω με 35 κιλά,3 ή 4 σετ,15 με 20 επαναλήψεις.στα άλλα μεχρι εκει που δεν πάει άλλο.συμπληρώματα δεν έχω πάρει ποτέ αλλα δεν έχω πρόβλημα να πάρω μια πρωτείνη.Δεν μετράω θερμίδες αλλα υπολογίζω οτι βρισκομαι καπου στις 2000 με 2500 κάθε μέρα.μπορεί να κάποιος να μου προτίνει μια διατροφή που να μην ξεπερνά τα 50-60 e την εβδομάδα η κάποιες διατροφικές μπόμπες να αυξήσουμε τις θερμίδες.Δεν θέλω πολλά πράγματα απλά να πάο 65 με 70 κιλά με μία μετρια γράμμωση.Και πάλι καλη χρονιά και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό forum. :)

vaggan
01-01-15, 21:27
2000 θερμιδες αν εισαι ολη μερα στο ποδι δεν ειναι τιποτα βεβαια εγω υποπτευομαι οτι δεν τρως ουτε 1500 για να εισαι σε τετοιο χαμηλο βαρος μπορεις να τρως ολοκληρα βραστα αυγα διασπαρτα μεσα στη μερα βρωμη,γαλα,ζυμαρικα,πατατες βραστες μοσχαρισιο κρεας απεφευγε λευκα κρεατα τονο κτλεσυ θες κιλα. παρε και ενα θερμιδομερητη να μαθεις ανα 100 γραμμαρια την θερμιδικη αξια των τροφων και μια ζυγαρια να ζυγιζεις τα τροφιμα μεχρι να μπορεσεις και εσυ στο περιπου να καταλαβεις ποσες θερμιδες προσλαμβανεις απο αυτα που τρως καθε μερα για την ωρα εισαι αρχαριος και δεν μπορεις να το κανεις αυτο με 60 ευρω την εβδομαδα πραγματικα μπορεις να κανεις φοβερη διατροφη και να εχεις μια καλη ποικιλια τροφων στο διατροφικο σου ρεπερτωριο ξεκινα με 2500 θερμιδες σταθερα για κανα μηνα και κατεγραφε τις διαφορες αν ανεβαζεις σταθερα συνεχησε με τις ιδιες αν δεν ανεβαζεις αυξησε αλλα για εμενα ενα μην πρεπει να τρως τον ιδιο αριθμο θερμιδων πανω κατω δηλαδη απο 2400 μεχρι 2700 μην εχεις ομως μεγαλυτερες αποκλησεις μην σε απασχολει τοσο η ποιοτητα οσο να τρως κυριως τις θερμιδες που πρεπει ο αριθμος θερμιδων σε νοιαζει οχι η τροφη

tsixlas :)
02-01-15, 10:05
Γεια σου vaggan.Το προβλημα ειναι οτι κάποιες φορές την εβδομάδα τρόω έξω,γιατι αν γυρίσω σπίτι να μαγειρέψω είμαι οριακά.συνήθως 2 η 3 φορές.αυτό όμως δεσμέυει 1/4 των χρημάτων που ανέφερα.επίσης το πρωινό που ανέφερα είναι άλλα 10 ευρώ περίπου.δεν μένουν και τοσα πολλά μετά..για πολύ φαί.και δέν μιλάο για πατάτες η ζυμαρικά,γιατι εκεί ναι με πέρνει,αλλά εάν πάρω κρέας ή τροφές με λιπαρά ,δεν βγένω μερικές φορές.ξέχασα να πω οτι μετά την προπόνηση τρόω πάντα 1 αυγό και 2 ασπράδια.γενικά ομως τρόω μονο τα 3 βασικά γεύματα και άντε κανένα σαντουιτσάκι στη σχολή.όντως μερικές μέρες παίζει να είμαι 1500 θερμίδες.σκέφτηκα να πάρω καμία προτείνη όγκου αλλα είναι τιγκα στη ζαχαρη,λέω να πάρω μία ορού γάλακτος και να βάζω εγώ τον υδατάνθρακα(βρώμη) μέσα.για την γυμναστική τι πιστευείς πια η γνώμη σου?μήπως σε μένα λειτουργεί ανάποδα απο το στόχο μου?

vaggan
02-01-15, 10:54
βαλε πρωινο 300 γραμμαρια γαλα και 100 βρωμη και εβδομαδιαιως για πρωινο θα εισαι στα 5 με εξι ευρω παρε και ριχνε και ενα σκουπακι πρωτεινη ορου γαλακτος στο γαλα με την βρωμη δεν θες τιποτα αλλο ειναι κοντα 600 θερμιδες μεταπροπονητικο ενα αυγο και δυο ασπραδια ειναι αστειο φαε 4 βραστα αυγα και ενα μεγαλο πιατο μακαρονια

rey1989
02-01-15, 11:09
μπορείς να κάνεις πολλά. Για παράδειγμα το ποιο απλό όλων να αγοράσεις κρέατα που ειναι φθηνά αφου έτσι κ αλλιώς το να τρως στήθος κότας και μοσχαρίσιο με low fat δεν ειναι αυτό που σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Να αγοράσεις ρύζι , πατάτες κλπ και να μαγειρευεις για 2-3 μέρες για παράδειγμα το κρέας και τα υπόλοιπα και να τα έχεις έτοιμα στο ψυγείο. Αυτό κάνω ανα 3 και περισσότερες μέρες , αναλόγως τι μαγειρεύω και πόσο κρατάει και έχω και τρώω χωρίς να χρειάζεται να μαγειρέψω καθημερινά, ανοίγω το ψυγείο , το βάζω στο πιάτο και τρώω.
Αν δουλευω παίρνω μαζί ταπεράκι , κάτι πολύ ευκολο για κάποιον που έχει τσάντα. Δεν ειναι ανάγκη να κουβαλάς σαλάτες μαζί σου αν δεν σε βολευει , μπορείς να φας σαλάτα όταν πας σπίτι και φας βραδινό για παράδειγμα.

Επίσης μπορείς να φτιάχνεις κανα σάντουιτσ τούμπανο με ψωμί, μια-δυο μερίδες κρέας (για να καταλάβεις την ποσότητα) , τυρί κλπ και να το έχεις μαζί σου τυλιγμένο σε σελοφάν και έτσι θα φαίνεται σαν αγοραστό σε περίπτωση που έχεις κόλλημα στο να σε δουν οτι έχεις φαγητό απ το σπίτι. Μην τρως σκέτα ασπράδια , χρειάζεσαι και τις θερμίδες και τα λιπαρά και τα θρεπτικά συστατικά των κρόκων
ΜΠΟΡΕΙΣ να τρως και 5-6 κρόκους τη μέρα χωρίς πρόβλημα , μην ακούς οτι κάνει κακό , αυτό το πίστευαν στην εποχή της γιαγιάς μου , έγιναν ερευνες τα τελευταία χρόνια και όχι μονο δεν κάνει κακό αλλα έχει και πολλά οφέλη. Επίσης μπορείς να παίρνεις ενα 2ltr γάλα που ούτε κοστίζει ούτε χρειάζεται προετοιμασία, έτσι θα πίνεις γρήγορα και ευκολα αρκετές cal που σου χρειάζονται.

τρόποι υπάρχουν πολλοί , το θέμα ειναι αν θα κάνεις τα πάντα για να καταφέρεις αυτό που θες ή θα ψάχνεις δικαιολογίες. Μην το πάρεις στραβά , δεν στη λέω , αλλα συνήθως όταν κάτι μας φαίνεται δύσκολο ψάχνουμε να βρουμε δικαιολογίες για να το αποφύγουμε , όσο κ αν το θέλουμε. Αυτό ειναι το πραγματικό εμπόδιο:welcome:

tsixlas :)
02-01-15, 14:43
Δεν γίνεται παρεξηγήσεις κάποιον που σου γράφει ενα σεντόνι πράγματα :) .Ισχύει οτι πρέπει να το πάρω πιο ζεστά.Ρε παιδιά 4 και 5 κρόκους την ημέρα δεν θα ανεβέσω χοληστερίνη ?

vaggan
02-01-15, 15:21
φαε δεν υπαρχει κανενας κινδυνος απο τους κροκους ενταξει μην βαζεις και καθε μερα αν εισαι φοβικος μεχρι να το αποβαλλεις αυτο.ανακετεψε λιγο την τραπουλα την αλλη μερα βαλε μπιφτεκια μοσχαρισια με ρυζι ας πουμε η μπριζολες χοιρινες η πατατες στο φουρνο με κρεας.με τρια γευματα που θα εχεις καμια 50αρια γραμμαρια πρωτεινης 100 γραμμαρια υδατανθρακες και καμια 30 γραμμαρια λιπος ανα γευμα εισαι υπερ καλυμενος τωρα στα λιπαρα σε καποιο γευμα θα παρεις λιγοτερα σε καποιο αλλο λιγο περισσοτερα παντως μην φοβασαι και τοσο τα λιπαρα αυτα πχ το κουακερ θα σου δωσει καλα λιπαρα το ιδιο και το ελαιολαδο απεφυγε την πολλη ζαχαρη και της ζωικης προελευσης λιπαρα χωρις ομως να γινεσαι φοβικος και υπερβολικος οι αριθμοι που σου λεω ειναι μεσα σε λογικα πλαισια απο οπου και αν προερχονται:welcome:

jimaras22
03-01-15, 18:25
καλησπερα και χρονια πολλα.

Η πιο φθηνη και ευκολη πηγη πρωτεινης για μενα ειναι τα κορνφλεικς με γαλα με whey και βρωμη αν θες αλλα εγω την εκοψα την βρωμα γιατι δεν εχι πολυ πρωτεινη για τις θερμιδες. Δλδ για πρωινο 600μλ γαλα με 2 σκουπ και λιγα κορν φλεικς και μια μπανανα και πηγες ηδη 60γρ πρωτεινη. [1 λιτρο γαλα τη μερα = 1.30 = 32 γρ πρωτ + 3 σκουπ πες = 100 γρ πρωτ = συνολο 3 ευρω

Αλλες ευκολς και φθηνες πηγες ειναι τα αυγα[3-4 φορες τι βδομαδα για ολοκληρα]η κοτοπουλο η αλλα φθηνα κρεατα η τυρι η και μετα πολυ καλα ειναι τα οσπρια. 100τζι φασολαδα ειναι περιπου 20τζι πρωτεινη αχχα :P

κοιτα να περνεις μεχρι 2 κιλα το μηνα για να μην βαλεις λιπος , αν και ισως χρειαζεσε λιγο λιπος αλλα νταξει αν βαλεις καθαρο μυ θα γινεις σενιος. Αλλα να ξερεις θελει υπομονη. Βρες τις θερμιδες συντηρησης σου και παιξε 300-500 πιο πανω και υπολογισε κ αυτα π καις γυμν κλπ μεσα.

niksamaras
04-01-15, 16:30
Δεν τα διαβασα ολα τα ποστ, οποτε καποιος μπορει να το εχει προτεινει ηδη. 4 λιτρα γαλα την μερα, ειναι 4 ευρω, και 2500 θερμιδες, που εχουνε μεσα 120 πρωτεινη, 170 υδατανθρακες και 120 λιπαρα. Τα 4 λιτρα γαλα +3 γευματα κανονικα αμα κανεις, οχι κιλα θα παρεις, αλαλ θα σου ερθει και οικονομικα.

ΕΝΤΙΤ: Τωρα που το ξανασκεφτομαι, αν κανεις και 3 κανονικα γευματα εισαι για 4500+ θερμιδες, οι οποιες ισως ειναι υπερβολικα πολλες. Για την ωρα, ξεκινα σημειωνε καθε μερα τι τρως για μια εβδομαδα, και βγαλε μεσο ορο θερμιδων ημερας. Σε αυτο μετα, προσθεσε 1000 καιδες αν θα παρεισ βαρος η οχι. Σιγουραθα παρεις.

vaggan
05-01-15, 16:22
πανω απο 2500 θερμιδες δεν θελει για κανενα λογο 56 κιλα ειναι θα παρει βαρος και με αυτες. 4500 θερμιδες θα λιπωσει αμεσως ασε που θα αρρωστησει απο το φαγητο δεν ειναι μαθημενος να τρωει τετοιες ποσοτητες