PDA

Επιστροφή στο Forum : 3ο Βιβλίο Γ. Τουλιάτου : "Επιστημονική Προσέγγιση και Ιατρική Πρόληψη στην Μυική Ανάπτυξη"



Σελίδες : [1] 2 3

Polyneikos
12-01-15, 13:38
Στις 26 Ιανουαρίου 2015 ,στις 19.00, στην Λεσχη Σ.Α.Κ.Α (Κολλέγιο Αθηνών) θα γίνει η παρουσίαση του 3ου βιβλίου του γιατρού και bodybuilder Γιώργου Τουλιάτου με θεματολογία"Επιστημονική Προσέγγιση και Ιατρική Πρόληψη στην Μυική Ανάπτυξη" από τις εκδόσεις Αστάρτη.
Τον προλογισμό θα κάνουν οι καθηγητές των ΤΕΦΑΑ,Βαρβάρα Σολομωνίδου και Παναγιώτης Τσάπρας.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90868&stc=1



Τα 2 προηγούμενα βιβλία του Βιοπαθολόγου Γιώργου Τουλιάτου

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90047&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90046&stc=1

Nikoskom
12-01-15, 19:19
Ο δρ. Τουλιατος εχει τρομερες γνωσεις πανω στο θεμα και θα ταν πολυ σημαντικο να διαβασει κανεις τα βιβλια και συγγραματα του...πιστευω πως οι γνωσεις του ειναι πολυ σημαντικες,βοηθαν ολους μας και καποια στιγμη θα τις εκτιμησει ολος ο αθλητικος κοσμος και οχι μονο ο κοσμος του bodybuilding..

Χριστοφορος123
12-01-15, 21:14
Έχει γνώσεις για τη δεκαετία του 70... Πλέον δεν έχουν καμία επιστημονική βάση και τεκμηρίωση. Ακόμη πιστεύει πως αν δε φας 5 γεύματα τη μέρα και γιαούρτι πριν τον ύπνο καταβολίζεσαι λολ.

Χρήστος Τριανταφύλλου
12-01-15, 21:47
Έχει γνώσεις για τη δεκαετία του 70... Πλέον δεν έχουν καμία επιστημονική βάση και τεκμηρίωση. Ακόμη πιστεύει πως αν δε φας 5 γεύματα τη μέρα και γιαούρτι πριν τον ύπνο καταβολίζεσαι λολ.

Σεβασμος Χριστοφορε μου!;) Δεν μπορουμε να παρουμε απο αλλου περισσοτερες γνωσεις απο οτι απο εναν γνωστη ιατρικης, αλλα κ το κυριοτερο να ειναι συγχρονως αγωνιστικος αθλητης με εξειδικευμενη ερευνα κ εμπειρια πανω στο σωμα του οπως ειναι ο Γιωργος Τουλιατος!
Μονο ευχαριστω μπορουμε να πουμε στον ''γιατρο μας'' γι αυτα που εχει προσφερει κ ειδικα στο αθλημα μας.

* Ουτε τον γνωριζω προσωπικα τον ανθρωπο ουτε εχω μιλησει ποτε μαζι του.

NASSER
12-01-15, 22:03
Ο Γ. Τουλιάτος έχει κάνει αξιόλογες προσπάθειες στο να συμβάλλει στην ενημέρωση και γνώση γύρω από τη σωματοδόμηση. Ο ίδιος υποστηρίζει πως ακόμα μαθαίνει και αυτό δείχνει πως λειτουργεί με υπευθυνότητα. Το πρώτο βιβλίο του ήταν ένας καλός οδηγός για όλους δίχως να εμβαθύνει καθώς δεν έχει νόημα εφόσον δεν θα είναι εύκολο να κατανοήσουν όλοι την επιστημονική προσέγγιση. Το δεύτερο βιβλίο θα έλεγα πως είναι για όσους είχαν ήδη κάποιο υπόβαθρο γνώσης και εμπειρίας. Λογικό από την στιγμή που ήδη έχει υπάρξει προσέγγιση με το πρώτο βιβλίο.
Το τρίτο βιβλίο είναι μια αρκετά πιο προχωρημένο και όπως αναφέρει ο τίτλος του, έχει επιστημονική και ιατρική καθοδήγηση.

Χριστοφορος123
12-01-15, 22:05
Το μόνο που ξέρω είναι πως ό,τι λέει, δε μπορεί να το στηρίξει σε επιστημονικές έρευνες.. Είναι σχεδόν όλα broscience..Δεν θα δείξω σεβασμό σε κάποιον σαν αυτόν, καθώς του είχα σχολιάσει ένα ποστ και με έβριζε στο chat (lol ξανά). Φαίνεται το επίπεδό του και το κόμπλεξ του.

Polyneikos
12-01-15, 22:07
Έχει γνώσεις για τη δεκαετία του 70... Πλέον δεν έχουν καμία επιστημονική βάση και τεκμηρίωση. Ακόμη πιστεύει πως αν δε φας 5 γεύματα τη μέρα και γιαούρτι πριν τον ύπνο καταβολίζεσαι λολ.


Το μόνο που ξέρω είναι πως ό,τι λέει, δε μπορεί να το στηρίξει σε επιστημονικές έρευνες.. Είναι σχεδόν όλα broscience..Δεν θα δείξω σεβασμό σε κάποιον σαν αυτόν, καθώς του είχα σχολιάσει ένα ποστ και με έβριζε στο chat (lol ξανά). Φαίνεται το επίπεδό του και το κόμπλεξ του.

Xριστόφορε όταν ένας γιατρός, εκδίδει ένα βιβλίο, εκτίθεται σε μεγάλο πεδίο και σε πολλους αναγνώστες.
Εχεις διαβασει κατ΄αρχήν όλη την ύλη του και έχεις κάποιες διαφορετικές απόψεις;
Μπορείς να παρευρεθείς σε μια παρουσίαση βιβλίου του να εκθέσεις τις διαφωνίες σου;
Με εκφράσεςι τύπου λολ ή broscience μεταφερεις ένα κλίμα τύπου facebook Που σου έχω ξαναπεί πως εδώ δεν αρμόζει, δεν ξερω τι έχετε ανταλλάξει μεταξύ σας και βασικα δεν ενδιαφέρει το forum.

Polyneikos
12-01-15, 22:47
Έχει γνώσεις για τη δεκαετία του 70... Πλέον δεν έχουν καμία επιστημονική βάση και τεκμηρίωση. Ακόμη πιστεύει πως αν δε φας 5 γεύματα τη μέρα και γιαούρτι πριν τον ύπνο καταβολίζεσαι λολ.


Το μόνο που ξέρω είναι πως ό,τι λέει, δε μπορεί να το στηρίξει σε επιστημονικές έρευνες.. Είναι σχεδόν όλα broscience..

Χριστόφορε αυτή την στιγμή ο Γιώργος Τουλιάτος δεν συμμετέχει στο forum ,παρόλα αυτά μου ζήτησε να μεταφέρω το εξής ,όσον αφορά τις επιστημονικές βάσεις :

Γιώργος Τουλιάτος

Σχετικά με τα πέντε γεύματα,μετά από 4 ώρες το ήπαρ οδηγείται σε νεογλυκογένεση προκειμένου ο εγκέφαλος να μπορεί να λειτουργήσει με γλυκόζη,μέσω αμινοξέων.Αυτό συνεπάγεται με μυικό καταβολισμό.Επίσης κορτιζόλη παράγεται από τα επινεφρίδια,ώστε να προκληθεί υπεργλυκαιμία που θα βοηθήσει ενεργειακά,αδού η νηστεία είναι μια στρεσογόνος κατάσταση μεταβολικά.Η τροφή από μόνη της προκαλεί θερμογένεση και τα ζωικά λευκώματα ακόμη περισσότερο.Και τα λιγότερα γεύματα χριστόφορε θα προκαλέσουν απότομη ινσουλιναιμία,η οποία θα προάγει τη λιπογένεση μέσω της λιποπρωτεινικής λιπάσης.
Σχετικά με την καζείνη,είναι η βραδύτερη σε χρόνο αποδέσμευσης.ο καταβολισμός δεν είναι μόνο θέμα ημισείας ζωής,αλλά και περιεκτικότητας σε διακλαδισμένα αμινοξέα,γλουταμίνη,σύνθετων υδατανθράκων που δρουν ως muscle sparing,αλλά και συνολικής θερμιδικής και πρωτεινικής πρόσληψης.Δεν είναι ανάγκη να φας μόνο καζείνη,αλλά φρόντισε να έχεις αργό χρόνο αποδόμηση,όπως πχ το κόκκινο κρέας που έχει ενδομυικό λίπος και είναι δύσπεπτο.

Όσον αφορά την βιβλιογραφία που θα υπάρχει στην ύλη του βιβλίου :

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
1) ΜΑΡΙΟΣ ΜΑΡΣΕΛΟΣ-ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ
2) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ-ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ
3) ΞΕΝΟΦΩΝ ΡΟΥΣΣΗΣ-Η ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
4) ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥΛΙΝΟΣ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ
5) ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΤΖΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
6) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,Η ΧΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
7) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΙΣΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗ
8) ΣΤΑΥΡOΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ & ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔOΣΗ
9) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
10) ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΚΟΛΙΑΣ
11)WILLIAM LLEWWELLIN-ANABOLICS
12) MASSIMO SPATTINI-ANTIAGING
13)MASSIMO SPATTINI-THE COM DIET & SPOT REDUCTION
13) GARY WADLER-DRUGS AND THE ATHLETE
14) HARPER’S-BIOCHEMISTRY
15) PHYSIOLOGY-BERNE & LEVY
16) FISCHBACH-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
17) DAN DUCHAINE-UNDERGROUND STEROID HANDBOOK
18) FRANK ZANE-ΣΟΥΠΕΡ ΣΩΜΑ ΣΕ ΔΩΔΕΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
19) ANITA BEAN-THE COMPLETE GUIDE TO SPORTS NUTRITION
20 ) MAURO DI PASCUALE-THE METABOLIC DIET 21) JUDY DRISKELL-SPORTS NUTRITION:FATS AND PROTEINS

Χριστοφορος123
12-01-15, 23:01
Η παράθεση ενός άρθρου που αποδεικνύει το αντίθετο.

http://metavolismos.com/?p=744

Polyneikos
12-01-15, 23:05
Η παράθεση ενός άρθρου που αποδεικνύει το αντίθετο.

http://metavolismos.com/?p=744

Ούτε ο Τουλιάτος ούτε ο Ζουρδός παρίστανται στο φόρουμ να υποστηρίξουν τις απόψεις τους, ούτε θα κάτσουμε να δούμε ποιος έχει περισσότερο δίκιο..Ας τελειώσει εδω Χριστόφορε.

beefmeup
12-01-15, 23:09
ρε συ χριστοφορε δεν εχει νοημα αυτο που γινεται τωρα..
αφου ο ανθρωπος δεν ειναι μελος πια κ δεν μπορει να σου απαντησει,τι το ζοριζεις κ εσυ δλδ?

οκ κ γω διαφωνω με διαφορα κ μαλιστα ειχα διαφωνισει μαζι του οταν ηταν κ μελος,αλλα τι να κανουμε τωρα απο τη στιγμη που δεν ειναι πια μελος..μην μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες ,μια απλη παρουσιαση ενος βιβλιου ειναι,οποιος διαφωνει ας βρει καπου τον ιδιο..ευκολο ειναι σε εναν αγωνα πχ ,αν ερθει ,κ ας τα συζητησουν κ απο κοντα..

σαν φορουμ ειναι σωστο να παρουσιαζουμε ολες τις αποψεις,,οποιος διαφωνει εδω ειμαστε για κουβεντα,αλλα οχι ετσι οταν ο αλλος δεν μπορει να απαντησει.

Χριστοφορος123
12-01-15, 23:09
Εννοείται Polyneikos απλά είπα την άποψή μου :thumbup: Beef έχεις δίκιο.

lila_1
12-01-15, 23:47
Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του, και δεν εκφράζω άποψη για τo περιεχόμενo τους το οποίο ενδέχεται να είναι και ενδιαφέρον.
Αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω αυτό το ποστ




ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
1) ΜΑΡΙΟΣ ΜΑΡΣΕΛΟΣ-ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ
2) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ-ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ
3) ΞΕΝΟΦΩΝ ΡΟΥΣΣΗΣ-Η ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
4) ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥΛΙΝΟΣ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ
5) ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΤΖΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
6) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,Η ΧΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
7) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΙΣΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗ
8) ΣΤΑΥΡOΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ & ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔOΣΗ
9) ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΔΟΥΚΟΣ-ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
10) ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΚΟΛΙΑΣ
11)WILLIAM LLEWWELLIN-ANABOLICS
12) MASSIMO SPATTINI-ANTIAGING
13)MASSIMO SPATTINI-THE COM DIET & SPOT REDUCTION
13) GARY WADLER-DRUGS AND THE ATHLETE
14) HARPER’S-BIOCHEMISTRY
15) PHYSIOLOGY-BERNE & LEVY
16) FISCHBACH-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
17) DAN DUCHAINE-UNDERGROUND STEROID HANDBOOK
18) FRANK ZANE-ΣΟΥΠΕΡ ΣΩΜΑ ΣΕ ΔΩΔΕΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
19) ANITA BEAN-THE COMPLETE GUIDE TO SPORTS NUTRITION
20 ) MAURO DI PASCUALE-THE METABOLIC DIET 21) JUDY DRISKELL-SPORTS NUTRITION:FATS AND PROTEINS

Δηλαδή τώρα αυτό θεωρείται βιβλιογραφία επιστημονικού βιβλίου? ΣΟΥΠΕΡ ΣΩΜΑ ΣΕ ΔΩΔΕΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
και ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΤΖΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ και όλα τα υπόλοιπα?
Ας έβαζε και κανένα άρθρο του Vita.
Από εκεί αντλεί τις πληροφορίες του ο κ.Τουλιάτος?

Polyneikos
12-01-15, 23:58
O Frank Zane ήταν επιστήμονας, οπότε ανεξάρτητα το βιβλίο τι τίτλο είχε, εχει ιδιαίτερη βαρύτητα.
Τωρα Αλίκη αν δεν γνωρίζεις τις σπουδές του Zane, δεν μπορώ να πω κατι,.
Το αλλο βιβλίο το αγνοώ και δεν μπορώ να εκφέρω αποψη.
Εν πάσει περιπτώση, δεν θα δώσω συνέχεια γιατι βλέπω μια προκαταληψη από τους rookies.:P
Τα υπολοιπα πόστς που θα ακολουθησουν σε αυτο το στυλ, θα πάνε πάτο.

vasilis nismo
13-01-15, 03:53
καλησπερα...προσωπικα ανα 3 ωρες πειναω κ στις 4 λιποθυμω :P
Βρισκω απολυτως λογικα και αναγκαια τα 5 γευματα.
Σιγουρα ενδιαφερον βιβλιο..

Χαράλαμπος
13-01-15, 12:38
Στην εποχή της υπερ-πληροφόρησης του διαδικτύου μπορεί, πλέον, πολύ εύκολα ο κάθε ένας από εμάς να αμφισβητεί ανθρώπους που έχουν εξειδικευτεί στον τομέα τους. Ίσως, τελικά, να μην χρειάζεται να σπουδάζει κανείς, αλλά να μελετάει άρθρα και έρευνες στο διαδίκτυο ώστε να αποκτάει ουσιαστικές γνώσεις.

Υ.γ. Το σχόλιό μου είναι γενικό για την εποχή μας (αυτής της υπερ-πληροφόρησης του διαδικτύου) και δεν πηγαίνει συγκεκριμένα κάπου.

NASSER
13-01-15, 13:50
Στην παραπληροφόρηση του διαδικτύου συμφωνώ αλλά θα πρέπει να έχεις το υπόβαθρο να αντιληφθείς τι είναι σωστό και τι υπερβολικό.
Στη προκειμένη περίπτωση έχουμε μια σειρά βιβλίων, που απευθύνονται αρχικά σε έναν αρχάριο και καταλήγουν σε πιο επιστημονική προσέγγιση. Προσωπικά αυτό το θεωρώ σωστό. Δεν γίνεται να κατανοήσεις μια επιστημονική προσέγγιση αν δεν έχεις τα βασικά εφόδια να κατανοήσεις κάποιες έννοιες και λειτουργίες.

SOLID
13-01-15, 14:45
Nasser σωστα και συμφωνω απολυτα πως ειναι μια καλη κινηση τουλαχιστον οσον αφορα την επεξηγηση ασκησεων,διατροφη κτλ τωρα για την φαρμακοδιεγερση ειναι αλλο καπελο αλλα οπως το βλεπει κανεις.Απλα η αληθεια ειναι πως ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι μια αμφιλεγομενη προσωπικοτητα λογω των δογματικων αποψεων που εχει και λογω του οτι πολλες φορες,οταν καποιος δεν συμφωνει μαζι του στις αποψεις που εχει αυτος αυτοματα ειτε δεν εκφραζεται οπως πρεπει ειτε γινεται αγενης,πραγμα το οποιο εχει συμβει και με εμενα προσωπικα σε καποιες διαφωνιες που ειχα μαζι (με ακρως πολιτισμενο τροπο) του και μεσω ιντερνετ και λαιβ σε γυμναστηριο αλλα αποτι εχω παρατηρησει αυτο εχει συμβει με ουκ ολιγους αλλους ανθρωπους του ασχολουνται ερασιτεχνικα με το αθλημα.
Αν θυμαμαι καλα ειχε γινει και στο χωρο του φορουμ καποια διαφωνια με καποιο μελος αλλα δεν θυμαμαι ακριβως για πιο λογο και οταν ειχε (στριμωχτει αν μπορουσα να πω δεν ειχε απαντησει οπως θα επρεπε).

Δεν υποστηριζω ουτε κατηγορω αλλα εχουν γινει αυτα.

NASSER
13-01-15, 15:57
Ναι SOLID το κομμάτι άμεσης επικοινωνίας ίσως δεν το έχει χειριστεί σωστά. Προσωπικά στη θέση του δεν θα έμπαινα καθόλου σε διάλογο. Δεν γίνεται να ζητάει κάποιος τη γνώμη του και έπειτα να αμφισβητεί αυτά που ήδη έχει γράψει. Δεν πρόκειται να σου πει κάτι παραπάνω από από όσα έχει γράψει και δεν θα είναι σε θέση ανά πάση στιγμή να αναλύσει στον καθένα αυτά που πρόκειται να γράψει...
Έπειτα σε προφορικό λόγο δίνεται σε όποιον θέλει μέσο διαλέξεων και σεμιναρίων να θέσει τις απορίες του.
Όλοι θέλουμε την εύκολη και δωρεάν ενημέρωση, αλλά εφόσον κάποιος που κοπιάζει και ξοδεύεται για την ορθή ενημέρωση, οφείλουμε να το σεβαστούμε. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να μείνει σαυτα που έχει διαβάσει από το διαδίκτυο (και ο κίνδυνος είναι να διαβάζει λανθασμένη κατεύθυνση) και από αυτά που έχει ακούσει.
Αυτό που αξίζει να αναγνωρίσουμε είναι η προσπάθεια να προστατέψει από λανθασμένες επιλογές, είτε έχουν σχέση με την προπόνηση, είτε με τη διατροφή και κυρίως με το άγνωστο κομμάτι της φαρμακοδιέγερσης.

Nive
13-01-15, 18:44
Το μόνο που ξέρω είναι πως ό,τι λέει, δε μπορεί να το στηρίξει σε επιστημονικές έρευνες.. Είναι σχεδόν όλα broscience..Δεν θα δείξω σεβασμό σε κάποιον σαν αυτόν, καθώς του είχα σχολιάσει ένα ποστ και με έβριζε στο chat (lol ξανά). Φαίνεται το επίπεδό του και το κόμπλεξ του.

χαχαχα κάτι παρόμοιο έχει κάνει και σ`εμένα φίλε.... :green:
Συμφωνώ μαζί σου... :thumbup:

Muscleboss
13-01-15, 19:16
Το να κρίνουμε και να μηδενίζουμε εκ του ασφαλούς είναι το πιο εύκολο. Όλοι μπορεί να έχουμε διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις, αλλά πιστεύω ότι προπαντός πρέπει να σεβαστούμε τη προσπάθεια συγγραφής ενός βιβλίου από έναν άνθρωπο που αν μη τι άλλο έχει τις περγαμηνές να εκφράσει άποψη. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει ένα κενό σε αυτό το χώρο των ελληνικών βιβλίων.

Αν ρε παιδιά κάποιος νομίζει ότι μπορεί να γράψει κάτι καλύτερο, ας το κάνει. :thumbup:

tvg5
15-01-15, 00:25
Το να κρίνουμε και να μηδενίζουμε εκ του ασφαλούς είναι το πιο εύκολο. Όλοι μπορεί να έχουμε διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις, αλλά πιστεύω ότι προπαντός πρέπει να σεβαστούμε τη προσπάθεια συγγραφής ενός βιβλίου από έναν άνθρωπο που αν μη τι άλλο έχει τις περγαμηνές να εκφράσει άποψη. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει ένα κενό σε αυτό το χώρο των ελληνικών βιβλίων.

Αν ρε παιδιά κάποιος νομίζει ότι μπορεί να γράψει κάτι καλύτερο, ας το κάνει. :thumbup:

+1000 :thumbup:

Στο να κρινουμε ειμαστε αριστοι σ'αυτη την χωρα.
Ο ανθρωπος ειναι κατ'αρχην ιατρος, δεν εχει βγαλει απλα καμια βοϊδοσχολη και επισης ειναι αθλητης του bodybuilding,
οποτε κατι παραπανω "φανταζομαι" θα ξερει απο ολους εμας που νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα........

Και στην τελικη οποιος δεν γουσταρει τον εν λογω ιατρο-αθλητη να μην διαβαζει τα βιβλια του και να μην ασχολειται μαζι του, αλλα ειπαμε........haters gonna hate.

chili
15-01-15, 02:27
ειχα δει συνεντευξεις του, καθως και διαβαζα τις αποψεις του οσο εγραφε στο φορουμ. Ευχαριστω δε θα παρω

ArgoSixna
15-01-15, 02:27
Μικροβιολογος ειναι λαζαρε ,στην κτηνιατρικη παιζει να εχουν πιο δυσκολο πτυχιο :turtle::turtle:

Πληροφοριες απο το ιντερνετ μαζεψε και τις εβαλε σε ενα βιβλιο , τιποτα δικο του δεν εγραψε. Και οχι μονο μαζεψε πληροφοριες απο το ιντερνετ , δεν εψαξε καθολου για την εγκυροτητα τους.

Αν θελεις , αγορασε και στειλε μου το βιβλιο του να σου καταριψω μια μια τις "γνωσεις" που εχει εκει μεσα με επιστημονικες ερευνες και αρθρα του διαδικτυου.

Εχω αρκετα mb στον υπολογιστη , που "μεταφραζονται" σε 100+ βιβλια ;)

ArgoSixna
15-01-15, 02:38
Kαποια στιγμη περιμενω τον "γιατρο" να γραψει κατι παρομοιο , αλλα δυσκολα να καταλαβει τι εχει .

Ελπιζω να ξερετε τον lyle
http://www.bodyrecomposition.com/uncategorized/an-open-apology-to-the-internet.html/

tvg5
15-01-15, 17:28
Μικροβιολογος ειναι λαζαρε ,στην κτηνιατρικη παιζει να εχουν πιο δυσκολο πτυχιο :turtle::turtle:

Πληροφοριες απο το ιντερνετ μαζεψε και τις εβαλε σε ενα βιβλιο , τιποτα δικο του δεν εγραψε. Και οχι μονο μαζεψε πληροφοριες απο το ιντερνετ , δεν εψαξε καθολου για την εγκυροτητα τους.

Αν θελεις , αγορασε και στειλε μου το βιβλιο του να σου καταριψω μια μια τις "γνωσεις" που εχει εκει μεσα με επιστημονικες ερευνες και αρθρα του διαδικτυου.

Εχω αρκετα mb στον υπολογιστη , που "μεταφραζονται" σε 100+ βιβλια ;)

Φιλε μου νομιζω ειναι Βιοπαθολογος (ειδικοτητα η οποια εχει σχεση με την μικροβιολογια αλλα απ'οτι ξερω δεν ειναι το ιδιο). :thumbup:

Θελω να πιστευω οτι καποιος ανθρωπος ο οποιος εχει τελειωσει την ιατρικη σχολη, ανεξαρτητα απο την μετεπειτα ειδικοτητα του, εχει γνωσεις τις οποιες δεν εχουμε οσοι δεν ειμαστε ιατροι.

beefmeup
15-01-15, 17:41
καλο θα ηταν απο εδω κ περα να μεινουμε στον σχολιασμο του βιβλιου απο οσους το εχουν διαβασει φυσικα ,ειτε συμφωνουν ,ειτε διαφωνουν..
οποια ποστ γινουν απο δω κ κατω που εχουν σχεση με το ατομο του Τουλιατου κ οχι με το βιβλιο θα πανε κουβα,κ δεν θα μεινω μονο εκει.

final warning,που λενε κ στο χωριο μου:thumbup:

ArgoSixna
15-01-15, 18:07
Εφοσον υπογραφει με το ονομα του στο βιβλιο , θα κριθει και αυτος και το βιβλιο του για τις οποιες ανακριβειες γραφει εκει μεσα.

beefmeup
15-01-15, 18:16
Μικροβιολογος ειναι λαζαρε ,στην κτηνιατρικη παιζει να εχουν πιο δυσκολο πτυχιο :turtle::turtle:




Kαποια στιγμη περιμενω τον "γιατρο" να γραψει κατι παρομοιο , αλλα δυσκολα να καταλαβει τι εχει .



ναι,αλλα οχι με αυτο τον τροπο..
κ αμα το πας ετσι,σιγα κ τα πτυχια που εχουν στα ΤΕΦΑΑ ,κ το σοβαρο διαβασμα που κανουν,καθως κ τη σχεση που εχουν οι σπουδες τους με το ββ...

ελπιζω να ειναι το τελευταιο ποστ που κανω πανω στο θεμα..κ ελπιζω να εγινα κατανοητος:)

ArgoSixna
15-01-15, 18:21
Η συνηθεια βλεπεις , οπως μιλαω στον γιατρο ετσι τα γραφω και εδω :P

Επειδη καταλαβαινω την θεση σου (διαχειριζομαι και εγω καποια ελληνικα φορουμ) σταματαω.

Αλλα επειδη καποια στιγμη θα πεσει στα χερια μου το βιβλιο* ,θα ξαναεπιστρεψω :green:

NAC Hellas
15-01-15, 21:10
Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του, και δεν εκφράζω άποψη για τo περιεχόμενo τους το οποίο ενδέχεται να είναι και ενδιαφέρον.
Αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω αυτό το ποστ



Δηλαδή τώρα αυτό θεωρείται βιβλιογραφία επιστημονικού βιβλίου? ΣΟΥΠΕΡ ΣΩΜΑ ΣΕ ΔΩΔΕΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
και ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΤΖΟΣ-ΝΤΟΠΙΝΓΚ,ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ και όλα τα υπόλοιπα?
Ας έβαζε και κανένα άρθρο του Vita.
Από εκεί αντλεί τις πληροφορίες του ο κ.Τουλιάτος?

Tο εργο του Κου Τουλιατου ειναι αξιολογο.
Σε οποιοδηποτε γραπτο εργο,ειδικα σαν αυτο που υπαρχει περιωρισμενη βιβλιογραφια,ο συγγραφεας ειναι μερικες φορες αναγκασμενος να χρησιμοποιησει και δευτεροκλασσατες πηγες βιβλιογραφιας.(σσ Του Frank Zane σιγουρα δεν ειναι τετοιο.)
Στην Ελλαδα πρεπει να μαθουμε να εκτιμαμε περισσοτερο καποια πραγματα.Αυτο το βιβλιο αν ειχε κυκλοφορησει στην Αμερικη θα ειχε ρεκορ πωλησεων.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

vaggan
15-01-15, 22:00
ρε ελληναρες:P:Pαφου δεν εχετε διαβασει το βιβλιο πως βγαζετε συμπερασματα για το περιεχομενο του?διαβαστε πρωτα και μετα καντε κριτικη αν και το σωστο ειναι να τα διαβασετε και τα τρια δεν ηρθαμε εδω να λυσουμε τις προσωπικες μας αντιπαραθεσεις απο το φβ που ολοι κατα καιρους ειχαν μαζι του δεν πρεπει να υπαρχει προκαταληψη για το βιβλιο επειδη τον θεωρουμε περιεργο στις συναναστροφες με αλλα μελη στο φβ

Χαράλαμπος
15-01-15, 22:13
vaggan

ρε ελληναρεςαφου δεν εχετε διαβασει το βιβλιο πως βγαζετε συμπερασματα για το περιεχομενο του?

Δυστυχώς, πρόκειται για μία συνήθεια που δεν κόβεται εύκολα.

TRIANTAFYLLOU
15-01-15, 22:35
εγω να συμπληρώσω και να πώ ότι εκτός απο τούς κανόνες ευγενείας που δεν είναι σωστο να κρίνουμε χωρίς να έχουμε διαβάσει και χωρίς να υπάρχει κάποια αντιπαράθεση απο το άτομο όπου απευθυνόμαστε , όταν δεν υπάρχει και κάποιο υπόβαθρο γνώσεων είναι άδικο να κρίνουμε γιατι εκτιθόμαστε

εγω που διάβασα τα πρώτα βιβλία έχω να πώ ότι μπορεί να φανούν πολύ χρήσιμα στον αναγνώστη αυτοί που έχουν κάποια υποδομή ίσως να κατανοήσουν πιο εύκολα κάποιες έννοιες αλλα η απλοικότητα της γραφής και επεξηγήσεις μπορούν να βοηθήσουν και τον αρχάριο ώστε να πάρει κάποια ιδέα
και μόνο που κάποιες γνώσεις είναι ταξινομημένες κατα τετοιο τρόπο ώστε σε ένα βιβλίο να είναι εύκολα αναγνώσιμες είναι κάτι που δεν έχω δει σε πολλα συγγράμματα

ούτε πάνω στο ββ υπάρχουν παρόμοια και επεξηγηματικά βιβλία γραμμένα στα ελληνικά , γι αυτο καλό είναι να μην απαξιώνουμε τέτοιες ενέργειες γιατι μόνο ώς κακοπροαίρετοι θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε και γιατι εκτός απο αθλητής επι σειρά ετών έχει και την ιδιοτητα του ιατρού βιοπαθολόγου οπότε και γνώσεις έχει στο αντικείμενο και τις πηγές μπορεί να τις βρεί πιο εύκολα ώστε να είναι πιο ολοκληρωμένο και επεξηγηματικό το σύγγραμμα

και όταν η θεωρία συμβαδίζει με την πράξη και εφαρμογή σε κάποιον , τότε πιο ευκολα μπορει η γραφή να γίνει κατανοητή πρός τούς αναγνώστες

TRIANTAFYLLOU
15-01-15, 22:55
Μικροβιολογος ειναι λαζαρε ,στην κτηνιατρικη παιζει να εχουν πιο δυσκολο πτυχιο :turtle::turtle:

Πληροφοριες απο το ιντερνετ μαζεψε και τις εβαλε σε ενα βιβλιο , τιποτα δικο του δεν εγραψε. Και οχι μονο μαζεψε πληροφοριες απο το ιντερνετ , δεν εψαξε καθολου για την εγκυροτητα τους.

Αν θελεις , αγορασε και στειλε μου το βιβλιο του να σου καταριψω μια μια τις "γνωσεις" που εχει εκει μεσα με επιστημονικες ερευνες και αρθρα του διαδικτυου.

Εχω αρκετα mb στον υπολογιστη , που "μεταφραζονται" σε 100+ βιβλια ;)


ξέρεις όμως αν έγραφε τωρα εδω μέσα θα μπορούσε να αντιπαρατεθεί αν και δεν υπάρχει λόγος γιατι απο τον τρόπο γραφής σου βγαίνει ενα πάρα πολυ εύκολο και απλό νόημα "δεν το διάβασα αλλα αν το διαβάσω θα απορίψω ένα ένα τα τα θέματα που αγγίζει "

επίσης ποιός είπε ότι ότι γραφουμε και λέμε εδω μέσα είναι δικά μας , κανείς δεν φύτρωσε μόνος του όλοι απο κάπου μαθαίνουμε διάφορα ,απο δασκάλους απο βιβλία απο την ζωή , κανείς γιατρός επιστήμονας δεν οικοιοποιείτε και δεν υιοθετεί τα όσα λέει η διδάσκει , αν είναι δυνατόν , πέστε μου έναν στον πλανήτη που οι γνώσεις του δεν είναι αποτέλεσμα μαθήσεως απο δασκάλους η απο έρευνες και άρθρα διαβάζοντας βιβλία και παίρνοντας πτυχίο και ειδικότητα , αλλα απο δικές του έρευνες

εγω ξέρω μουσικούς αυτοδίδακτους , οδηγούς αυτοδίδακτους , κτλ αλλα κανέναν επιστήμονα γιατρό αυτοδίδακτο , δεν καταλαβαίνω γιατι τόσο άδικη κρητική για κάτι που δεν έχει καν διαβαστεί και τόσο μένος να διαβαστεί μόνο και μόνο για αντιπαράθεση και αυτο δεν το λέω μόνο στο πιο πάνω πόστ αλλα γενικότερα σε παρόμοια πόστ , γιατι βγάζει μάτι η πρόθεση

και γω έχω εμπειρία 30 χρόνια αλλα επειδη δεν έχω το υπόβαθρο δεν θα μπορούσα να γράψω ένα τετοιο βιβλίο και ας βρίσκω πηγες απο το ίντερνετ έτοιμες , γιατι όλη η ουσία είναι η σωστη διατύπωση που θέλει στίψιμο να βγεί το ζουμί ώστε να είναι πραγματικά κατανοητό ένα σύγγραμμα και απλα χρήσιμο

το έχω γράψει πολλες φορες στο φόρουμ αυτοι που τα ψηρίζουν και την ψάχνουν υποτίθετε τζάμπα το μυαλό τους χαλάνε , η ουσία βρίσκετε στα απλα πράγματα και εφαρμόσιμα σε βάθος χρόνου

και η πρώτη πρόταση είναι όλα τα λεφτα ότι στην κτηνιατρική έχουν πιο δύσκολο πτυχίο , αυτο ειλικρηνα δεν κατάλαβα που κολλάει , η κτηνιατρική δεν είναι εύκολη αλλα ούτε κανένας κλάδος ιατρικής , έχω φίλους κτηνιάτρους και ξέρω τι τραβήξανε , αλλα και φίλους γιατρούς μικροβιολόγους αναισθησιολόγους κτλ και δεν υπάρχει διαφορα θέλει μεγάλη προσπάθεια , η μόνη διαφορα με την κτηνιατρική είναι ότι το ζώο δεν μπορεί να σου πεί που πονάει και να έχεις διάλογο μαζί του και είναι λιγότερη η ευθύνη της ζωής απο την ανθρώπινη είτε το θέλουμε είτε όχι

ArgoSixna
15-01-15, 23:08
Για να γραφω οτι γραφω , σημαινει οτι ο ιδιος εχει παραθεσει παραγραφρους απο το 3ο βιβλιο του και οταν του λεγαμε οτι κανει λαθος , εσβηνε τα σχολια και εκανε τροποποιησεις στο αρχικο κειμενο του.

Στο βιβλιο ομως που εχει κυκλοφορησει παραμενει διατυπωμενο λαθος.

:welcome::welcome:

Ωχ , δεν επρεπε να το μαρτυρησω αυτο :) :) :)

GURU S.
15-01-15, 23:50
Ο γιατρος ειναι ενα ατομο που ζει και αναπνεει για τον αθλητισμο.Εχει χασει αρκετα απο οσο ξερω για να καταφερει να φτιαξει ενα σωμα που θα ελεγα εναι απ τα πιο ομορφα στο ελληνικο bb- fitness.Τα βιβλια του ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια που απαιτει κοπο και χρονο.Ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι κανει γιατι το αξιζει σαν ανθρωπος και σαν αθλητης.

NASSER
15-01-15, 23:56
Επομένως ας μείνουμε στην ουσία που είναι το βιβλίο.
Εσύ ArgoSixna τι θεωρείς λάθος στη διατύπωση των συγγραμμάτων και με την όποια ιδιότητα έχεις, πως θα το διατύπωνες? Έχεις κάνει μέχρι στιγμής κάποια συγγραφή βάση της οποίας θεωρείς τη συγγραφή του εν λόγο βιβλίου λανθασμένη?
Υπόψη αναφερόμαστε στα όσα έχουν κυκλοφορήσει και όχι σε ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει. Το θέτω για να έχουμε πιο εποικοδομητικό διάλογο, να αναφερθούμε επί του έργου, άσχετα με το ποιος είναι ο συγγραφέας εφόσον υπάρχει προκατάληψη στο πρόσωπο του.

TRIANTAFYLLOU
16-01-15, 00:07
εγω ένα ξέρω να πώ ότι και σωστο άρθρο τεκμηριωμένο να αντιπαραθέσει κάποιος , μπορω ακόμα και χωρίς να έχω δίκιο να τον βγάλω μέχρι και τρελό , ποτε βέβαια δεν θα έκανα κατι τετοιο αλλα είναι πράματα που γίνονται
όπως και ποτε δεν θα έγραφα δημόσια μια αντιπαράθεση που είχα με κάποιον σε ένα άλλο φορέα πχ φεις η φόρουμ όταν δεν υπάρχει δυνατότητα διαλόγου

επίσης όλα αυτα τα επιστημονικα τα περισσότερα μπορει να γράφονται αλλα δεν υπάρχει ουσία , η ουσία βρίσκετε στα πολυ απλα πράματα
όπως έχω ξαναπεί αν εγω έχω πρόβλημα με την καρδια μου δεν θα πάω σχολείο να γίνω καρδιολόγος να την γιατρέψω απλα θα με πεί ένας καρδιολόγος τι πρέπει να κάνω και θα το κάνω

και αυτα τα λέω γιατι κατα καιρούς εχω δει ατομα να προσεγγίζουν επιστημονικα το καθε τι , αλλα απο ουσία μηδέν καιάλλος που απλα έτρωγε και γυμναζόταν σωστα ήταν τούμπανο και τον προσπέρασε στη στροφή και ας παίζαν όλοι με τα ίδια όπλα και γενικα υπάρχουν πολλες έρευνες που η μία αναιρεί την άλλη δεν σημαίνει απαραίτητα λάθος αλλα υπάρχουν και διαφορετικοί δρόμοι να φτάσει κάποιος κάπου , δεν σημαίνει απαραίτητα το ένα η το άλλο είναι λάθος

πχ λέμε καλό είναι να γίνονται 4-5 γεύματα μοιρασμένα την μέρα , εγω πχ έκανα 3 και μια χαρα έχτιζα μυς , αυτό όμως μπορεί να γίνει αντικείμενο έντονης αντιπαράθεσης χωρίς ουσιαστικό λόγο

SOLID
16-01-15, 00:40
Παιδια κανεις δεν λεει οτι λεει οτι ναναι η οτι δεν ξερει τι του γινεται προφανως ξερει.Τωρα το οτι ειναι γιατρος οκ ενας γιατρος ειναι απο τους εκατονταδες εκατομμυρια στον πλανητη στην τελικη δεν νομιζω να αναλυει και να εξηγει πως τα stem cells μπορουν να γινουν οτιδηποτε αλλο κυτταρο μεσα μας και με ποια διαδικασια γινεται αυτο ουτε το οτι ειναι γιατρος τον κανει αυτοματα τον Θεο μιλαει για πραγματα απλα βασικα που εχουν να κανουν με το bbing,και ειδικα για καποιους αρχαριους τα πρωτα βιβλια ειναι πολυ καλα για καθοδηγηση απλα πραγματα (απο ατομα που εχουν διαβασει το βιβλιο λεω εγω προσωπικα δεν το εχω διαβασει).Η ολη αντιπαραθεση ειναι πως η συμπεριφορα που εχει και οι σχεδον αιρετικες αποψεις που εχει σε πολλα θεματα τον κανουν αμφιλεγομενη προσωπικοτητα και αυτο φυσικα εχει σαν συνεπεια πολλοι να (σνομπαρουν) τα βιβλια του το οποιο ειναι μεχρι ενα σημειο κατανοητο.Σιγουρα δεν νομιζω να μπορει κανεις να αρνηθει οτι ειναι αμφιλεγομενη προσωπικοτητα.

vaggan
16-01-15, 00:54
Για να γραφω οτι γραφω , σημαινει οτι ο ιδιος εχει παραθεσει παραγραφρους απο το 3ο βιβλιο του και οταν του λεγαμε οτι κανει λαθος , εσβηνε τα σχολια και εκανε τροποποιησεις στο αρχικο κειμενο του.

Στο βιβλιο ομως που εχει κυκλοφορησει παραμενει διατυπωμενο λαθος.

:welcome::welcome:

Ωχ , δεν επρεπε να το μαρτυρησω αυτο :) :) :)ρε με μπερδεψες:green:τελικα το εχεις διαβασει το βιβλιο??γιατι πισω λες θα επιστρεψεις οταν πεσει στα χερια σου που ειδες εσυ οτι εχει κανει λαθος στην εκδοση αφου δεν εχεις το τριτο βιβλιο?οπως και να εχει παντως εγω εχω διαβασει το ενα βιβλιο και ηταν ολα πολυ επιγραμματικα αλλα ισως αυτο γινεται και σκοπιμα για να σε μυησει στα επομενα γιατι ειναι τριλογια:green:

NASSER
30-01-15, 12:06
Παρουσίαση του 3ου βιβλίου ''Επιστημονική Προσέγγιση και Ιατρική Πρόληψη στην Μυική Ανάπτυξη'' που έγινε Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 στις 7μμ στη λέσχη του Σ.Α.Κ.Α. Το βιβλίο είναι έκδοσης ''Αστάρτη'' όπου και τα δυο προηγούμενα.


https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422503916&v=_Mn4MqJTPCM&x-yt-cl=85027636#t=33

NASSER
30-01-15, 13:39
Και κάποιες φώτο από τον Γιώργο Τουλιάτο

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90398&stc=1http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90399&stc=1http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90400&stc=1

TheWorst
30-01-15, 15:31
Γιατι δεν τον κανετε unban να δωσει 2-3 απαντησεις ο ιδιος ,αφου γινεται τετοια κουβεντα ?

beefmeup
30-01-15, 16:04
Τα βιβλια που εχει γραψει ειναι απο μονα τους απαντησεις καθως κ οι αποψεις του πανω σε ολα τα θεματα που συζητιουνται απο πανω.

NASSER
30-01-15, 16:43
Και μια ξεχωριστή φώτο, που εκπροσωπεί το φόρουμ

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90405&stc=1

Polyneikos
30-01-15, 19:44
Παρουσίαση του 3ου βιβλίου ''Επιστημονική Προσέγγιση και Ιατρική Πρόληψη στην Μυική Ανάπτυξη'' που έγινε Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 στις 7μμ στη λέσχη του Σ.Α.Κ.Α. Το βιβλίο είναι έκδοσης ''Αστάρτη'' όπου και τα δυο προηγούμενα.


https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422503916&v=_Mn4MqJTPCM&x-yt-cl=85027636#t=33

Νασσερ ευχαριστουμε για την ανάρτηση του βίντεο
Ηταν όντως μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Τουλιάτου, νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή προσέγγιση στο αθλημά μας η συγκέντρωση πληροφοριών σε ένα ταξινομημένο βιβλίο και ο Τουλιάτος έμαθα πως τα πήγε πολύ καλά και στο επόμενο σεμινάριο (την Τετάρτη) που αφορούσε την φαρμακοδιέγερση, ικανοποιώντας το κοινό που τον παρακολούθησε.

NASSER
31-01-15, 12:22
Εδώ και το σεμινάριο φαρμακοδιέγερσης που έγινε στα Μελίσσια την περασμένη Τετάρτη 28-1-2015. Ουσιαστικά θα έλεγα πως είναι συνέχεια της παρουσίασης του βιβλίου. Περιληπτικά πλέον έχουμε την παρουσίαση του 3ου βιβλίου και πραγματικά το έργο του τρίτου βιβλίου είναι αξιόλογο.


https://www.youtube.com/watch?v=IVKRj5TumtU

COBRA_STYLE
04-02-15, 01:22
Μεχρι ενα σημειο που ειδα το βιντεο,μου κανε εντυπωση που ο Γιωργος λεει κατι λανθασμενο το οποιο και πολυς αλλος κοσμος το νομιζει λανθασμενα.

Πιο συγκεκριμενα,μιλαει σε καποια στιγμη για τα δυο γνωστα SERMS και λεει οτι μειωνουν τα οιστρογονα κτλ κτλ...πραγμα που δεν ισχυει,ισα ισα τα ανεβαζουν.
Αυτο που κανουν(εκτος των αλλων) ειναι να μπλοκαρουν τους οιστρογονικους υποδοχεις στο στηθος,πραγμα που το συγχεουν πολλοι με τη μειωση των οιστρογονων(?).

Δεν ειναι κατι ανουσιο αυτο,γιατι σε πολλες περιπτωσεις διαμορφωνει καταστασεις που ο χρηστης δεν περιμενει.

NASSER
04-02-15, 02:18
COBRA_STYLE αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος. Εγω δεν είδα να λεει κάτι λάθος. Εκτός αν σε σένα δόθηκε λάθος εντύπωση.

COBRA_STYLE
04-02-15, 12:59
Αυτο που εγραψα απο πανω,λεει σε καποιο σημειο του βιντεο οτι τα serms(nolva,clomi) μειωνουν τα οιστρογονα,ενω το αντιθετο ισχυει.

NASSER
04-02-15, 13:22
Αυτο που εγραψα απο πανω,λεει σε καποιο σημειο του βιντεο οτι τα serms(nolva,clomi) μειωνουν τα οιστρογονα,ενω το αντιθετο ισχυει.

Συμφωνώ μαζί σου, πως το πρώτο απλά προστατεύει τοπικά και το δεύτερο ουσιαστικά ανεβάζει τα οιστρογόνα. Αλλά στο σεμινάριο αναφέρει πως ο συνδυασμός αυτών κάτω από κάποιον μηχανισμό δίνεται για εν μέρη προστασία και σε μια δεύτερη φάση για αποκατάσταση του ορμονικού προφίλ. Δεν έγινε ανάλυση πως λειτουργούν αυτά και βάση αυτων τους μηχανισμούς που κάνουμε για προστασία και αποκατάσταση. Στο νέο βιβλίο αν δεν κάνω λάθος, αναλύονται.
Ότι έγινε προβολή στο σεμινάριο απλά είναι επιγραμματικές αναφορές σε ότι αναλύεται στο βιβλίο. Το ίδιο ισχύει και για την παρουσίαση του βιβλίου όπου έγινε επιγραμματική παρουσίαση για τις ενότητες ''Διατροφή'' και ''Προπόνηση''

TRIANTAFYLLOU
05-02-15, 02:10
εγω πιστεύω ότι όταν αναφέρεσαι σε κάτι επιγραμματικά μπορεί να παρερμηνευτεί η να μην δωθεί ολοκληρωμένη εικόνα σ αυτόν που ψάχνει την λεπτομέρεια και τον ακριβή τρόπο δράσης τους
Νομίζω πως αλλού είναι η ουσία και δεν χρειάζετε τόσο ψήρισμα , σημασία έχει ότι λαμβάνονται σαν ανταγωνιστες στο να μειώσουν τις παρενέργειες των ανδρογόνων και δεν χρειάζεται βέβαια να μπούμε σε λεπτομέρειες πιο κάνει τι , γιατι υπάρχει διαφοροποίηση στην δράση τους

TRIANTAFYLLOU
05-02-15, 17:28
και για να δώσω κάποια διευκρίνηση πάντα σύμφωνα με μια συζήτηση που είχαμε με τον Γιώργο Τουλιάτο γιατι δεν γράφει στο φόρουμ και εφόσον ετέθηκε θέμα ας δωθούν κάποιες διευκρινήσεις , γιατι ειλικρηνα παρερμηνεύτηκαν τα γραφόμενά του και θεώρησα σωστο να δωθούν κάποιες εξηγήσεις στο φόρουμ και να μην μείνει έρμαιο το θέμα

εξηγεί οτι τα serms δρούν αλλού οιστρογονικά (ήπαρ και βελτιώνουν το αθηρωματικό κλάσμα των λιποπρωτεινών) ενω σε άλλους ιστούς δρούν αντι-οιστρογονικά όπως ο μαζικός αδένας
και σε συνολική συγκέντρωση στο αίμα τα οιστρογόνα δεν εξαφανίζονται όπως με τούς αναστολείς της αρωματάσης

σε πιο απλή μετάφραση τα serms μπορεί να μη μας εξαφανίζουν τα οιστρογόνα και να μας σκληραίνουν το ίδιο με τα άλλα , όμως μας προστατεύουν απο τα εμφράγματα και την ολική έλλειψη οιστρογόνων και απο την οστεοπενία , γιατι ώς γνωστόν οι εμμηνοπαυσιακές γυναίκες έχουν οστεοπόρωση επειδή δεν έχουν οιστρογόνα

COBRA_STYLE
06-02-15, 00:29
Η ενσταση μου ηταν καθαρα και μονο που ειπε σε καποιο σημειο οτι τα serms μειωνουν τα οιστρογονα.Αυτο ειπε επακριβως,δεν παρερμηνευτηκε τπτ.
Και ειναι αλλο το οτι ανταγωνιζονται τα οιστρογονα σε καποιους ιστους και αλλο το οτι μειωνουν τα οιστρογονα.

Και οντως μπορει να μπερδευτηκε,klein mein,απλα κουβεντα να γινεται,γιαυτο το ανεφερα.

NASSER
06-02-15, 00:46
Tα serms δρουν αλλού οιστρογονικά (στο ήπαρ και βελτιώνουν το αθηρωματικό κλάσμα των λιποπρωτεϊνών) ενώ σε άλλους ιστούς δρουν αντί-οιστρογονικα όπως ο μαζικός αδένας. Και σε συνολική συγκέντρωση στο αίμα τα οιστρογόνα δεν εξαφανίζονται όπως με τους αναστολείς της αρωματάσης.
Αυτό αναφέρει στο βιβλίο. Τώρα αν ερμηνεύεται κάτι διαφορετικά ή υπάρχει διαφορετική άποψη, τι να πω? Αυτή είναι πάντως εν τέλη η τοποθέτηση.

TRIANTAFYLLOU
07-02-15, 00:47
Η ενσταση μου ηταν καθαρα και μονο που ειπε σε καποιο σημειο οτι τα serms μειωνουν τα οιστρογονα.Αυτο ειπε επακριβως,δεν παρερμηνευτηκε τπτ.
Και ειναι αλλο το οτι ανταγωνιζονται τα οιστρογονα σε καποιους ιστους και αλλο το οτι μειωνουν τα οιστρογονα.

Και οντως μπορει να μπερδευτηκε,klein mein,απλα κουβεντα να γινεται,γιαυτο το ανεφερα.


πάνω σ αυτο όμως τα serms έχουν αντιοιστρογονική δράση , διαφορετικά δεν θα δινόταν σε καρκίνο του μαστού
η κλασική ταμοξιφαίνη NOLVADEX είναι παλιάς κοπής αντιοιστρογόνο και η κλομιφαίνη δίνετε σε γυναίκες για ωορηξία , αλλα στούς άντρες αυξάνει την FSH και LH (μέσω gnrh) και αυξάνει την ενδογενή παραγωγή τεστο , επίσης έχει μια ήπια αντιοιστρογονική δράση στο μαστό και βελτιώνει την σπερματογέννεση μέσω FSH

Γι αυτο λέω εγω τι μπαίνουμε σε αναλύσεις επι των αναλύσεων λές και είμαστε ενδοκρινολόγοι , ενώ πρέπει να μας ενδιαφέρει η ουσία και η γνώση στην ορθολογική χρήση όποτε και άν χρειαστεί

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 01:32
http://www.youtube.com/watch?v=Z0bK9F141yw


http://www.youtube.com/watch?v=qYJ7wXpEOBs

http://gtoul.com/?page_id=3917

http://gtoul.com/?page_id=2439

Metalas26
15-09-15, 15:00
Eγώ δεν έχω καταλάβει το βιβλίο αυτό περιέχει γενικές οδηγίες κ πληροφορίες προς ναυτιλομένους, ήτοι όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά με το ΒΒ κ θέλουν να μάθουν για το σώμα κ δαιτροφές, συμπληρώματα; Ή είναι για αγωνιστικούς αθλητές, που θέλουν να μάθουν κ για φαρμακευτική υποστήριξη; Εγώ που το κάνω απλά σαν χόμπυ, για να βελτιώσω το σώμα μου θα με βοηθήσει;

Διάβασα αυτά που γράφει ο Κόμπρα ως παρατήρηση πάνω στο βιβλίο κ δεν κατάλαβα τίποτα, μάλλον το βιβλίο αναφέρεται σε αγωνιστικούς αθλητές είναι πιο προχωρημένο


Εγλω τρώω το κοτοπουλάκι μου το φαγάκι μου, το γιαουρτάκι μου, τη βρώμη μου κλπ. Απλά πράγματα, θα βοηθηθώ σε κάτι. Δε με νοιάζουν τα φάρμακα εμένα. Ούτε όταν αρρωσταινω δεν παίρνω. Σιγά μην πάρω για να έχω σώμα, για να με θέλουν οι γκόμενες

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-09-15, 15:33
Γενικα τα βιβλια του εχουν χρησιμες πληροφοριες για ολες τις κατηγοριες αθλουμενων ,περι ασκησεων κ διατροφης θα βρεις κ αλλου ευκολα ,περι εξειδικευμενης ομως ιατρικης επανω στο ΒΒing (κ οχι μονο) κ ειδικων θεματων ειδικα στην Ελλαδα δεν θα βρεις.
Προσωπικα πιστευω οτι ο G. Toul εχει προσφερει πολλα στον αθλητισμο μεσα απο τις ιατρικες του γνωσεις του ενωμενες με την προσωπικη του εμπειρια στο αθλημα.
Πολλοι τον εχουν αντικρουσει h κατηγορησει λογω διαφορετικων αποψεων η ζηλοφθονιας θα ελεγα ,το θεμα ομως ειναι (προσωπικη μου αποψη) οτι με την επιστροφη του στο forum εμπλουτιζεται η γνωση μας τουλαχιστον σε βιοπαθολογικα θεματα.

Metalas26
15-09-15, 15:39
Γενικα τα βιβλια του εχουν χρησιμες πληροφοριες για ολες τις κατηγοριες αθλουμενων ,περι ασκησεων κ διατροφης θα βρεις κ αλλου ευκολα ,περι εξειδικευμενης ομως ιατρικης επανω στο ΒΒing (κ οχι μονο) κ ειδικων θεματων ειδικα στην Ελλαδα δεν θα βρεις.
Προσωπικα πιστευω οτι ο G. Toul εχει προσφερει πολλα στον αθλητισμο μεσα απο τις ιατρικες του γνωσεις του ενωμενες με την προσωπικη του εμπειρια στο αθλημα.
Πολλοι τον εχουν αντικρουσει h κατηγορησει λογω διαφορετικων αποψεων η ζηλοφθονιας θα ελεγα ,το θεμα ομως ειναι (προσωπικη μου αποψη) οτι με την επιστροφη του στο forum εμπλουτιζεται η γνωση μας τουλαχιστον σε βιοπαθολογικα θεματα.

Αυτό με τη ζηλοφθονία στην Ελλάδα, ξεπερνάει κάθε όριο. ΔΙΑΒΑΣΑ τα ποστς κ δάκρυσα από τα γελια. Ο άνθρωπος είναι γιατρός έχει σπουδάσει 15 χρόνια κ έχει τόση εμπειρία στην πλάτη του κ ο άλλος του λέει, έχω 200 MB στον υπολογιστή μου έλα όποτε θες να σε κολλήσω στον τοίχο. Δυστυχώς αυτό το στοιχείο της ζήλιας δεν μπορούμε να το αποβάλουμε σας λαός. Θυμάμαι αγόραζε- προ κρίσης καινούριο αμάξι ο πατέρας μου κ την άλλη μέρα χαρακιές από τη μια μεριά μεχρί την άλλη. Δεν τους ένοιαζε που δούλευε 15 ώρες τη μέρα κ είχε καραφλιάσει από το αγχος, απλά τσαιντιζόταν που επαιρνε αμάξι κ αυτοι όχι.

Για αυτό δεν πάμε μπροστά σαν λαός, βάζουμε το συναίσθημα κ την κατινιά πάντα πάνω από τη λογική κ την ορθή κρίση. Δεν κοιτάμε πως θα πάμε εμεις μπροστά, αλλά γιατί πήγε ο διπλανός μας

ευθυμης
15-09-15, 15:51
μπραβο στο forum που συμετασχουν τετοιοι ανρωποι και μας δινουν δωρεαν τοσες γνωσεις ευχαριστουμε!!!!!!

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-09-15, 16:02
Καλα αυτο με το ''να ψοφισει η κατσικα του γειτονα'' ισχυει δυστηχως σε μεγαλο βαθμο στη χωρα μας κ εχει ειπωθει αρκετες φορες εδω μεσα.
Στο παραδειγμα που αναφερεις με το αυτοκινητο του πατερα σου ,τουλαχιστον πλειττεται μονο ο ιδιος που δικαια ο ανθρωπος θελει να το χαρει ,οταν ομως πλειττεται καποιος που προσφερει με οποιοδηποτε τροπο σε πολλους κ το σταματησει ,τοτε χανουν κ πολλοι.

Nive
15-09-15, 16:04
haters are gonna hate!
Eγώ χάρηκα που είδα ξανά τόσα μαζεμένα ποστ του κυρίου Τουλιάτου γιατί πάντα κάτι μαθαίνεις, ελπίζω να μην αποτελούν σπαμ. ;)


υ.γ. Παλαιότερα είχα λογοφέρει μαζί του στο φβ αλλά όταν τον γνώρισα από κοντά στο άτλας κατάλαβα πως είναι απλός και σταράτος,όλοι έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται! Έχεις να μάθεις από τις κουβέντες μαζί του και δεν είναι τυχαίο πως και αγωνιστικός αθλητής που αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας τον ευχαρίστησε δημόσια για την βοήθειά του ακόμη και αν είχαν τσακωθεί άσχημα πιο παλιά. Μάλιστα ο ίδιος ο Τουλιάτος επικοινώνησε μαζί του. Αυτό και μόνο τον τιμά σαν άνθρωπο. Σαν γιατρός δεν έχει ν`αποδείξει τίποτα και σε κανέναν εμπειρικό αρκεί να είναι τυπικός.

ArgoSixna
15-09-15, 16:52
Oταν επιστημονικες μελετες καταριπτουν κατι , τοτε δεν ειναι "haters gonna hate".

Τοτε ειναι , ειμαι βλαμμενος διαβαζω το βιβλιο και λεω οκ σωστα τα λεει , ασχετα αν ειναι ξαναλεω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ οτι δεν ισχυει.

Μεταλας , ελπιζω να εισαι τρολλ οπως ειπε καποιος αλλος δεν πας ουτε μεχρι το περιπτερο.

ακου εκει ζηλια, σε μια συζητηση επειδη του ειπαμε οτι ειναι λαθος, του παραθεσαμε και 5-6 ερευνες και αντι να πει οκ ειναι εγκυρες οι πηγες ο τυπος αρχισε να βριζει και να κανει μπλοκ στο facebook.

Nive
15-09-15, 17:00
Δεν το`χω ψάξει τόσο...λεπτομέριες εννοώ πάνω στην κατάριψη ή όχι των λεγομένων του. (trollers όμως που αναθεματίζουν χωρίς να ξέρουν υπάρχουν μπόλικοι).
Αν ναι, τότε μαζί σου.... :thumbup:

Metalas26
15-09-15, 17:06
Δεν μίλησα προσωπικά για κανέναν, ΑΡΓΟΣΙΧΝΑ στο χωριό μου λένε όποιος έχει τη μυγα να τη φέρει πίσω

Δεν περιμένω να παραδεχθείς εμένα, όταν δεν παραδέχεσαι ούτε τον γιατρό για τις γνώσεις του κ λες σιγά τι σπούδασε, εγώ τα ξέρω καλύτερα.

ArgoSixna
15-09-15, 17:13
Αυτό με τη ζηλοφθονία στην Ελλάδα, ξεπερνάει κάθε όριο. ΔΙΑΒΑΣΑ τα ποστς κ δάκρυσα από τα γελια. άλλος του λέει, έχω 200 MB στον υπολογιστή μου


Δεν μίλησα προσωπικά για κανέναν, ΑΡΓΟΣΙΧΝΑ στο χωριό μου λένε όποιος έχει τη μυγα να τη φέρει πίσω.





Εχω αρκετα mb στον υπολογιστη

ναι οκ δεν μιλησες προσωπικα , πεταξες σποντα σαν χαζογκομενα

lila_1
15-09-15, 17:33
Ευτυχώς η επιστήμη προχωράει-εξελίσεται διαρκώς και όσο περνάν τα χρόνια έχουμε όλο και μεγαλύτερη-ακριβέστερη πληροφορία.
Και η έρευνα είναι ο βασικότερος λόγος.
Υπάρχουν πολλοί γιατροί-γυμναστές-φαρμακοποιοί-λοιποί επαγγελματίες οι οποίοι έχουν μείνει ακόμα στην γνώση που υπήρχε το 70 και το 80. Οπότε ας μην λέμε ότι η ιδιότητα κάποιου απο μόνη της ακυρώνει την αξία της επιστημονικής μελέτης-έρευνας. Η λέξη "κομπογιαννίτης" έχει λόγο που υπάρχει.

stef.
15-09-15, 17:59
με ολους μας εχει μαλωσει αυτος τελικα.... :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

vaggan
15-09-15, 18:07
πιστευω οι περισσοτεροι ειστε απλα εμπαθεις καθηστε και μαθετε πεντε πραματα και μην ειστε εμαθα να μαστορευω γ....ω και τον μαστορα ο ανθρωπος εχει καποιες περγαμηνες τοσο σαν αθλητης οσο και σαν επιστημονας εχει να πει ουσιωδη πραματα και αν δεν σας αρεσουν αυτα που λεει η διαφωνειτε φροντιστε να μην πετατε λασπη

lila_1
15-09-15, 18:15
το δικό μου σχόλιο πήγαινε σ αυτά που γράφει ο metalas και ορισμένοι άλλοι....just to be clear.

Χαράλαμπος
15-09-15, 18:22
Ύστερα από εννέα μήνες άνοιξαν ξανά παλιές "πληγές"!!!:green:

Nive
15-09-15, 18:40
Ευτυχώς η επιστήμη προχωράει-εξελίσεται διαρκώς και όσο περνάν τα χρόνια έχουμε όλο και μεγαλύτερη-ακριβέστερη πληροφορία.
Και η έρευνα είναι ο βασικότερος λόγος.
Υπάρχουν πολλοί γιατροί-γυμναστές-φαρμακοποιοί-λοιποί επαγγελματίες οι οποίοι έχουν μείνει ακόμα στην γνώση που υπήρχε το 70 και το 80. Οπότε ας μην λέμε ότι η ιδιότητα κάποιου απο μόνη της ακυρώνει την αξία της επιστημονικής μελέτης-έρευνας. Η λέξη "κομπογιαννίτης" έχει λόγο που υπάρχει.

Πώς να διαφωνήσεις?? :thumbup:

Polyneikos
15-09-15, 19:07
Oταν επιστημονικες μελετες καταριπτουν κατι , τοτε δεν ειναι "haters gonna hate".

Τοτε ειναι , ειμαι βλαμμενος διαβαζω το βιβλιο και λεω οκ σωστα τα λεει , ασχετα αν ειναι ξαναλεω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ οτι δεν ισχυει.

Μεταλας , ελπιζω να εισαι τρολλ οπως ειπε καποιος αλλος δεν πας ουτε μεχρι το περιπτερο.

ακου εκει ζηλια, σε μια συζητηση επειδη του ειπαμε οτι ειναι λαθος, του παραθεσαμε και 5-6 ερευνες και αντι να πει οκ ειναι εγκυρες οι πηγες ο τυπος αρχισε να βριζει και να κανει μπλοκ στο facebook.


Δεν μας ενδιαφέρει όμως τι γινεται στο facebook γιατί δεν γνωρίζουμε υπο ποιες προυποθέσεις γίνονται οι τσακωμοί.
Ο καθένας δηλώνει ότι θελει και τον υποστηρίζουν όλοι οι φίλοι του. Ας μην αναλωνόμαστε σε αυτά γιατί θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε ρεζίλι πολυ κοσμο γιατί είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι και μαθαίνουμε και πολλα, ο νοων νοείτω.

Εχουμε έναν ανθρωπο που στον τομέα Υγεία μπορεί να προσφέρει γνώσεις, ας μείνουμε σε αυτό. Οποιος άλλος νομίζει, μπορεί να εκδίδει βιβλία ή ερευνες.
Εγω προσωπικά είχα καλέσει μέλη να κάνουν έρευνες-αρθρα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22169-A%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7)αλλά πηγε στον βρόντο. Η πρόταση ισχύει.

Οπότε όταν καποιος επιλέγει να γράψει δημόσια κάτι ακομα και για την δικιά του προβολή, τουλάχιστον ας μην είμαστε προκατελειμμένοι ή αγενείς.


Υ.Γ. Επίσης παρατηρώ ότι καποια μέλη γενικά ηλεκτρίζουν συχνα-πυκνά το φόρουμ , είτε επειδή νομίζουν ότι ειναι παλαιοί και μπορούν να συμπεριφέρονται όπως νιώθουν, αφιλτράριστα, ή επειδή έχουν μια χ,ψ οικειότητα με 5-10 ατομα.
Δεν ειναι προσωπικη αναφορά λόγω του quote, αλλά δεν μπορουμε να εχουμε συνεχεια τα ίδια.

stef.
15-09-15, 22:14
Προσωπικα δεν τον αμφισβητησα ουτε σαν γιατρο ουτε σαν αθλητη...Ισα ισα που τον θαυμαζα κ χαρηκα οταν μου εστειλε απο μονος του μηνυμα στο fb.
Μετα απο 2-3 μηνυματα ομως τι να πω επεσα απ τα συννεφα,λες και μ κανανε πλακα ηταν!!δυστυχως δεν μπορω να πω τα καλυτερα για τον χαρακτηρα του,μπορει να ηταν κατι τις στιγμης,μπορει να ειχε τα δικα του δεν ξερω εμενα αυτο μ εδειξε παντως. Τεσπα ειναι κατι προσωπικο αυτο... καλα να ειναι ο ανθρωπος γιατι εχει προσφερει πολλα στο χωρο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 22:48
Όπως μου είχε πει ο επαγγελματίας πρωταθλητής, Μανώλης Καραμανλάκης «σπουδαίος αθλητής δεν είναι μονάχα εκείνος με τα περισσότερα έπαθλα, αλλά κι εκείνος που παροτρύνει και άλλους να ασχοληθούν με το άθλημα αυτό».
Ευχαριστώ τους δημοσιογράφους Μιχάλη Κεφαλογιάννη (MEGA), Εύα Αντωνοπούλου (ΣΚΑΙ), Γιώργο Γεωργιάδη (ALPHA), Ιωάννη Σωτηρόπουλο (MEGA), Σωτήρη Πολύζο (TRT) ,Mάκη Τσιλιμιδη (REAL FM 97.8),Γιώργο Θαναηλάκη (ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM) και Νίκο Θρασυβούλου (ΒΗΜΑ FM 99.0) για τις παρουσιάσεις μου στην ιδιωτική τηλεόραση και το ραδιόφωνο,την Σταματία Κεκάτου για τη συνέντυξη της στην εφημερίδα <<ΘΕΣΣΑΛΙΑ>> και το αφιέρωμα στη ‘’LARISSANET’’,όπως και το Βασίλη Καλαμάρα για το άρθρο του στην <<ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ>>.Επίσης τον ιδιοκτήτη του περιοδικού MUSCLEMAG, Γιάννη Παναγιωτόπουλο, και τον εκδότη του περιοδικού MUSCULAR DEVELOPMENT, Γιώργο Πήλιουρα για την εμπιστοσύνη τους ως επιστημονικού τους συνεργάτη,καθώς επίσης και τον κορυφαίο παγκοσμίως Αμερικανό συγγραφέα,William Llewelyn για την αναγνώριση στο πρόσωπο μου ως επιστημονικού συγγραφέα της ιστοσελίδας Anabolic.org
Οι ομιλίες μου μέσω των εκδόσεων «Αστάρτη» σε μεγάλες πόλεις της επικράτειας (Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Λάρισα,Βόλος,Θήβα,Λαύριο),προάγουν το άθλημα και το βγάζουν από την κατακριτέα θέση της αφάνειας όπου βρισκόταν. Οφείλω να ομολογήσω πως τα δύο μου συγγράμματα βοήθησαν αρκετό κόσμο και δέχτηκα λίαν εγκωμιαστικές κριτικές και σχόλια από επώνυμους, αλλά και ανώνυμους αναγνώστες που αναγνώρισαν τα πνευματικά μου πονήματα. Οφείλω όμως να ομολογήσω πως δέχτηκα και ακόμη δέχομαι-από το αντίπαλο στρατόπεδο-πόλεμο και κακόβουλη, κακεντρεχής κριτική. Δεν αισθάνομαι κανένα είδος μίσους και οργής απέναντι τους. Τους ευχαριστώ όμως γιατί ο φθόνος προέρχεται από την αναγνώριση και ανέκαθεν η επιτυχία γεννούσε εχθρούς. Τα ιατρικά μου συγγράμματα έγιναν με γνώμονα την ενημέρωση οδηγώντας στην πρόληψη, με αγάπη προς την Ελληνική νεολαία. Το γεγονός ότι στα ράφια των βιβλιοπωλείων υπάρχουν βιβλία-συγγράμματα όπου κάνουν εκτενή αναφορά στα δαιμονοποιημένα, ενοχοποιημένα και απαγορευμένα ΑΑΣ, είναι κάτι καινοτόμο και πρωτοποριακό συνάμα, για ένα θέμα ταμπού, αποσκοπώντας αποκλειστικά στην ενημέρωση, μέσω της γνώσης που είναι δύναμη, ώστε ο εκάστοτε υποψήφιος χρήστης να λάβει συνειδητές αποφάσεις γνωρίζοντας το τίμημα σε κάθε τομέα. Η επιστολή του Υπουργού Δημοσίας Τάξεως,Βασίλη Κικίλια,αποτελεί μέγιστη αναγνώριση και τιμή συνάμα από ένα επίσημο δημόσιο φορέα.
Εύχομαι στους αναγνώστες του βιβλίου να έχουν καλές προπονήσεις και κάποτε να υλοποιήσουν τους στόχους και τα όνειρα τους. Όλα στη ζωή αποκτώνται με αγώνες, αίμα, δάκρυα και ιδρώτα. Η γνώση είναι δύναμη, απεναντίας η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας.


http://www.youtube.com/watch?v=Ixco9o6HuTA


http://www.youtube.com/watch?v=mtr55hufMx0


http://www.youtube.com/watch?v=BFfA2nXKOtg&amp;feature=youtu.be

S. KTISTAKIS
17-09-15, 17:47
Διαβαζοντας ολοκληρο το θεμα θα συμφωνησω πως ο κ Τουλιατος λεει αληθειες που μπορουν να βοηθησουν αρκετο κοσμο με την ενασχοληση του στο χωρο μας !

Βλεπω πολλους και εδω οπως και στο φατσοβιβλιο να ερχοντε σε ρηξη μαζι του λογο του χαρακτηρα του. Πολλες φορες με εχουν παροτρυνει να μιλησω μαζι του ωστε να τον "βαλω" στη θεση του οπως μου λενε. Δεν το εκανα και δεν θα το κανω ΠΟΤΕ !

Ο ανθρωπος εχει βαλει ενα λιθαρακι στο μεγαλο τοιχο του ΒΒ με την πορεια του σαν αθλητης και συγγραφεας.

Τωρα για τον χαρακτηρα του με οσα εχω παρακολουθησει παρουσιαζει πολλες απο τις "παρενεργειες" της φαρμακοδιεργεσης και κανει μπαμ κατι που το εχει αποδεχτει και παραδεχτει και ο ιδιος σε συνεντευξεις του αρα ο ανθρωπος εχει αυτογνωσια και αυτο ειναι που τον εκανε να κερδησει την εκτιμηση μου.

Προσπαθηστε να αποροφησετε οσα πιο πολλα μπορειτε απο το εργο του οπως και εαν το εχει συγκεντρωσει για να μας το παρουσιασει. Εκει ειναι το μυστικο της ουσιας και οχι να τον πετροβολουμε λογο χαρακτηρα.

Μην ξεχνατε πως και ο Αινσταιν ηταν ο πατερας της ατομικης βομβας ομως καποιοι χρησιμοποιησαν λαθος την θεωρια του και κατεστρεψαν - σκοτωσαν αρκετο κοσμο.

Κυριε Τουλιατο εαν ο χαρακτηρας σας ηταν πιο εμπαθης και "αποροφητικος" στα χτυπηματα που δεχθηκατε θα ειχατε μεγαλυτερες πωλησεις κατι που δεν μπορει φυσικα να μειωσει το εργο σας !

Προσωπικα ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσπαθεια σας και κατι τελευταιο για τους φιλους και "εχθρους" σας :

Με τον Αισταιν θα εκανα παρεα για το εργο του και τον χαρακτηρα του με τον κ Τουλιατο η μονη μου επαφη θα ηταν με τα συγγραματα του !

TRIANTAFYLLOU
18-09-15, 01:59
συμφωνώ με την τοποθέτηση του Στέλιου και να πω πως όταν ένας άνθρωπος εκτίθετε θα βρούν να του προσάψουν διάφορα και θετικά και αρνητικά
και η κρητική για χαρακτήρα και τετοια απο διάφορους αγνώστους γιατι τα πολύ χοντρα τα λένε λιγότερο γνωστα η επώνυμα άτομα έως καθόλου και σωστο θα ήταν να κριθούν και οι ίδιοι για τον χαρακτήρα τους

σε κάποιους αρέσει και βρίσκουν ωφέλημα τα βιβλία του σε κάποιους όχι , αλλα σ αυτούς υπάρχουν και αυτοί που απλα δεν το παραδέχονται , γιατι υπάρχουν άτομα και το γνωρίζω αυτο, που ρωταν ευλαβικά διάφορες πληροφορίες , μπορεί να έχουν διαβάσει και να έχουν πάρει πληροφορίες απο τα βιβλία αλλα να μην το παραδέχονται και να κράζουν κιόλας
και μονο που ο Γιώργος παραδέχεται δημόσια κάποια πράγματα η τα λέει στην πραγματική τους διάσταση και αυτο είναι μια σημαντική βοήθεια να βρίσκονται κάποιοι σε επαγρύπνηση
γιατι ο καθένας τα ερμηνεύει όπως τον συμφέρει , εδω χάνονται ζωές που είναι καθαρα απο ουσίες όπως ο Μπάιτο και μπορεί να πεί κάποιος νορμάλ είναι στον καθένα μπορεί να συμβεί , όπως και άλλος να μην πάθει κάτι

απο κεί και πέρα όποιος νομίζει ότι ένα βιβλίο είναι άχρηστο απλα δεν το αγοράζει , σε κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο , όπως συμβαίνει με πολλα άλλα βιβλία που σ άλλους αρέσουν σε άλλους είναι αδιάφορα

και απο κεί και πέρα ενοείτε ότι εφόσον βγαίνει ενα βιβλίο θα πουληθεί με κάποιο αντίτιμο , ο τζάμπας πέθανε και είναι μόνο στις διαφημίσεις :P

ktm620
18-09-15, 07:44
+1... Δεν τον ηξερα τον ανθρωπο αλλα διαπιστωνω οτι εχει σπανια " οπτικη" γωνια στο θεμα ( για Ελλαδα σιγουρα..) Και στο site του απο μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα πολυ ωραια αρθρα.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
26-09-15, 13:32
Ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του πρωταθλητή Στέλιου Κτιστάκη,ρεαλιστική,αληθής,ωμή και με δόση σαρκασμού.
Πραγματικά η χρόνια κατάχρηση φαρμακοδιέγερσης μου κόστισε σε ανθρώπινες σχέσεις,θέματα χαρακτήρα-πέρα από προβλήματα υγείας,ευτυχώς αναστρέψιμα.
Σχετικά με τον Τουλιάτο ως χαρακτήρια,έχω να πω ότι είναι παρερμηνευμένος από το γραπτό του λόγο στο internet,καθότι ένα απρόσωπο μέσο.
Όσοι όμως είχαν τη δυνατότητα να τον γνωρίσουν από κοντά,άλλαξαν γνώμη και αναθεώρησαν.
Λυπάμαι που έδωσα το δικαίωμα να με κατακρίνουν ενίοτε,αλλά ο παρορμητικός χαρακτήρας μου με έβαλε σε μια δίνη προβλημάτων,τα οποία προφανώς πολλαπλασιάστηκαν υπό την επίδραση των AAS & PED's.
ΥΓ:Όσον αφορά τον Albert Enstein,ήταν ένας λαμπρός επιστήμονας που εστίαζε στην ταπεινότητα (γνώση=αντιστρόφως ανάλογη του εγώ).
Βέβαια,ήταν κακό παράδειγμα συζύγου και πατέρα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
12-10-15, 19:24
https://www.youtube.com/watch?v=-FSI_JqxKkE&feature=youtu.be

Από την τελευταία μου ομιλία σχετικά με τον υπογοναδισμό-ανδρόπαυση και την υπογονιμότητα σε χρόνιους χρήστες ΑΑΣ,όπου με τίμησε με την παρουσία του ο συνέδελφος Μιχάλης Φρακγουλίδης

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-11-15, 21:52
http://superhumanradio.com/shr-1749-physical-culture-radio-about-bench-press-andropause.html

Την περασμένη εβδομάδα,ήμουν καλεσμένος του Aμερικάνου ραδιοφωνικού παραγωγού Carl Lanore στον σταθμό SUPER HUMAN RADIO του Louisvile,στο Kentucky των Η.Π.Α,όπου μιλήσαμε για μία ώρα σχετικά με το θέμα της ανδρόπαυσης.
Με την ευκαιρία έγινε και αναφορά τόσο στο νέο μου βιβλίο,το οποίο έχει στα χέρια του,αλλά και την ιστοσελίδα μου που αναφέρεται σε θέματα πρόληψης στο σιδερένιο άθλημα.Στο 1.04'.00'' ξεκινά η συζήτηση μας.

TRIANTAFYLLOU
03-11-15, 16:51
σημαντικό θεμα και φλέγον ειδικα για αθλητες και πρώην χρήστες αας, αλλα και ανθρώπους ζευγάρια που απλα θέλουν να τεκνοποιήσουν .
το ορμονικό προφίλ επηρεάζει σωματικά αλλα και ψυχολογικά γι αυτό και η ενημέρωση είναι σημαντική όπως και η σωστη αποκατάσταση και η διατήρηση σωστού ορμονικού προφίλ

και όταν οι συζητήσεις ξεφεύγουν απο τα Ελληνικά σύνορα είναι και ενα είδος αναγνώρισης σημαντικής :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-12-15, 02:37
https://www.youtube.com/watch?v=xb42JmodtO4&feature=youtu.be

Σεμινάριο εφαρμογής Performance Enhancing Drugs στον αθλητισμό (ακαδημία peakperformance.gr)

https://www.youtube.com/watch?v=LpX-9-4MHPE

100741

Eυχαριστώ τον εργοφυσιολόγο,Αθανάσιο Δουλιγέρη, για την διεκπεραίωση της συγκεκριμένης διάλεξης,βασισμένη στο τρίτο μου σύγγραμμα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
09-01-16, 22:16
Σε μια εβδομάδα θα μιλήσω για 3η φορά στο μεγάλο κανάλι και την εκπομπή του φίλου Μιχάλη Κεφαλογιάννη.
Θα μιλήσει και ο πρωταθλητής WABBA,Γιάννης Αλιμπέρτης

http://gtoul.com/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-mega/

Polyneikos
10-01-16, 15:42
Eυχαριστούμε για την ενημερωση Γιώργο.Περιμενουμε την εκπομπή:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-01-16, 22:45
http://www.megatv.com/mylife/default.asp?catid=38814&subid=2&pubid=35517690

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-01-16, 22:59
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=101187&stc=1

Δημητρης 1924
17-01-16, 03:05
Πολλα συγχαρητήρια κ.Τουλιατο για της αλήθειες που είπατε δημόσια τοσο στο mega αλλα και στο κανάλι Ε,θέλει κότσια να βγεις δημόσια και να πεις πράγματα που εχεις βιώσει :thumbup:
Το αθλημα που κάνουμε επειδη εχει να κανει με την εμφάνιση κουβαλάει και την ρετσινιά για τα ΑΑΣ δυστηχως,ενω ολοι γνωρίζουν πως στον πρωταθλητισμό ολα ειναι στο παιχνίδι σε ολα τα αθλήματα κατι βέβαια που ειπωθηκε αλλα πέρασε,ενω το bb δέχτηκε παλι επίθεση και αυτο ειναι κατι που δεν νομίζω πως θα ξεπεραστεί εύκολα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-01-16, 03:47
Σωστα μιλας Δημητρη ,ο γιατρος για αλλη μια φορα ειχε τα κοτσια κ την αυτογνωσια να πει στην εκπομπη της Πανια τα πραγματα οπως πραγματικα εχουν.
Δεν ξερω ομως μηπως αυτο το συνεχες ''αυτομαστιγωμα'' στον εαυτο του εχει κ μια δοση υπερβολης που καταληγει αρνητικη για την προσωπικη του εικονα.
Σιγουρα θα υπαρχουν πολλοι που θα πουν <<Ελα μωρε εγω ξερω 100 ατομα που τα περνουν-πηραν κ δεν εχουν παθει τπτ! Ολα σε αυτον εχουν τυχει;>>
Ειναι σαν να περνει ολα τα βαρη επανω του προσπαθωντας να βοηθησει τους αλλους ,δινοντας ισως μια υπερβολικη τραγικοτητα γινοντας αυτος το μαυρο προβατο της υποθεσης.
Ειμαι σιγουρος οτι εαν μπορουσε να γυρισει ο χρονος πισω κ ειχε τα σημερινα μυαλα ,παλι τις ιδιες επιλογες θα εκανε σαν βαση αλλα με τελειως διαφορετικο τροπο κ νοοτροπια ωστε να μην ειχε ολες αυτες τις συνεπειες που ειπε για την προσωπικη του ζωη.
Και οχι μονο ο γιατρος αλλα κ οι περισσοτεροι παλαιοι πρωταθλητες κ απλοι αθλητες ,αρκει βεβαια να μην εχουν υπαρξει σοβαρα προβληματα στην υγεια τους κ που θα το εχουν μετανιωσει ,εκει αλλαζουν τα πραγματα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-01-16, 12:18
Χρήστο,θυμάμαι όταν ρώτησε ο Νίκος Χ''νικολάου τον Πύρρο Δήμα,μετά την ολυμπιάδα της Αθήνας το 2004, εάν γύρναγε το χρόνο πίσω,θα έκανε την ίδια πορεία;
Προς έκπληξη όλων,ο 3Χ χρυσός Ολυμπιονίκης είπε <<όχι,θα διάλεγα άλλη πορεία,αρκετά βασανίστηκα!>>
Έτσι κι εγώ λοιπόν θα ήθελα να ήμουν ένα λεπτό αγόρι που θα έτρεχε για χόμπι και δε θα κατέστρεφε την υγεία του (παροδικά) όσο και τις διαπροσωπικές του σχέσεις. Βέβαια το σιδερένιο άθλημα με έκανε διάσημο και έβγαλα χρήματα με κάποιο τρόπο (φωτογραφήσεις,διαφημίσεις,χορός) και αργότερα ως ιατρός-συγγραφέας.
Το άθλημα αυτό το έκανα γιατί μου άρεσε μεν ο αθλητισμός,αλλά ήμουν ωραιοπαθής και νάρκισος.Αυτό το μαστίγωμα μπορεί να φαίνεται σαν μια τάση μαζοχισμού,όμως το περιγράφω με δόση γλαφυρότητας γιατί απλά έτσι βλέπω σήμερα τα πράγματα αποστασιοποιημένα.Μακάρι να διδαχθούν κάποιοι λαμβάνοντας το μήνυμα της ιστορίας.
Ευχαριστώ πολύ το Σπύρο Μπουρνάζο που μου τηλεφώνησε λίγο πριν βγω στον αέρα και με έκανε να νιώσω πιο άνετα,διότι το Live έχει ένα άλλο ζόρι.Είχε και ο ίδιος πολλές ζωντανές συνεντεύξεις τη δεκαετία του 90 και αρκετή πείρα.Βέβαια ο Σπύρος είχε τον αέρα ότι υπήρξε το ίνδαλμα και σύμβολο μιας ολόκληρης γενιάς.
Και ο ίδιος μου επεσήμανε αρνητικά αυτή τη μεμψιμοιρία του παρελθόντος,που το κανάλι ήθελε να εστιάσει.Τα κανάλια αρέσκονται στο να πουλάνε δράμα,πόνο και τραγικότητα.Τους άρεσε ο συναισθηματισμός μου και η αλλαγή στάσης ζωής.Όμως παρατήρησα πως έβαλαν λεζάντα με το θέμα του υπογοναδισμού και της ορμονικής αποκατάστασης (TRT) λες και είναι κάτι μεμπτό,τη στιγμή που εκατομμύρια άνδρες στη μέση ηλικία κάνουν το ίδιο.Πόσο μάλλον ένας βετεράνος πρωταθλητής με κατάχρηση μιας δεκαπενταετίας.
Σίγουρα το παρελθόν μας δε μπορούμε να το αλλάξουμε,αλλά πρέπει να μας διδάσκει.Η πείρα αποκτάται και δε δανείζεται δυστυχώς.Θυμάμαι την πρώτη φορά που βγήκα Live στον ΣΚΑ'Ι' μπέρδεψα σε ένα σημείο τις λέξεις,ενώ ένιωθα πως υπερασπιζόμουν το άθλημα μας.Οι δημοσιογράφοι είναι μια άτιμη φάρα,ανελέητη,που σε βρίσκει στη σπηλιά όταν σε χρειάζεται,αλλά σου γυρνά την πλάτη όταν εσύ τους χρειαστείς...Και στο βίντεο του ΜEGA έγιναν περικοπές (κόπηκε η πρώτη ερώτηση για το πως καταλαβαίνουμε ότι ένα σώμα είναι φυσικό,ή ντοπαρισμένο).Δυστυχώς τους έχουμε ανάγκη για προβολή και δημοσιότητα,γιατί αυτοί είναι το μέσο για την κοινή γνώμη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-01-16, 15:59
ΥΓ:Όσο για αυτό που ανέφερες Χρήστο,δηλαδή για το εάν πολλοί έχουν βγει αλώβητοι από την ενασχόληση με τα αναβολικά,αμφιβάλλω κατά πόσο γνωρίζουν την υγεία τους (δεν έχουν επίγνωση),ή κατά πόσο αρνούνται να μάθουν (για να μην ξενερώσουν).Ξέρω γνωστό παγκόσμιο πρωταθλητή που δεν κάνει συνειδητά εξετάσεις,διότι όταν μάθει τι συμβαίνει από μέσα,θα αναγκαστεί να τα κόψει...οι εξετάσεις όμως δεν λένε ψέματα ποτέ.Πρόσφατα εξέτασα έναν αθλητή που ορκιζόταν πως είναι έξω και οι εξετάσεις του έδειξαν το αντίθετο.
Συνεπώς ως γιατρός είμαι καχύποπτος κατά πόσο οι αθλητές είναι υγιείς και εάν δεν είναι κατά πόσο ειλικρινείς είναι να το παραδεχτούν.Γενικά στο άθλημα κυριαρχεί η τάση να δείχνουμε μόνο την εξωτερική λαμπρή εικόνα.Βέβαια το χάος συμβαίνει στην ψυχική σφαίρα που εκεί είναι μεγαλύτερο ταμπού να παραδεχτείς πως το μυαλό σου έχει αρρωστήσει από τα ΑΑΣ και τα διεγερτικά.

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-01-16, 17:19
Eιδικα για τον Πυρο Δημα αλλα κ για ολους τους αθλητες αυτου του βεληνεκους προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι εχουν μετανιωσει για την επιπονη πορεια τους. Εδω δεν μιλαμε για την ικανοποιηση που υπαρχει ολων των παραμετρων του ΒΒing για τον εαυτο μας ,εδω μιλαμε για χρηματα πολα ,επαγγελματικη αποκατασταση κ δοξα πανελληνια κ παγκοσμια ακομα.

Χαιρομαι που η αποψη μου περι ''αυτομαστιγωματος'' συμφωνει-ταυτιζεται με την λεξη ''μεμψιμοιρια'' (πρωτη φορα την ακουω ,αλλα ενταξει καταλαβα το νοημα τησ;)) του Σπυρου Μπουρναζου που σιγουρα τα ''βλεπει'' αυτα πιο καθαρα κ με μεγαλη ευρεια γωνια.

Γνωστο ειναι οτι οι δημοσιογραφοι ειναι μεγαλη φαρα (οχι παντα ολοι) που θα προσπαθησουν να πιαστουν απο ενα σημειο,μια λεξη να κατευθηνουν εκει που θελουν την συζητηση κ να ''τσαλακωσουν'' αυτον που θελουν για εντυπωσιασμο κ τηλεθεαση. Παντως γιατρε εχτες η Αννιτα Πανια ουδολως εμηδιασε η ειρωνευτηκε με το χαρακτηρηστικο της βλεμα στο φακο οσο μιλαγες ,κατι που συνηθιζει να το κανει ακομη κ σε πολυ επωνυμους ανθρωπους. Ακουγε με ενδιαφερον θα ελεγα χωρις να προσπαθησει να γραφηκοποιησει τα πραγματα , ισως την ενδιεφερε το θεμα η της ειπανε κ αλλαξε λιγο στυλακι ,δεν ξερω.

Δεν ειπα οτι πολλοι εχουν βγει αλωβητοι απο τα φαρμακα ,αλλα οτι ο κοσμος επικεντρωνεται στις ατομικες μαρτηριες με τα ασχημα συνεπακολουθα σαν γεγονος , κ για τους αλλους κανει απλως ικασιες κ πιθανολογιες αναλογα με τις γνωσεις του κ την πειρα του στο θεμα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-01-16, 20:12
Στο διάλειμμα ήρθε και μου είπε <<γιατί μου μιλάς στον πληθυντικό;>>
Στο τέλος ήθελε να κλείσω την εκπομπή με ένα μήνυμα και μετά βγάλαμε μια αναμνηστική φωτογραφία

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/12471434_1111474712210310_4064180224971112070_o.jpg

Πάντως,τους είχα προειδοποιήσει από νωρίτερα,πως εάν επαναληφθεί το γνωστό ύφος (όπως με Β.Δ & Τ.Π), θα έβαζα τα πράγματα στη θέση τους,κάνοντας αναφορά περί <<φαρμακο-εξάρτησης τύπου life style>> βλέπε χρήση ναρκωτικών σε party της show biz...:P

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-01-16, 20:32
https://vimeo.com/album/3552311/video/152017341

1:10:00 ξεκινά η ομιλία μου

Odysseas22
17-01-16, 20:33
Γιατρέ από κοντά λέει τίποτα ως γκόμενα; Φαίνεται cool άτομο πάντως αν κ ιδιότροπη-ιδιορρυθμη, τουλάχιστον δεν ειναι σοβαροφανης όπως το 99% των τηλεοπτικων προσώπων

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-01-16, 21:56
Παλαιότερα (προ δεκαετίας) μου άρεσε,αλλά ποτέ δεν την είχα δει από κοντά.
Ο χρόνος αφήνει τα σημάδια του σε όλους μας,ενώ το make up κάνει θαύματα...;)
Είναι γάτα και αρπάζει εύκολα,αλλά πιστεύω πως με συμπάθησε.Όμως άνετα χρησιμοποιεί γλώσσα της πιάτσας και δε δείχνει να μασάει να τα χώσει,ή να ειρωνευτεί-πικάρει.Το βλέμμα της είναι άγριο και το χαμόγελο της με τσαχπινιά

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-01-16, 17:41
http://www.youtube.com/watch?v=MXOcLRdwA0Y

TRIANTAFYLLOU
20-01-16, 22:46
πάντως τα μμε έχουν τεράστια δύναμη με την προβολή και έχει ανάγκη το δικό μας άθλημα απο σωστη και εμπεριστατωμένη προβολή για να μάθουν και να καταλάβουν στην πραγματική τους διάσταση και εδω δίνετε ευκαιρία στο Γιώργο Τουλιάτο να πεί πράγματα και με την ιατρικη ορολογία που κατέχει αλλα πάνω απ όλα κατανοητα στο ευρύ κοινό

τωρα στο θέμα που είπε ο Πύρρος ότι αν γυριζε τον χρόνο πίσω δεν θα έκανε τα ίδια , ενω λογικό είναι να το πιστεύει επειδη πέρασε απο αυτο το σταδιο και στο τέλος έκανε ταμείο , εδω θα πώ ούτε και αυτός είναι σίγουρος γι αυτα που λέει γιατι μιλάει τωρα εκ του ασφαλούς , γιατι γνώρησε την δόξα στο απόλυτο μεγαλείο της , την χόρτασε και λέει πχ δεν θα το ξανάκανα ,την έζησες την γούσταρες και ωφελήθηκες όμως Πύρο και αν κάτι δεν σ αρεσει δεν πάς για 3 φορές ολυμπιονίκης , να τα λέμε κι αυτα !!
γιατι όλοι μετα Χριστο προφήτες γίνονται

αν όμως δεν περνούσε όλη αυτη την δοκιμασία και σαν αθλητης απλός απλα δούλευε και πόρτα σε μαγαζια για βιοποριστικούς λόγους η έκανε οποιαδήποτε άλλη δουλεια και όταν έβλεπε κάποιον ολυμπιονίκη χρυσό και θαύμαζε την επιτυχία του τότε θα έλεγε θα ήθελα και θα μπορούσα και εγω να έκανα το ίδιο , αλλα κανείς δεν θα τον πίστευε

δηλαδη να το κάνω λιανά είναι σαν την παντρειά , που είτε παντρευτει κάποιος είτε δεν παντρευτεί , μπορεί να το μετανιώσει

και όλοι που μετανιώνουν συνήθως γίνετε λόγω της κατάχρησης φαρμάκων και παρενεργειών , η λόγω της ναρκισιστικής υπερβολής που χαλάει την εικόνα του αθλητη με την συμπεριφορά του και δείνει την εντύπωση ψώνιου , γι αυτο λέμε χρειάζεται σωστη παιδεία απο το ξεκίνημα , αλλα πώς να γινει αυτό που όλοι οι γκουρού έχουν σαν αυτοσκοπό και καλλιεργούν στον νέο το ψώνιο των μυών και ότι το παν είναι το περιτύλιγμα που είναι ενα ξερό κορμί

επόμενο είναι λοιπόν κάποιος μετα να κάνει αναγκαστική προσγείωση και όχι σε διάδρομο προσγείωσης , απο αυτο πάσχουμε απο ανθρώπους που έχουν μάθει απο δικά τους λάθη και καθοδηγούν σωστα τούς νεότερους , κάνοντας τους να δίνουν τοση μεγάλη αξία στο σώμα , μεγαλύτερη μάλιστα απο την ίδια την ζωή και την υγεία

δηλαδη λάθος τρόπος σκέψης απο την αρχη και είναι γνωστο πως αν ανεβείς σε λάθος τραίνο μετα σε όποια σταση και να κατεβείς λάθος θα είσαι

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
23-01-16, 01:05
http://www.youtube.com/watch?v=cZfJxdnQm6U&amp;feature=youtu.be

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
29-01-16, 02:14
Ίσως το πιο σημαντικό πράγμα που έμαθα από την ενασχόληση μου με τις Αμερικάνικες ιστοσελίδες και το συγγραφικό μου έργο εκεί,είναι η επιστημονική τεκμηρίωση των όσων υποστηρίζουμε με επιστημονικές αναφορές σε εργασίες.Στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πολλές ανεπίσημες ανέκδοτες αναφορές από μη καταρτισμένους που βαφτίζονται ως ειδήμονες.Το θέμα είναι πως σε ανύποπτο χρόνο μπορούν να εκτεθούν των όσων υποστηρίζουν,διότι δεν στηρίζονται σε δεδομένα και στοιχεία.Αυτό το bro science των εμπειρικών gurus είναι η αιτία που μας έφτασε σε δράματα και παρατράγουδα της υγείας.Στην Ελλάδα όμως είσαι ό,τι δηλώσεις,μέχρι να έρθει η στιγμή να αντιμετωπίσεις τις ευθύνες σου.Με όποιον δάσκαλο καθίσεις,τέτοια γράμματα θα μάθεις,αποτελεί μια παλιά ρήση του λαού μας.
Προσοχή στην υγεία μας και που την εμπιστευόμαστε,διότι είναι το πολυτιμότερο αγαθό.Η γνώση είναι δύναμη,η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας,η άγνοια σκοτώνει.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-02-16, 15:59
Ένας χρόνος συμπληρώθηκε από την επίσημη κυκλοφορία του τρίτου μου συγγράμματος και περί τα 950 βιβλία πουλήθηκαν.
Σας ευχαριστώ για την αποδοχή και φρονώ πως σας βοήθησε στην επίτευξη των στόχων σας,κυρίως όμως στη διασφάλιση της υγείας μέσω της προληπτικής ιατρικής.
Η συνέχεια έπεται το ερχόμενο έτος,με το τέταρτο πνευματικό μου πόνημα,που είναι ήδη βελτιωμένο κατά 25.000 λέξεις,φτάνοντας αισίως τις 570 σελίδες Α4.
Καλές προπονήσεις σε όλους και όλες, γνώση είναι δύναμη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-03-16, 06:03
https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlt1/t31.0-8/12823455_1139389522752162_2294276454486542684_o.jpg

FRANK SEPE

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
07-03-16, 09:44
https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/hphotos-xlt1/t31.0-8/12778970_1139766469381134_5450820490317177590_o.jpg

Με τον κορυφαίο χημικό,Patric Arnold.Tον ευφυή επιστήμονα που κατασκεύασε προορμόνες και την τετραυδρογεστρινόνη,την οποία χρησιμοποίησαν πολλοί ολυμπιονίκες το 2000.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-04-16, 23:43
Η ύλη του τρίτου μου βιβλίου έχει εμπλουτιστεί κατά τριάντα χιλιάδες λέξεις παραπάνω και αναχωρώ για τη FIBO αύριο,με την προσδοκία να κλείσω μια καλή συμφωνία για την έκδοση του στο εξωτερικό.Χαίρομαι που έβαλα ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα της Ελληνικής σωματοδόμησης,η γνώση είναι δύναμη.
Ευχαριστώ όσους πίστεψαν στο όραμα μου.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-04-16, 08:16
https://www.youtube.com/watch?v=we8Ya5PACMY&feature=youtu.be

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
28-04-16, 19:20
104634

Mε τον πρόεδρο της WABBA WORLD HELLAS,Τάσο Ζαχαρόπουλο,τον οποίο με συνδέει πολυετή φιλία από την εποχή που αγωνιζόμουν σε ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ grand prix,WABBA Mr.Hellas,WABBA Mr.Aegean.H νέα του προσπάθεια προς αναβάθμιση του οργανωτικού bodybuilding,με βρίσκει συμμέτοχο από το πόστο του επιστημονικού συνεργάτη των αθλητών.Σε τρεις εβδομάδες ο αγώνας στο Athens Hilton,θα ξαναζωντανέψει τις θρυλικές εποχές του αείμνηστου Ανδρέα Ζαπατίνα.

vaggan
28-04-16, 19:55
εχω το πρωτο βιβλιο τα αλλα δυο που μπορω να τα παρω? στο βιβλιοπωλειο της περιοχης μου δεν υπαρχουν

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
28-04-16, 23:19
εχω το πρωτο βιβλιο τα αλλα δυο που μπορω να τα παρω? στο βιβλιοπωλειο της περιοχης μου δεν υπαρχουν

Έχουν απομείνει λίγα από το δεύτερο στην public και το τρίτο είναι διαθέσιμο κανονικά σε bbclub,ianos,public.
Kατόπιν τηλεφωνήματος στο 2103829829,σου αποστέλλονται σπίτι (10πμ-3μμ)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
07-05-16, 23:37
104634

Mε τον πρόεδρο της WABBA WORLD HELLAS,Τάσο Ζαχαρόπουλο,τον οποίο με συνδέει πολυετή φιλία από την εποχή που αγωνιζόμουν σε ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ grand prix,WABBA Mr.Hellas,WABBA Mr.Aegean.H νέα του προσπάθεια προς αναβάθμιση του οργανωτικού bodybuilding,με βρίσκει συμμέτοχο από το πόστο του επιστημονικού συνεργάτη των αθλητών.Σε τρεις εβδομάδες ο αγώνας στο Athens Hilton,θα ξαναζωντανέψει τις θρυλικές εποχές του αείμνηστου Ανδρέα Ζαπατίνα.

Την ερχόμενη Κυριακή,15/05/2016,στον αγώνα της World Wabba Hellas στο Athens Hilton,θα υπάρχουν διαθέσιμα βιβλία <<Επιστημονική προσέγγιση και ιατρική πρόληψη στη μυική ανάπτυξη>>,σε ειδική προσφορά.Σε κάθε νικητή κατηγορίας,δώρο το τελευταίο μου σύγγραμμα,υπογεγραμμένο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-06-16, 23:52
Συγγενικο μου προσωπο ,(Οχι ΒΒερ ,απλα αθλουμενος ,κοντα στα εξηντα ,κ με καποιο ιατρικο υποβαθρο) με ρωταγε καποια πραγματα κ ζηταγε την γνωμη μου σε πολυπλευρα θεματα περι αθλητισμου.
Σε καποια που ηξερα η ειχα αποψη λογω εμπειριας μπορεσα κ του απαντησα κ του ειπα την γνωμη μου ,σε καποια αλλα ομως που ηθελε πιο εξειδικευμενες λεπτομερειες...οχι.
Του ειπα περιμενε κ θα επανελθω αυριο να σου πω;).
Ανετρεξα λοιπον στο 3ο βιβλιο του G.T. κ ολες οι απαντησεις ηταν εκει! Με επιστημονικο αλλα κ τατανοητο τροπο οσο γινεται για να καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι ,ολα ηταν εκει ''φατσα καρτα'' που λενε για γνωση κ για οποιον τον ενδιαφερει.
Εχω κ αλλο ενα συγγραμμα της ιδιας θεματολογιας περιπου που κ αυτο ειναι πολυ καλο ,αλλα τετοιες ''διακλαδωμενες'' λεπτομερειες δεν εχει.
Δεν με ενδιαφερουν αλλα περι χαρακτηρα κ ιδιοσυγκρασιας του συγγραφεα που πολλα εχουν λεχθει (κ καλα κ κακα) ,ουτε φυσικα εχω κανεναν λογο κ αναγκη να του κανω διαφημιση ,ουτε ειναι του τυπου μου για τετοια ,απλα λεω την γνωμη μου κ η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το βιβλιο απ ολες τις πλευρες ειναι ενας θησαυρος γνωσεων! (παλι...για οποιον τον ενδιαφερει)
Κ ως γνωστον περισσοτερο αξια εχει κατι που ειναι πιο ''δυσευρετο'' αναμεσα σε αλλες αξιες;)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-06-16, 00:36
Συγγενικο μου προσωπο ,(Οχι ΒΒερ ,απλα αθλουμενος ,κοντα στα εξηντα ,κ με καποιο ιατρικο υποβαθρο) με ρωταγε καποια πραγματα κ ζηταγε την γνωμη μου σε πολυπλευρα θεματα περι αθλητισμου.
Σε καποια που ηξερα η ειχα αποψη λογω εμπειριας μπορεσα κ του απαντησα κ του ειπα την γνωμη μου ,σε καποια αλλα ομως που ηθελε πιο εξειδικευμενες λεπτομερειες...οχι.
Του ειπα περιμενε κ θα επανελθω αυριο να σου πω;).
Ανετρεξα λοιπον στο 3ο βιβλιο του G.T. κ ολες οι απαντησεις ηταν εκει! Με επιστημονικο αλλα κ τατανοητο τροπο οσο γινεται για να καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι ,ολα ηταν εκει ''φατσα καρτα'' που λενε για γνωση κ για οποιον τον ενδιαφερει.
Εχω κ αλλο ενα συγγραμμα της ιδιας θεματολογιας περιπου που κ αυτο ειναι πολυ καλο ,αλλα τετοιες ''διακλαδωμενες'' λεπτομερειες δεν εχει.
Δεν με ενδιαφερουν αλλα περι χαρακτηρα κ ιδιοσυγκρασιας του συγγραφεα που πολλα εχουν λεχθει (κ καλα κ κακα) ,ουτε φυσικα εχω κανεναν λογο κ αναγκη να του κανω διαφημιση ,ουτε ειναι του τυπου μου για τετοια ,απλα λεω την γνωμη μου κ η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το βιβλιο απ ολες τις πλευρες ειναι ενας θησαυρος γνωσεων! (παλι...για οποιον τον ενδιαφερει)
Κ ως γνωστον περισσοτερο αξια εχει κατι που ειναι πιο ''δυσευρετο'' αναμεσα σε αλλες αξιες;)

Σε ευχαριστώ Χρήστο για την αναγνώριση.Είναι μια απάντηση σε όσους με αμφισβήτησαν από πείσμα και προκατάληψη-πριν ακόμη το διαβάσουν.Είναι τιμητικό να αναφέρεις πως συγκριτικά με άλλο σύγγραμμα είναι πληρέστερο.Σε διαβεβαιώ πως και το επόμενο μου έργο θα είναι ακόμη πληρέστερο (+37.000 λέξεις μέχρι τώρα).Όσο ζούμε μαθαίνουμε και ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτε,όπως είπε ο μέγας των φιλοσόφων,Σωκράτης.
Χαίρομαι δε ιδιαίτερα όταν ο υιός σου Τόλης,ήταν και στις δύο πρεμιέρες του 2ου και 3ου βιβλίου.
ΥΓ:Για το θέμα του χαρακτήρα και της ιδιοσυγκρασίας,πράγματι είμαι δύσκολος άνθρωπος και γι αυτό πορεύομαι μόνος στη ζωή.

psonara
21-06-16, 22:07
θα συμφωνησω για ακομα μια φορα με τον φιλο μου χρηστο.για μενα ο γιατρος κ.Τουλιατος αποτελει εναν αξιολογο επιστημονα και εναν ιδιαιτερο ανθρωπο.
χωρις να θελω να του πλεξω κανενα εγκωμιο,εκφραζω το θαυμασμο μου στο προσωπο του και θα σπευσω να πω σαν ιδιαιτερα μοναχικο ατομο πλεον εκουσιως οτι η ιδιαιτεροτητα του χαρακτηρα του και η μοναχικοτητα του ειναι αυτα που καθιστουν τα εργα του αξιοθαυμαστα αφου διαφαινεται η αγαπη του για το αντικειμενο που εχει σπουδασει και η κατανοητη προσεγγιση των εν λογω πραγματων.
κ.Τουλιατε ποτε αναμενεται το επομενο σας εργο?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-06-16, 22:43
θα συμφωνησω για ακομα μια φορα με τον φιλο μου χρηστο.για μενα ο γιατρος κ.Τουλιατος αποτελει εναν αξιολογο επιστημονα και εναν ιδιαιτερο ανθρωπο.
χωρις να θελω να του πλεξω κανενα εγκωμιο,εκφραζω το θαυμασμο μου στο προσωπο του και θα σπευσω να πω σαν ιδιαιτερα μοναχικο ατομο πλεον εκουσιως οτι η ιδιαιτεροτητα του χαρακτηρα του και η μοναχικοτητα του ειναι αυτα που καθιστουν τα εργα του αξιοθαυμαστα αφου διαφαινεται η αγαπη του για το αντικειμενο που εχει σπουδασει και η κατανοητη προσεγγιση των εν λογω πραγματων.
κ.Τουλιατε ποτε αναμενεται το επομενο σας εργο?

Καλοσύνη σου,το εκτιμώ.Προσδοκώ πριν από το τέλος του 2017,να γίνει η βελτιωμένη έκδοση της <<επιστημονικής προσέγγισης και ιατρικής πρόληψης,στο άθλημα της σωματικής διάπλασης>>.
Έως σήμερα έχουν πουληθεί περί τα 1050 συγγράμματα του 3ου και απομένουν άλλα 950.Οπότε σε άλλους 15 μήνες ευελπιστώ να ξεπουλήσει,ώστε να έρθει με τη σειρά του το νέο μου πόνημα.
Έχω αποστείλει email σε αμερικάνικο εκδοτικό οίκο (human kinetics),ελπίζοντας ότι θα υπάρξει ενδιαφέρον από την άλλη όχθη του Ατλαντικού.
Η καινοτομία του τέταρτου βιβλίου έγκειται στις 100 ερωτο-απαντήσεις του κοινού,από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.Επίσης προσθήκες και στο τρίπτυχο της θεματολογίας,με κάποιες αλλαγές στο φωτογραφικού υλικό.
Οι προλογισμοί έχουν εμπλουτισθεί με αρκετούς εγχώριους πρωταθλητές,αλλά και επιστήμονες.Το τελικό κείμενο σήμερα ανέρχεται στις 122.000 λέξεις και καταλαμβάνει όγκο 630 σελίδων Α4.Η τιμή του δεν θα διαφέρει κατά πολύ από το προηγούμενο βιβλίο,γύρω στα 35 ευρώ.Όπως αντιλαμβάνεστε,πρόκειται για ένα βαρύ έργο που θέλει το χρόνο του για να αφομοιωθεί και να κατανοηθεί.Μακάρι να είχα πριν είκοσι χρόνια ανάλογη βοήθεια κι εγώ,όταν ξεκίναγα τα συμπληρώματα.Σαν φύγω από τη ζωή,θα ήθελα να αφήσω μια παρακαταθήκη και κληρονομία στη νέα γενιά.Μακάρι να λένε ότι ο Τουλιάτος έβαλε τις εξετάσεις στο bodybuilding θέλοντας να διασφαλίσει την υγεία μέσω της πρόληψης.
Τέσσερα χρόνια σχεδόν μετά την κυκλοφορία του πρώτου μου βιβλίου (1/08/2012),έχω πουλήσει 3300 βιβλία και άλλα 150 τα χάρισα σε εκλεκτούς φίλους και γνωστούς.Πιστεύω να έβαλα ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα του αγαπημένου μας αθλήματος.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-07-16, 22:40
Την Παρασκευή 15 Ιουλίου 2016,θα είμαι προσκεκλημένος του δημοσιογράφου Πέτρου Ποληχρονίδη,στο ραδιοφωνικό σταθμό ΣΠΟΡ FM 94,6 και ώρα 8-9πμ

http://gtoul.com/%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%81-fm-94-6/

TRIANTAFYLLOU
12-07-16, 00:23
καλή επιτυχία να έχεις Γιώργο και να ανταμειφτεί όλη η προσπάθεια και οι κόποι σου :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
12-07-16, 17:43
Ευχαριστώ πολύ πρωταθλητή και φίλε μου,θα προσπαθήσω να δώσω μια θετική εικόνα του σιδερένιου αθλήματος.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-07-16, 18:30
https://www.facebook.com/yorgos.touliatos/videos/1232079073483206/?pnref=story

Έντεκα λεπτά ήταν η συνέντευξη και το θέμα κατευθύνθηκε για άλλη μια φορά στο ζουμί της υπόθεσης...

Polyneikos
16-07-16, 13:21
Καλά τα είπες Γιώργο:thumbup:
Ο Πολυχρονίδης δεν είναι που είναι στον τροχό της Τύχης;
Ασχολείται με βαρη;

sobral
16-07-16, 14:05
Ο Πολυχρονίδης δεν είναι που είναι στον τροχό της Τύχης;
Ασχολείται με βαρη;

Ναι αυτός είναι. Με τον Πέτρο είχαμε δουλέψει μαζί στο παρελθόν. Είναι ένα άτομο που (απ όσο ξέρω γιατί πάει καιρός από τότε) δεν ασχολείται με βάρη, αλλά ήταν αυτός που ανέδειξε τις πολεμικές τέχνες με το πρώτο σάιτ πολεμικών τεχνών, το lord of rings, στο οποίο ήμουν κι εγώ ένα διάστημα. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι πως σαν άνθρωπος που αγαπά τα περιθωριοποιημένα αθλήματα όπως οι πολεμικές τέχνες, ξέρει να δίνει βήμα και φωνή σε ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά - εκτός των δημοφιλών αθλημάτων (ποδόσφαιρο, μπάσκετ κτλ). Έχουν φέρει στην εκπομπή τους πολλούς μαχητές πολεμικών τεχνών όπως και bodybuilding.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-07-16, 17:37
Καλά τα είπες Γιώργο:thumbup:
Ο Πολυχρονίδης δεν είναι που είναι στον τροχό της Τύχης;
Ασχολείται με βαρη;

Ναί Κώστα,αυτός είναι στο ΣΤΑΡ.Καμία σχέση,ούτε καν γυμνάζεται

mjtir
17-07-16, 18:48
Καθε φορα που εμφανιζεται ο κ. Τουλιατος ,σε ραδιοφωνο η τηλεοραση ,αυξανονται οι πιθανοτητες καποιος που ιδρωνει και κοπιαζει κατω απο μια μπαρα να ξεστραβωθει και να διαβασει ενα απο τα βιβλια του και οχι να ακουει τον καθε απιθανο τυπο που τον προσεγγιζει για να του πασαρει λυσεις μαγικες και σιγουρες..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-07-16, 20:10
Καθε φορα που εμφανιζεται ο κ. Τουλιατος ,σε ραδιοφωνο η τηλεοραση ,αυξανονται οι πιθανοτητες καποιος που ιδρωνει και κοπιαζει κατω απο μια μπαρα να ξεστραβωθει και να διαβασει ενα απο τα βιβλια του και οχι να ακουει τον καθε απιθανο τυπο που τον προσεγγιζει για να του πασαρει λυσεις μαγικες και σιγουρες..

Πιστεύω εν τέλη να αφυπνίσω τον κόσμο,ώστε να δει την αθέατη όψη του αθλήματος.Προκειμένου οι αγωνιστικοί και μη αθλητές,να προβούν στις απαραίτητες εξετάσεις και να τηρούν τους κανόνες που θα διασφαλίσουν την υγεία.Και θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά,πως <<ο υγιής αθλητής συντηρεί το σύστημα>>...Και την φήμη του κρατά καθαρή και δε δίνονται δικαιώματα σε κακεντρεχή σχόλια κακόβουλων και καχύποπτων ημιμαθών κατευθυνόμενων δημοσιογράφων.

TRIANTAFYLLOU
19-07-16, 03:09
η υγεία μέσω της πρόληψης είναι σημαντική γιατι ο αθλητής αυτο πρέπει να το έχει σημαία αν θέλει να προχωρήσει μπροστά

και όμως υπάρχουν κάποιοι τύποι που απορω πως δεν τούς έχουν μαζέψει ακόμη, να τούς βάλουν μέσα αλλα να πετάξουν και το κλειδί, που ανεβάζουν βίντεο στο γιουτιούμπ η στο φεις που δίνουν οδηγίες για φάρμακα , δελεάζουν ανυποψίαστους άσχετους να τους κουμπώσουν και σίγουρα έχουν πολλα θύματα στο καρνέ τους , που πρίζονται απο τα νταλαβέρια και νομίσουν θα φτάσουν και στο ολύμπια και μόλις σταματήσουν μένουν ερημιές , δεν μένουν τίποτε , ενας που έπεσε στην αντίληψή μου Θόδωρος νομίζω αλλα επίθετο δεν θυμάμαι ,είχα δεί ενα βίντεο και έπαθα πλάκα :green:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-07-16, 19:24
107818

Με το θρυλικό Σέρβο IFBB Pro,Μilos Sarcev.Από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους πρεσβευτές του σιδερένιου αθλήματος στις ΗΠΑ,τη δεκαετία του 90.Αναντίρητα ο μεγαλύτερος εκπρόσωπος των Βαλκανίων στο Olympia,με αισθητικό κορμί και εξαιρετική συμμετρία,αρμονία,αισθητική,ποζάρισμα,σκηνική παρουσία.Καλοσυνάτος και καλοδιατηρημένος στα 52 του

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
24-07-16, 17:02
η υγεία μέσω της πρόληψης είναι σημαντική γιατι ο αθλητής αυτο πρέπει να το έχει σημαία αν θέλει να προχωρήσει μπροστά

και όμως υπάρχουν κάποιοι τύποι που απορω πως δεν τούς έχουν μαζέψει ακόμη, να τούς βάλουν μέσα αλλα να πετάξουν και το κλειδί, που ανεβάζουν βίντεο στο γιουτιούμπ η στο φεις που δίνουν οδηγίες για φάρμακα , δελεάζουν ανυποψίαστους άσχετους να τους κουμπώσουν και σίγουρα έχουν πολλα θύματα στο καρνέ τους , που πρίζονται απο τα νταλαβέρια και νομίσουν θα φτάσουν και στο ολύμπια και μόλις σταματήσουν μένουν ερημιές , δεν μένουν τίποτε , ενας που έπεσε στην αντίληψή μου Θόδωρος νομίζω αλλα επίθετο δεν θυμάμαι ,είχα δεί ενα βίντεο και έπαθα πλάκα :green:

Το να παριστάνεις τον επιστήμονα στο διαδίκτυο και να μιλάς για φαρμακευτικές ουσίες τη στιγμή που δεν έχεις τελειώσει ούτε τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση,πέρα από φαιδρό,καθιστά και κακουργηματική πράξη σύμφωνα με τον ιατρικό και ποινικό κώδικα.
Με τη σημερινή εξάπλωση του internet αρκετοί ψευδοπροφήτες τύπου bro science έχουν εξαπλωθεί και παρασύρουν αμαθείς και αδαείς απερίσκεπτους νεολαίους.Η γνώση είναι δύναμη,η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας,η άγνοια σκοτώνει,ενώ η πρόληψη σώζει ζωές.Η ιατρική επιστήμη δεν εξασκείται από το google και κάποια πράγματα απαιτούν βάσεις για να εμπεδωθούν.Η στιγνή απομνημόνευση κειμένων θα σε εκθέσει σε ανύποπτο χρόνο,ενώ θα βρίσκεσαι νομικά εκτεθειμένος σε περίπτωση κάθε απρόοπτου περί θέματος υγείας.Προσοχή που εμπιστεύεστε το πολυτιμότερο σας αγαθό.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-08-16, 21:57
https://www.facebook.com/events/1805247439762309/

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ,25/09/2016-HOTEL OLYMPIC

Χαίρομαι ιδιαίτερα που είκοσι χρόνια μετά θα επιστρέψω στην πόλη όπου σπούδασα ιατρική.Το κοινό της επαρχίας είναι αγνό και διακατέχεται από έντονη επιθυμία για μάθηση.Θα είναι χαρά να σας λύσω απορίες και να υπογράψω βιβλία.Ευχαριστώ θερμά τον Alexandros Zafiris για την ευγενική του προσφορά και του εύχομαι καλή δύναμη στην προετοιμασία του. Η γνώση είναι δύναμη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-08-16, 11:48
108039

Σήμερα εκπληρώθηκε άλλο ένα όνειρο.Αυτές οι δύο ώρες πέρασαν χωρίς να το καταλάβω,εκφράζοντας απόλυτα τη θεωρία της σχετικότητας.Ευχαριστώ το μεγαλύτερο προπονητή που πέρασε από τον Ελληνικό αθλητισμό,μέντορα επώνυμων προπονητών και πατρική φιγούρα ολυμπιονικών.Σε ευχαριστώ εγκάρδια Χρήστο Ιακώβου για την τιμή,έμεινα εντυπωσιαμένος από τον ωκεανό γνώσεων σου.

Polyneikos
04-08-16, 18:53
Ωραίος Γιώργο, ο Ιακώβου έφερε μεγάλες επιτυχίες στην Ελλάδα και στην Αρση Βαρών, ασχέτως αν αποκαθηλώθηκε άκομψα, παίρνοντας πάνω του τις περισσότερες ευθύνες.
Σιγουρα θα ήταν εποικοδομητική η συζήτηση μαζί του.

TRIANTAFYLLOU
04-08-16, 20:58
όσοι λίγο γνωρίζουν η έχουν απλή λογική , κατανοούν την μεγάλη συνεισφορα του Χρήστου Ιακώβου στην Άρση Βαρών αλλα και τον Ελληνικό κλασικό αθλητισμό γενικότερα !!
μεγάλη μορφή και έχω ακούσει τα καλύτερα προσωπικα για τον χαρακτήρα του σαν άνθρωπο , γιατι σαν προπονητής το απέδειξε :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-08-16, 22:51
Τελικά αθωώθηκε και αυτό αποτέλεσε μια ηθική δικαίωση για όσα προσέφερε στη χώρα μας.Είναι υπέρ της ελεγχόμενης χρήσης ουσιών,όπου όλοι οι αθλητές θα παίρνουν τα ίδια.Αλλά αυτό δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμο,αφού κανείς χορηγός δε θα χρηματοδοτήσει ''βρώμικους'' αγώνες.Όμως η είδηση πλέον είναι να πιαστείς και όχι ότι έχεις πάρει κάτι.κΑΙ Όπως του τόνισα,πλέον πιάνονται είτε τα κορόιδα (που δεν ξέρουν πως να τα πάρουν),ή τα θύματα (στοχοποιημένοι).Πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά όλα είναι κατευθυνόμενα και μεθοδευμένα.Κάποιοι υπεραθλητές αποτελούν ιερά σύμβολα που συντηρούν το σύστημα και φέρνουν εκατομμύρια.Οπότε εάν τα πάνε καλά και παίζουν το παιγνίδι τους,όλα μέλι γάλα που λέμε.Ο Πύρρος Δήμας θα είναι τελικά τεχνικός δ/ντης των ΗΠΑ και όχι ομοσπονδιακός προπονητής,αφού ο ίδιος δεν επιθυμεί να ασχοληθεί με αυτό το πόστο.Μου είπε πως με σωματικό βάρος 90 κιλών έκανε 300 κιλά βαθύ κάθισμα και 270 μπροστινό.Η διατροφή τους έχει αναλογία πρωτεινών με υδατάνθρακες 3/1 και αυτό διότι δεν τους ενδιαφέρει να υποστηρίξουν τη μυική ανάπτυξη,αλλά τη μέγιστη δύναμη.Σχετικά με το cross fit,κυκλική προπόνηση,το γνώριζε από τη δεκαετία του 70 στις ΗΠΑ.Τώρα ξαναήθρε στη μόδα και τόνισε την επικινδυνότητα του,εάν κάποιος δεν είναι τεχνίτης και με φυσική κατάσταση.Στην άρση βαρών το παν είναι τεχνική και μετά δύναμη όπως ανέφερε.Για το άθλημα μας είπε ότι είναι ό,τι πιο ακραίο έχει δει και του κάνει εντύπωση το πόσο συχνά τρώει ένας bodybuilder.Είναι άλλη προσέγγιση όπως του είπα και άλλο στόχο έχει το κάθε άθλημα.Διατηρούσε φιλικές σχέσεις με τον θρυλικό Τάκη Κάβουρα της δεκαετίας του 60.Σε ερώτηση για την πρώην ''συγχώνευση'' ΕΟΣΔ & ΕΟΑΒ,μου είπε πως με το νόμο δε μπορούν να συνυπάρχουν δύο ομοσπονδίες.Ο ίδιος δίνει σεμινάρια στις ΗΠΑ επί πληρωμής φυσικά,αφού οι Αμερικάνοι ξέρουν να αγοράζουν γνώσεις και να αξιολογούν τους καλύτερους.Εντυπωσιάστηκε από τις εγκαταστάσεις τους,οι οποίες είναι ικανές να διοργανώσουν παγκόσμια πρωταθλήματα ανά πάνα στιγμή.Με αφορμή τους αυριανούς ολυμπιακούς αγώνες,κάναμε μια αναδρομή στα γεγονότα του 2004...Μαθητής του Βούλγαρου Απατζίεφ,καθοδήγησε πολλούς ολυμπιονίκες σε ΑΒ & στίβο.Αποτέλεσε μια πατρική φιγούρα και κορυφαίος μέντορας.

108071

Polyneikos
04-08-16, 23:02
Eυχαριστούμε για τις σημαντικές πληροφορίες Γιώργο.
Ο Ιακώβου έχει υπάρξει και σημαντικός αθλητή του Παναθηναϊκου, τοποθετώ αυτές τις 2 σελίδες από περιοδικά του ΑΔΩΝΙ.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108079&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108080&stc=1

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-08-16, 23:41
108136

O μέγας δάσκαλος είχε συμμετάσχει και στη ματωμένη ολυμπιάδα του 1972 στο Μόναχο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
28-08-16, 13:10
Η καινοτομία του επόμενου μου συγγράμματος,θα αποτελούν οι εκατό και πλέον ερωτήσεις που μου υποβάλλονται τόσο στο περιοδικό Musclemag,όσο και στην ιστοσελίδα μου Gtoul.com
Επίσης θα γίνει ειδική εκτενής αναφορά στο θέμα τoυ HRT,καθώς και σε θέματα antiaging & supplementation.
Στον τομέα των PEDs,θα υπάρχουν σημαντικές προσθήκες και βελτιώσεις,μέρος των οποίων θα εμπεριέχονται και στο Anabolics book 11th edition,που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα στις Η.Π.Α
Τα θέματα πρόληψης θα έχουν πιο ενδελεχή ανάπτυξη,ενώ ο τίτλος του θα διαφοροποιείται.Η έκδοση του υπολογίζεται στο 2017,όταν εξαντληθούν τα εναπομείναντα 900 βιβλία της τρίτης έκδοσης.

TRIANTAFYLLOU
28-08-16, 20:57
αυτο είναι πολυ ευχάριστο και η εμπειρία με βάση τις απορίες αναγνωστών και ενδιαφερομένων , δημιουργεί τις ανάγκες για ακόμη πιο εξειδικευμένη ύλη στο επόμενο βιβλίο
εφόσον στοχευει και σε συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο πιστευω θα είναι ακόμη πιο χρήσιμο:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-16, 00:36
109043

109046

http://gtoul.com/%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-25092016-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CF%89/

Τη μεθεπόμενη Κυριακή,25 Σεπτεμβρίου 2016 & ώρα 12μμ,θα γίνει το σεμινάριο μου στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής και συγκινημένος συνάμα,που ακριβώς είκοσι χρόνια μετά,θα επιστρέψω στην πόλη όπου σπούδασα.
Ευχαριστώ θερμά τον αθλητή,Αλέξανδρο Ζαφείρη,για την όλη προσπάθεια,οργάνωση και συντονισμό,καθώς επίσης και το ξενοδοχείο Olympic για τη φιλοξενία.Ενημερώνω πως θα υπάρχουν διαθέσιμα συγγράμματα μου προς υπογραφή.
Αυτό θα είναι το τελευταίο μου σεμινάριο πάνω στο bodybuilding.Κλείνει ένα κεφάλαιο παραδόσεων που ξεκίνησα τον Οκτώβρη του 2012 και περιέλαβε μεγάλες πόλεις του κέντρου και της περιφέρειας & αλλοδαπής (Αθήνα,Πειραιάς,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Λάρισα,Βόλος,Ιωάννινα,Λαύριο,Θήβα,Λευκωσία).Από το νέο έτος θα δραστηριοποιηθώ στον τομέα της αντι-γήρανσης και ορμονικής αποκατάστασης στους άνδρες.Ήδη έχουν προγραμματιστεί ομιλίες σε Κολέγιο Αθηνών και Ζάππειο Μέγαρο.Σας ευχαριστώ όλους όσους με τιμήσατε με την παρουσία σας,η γνώση είναι δύναμη.

Polyneikos
15-09-16, 00:38
Από το νέο έτος θα δραστηριοποιηθώ στον τομέα της αντι-γήρανσης και ορμονικής αποκατάστασης στους άνδρες.Ήδη έχουν προγραμματιστεί ομιλίες σε Κολέγιο Αθηνών και Ζάππειο Μέγαρο.Σας ευχαριστώ όλους όσους με τιμήσατε με την παρουσία σας,η γνώση είναι δύναμη.
Kαλή επιτυχία και στον νέο τομέα που επεκτείνεσαι Γιώργο.
Είναι σημαντικο κομμάτι και θα βρείς πεδίο σε εμάς που πατήσαμε προσφάτως τα 25:P

TRIANTAFYLLOU
15-09-16, 03:06
συμφωνώ με τον Κώστα και είναι καλό γιατι απευθύνετε σε κοινό με διαφορετικά ενδιαφέροντα και σίγουρα είναι μεγάλο , γι αυτούς που θέλουν ποιότητα ζωής απλά
και για μάς που λέει ο κώστας που πλησιάζουμε τα 30 λίγο μεγαλύτεροι :P:P

Nive
15-09-16, 09:17
Καλη επιτυχια στο σεμιναριο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
26-09-16, 23:46
109578

109579

109580

109581

109582

Ευχαριστώ τα εξήντα περίπου άτομα που παρευρέθησαν και με τίμησαν με την συμμετοχή τους,οι ερωτήσεις τους ήταν ενδιαφέρουσες.Χαίρομαι που κλείνει ένας εκπαιδευτικός κύκλος σεμιναρίων τεσσάρων ετών.Θέλω να πιστεύω ότι έβαλα κι εγώ το δικό μου λίθο στο οικοδόμημα της Ελληνικής σωματικής διάπλασης.Να θυμάστε ότι ο υγιής αθλητής συντηρεί το σύστημα.Η γνώση είναι δύναμη,η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας.Η πρόληψη σώζει ζωές,ενώ η άγνοια σκοτώνει.Να προσέχετε την υγεία σας,το πολυτιμότερο αγαθό.Χαίρετε

Nive
27-09-16, 15:24
Γνωριζοντας πως το σχολιο μου θα περασει απο πολλα φιλτρα, θα πω απλα μπραβο για την προσφορα και την προσπαθεια σου.
Σιγουρα οσοι το παρακολουθησαν βγηκαν κερδισμενοι. ;)
Καλη συνεχεια.

Polyneikos
02-10-16, 18:54
Σεμινάριο Γιώργου Τουλιάτου στα Ιωάννινα ,09/2016


http://www.youtube.com/watch?v=YCvPsV5p-qg&amp;feature=youtu.be

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-10-16, 19:53
Σεμινάριο Γιώργου Τουλιάτου στα Ιωάννινα ,09/2016


http://www.youtube.com/watch?v=YCvPsV5p-qg&amp;feature=youtu.be

Η μπαταρία τελείωσε στο ξεκίνημα της τρίτης ενότητας...
:unsure::(

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
12-10-16, 00:15
109043

109046

http://gtoul.com/%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-25092016-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CF%89/

Τη μεθεπόμενη Κυριακή,25 Σεπτεμβρίου 2016 & ώρα 12μμ,θα γίνει το σεμινάριο μου στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής και συγκινημένος συνάμα,που ακριβώς είκοσι χρόνια μετά,θα επιστρέψω στην πόλη όπου σπούδασα.
Ευχαριστώ θερμά τον αθλητή,Αλέξανδρο Ζαφείρη,για την όλη προσπάθεια,οργάνωση και συντονισμό,καθώς επίσης και το ξενοδοχείο Olympic για τη φιλοξενία.Ενημερώνω πως θα υπάρχουν διαθέσιμα συγγράμματα μου προς υπογραφή.
Αυτό θα είναι το τελευταίο μου σεμινάριο πάνω στο bodybuilding.Κλείνει ένα κεφάλαιο παραδόσεων που ξεκίνησα τον Οκτώβρη του 2012 και περιέλαβε μεγάλες πόλεις του κέντρου και της περιφέρειας & αλλοδαπής (Αθήνα,Πειραιάς,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Λάρισα,Βόλος,Ιωάννινα,Λαύριο,Θήβα,Λευκωσία).Από το νέο έτος θα δραστηριοποιηθώ στον τομέα της αντι-γήρανσης και ορμονικής αποκατάστασης στους άνδρες.Ήδη έχουν προγραμματιστεί ομιλίες σε Κολέγιο Αθηνών και Ζάππειο Μέγαρο.Σας ευχαριστώ όλους όσους με τιμήσατε με την παρουσία σας,η γνώση είναι δύναμη.

110248

http://orthobiotiki.gr/el/dr-touliatos-georgios

Εδώ είναι το νέο μου εργασιακό περιβάλλον,παράλληλα με το ιατρείο.Η μοναδική κλινική πρόληψης και διαχείρισης της ηλικίας.Είμαι στο τμήμα ορμονικής αποκατάστασης του άντρα

https://www.youtube.com/watch?v=-m3SPPqZhBs

TRIANTAFYLLOU
12-10-16, 23:56
χρήσιμες πληροφορίες πιστεύω και σημαντικές για την ποιότητα ζωής του άνδρα απο την μέση και μετα ηλικία και αν είναι και μερακλής ακόμη πιο χρήσιμο:P
η ορμονική ισορροπία και αποκατάσταση πιστεύω βοηθάει πολύ στη ποιότητα ζωής απο την μέση ηλικία και μετα και καλό είναι να υπάρχει ένα κέντρο όπου μπορεί κάποιος να απευθυνθεί:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-10-16, 16:21
110419

110420

Είναι η νέα (11η) έκδοση του Anabolics book,που κυκλοφορεί το Δεκέμβρη ύστερα από αποχή πέντε ετών.Ευχαριστώ το συγγραφέα William Llewellyn για την ευκαιρία που μου έδωσε.Είναι ιδιαίτερη χαρά και τιμή συνάμα να συμπεριλαμβάνεται το όνομα μου στο εξώφυλλο.Αποτελεί τη δικαίωση για όσα πέρασα την τελευταία τετραετία.Η γνώση είναι δύναμη και η πρόληψη σώζει ζωές.

Διαθέσιμο από την molecularnutrition.com

Muscleboss
19-10-16, 15:17
Σημαντική αναφορά

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-10-16, 15:15
Το νέο μου σύγγραμμα θα εκδοθεί στα αγγλικά και θα κυκλοφορήσει μέσω Amazon το 2017.Θα είναι η εξελιγμένη μορφή του τρίτου συγγράμματος σε ό,τι αφορά τον τομέα της φαρμακοδιέγερσης, πρόληψης αυτής, και ορμονικής αποκατάστασης στον άντρα.Δε θα περιέχει τα δύο πρώτα κεφάλαια ασκησεολογίας-διατροφολογία,καθώς θα εστιάζει στο ορμονικό προφίλ του bodybuilding.Το όνειρο μου για μια διεθνή καριέρα ύστερα από τέσσερα χρόνια,βρίσκει ανταπόκριση.Μετά την κατάκτηση του εγχώριου αναγνωστικού κοινού σε Ελλάδα και Κύπρο,σειρά έχει το απαιτητικό κοινό των Η.Π.Α.Περισσότερες πληροφορίες σε ένα μήνα από τώρα.

mjtir
31-10-16, 16:27
Σας εύχομαι καλή επιτυχία . Είναι βαθιά τα νερά αλλά κολύμπι ξέρετε καλό ..

ΥΓ. Ξεκίνησα να διαβάζω το τελευταίο σας βιβλίο με πολύ ενδιαφέρον.

Τι και αν τα χρόνια εχουν περάσει , η καλή υγεία είναι πάντα ζητούμενο .

Bodybuilder wannabe
31-10-16, 16:45
Ξεκινησα το τρίτο βιβλίο, έχει μέσα απειρο υλικο και πληροφορίες. Επίσης το κομματι της αντιγηρανσης, παρουσιαζει πολυ μεγάλο ενδιαφέρον και οσο περνανε τα χρόνια ολοι το σκεφτομαστε οσο κ να μην το παραδεχομαστε. Συγχαρητηρια στο καινουριο εγχειρημα

Χρήστος Τριανταφύλλου
31-10-16, 17:00
Το νέο μου σύγγραμμα θα εκδοθεί στα αγγλικά και θα κυκλοφορήσει μέσω Amazon το 2017..

Ελπιζω κ στα Ελληνικα καποια στιγμη!;)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-11-16, 00:09
Ελπιζω κ στα Ελληνικα καποια στιγμη!;)

To τέταρτο βιβλίο στην Ελλάδα,θα κυκλοφορήσει πιθανών σε ένα χρόνο από τώρα,προς το τέλος του 2017.Θα είναι όλο το τρίπτυχο του bodybuilding και ο όγκος του σήμερα ανέρχεται στις 650 σελίδες Α4 & τις 130.000 λέξεις.
Η καινοτομία του θα είναι οι 110 ερωτήσεις που μου υποβλήθηκαν από το διαδίκτυο,αλλά και πολλές προσθήκες στον τομέα της αντιγήρανσης,ορμονικής αποθεραπείας-αποκατάστασης και ιατρικής πρόγνωσης στη χρήση ουσιών.

Nive
01-11-16, 20:41
650σελιδες?? :shock:
Πραγματικος τομος...συγχαρητηρια γιατρε.
Με το καλο μα κυκλοφορησει λοιπον! :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-11-16, 23:16
650σελιδες?? :shock:
Πραγματικος τομος...συγχαρητηρια γιατρε.
Με το καλο μα κυκλοφορησει λοιπον! :thumbup:

Ευχαριστώ,Νίκο,καλοσύνη σου.Μακάρι να αφομοιωθεί η ύλη του από τη νεολαία

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-11-16, 01:09
https://www.youtube.com/watch?v=rTrKMTkH8Mw

Η τρίτη κατά σειρά βράβευση μου από τη NAC,με αναφορά στο συγγραφικό μου έργο στις Η.Π.Α και την επιτυχία των αθλητών που συνόδευσα εκεί.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-11-16, 15:40
Η επόμενη ομιλία μου θα λάβει χώρα στο Σύλλογο Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών.Θα εστιαστεί στην αντιγήρανση,το οξειδωτικό stress,την προληπτική διατροφή-supplementation καθώς και την ορμονική αποκατασταση του ανδρός.
Η Theodora Kalogerakou θα εστιαστεί στο πρώτο σκέλος της συζήτησης,ενώ η ιατρός Maria Kardasi θα προλογίσει το σεμινάριο και θα συντονίσει την ανοιχτή συζήτηση με το κοινό.
Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 7μμ,σας περιμένουμε,η γνώση είναι δύναμη.

111621

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-11-16, 21:07
Ο χώρος είναι γνωστός,εκεί που έγινε η παρουσίαση του τρίτου βιβλίου και είχε παραστεί ο Polyneikos και ο Γιάννης Διακογιάννης

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
19-11-16, 17:44
111630

Είναι μεγάλη τιμή να υποδέχομαι τον επαγγελματία πυγμάχο στα ελαφρά βάρη,Mighty Μike Arnaoutis.Τον ερχόμενο Φεβρουάριο θα δώσει νέο αγώνα ως διεκδικητής του τίτλου στην WBO.Ενδέχεται να τον συνοδεύσω στο Las Vegas,ως μέλος του Arnaoutis team.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-16, 01:42
110248

http://orthobiotiki.gr/el/dr-touliatos-georgios

Εδώ είναι το νέο μου εργασιακό περιβάλλον,παράλληλα με το ιατρείο.Η μοναδική κλινική πρόληψης και διαχείρισης της ηλικίας.Είμαι στο τμήμα ορμονικής αποκατάστασης του άντρα

https://www.youtube.com/watch?v=-m3SPPqZhBs


http://www.youtube.com/watch?v=Z1HfSm1p1AU&amp;feature=youtu.be

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-12-16, 17:08
Η μετάφραση στα αγγλικά του τέταρτου συγγράμματος ολοκληρώθηκε.Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει μέσω amazon το επόμενο έτος σε παγκόσμια κλίμακα.Η τιμή του θα οριστεί μέχρι το τέλος του χρόνου και η θεματολογία του θα περιλαμβάνει μόνο το τελευταίο κεφάλαιο της φαρμακοδιέγερσης και ορμονικής αποθεραπείας,αποκατάστασης,προετοιμασία αγώνα και προληπτικής ιατρικής.Συνεπώς δε θα περιέχει τη διατροφολογία και ασκησεολογία κι αυτό λόγο αυξημένου όγκου.
Ο όγκος του ανέρχεται γύρω στις 180 σελίδες Α4

herculas
07-12-16, 01:40
Γιατρέ εχεις αναφερθει σε καποιο αρθρο ή βιβλιο , σε διαφορές αναμεσα σε συμπληρωματα πρωτεινης ορου γαλακτος , κρεατος και φυτικες ;

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
07-12-16, 22:24
Γιατρέ εχεις αναφερθει σε καποιο αρθρο ή βιβλιο , σε διαφορές αναμεσα σε συμπληρωματα πρωτεινης ορου γαλακτος , κρεατος και φυτικες ;

Είναι κάτι που αναφέρθηκα και στα τρία βιβλία και στην ιστοσελίδα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
09-12-16, 00:04
112553

Σήμερα είχα τη δυνατότητα να μιλήσω σε μαθητές λυκείου,ενός ιδιωτικού εκπαιδευτικού ιδρύματος.Ευχαριστώ το St.Katherine's British school,για τη φιλοξενία.Η θεματολογία αφορούσε τη χρήση PEDs στον αθλητισμό,τις παρενέργειες τους και ως κοινωνικό θέμα υγείας.Τα παιδιά έδειξαν ευαισθητοποιημένα και ενημερωμένα για τα δρώμενα του επαγγελματικού αθλητισμού.Η ομιλία έγινε στην Αγγλική γλώσσα.
ΥΓ:Θυμάμαι όταν είχε κυκλοφορήσει το τρίτο μου σύγγραμμα,έκανα μάταιες προσπάθειες να μιλήσω στο λύκειο του δήμου μου.Δυστυχώς ο λυκειάρχης με παρέπεμπε στη γραμματεία του υπουργού παιδείας...Τελικά έπρεπε να βρεθεί ένας ιδιωτικός φορέας,προκειμένου να μιλήσω στη νεολαία με σκοπό την πρόληψη.

112554

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-12-16, 18:37
https://www.facebook.com/yorgos.touliatos/videos/vb.100000433758819/1372773019413810/?type=2&theater&notif_t=video_processed&notif_id=1481323402046168


https://www.youtube.com/watch?v=1t4EyPAiZUc&feature=youtu.be

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-08-18, 23:44
Μετά από μια διακοπή σχεδόν δύο ετών,επανέρχομαι στην ιστοσελίδα Bodybuilding.gr και ευχαριστώ το διαχειριστή Polyneikos για τη μεσολάβηση του.
Στο διάστημα αυτό,το συγγραφικό μου έργο εξελίχθηκε με τη συμμετοχή μου στον Αμερικάνικο τόμο Anabolics 11η έκδοση 11/2017.
Το κεφάλαιο που έγραψα για τον William Llewellyn,αφορούσε να ενδομυικά αποστήματα από συλλογή ελαιώδους διαλύματος.
Τον Ιούνιο του 2017,μετέφρασα το τρίτο κεφάλαιο του 3ου Ελληνικού συγγράμματος (2015) στα αγγλικά: ''PED'S use in sports:A physician's and former athlete perspective''.
Ήταν για ένα χρόνο ήταν διαθέσιμο διαδικτυακά από την πλατφόρμα αγοράς του Amazon.com
Τον Ιούνιο του 2018,κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις ΑΣΤΑΡΤΗ,το 4ο Ελληνικό μου σύγγραμμα,Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ.
Τον Αύγουστο του 2018,κυκλοφόρησε η βελτιωμένη έκδοση του 1ου μου αγγλικού συγγράμματος με τίτλο:''Bodybuilding,the good,the bad and the ugly''.
Eδώ έχουν προστεθεί κεφάλαια που υπάρχουν και στο 4ο Ελληνικού σύγγραμμα (ΒΙΒΛΟΣ) και πλέον η ύλη είναι όμοια όσον αφορά τη συγκεκριμένη θεματολογία.
Σας παραθέτω τα περιεχόμενα του νέου Ελληνικού και Αγγλικού βιβλίου

Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ (06/2018-ΑΣΤΑΡΤΗ)

- Πρόλογος
- Ευχαριστίες
- Εισαγωγή
- Προλογισμοί

1) ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΑ
- Το αγώνισμα της σωματικής διάπλασης
- Φυσική δραστηριότητα (αερόβια-αναερόβια άσκηση)
- Άσκηση με αντιστάσεις = βάρη
- Άσκηση και άσθμα
- Ο ρόλος του μυϊκού ιστού στη γήρανση, την οξεία και χρόνια νόσο
- Σωματότυποι
- Βαρέα αθλήματα
- Γυναίκα και άθληση
- Ποντίκι στο μπράτσο
- Αρχές προπονητικής
- Heavy duty
- Μυϊκή ανάπτυξη
- Drop sets
- Μέθοδος πυραμίδας
- Σύνθετη προπόνηση στα βάρη
- Πρόγραμμα υψηλού όγκου (German Volume Training 10X10)
- Διατάσεις
- Αναερόβιο κατώφλι
- Μέτρηση υποδόριου
- Μυϊκή φλεγμονή
- Μυϊκή πυκνότητα
- Προπόνηση μυϊκών ομάδων
- Αποθεραπεία
- Αθλητικές κακώσεις και αντιμετώπιση
- Ασκησεολογία ελευθέρων βαρών

1) στήθος
2) δικέφαλοι
3) τρικέφαλοι
4) ώμοι
5) πλάτη
6) πόδια
- Ενδεικτικό ασκησεολόγιο ελευθέρων βαρών

2) ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ
Βασικές αρχές διατροφολογίας
- Πέψη των διατροφικών στοιχείων
- Πρωτεΐνες
- Ποιότητα πρωτεϊνών
- Αίσθημα πείνας
- Έλεγχος όρεξης
- Λεπτίνη-γκρελίνη
- Υδατάνθρακες
- Γλυκαιμικός δείκτης
- Γλυκαιμικό φορτίο
- Κορτιζόλη
- Αντίσταση στην ινσουλίνη-Μεταβολικό σύνδρομο
- Χοληστερίνη και σημασία αυτής
Διατροφή στη σωματική διάπλαση
- Περίοδος μυϊκής ανάπτυξης-όγκου
- Μεταβολική δίαιτα Dr.Mauro Dipasquale
- Υπολογισμός πρωτεΐνης και υδατανθράκων σε περιόδους όγκου και γράμμωσης
- Υπολογισμός πρωτεΐνης και υδατανθράκων σε περίοδο γράμμωσης
- Κέτωση
- Ευκαιριακές λοιμώξεις στη δίαιτα
- Είδη τροφίμων και σημασία τους (γαλακτοκομικά, λαχανικά, προϊόντα αλευριού, ζάχαρη, αναψυκτικά διαίτης, αλάτι)
- Αλκοόλ και bodybuilding
- Ενυδάτωση (νερό, ισοτονικά ροφήματα)
- Χάπια και φλεγμονές
Αδυνάτισμα (βασικές αρχές)
- Πλεονεκτήματα δίαιτας χαμηλής σε λίπος-υψηλής σε υδατάνθρακες
- Πλεονεκτήματα δίαιτας υψηλής σε λίπος-χαμηλής σε υδατάνθρακες
- Μειονεκτήματα δίαιτας υψηλής σε υδατάνθρακες
- Μειονεκτήματα δίαιτας υψηλής σε λίπος-χαμηλής σε υδατάνθρακες
- Διαλειμματική νηστεία (Intermediate fasting)
- Τοπική λιπόλυση
- Ενεργοποίηση μεταβολισμού
Αντιγήρανση και Αντιοξειδωτικά
- Βασικές αρχές, παράγοντες αντιγήρανσης
- Είδη και ρόλος αντιοξειδωτικών
- DHEA
- Γλουταθειόνη
- Άλφα λιποικό οξύ
- Παράμετροι αντιγήρανσης
- Μετφορμίνη και bodybuilding
- Καρκινογένεση
- Μυϊκή ανάπτυξη και καρκίνος
- Διατροφή πρόληψης και τρόπου ζωής
- Μελατονίνη και άσκηση
- Νιασίνη
Supplementation
- Απαραίτητα συμπληρώματα
Κρεατίνη
Συζευγμένο λινολεικό οξύ (CLA)
Γλουταμίνη
Πρωτόγαλα
Καρνιτίνη
Αργινίνη-Κιτρουλίνη
Τριγλυκερίδια μεσαίας αλυσίδας (MCT’s)
Βιταμίνες
ZMA
Γάμα- αμινοβουτυρικό οξύ (GABA)
β-υδροξυ βουτυρικό οξύ (ΗΜΒ)
Φωσφατιδυλοσερίνη
Συμπληρώματα των νιτρικών
Κολλαγόνο
Μαγνήσιο
- Φυσικοί αναστολείς της μυοστατίνης
- Διατροφή στα βαρέα αθλήματα
- Προτεινόμενο διαιτολόγιο όγκου
- Προτεινόμενο διαιτολόγιο απώλειας λίπους-γράμμωσης

3) ΦΑΡΜΑΚΟΔΙΕΓΕΡΣΗ
- Εισαγωγή
- Ντόπινγκ & αντι-ντόπινγκ κοντρόλ
- Μέθοδοι φαρμακοδιέγερσης στον αθλητισμό
- Τα ανδρογόνα-αναβολικά στεροειδή στη σύγχρονη κοινωνία
- Η σημασία της πρόληψης στη σωματική διάπλαση
- Διεγερτικά KΝΣ
1) Υδροχλωρική κλενβουτερόλη
2) Υδροχλωρική εφεδρίνη
3) Υδροχλωρική γιοχιμπίνη
4) Καφεΐνη
5) Θυροξίνη (Τ4)
6) Αμφεταμίνες
- Αναβολικές ορμόνες
1) Σωματοτροπίνη- Αυξητική ορμόνη (HGH) και Πεπτίδια (Peptides)
2) Ινσουλίνη και Σωματομεδίνη C (Insulin & ΙGF1)
3) Tεστοστερόνη (testosterone)
i) 17 αλκαλιώμενα ΑΑΣ (17 ALK AAS)
- Έλεγχος αξιοπιστίας ουσίας
- Τοξική δράση ΑΑΣ στο ήπαρ
ii) Υπόλοιπα ΑΑΣ
- Αύξηση αντοχής
- Κόπωση των στεροειδών
- Κορτικοστεροειδή
- Διουρητικά (diuretics)
- Ενδείξεις θεραπευτικής χορήγησης αναβολικών ανδρογόνων στεροειδών, διεγερτικών, ορμονών (ινσουλίνη, σωματοτροπίνη-HGH), διουρητικών
- SARMS
- Ορμονική αποθεραπεία μετά από κύκλο (PCT)
- Οιστρογόνα και bodybuilding
- Αρθραλγία των αναστολέων αρωματάσης
- Αναστολείς αρωματάσης και οπτικές διαταραχές
- Φυσικοί αναστολείς αρωματάσης
- Φάρμακα νιτρικού οξειδίου (αναστολείς 5ΑP)
- Διαβήτης και στύση
- Ορμονική αποκατάσταση σε υπογοναδισμό (TRT)
- Καταστολή του άξονα ΥΥΟ από τα ΑΑΣ
- Προληπτικά μέσα/tips στην φαρμακοδιέγερση
- Σημεία ενέσεων
- Ενδομυϊκά αποστήματα
- Προετοιμασία για έναν αγώνα
1) Ποζάρισμα
2) Σκληράδα-γρανιτένια όψη
3) Διαχωρισμός-γράμμωση
4) Βασικές πόζες στο αγωνιστικό bodybuilding
- Ενδεικτικά σχήματα κύκλων ΑΑΣ
- Ενδεικτικά σχήματα φαρμακοδιέγερσης μυϊκής ανάπτυξης για αθλούμενους και αγωνιστικούς (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία)
- Ενδεικτικά σχήματα φαρμακοδιέγερσης μυϊκού διαχωρισμού για αθλούμενους και αγωνιστικούς (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία)
- Εργαστηριακές εξετάσεις- έλεγχος profil αθλητή
- Εργαστηριακές μεταβολές σε σύνδρομο μυϊκής καταπόνησης
- Κυριότερες παρενέργειες ανδρογόνων αναβολικών στεροειδών (ΑΑΣ)
- Παρενέργειες άλλων φαρμάκων
- Μηχανισμοί πρόκλησης βλαβών στα διάφορα συστήματα
Καρδιά
Αιφνίδιος θάνατος στον αθλητισμό
ΑΑΣ και υπέρταση
Καρδιακή υπερτροφία
ΑΑΣ και ομοκυστείνη
- Ουροποιογεννητικό (Νεφροί-προστάτης-γεννητικοί αδένες)
- Ήπαρ-χοληφόρα
- Αιμοποιητικό
- Πρόληψη παρενεργειών από την χρήση φαρμάκων στα διάφορα συστήματα
- Α ξία της άσκησης συγκριτικά με τις στατίνες στην πρόληψη και θεραπεία των καρδιαγγειακών επεισοδίων
- Φυσική δραστηριότητα: ο ρόλος της τόσο στην πρόληψη όσο και στην αντιμετώπιση των καρδιαγγειακών συμβατών του αθλητή
- Ψυχολογία αθλητή
- Επίλογος

- Φωτογραφίες αγώνων, παρουσιάσεων, συστατικές επιστολές, τηλεοπτικών & ραδιοφωνικών παρουσιάσεων, έντυπου τύπου, πρωταθλητών, ιατρών.
- Αρθρογραφίες συγγραφέα σε Ελλάδα και ΗΠΑ
- Βιβλιογραφία
- Βιογραφικό
- Eρωτήσεις κοινού (Musclemag,Gtoul.com)

BODYBUILDING:THE GOOD,THE BAD & THE UGLY (08/2018-AMAZON)

CONTENTS
PREFACE .11
EVOLUTION OF PEDS .13
DOPING-ANTIDOPING STRATEGIES..........................................................17

HOW ATHLETES GET DOPED.....................................................................22
PEDS IN MODERN SOCIETY .27
THE SIGNIFICANCE OF MEDICAL PREVENTION IN BODYBUILDING 30
CNS STIMULANTS 34
CLENBUTEROL HYDROCHLORIDE (Clenbuterol HCL) 34
EPHEDRINE HYDROCHLORIDE (Ephedrine HCL) 36
YOHIMBINE HYDROCHLORIDE 38
CAFFEINE 39
THYROXINE T4 (Thyroxine) 41
AMPHETAMINES 42
ANABOLIC HORMONES 44
SOMATROPIN – GROWTH HORMONE (HGH) 44
PEPTIDES (Secretagogues) 53
INSULIN AND SOMATOMEDIN C (Insulin & IGF-1) 55
TESTOSTERONE 59
TESTOSTERONE'S SYNTHETIC DERIVATIVES 69
17 ALKYLATED AAS 69
OTHER AAS 77
PHARMAKOKINETICS OF AAS 85
AUTHENTICITY OF AAS 88

INTRAMUSCULAR ABSCESS…………………………………………………………………….90
ERYTHROPOIESIS AND ATHLETIC PERFORMANCE 96
CORTICOSTEROIDS 98
STEROID LETHARGY EFFECT 100
DIURETICS 102
AROMATASE INHIBITORS 105
ARTHRALGIA OF AROMATASE INHIBITORS 108
AROMATASE INHIBITORS AND VISUAL DISORDERS 111
ESTROGENS FACTS 113
GYNECOMASTIA 115

SARMS...................................................................................................117
MEDICAL INDICATIONS FOR THERAPEUTIC ADMINISTRATION OF PEDS. 119
POST CYCLE THERAPY (PCT) 122
HORMONAL REPLACEMENT THERAPY (HRT) AS A RESULT OF ANDROGEN INDUCED HYPOGONADISM (AIH-AAS ABUSE) 125
SUPPRESSION OF THE PITUITARY-HYPOTHALAMIC-TESTICULAR AXIS AS A RESULT OF AAS ABUSE 133
INDICATIVE AAS CYCLES 137
INDICATIVE BULKING CYCLE 137
INDICATIVE CUTTING CYCLE 139
LABORATORY TESTS – MONITORING THE PROFILE OF THE ATHLETE 144

LABORATORY ASSESSMENT DURING PHYSICAL STRESS………………………..148
MAIN ADVERSE EFFECTS OF AAS 151

HEPATOPROTECTIVE SUPPLEMENTS…………………………………………………….153
MAIN ADVERSE EFFECTS OF NON-AAS PEDS ..159
MECHANISMS OF DAMAGE BY PEDS USE 164
CARDIOVASCULAR SYSTEM 161

AAS INDUCED HYPERTENSION...............................................................168

AAS AND HOMOCYSTEINE......................................................................170
GENITOURINARY SYSTEM 173
HEMATOPOIETIC SYSTEM 176

MUSCLE GROWTH AND CANCER............................................................180
PREVENTION OF SIDE-EFFECTS OF PEDS USE 181
LIFESTYLE PREVENTIVE TIPS ALONG WITH PEDS USE 181
HOW PRO’S CYCLE AAS 183
EXERCISE INDUCED CARDIAC REMODELING 185
THE IMPORTANCE OF EXERCISE IN COMPARISON TO STATINES, REGARDING PREVENTION AND TREATMENT OF CARDIOVASCULAR EPISODES 188
ANDROGEN EMOTIONAL TOXICITY SYNDROME 190

PREPARING FOR A SHOW…………………………………………………………………….195
POSSING………………………………………………………………………………………………201
EPILOGUE 204
WHAT BODYBUILDING IS ALL ABOUT? 204
BODYBUILDING & MORTALITY 208
TOP 100 BODYBUILDERS OF ALL TIME 211
SELF CRITISISM 215
REFERENCES 217
INTERVIEW 221

Ήθελα να επισημάνω την πρόσκληση μου στην εκπομπή του Dave Palumbo στο κανάλι RXmuscle.com,όπου μιλήσαμε σχετικά με το φαινόμενο της προπέτειας κοιλιάς (γνωστής και ως ''buble gut'').
'Ηταν μια ενδιαφέρουσα ομιλία με αρκετές πληροφορίες και προκλήσεις.


http://www.youtube.com/watch?v=bwcoC8ENT3I&amp;t=36s


124187

124186

124188

Και έτσι ολοκληρώνεται όλο το παζλ με τα Ελληνικά και ξενόγλωσσα συγγράμματα

124189


ΥΓ: Ανάμεσα στους αναγνώστες υπήρξαν και διακεκριμένα ονόματα (Dave Palumbo, Milos Sarcev ,Dorian Yates ,Jay Cutler ).

124190

124191

124192

124193

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-08-18, 23:54
Πάνω στη δραστηριότητα μου στο συγγραφικό έργο,αναφέρθηκα ζωντανά στον τηλεοπτικό σταθμό BLUE SKY τον Απρίλιο του 2018


https://www.youtube.com/watch?v=1LJGDRsAzUc

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-08-18, 00:26
124200

124201

124202

124204

124205

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-18, 19:14
Χθες μίλησα στο κανάλι του Muscular Development TV και ήμουν προσκεκλημένος του παλιού αγωνιστικού Ron Harris και του ιατρού που έγραψε στο Anabolics 2017,Dr.Thomas O'Connor.
Μιλήσαμε αποκάλυπτα για τις επιπτώσεις της χρήσης ΑΑΣ,τα ηθικά θέματα που προκύπτουν και πολλά άλλα.

124273


https://www.youtube.com/watch?v=2qOk2SSEN-I&t=13s

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
24-09-18, 23:43
Με μεγάλη χαρά ανακοινώνω πως μεθαύριο Τετάρτη 26/09/2018,θα είμαι προσκεκλημένος του Dave Palumbo στο RXmuscle TV,για μια ακόμη συνέντευξη πάνω σε ένα πολύ καυτό κι επίκαιρο θέμα.
Πιθανόν να είναι στον αέρα την προσεχή Παρασκευή.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
25-09-18, 22:58
Ακόμη μια συνέντευξη θα δώσω στο Muscular Development TV,και τον Ron Harris.
Η θεματολογία θα αφορά το νέο μου φετινό σύγγραμμα στα αγγλικά,''The good,the bad & the ugly',που ουσιαστικά αποτελεί μετάφραση της τρίτης ενότητας της φετινής ΒΙΒΛΟΥ της σωματικής διάπλασης.
Το βίντεο θα γίνει την προσεχή Δευτέρα,ενώ κατά πάσα πιθανότητα θα βγει στον αέρα την επομένη.

Nive
26-09-18, 15:11
Μπράβο σου γιατρέ που το έχεις πάει ένα βήμα παρακάτω.
:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-09-18, 17:14
Μπράβο σου γιατρέ που το έχεις πάει ένα βήμα παρακάτω.
:thumbup:

Η συζήτηση πήρε περίπου μια ώρα.
Η σύνδεση με την Κίνα ήταν μέτρια,γιατί ο Milos μιλούσε από κινητό κι όχι PC.
Όσο υπήρξε τεχνικό πρόβλημα, είχα τη δυνατότητα να μιλήσω με τον Ντέηβ.
Αναπτύξαμε λοιπόν θέμα της πρώτης μας εκπομπής.
Ο Σάρτσεφ ήταν σεβαστικος και με αποκαλούσε Δρ.G
Μου δόθηκε η ευκαιρία να πω δυο λόγια και για το νέο μου βιβλίο στα αγγλικά κι ο Παλούμπο ενθουσιάστηκε.
Στο τέλος της συζήτησης ο Palumbo ήθελε να κλείσει την εκπομπή με την ιατρική μου τοποθέτηση και σύσταση προς τον Φιλ Χηθ.
Οπότε του λέω,αλήθεια δε θέλω να πάρω αυτή την ευθύνη και τότε ξέσπασαν κι οι δυο τους στα γέλια.
Υπήρξε σύμπνοια και ταύτιση απόψεων στο τελικό συμπέρασμα, για το πως θα επανέλθει δριμύτερος ο επτάκις Μρ.Ο
Συνεπώς καταρρίπτεται η κακεντρεχής τοποθέτηση των εχθρών μου,που ισχυρίζονται ότι κακώς ομιλώ για τον Phil Heath
Πρώτον μιλώ επιστημονικά τεκμηριωμένα ως βιοπαθολόγος και πρωταθλητής.
Δεύτερον μιλώ για το καλό και τη βελτίωση.
Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες προς λαϊκή κατανάλωση...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-09-18, 21:16
Με μεγάλη χαρά ανακοινώνω πως μεθαύριο Τετάρτη 26/09/2018,θα είμαι προσκεκλημένος του Dave Palumbo στο RXmuscle TV,για μια ακόμη συνέντευξη πάνω σε ένα πολύ καυτό κι επίκαιρο θέμα.
Πιθανόν να είναι στον αέρα την προσεχή Παρασκευή.


https://www.youtube.com/watch?v=EMwbmG9x5Uc&t=14s

Ήμασταν...μια ωραία ατμόσφαιρα.Ένιωσα πολύ πιο άνετα από την πρώτη μου φορά με τον Dave,ενώ τον Miloš Šarčev γνωρίζω δια ζώσης από πρόπερσι στην Αθήνα.
Ευχαριστώ το RXMuscle.com για την φιλοξενία

Nive
27-09-18, 22:15
"Ο Γιώργος κάνει ένα βιβλίο κάθε 6 μήνες"
Not bad thumbs up!!! :clap:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-10-18, 22:44
Ακόμη μια συνέντευξη θα δώσω στο Muscular Development TV,και τον Ron Harris.
Η θεματολογία θα αφορά το νέο μου φετινό σύγγραμμα στα αγγλικά,''The good,the bad & the ugly',που ουσιαστικά αποτελεί μετάφραση της τρίτης ενότητας της φετινής ΒΙΒΛΟΥ της σωματικής διάπλασης.
Το βίντεο θα γίνει την προσεχή Δευτέρα,ενώ κατά πάσα πιθανότητα θα βγει στον αέρα την επομένη.

Η συνέντευξη ολοκληρώθηκε και πέρα από το νέο μου βιβλίο,αφορούσε απαντήσεις σε ερωτήσεις εφ όλης της ύλης,καθώς και σε ερωτήσεις του κοινού από το forum της Αμερικάνικης ιστοσελίδας.
Μάλιστα ο Ρον Χάρις ενδέχεται να εισηγηθεί στον εκδότη Steve Blechman,ώστε να αρθρογραφώ στο περιοδικό.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-10-18, 18:05
https://www.youtube.com/watch?v=qxY2lUgXFow

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-10-18, 15:08
Την προσεχή Δευτέρα 15 Οκτωβρίου και ώρα επτά απογευματινή, θα είμαι καλεσμένος σε ζωντανή σύνδεση στον τηλεοπτικό σταθμό Blue Sky στην εκπομπή της ΕΛ.ΑΣ
Ευχαριστώ το φίλο Giorgos Stamatakis για τη μεσολάβηση του.
Η θεματολογία θα περιλαμβάνει τα συμπληρώματα διατροφής και τη φαρμακοδιέγερση.
www.blueskytv.gr

Polyneikos
10-10-18, 16:12
Ωραία Γιώργο.
Είναι χρήσιμες οι εκπομπές που γίνονται πλην του στενού κύκλου του bodybuilding καθώς έτσι ενημερώνεται και το ευρύτερο κοινό:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
11-10-18, 21:46
πολυ σωστα όταν τα πράματα ξεφεύγουν απο τον στενό κύκλο του χώρου μας , μιας και κάποια θέματα αφορούν και αθλούμενους μη αγωνιστικούς για ενημέρωση , πιάνουν τόπο οταν θα ακούσει πιο ευρύ κοινό και είναι πιο χρήσιμη ενημέρωση !Καλή συνέχεια Γιώργο στο έργο σου :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-10-18, 22:55
Σας ευχαριστώ και τους δύο,είναι καιρός πια να απενοχοποιηθούν τα συμπληρώματα δημόσια από κανάλι που εκπροσωπεί έναν επίσημο δημόσιο φορέα και κλάδο.
Καθώς και να καταλάβει το ευρύ κοινό τα θετικά και αρνητικά της χρήσης ουσιών,γιατί κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.
Και η παραπληροφόρηση είναι μεγάλη στο χαοτικό διαδίκτυο σήμερα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-10-18, 22:59
Σας ευχαριστώ και τους δύο,είναι καιρός πια να απενοχοποιηθούν τα συμπληρώματα δημόσια από κανάλι που εκπροσωπεί δημόσιο φορέα.
Καθώς και να καταλάβει το ευρύ κοινό τα θετικά και αρνητικά της χρήσης ουσιών,γιατί κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.
Και η παραπληροφόρηση είναι μεγάλη στο χαοτικό διαδίκτυο σήμερα.

ΥΓ:Το καλοκαίρι ο Τάσος Ζαχαρόπουλος με προσκάλεσε στο κοινοβούλιο.
Η καντίνα της ΕΛ.ΑΣ είχε...μπάρες πρωτείνης!!!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
13-10-18, 01:03
Την Πέμπτη 18/10,κανονίστηκε βίντεο μου με τον ιατρό Dr.Rand Mc Clain που δραστηριοποιείται στο Jay Cutler TV.
O ιατρός έχει υπό την εποπτεία του αρκετούς Olympians,μεταξύ των οποίων ο Yamagishi.
Ειδικεύεται στην ορμονική αποκατάσταση,την αντιγήρανση και την προληπτική ιατρική όσων κάνουν χρήση φαρμακοδιέγερσης,δηλαδή κοινή θεματολογία με εμένα.
Μέσω του κοινού μας γνωστού ιατρού Dr.Massimo Spattini στην Ιταλία (ιατρού του Fabio Canavaro,Silvio Berlusconi και μέντορας μου στο TRT),του ταχυδρόμησα το νέο μου σύγγραμμα στα αγγλικά.
Η συνομιλία θα γίνει από το LA και αναμένεται να βγει στο youtube τη μεθεπόμενη εβδομάδα.
Tα βίντεο του Rand Mc Clain υπάρχουν και στο κανάλι Muscleinsider,κάποια εκ των οποίων έχουν μεγάλη ακροαματικότητα εκατοντάδων χιλιάδων προβολών.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-10-18, 21:35
Την προσεχή Δευτέρα 15 Οκτωβρίου και ώρα επτά απογευματινή, θα είμαι καλεσμένος σε ζωντανή σύνδεση στον τηλεοπτικό σταθμό Blue Sky στην εκπομπή της ΕΛ.ΑΣ
Ευχαριστώ το φίλο Giorgos Stamatakis για τη μεσολάβηση του.
Η θεματολογία θα περιλαμβάνει τα συμπληρώματα διατροφής και τη φαρμακοδιέγερση.
www.blueskytv.gr

124798

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-10-18, 01:32
124798



https://www.youtube.com/watch?v=pKC8WeEau5M&feature=share


124799

Muscleboss
16-10-18, 06:16
Παρακολούθησα τα πρώτα 10 λεπτά. Καλή συνέντευξη και παρουσία

Polyneikos
16-10-18, 21:23
Υπό το πρίσμα του επιστημονικού του υπόβαθρου αλλά και της ενασχόλησής του με την χρόνια συστηματική προπόνηση με αντιστάσεις, αγώνες αλλά και του γενικότερου Lifestyle του Bodybuilding που ακολουθεί , έχει σαφώς βαρύτητα η αποψη του Γιώργου Τουλιάτου ως προς την εξωστρέφεια του αθλήματος σε τηλεοπτικές εκπομπές γενικότερου περιεχομένου, σεμινάρια, .εκδηλώσεις.
Η παρουσία του Γιώργου , με τον μεστό λόγο, ανοίγει έννοιες όπως η ορθή χρήση συμπληρωμάτων, η αξία μιας ισορροπημένης διατροφής, της χρήσης αναβολικών στεροειδών.σε ευρύτερο κύκλο -πλήν του γυμναστηριακού και αγωνιστικού φάσματος.
Well done:clap:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-10-18, 22:33
Υπό το πρίσμα του επιστημονικού του υπόβαθρου αλλά και της ενασχόλησής του με την χρόνια συστηματική προπόνηση με αντιστάσεις, αγώνες αλλά και του γενικότερου Lifestyle του Bodybuilding που ακολουθεί , έχει σαφώς βαρύτητα η αποψη του Γιώργου Τουλιάτου ως προς την εξωστρέφεια του αθλήματος σε τηλεοπτικές εκπομπές γενικότερου περιεχομένου, σεμινάρια, .εκδηλώσεις.
Η παρουσία του Γιώργου , με τον μεστό λόγο, ανοίγει έννοιες όπως η ορθή χρήση συμπληρωμάτων, η αξία μιας ισορροπημένης διατροφής, της χρήσης αναβολικών στεροειδών.σε ευρύτερο κύκλο -πλήν του γυμναστηριακού και αγωνιστικού φάσματος.
Well done:clap:

Ευχαριστώ Κώστα για το tag στο facebook

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-10-18, 22:35
Παρακολούθησα τα πρώτα 10 λεπτά. Καλή συνέντευξη και παρουσία

Ευχαριστώ Παναγιώτη,νομίζω πως το ευρύ κοινό πλέον γνωρίζει τις βασικές κατηγορίες βοηθημάτων και διαφοροποιεί τα μεν από τα δε

Nive
17-10-18, 20:03
Απλά και κατανοητά.
Μπράβο σου γιατρέ γιατί απομυθοποιεις-απενοχοποιεις ένα κεφαλαιο το οποιο ο πολύς κόσμος αγνοεί.
Είναι σωστό επιτέλους να μάθει ο κόσμος αυτά που πρέπει.
Καλή συνέχεια.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-10-18, 22:06
Την Πέμπτη 17/10,κανονίστηκε βίντεο μου με τον ιατρό Dr.Rand Mc Clain που δραστηριοποιείται στο Jay Cutler TV.
O ιατρός έχει υπό την εποπτεία του αρκετούς Olympians,μεταξύ των οποίων ο Yamagishi.
Ειδικεύεται στην ορμονική αποκατάσταση,την αντιγήρανση και την προληπτική ιατρική όσων κάνουν χρήση φαρμακοδιέγερσης,δηλαδή κοινή θεματολογία με εμένα.
Μέσω του κοινού μας γνωστού ιατρού Dr.Massimo Spattini στην Ιταλία (ιατρού του Fabio Canavaro,Silvio Berlusconi και μέντορας μου στο TRT),του ταχυδρόμησα το νέο μου σύγγραμμα στα αγγλικά.
Η συνομιλία θα γίνει από το LA και αναμένεται να βγει στο youtube τη μεθεπόμενη εβδομάδα.
Tα βίντεο του Rand Mc Clain υπάρχουν και στο κανάλι Muscleinsider,κάποια εκ των οποίων έχουν μεγάλη ακροαματικότητα εκατοντάδων χιλιάδων προβολών.

124990

Το βίντεο ολοκληρώθηκε και κράτησε πάνω από μισή ώρα.
Συζητήθηκαν θέματα πάνω στην ορμονική αποκατάσταση,την πρόληψη του καρδιαγγειακού όταν κάνουμε χρήση φαρμακοδιέγερσης και κάποιες εργαστηριακές μεταβολές μέσα σε χρήση.
Ο ιατρός έχει και το νέο μου βιβλίο στα αγγλικά,ενώ η χρέωση του ανέρχεται στα 300$ για μια ώρα!
Ο ίδιος ακολουθεί HRT και διανύει τη δεκαετία των εξήντα,γυμναζόμενος στο GOLD GYM του LA.
'Ηταν δέκα το πρωί εκεί και οκτώ το βράδυ εδώ,ενώ το λινκ θα ανέβει το Σάββατο.
Ο συντονιστής είναι στενός συνεργάτης του Jay Cutler και βιντεοσκοπεί όλα τα βίντεο του Jay Cutler TV,o οποίος και μου έδωσε χαιρετισμούς.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-10-18, 22:23
124990

Το βίντεο ολοκληρώθηκε και κράτησε πάνω από μισή ώρα.
Συζητήθηκαν θέματα πάνω στην ορμονική αποκατάσταση,την πρόληψη του καρδιαγγειακού όταν κάνουμε χρήση φαρμακοδιέγερσης και κάποιες εργαστηριακές μεταβολές μέσα σε χρήση.
Ο ιατρός έχει και το νέο μου βιβλίο στα αγγλικά,ενώ η χρέωση του ανέρχεται στα 300$ για μια ώρα!
Ο ίδιος ακολουθεί HRT και διανύει τη δεκαετία των εξήντα,γυμναζόμενος στο GOLD GYM του LA.
'Ηταν δέκα το πρωί εκεί και οκτώ το βράδυ εδώ,ενώ το λινκ θα ανέβει το Σάββατο.
Ο συντονιστής είναι στενός συνεργάτης του Jay Cutler και βιντεοσκοπεί όλα τα βίντεο του Jay Cutler TV,o οποίος και μου έδωσε χαιρετισμούς.

124991

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
19-10-18, 11:00
124991

124992

Αύριο το βίντεο

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-18, 09:44
124992

Αύριο το βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=ehVAOCpILls&feature=youtu.be&fbclid=IwAR10mNyM65KnpofzU2wRlWYfdNVQp54ioCyDvzeeFi599HdM9TIrqFS7bWE

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-10-18, 01:05
124999

Με τιμά η ανάρτηση του Jay Cutler στο instagram

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-10-18, 02:03
125328

Η ΒΙΒΛΟΣ της σωματικής διάπλασης διαθέσιμη από τα Public

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-10-18, 23:38
Αυτή την εβδομάδα θα είμαι προσκεκλημένος για τρίτη φορά μέσα σε δύο μήνες,του Ron Harris στο Muscular Development TV.

http://forums.musculardevelopment.com/showthread.php/165542-PED-questions-for-Dr-George-Touliatos?p=4387577&posted=1#post4387577

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-11-18, 22:58
Αυτή την εβδομάδα θα είμαι προσκεκλημένος για τρίτη φορά μέσα σε δύο μήνες,του Ron Harris στο Muscular Development TV.

http://forums.musculardevelopment.com/showthread.php/165542-PED-questions-for-Dr-George-Touliatos?p=4387577&posted=1#post4387577


https://www.youtube.com/watch?v=3BhkZ9Iyhz4

Η θεματολογία αφορούσε τα SARMs και τους εστέρες των ΑΑΣ

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-11-18, 11:54
125396

125397

Υπάρχει το ενδεχόμενο να αρθρογραφώ από το νέο έτος στο Muscular Development,που κάθε μήνα κυκλοφορεί και στη χώρα μας (13.90 τιμή)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-11-18, 20:32
Στις 20:00 απόψε θα έχω ζωντανή τηλεφωνική παρέμβαση στο ΑΡΤ TV σχετικά με θεματολογία της επικαιρότητας.

http://www.arttv.info/p/art.html?m=1&fbclid=IwAR1ZNSvWq6P4cZsAB9A5Gh9MNTszWwCbAqdHaudG4pFkiMwdCA3yIcP7u20

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-11-18, 21:57
Στις 20:00 απόψε θα έχω ζωντανή τηλεφωνική παρέμβαση στο ΑΡΤ TV σχετικά με θεματολογία της επικαιρότητας.

http://www.arttv.info/p/art.html?m=1&fbclid=IwAR1ZNSvWq6P4cZsAB9A5Gh9MNTszWwCbAqdHaudG4pFkiMwdCA3yIcP7u20

126342

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-11-18, 01:36
https://www.facebook.com/yorgos.touliatos/videos/2197170320307405/

Θα ανέβει στο youtube την προσεχή Δευτέρα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-11-18, 01:52
Πάνω στο ίδιο θέμα,μίλησα και στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του STAR,πριν μία εβδομάδα.
Μαζί κι ο Γιάννης Βασάλος


https://www.youtube.com/watch?v=BlvoE56rpKQ&t=7s

Nive
18-11-18, 23:56
Μπράβο γιατρέ.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
19-11-18, 23:44
Μπράβο γιατρέ.

Ευχαριστώ Νίκο
Υποστηρίζω την ορθή χρήση, μέσω της πρόληψης.
Πλέον είναι κοινωνικό γεγονός η φαρμακοδιέγερση.
Που χωρίς μέτρο, φειδώ και σύνεση, γίνεται μάστιγα υγείας.
Κάθε ενήλικας είναι ελεύθερος κι υπεύθυνος των επιλογών του.
Όμως καλύτερα να είναι εκ των προτέρων ενημερωμένος, για τις οποίες εν δυνάμει ανεπιθύμητες δράσεις.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
19-11-18, 23:46
https://www.facebook.com/yorgos.touliatos/videos/2197170320307405/

Θα ανέβει στο youtube την προσεχή Δευτέρα


https://www.youtube.com/watch?v=llSjO-JXat0&noapp=1&client=mv-google&fbclid=IwAR0PZgoVaGDZFUnU_rvsrZSAJdpFkjXdDlj_T3GMuPdT6npupcHSejw14B0&app=desktop

Ο δημοσιογράφος διέκοπτε με ύφος παντογνώστη,λέγοντας ανακρίβειες.
Επιστράτευσα την υπομονή μου,διότι δεν ακουγόταν κανείς,αλλά μιλούσαμε μαζί ταυτόχρονα (κλασικό ελληνικό πάνελ)
Στο τέλος όταν ρώτησε η δημοσιογράφος πως θα αντιμετωπιστεί το θέμα, είπε με ύφος, να παταχθεί το εμπόριο.
Λάθος κύριε!
Ντόπα πάντα θα υπάρχει, γιατί ο κόσμος θα αρέσκεται στο να φτιάχνεται εξωτερικά.
Όπως άλλοι φτιάχνονται εσωτερικά με αλκοόλ, κάπνισμα και ναρκωτικά
(τα ΑΑΣ δεν υπόκεινται σε νόμο περί ναρκωτικών).
Το πρόβλημα έγκειται στη λάθος χρήση και την απουσία ιατρικής παρακολούθησης.
Η χρήση δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα,ενώ το εμπόριο υπάγεται σε οικονομικό παράπτωμα ΣΔΟΕ.
Άλλες ουσίες που πληρώνουν δασμούς (αλκοόλ,τσιγάρο),μια χαρά καταστρέφουν τον κόσμο,όμως εκεί καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του.
Εάν όλα τα ΑΑΣ πωλούντω στα φαρμακεία,το κράτος θα έκανε εισπράξεις μέσω ΕΟΦ και κανείς δε θα μίλαγε.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-18, 00:09
Την προσεχή Πέμπτη 22/11/2018,θα είμαι καλεσμένος στη ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή του OPEN URBAN (τέως Epsilon TV).
Ώρα μετάδοσης 12.50-2.00μμ

Nive
20-11-18, 16:09
Ευχαριστώ Νίκο
Υποστηρίζω την ορθή χρήση, μέσω της πρόληψης.
Πλέον είναι κοινωνικό γεγονός η φαρμακοδιέγερση.
Που χωρίς μέτρο, φειδώ και σύνεση, γίνεται μάστιγα υγείας.
Κάθε ενήλικας είναι ελεύθερος κι υπεύθυνος των επιλογών του.
Όμως καλύτερα να είναι εκ των προτέρων ενημερωμένος, για τις οποίες εν δυνάμει ανεπιθύμητες δράσεις.
Έχουμε ανταλλάξει πολλά,εχουμε λογοφερει αρκετα Γιώργο,κάπου έκανα λάθη Εγώ κάπου εσύ σημασία έχει πως τα θεωρώ περασμένα.
Εγώ το'χω πει πολλές φορές πως δεν σε ενδιαφέρει εάν θα τσαλακωθεις ή εάν θα πεις κατι που ίσως κάποιους τους σοκάρει έχοντας ως μόνο σκοπό σου την αφύπνιση και την ενημέρωση του κοινού.
Καλή συνέχεια στο έργο σου. ;)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-18, 18:47
Έχουμε ανταλλάξει πολλά,εχουμε λογοφερει αρκετα Γιώργο,κάπου έκανα λάθη Εγώ κάπου εσύ σημασία έχει πως τα θεωρώ περασμένα.
Εγώ το'χω πει πολλές φορές πως δεν σε ενδιαφέρει εάν θα τσαλακωθεις ή εάν θα πεις κατι που ίσως κάποιους τους σοκάρει έχοντας ως μόνο σκοπό σου την αφύπνιση και την ενημέρωση του κοινού.
Καλή συνέχεια στο έργο σου. ;)

Νασαι καλά,ευχαριστώ και εκτιμώ την ειλικρίνεια σου.
Θέλω να βοηθήσω το άθλημα που υπηρέτησα κι αγάπησα.
Δεν έκανα οικογένεια,αλλά έχω ως παιδιά μου όσους με διαβάζουν και τους γαλουχώ με ευθύνη.
Ελπίζω κάποτε να ανταλλάξουμε απόψεις και δια ζώσης,καλή συνέχεια στη δουλειά σου Νίκο Βερώνη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-18, 18:48
Σήμερα βγήκε η νέα μου συνέντευξη στις ΗΠΑ,που έχει μεγάλο ενδιαφέρον σχετικά με το σιδερένιο άθλημα,αξίζει να το ακούσετε.


https://www.youtube.com/watch?v=ZrtQxjgRI1k

Ch@os
21-11-18, 01:52
Να κανω μια χαζη ερωτηση. Εφοσον η φαρμακοδιεγερση θεωρειται ποινικο αδικημα , επιτρεπεται να γραφονται βιβλια περι αυτης ?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-11-18, 17:36
Να κανω μια χαζη ερωτηση. Εφοσον η φαρμακοδιεγερση θεωρειται ποινικο αδικημα , επιτρεπεται να γραφονται βιβλια περι αυτης ?

Πράγματι είναι χαζή ερώτηση,διότι η φαρμακοδιέγερση δεν είναι ποινικό αδίκημα σε επίπεδο μη αγωνιστικό,αλλά ερασιτεχνικό.
Η χρήση δε διώκεται ποινικώς σε αθλούμενους,αλλά σε αθλητές.
Η χρήση για την παραλία,το γυμναστήριο,το φαίνεσθαι (καλλιτέχνες,τραγουδιστές,ηθοποιοί),δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα,ενώ το εμπόριο υπάγεται σε οικονομικό παράπτωμα ΣΔΟΕ (>100.000euros)
Το έργο μου απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να προβούν σε χρήση και τους ενημερώνει σχετικά με την ορθολογιστική χρήση και πρόληψη.
Δεν προτρέπει,ούτε αποτρέπει ανοιχτά,αλλά παραθέτει τα δεδομένα ως έχουν κάτω από ιατρικό πρίσμα,υπό την ιδιότητα του τέως χρήστη και πρωταθλητή (όχι απλά γυμναστηριακού).

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-11-18, 17:39
126449

Σήμερα είχα τη χαρά να δωρίσω τη ΒΙΒΛΟ στον ηθοποιό Κώστα Sommer,κατά την επίσκεψη του στο Metropolitan.

Ch@os
22-11-18, 00:19
Πράγματι είναι χαζή ερώτηση,διότι η φαρμακοδιέγερση δεν είναι ποινικό αδίκημα σε επίπεδο μη αγωνιστικό,αλλά ερασιτεχνικό.
Η χρήση δε διώκεται ποινικώς σε αθλούμενους,αλλά σε αθλητές.
Η χρήση για την παραλία,το γυμναστήριο,το φαίνεσθαι (καλλιτέχνες,τραγουδιστές,ηθοποιοί),δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα,ενώ το εμπόριο υπάγεται σε οικονομικό παράπτωμα ΣΔΟΕ (>100.000euros)
Το έργο μου απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να προβούν σε χρήση και τους ενημερώνει σχετικά με την ορθολογιστική χρήση και πρόληψη.
Δεν προτρέπει,ούτε αποτρέπει ανοιχτά,αλλά παραθέτει τα δεδομένα ως έχουν κάτω από ιατρικό πρίσμα,υπό την ιδιότητα του τέως χρήστη και πρωταθλητή (όχι απλά γυμναστηριακού).

Ευχαριστω πολυ, δεν ημουνα απολυτα σιγουρος για την νομοθεσια.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-11-18, 16:12
Την προσεχή Πέμπτη 22/11/2018,θα είμαι καλεσμένος στη ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή του OPEN URBAN (τέως Epsilon TV).
Ώρα μετάδοσης 12.50-2.00μμ

126502

126503

Στην ωριαία εκπομπή ήταν καλεσμένος και ο Γιάννης Βασάλος.
Σχετικό βίντεο θα υπάρξει προσεχώς.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-11-18, 18:28
126507

126508


https://www.youtube.com/watch?v=ssUdr0vsgJA&fbclid=IwAR3HHiOtQ-ZX3Iv8ggY0N5W51PIfcW_jbQRQjjT0AfIuWmrtFZbwE0Pjc6Q


https://www.youtube.com/watch?v=uGYZyCfMusY&fbclid=IwAR12In0PZoleO6g-2UMczoefCGRWKwLP4L72Z9nvFSNPcSAe5LTCl1z6_sA


https://www.youtube.com/watch?v=bW1R3yvEwek&fbclid=IwAR0SZbjLrFIc6MaC9_ZvyWHgzTwbvbS0kjtciKHI-45nZkc9x2rvLm8aUl8

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
23-11-18, 00:33
https://www.tvopen.gr/shows/top-story/season/01/episode/0004?fbclid=IwAR0RsTUjTLGelV3HSz0uurg3ISmRGLb_BhXX8W93qtV7i_0ZPrk-WxJag4w

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
29-11-18, 02:13
126750

Χθες είχα την ευκαιρία να δω το Γιούρκα Σειταρίδη.
Στα 37 του κρατιέται πολύ καλά με γυμναστική τύπου κρος φιτ και βάρη.
Έχει πάρει οκτώ μυικά κιλά από την εποχή που αγωνιζόταν στα ευρωπαικά γήπεδα με τη φανέλα των Πόρτο,Ατλέτικο,Δυναμό και ΠΑΟ.

Polyneikos
29-11-18, 15:19
Πρέπει να κάναμε μαζί διακοπές περυσι στην Σκύρο κοινή περίοδο, τον είδα σε μια παραλία. Αναγνωρίσιμος φυσικά αλλά και το σώμα του φαινόταν ότι έχει προπονηθεί με βάρη.
Για την ποδοσφαιρική του αξία, περιττό να μιλήσουμε!
Είχε έρθει και στο Κύπελλο της ΝΑC το 2017 όπου του έγινε απονομή.

https://www.bodybuilding.gr/media/k2/galleries/1293/p1but2votg110aln9hb6lmk197p2j.JPG

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-12-18, 00:01
Απόψε ένα όνειρο μου έγινε πραγματικότητα.
Δέχτηκα email από τον εκδότη του Αμερικάνικου περιοδικού Muscular Development,Steve Blechman,πως βρίσκομαι την επιστημονική ομάδα του ως αρθρογράφος από τη νέα χρονιά.
Η στήλη μου θα περιλαμβάνει άρθρα 1000 λέξεων με τίτλο Ask Dr.T,σε μηνιαία βάση.
To MD είναι πλέον το μόνο σκληροπυρηνικό περιοδικό του bodybuilding,μετά το κλείσιμο των Muscleman,FLEX σε Αμερική και Ελλάδα.
Προσωπικά το διάβασα φανατικά πάνω από μια δεκαετία επί εποχής Palumbo (the anabolic freak).
Kυκλοφορεί σε επιλεγμένα περίπτερα με τιμή 13.90 και ο όγκος του πια είναι γύρω στις 150 σελίδες.
Η αρχή για το αμερικάνικο μου όνειρο είχε γίνει το καλοκαίρι του 2015 με τη συμμετοχή μου στην ιστοσελίδα Anabolic.org ως αρθρογράφο.
Συνεχίστηκε με το πρώτο μου αγγλικό σύγγραμμα το καλοκαίρι του 2017.
Και πέρσι το Νοέμβριο με την κυκλοφορία του Anabolics book 11η έκδοση,όπου γράφω το κεφάλαιο των ενδομυικών αποστημάτων.
Ύστερα συνεχίστηκε το φετινό καλοκαίρι με το δεύτερο ξένα μου βιβλίο,καθώς και τις συμμετοχές μου σε συνεντεύξεις youtube με τους Palumbo,Sarcev,Harris,Mc Claine,Campbell.
Nιώθω περήφανος που αναγνωρίστηκε η αξία μου στις ΗΠΑ και αυτό με ικανοποιεί περισσότερο από την κατάκτηση της εγχώριας αγοράς.
Διότι εδώ ανέβηκα έναν προσωπικό Γολγοθά.

126779

126780

Muscleboss
03-12-18, 00:16
Συγχαρητήρια Γιώργο

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-12-18, 00:17
Συγχαρητήρια Γιώργο

Eυχαριστώ πολύ Παναγιώτη Βίτσα

Δημητρης 1924
03-12-18, 00:49
Συγχαρητήρια γιατρέ,καλή επιτυχία στην νέα συνεργασία σου. :clap:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-12-18, 01:12
Συγχαρητήρια γιατρέ,καλή επιτυχία στην νέα συνεργασία σου. :clap:

Eυχαριστώ Δημήτρη

Polyneikos
03-12-18, 08:17
Μπράβο Γιώργο, ο έντυπος τύπος έχει την χάρη του αλλά και την απήχηση, πόσο μάλιστα σε μια αμερικάνικη έκδοση.:thumbup:

mens sana
03-12-18, 14:07
Μπραβο, αξιος! Με την ευκαιρια να εκφρασω και τα συγχαρητηρια μου και για τα βιβλια "PEDS USE IN SPORTS" και "Επιστημονικη προσεγγιση και ιατρικη προληψη στη μυικη αναπτυξη". Πιστευω οτι ειναι το πληρεστερο συγγραμμα στον τομεα της σωματοδομησης στην ελληνικη βιβλιογραφια που σιγουρα καλυπτει τις απαιτησεις και του πιο απαιτητικου αναγνωστη.
:clap:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-12-18, 22:24
Μπράβο Γιώργο, ο έντυπος τύπος έχει την χάρη του αλλά και την απήχηση, πόσο μάλιστα σε μια αμερικάνικη έκδοση.:thumbup:

Eυχαριστώ Κώστα,πράγματι εμείς οι παλαιότεροι που μεγαλώσαμε διαβάζοντας τα περιοδικά (ΑΔΩΝΗΣ,ΜΥΣ ΚΑΙ ΜΥΩΝΕΣ,ΑΘΛΗΤΗΣ),γνωρίζουμε την υλική υπόσταση του γραπτού τύπου.
Πρόσφατα ο Γιάννης Παναγιωτόπουλος μου ανέφερε πως το πνευματικό του παιδί Musclemag,έκλεισε ύστερα από δύο δεκαετίες συνεχούς κυκλοφορίας.
Και ο λόγος ήταν προφανής,η εξάπλωση του διαδικτύου που πλέον όλα διαβάζονται μέσα από ηλεκτρονικές συσκευές.
Έτσι λοιπόν το MD σε πείσμα των καιρών αντιστέκεται και ηρωικά παραμένει ενεργό.
Κάποτε στις δόξες του έφτασε τις 500 σελίδες!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-12-18, 22:26
Μπραβο, αξιος! Με την ευκαιρια να εκφρασω και τα συγχαρητηρια μου και για τα βιβλια "PEDS USE IN SPORTS" και "Επιστημονικη προσεγγιση και ιατρικη προληψη στη μυικη αναπτυξη". Πιστευω οτι ειναι το πληρεστερο συγγραμμα στον τομεα της σωματοδομησης στην ελληνικη βιβλιογραφια που σιγουρα καλυπτει τις απαιτησεις και του πιο απαιτητικου αναγνωστη.
:clap:

Ευχαριστώ πολύ!
Τα βιβλία που αναφέρεις,έχουν βελτιωθεί με τις εκδόσεις ''Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ'' και το ''THE GOOD,THE BAD AND THE UGLY''.
Γιατί πάντα ο εχθρός του καλού,είναι το καλύτερο...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-12-18, 16:37
Την προσεχή Πέμπτη 22/11/2018,θα είμαι καλεσμένος στη ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή του OPEN URBAN (τέως Epsilon TV).
Ώρα μετάδοσης 12.50-2.00μμ


https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=EjA36PpkGcM&fbclid=IwAR2Wt75iqTXD17eAoRdvzWIat7ojIJ8iMoRtAgapAMrGLAzw5UJdiTxdSyM&app=desktop


Τα δικά μου αποσπάσματα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-12-18, 23:03
Απόψε ένα όνειρο μου έγινε πραγματικότητα.
Δέχτηκα email από τον εκδότη του Αμερικάνικου περιοδικού Muscular Development,Steve Blechman,πως βρίσκομαι την επιστημονική ομάδα του ως αρθρογράφος από τη νέα χρονιά.
Η στήλη μου θα περιλαμβάνει άρθρα 1000 λέξεων με τίτλο Ask Dr.T,σε μηνιαία βάση.
To MD είναι πλέον το μόνο σκληροπυρηνικό περιοδικό του bodybuilding,μετά το κλείσιμο των Muscleman,FLEX σε Αμερική και Ελλάδα.
Προσωπικά το διάβασα φανατικά πάνω από μια δεκαετία επί εποχής Palumbo (the anabolic freak).
Kυκλοφορεί σε επιλεγμένα περίπτερα με τιμή 13.90 και ο όγκος του πια είναι γύρω στις 150 σελίδες.
Η αρχή για το αμερικάνικο μου όνειρο είχε γίνει το καλοκαίρι του 2015 με τη συμμετοχή μου στην ιστοσελίδα Anabolic.org ως αρθρογράφο.
Συνεχίστηκε με το πρώτο μου αγγλικό σύγγραμμα το καλοκαίρι του 2017.
Και πέρσι το Νοέμβριο με την κυκλοφορία του Anabolics book 11η έκδοση,όπου γράφω το κεφάλαιο των ενδομυικών αποστημάτων.
Ύστερα συνεχίστηκε το φετινό καλοκαίρι με το δεύτερο ξένα μου βιβλίο,καθώς και τις συμμετοχές μου σε συνεντεύξεις youtube με τους Palumbo,Sarcev,Harris,Mc Claine,Campbell.
Nιώθω περήφανος που αναγνωρίστηκε η αξία μου στις ΗΠΑ και αυτό με ικανοποιεί περισσότερο από την κατάκτηση της εγχώριας αγοράς.
Διότι εδώ ανέβηκα έναν προσωπικό Γολγοθά.

126779

126780

126873

126874

Μια σημερινή αναφορά του Muscular Development στην ανερχόμενη συνεργασία μου.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-12-18, 20:17
Με ιδιαίτερη συγκίνηση μου κοινοποιήθηκε πως ορίστηκε διάλεξη μου στην ιατρική Σχολή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η θεματολογία θα αφορά την προληπτική ιατρική στη φαρμακοδιέγερση,τους μυοσκελετικούς τραυματισμούς και τη χρήση συγκεκριμένων συμπληρωμάτων διατροφής.
Η ομιλία θα λάβει χώρα στο αμφιθέατρο της φυσιολογίας.
Ευχαριστώ θερμά τους φοιτητές ιατρικής,Αλέξη Βαβλά και Νικόλαο Θεοδωράκη για την ευγενική τους μεσολάβηση.
Όνειρο δικό μου καθώς και των εκδόσεων Αστάρτη,αποτελούσε η εισαγωγή του νέου μου συγγράμματος στα Α.Ε.Ι ως μάθημα κατ' επιλογήν.

Σάββατο 23/02/2019,12.30μμ

Nive
28-12-18, 14:21
Εύγε !
Αναγνώριση!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
29-12-18, 01:25
[QUOTE=Nive;904879]Εύγε !
Αναγνώριση![/QUOTE

Ευχαριστώ Νίκο

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
29-12-18, 01:26
Από μικρός στο σχολείο άκουγα ότι οι αθλητές παίρνουν απαγορευμένες ουσίες.
Δεν μπορούσα να καταλάβω όμως γιατί ένας αθλητής κάνει χρήση φαρμακευτικών ουσιών.
Αργότερα κατάλαβα πως η ντόπα δεν είναι τίποτε άλλο από θεραπευτική αγωγή σε κατάχρηση.
Το πεδίο αυτό με είχε συναρπάσει από φοιτητή.
Και όταν πήγα στο αγροτικό άρχισε ο πειραματισμός.
Όταν κέρδισα τον πρώτο μου αγώνα, ήξερα μέσα που πως μια μέρα ήθελα να γίνω ο ιατρός του ελληνικού bodybuilding.
Αργότερα πάντρεψα τη γνώση με την πείρα και έγινα συγγραφέας.
Ανάλογη πορεία με τη δική μου,έχει ο Δρ Massimo Spattini στην Πάρμα της βόρειας Ιταλίας .
Αφού κέρδισε τον τίτλο του Μρ Ιταλία στα υπέρβαρα, έγινε Αθλητίατρος και συγγραφέας.
Προσωπικός ιατρός και στενός φίλος του Fabio Canavaro, ιατρός του Silvio Berlusconi,είναι και δικός μου μέντορας.
Είναι πραγματικά σπάνιο να βρεις ιατρό που έκανε και κάνει χρήση και να έχει διακριθεί στο άθλημα.
Στις ΗΠΑ ο Thomas O'Connor έκανε powerlifting,
ενώ ο Rand Mc Clain που είναι ιατρός Olympians δεν υπήρξε αθλητής.
Υπάρχει κι η περίπτωση του Michael Scally.
Ενδοκρινολογος με σπουδές στο Harvard, υπήρξε αγωνιστικός.
Όμως πριν δέκα χρόνια έκανε το λάθος να συνταγογραφει ασύστολα ΑΑΣ σε αθλούμενους.
Έγινε δίκη στο Houston και του αφαιρέθηκε η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Για την υπεράσπιση του, έγραψε ίσως το πιο δύσκολα κατανοητό σύγγραμμα για ΑΑΣ.
Και το συμπεριέλαβα στη βιβλιογραφία μου το 2018.
Από όλους αυτούς μόνο ο Μακ Κλειν δεν έχει MD, αλλά είναι MS οστεοπαθητικός.
Στην Ελλάδα ιατρός που εκτεταμένα ασχολήθηκε με τη φαρμακοδιέγερση, ήταν ο Αθλητίατρος Σταύρος Χαντζος.
Ανήσυχο πνεύμα και ειλικρινής, υποστήριξε πως όλοι στον πρωταθλητισμό που ξεπερνούν τα εγχώρια σύνορα, κάνουν χρήση.
Πικραμένος ο ίδιος με τον αδερφό του πρωταθλητή Ελλάδος στα 10.000 μέτρα, που δεν έκανε χρήση και πήγε με το σταυρό στο χέρι.
Όταν του τηλεφώνησα, μου έδωσε συγχαρητήρια και όταν συναντηθήκαμε μου αφιέρωσε το σύγγραμμα του.
Ο ίδιος επιθυμούσε να μου παραδώσει τη σκυτάλη.
Ήταν κατά του κρατικού ντόπινγκ τύπου ανατολικού μπλοκ.
Δεν είχε θέμα με την προσωπική χρήση σε γυμναστήρια.
Ήταν γνώστης του θέματος από τις σπουδές του στην Ιταλία, όπου η ΕΠΟ και τα ΑΑΣ πήγαιναν σύννεφο σε ποδοσφαιριστές και ποδηλάτες.
Εργάστηκε στην ΚΑΕ ΠΑΟ και στο κέντρο του ΟΑΚΑ.
Δε θα μπορούσα να γίνω συνεχιστής του για ένα λόγο.
Υπήρξα χρήστης προκειμένου να διακριθω.
Συνέχισα τη χρήση τεστοστερόνης μετά τη λήξη της καριέρας μου.
Δε θα μπορούσα ποτέ να το παίξω σταυροφορος και επικριτής.
Να φτύνω εκεί που κάποτε έτρωγα.
Δεν είμαι υποκριτής,αλλά ρεαλιστής.
Ίσως ο μόνος ιατρός που ανοιχτά δηλώνει πως είναι πιο ρεαλιστικό να κάνεις συνετή χρήση με πρόληψη.
Παρά να δαιμονοποιεις και να καταφεύγεις σε κυνήγι φαντασμάτων.
Όσοι με αποκαλούν
Δρ Ντόπα,δεν αντιλαμβάνονται πως σκοπός μου δεν είναι το ντοπάρισμα καθεαυτό.
Αλλά πως να έχεις διάρκεια και μακροζωία.
Που φαντάζει πιο κερδοφόρο όπως ένα αμάξι που κάνει τα σέρβις του και δουλεύει σαν καλολαδωμενη μηχανή.
Ο Δρ Hulk ήταν μια cult φιγούρα των Marvel που ήθελε να δείξει τη διχασμένη προσωπικότητα ενός επιστήμονα.
Ιατρός ερευνητής το πρωί, μεταλλαγμένος bodybuilder το βράδυ που έπινε το μαγικό ζωμό του.
Ανέκαθεν ιατρική επιστήμη και υψηλός αθλητισμός πήγαιναν χέρι χέρι.
Οι πρωταθλητές έχουν ανάγκη επιστημονικής υποστήριξης για μέγιστη απόδοση και διάρκεια.
Είναι κάτι συναρπαστικό που παραπέμπει σε εποχές ψυχρού πολέμου.
Ακόμη και οι αρχαίοι Έλληνες ντοπαρονταν, τρώγοντας το μελανα ζωμό και τρώγοντας όρχεις ταύρου.
Στο ιατρείο μου έχουν έρθει πολλών αθλημάτων πρωταθλητές.
Από bodybuilding, ποδηλασία, στίβο, πόλο, πάλη, άρση βαρών.
Είχα την τύχη να συνομιλήσω με τους δύο κορυφαίους προπονητές που έβγαλε η χώρα και να τους χαρίσω βιβλία.
Μέγιστη τιμή ήταν να συναντήσω τον κορυφαίο χημικό στον κόσμο.
Όλα αυτά μου έδωσαν πείρα και άποψη που περνώ στα δικά μας παιδιά.
Είναι συναρπαστικό το πεδίο αυτό, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κάποιον που θα μπορούσε να αναλάβει αυτό το πόστο.
Είναι βαρύ το φορτίο, ένας χώρος ανταγωνιστικός.
Όταν φύγω από τη ζωή, επιθυμώ να με θυμούνται ως κάποιον που αγάπησε το άθλημα και προσπάθησε να συμβάλει στην ενημέρωση και την πρόληψη.
Να είναι οι αθλητές υγιείς ώστε να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα.
Η εισαγωγή των ιατρικών εξετάσεων αποτελεί μέγιστο βήμα και το έργο μου θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθά τις επόμενες γενιές.
Τιμή και δόξα σε όσους συναδέλφους προσπάθησαν να υπηρετήσουν τον αθλητισμό από το δικό τους πόστο.
Κυρίως εκείνους τους ηρωικά μαχόμενους που κατανόησαν με ανοιχτή σκέψη τη χρήση ως προσωπική επιλογή.
Γιατί είναι οξύμωρο ένας συνάδελφος να σου κάνει κήρυγμα περί ντόπας,όταν αυτός είναι το χείριστο παράδειγμα υγείας.
Δυστυχώς ο ιατρικός χώρος δεν έχει αθλητική παιδεία και τον ξενίζει το όλο θέμα.
Το ντοπινγκ ως κοινωνικό φαινόμενο πρέπει να απασχολεί τον κάθε ιατρό που καλείται να βοηθήσει.
Εάν δε γνωρίζει και δεν επιθυμεί να επιμορφωθει, ας αφήσει τόπο σε εκείνους που σκέφτονται χωρίς παρωπίδες.
Όλη η κοινωνία ντοπαρεται καθημερινά, με καφέ, βιαγκρα,λεξοτανιλ, κοκαΐνη,αμφεταμινες, χασισι,αλκοόλ.
Γιατί θεωρείται κλεψιά όταν κάποιος θέλει να μεγιστοποιήσει την αθλητική του απόδοση σε πλαίσια ερασιτεχνικά;
Είναι καιρός να πέσουν οι μάσκες και να δούμε την πραγματικότητα χωρίς προκαταλήψεις.

psonara
30-12-18, 16:48
συγχαρητηρια.οι κοποι παντα ανταμειβονται.:clap:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-12-18, 23:23
συγχαρητηρια.οι κοποι παντα ανταμειβονται.:clap:

Nασαι καλά,ευχαριστώ.
Καλή πρωτοχρονιά

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-01-19, 22:03
https://www.youtube.com/watch?v=jvwc5dS-niI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1pjj4vu7ypLEWZJY3OOXvwyeRLIdSnJIbFvYY825iskZfsmqmuJ04D0nQ

Η τρίτη μου συνέντευξη στον Dave Palumbo & RXmuscle,σχετικά με τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουν οι bodybuilders.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-02-19, 21:58
Αύριο Κυριακή 03/02/2019,θα μιλήσω στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του STAR στις οκτώ.
Θα συμμετέχει και ο πρωταθλητής,Γιάννης Αλιμπέρτης.

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-02-19, 23:40
^^Ευχαριστουμε για την ενημερωση ....ειμαι σιγουρος οτι θα εχει πολυ ενδιαφερον κ αξιζει τον κοπο για οποιον το δει.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-02-19, 01:11
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=JclpHs6k4Mo&fbclid=IwAR3dzWclh9b11y4HVt2bxg5bnEdPeTg1y-MpFNG18ti67I7rFwGMcpvmHTs&app=desktop

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-02-19, 18:31
Απόψε ένα όνειρο μου έγινε πραγματικότητα.
Δέχτηκα email από τον εκδότη του Αμερικάνικου περιοδικού Muscular Development,Steve Blechman,πως βρίσκομαι την επιστημονική ομάδα του ως αρθρογράφος από τη νέα χρονιά.
Η στήλη μου θα περιλαμβάνει άρθρα 1000 λέξεων με τίτλο Ask Dr.T,σε μηνιαία βάση.
To MD είναι πλέον το μόνο σκληροπυρηνικό περιοδικό του bodybuilding,μετά το κλείσιμο των Muscleman,FLEX σε Αμερική και Ελλάδα.
Προσωπικά το διάβασα φανατικά πάνω από μια δεκαετία επί εποχής Palumbo (the anabolic freak).
Kυκλοφορεί σε επιλεγμένα περίπτερα με τιμή 13.90 και ο όγκος του πια είναι γύρω στις 150 σελίδες.
Η αρχή για το αμερικάνικο μου όνειρο είχε γίνει το καλοκαίρι του 2015 με τη συμμετοχή μου στην ιστοσελίδα Anabolic.org ως αρθρογράφο.
Συνεχίστηκε με το πρώτο μου αγγλικό σύγγραμμα το καλοκαίρι του 2017.
Και πέρσι το Νοέμβριο με την κυκλοφορία του Anabolics book 11η έκδοση,όπου γράφω το κεφάλαιο των ενδομυικών αποστημάτων.
Ύστερα συνεχίστηκε το φετινό καλοκαίρι με το δεύτερο ξένα μου βιβλίο,καθώς και τις συμμετοχές μου σε συνεντεύξεις youtube με τους Palumbo,Sarcev,Harris,Mc Claine,Campbell.
Nιώθω περήφανος που αναγνωρίστηκε η αξία μου στις ΗΠΑ και αυτό με ικανοποιεί περισσότερο από την κατάκτηση της εγχώριας αγοράς.
Διότι εδώ ανέβηκα έναν προσωπικό Γολγοθά.

126779

126780

127115

127116

127117

Μόλις έλαβα το περιοδικό από τις ΗΠΑ,το οποίο κυκλοφορεί και στην Αθήνα σε επιλεγμένα κεντρικά περίπτερα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
25-02-19, 00:28
https://www.youtube.com/watch?v=tGmRT59vzQQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18gyfVipBykbJbAcQVhCoZ5MrGmlHBfamTPSI1zLU1aFOubXxVjULdIPI

Ολιγόλεπτο απόσπασμα από τη χθεσινή μου ομιλία στην ακαδημία εργοφυσιολογίας Peakperformance.gr του Θανάση Δουλιγέρη,στο Περιστέρι.

127210

127209

127208

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-03-19, 01:57
Είμαι ιδιαίτερα περήφανος που ανακοινώσω ότι σύντομα θα έχω τη δική μου εκπομπή στο Muscular Development TV.
Θα ονομάζεται Ask Dr.T,όπου θα μου υποβάλλονται ερωτήσεις από το forum της ιστοσελίδας μέσω του αρχισυντάκτη Ron Harris.
Αυτή τη βδομάδα αναμένεται το δεύτερο μου άρθρο ως ''Dr.Testosterone'' στο εν λόγω αμερικάνικο περιοδικό, που θα αφορά τις επιπτώσεις των ΑΑΣ στο ήπαρ

127277

127278

ΥΓ:Στο MD TV φιλοξενήθηκα τρεις φορές από πέρσι τον Αύγουστο

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-03-19, 16:53
Είμαι ιδιαίτερα περήφανος που ανακοινώσω ότι σύντομα θα έχω τη δική μου εκπομπή στο Muscular Development TV.
Θα ονομάζεται Ask Dr.T,όπου θα μου υποβάλλονται ερωτήσεις από το forum της ιστοσελίδας μέσω του αρχισυντάκτη Ron Harris.
Αυτή τη βδομάδα αναμένεται το δεύτερο μου άρθρο ως ''Dr.Testosterone'' στο εν λόγω αμερικάνικο περιοδικό, που θα αφορά τις επιπτώσεις των ΑΑΣ στο ήπαρ

127277

127278

ΥΓ:Στο MD TV φιλοξενήθηκα τρεις φορές από πέρσι τον Αύγουστο

http://forums.musculardevelopment.com/showthread.php/166214-Questions-for-Dr-T

κι εδώ το σχετικό λινκ όπου έχουν υποβληθεί τρεις ερωτήσεις έως τώρα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
09-03-19, 23:02
'Eξι ερωτήσεις θα μου υποβληθούν στην πρώτη εκπομπή,όπου η έκτη είναι του Σταύρου Παπαδόπουλου.
Επίσης θα σχολιάσω και το πρόσφατο ASC USA στην εισαγωγή.
Στην επόμενη εκπομπή έπονται άλλες ερωτήσεις.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-03-19, 22:01
https://www.youtube.com/watch?v=HFTdptUuKqY

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-03-19, 23:54
127428

Το νέο μου άρθρο στο Αμερικάνικο περιοδικό,03/2019

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
19-03-19, 17:45
https://www.youtube.com/watch?v=oGluFt6Ukhg&feature=share&fbclid=IwAR0JzCW9L-kywtY_q0uNySIo2W6ugPLZLjvPPP1_ltG_bsmGaXELWKjQYIw

Το 2ο επεισόδιο της σειράς,ρωτήστε τον Δρ.Τεστοστερόνη

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
25-03-19, 23:11
127528

Η αρθρογραφία μου στο αμερικάνικο τεύχος Μαρτίου του περιοδικού Muscular Development,με θεματολογία τις επιπτώσεις των ΑΑΣ στα νεφρά.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
25-03-19, 23:12
https://www.youtube.com/watch?v=RreuXGr4Kos&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3AlYLNsJxzeki7V6HJZEKb9MztT26-doC0KeupJvKqUG059pg0fPcnrH8

Το 3ο επεισόδιο της σειράς Ask Dr.Testosterone