PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με διατροφη



G_Vasi
22-01-15, 22:27
Γεια σας είμαι 18 χρονων φοιτητης και εχω αριχσει απο τον Οκτώβρη καθημερινα γυμναστηριο (εκτος σαββατοκυριακα)με το γυμναστη εχουμε θεση στοχο να παρω ογκο και ν δυναμωσω διοτι πριν 1μιση χρονο ειχα παθει ρηξη χιαστου και εχασα υπερβολικα πολυ μυικη μαζα anyway τωρα ειμαι 66 κιλα με υψος 1.72 και εχω σοβαρο προβλημα με την διατροφη διοτι δυσκολευομε απιστευτα να μαγειρευω και να τρωω αυτα που πρεπει με αποτελεσμα να τρωω 1 με 2 φορες την μερα και συνηθως απεξω η κατι γρηγορο στο σπιτι οπως τοστ η corn flakes οταν ειχα αρχισει το γυμναστηριο ειχε αποτελεσμα να πεσω απο τα 67 στα 63 ευτυχως με την βοηθεια μπισκοτοκρεμας και σπιτικου φαγητου τα χριστουγενα ειμαι ξανα 66 το σωμα μου εχει αρχισει και φτιαχνει και δυναμωνει καθε μερα το θεμα ειναι οτι η διατροφη μου ειναι χαλια και ετσι περνω ελαχιστω ογκο και τα κιλα που πηρα ειναι κυριως λιπος παρολαυτα ολοι με βλεπουνε κοκαλιαρη.απο εσας θα ηθελα συμβουλες οσο αφορα τη διατροφη τη μου προτεινετε να κανω τι να τρωω που ειναι ευκολο να φτιαχτει σπιτι η κατι υγιεινο απεξω?(καποιοι μου λεγανε να αρχισω πρωτεινες αλλα ο γυμναστης μου μου το απαγορευσε και μου ειναι να μαθω να τρωω και οτι ειμαι μιρκος για πρωτειενες και δεν της χρειαζομε το σιγουρο ειναι οτι θα αγορασω καποιο συμπληρωμα διατροφης διοτι λογο ελειψη φρουτων κ.α δεν περνω τις καταληλες βιταμινες )γενικα χρειαζομε καποιο προγραμμα διατροφης τι να τρωω ποσο και ποτε ωστε να παρω ογκο με οσο το δυαντο λιγοτερο λιπος ωστε λιγο πριν το καλοκαιρι να μπορω με λιγη αλλαγη στη διατροφη να κανω τους κοιλιακους να φαινοντε επιτελους ;) και τελος θα ηθελα να μου πειτε ποσα κιλα μου πρωτεινετε να φτασω ο στοχος μου ειναι να εχω αθλητικο σωμα δηλαδη δεν θελω υπερβολικο ογκο θελω κατι σε νορμαλ επιπεδα κατι αναμεσα σε jacob απο twilight και oliver απο arrow (ελπιζω να μην φαινομε πολλη nerd δεν ηξερα τη αλλο παραδειγμα να πω για να κατααβαιτε τη ακριβως θελω)

Υ.Γ sr για το μεγαλο κειμενο :)

jimaras22
24-01-15, 01:29
πο ετσι πως τα γραψες με το ζορι καταλαβα.

τεσπα για το υψος που εχεις για μενα 75κιλα οσο καθαρα μυικα να εισε ειναι οτι πρεπει.

δεν εχει σχεση που κανεις 1-2 γευματα,κλτερα ετσι βασικα. υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις οπως 1λιτρο πρασινο γαλα με κορν φλεικς και 2 σκουπ γουει μεσα σε πανε στα 75γρ πρωτ. ε και μετα φαε 100-200 γρμ κρεας η και γιαουρτι. δες διατροφες αλλον εδω μεσα και γενικα διαβασε.

απλα κοιτα σε αυτα τα 2 γευματα να τρως τις θερμιδες που θες για ογκο η γραμμωση.

για γραμμωση βρες και φαε το βμρ σου[γκουγκλ] και για ογκο το βμρ επι 1.4 η παραπανω αναλογα ποσα καις μεσα στην ημερα
κοιτα να βαζεις το πολυ μεχρι 2κιλα το μηνα στον ογκο γ ν μν βαλεις πολυ λιπος.

AU77
27-01-15, 17:44
Ξεκίνα να χρησιμοποιάς το myfitnesspal έτσι ώστε να μάθεις τι τρως και τα μακρος τους.
Δοκίμασε 50% υδατάνθρακες, 30% πρωτείνη και 20% λιπαρα.
Τον αριθμό των θερμίδων μπορείς να τον υπολογίσεις είτε δοκιμάζοντας να ανεβάζεις σταδιακά τις θερμίδες σου και να παρακολουθείς το βάρος σου μέχρι να βρεις περίπου μια διατροφή που να σου βάζει όγκο.

Istariwk
27-01-15, 18:20
Αν έχεις λεφτά για personal trainer σίγουρα θα έχεις και για διατροφολόγο. Αυτός μπορεί να σου φτιάξει σχέδιο διατροφής σύμφωνα με το πρόγραμμα της καθημερινότητας σου, να σου λύσει απορίες και να σου δώσει πρακτικές λύσεις.
Αν δεν έχεις αυτή την δυνατότητα, τότε θα σου πρότεινα πρακτικά σνακς τύπου τοστ και μπανάνα, μπορούν εύκολα να μεταφερθούν κ ανάλογα τα υλικά είναι ότι χρειάζεσαι για γεύμα καθόδων. 2 μεγάλα γεύματα την ημέρα είναι καλά, αλλά γενικά αν θες κορμάρα θα πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες, δεν γίνεται αλλιώς. Ευτυχώς είσαι σε τέτοια ηλικία που δεν χρειάζεται κ τρομερό κόπο να φτιάξεις σώμα.

ΥΓ: το λίπος είναι απαραίτητο για να πάρεις όγκο. Πρέπει να αντιστοιχεί στο 30% περίπου της διατροφής σου. Τρώγε κανονικά και το φτάνεις χαλαρά το ποσοστό (κανονικά = σπιτικό φαγητό όχι μαλακίες).

G_Vasi
29-01-15, 13:29
Ευχαριστω για τις απαντήσεις και πράγματι πολλή χρήσιμο το myfitnesspal ευχαριστώ που μου το πρότεινες.Ενα σοβαρο θεμα που εχω ειναι οτι κανω 1 βασικο γευμα κατα τισ 8 μετα την gym ειναι κυριως απεξω γιατι σπιτι δυσκολα θα φτιαξω κατι και για αυτο θα ηθελα να μου προτεινετε τη ειναι ποιο ¨"καλο" .εγω κοιταω κυριως να περνω οι τεμαχια φιλετα κοτοπουλο η πιτες με γυρο κοτοπουλο παντα χωρις πατατες εχετε να προτεινετε κατι αλλο?για να ξερετε συνηθως τα γευματα που κανω ειναι αναλογα ποτε ξυπναω οταν ξυπναω μεσημερι(συνηθως τοτε θα σηκωθω)τρωω corn flakes με γαλα αλλιως αν συκωθω πρωι προσθέτω και μια μπαγκετα μετα συνηθως παω γυμναστηριο και οταν γυρναω σπιτι τρωω απεξω συνηθως κατι απο αυτα που ανεφερα παρα πανω.οποτε τι εχετε να προτεινε κυριως στο τι ειναι ποιο καταλληλο να τρωω που να μπορω να το παρω ετοιμο?και να προσθεσω οτι τωρα ειμαι 66.7 κιλα εχω παρει 2 κιλα απο τα χριστουγεννα και ανεβαινω ευτυχως το σωμα μου με την τωρα διατροφη που κανω παει καλα δηλαδη εχω παρει ογκο και λιπος το οποιο ομως ευτυχως δεν κρυβει την γραμμωση που εχω αρχισει να κανω ομως αυτο που με ανχωνει ειναι το μελλον επειδη πριν κατι χρονια παρολο που δεν ειχα πολλα κιλα ημουν γυρω στα 75 ητανε κακα κιλα δηλαδη ημουνα πολλη αδυναμος μυικα με πολλη λιπος φοβαμαι μην γυρισω σε αυτη την κατασταση και βλεποντας την ζυγαρια να αναιβενη ανχωνομε αν και ο γυμναστης μου λεει οτι παω καλα και οτι ειναι φυσιολογικο να μαζεψω λιγο λιπος ομως να κοιταξω να ειναι καλο αυτο το λιπος ετσι ωστε μετα με λιγο αλλαγη προγραμματος να φυγει και να ξανα φανουνε οι γραμμωσεις

Υ.Γ επειδη ειμαι φοιτητης και 1ετης το σπιτικο φαγητο ειναι κατι πολλη σπανιο και δυσκολο οχι μονο στην εκτελεση αλλα και στο οτι δεν προλαβαινω για αυτο αναγκαζομε να τρωω απεξω