PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη 3000 θερμιδων



dinoszisis
25-01-15, 21:09
Καλησπερα σας

Ειμαι νεος στην παρεα, αλλα ασχολουμε με το γυμναστηριο 5 μηνες χωρις να εχω δωσει μεγαλη σημασια στην διατροφη και ετσι παρεμεινα σταθερος στα κιλα.

Ειμαι 20 χρονων, 1,74 υψος, 63 κιλα, bf περιπου 15% δεν ξερω ακριβως,

Στοχος μου ειναι να φτασω τα 75 κιλα.

Παω γυμναστηριο 5 φορες την βδομαδα/1 μυικη ομαδα καθε μερα.

Το παρακατω ειναι μια διατροφη που εφτιαξα βλεποντας αλλες διατροφες απο εδω μεσα, καθως και τα σνακ που ετρωγα στα μεσα της μερας.
Θα ηθελα τις γνωμες σας και τυχον αλλαγες που θα μπορουσα να κανω.
ειναι απαραιτητο να ανεβασω κι'αλλο τις θερμιδες?
επισης και για καποιο συμπληρωμα δεν θα ελεγα οχι, κοιταζα το carnivor mass για να φτασω τις 3,500 η μια σκετη κρεατινη.

90318

Τι αλλαγες θα μπορουσα να κανω?.

Προκαταβολικα ευχαριστω για το χρονο σας.

Nikolas_mk2
25-01-15, 22:42
Καλησπέρα,

για τα δικά σου στατς 3500 θερμίδες θα ήταν μεγάλη υπερβολή,ξεκίνα λίγο κάτω απο 3000 και σε λίγο καιρό βλέπεις πως αναποκρίνεται το σώμα σου και διορθώνεις αναλόγως....

Πιστεύω πάντως οτι πρεπει να μειώσεις λιπαρά,τουλάχιστον 20 γρμ.,ειδικά αν τρως συχνά χοιρινό βγάλτο γιατί εχεις ξεφύγει απο κορεσμένα και προτίμησε μερικές φορές την βδομάδα ενα πιο καθαρό κομματι (8-9%) από μοσχάρι

Επίσης στη θέση σου θα έβαζα μια μεγάλη κουταλιά ταχίνι με λίγο μέλι αντι για φυστικοβούτηρο :welcome:

dinoszisis
25-01-15, 23:01
Θα κοιταξω να περνω για αρχη 1,5% γαλα, επισης για βραδυνο πολλες φορες μου ειναι πολυ ευκολο να τρωω μια κονσερβα τονο απο το να μαγειρευω οποτε θα ειμαι κομπλε απο κει 3 φορες την βδομαδα.
Τωρα με το ταχινι που λες, εχω ηδη με μελι και εχω και φυστικοβουτηρο, κανενα απο τα δυο δεν με συγκινουν στην γευση.(σκετα δεν τρωγονται με τιποτα)
Τα βαζω συνηθως στο σεικ με γαλα ,μπανανα και κουακερ.

Ερωτηση εδω, τι να βαλω στο σεικ για να αλλαξει η γευση απο το πολυ ταχινι/φυστικοβουτηρο? (με τον καιρο εβαζα γιαουρτι ,μαρμελαδα ,κοτατζ)

Nikolas_mk2
25-01-15, 23:06
Αν παρεις συμπλήρωμα πρωτείνης βαζε ενα σκουπ,αλλιώς δοκιμασε καμια βανίλια,κακαο,κανέλα,μερικές σταφίδες,πολλά πραγματα μπορούν να βελτιώσουν την γευση του

jimaras22
26-01-15, 12:49
εγω π ειμαι 20 χρονων 1,75 και 72 κιλα εχω 2000θερμ συντηρηση αρα εσυ καπου στα 1900
οποτε αμα βαλεις και 300 π ειναι για ογκο πας 2200-2300 για τις ημερες που καθεσε

για τις υπολιπες μερες αναλογα ποσο καις. ε με μια ωρα μετριας γυμναστικης ειναι περιπου 300 αρα πας στα 2600 μετα.

15%λιπος ειμαι εγω αρα εσυ γυρω στα 13%[εχθος κ αν βγηκε λαθος αλλα απο οτι εχω διαβασει γενικα σωστο φενετε]....βαλε μπανανα στο σεικ.

αμα ειναι ν παρεις κρεατινη παρε την φθηνη γιατι ιδια δουλεια κανει και παρε 5γρ το πολυ τη μερα γιατι παραπανω απο αυτο δεν κανει πολλα.

κοιτα ν περνεις μεχρι 2κιλα τ μηνα τ πολυ γ ν μην βαλεις πολυ λιπος. :)

dinoszisis
26-01-15, 15:58
Κοιτα, τον τελευταιο καιρο αυτα τρωω και γιαυτο μενω σταθερος.
μετα το γυμναστηριο σιγουρα 5 ασπραδια.
μερικες φορες ελειπα απο το σπιτι και επερνα κανα σαντουιτς η καμια πιτσα. αντι για καποιο γευμα.
και τις μερες που απλα ειμουν πολυ κουρασμενος μπορει να γυρναγα απο γυμναστηριο να ετρωγα τα αυγα και να επεφτα για υπνο χωρις βραδινο.

90325

Γιαυτο παρεθεσα την διατροφη που θελω να ακολουθησω, να δω αν θα εχει αποτελεσμα.
Χθες εκατσα και την εφτιαξα και βλεπω οτι και απο πρωτεινες ειμαι κομπλε και απο θερμιδες που επειδη δεν ετρωγα με προγραμμα νομιζα οτι δεν μπορω να τις φτασω με τιποτα.
θα ηθελα να βαλω ενα σνακ αναμεσα στις 5-6,30 εφοσον παω μετα τις 7,30 γυμναστηριο συνηθως.


Τωρα με τα συμπληρωματα, σκευτομουν να παρω με θερμιδες και να κατεβαζω τα μισα συνηστωμενα με κουακερ αλλα οπως βλεπω δεν την χρειαζομαι.
Αξιζει να παρω μια πρωτεινη αντι των αυγων μετα το γυμναστηριο?.(ειδα και αυτες τις ωραιες συσκευασιες(σαν γαλα) με ασπραδι αυγου στο youtube,αλλα ιδου η απορια αν υπαρχει ελλαδα.
Ουσιαστικα 1 σκουπ την μερα, αντε καμια φορα 2 αμα δεν προλαβαινω να φαω πρωινο και κανω το σεικ με πρωτεινη.
Η θα ειναι υπερβολη και απλα να παρω την κρεατινη?(κοιταζα της νταιματαιζ)

jimaras22
27-01-15, 11:20
ναι μπορεις να παρεις πρωτεινη μια χαρα. δεν νομιζω να βρεις αυτο που λες ελλαδισταν. παρε μια φθηνη κ καλη γουει οπως της ον.

δεν χρειαζετε να τρεχεις και να τρελενεσε να φας δεν θα παθεις τπτ αν δν φας για λιγες ωρες.Δεν εχει σχεση ποσα γευματα θα κανεις εφοσον καλυψεις τις ημερισιες αναγκες σου σε πρωτ,λιπαρα,υδατ κ θερμιδες.

κρεατινη οποια μαρκα κ αν παρεις η ουσια ειναι τη συστατικα εχει μεσα και αν ισχυουν. αλλα τεσπα η διναμιταιζ ειναι καλη εταιρια οποτε νταξει ¨Δ

dinoszisis
28-01-15, 19:28
Οκ καλως, ευχαριστω. :welcome:

dinoszisis
21-03-15, 22:15
Δεν ανοιγω αλλο θεμα, συνεχιζω σε αυτο που ανοιξα πριν καιρο.

Μετα απο 2 μηνες με αυτη τη διατροφη, πηρα 3-3,5 κιλα και συνεχιζω.
Δεν θα μπορουσα να περιμενω ποιο πολλα καθως δεν ειμαι και συνεπεστατος με την διατροφη, καθως οι πολλες ωρες στην σχολη καθε μερα τωρα με το καινουριο εξαμηνο και το γυμναστηριο αργα το βραδυ δεν μου αφηνουν πολλα περιθωρια.Παρολα αυτα δεν εχω χασει προπονηση απο τοτε,κατι που συνηθιζα να κανω παλια.

Θα ηθελα να ρωτησω τωρα..

Τι θα μπορουσα να παρω μαζι στην σχολη να τρωω καθως εχω μινιμουμ 4 ωρες καθε μερα... εως και 10.

Πηγαινω παντα φαγωμενος με το σεικ που εγραφα παραπανω( 500 μλ γαλα κουακερ μπανανα ταχινι) και τις περισσοτερες φορες περνω μαζι και κοτοπουλο με ρυζι , εαν δεν εχει κατι σοβαρο η εστια.
Αλλες παλι φορες δεν προλαβαινω να μαγειρεψω απο την προηγουμενη και παω χωρις φαγητο και την βγαζω με μια πιτσα η κατι σαντουιτς απο την καντινα, μεχρι να παω σπιτι και να φαω κανονικα.

Επισης απο μοσχαρισιο κρεας, τι κομματι να ζηταω που να μην εχει και πολυ λιπος αλλα να ειναι και φιλικο για την τσεπη :green: Γιατι ηδη στη διατροφη φευγει το περισσοτερο απο το μηνιατικο. ^_^.
Δοκιμασα να παρω και τηγανια μια φορα στο τοσο αλλα βγαζω σπυρια οποτε βλεπω πολυ λιπος στο πιατο :P

Ευχαριστω προκαταβολικα. :welcome:

Mpekrimeze
22-03-15, 16:00
Συγνώμη ,αλλά που βρίσκω τον πίνακα με το πλάνο διατροφής του πρώτου μηνύματος;

dinoszisis
22-03-15, 16:57
myfitnesspal κανε λογαριασμο , με βοηθησε παρα πολυ