PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για τον πατέρα μου



NewBuilder
13-12-08, 12:40
Βλέποντας την κοιλια του πατέρα μου να μεγαλώνει φτάνοντας τα 125 κιλά (ύψος 1.77) ανησυχώ για την υγεία του και θα ήθελα άμα γίνετε να μου γράψετε κάποια υγιεινή διατροφή για τον πατέρα μου που απλός να μην παίρνει κιλά και άμα γίνετε να τα χάση κιόλας .

Ευχαριστώ .

psv
13-12-08, 14:00
Γιατι δεν λες στον πατερα σου να παει σε εναν διαιτολογο?Ακομα κι αν σου δωσει καποιος εδω μεσα την καλυτερη διατροφη,ο διαιτολογος ειναι καλυτερη λυση διοτι θα πηγαινει καθε βδομαδα σ'αυτονκαι ετσι θα ασκειται ψυχολογικη πιεση στον πατερα σου,με αποτελεσμα να ακολουθει την διαιτα και να μην κλεβει.

Στο λεω διοτι και εγω εκανα τα ιδια.Ακολουθουσα διαφορες διαιτες,αλλα οχι σωστα.Οταν πηγα στον διαιτολογο ομως ακολουθουσα πιστα την διατροφη που μου εδινε γιατι ηξερα οτι αλλιως θα πηγαιναν χαμενα τα λεφτα κι οτι στο επομενο ραντεβου θα μου την ελεγε αν δεν ειχα χασει βαρος... :cursing:

Επισης δεν γινεται καποιος εδω μεσα να σου δωσει μια διατροφη για να μην παιρνει κιλα ο πατερας σου ή για να χασει,αφου πρεπει ολοι να ξερουν ποιες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του πατερα σου και ποσο δραστηριος ειναι μεσα στην μερα.Γινεται βεβαια να σου γραψει καποιος μια διατροφη χ θερμιδων,αλλα μπορει να ειναι πολυ βαρβαρη και να χασει κιλα πολυ γρηγορα ο πατερας σου πραγμα που δεν θα ηταν και το καλυτερο :(

Αυτη ηταν η δικη μου αποψη,ας μιλησουν και τα ιερα τερατα :wink:

RUHL
13-12-08, 14:50
Τα ποστ που θα παρεις απο εδω θα ειναι κατι με γυμναστικη μαζι για καλυτερα αποτελεσματα αλλα εμεις κανουμε ββινγκ χτυζουμε σωματα οχι πως δεν μπορουμε να δωσουμε καλη συμβουλη αλλα ποιο πολυ ασχολουμαστε με ατομα που κανουν και γυμναστικη μαζι αν με καταλαβαινεις

διετολογος θα ειναι καλα για μερικους λογους επειδη αν πεις μπαμπα μου προτηναν απο το φορουμ η το διαβασα μονος μου σιγα να μην το κανει ενω απο τον διετολογο ειναι καλυτερα θα τον πιστεψει και θα τα κανει με περισσοτερη σιγουρια να το θεσουμε ετσι
Και αυτοι οι διετολογοι ασχολουντε με απλα ατομα οχι αθλητες πχ σε αδυνατους που θελουν να παρουν "ογκο" γραφουν πιτσες και σαντουιτς ναι το εχω δει χεχε

αλλα μια Α διατροφη μπορεις να του κανεις και μονος σου αν διαβασεις το φορουμ διαβασε το διατροφη γραμμωσης το υποφορουμ διατροφη και το μοιρασμα που εκανα στο μελος "mitsakos" θα παρεις 1 ιδεα

tezaman
13-12-08, 15:13
σε αδυνατους που θελουν να παρουν "ογκο" γραφουν πιτσες

Τι έχουν οι πίτσες; 8)

RUHL
13-12-08, 15:25
σε αδυνατους που θελουν να παρουν "ογκο" γραφουν πιτσες

Τι έχουν οι πίτσες; 8)προπελες 8)

Niiick
13-12-08, 15:27
Μαλιστα. 8)

Steve KinG STyLe
13-12-08, 15:34
Ο πατερας σου ξερει αυτη την αποφαση που πηρες γι αυτον?Γιατι αν οχι δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια περιπτωση να ακολουθησει μια "σκληρη" διατροφη αν δεν το παρει αποφαση απο μονος του...και μενα μια απο τα ιδια και προσπαθω εμεσα να τον βοηθαω αλλα πολλες φορες δεν με ακουει τα θεωρει υπερβολες... :roll:

slaine
13-12-08, 17:17
ρε παιδιά τι λέτε? άμα μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε πείτε μία διατροφή.

σίγουρα η λύση του διαιτολόγου είναι καλούτσικη για την περίπτωση του πατέρα σου.

κάνε το εξής πάρε ένα χαρτί και γράψε τι απαγορεύεται να τρώει και τι επιτρέπεται και κόλλησε το στο ψυγείο.

απλά πράγματα στην αρχή και σιγά σιγα ανάλογα με την πορεία προσθαφαιρείς πράγματα και γίνεσαι σταδιακά πιο λεπτομερειακός.

λίγες χοντρικές οδηγίες είναι:

ΟΧΙ:
τηγανητά-τσιγάρισμα
ψωμιά/φρούτα μετά το μεσημέρι
ρύζι-μακαρόνια κλπ (μικρή μερίδα μετά το μεσημέρι καθόλου το βράδυ)
γλυκά(αν θέλει ντε και καλά το πρωί που και που)
αναψυκτικά
ζάχαρη σε καφέ, τσάι κλπ
κρέατα με λίπος
δημητριακά
βούτυρο
αλκοόλ

ΝΑΙ:
καθαρές τροφές όπως στήθος κοτόπουλο/γαλοπούλα, ψαρονέφρι βραστά/ψητά
χόρτα-σαλάτες
ωμό ελαιόλαδο
το πρωί μπορεί να φάει λίγο παραπάνω ακόμα και σε "πιο σαβούρα"
γιαουρτι 2%

γενικά δε χρειάζεται να είναι αυστηρή και απότομη η δίαιτα. στην αρχή μόνο να προσέχει την ποιότητα και να μην τρώει το βράδυ και στην πορεία αρχίζει να προσέχει ποσότητες και λεπτομέρειες. καλύτερα μικρά και πολλά γεύματα παρά μεγάλα και λίγα.

καλό είναι να έχει ποικιλία στη διατροφή του και να αρχίσει να περπατάει αν μπορεί. :^^:

BRaWNy
13-12-08, 18:46
Άσκηση (βάρη ή προπόνηση δυναμης ή προπόνηση με αντίσταση, όπως θες πες το).
Απο κει ξεκινάει η μείωση της ανησυχίας σου σε θέματα υγείας.
Αν γινει αυτό το βήμα, σιγά σιγά θα έρθουν και τα υπόλοιπα (θα ασχοληθείτε και με τα υπόλοιπα)

Προσοχή στους διαιτολόγους.
Μακριά απο δίαιτα χωρις άσκηση (και δεν εννοώ περπάτημα και τέτοια, αλλά αυτη που λεω στην πρωτη γραμμή του πόστ).
Όσο για το τι πρέπει να αποφευγει να τρωέι και τι να επιδιώκει να τρώει, όλοι οι ανθρωποι τα ξέρουν**, απλά δεν τα εφαρμόζουν πάντα, με διάρκεια, με υπομονή, με πειθαρχία κλπ.

**Όποιον και να ρωτήσεις, όλοι θα σου πουν σε γενκές γραμμές ποιά είναι τα κακά της διατροφής και ποιά τα καλά.

Επίσης, άλλο η άσκηση (αυτη που λεω) και άλλο οι δραστηριότητες (π.χ.βαρια εργασία ή χειρωνακτική εργασία), θα πρέπει να κατανοούνται οι διαφορές τους.

Αυτη είναι η δική μου γνωμη και πρόταση.

tezaman
13-12-08, 20:06
και όμως, δυστυχώς συναντάω πολύ κόσμο που δεν ξέρει πολλά βασικά πράγματα που καθορίζουν μια υγιεινή διατροφή :|

BRaWNy
13-12-08, 21:00
και όμως, δυστυχώς συναντάω πολύ κόσμο που δεν ξέρει πολλά βασικά πράγματα που καθορίζουν μια υγιεινή διατροφή :|Δεν λέω για πιό λεπτομερειακά θέματα, αλλά για τα πιό επιφανειακά αν με πιάνεις.
Όλοι "ξερουν" ότι δεν πρέπει να τρωνε γλυκά, τηγανιτά κλπ και ότι αυτά βλάπτουν, κι ας τα τρωνε εκεινη τη στιγμή.
Και συνήθως όλοι σε τετοιες περιπτωσεις αναγνωρίζουν ότι κάνουν λάθος, παρόλα αυτά όμως συνεχίζουν να το κάνουν.

Τωρα απο κει και πέρα, άλλο το θεμα του timing, συνδιασμών, ποσοτητων κλπ κλπ, αυτό είναι μάθημα για μετα, αφου πρωτα σταματησουν τα λάθη τους, αν με πιάνεις, και είναι έτοιμοι να προσαρμοστούν σε κάτι νέο για αυτούς (πρακτικά νέο, όχι θεωρητικά).
Αν τους βάλεις απο την αρχή να τα κάνουν όλα όπως πρέπει, δεν θα τα κάνουν, γρηγορα θα τα παρατησουν κλπ.

Για αυτό εγω αρχικά προτείνω την άσκηση όπως είπα στο προηγούμενο πόστ μου, η οποία θα πρέπει να υπάρχει απαραιτητα.
Δίαιτα χωρις αυτή, είνια "τρυπα στο νερό".

RUHL
13-12-08, 21:09
Λογαριαζουμε χωρις τον ξενοδοχο γιατι μπορει να μην θελει ο ιδιος η να μην εχει ωρα για βαρη η αλλα

BRaWNy
13-12-08, 21:50
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Απο κει και πέρα, πως θα χρησιμοποιήσει κανείς διατροφή για γράμμωση όταν δεν κάνει βάρη, και ειδικότερα μποντυμπίλντιγκ?
Νομίζω πάντως ότι η άσκηση θα είναι πιό εύκολη "κίνηση" απο ότι η διατροφή.

TRIANTAFYLLOU
13-12-08, 22:38
στήν ηλικία του θα βοηθούσε πολύ το περπάτημα η μιας ήπιας μορφής άσκησης με συνδιασμό αερόβιας και βάρη αν υπάρχει θέληση και δυνατότητα .

στην διατρτοφή θα βάλω μια πρόταση με όσο το δυνατόν απλά και κατανοητά πράγματα.

ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΥΓΕΙΟΥΣ ΣΩΜΑΤΟΣ

Όλα τα γευματα πρεπει να είναι μικρά και πλήρης .
Το βραδινό νωρίς και με λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες , γιατι οι επιπλέον θερμιδες πριν τον υπνο μπορούν ευκολότερα να μετατραπουν σε λίπος .
με λίγα λόγια δεν χρειάζετε να πεινάει η να παραλείπει γεύματα.

Επίσης το φαγητό πριν τον ύπνο μπορεί να διμιουργήσει kρισεις άσθματος . οι τροφές μπορεί να ξανανέβουν στον οισοφάγο χειροτερεύοντας το άσθμα και έχουμε κακής ποιότητας ύπνο.

Όλα τα φαγητά πρεπει να είναι βραστα η ψητα χωρις πολλα λαδια και βαριές σαλτσες .

Να αποφεύγονται:

Tα λιπη, τα γλυκά , τα τηγανιτά, και το πολλή μαγείρεμα των λαχανικών,
Γιατί καταστρέφονται οι βιταμίνες με την υψηλή θερμοκρασία .
Για την μείωση του βάρους να αποφευγονται τα λιπη και οι απλοί υδατάνθρακες όπως το άσπρο ψωμί τα γλυκά , τα ασπρα ζυμαρικά και οι πιτες (μπουγατσες , πιτσες .κ.τ.λ.).

Τροφες που θα καταναλώνονται:

Ρύζι, πατάτα , μαύρο ψωμί ολικής αλέσεως , ζυμαρικά ολικής άλεσης , δημητριακά (μούσλι),
Φρέσκα λαχανικά , φρούτα, .

Από κρέας:

Στήθος από κοτόπουλο η ολοκληρο το κοτόπουλο χωρίς την πέτσα , ψάρι, μοσχάρι άπαχο,

Αυγά κυρίως το ασπράδι (μέχρι δυο κρόκους ημηρεσίως τα υπόλοιπα μόνο το ασπράδι οι κροκοι περιέχουν πολλή χοληστερίνη και ειδικά γι αυτούς που δεν γυμνάζονται).

Γαλακτοκομικά μόνον χαμηλά σε λιπαρά.
Με αυτές τις τροφές μπορεί να γίνει άριστος συνδιασμός για μεσημερι , βράδυ , πρωί.

Να αποφεύγονται:
Oι χυμοί με ζάχαρη , το ανθρακικο , ο πολυς καφές . επίσης τα οσπρια να μαγειρεύονται χωρίς βαριές σάλτσες και με λίγο λάδι στο τέλος του μαγειρέματος γιατί αν δεν υπάρχει άλλος λόγος για αποφυγή είναι καλή τροφή και τα χαλάει μόνο ο τρόπος μαγειρέματος

Επίσης καθώς μεγαλώνουμε με την πάροδο της ηλικίας χάνουμε πολύτιμες μυικές ίνες .
Σύμφωνα με έρευνες μειωνονται γύρω στο 50% για τα χέρια και 25% για τα ποδια μέχρι τα 85 Χρόνια , που ανταποκρίνεται στην παράλληλη μείωση της έντονης μυικής δραστηριότητας που συνδέεται με το γήρας .

Μέτριας η υψηλής εντασης προπόνηση με βάρη μειώνει και πιθανως αντιστρέφει τα συμπτώματα του γήρατος..

ikamak
17-12-08, 01:07
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Απο κει και πέρα, πως θα χρησιμοποιήσει κανείς διατροφή για γράμμωση όταν δεν κάνει βάρη, και ειδικότερα μποντυμπίλντιγκ?
Νομίζω πάντως ότι η άσκηση θα είναι πιό εύκολη "κίνηση" απο ότι η διατροφή.

Μιχάλη με όλο το σεβασμό που σου τρέφω, επικοινωνείς με αυτά που γράφεις στο πληκρολόγιο; Είπε κανείς ότι ο άνθρωπος είναι bodybuilder; Το παιδί έγραψε ότι ανησυχεί για την υγεία του πατέρα του!! 1,77 125 κιλά αγύμναστος και προτείνεις να κάνει βάρη ΜΟΝΟ, και όχι μόνο αυτό, θεωρείς ότι η οποιαδήποτε δίαιτα (έστω να προσέξει λίγο αυτά που τρώει) είναι ανούσια; Η-Μ-Α-Ρ-Τ-Ο-Ν !!!


PS: κε Τριανταφύλλου εξαιρετικό ποστ :thumbup:

slaine
17-12-08, 01:14
φαντάζομαι το σκεπτικό του ήταν ας αρχίσει με το να αυξήσει τις καύσεις του και με τον καιρό κάνει και τις υπόλοιπες αλλαγές

ikamak
17-12-08, 01:41
φαντάζομαι το σκεπτικό του ήταν ας αρχίσει με το να αυξήσει τις καύσεις του και με τον καιρό κάνει και τις υπόλοιπες αλλαγές

Κοίτα αυτό το σκεπτικό δεν είναι καν 15χρονου που διαβάζει πολύ και ξέρει πολύ παραπάνω από τους υπόλοιπους εδώ μέσα, όχι έμπειρου 40 χρονου !! Δε θα πόσταρα καν αν δεν ήξερα ότι η γνώμη του Μιχάλη έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για κάποιους.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος ηλικίας 40+ με περίπου 50 κιλά πάνω από το βάρος του είναι εξετάσεις! Το τελευταίο που επιτρέπεται να κάνει (πριν κάνει εξετάσεις) είναι ασκήσεις με βάρη!!
Η προσοχή στην διατροφή μόνο καλό θα του κάνει!!

pikolo
17-12-08, 03:26
Και ομως ο πολυς κοσμος νομιζει οτι τα λιπαρα(χωρις να προσδιοριζουν τα κορεσμενα) σε παχαινουν...εγω προσωπικα πιστευω οι υδατανθρακες ειναι αυτοι που παχαινουν και ας εχει το ενα γραμμαριο λιπους 9 θερμιδες ενω του υδατανθρακα 4.Και επισεις ο συνδιασμος υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη με κορεσμενο λιπος.Ποσοι απο τους ολους εκει εξω τα ξερουν αυτα?

BRaWNy
17-12-08, 11:11
Πέτρο, μάλλον λάθος με κατάλαβες ή εγω λάθος το εξέφρασα.
Δεν είπα ότι είναι μποντυμπίλντερ, αναρωτήθηκα πως θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει δίαιτα γράμμωσης εφόσων δεν είναι μποντυμπίλντερ, και προτείνεται απο άλλους αυτό.
Δεν ήταν πρότασή μου, κατάλαβα ότι ήταν πρόταση των άλλων εδω μεσα, για αυτό και αναρωτήθηκα "αρνητικά" αν με πιάνεις.
Δεν εννοούσα να κάνει βαρη για να μπορεσει να χρησιμοποιηθεί δίαιτα γράμμωσης, εννοούσα ότι δεν τίθεται θεμα να κάνει διαιτα γράμμωσης, ότι δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο και ειδικότερα τετοια λεπτομερειακά πράγματα δεν είναι για την περίπτωσή του και δεν είναι της ωρας.
Να ασχοληθεί με τα βασικά της διατροφής και όχι τα προχωρημένα, αν με πάνεις.
Η προπόνηση με βάρη δεν σημαίνει απαραίτητα μποντυμπίλντιγκ, εμφάνιση, γράμμωση και αγώνες.
Πάνω απο όλα σημαίνει ότι γίνεται για υγεία, ή αν θες καλύτερη έκφραση της υγείας (δεν μπορω να βρω κατάλληλες λέξεις).
Την προπόνηση θα πρέπει να την βλέπει κανείς (πρωτίστως τουλάχιστον) σαν διαταραχη της ομοιόστασης σε έναν οργανισμό, με σκοπό να βελτιώσει τις λειτουργίες του, τις αμυνές του κλπ.
(Μέσα σε αυτές τις λειτουργίες συμπεριλαμβάνονται και μυοσκελετικές κλπ)
Η διατροφή απο μόνη της δεν μπορει να βοηθήσει σε αυτό, και ειδικότερα δεν θα μπορουσε να βοηθήσει κάτι που να "ζητάει" απότομες αλλαγές και προσαρμογές.
Έπειτα τα σχόλια μου ηταν απο την πλευρά του να ξεκινήσει κανείς "μαλακά" με το θέμα και κατα κάποιον τρόπο βάζωντας τα πράγματα με τη σειρά και όσα πρέπει κάθε φορά, δεν μπορει κανείς έυκολα να ανταποκριθεί θετικά σε κάτι όλο μαζί απο την αρχή, θεωρρητικά μιλάμε, για να το περάσει στην πράξη.
Δηλαδή δεν μπορει να περάσει κανείς όλες τις γνωσεις του πάνω σε σχετικά θέματα με μία σε κάποιον άλλον, ζητώντας εξ αρχής να τα κάνει όλα, αυτά που και αυτός σταδιακά τα έμαθε ή έκανε.
Σκοπός είναι να του δημιουργήσεις θετικό περιβάλλον και εν μέρει "προκληση" (challenging), και όχι να τον κάνεις να τα δεί όλα απότομα σαν κάτι ακατόρθωτό, γιατι έτσι πολύ πιθανόν να αποτραπεί απο οποιαδήποτε προσπάθεις στο να αρχίσει να κάνει κάτι για τους στόχους του.
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ με τον γραπτό λόγο.
Η προπόνηση και γενικά η άσκηση, είναι το πρωτο που θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς (κατα την γνώμη μου) και ειναι και αυτό που θα πρέπει να υπάρχει για να γίνουν και όλα τα άλλα αποτελεσματικότερα.
Η δίαιτα χωρις άσκηση μπορει να χειροτερεψει την κατάσταση.
Oπότε αυτό που εννοώ είναι, να ξεκινήσει άσκηση, παράλληλα με το να προσέχει τη διατροφή του (αρχικά στα βασικά που γνωρίζουν όλοι, να αποφευγει δηλαδή αυτα που βλάπτουν), και μετα σιγά σιγά να κάνει και παραπέρα αλλαγές και εφόσων τις καταλαβαίνει κιόλας, γιατι δεν είναι δυνατόν να ξεκινήσει αυστηρή δίαιτα όχι μόνο απο πλευράς ετοιμότητας σωματικά, αλλά και απο πλευράς ετοιμότητας ψυχολογικά.
Κι αν το κάνει αυτό χωρις την υπαρξη άσκησης, τα πράγματα μπορει να γίνουν χειρότερα αντι να βελτιωθούν.
Μιλάμε για δίαιτα και όχι για διατροφή καλή, ή οποία όπως είπα σε γενικές βασικές γραμμές είναι όσο να' ναι γνωστή θεωρητικά σε οποιονδήποτε (όλοι λίγο πολύ ξέρουν τι βλάπτει και τι να αποφεύγουν).
απο κει και πέρα και για παραπέρα και πιό λεπτομερειακά, νομίζω δεν είναι αρχικά η ώρα για αυτη την περίπτωση, για να μην δημιουργηθεί και συγχυση.
Και πάλι θα πω ότι ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ με τον γραπτό λόγο, και θα' πρεπε να με καταλαβαίνεις, διότι με γνώρισες, με ξέρεις κάπως καλύτερα απο άλλους και πέρα απο τον βαθμό μόνο ανταλλαγής απόψεων μεσα σε τόπικς, και όσο να' ναι θα πρεπει να ξέρεις πως σκέφτομαι ή πως προσπαθώ να εκφράζω τις σκέψεις μου.
Ο γραπτός λόγος καμμιά φορά μπορει να παρεξηγηθεί, δεν καταλαβαίνω όμως τον λόγο του να ψάχνει κανείς τα παρεξηγήσιμα σημεία αυτού και να τα διατυπώνει με τετοιον τρόπο ωστε να μεγαλώνει την παρεξήγηση ή την παραπληροφόρηση που μπορει να προκύψει θέτωντας ερωτήματα για την γνωμη του άλλου και συγχρόνως να συμπληρώνει με υποτιθέμενες απαντήσεις σε αυτά προσπαθώντας να μειώσει τον άλλον, και όχι με τρόπο που να θετει ερωτήματα και να περιμένει να απαντηθεί στο να καταλάβει τι εννοεί ο άλλος, ειδικότερα όταν τον γνωρίζει και ποιός έιναι και πως γραφει.
Δηλάδή μέσα απο όσα είπα, απο όλα τα πόστ μου σε αυτό το τόπικ, δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω ή την γνωμη μου, και το μόνο που είδες ήταν ότι δεν επικοινωνώ με το πληκτρολόγιό μου ή ζω στον κόσμο μου, ή ότι πιθανόν τα όσα λέω είναι για να συγχύσουν τον άλλον ή να τον ζημιώσουν κλπ, και ότι σκέφτομαι ουτε καν σαν 15χρονο ενω είμαι πάνω απο 40?
Δεν μπορω να το καταλάβω απο σενα, εκτός κι αν αυτό εξυπηρετεί πιθανόν κάποιους άλλους σκοπούς πέρα απο το να πεις την γνώμη σου πάνω στο θέμα του τόπικ, ή οποία μπορει να διαφέρει απο άλλων, ή να συμπληρώνει άλλων κλπ, για να μπορει και να έχει κανείς πολλές επιλογές απαντήσεων σχετικά με το θέμα, γιατι το κάνεις αυτό?
Εκτός κι αν η γνώμη σου, πέρα απο αυτά τα σχετικά που πρότεινες για το θέμα του πατέρα του φίλου μας, είναι και ότι θα πρέπει να αποφεύγει την γνώμη του BRaWNy, γιατι μπορει να τον βλάψει, ειδικότερα όταν αυτη έχει υποτίθεται αποδειχτεί ότι έχει βαρύτητα στους άλλους και πιθανόν να υπάρχει εκμετάλλευση αυτού απο μέρος μου, για κάποιον μάλλον απροσδιόριστο λόγο.

Εγω είμαι της γνώμης ότι θα πρέπει να υπάρξει άσκηση/προπόνηση για να λυθεί το θέμα κλπ (όλα όσα είπα στο πρώτο πόστ μου εδω), αυτη είναι η άποψή μου, έτσι πιστευω και αυτό λένε οι εμπειρίες μου.
Αν εσυ πιστευεις κάτι άλλο, με γειά σου με χαρά σου, δεν θα μαλώνουμε για το ποιά γνωμη θα ακολουθήσει ή θα δωσει βαρύτητα ο φίλος που έκανε το τόπικ, ας κρίνει μόνος του ή ας τις χρησιμοποιήσει όπως θέλει (υπάρχουν κι άλλες διαφορετικές γνώμες στο τόπικ), και ουτε χρειάζονται επεκτάσεις στην γνώμη του άλλου με την μορφή του πόστ σου (που ήταν και σε μεγάλο βαθμό και απέναντί μου), διότι έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να επεκταθείς γενικότερα και σε άλλα θέματα όπου λέω την γνώμη μου ( αλλα και άλλων) και να έχεις και κάτι να πεις, για να δίνεις επιλογές στον άλλον, και όχι μόνο να δείχνεις ότι η άποψή σου για μένα είναι ότι σκέφτομαι σαν περίπου δεκαπεντάχρονο, και να τους προστατέψεις κιόλας.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος για σένα που δεν εκφράζει την γνωμη του όπως πρέπει και σωστά κλπ, οπότε περιμένω να κάνεις το ίδιο και όπου αλλού υπάρχει ή βλέπεις κάτι τέτοιο.
Μάλιστα πιστεύω ότι αυτό θα ανεβάσει το επίπεδο του φόρουμ, μιας και η δική σου γνώμη έχει βαρύτητα, οπότε welcome back to writing here, περιμένουμε γενικότερα τις απόψεις σου μεσα στο φόρουμ.
Ευχαριστώ και keep going

RUHL
17-12-08, 11:17
Δεν εννοούσα να κάνει βαρη για να μπορεσει να χρησιμοποιηθεί δίαιτα γράμμωσης, εννοούσα ότι δεν τίθεται θεμα να κάνει διαιτα γράμμωσης, ότι δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο και ειδικότερα τετοια λεπτομερειακά πράγματα δεν είναι για την περίπτωσή του και δεν είναι της ωρας.
Μαλον εγω δεν το ειπα καλα οταν ελεγα να διαβασει εκεινο το τοπικ επειδη θα του εδηνε μερικες γνωσεις και τρωφες που πρεπει να τρωει και πως δουλευει το συστημα με την ινσουλινη και υδατανθρακες δεν ειπα να την εφαρμωσει πουθενα αλλα να παρει την main idea απο εκει και απο αλλα τοπικς


Να ασχοληθεί με τα βασικά της διατροφής και όχι τα προχωρημένα,
Ακριβως

BRaWNy
17-12-08, 11:38
Δεν εννοούσα να κάνει βαρη για να μπορεσει να χρησιμοποιηθεί δίαιτα γράμμωσης, εννοούσα ότι δεν τίθεται θεμα να κάνει διαιτα γράμμωσης, ότι δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο και ειδικότερα τετοια λεπτομερειακά πράγματα δεν είναι για την περίπτωσή του και δεν είναι της ωρας.
Μαλον εγω δεν το ειπα καλα οταν ελεγα να διαβασει εκεινο το τοπικ επειδη θα του εδηνε μερικες γνωσεις και τρωφες που πρεπει να τρωει και πως δουλευει το συστημα με την ινσουλινη και υδατανθρακες δεν ειπα να την εφαρμωσει πουθενα αλλα να παρει την main idea απο εκει και απο αλλα τοπικςΤο συστημα με την ινσουλίνη όπως το λές, σε μεγάλο βαθμό για βελτιστοποίσή του, εξαρτάται απο την άσκηση.
Εγω ότι είπα, το είπα επειδή όλες οι προτάσεις που είδα εδω μεσα σχετικά με το θέμα, ηταν μόνο απο πλευράς διατροφής, η οποία για να γίνει αποτελεσματικότερη θα πρέπει να υπάρχει και η άσκηση.
Και κατα κάποιον τρόπο, τα είπα σαν συμπληρωματικά πάνω στις άλλες απόψεις.
Δεν θέλουμε μόνο να προλάβουμε την παραπέρα χειροτέρεψη μιας κατάστασης, αλλά να μειώσουμε και την ήδη υπάρχουσα ως ενα βαθμό κακής καταστασης.
Εγω θέλω να πιστευω ότι το θέμα δεν είναι μόνο "φτανει μεχρι εδω, αρκει χειρότερα να μην γίνει", αλλά και το "φτανει γιατι χειροτερεύει, αλλά και το να βελτιωθεί η κατάσταση προς το καλύτερο", να το πάμε και προς τα πίσω δηλαδή (προς το καλύτερο) και όχι απλά να το σταματήσουμε εδω.

Σαν να λέμε, τα χέρια σου λερώνονται όσο πιάνεσε με τις βρωμιές, κι αν συνεχίσεις θα λερωθούν κι άλλο, οπότε σταματα να συνεχίζεις να πιάνεσε με τις βρωμιές (αν δεν θες να λέρώνεσε), αλλά καθάρισέ τα κιόλας και μετα δημιουργησε συνθήκες να καταπιάνεσε με τις βρωμιές χωρις να λερώνονται ή αν θες να λερώνονται λιγότερο, π.χ. φορώντας γάντια.
Δεν θέλουμε απλά να βάλεις γάντια στα ήδη λερωμένα χέρια, για να μην λερωθού περισσότερο.
Αν το πάρουμε μεταφορικά το παράδειγμα απέναντι στο θέμα του τόπικ, για να επιτευχθούν τα παραπάνω, θα πρέπει να υπαρχει η άσκηση.
Η άσκηση θα βοηθήσει "στο να καθαριστούν τα χερια", αλλά και "στο να δημιουργηθούν συνθήκες να μην λερωνονται ή να λερωνονται λιγότερο".
Έτσι το αντιλαμβάνομαι και το βλέπω εγω απο τη δική μου πλευρά.

Andrikos
17-12-08, 18:28
Προσοχή στους διαιτολόγους.
Μακριά απο δίαιτα χωρις άσκηση (και δεν εννοώ περπάτημα και τέτοια, αλλά αυτη που λεω στην πρωτη γραμμή του πόστ).


Δηλαδη τι προτεινεις? Καποιος που δεν εχει την ορεξη η/και το χρονο και επιλεγει να απευθυνθει σε καποιον που εχει σπουδασει το αντικειμενο ειναι λαθος?
Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και σε αυτο , υπαρχουν καλοι και κακοι διατροφολογοι , οπως υπαρχουν καλοι και κακοι γιατροι κ.οκ .

Επισης πιστευω οτι ενα ατομο 125 κιλα 1,75 μονο σε θεση για περπατημα ειναι και παλι πρεπει να κανει εξετασεις πριν .Δηλαδη ,ισως η διαιτα μονη της στην περιπτωση αυτη ειναι προτιμοτερη.

NASSER
17-12-08, 19:00
Προσοχή στους διαιτολόγους.
Μακριά απο δίαιτα χωρις άσκηση (και δεν εννοώ περπάτημα και τέτοια, αλλά αυτη που λεω στην πρωτη γραμμή του πόστ).


Δηλαδη τι προτεινεις? Καποιος που δεν εχει την ορεξη η/και το χρονο και επιλεγει να απευθυνθει σε καποιον που εχει σπουδασει το αντικειμενο ειναι λαθος?
Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και σε αυτο , υπαρχουν καλοι και κακοι διατροφολογοι , οπως υπαρχουν καλοι και κακοι γιατροι κ.οκ .

Επισης πιστευω οτι ενα ατομο 125 κιλα 1,75 μονο σε θεση για περπατημα ειναι και παλι πρεπει να κανει εξετασεις πριν .Δηλαδη ,ισως η διαιτα μονη της στην περιπτωση αυτη ειναι προτιμοτερη.

Τα ιδια ερωτηματα εχω και εγω.
Ειδικα σε ατομα μεγαλης ηλικιας δεν μπορουμε να προτεινουμε δραστηριοτητες πολυ περισσοτερες απο αυτες που συνηθιζουν να κανουν. Ετσι εφοσον κανουν τις απαραιτητες εξετασεις επειτα καλο ειναι να απευθυνθουν σε εναν διαιτολογο.

H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding επομενως δεν ειναι σωστο να κατακρινουμε με το ματι του αθλουμενου τη διατροφη που δινει ενας διαιτολογος σε εναν ασθενη. Δεν εχουν ολοι οι οργανισμοι τις ιδιες αναγκες.

BRaWNy
17-12-08, 19:13
Αndrikos...
Οι εξετάσεις στην προκειμένη περίπτωση είναι κάτι που εννοείται, ειδικά με σκοπό να φανεί τι είναι κατάλληλο ή μη για αυτόν απο άποψης διατροφής.
Υποτίθεται ότι αν αποφασίσει να κάνει κάτι για την βελτίωση της καταστασής του, θα προβεί και στις ανάλογες διαδικασίες κλπ, για παραπέρα (μερικές φορές δεν χρειάζεται κάπιοια πράγματα να τα λέμε, υποτίθεται ότι είναι ευνόητα)
Δεν είμαι ο μόνος εδω σε αυτό το τόπικ που δεν αναφέρθηκα σε εξετάσεις ή αν θες να παρέλειψα να υπενθυμίσω, λέγοντας την άποψή μου, και δεν μπορω να καταλάβω γιατι θα έπρεπε να είμαι ο μόνος ή ο ειδικός για να αναφερθω.
Επίσης, δεν είμαι ο μόνος που τα λόγια μου έχουν κάποια βαρύτητα, όλων σε κάποιο βαθμό έχουν την βαρύτητά τους.
Δεν έχω κάποια ειδικότητα σε κάτι, απο εμπειρίες και μόνο λεω τις απόψεις μου, και μου έχει τυχει παρόμοια περίπτωση και έχω μια εμπειρία.
Όπως και να έχει, κάποια στιγμή θα πρέπει να δημιουργήσει συνθήκες κατάλληλες για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει και την άσκηση, γιατι αν απο την καλή διατροφή σκεφτεί να περάσει και σε δίαιτα, η έλλειψη άσκησης μπορει να χειροτερέψει τα πράγματα, όχι απαραίτητα στην εμφάνιση αλλά αλλού.
Και όπως ακριβως το λες και εσυ, ότι αυτη τη στιγμή πιστευεις ότι είναι μόνο σε θεση για απλό περπάτημα, σε ανάλογη θεση θα πρέπει να είναι και απο άποψης διατροφής και δίαιτας.
Μάλιστα πιστευω ότι περισσότερο θα πρέπει να είναι απο άποψης διατροφής και δίαιτας, παρα τόσο απο άποψης άσκησης.
Όπως είδαμε σε κάποιο πόστ ο φίλος μας είπε ότι ο πατέρας του δουλεύει σε οικοδομές, οπότε μάλλον δε θα του είναι και τόσο δύσκολο, εξάλλου όταν μιλάμε για άσκηση, εννοούμε υπο μορφής προπόνησης δύναμης και ότι αυτη θα πρέπει να έχει στόχο και στη συνέχεια, για να μην εμφανιστούν ή ξαναεμφανιστούν προβλήματα(αν υπάρχουν και προβλήματα τωρα, περα απο την ενφάνιση) και φυσικά με προσαρμοστικό τρόπο και όχι αμεσως με την πρωτη μέρα τα ίδια που κάνει π.χ. και ο γιός του, ή εγω, ή ο Ruhl ας πούμε.
Απο τη στιγμή που δουλεύει και σε οικοδομή, δεν νομίζω ότι θα του κάνει κάτι το περπάτημα, διότι εγω δεν πιστευω σε ευεργετικές αντιδράσεις απο αυτη τη μορφή ασκησης.
Αυτο βέβαια είναι απλά γνώμη μου.
Απο την άλλη, τα παραπανίσια κιλά δεν σημαίνουν πάντα ότι υπάρχει πρόβλημα υγείας, αλλά απλά ότι η πιθανότητες είναι περισσότερες στο να υπάρξει πρόβλημα υγείας.
Βέβαια δεν μας προσδιόρισε και ο φίλος, αν ο πατέρας του υποφέρει ήδη απο κάποιο πρόβλημα υγείας, εγω κατάλαβα ότι απλά μιλούσε με προληπτικό τόνο, ότι φοβαται μηπως και υπάρξει ή δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια αν δεν κάνει κάτι, γιατι αν υπήρχε φαντάζομαι κάποιο πρόβλημα, δεν νομίζω ότι θα καθόταν να μας ρωτούσε για προτάσεις, θα του είχε πει ήδη ο γιατρός του πως να κατευθυνθεί.
Με λίγα λόγια, εγω καταλαβα ότι πρόκειται για έναν υγειή άνθρωπο, χωρις δηλαδή κάποιο σοβαρό πρόβλημα (γιατι όσο να' ναι κάποια προβλήματα έχουμε όλοι μας, ακόμη και η μη υπερβαροι), και ότι απλά θέλει να αλλάξει το body composition του για να μην υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον.
Εσυ ίσως κατάλαβες ότι υποφέρει απο κάτι και συμπέρανες ότι δεν είναι σε θεση για κάτι παραπάνω απο περπάτημα.
Εγω επίσης, καταλαβαίνω ότι εδω είναι φόρουμ για κάποια συγκεκριμένα θέματα πάνω στον χωρο, οπότε όταν κάποιος ζητάει προτάσεις ή ιδέες, υποτίθεται ότι δεν συντρέχουν κάποιοι ειδικοί λόγοι για να χρειαστεί να του πουμε ότι θα πρέπει να πάει σε ανάλογο φόρουμ αυτων των λόγων, π.χ. με θεματα γιατρικής κλπ.
Έπειτα εγω απλά αναφέρθηκα απλά σε προπόνηση και σε άσκηση, σαν ένα απο τα βασικότερα μέσα για τη λυση του θέματος και δεν επεκτάθηκα πάνω στη διατροφή, παρα μόνο είπα ότι θα πρέπει να μπει "μαλακά" σε αυτήν και όχι απότομα, όπως φυσικά θα κάνει και με την άσκηση.
Όσων αφορά τους διαιτολόγους, είπα προσοχή, διότι αναφερόμουν σε αυτούς που δεν ξέρουν τη δουλειά τους και ότι αυτούς θα πρέπει να προσέξει.
Κατα γενική ομολογία, αλλά και δικών μου εμπειριών με αυτούς, νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι τέτοιοι.
Το ότι είπα μετα δίαιτα χωρις άσκηση δεν είναι ο σωστός τρόπος, δεν έχει να κάνει με τους διαιτολόγους.
Αυτό το τελευταίο είναι και πρότασή μου, αν τελικά διαλέξει να ακολουθήσει τις προτάσεις σας, και φυσικά αν τηρούνται και οι προϋποθέσεις βάσει αυτών που φαντάστηκα ή καταλαβα για την καταστασή του.
Οπότε, αν τελικά είναι σε τετοια κατασταση (κατα κάποιον τρόπο βαριά κατασταση όπως αφηνεται να εννοηθεί) που δεν θα μπορει να κάνει κάτι πέρα απο το να περπατάει, ας ακολουθήσει τις ανάλογες προτάσεις.
Αν απο την άλλη δεν είναι σε τέτοια κατασταση, και μπορει και μιας και ηδη όπως ειπωθηκε δουλευει σε οικοδομές και δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα, τότε ας συμπεριλάβει στις παραπάνω προτάσεις και την δική μου για άσκηση.
Καλό είναι βέβαια να μας πει και ο φίλος μας για τον πατέρα του περισσότερα, για να προσδιοριστεί και ποιά είναι η κατάσταση σε πιό λεπτομερειακό βαθμό.

Andrikos
17-12-08, 19:20
Αndrikos...

Όσων αφορά τους διαιτολόγους, είπα προσοχή, διότι αναφερόμουν σε αυτούς που δεν ξέρουν τη δουλειά τους και ότι αυτούς θα πρέπει να προσέξει.
Κατα γενική ομολογία, αλλά και δικών μου εμπειριών με αυτούς, νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι τέτοιοι.


Οπως δηλαδη στα περισσοτερα επαγγελματα , το μεγαλυτερο ποσοστο δεν κανει καλα την δουλεια του.
Σ' ευχαριστω για την διευκρινιση , που με βρισκει 100% συμφωνο.

Andrikos
17-12-08, 19:24
H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.

BRaWNy
17-12-08, 19:25
Τα ιδια ερωτηματα εχω και εγω.
Ειδικα σε ατομα μεγαλης ηλικιας δεν μπορουμε να προτεινουμε δραστηριοτητες πολυ περισσοτερες απο αυτες που συνηθιζουν να κανουν.
Aυτό είναι σχετικό, διότι υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις.
Και αν το καλοσκεφτούμε, σε μεγάλες ηλικίες, στο τέλος ο γιατρός τους συστήνει δραστηριότητες που είναι περα απο αυτες που συνιθίσουν να κάνουν.
Δεν ξέρω πόσων ετων είναι ο πατέρας του, αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο πολύ προχωρημένης ηλικίας για να πουμε ότι όλα θα του είναι δύσκολα, εξάλλου όπως μας είπε δουλευει και σε οικοδομές.
Τι είναι, κανένας 60-70αρης, εγω δεν καταλαβα κάτι τέτοιο?
Ακόμη και έτσι να είναι πάλι υπαρχουν εξαιρέσεις, διότι η ανάλογη εμπειρία που αντιμετωπισα, ηταν με 65αρη.

Αυτός ξερει καλύτερα, και ανάλογα θα κρινει και ανάλογα θα δει και τις προτάσεις και απόψεις μας.

Απο κει και πέρα, δεν θελω να δωσω συνέχεια στο θέμα απο τη δική μου πλευρά, ότι είχα να πω επι του θέματος το είπα, δεν θελω να επεκταθω περισσότερο, δεν με αφορά περισσότερο και δεν είμαι ο ειδικός, ουτε πλέον αρμόδιος, ουτε ο μόνος που θα πρέπει να δινει σε όλα απαντήσεις, ουτε ο μόνος που έχουν βαρυτητα τα λόγια του, γιατι μου δωθηκε και τέτοια εντύπωση απο κάποια πόστς.
Συνεχίστε οι υπόλοιποι επι του θέματος.

NASSER
17-12-08, 19:32
Απο κει και πέρα, δεν θελω να δωσω συνέχεια στο θέμα απο τη δική μου πλευρά, ότι είχα να πω επι του θέματος το είπα, δεν θελω να επεκταθω περισσότερο, δεν με αφορά περισσότερο και δεν είμαι ο ειδικός, ουτε πλέον αρμόδιος, ουτε ο μόνος που θα πρέπει να δινει σε όλα απαντήσεις, ουτε ο μόνος που έχουν βαρυτητα τα λόγια του, γιατι μου δωθηκε και τέτοια εντύπωση απο κάποια πόστς.
Συνεχίστε οι υπόλοιποι επι του θέματος.

BRaWNy o γραπτος σου λογος ειναι ελκυστικός, και κανει τον αλλο να θελει να διαβασει περισσοτερα απο σενα :thumbsup:

Συνεχισε γιατι κανεις πολυ καλη δουλεια :awesome:

NASSER
17-12-08, 19:38
H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.

Καλο θα ηταν να μας το αναλυσεις σε ενα αλλο τοπικ, καθως ειναι ενδιαφερον το θεμα!
Αν εχεις το χρονο και μπορεις καλο θα ηταν να δωσεις μια τοποθετηση σε αυτο :awesome:

BRaWNy
17-12-08, 19:39
[quote=BRaWNy]

H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.Σε αυτό το quote παραπάνω, παρόλο που υπάρχει το nickname μου, η φραση που επιλέχτηκε να υπάρχει, δεν εγινε απο μένα, απλά σβηστηκαν κάποιες φρασεις που με τις οποίες συμμετειχα και εγω, και έμεινε το nickname.

Απλά ενημερωτικά το λέω, δε λεω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ. :wink:

NASSER
17-12-08, 19:42
H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.Σε αυτό το quote παραπάνω, παρόλο που υπάρχει το nickname μου, η φραση που επιλέχτηκε να υπάρχει, δεν εγινε απο μένα, απλά σβηστηκαν κάποιες φρασεις που με τις οποίες συμμετειχα και εγω, και έμεινε το nickname.

Απλά ενημερωτικά το λέω, δε λεω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ. :wink:

Ολα ειναι υπο ελεγχο :wink:

BRaWNy
17-12-08, 19:44
Απο κει και πέρα, δεν θελω να δωσω συνέχεια στο θέμα απο τη δική μου πλευρά, ότι είχα να πω επι του θέματος το είπα, δεν θελω να επεκταθω περισσότερο, δεν με αφορά περισσότερο και δεν είμαι ο ειδικός, ουτε πλέον αρμόδιος, ουτε ο μόνος που θα πρέπει να δινει σε όλα απαντήσεις, ουτε ο μόνος που έχουν βαρυτητα τα λόγια του, γιατι μου δωθηκε και τέτοια εντύπωση απο κάποια πόστς.
Συνεχίστε οι υπόλοιποι επι του θέματος.

BRaWNy o γραπτος σου λογος ειναι ελκυστικός, και κανει τον αλλο να θελει να διαβασει περισσοτερα απο σενα :thumbsup:

Συνεχισε γιατι κανεις πολυ καλη δουλεια :awesome:Ευχαριστώ.
Και θα δωσω και θα δινω ευκαιρία σε όσους θέλουν να με διαβάζουν, να με διαβάζουν.
Απλά εδω στο τόπικ αυτό, απο την δική μου πλευρά νομίζω ότι εξαντλήθηκε το θέμα, και ελπίζω με τα τελευταία πόστ μου να εκφραστηκα καλύτερα και να γίνανε κάποιες διευκρινήσεις στο ποιά ακριβως ήταν η άποψή μου, η οποία έτεινε να παρεξηγηθεί, διότι ο γραπτός λόγος πολλές φορές δημιουργεί και τετοια προβλήματα.

RUHL
17-12-08, 20:56
ενταξη αφου γραφτηκε ο andrikos μονο για να πει τυχαια 2 λογια στο τοπικ καλα ειμαστε :thumbsup: θα σε δουμε σε αλλα τοπικς?
ποιος μετα θα αρχησει να ποσταρει ο musclemar σε αυτο το τοπικ φερτε και την καρδουλα και τον μαζντα ολοι χωρανε :idea:


Επισης πιστευω οτι ενα ατομο 125 κιλα 1,75 μονο σε θεση για περπατημα ειναι και παλι πρεπει να κανει εξετασεις πριν .Δηλαδη ,ισως η διαιτα μονη της στην περιπτωση αυτη ειναι προτιμοτερη.
Διαφωνω δεν ειναι αναπηρος ο ανθρωπος ουτε κανει δουλεια γραφειου ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ και διαθεση η προπονηση με βαρη απο το αρχικο σταδιο μονο ωφελη θα του παρειχε


Δηλαδη τι προτεινεις? Καποιος που δεν εχει την ορεξη η/και το χρονο και επιλεγει να απευθυνθει σε καποιον που εχει σπουδασει το αντικειμενο ειναι λαθος?
Με αυτα που εχω δει απο τους "σπουδαγμενους" αν και τους προτηνω στο 1ο ποστ ασε καλυτερα + αλλα τοσα που εχει βγαλει στην φορα ο εαυγγελατος για αλλους και καλα σπουδαγμενους χωρις πτυχεια γιατροι με σπουδες βουλγαριας και παει λεγοντας :thumbup:

Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι αλλα σε αυτοι την χωρα οπως το βλεπω εγω γερνουμε περισσοτερο προς τους κακους

Τα κιλα και το υψος δεν μου λενε κατι παντως και ντε και καλα να ειναι αρωστος η κατι να εχει η να τον πουμε "ασθενη" αμεσως εχω μια περιπου παρομοια περιπτωση ο θειος μου ειναι 180 και 130-135 κιλα πηγε για εξετασεις και δεν του βρηκαν τιποτα ουτε καν χοληστερινη :lol:
Γιατρος: Μα εσεις δεν εχετε χοληστερηνη? :? :? :???:
Θειος: Γιατι? θελεις να αποκτησω?
:rolf: :rolf: :rolf:
Ειναι 54χρονων και δουλευει σε κατι παρομοιο περιπου ζαντες σε εργοστασιο
Του προτηνα και εγω βαρη ηδη εχει στο γκαραζ του αλλα δεν προλαβαινει

Μην τους κανετε ασθενεις ντε και καλα ας κανουν τις εξετασεις πρωτα και βλεπουμε γιατι αν ειχε κατι εμφανες εκει δεν θα δουλευε εκει που δουλευει νομιζω
και εντελως "αγυμναστος" μπορει να θεωρηθει καποιος που δουλευει σε γραφιο η κατι αναλογο οχι ατομα που κανουν χειρονακτικες εργασιες(μην το γυρησει κανενας στα βαρη+αγυμναστος εκει αλλο λεω και συγκρηνω)

BRaWNy
17-12-08, 21:35
Αλέξανδρε μου άρεσε πολύ το πόστ σου

Andrikos
17-12-08, 22:54
ενταξη αφου γραφτηκε ο andrikos μονο για να πει τυχαια 2 λογια στο τοπικ καλα ειμαστε :thumbsup: θα σε δουμε σε αλλα τοπικς?
ποιος μετα θα αρχησει να ποσταρει ο musclemar σε αυτο το τοπικ φερτε και την καρδουλα και τον μαζντα ολοι χωρανε :idea:


Επισης πιστευω οτι ενα ατομο 125 κιλα 1,75 μονο σε θεση για περπατημα ειναι και παλι πρεπει να κανει εξετασεις πριν .Δηλαδη ,ισως η διαιτα μονη της στην περιπτωση αυτη ειναι προτιμοτερη.
Διαφωνω δεν ειναι αναπηρος ο ανθρωπος ουτε κανει δουλεια γραφειου ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ και διαθεση η προπονηση με βαρη απο το αρχικο σταδιο μονο ωφελη θα του παρειχε


Δηλαδη τι προτεινεις? Καποιος που δεν εχει την ορεξη η/και το χρονο και επιλεγει να απευθυνθει σε καποιον που εχει σπουδασει το αντικειμενο ειναι λαθος?
Με αυτα που εχω δει απο τους "σπουδαγμενους" αν και τους προτηνω στο 1ο ποστ ασε καλυτερα + αλλα τοσα που εχει βγαλει στην φορα ο εαυγγελατος για αλλους και καλα σπουδαγμενους χωρις πτυχεια γιατροι με σπουδες βουλγαριας και παει λεγοντας :thumbup:

Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι αλλα σε αυτοι την χωρα οπως το βλεπω εγω γερνουμε περισσοτερο προς τους κακους

Τα κιλα και το υψος δεν μου λενε κατι παντως και ντε και καλα να ειναι αρωστος η κατι να εχει η να τον πουμε "ασθενη" αμεσως εχω μια περιπου παρομοια περιπτωση ο θειος μου ειναι 180 και 130-135 κιλα πηγε για εξετασεις και δεν του βρηκαν τιποτα ουτε καν χοληστερινη :lol:
Γιατρος: Μα εσεις δεν εχετε χοληστερηνη? :? :? :???:
Θειος: Γιατι? θελεις να αποκτησω?
:rolf: :rolf: :rolf:
Ειναι 54χρονων και δουλευει σε κατι παρομοιο περιπου ζαντες σε εργοστασιο
Του προτηνα και εγω βαρη ηδη εχει στο γκαραζ του αλλα δεν προλαβαινει

Μην τους κανετε ασθενεις ντε και καλα ας κανουν τις εξετασεις πρωτα και βλεπουμε γιατι αν ειχε κατι εμφανες εκει δεν θα δουλευε εκει που δουλευει νομιζω
και εντελως "αγυμναστος" μπορει να θεωρηθει καποιος που δουλευει σε γραφιο η κατι αναλογο οχι ατομα που κανουν χειρονακτικες εργασιες(μην το γυρησει κανενας στα βαρη+αγυμναστος εκει αλλο λεω και συγκρηνω)

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει η παρουσια μου.Γιατι αυτο φαινεται αρκετα.Παντως υπαρχουν μελη απο αυτο το φορουμ που διαβαζουν αυτα που γραφω και τα αναπαραγουν μετα απο λιγες μερες εδω ,ενημερωτικα αυτο , για να ξερεις τι διαβαζεις .

Ενα ατομο 125 κιλα μονο και μονο που περπατα ειναι σαν να κανει γυμναστικη με αντισταση (δλδ βαρη) .Δοκιμασε να περπατησεις με 20-30 κιλα στη πλατη σου να δεις ποση ωρα θα αντεξεις-δεν ειναι ευκολο.

Η καρδια σε αυτα τα ατομα δουλευει υπερωριες για να ανταπεξελθουν στη καθημερινοτητα οχι για να σηκωνουν μπαρες , ειναι πολυ ρομαντικο να πιστευεις οτι μπορουν να ανταπαξελθουν σε προπονηση bodybuilding εστω και αρχαριου .Το να συνταγογραφουμε ασκηση σε τετοια ατομα θελει ιδιαιτερη συνεση και γνωσεις .Τεσπα , σεβομαι την αποψη σου .

Οσον αφορα τους σπουδαγμενους και τους 'σπουδαγμενους΄.Τι προσπαθεις να πεις?Δηλαδη να αρχισουμε να κανουμε εγχειρησεις μονοι μας με DIY εγχειρηδια επειδη υπαρχουν καποιοι κομπογιαννητες γιατροι ?
Ο Ευαγγελατος εθιξε μια περιπτωση κομπογιαννιτισας διατροφολογου ΑΝΕΥ πτυχιου , μια περιπτωση παραποιησης επαγγελματος με αλλα λογια.
Τι σχεση εχει με ενα πτυχιουχο διατροφολογο μια τετοια περιπτωση?
Συμφωνω οτι οι περισσοτεροι διατροφολογοι ειναι κακοι αλλα σε ποιο επαγγελμα ειναι ολοι καλοι ή ολοι κακοι?

RUHL
17-12-08, 23:04
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει η παρουσια μου.Γιατι αυτο φαινεται αρκετα.Παντως υπαρχουν μελη απο αυτο το φορουμ που διαβαζουν αυτα που γραφω και τα αναπαραγαγουν μετα απο λιγες μερες εδω ,ενημερωτικα αυτο , για να ξερεις τι διαβαζεις .

Zητα τα copy rights και να σβητουν απο εδω αν ειναι
και δεν με ενοχλει καθολου αν συνεχησεις να ποσταρεις και σε αυτο το "τοπικ"
http://forum.bodybuilding.gr/index.php
που αμφηβαλω αν και ξερω οτι διαβαζεις το φορουμ

ξερεις αρκετα θα ειναι χρησιμη η γνωμη σου
αλλα τετοια συπτωση να ποσταρει ο ικαμακ και στο καπακι να γραφεσε εσυ να μπεις στον κωπο του register για να τον στηρηξεις καπως πλαγια? και να ποσταρεις μονο σε αυτο το τοπικ τοσα αλλα εχουμε ανοιχτα διαφορα με παλια και νεα θεματα :idea:



Ενα ατομο 125 κιλα μονο και μονο που περπατα ειναι σαν να κανει γυμναστικη με αντισταση (δλδ βαρη) .Δοκιμασε να περπατησεις με 20-30 κιλα στη πλατη σου να δεις ποση ωρα θα αντεξεις-δεν ειναι ευκολο.
Οικοδομη η κατι παρομοιο εχεις δουλεψει ποτε? μαλον οχι αν κρινω απο αυτο το ποστ

Muscleboss
17-12-08, 23:19
ενταξη αφου γραφτηκε ο andrikos μονο για να πει τυχαια 2 λογια στο τοπικ καλα ειμαστε :thumbsup: θα σε δουμε σε αλλα τοπικς?
ποιος μετα θα αρχησει να ποσταρει ο musclemar σε αυτο το τοπικ φερτε και την καρδουλα και τον μαζντα ολοι χωρανε :idea:

sorry που επεμβαίνω, δε γνωρίζω τον φίλο andrikos, αλλά επειδή musclemar είναι φίλος, ελπίζω αυτό το ποστ να έχει καλό σκοπό.
με συγχωρείτε που δε συμετέχω, προβλήματα χρόνου...

ikamak και ο όποioσδήποτε άλλος χαρά μας να ποστράρει όσο και όπου θέλει.

(θα διαβάσω τα ποστς αργότερα)

ΜΒ

Andrikos
17-12-08, 23:22
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει η παρουσια μου.Γιατι αυτο φαινεται αρκετα.Παντως υπαρχουν μελη απο αυτο το φορουμ που διαβαζουν αυτα που γραφω και τα αναπαραγαγουν μετα απο λιγες μερες εδω ,ενημερωτικα αυτο , για να ξερεις τι διαβαζεις .

Zητα τα copy rights και να σβητουν απο εδω αν ειναι
και δεν με ενοχλει καθολου αν συνεχησεις να ποσταρεις και σε αυτο το "τοπικ"
http://forum.bodybuilding.gr/index.php
που αμφηβαλω αν και ξερω οτι διαβαζεις το φορουμ

ξερεις αρκετα θα ειναι χρησιμη η γνωμη σου
αλλα τετοια συπτωση να ποσταρει ο ικαμακ και στο καπακι να γραφεσε εσυ να μπεις στον κωπο του register για να τον στηρηξεις καπως πλαγια? και να ποσταρεις μονο σε αυτο το τοπικ τοσα αλλα εχουμε ανοιχτα διαφορα με παλια και νεα θεματα :idea:



Ενα ατομο 125 κιλα μονο και μονο που περπατα ειναι σαν να κανει γυμναστικη με αντισταση (δλδ βαρη) .Δοκιμασε να περπατησεις με 20-30 κιλα στη πλατη σου να δεις ποση ωρα θα αντεξεις-δεν ειναι ευκολο.
Οικοδομη η κατι παρομοιο εχεις δουλεψει ποτε? μαλον οχι αν κρινω απο αυτο το ποστ

Η ερευνα περι καρνιτινης , και η ερευνα για το πως σπα το αντι ντοπινγκ απο τους κινεζους δημοσιευτηκαν πρωτα απο εμενα.Μπορεις να τσεκαρεις ημερομηνιες δημοσιευσης οποτε μην αμφιβαλεις.

Οχι δεν το διαβαζω το forum αυτο (δεν το λεω για να θιξω καποιον απλα ειμαι σε αλλο ) αλλα ενημερωνομαι απο φιλους .

Οχι συγγνωμη δεν εχω δουλεψει οικοδομη , αν και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε.
Οχι δεν μπηκα για να στηριξω τον ΙΚΑΜΑΚ , τα καταφερνει μια χαρα οπως ειδες.


Παντως το να ειναι καποιος 125 κιλα ειναι αρρωστια που λεγεται παχυσαρκια και σιγουρα δεν ειναι η ιδεωδης κατασταση υγειας , εστω και αν καποιοι αιματολογικοι δεικτες ειναι ΟΚ .

pikolo
17-12-08, 23:22
Αν ειναι να ερχονται απο αλλα φορουμ και να κανουν απλα εγγραφη μονο και μονο για να υποστηριξουν τα μελη τους σωθηκαμε...αν και θα φανει αυτο παιδια στην συνεχεια...Φιλε κανενας δεν σ κλεβει τπτ απο αυτα που λες .Εμεις διαβαζουμε βιβλια σαν πηγες και δνε εχουμε τον καθε εναν σαν πηγη!so cool!+1 ruhl! :rocking:

TO να ποσταρεις ερευνες που καποιο πανεπιστημιο της αγγλιας διεξηγαγε δεν ειναι παρανομο!Και να ποσταρετε οσες φορες και απο οποιον θελει!Τι συμαινει οτι πρωτος εσυ την ποσταρες?Εσυ την εκανες?οχι!αρα τελος! :sleeping: :notice:

Muscleboss
17-12-08, 23:28
Αν ειναι να ερχονται απο αλλα φορουμ και να κανουν απλα εγγραφη μονο και μονο για να υποστηριξουν τα μελη τους σωθηκαμε...

δικαίωμά τους pikolo.. μη βγαίνουμε off topic και δε νομίζω ότι είναι θέμα για αντιπαράθεση.

θα ποστάρω άποψη αργότερα.

οποιοσδήποτε έχει παράπονα σχετικά με τα ποστς, παρακαλώ ας απευθυνθεί σε μένα όπως έχει ξαναγίνει στο παρελθόν

ΜΒ

RUHL
17-12-08, 23:38
Οχι συγγνωμη δεν εχω δουλεψει οικοδομη , αν και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε.
Για να καταλαβεις οτι δεν ειναι περιπατος το 8ωρο η 12 ωρο οποτε αυτη η κουβεντα περι κουραση 10-20-30 κιλα δεν μπορει και τετοια ειναι κατι ακυρο εφοσον δουλευει σε τετοια δουλεια που ακομα και καλα προπονημενος με βαρη μπορει να του φανει ζορικο(αναλογως και με το ποστο)




Η ερευνα περι καρνιτινης , και η ερευνα για το πως σπα το αντι ντοπινγκ απο τους κινεζους δημοσιευτηκαν πρωτα απο εμενα
Ηταν δικη σου ερευνα και οχι δημοσιας χρησης ον λινε? που την βρησκεις και στο γοογλε?

αυτα που γραφω και τα αναπαραγαγουν μετα απο λιγες μερες εδω ,ενημερωτικα αυτο , για να ξερεις τι διαβαζεις .
Κριμα εγω νομιζα ηταν καποιο ποστ σου με αυτα τα λογια που λες ενταξη και εσεις μου εχετε παρει βιντεακια που ποσταρα παλια σε καπια φαση και τα βαλατε μερικα λεπτα απο μενα :lol: αλλα δεν κανουμε ετσι γιατι μπορει να μπαινουμε στην ιδια πηγη η σε καπιο ον λινε αμερικανικο φορουμ

Εφοσον δεν πηρε τα λογια σου και τα ποσταρε εδω τι συζηταμε? :lol:
μ@λκ@ σλαινε γραφε αλλη φορα ειναι του αντρονικου αυτος την βρηκε πρωτος :lol:



ειναι η ιδεωδης κατασταση υγειας


Δεν ειπα αυτο απλος να μην βγαζουμε βιαστηκα συμπερασματα και να υποτημαμε καποια πραγματα

ikamak
17-12-08, 23:41
H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.






H διαιτολογια δεν ειναι συμβιβασμενη με το bodybuilding

Εξαρταται την οπτικη γωνια του καθε επιστημονα.Οσοι επιστημονες ειναι ανοιχτομυαλοι το σεβονται το αθλημα.Αλλωστε υπαρχουν και καποιοι που προερχονται απο το bodybuilding οπως πχ ο Berardi.Σε αυτό το quote παραπάνω, παρόλο που υπάρχει το nickname μου, η φραση που επιλέχτηκε να υπάρχει, δεν εγινε απο μένα, απλά σβηστηκαν κάποιες φρασεις που με τις οποίες συμμετειχα και εγω, και έμεινε το nickname.

Απλά ενημερωτικά το λέω, δε λεω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ. :wink:

RUHL
17-12-08, 23:42
λεγε adronikos τα ποστ σου θα περιοριστουν μονο σε αυτο το τοπικ? ξερω το ποστο σου στο αλλο σου τρωει πολυ χρονο αλλα αφου εκανες ηδη την εγραφη θα αρχησεις να ποσταρεις και σε αλλα τοπικς?

Muscleboss
17-12-08, 23:45
^ruhl δε νομίζω ότι είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

peace out please. και ειδικά οι παλιότεροι εδώ μέσα :sneaky:

ΜΒ

RUHL
17-12-08, 23:47
εγω ξεκαθαρησα πως το βλεπω δεν χρειαζετε να προσθεσω τιποτα

pikolo
17-12-08, 23:48
ας ποσταρει οπου θελει ρε δικαιωμα του...αστον αυτος ξερει.Τελος η αντιπαραθεση πιστευω οποιοι εχουν τσαμπουκα ας παιξουν ξυλο απλα! :green:

ikamak
17-12-08, 23:49
Δε χρειάζεται να απαντήσω σε σένα Μιχάλη, έγραψα 2 γραμμές και έγραψες 2 σεντόνια, ο κόσμος μάτια έχει διαβάσει και βγάζει συμπεράσματα .

Δεν ήθελα να χαλάσω το τόπικ του παιδιού συγγνώμη αν έγινε κάτι τέτοιο.
Και πάλι να πω ότι συμφωνώ 100% με την πρόταση του κ. Τριανταφύλλου.

Andrikos
17-12-08, 23:54
φυσικα και δεν ειναι δικια μου η ερευνα αλλα εινα δικος μου ο χρονος για την αναζητηση της βιβλιογραφιας .

πρεπει να ειναι αφελης καποιος για να πιστευει οτι προκειται περι χρονικης συμπτωσης το να δημοσιευεται εδω λιγες μερες μετα .

δεν αναλωνομαι σε προσωπικες διαμαχες , ουτε καταλαβαινω την προσωπικη 'συμπαθεια' που μου εχετε καποιοι. Δεν μπηκα για να χαλασω αυτο το φορουμ , ευχαριστω για την φιλοξενια με την ευκαιρια.

Muscleboss
18-12-08, 00:01
ουτε καταλαβαινω την προσωπικη 'συμπαθεια' που μου εχετε καποιοι.

αν αυτό αναφέρετε σε μένα, όσους ποστάρουν εδώ μέσα τους , ειδικά νέα μέλη όπως εσύ, δείχνω κάποια συμπάθεια και εύνοια απέναντι στους παλιότερους και χαριστικά τους αποκαλώ φίλους, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό το παίρνω πίσω.

ΜΒ

edit: λάθος κατάλαβα, δεν αναφερόταν σε μένα το παραπάνω σχόλιο.

το τοπικ με την πρώτη άσχημη αφορμή θα κλειδώσει

BRaWNy
18-12-08, 16:29
Δε χρειάζεται να απαντήσω σε σένα Μιχάλη, έγραψα 2 γραμμές και έγραψες 2 σεντόνια, ο κόσμος μάτια έχει διαβάσει και βγάζει συμπεράσματα .
Και τότε αυτές οι επιπλέον 2 γραμμές σε αυτό το πόστ σου τι είναι? Ερώτηση?
Εμένα για απάντηση μου φαίνονται.

Αν δεν θες να μου απαντήσεις ή και νομίζεις ότι δεν χρειάζεται, τότε μη γραφεις απευθυνόμενος σε μένα.
Κάνε κάτι πιό χρήσιμο.

TRIANTAFYLLOU
18-12-08, 18:21
διαβασα κάποια απο αυτα που γράφηκαν όχι αναλυτηκά αλλά έβγαλα αρκετά συμπεράσματα .

κατ αρχήν συμφωνώ με αυτά που έγραψε και ο ρούλ και ο BRaWNy ο ανθρωπος που μιλάμε δεν είναι άρωστος έχει παραπανήσια κιλά που μπορεί και να είναι και πιό υγιείς από κάποιον αδύνατο , όπως υπάρχουν άνθρωποι που ο σωματότυπός τους είναι έτσι και έχουν παραπανήσια κιλά αλλά δεν έχουν προβλημα υγείας αλλά μπορεί όσο μεγαλώνουν αν δεν προσέξουν την διατροφή να δημιουργηθεί πρόβλημα .

βεβαίως αν υπάρχει χρόνος μπορούν να κάνουν γυμναστική ,εγώ έχω στο γυμναστήριο και είχα ανθρώπους με χαρτί απο καρδιολόγο και μάλιστα είχαν συμαντική βελτίωση στη λειτουργία της καρδιάς όπως και σε περιπτώσεις με υπέρταση που σταμάτησαν το χάπι , απλά η προπόνηση προσαρμόζετε στα μέτρα τους .

ένας πάνω απο τα σαράντα τι νομίζετε οτι είναι αχρηστος,γαιδούρα στην ανηφόρα μαμ@ει που λέει και η παροιμία , εκτός αν έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας, όπου λαμβάνετε υπόψιν στην άσκηση που θα κάνει, πολλοί έχουν περισσότερη δύναμη και αντοχή από πιτσιρικάδες, ούτε και μια σωστή διατροφή αν κάνει θα τον χαλάσει.

εγώ δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά εκείνο που διακρίνω είναι επιθετικός λόγος όχι απο κάποιο απο τα γνωστα μέλη όπως ρούλ, brawny, κτλ , αλλά έλεγα ποιός να είναι ο λόγος και τελικά φάνηκε στο πόστ του Andrikos που μιλάει για υποκλοπή κάποιων πόστ .

ακόμη και να έγινε πέστε οτι γράφω κάτι πχ οτι τα αμινοξέα βοηθάν στο χτήσιμο μυικής μάζας η κάτι παρόμοιο αλλά με ένα ωραίο τρόπο και ευχάριστο και το πήρε κάποιος αυτούσιο επειδή τού άρεσε και το έβαλε σε κάποιο άλλο φόρουμ, μιλάω παραδειγματικά τώρα τι πρέπει να κάνω να του βάλω τις φωνές , η μόνο εγώ ξέρω πχ την χρήση των αμινοξέων και επειδή πχ το έγραψα εγώ δεν πρέπει να το γράψει άλλος , το θεωρώ πολύ παιδαριόδες και αν ήταν παιδάκι θα έλεγα μην στεναχωριέσε θα γράψεις κάτι άλλο και δεν θα σου το πάρουν θα τους μαλώσω .

εκτός αν έχει κάποιος κάνει έρευνα και έχει τα πνευματικά δικαιωματα αλλά και πάλι αν βγεί στη δημοσιότητα πάλι θα αντιγραφεί , γι αυτό ας μην κολάμε σε τέτοιες μικρότητες η αν ακούσετε καμιά φορά να κάνω το ίδιο λάθος , καλά θα κάνετε να μου την πείτε .

γιατί κανένας δεν φυτρωσε και γενήθηκε με γνώσεις αλλά τις πήρε μέσα απο το κοινωνικό σύνολο και παίρνει και δίνει και εγώ ότι έμαθα απο κάποιους τα έμαθα και τα γράφω τι πρέπει επειδή κάτι το άκουσα απο κάπου και είμαι σύμφωνος δεν πρέπει να το αναφέρω γιατί το είπε άλλος πιό μπροστά.

και τώρα δεν μιλάω επιθετικά ασχετα αν βγαίνει απο τον γραπτό λόγο λέω την αποψή μου και την στηρίζω.

stavro
18-12-08, 19:09
ενα μεγαλο respect στο παραπανω ποστ :bowdown:

και φυσικα ειναι αυτονοητο οτι στηριζουμε τις αποψεις των ενεργων μελων του φορουμ brawny ruhl που τοσο προσφερουν πιστευω μετην παρουσια τους στο φοτουμ απο τους διαφορους κομητες που μπαινουν εδω για να μας την πουν........

Muscleboss
19-12-08, 00:09
δεν θέλω να πιστεύω ότι κάποιος μπήκε εδώ μέσα για να την πεί σε κάποιον άλλο και ούτε ο χαρακτηρισμός "κομήτες" είναι ωραίος, αλλά ακόμη και έτσι, όχι μόνο οι κομήτες, αλλά και οι αστεροιδεις και όλα τα πλανητικά σώματα είναι ευπρόσδεκτοι και καλεσμένοι μου να γράφουν. :)

φόρουμ είναι, διαφωνείς θα υπάρξουν, παραξηγήσεις θα γίνουν. πιστεύω ότι υπήρξε μια παρεξήγηση και τπτ περισσότερο, καθώς πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα γράφτηκαν.

σχετικά με την "υποκλοπή" των ποστς ... έχουν μπεί άρθρα μου, αυτούσιες μεταφράσεις, φωτογραφίες μου από αγώνες σε άλλα μέρη του δικτύου και ούτε μια φορά δεν έκανα θέμα, που είχα δικαίωμα να το κάνω, ίσα ίσα που νομίζω ότι όσο περισσότερο διαδίδεται η γνώση και τα νέα τόσο καλύτερο.

απόψεις περί "ιδιοκτησίας του χρονου δημοσίευσης μιας έρευνας ξένων πνευματικών δικαιωμάτων" συγχωρέστε με καλοί μου φίλοι, αλλά δε μπορώ να τις καταλάβω... ανήκω στην επιστημονική κοινότητα εδω και αρκετά χρόνια, έχω κάνει συνέδρια και δημοσιεύσεις και κάτι τέτοιο μόνο ανέκδοτο θα μπορούσε να αποτελέσει. μια ανθρώπινη πικρία την καταλαβαίνω, αλλά αυτό είναι το δίκτυο όπως είπε νομίζω ο ikamak. :|

χτες μετά από αυτή εδώ την ιστορία , είχα ένα email με ένα βίντεο από έναν δυνατό άντρα στην αίγυπτο... και επηρεασμένος όπως πήγα να το βάλω στο φόρουμ σκέφτηκα... ρε μπας και έχει μπεί αλλού και με κατηγορήσουν για "υποκλοπή";;;... από ότι καταλαβαίνετε είναι αστείο το θέμα. :lol:

νομίζω να δώσουμε ένα τέλος... με στενοχωρεί που όλο αυτό φάνηκε σαν μια προσωπική αντιπαράθεση/κόντρα μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων.

ρε Newbuilder (Μιχάλη) αφού με παίρνεις που με παίρνεις τηλέφωνο, ρώτα με και για τον πατέρα σου να τελειώνουμε, κάναμε ολόκληρο θέμα για το τπτ...

viva σε όλους :toast:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
20-12-08, 00:05
+1 σιγα μην κολάμε σε τέτοια ούτε είμαστε γκέτο ολοι οι καλοί χοράνε. viva mutsatsos :toast:

KATERINI 144
20-12-08, 11:23
ενταξη αφου γραφτηκε ο andrikos μονο για να πει τυχαια 2 λογια στο τοπικ καλα ειμαστε :thumbsup: θα σε δουμε σε αλλα τοπικς?
ποιος μετα θα αρχησει να ποσταρει ο musclemar σε αυτο το τοπικ φερτε και την καρδουλα και τον μαζντα ολοι χωρανε :idea:

:green: :green: :green:

έγινε συνήθιο η' εξελίχθηκε σε κακο χούι,

προφανώς ο "συμπαθέστατος" κατα τα άλλα ικαμακ εκανε ποστ για να απαντήσει στο Brawny και ήρθε και ένας απο τους πολλους δικολάβος να τεκμηριώσει την άποψη του, αυτο ηταν ολο, α παγένετε ρε. :wave:

BRaWNy
20-12-08, 11:39
Παιδιά, μην τα βλέπετε έτσι.
Αν ο Πέτρος αντέλλαξε κάποιες κουβέντες μαζί μου και διαφωνήσαμε σε κάποια πράγματα, δεν σημαίνει ότι γίνανε για λόγους διαμάχης, και ειδικότερα για λόγους διαμάχης μεταξυ των δύο φόρουμς, αλλά περισσότερο σε προσωπικά πλαισια και επι του θέματος του τόπικ.
Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
Απο κει και πέρα, η εμφάνιση κι άλλων μελών στη συνέχεια στο τόπικ, δεν πιστευω ότι είχε σχέση με αυτό, και ουτε θα έλεγα φάνηκε να είναι ο λόγος αυτό.
Επίσης, αν προέκυψε θέμα με αντιγραφές και τέτοια στη συνέχεια, είναι εντελώς ασχετο με την συζήτηση που είχα εγω με τον ikamak.

Muscleboss
20-12-08, 15:59
nice. νομίζω ότι έληξε :)

ΜΒ